het groote avontuur BERICHT GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN UITVERKOCHT Distributieproblemen 3 BINNENLAND M STADSNIEUWS I HAAGSCHE COURANT Vrijdag 13 Februari 1942 TWEEDE BLAD U 24 24 24 Aflevering van bier wordt gestaakt KEU1LLE1ON E I> E 54 4 34 4 4 Zonder geld nog wel crediei Zonder bonnen zeker niet MORGEN GEEN UITREIKING VAN INLEGVELLEN 34 4 34 4 BEGRAFENIS D. C. POORTMAN „ATLAS VAN TROPISCH NEDERLAND” Verdeel en heersch Nieuwe namen voor waterstaatswerken ra? «Hl (Polygoon-Seym) UITKNIPPEN EN BEWAREN I Geeft recht op het koopen van 4 t/m 14 t/m Eenh. In tijd van één week 15 Februari t.m. 21 Februari 1942 22 18 gebak 9 18 rants. of Brood rants. In tijdvak van vier weken 1 1 500 500 500 500 Kaas 100 gram gram H. 28 14 liter Melk 34 liter 7 7 liter li liter In tijdvak van 9 dagen i i 250 250 250 250 gram 250 250 250 250 gram onze 1 1 kg. ®us”, bewerkt GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN tot en met van 31 Maart 1942 2 liter Petroleum 4 Jan 1 eenh. Brandstoffen 08 Diverse data 1 Jan. 1942 30 April 1942 Iljen met in haar groeten 34 De brochure: „Staat toekomst vast?” Gemeenschappelijke maaltijd, (Orbis-Holland-P.K. Etzold) Boter Vet 08 08 51 4 Het openen van een aardappelkuil in Witmarsum (Fries land). Des morgens trekken de boeren vroeg het veld in om den ingekuilden aardappelvoorraad geheel of ge deeltelijk aan de oppervlakte te brengen. Het leeghalen van een der aardappelkuilen. Polygoon-Hartog) 09A Aardapp.I 09B Aardapp.' 09A 09B 09A 09B 4 rants. 4 rants. 4 rants. Bijzondere rantsoenen 28 December t.m. 21 Februari, 15 26 07 Brood Brood Vleesch Vleesch 4 rants. 4 rants. 1 rants. i rants Aardappelen Aardappelen 2 eenh. Brandstoffen 1 Rantsoen Zeep 75 gram Toiletzeep 80% t/m 3 jaar 13 jaai 20 jaar 28 Dec. 1941 1942 31 Maart 1942 250 250 100 250 250 100 250 250 100 08 211 G G L 1 k.g. 50 gram 500 gram 1 rants 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram 1! k.g. 4 k.g 500 4 500 4 kg. kg. Wij herinneren eraan, dat morgen geen uitreiking van inlegvellen voor stamkaar ten plaats vindt. kg. gram gram rants. gram gram gram gram (Nadruk verboden) 1 50 500 4 500 250 250 100 1 50 500 4 Beschikbaar per persoon Vol- was- senen Elk der vol gende bonnen 30 April 1942 30 April 1942 30 April 1942 30 April 1942 30 April 1942 30 April 1942 30 April 1942 30 April 1942 ]B!WJQOCP^ van VOECJTUIGEn WELKE ZICMWETGEQINGE 3NELHEI» gi)N STEEDS VEQPUCHT OA AAN ÖE UITLOSTE. QECHTERZJJDE VAN DE R1JEAAM TE RIJDEN. hier gezamenlijk (Polygoon-Hof) 197 05C 198 199 tm 202 Alg. J6D—07D Res Algem. Algem. Algem Suiker Cacao Jam Bloem, br of gebak Rijst Haverm. of Peulvr. Gort Vermic. of maiz. Op de Algemeene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan is gistermiddag het stoffe lijke overschot van den heer D. C. Poort man, oud-inspecteur van den Arbeid in Nederlandsch-Indië, ter aarde besteld. In de aula hebben behalve een tweetal familieleden, de heeren L. M. van Trigt en J. de Vries de goede hoedanigheden van den overledene geschetst. Laatstge noemde sprak namens de vereeniging van oud-kweekelingen van de zeevaart school in Amsterdam. Hij zeide, dat de heer Poortman behoorde tot de kern van de vereeniging. Altijd stond hij klaar om werk voor haar te verrichten. Vele jonge menschen heeft hij geholpen was dermate groot, dat de voorraad thans geheel is leunt er hem aan. Wat is ze draagt een Hongkong is gevallen door den heldenmoed der Samoerai. zwemmers. Een Samoerai-zwemmer, die tusschen zijn teenen een waaier houdt en op en neer beweegt, zonder dat deze met het water in aanraking komt. (Transatlantic-Recla) ZIJN BIN- GELDIG 08 Brood, Een duivelsch beginsel, dat toegepast werd door de Engelsche diplomatie in het groot en dat door de democraten in alle landen van Europa in ’t klein, dus voor eigen land, in toepassing werd gebracht. Door deze politiek was het Engeland mogelijk, de landen van Europa tegen elkaar op te zetten. Het systeem: verdeel en heersch verhinderde verder in ons land, dat het gezonde verstand de min derwaardige practijken van onze regeer ders en beroepspolitici onmogelijk maak te. Tegenover dit duivelsch beginsel stelt het nationaal-socialisme de eenheid van Europa. Daardoor zal het mogelijk zijn, het bolsjewisme te vernietigen. Landge noot, als waarachtig vaderlander dient gij voor goed te breken met al het oude, dat ons land aan den rand van den af grond bracht en u in te zetten voor het nieuwe Europa. Neen, woorden zijn niet voldoende. Er wordt een daad van u ge vraagd, want eerst moet de aartsvijand van Europa, het bolsjewisme, vernietigd worden. Meldt u dus aan bij het Vrijwil ligerslegioen „Nederland”, Koninginne gracht 22 te ’s-Gravenhage. Extra-brandstof Vraag: Ik heb reeds al mijn brand stoffenbonnen, zijnde 9 stuks, opge bruikt en zit nu zonder kolen. Bij mij woont mijn moeder, die 91 jaar is. en die ik niet in de koude kan laten zitten. Zou ik alleen wonen, dan had ik de kachel in de afge- loopen periode pas ’s avonds aan gemaakt, wat nu niet het geval kon zijn; ik heb de kachel den geheelen dag moeten laten branden. Ik heb mij reeds tot het Distributiekantoor gewend, dnt mij antwoordde, dat de dokter van mijn moeder een formu lier moest invullen, wat deze heeft geweigerd, omdat volgens hem al leen extra rantsoenen kolen worden uitgereikt aan zieken, die in de huis kamer worden verpleegd. Mijn moe der is een paar dagen geleden ziek geworden van de koude en de dok ter heeft toen een formulier inge vuld, maar dit is zonder resultaat gebleven. Kunt u mij een instantie opgeven, tot wie ik mij moet wen den om een extra rantsoen kolen toegewezen te krijgen, of kunt u mij mededeelen. wat ik in deze moet doen? Antw.: In een geval als het onder havige wordt geen extra-toewijzing gfgeven. In soortgelijke gevallen blijkt men over te zijn gegaan tot opneming in een rusthuis. Bomschade Vraag: Kan ik in geval van glas schade of anderszins door bom inslag of mijnontploffing aanspraak maken op schadevergoeding? Antw Ja, met inachtneming echter van het volgende Voor N.V.’s, Stichtingen e.d., wordt schadevergoeding betaald tot een minimum van 100 per schadegeval. Voor particulieren wordt de totale schade vergoed, indien het bedrag daarvan hooger is dan het gemid delde weekinkomen van den door schade getroffene. BLOEMENMAND VAN WND. BURGE MEESTER VOOR 103-JARIGE Onder de bloemstukken, welke de we duwe van Nelck-van Rooy, gisteren ter gelegenheid van haar 103den verjaardag hebben bereikt, was er ook een van den wnd. burgemeester, prof. ir. C. L. van der Bilt, die bovendien in een begelei dend schrijven de hoogbejaarde geluk wenschte. NEOERLANDSCHE REISVEREENIGING Zondagmiddag a.s. wordt in gebouw Excelsior aan de Zeestraat door de Ned. Reisvereeniging een „Ons Eigen Land- middag” gehouden. De alg. directeur der N.R.V., de heer J. Panman, zal spreken over ons eigen land en de plannen der N.R.V. voor het a.s. reisseizoen. Voorts zal de voordrachtkunstenaar Rien van Noppen verschillende voordrachten ten beste geven onder den titel „Humor bij het reizen in de vorige eeuw”. 1 rants. 193 Algemeen] 250 gram Koffiesurrogaat 8 Februari t.m. 21 Februari 1942 212 Algemeen] 250 gram Peulvruchten 8 Februari t.m. 21 Februari 1942 08A Aardapp. 08B Aardapp. 15 Februari t.m 28 Februari 1942 Ij k.g. Aardappelen 4 k.g. Aardappelen komen in de blanke hospitaalkamec. Hij ligt in een zacht bed. Hij is gescho ren en gewasschen. Hij voelt geen koorts meer, alleen maar een lichte ijlte in het hoofd. Het helle zonlicht wordt tegengehouden door de breede barza. Jn. de kamer is het koel. Riefenberg om zich heen. Hij geniet van alles. Hij voelt zich gelukkig te leven. Daar De secr.-gen. van Waterstaat heeft in d» Staatscourant bekend gemaakt, dat in het vervolg de hierna genoemde water staatswerken zullen worden aangeduid, zooals daarachter is aangegeven: Het Wil- helminakanaal als „het kanaal van de Zuid-Willemsvaart naar de Donge”; het Julianakanaal als het „kanaal van Maas tricht naar Maasbracht”; de Beatrixsluis te Vreeswijk als „de Oostelijke sluis te Vreeswijk"; de Wilhelminasluis te Andel als „de sluis te Andel”; de Wilhelmina sluis te Vianen als „de kleine sluis te Vianen”; en de Wilhelminabrug te Maas tricht als „de nieuwe brug te Maastricht”. DE VOLGENDE BONNEN NENKORT NIET MEER Na Zaterdag 14 Februari: Vleesch, 07 aardappelen. Bonnen, die nog geldig blijven. Geldig t.m. 18 Februari blijven: Bon 06 en 07 Boter en Vet. Geldig t.m. 21 Februari blijven: Bon 195 Algemeen (Peulvruch ten), 04 B, C D Reserve (Eieren). De bonnen ter verkrijging van levens middelen, waarvan de geldigheidsduur op Zondag begint, mogen op den daar aan voorafgaanden Zaterdag worden ge bruikt, met uitzondering van den bon voor vleesch- en vleeschwaren. Langs den weg van den opmarsch staan nu nog de voer tuigen, welke de verslagen bolsjewieken hebben achtergelaten, diep onder de sneeuw bedolven. (Orbis-RoUcmdf, 1 Febr. 1942 1 Febr. 1942 28 Febr. 1942 1 Febr. 1942 28 Febr. 1942 Nederlanders I Ook uw Vaderland is in gevaar. Helpt mede, het bolsjewisme te vernietigen door dienst te nemen bij de Waffen S.S. Voor aanmelding en inlichtingen wende men zich tot de Waffen S.S., Stadhouderslaan 132. Den Haag. (Fellinga-Mattes) Melk 10 Februari t.m. 18 Februari 1942 Boter Boter z red. of Margarine 203 209 210 204 t.m. 208 Algemeen 06 A t m. 09 A Melk I 06 B t.m 09 B Melk I kijkt y!: gaat de deur open en verschijnt Ada Iljen met in haar armen een grooten ruiker roode rozen. Zij sluit de deur, een oogenblik tegen en staart Is niet verboden Van bevoegde zijde wordt ons mede gedeeld, dat het boekje van „Nostrada- -door A. de Tombre. „Staat onze toekomst vast voorspellin gen uit het jaar 1558 over den huidigen oorlog, uitgegeven door de firma Hij man, Stenfert Kroese en van der Zande N V. Arnhem, in tegenstelling tot de loo iende geruchten niet verboden is. In verband met omstandigheden De bierbrouwerijen hier te lande heb ben van overheidswege opdracht ontvan gen. het tappen en bottelen van bier tot nader order te staken, zulks op grond van de stagnatie in den aanvoer van kolen. In verband hiermede zullen de brouwerijen, na verzending van de gereed staande hoeveelheden bier, de aflevering voorloopig moeten staken, met dien ver stande, dat zij zullen trachten het kwan tum, waarop de afnemers krachtens de loopende periode van hun toewijzingen recht hebben, alsnog te zenden. Daarna aldus de „N. R. Crt.” zal «enigen tijd geen bier meer geleverd kun nen worden. De wederverkoopers zijn verplicht het nog beschikbare bier vol gens de distributievoorschriften onder hun afnemers te verdeelen. Hjj waschte de wonde en legde een verband. Daarna werd de gewonde naar de vlakte gebracht. Dat ging zeer moei lijk, maar eindelijk lag hij dan toch op een zacht bed van bladeren, omringd door de teedere zorgen van Ada. Ondertusschen had de officier al zijn manschappen en de volgelingen van Riefenberg aan den arbeid gezet. Den ganschen nacht werd het werk voortge zet. Boomstronken en struiken werden over een groote oppervlakte verwijderd. Oneffenheden van het terrein werden gelijkgemaakt. Een dag ging voorbij en toen kwam eindelijk het vliegtuig van kapitein Rin gels boven de vlakte kruisen. De piloot onderzocht het terrein en kwam ten slotte sierlijk neerstrijken by de hut, waarin Riefenberg was ondergebracht. Aldus was de afspraak met de militaire zending. Daaraan had Riefenberg zyn leven te danken, want nauweiyks een uur later zat kapitein Ringels opnieuw achter het stuur van zyn vliegtuig. Achter hem lag Riefenberg in Ada Iljen’s arm. Hy kreunde vreeseiyk, toen het vliegtuig over de vlakte reed, maar nadat het los was van den grond, sliep hij in. Denzelfden avond nog lag hy op de operatietafel van het hospitaal te Wa- henia en werd de kogel uit het schou derblad verwijderd. En dan, dan komt er een morgen, dat hij z;jn levenskrachten voelt terug- UITGESLOTEN SLAGERS Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstyd deelt mede, dat wederom eenige slagers wegens fraudu leuze slachtingen of het voorhanden heb ben van niet gekeurd vleesch van het verkrijgen van een toewijzing van vleesch, vleeschwaren en-of afvallen werden uit gesloten: Het zyn de slagers: H. Ravenhorst, Naarderstraat 27, Hilversum (N.H.), J. Blankenburgh, Lewedorp H. 124c. ’s Heer Arendskerke (Z.), L. Fopma, no 479, Oude Biltdijk (Fr.), J. P. G. Groot, Du- sartstraat 30, Amsterdam, W. van Schijn- del, Waalwijk (N.B.), C. J. H. v. d. Griend Wijk A no. 30. Engelen (N.B.), R Rezel- man, Molenvaart 59, Anna Paulowna (N.H.(, Joh. Verbeek, Dorpsstraat A 15. Eethen (N.H.), D. J. Nicolai, no. 32, Woudsend, (Fr.), H. Boer. Kapelstraat 14 Bedum (Gr.), H. de Bresser, St. Elisa- bethstraat 31, Vught (N.Br.), Chr. W de Gier, Helvoirtscheweg no. 115, Vught, (N.Br.). PRIJZEN VAN HARING EN HARINGPRODUCTEN Met ingang van 15 Februari a.s. zijn er maximumprijzen vastgesteld voor haring en haringproducten, die aanzienlek lager liggen dan die, welke tot nu toe in den winkel werden gevraagd. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de officieele publicatie, die binnenkort in de bladen zal verschijnen. GORT, gortmout en gortbloem IN PRIJS VERLAAGD De prijs van gort, gortmout en gort- oioem is thans opnieuw vastgesteld en Mlfs lager dan hy tot nu toe geweest is. ^er rantsoen, d.i. per 250 gram, zijn 8°rtproducten 1 tot 5 cent goedkooper Seworden al naar gelang het om min- flere of betere soorten gaat. De Gemachtigde voor de Prijzen ves- “Kt de aandacht op de officieele publi- '•ahe, die dezer dagen in de bladen zal ’erschijnen en waarin de prijzen voor faanlandsche en Groningsche gortproduc- ten bekend worden gemaakt. FnaLeM? st°ornis in de gasvoorziening, tengevolge van een vrouwen uit de bewuste blokken kunnen haar potje koken. ren zoo talryk, dat Riefenberg af en toe op verscheidene punten hulp moest bieden. Het werd hem tenslotte duidelijk, dat iemand met een modern wapen zijn in- landsche krijgers moest bijstaan. Hij liep naar Reading en legde in een paar woorden het geval uit. Een paar oogen- blikken later waren de koorden, waar mede de Amerikaan was gebonden, los en wierp deze zich mede in den stryd. Na enkele uren zagen de belegeraars in, dat zy onmogelijk op deze wyze hun doel zouden bereiken. Op het oogenblik, dat ze zich terugtrokken, ontstond een paniek in de richting van het dorp. Daar weerklonken geweerschoten. En op de rotsvlakte zag men, hoe de stry- ders zich naar het dorp keerden en na enkele minuten op de vlucht sloegen voor de militaire zending van Wahe- nia, die juist haar doel had bereikt. Het bevrijdend peleton had spoedig de vlak te schoongeveegd. Nu was de redding naby. Ada Iljen, Riefenberg en Reading stonden bij het smalle bergpad en za gen, hoe de blanke officier zich over de lyken van de gesneuvelden naar boven werkte. Het was Riefenberg vreemd te moede. Hy zou Ada in zijn armen wil len nemen, maar Reading stond enkele meters van hen verwijderd en verloor hen geen oogenblik uit het oog. Mr. Reading was er het ergste aan toe. Nadat de vreugdevolle begroeting tus schen de overige personen had plaats De rotsvlakte op andere punten te be stijgen, leek hem uitgesloten. De wan den waren zeer steil en naakt, en hij was overtuigd, dat zyn vijanden het niet zouden aandurven zich zoo bloot te stellen. Ondertusschen maakten de be legeraars geen aanstalten, om tot den aanval over te gaan, ook niet, toen de nacht was ingetreden. Hun aantal groei de alleen op ontstellende wyze aan en steeds kwamen nieuwe benden zich bij het leger voegen. Groote vuren ver lichtten de vlakte en de bevolking scheen in zeer opgewonden toestand te verkeeren. Tegen den morgen eindelijk, terwyi Riefenberg even de oogen had gesloten, kwam een wachter hem wek ken en fluisterde, dat er beweging was op het bergpad. Hij liep naar den rand van den afgrond en bemerkte inderdaad donkere gedaanten, die omhoog kropen. In plaats van te schieten, liet Riefenberg zware rotsblokken naar beneden vallen. Een gegil weerklonk. Doch dan steeg plotseling een machtig gehuil op. Dat was vermoedeiyk het teeken voor den grooten aanval. In de vage morgen schemering zag Riefenberg nu, hoe zyn vyanden zich in dichte drommen op tal- ryke punten naar boven werkten. Hij en Ada schoten, hadden de handen vol, om het kleine pad met geweerkogels gehoon te vagen. Hun krygers liepen langs den rand van den afgrond, schoten met pij len en duwden rotsblokken naar de diepte. Met honderden tuimelden de be legeraars naar beneden, maar zij wa- 70) - Riefenberg stuurde enkele mannen er P uit, om ergens prauwen te vinden, J?aar zy keerden onverrichterzake erug- Met het oog op de watervallen, srh te Rel gevaarlyk de zending van j/D^lplaats te laten veranderen. Hy ®sloot dan ook, Fweloe met een pa ar oev n te 'aten vertrekken, langs den er, de redders tegemoet. avo ^eduldig wachtten zy nu. Op een da^nd zagen zy met eenige verbazing, in vuren waren aangestoken vernielde dorp en gansch den hetht weerklonk tamtamgeroffel. By bie„,aandreken van den volgenden dag de i dat een sterke macht negers in u>asV akte was vergaderd. Riefenberg °ndertusschen koortsachtig aan het af_ k gegaan. Hy had den rand van den Die °nd 'aten beleggen met rotsblokken. kondZ°U<^en dienen a's verschansing en jectie? tevens worden gebruikt als pro- de e,y Tegen den middag verzamel- van L,n bende krygers zich aan den voet zijn aen berg. Riefenberg had zich met Pad rfe'l,eer opgesteld bij het smalle aat naar zyn schuilplaats leidde. Elk der volgende bonnen Geeft recht op ’t koopen van Petroleum Petroleum K.F. Brandst. 1) 05 t/m 07 H.K. Brandst- 13 en 17 H.K. Brandst. H.K. Brandst. 2) 12 t/m 20 C.V. Brandst. 23 t/m 28 C.V. Brandst. Ie t/m 8e per. Brandst. K.F. Brandst. 1) Algemeen Zeep Toiletzeep Textiel (mannen) De belangstelling van de zijde onzer abonné’s voor den Vleesch of vl.waren 25 Januari t.m. 21 Februari 1942 Algem. 05D Res. Algem. 50 gram Scheerzeep 1) Op bon 07 en 08 KF Brandstof Is geen anthr. verkrygb, 2) Op bon 08 HK Brandstof is uitsluitend turf verkrygb. gehad, keerde het groepje zich naar hem toe. En voor u, mr. Reading, glimlach te de officier, heb ik tot mijn spyt, zeer slecht nieuws. Komaan, Reading, zei Riefenberg, ik dank u voor de hulp, welke gij ons daareven hebt geboden, maar aan vaard nu uw nederlaag. Daarop gebeurde er iets vreeselyks. Reading’s arm ging de hoogte in en de revolver, waarvan hij enkele minuten geleden gebruik maakte, om de negers neer te schieten, werd op het hart van den journalist gericht. Ik zal nooit een nederlaag beleven, riep de Amerikaan. Een schot ging af. Riefenberg wan kelde en stortte voorover. Ada Iljen slaakte een kreet. De Amerikaan ging op de vlucht, achtervolgd door den offi cier en een paar soldaten. Reading trachtte blykbaar niet te ontsnappen. Gekomen aan den rand van den af grond, langs de zyde van de Itoeri, sprong hy in de donderende watervallen. Ada had niet eens gezien, hoe haar echtgenoot zelfmoord pleegde. Haar hoofd lag op de borst van Riefenberg en zy schreide. De officier verwyderde haar en scheurde het hemd van den ge troffene open. De kogel was in het schouderblad gedrongen. Wees gerust, fluisterde hy tot Ada, dat komt wel in orde. ELECTRISCHE BABY-GEYSERS In verband met de omstandigheid, dat in den laatsten tijd onder verschillende merken z.g. electrische baby-geysers in den handel worden gebracht waarvan de constructie als ondeugdelijk en ge vaarlijk moet worden beschouwd, bericht de directie van het Gemeentelijk Elec- triciteitsbedrijf, dat de aansluiting van bovenbedoelde toestellen alleen dan wordt toègestaan, als zy door de N.V. Kema te Arnhem zijn goedgekeurd. GOUDEN JUBILEUM Heden herdacht de heer H. Thiele, wo nende Vliegerstraat 85 en bode by het bureau Inkwartieringswet Oorlog- en Defensieschade, den dag, waarop hy vóór 50 jaar in Rijksdienst trad. De gemeente Grootebroek (N.H.) beschikt nog over een om roeper, die telkens wanneer er belangrijk nieuws is, daarvan, bijgestaan door zijn koperen bekken, met luide stem kond doet. Polygoon-Kuiper) heerlyk, Ada Iljen. zg licht, sierlijk morgentoilet en is nu weer de bedwelmend mooie vrouw geworden, zooals hij haar heeft gezien in het kleine huisje van Lebon’s nederzetting. Alleen is er iets veran derd: zij is van hem en uit haar oogen straalt thans een heerlijk-vol geluk. De bloemen geuren op het voetenein de van het ziekbed. Lang en innig om helzen deze twee menschen elkaar Ada. vraagt Riefenberg stil, ben je nu nog bang voor dit geluk’ Zy schudt met het hoofd en fluistert: Nee, ik ben er nooit bang voor ge weest. ik heb steeds gevoeld, dat het u°tor °?s ,was wega^egd, maar ik wilde het gelouterd zien door het leven. Wat ik nooit m de beschaafde wereld heM gek.„d h.b Ik t„der d. 'wïd.rd» fcjCJLCCl Q. r - I;

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5