De gevechten om De strijd aan het Oostfront Singapore De Britsche nederlaag in het Kanaal KRACHTIG ARTILLERIEVUUR Het eiland grootendeels in Japansche handen 1942. Zaterdag 14 Februari. >’o. 18107. VERDUISTEREN KUNST EN CULTUUR 42 vliegtuigen Londen erkent het verlies van Dragen uniform van Bekendmaking t Helfrich’s benoeming en insigne Waar Leningrad beschoten Distributie van vaste brandstoffen ERNSTIG GEVAL VAN KOLEN DAMPVERGIFTIGING De Galapagos-eilanden Danktelegram van den Tenno Oud-minister Welter naar Indië De weerslag in Engeland Luchtaanval op Salomon-eilanden Antonescu bij den Führer Mjze, steeds keiijk Quisling door den Führer ontvangen De frutirer heeft gisteren in de nieuwe Rijkskanselarij, in het bijzijn van den rijksminister en chef der Rijkskanselarij, den leider der partijkanselarij en den rijkscommissaris voor de bezette Noor- sche gebieden, den Noorschen minister president Vidkun Quisling voor een lang onderhoud ontvangen. Vervolgens Quisling de gast van den Führer. Australië in gevaar waren de Engelsche slagschepen Alle veenproducten voortaan op den bon De ontmoeting Salazar-Franco Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 1250U Nauwelijks een nen, COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVF.RTENTIEN: PRIJS DEZER COURANT: het men Slechts aanmaakturf en bolsterturf vrij. was Bijna twee dagen bewusteloos in woning STERFTE ONDER DE BEVOLKING dat het spel Organisatie van den oorlog uit hinderlaag. Partisanen der bolsjewieken iitic-Recla) tijdens een lesuur. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” ^oloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad’ f 3.15 Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p- kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz nummers 5 ct, fr. p. post 10 et 42 wel en Het blad „La Razon" te Buenos Aires meldt uit Quito, dat Ecuador den Ver- eenigden Staten steunpunten zal afstaan voor de verdediging van het Panama- kanaal Het betreft hier de Galapagos- eilanden en het schiereiland Sainas. De Tenno (Japansche keizer) heeft naar Domei meldt, den Führer en den keizer van Mandsjoekwo telegrammen gezonden, waarin hij zijn dank uitspreekt voor de gelukwensch-telegrammen naar aanleiding van de Japansche successen in den oorlog. Heden: v. 6.50 a. nam. tot 8.58 u. v.m. Morgen: o. 6.52 a. nam. tot 8.56 a. v.m. Maan: 14 Febr. op 8.12 v.m., onder 5.59 nam.; 15 Febr. Nieuwe Maan. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; z.g. Stadspatiënten no. 49 Amerika verbaasd Volgens een bericht van United Press uit New York heeft de tijding van het gevecht de grootste verbazing bij he< Amerikaansche publiek teweeg gebracht Aanvankelijk wilde men dit bericht am per gelooven, daar van Britsche zijde herhaaldelijk was gemeld, dat de Duit- sche slagschepen „Scharnhorst” en „Gnei- senau” niet meer in staat waren tot den strijd. De wederverschijning van deze Duitsche oorlogsschepen heeft nog bijge dragen tot de neerslachtige stemming onder het Amerikaansche publiek. week geleden verklaarde de directeur van het Eru gelsche instituut voor tropenhygiëne, dat de Ja. pansche troepen over een paar maanden zóó geteis. terd zouden worden door - Engelsche volk verwacht daden Naar „Göteborgs Handels och Sjöfarts Tidning” meldt, is het Engelsche volk het vele zinlooze gepraat van hooger- hand moede. Het wil klaren wijn geschon ken hebben, De „Daily Herald” schrijft ,,Wij winnen den oorlog door arbeid en niet door woorden. De minister van ko loniën, lord Moyne, heeft per radio een boodschap gezonden naar Malakka, waar in hij tot de mannen, vrouwen en kin deren der verschillende rassen op Malakka zeide, dat de Engelschen voortdurend aan hen denken. Dergelijke banaliteiten van staatslieden, zoo zegt het Engelsche blad, moeten in de toekomst beperkt worden en Engeland moe deze volken door daden en niet met woorden imponeeren en op monteren.” S.P.T. meldt uit Londen: De oud-Ne- derlandsche minister van Koloniën, Wel ter, is in Lissabon aangekomen op weg naar Ned.-Indië. In een verklaring, naar aanleiding van deze reis, zeide de thans in Washington vertoevende minister van Buitenlandsche Zaken van Kleffens. dat Ned.-Indië niet bereid is een afzonderlijken vrede of wa penstilstand met Japan te sluiten. Ned.- Indië is op een grootscheepschen Japan- schen aanval op Java voorbereid. Volgens radioberichten uit de Vereenig- de Staten heeft het groote Duitsche suc ces bij den slag in het Kanaal in Enge land een buitengewoon sterken indruk gemaakt. De zender Schenectady meldde Het bericht over den uitslag van het ge vecht, dat gevolgd is op de catastrophe van Singapore, heeft de Engelsche bevol king tot woede gebracht. De zender New York zegt, dat het bericht een golf van opwinding in de Britsche openbare mee- ning heeft veroorzaakt. De Engelsche pers richt hevige aanvallen op Churchill en zijn oorlogvoering. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de „Nya Dagligt Allehanda” een bericht van United Press bevat, volgens hetwelk de Engelsche bevolking de mededeeling over het gevecht als een „koude douche” op het lijf viel De Londensche correspon dent van „Aftonbladet” meldt, dat men zich te Londen algemeen afvraagt, waar de Britsche slagschepen waren De meening van Italië De diplomatieke medewerker van Ste- fani schrijft, dat alleen het feit, dat een eskader het onderneemt, om onder de oogen van de Engelsche vloot- en lucht macht het Kanaal te passeeren, op zich zelf reeds zeer kenmerkend is. Ook het den kunstenaar en evenmin als twee bladeren aan een boom zijn ooit twee kunstenaars-individualiteiten aan elkaar gelijk. Om ons een oogenblik tot de let terkunde te bepalen, in dezelfde omge ving en tijd en omstandigheden levend, zal de eene kunstenaar lyrisch, de ander episch, een derde dramatisch reageeren. En tusschen soortgelijke realties zullen nog telkens markante verschillen be staan. Het ervaren van den kunstenaar zal eveneens op verschillende wijze ge schieden. De een zal de werkelijkheid vooral doorv o e 1 e n, de ander door- zien, een derde doorvorschen. Bij den een zal de reactie geboren worden uit louter emotie, bij den ander ook uit inzicht en begrip. En de eminentste kun stenaar zal hij zijn, in wien het fijnste gevoel samenwerkt met het grootste omvattingsvermogen en het doordrin gendste intellect bij het tot kunst om zetten van zijn levensindrukken. Uit vooropzetting volgt vanzelf, dat de schrijver vrijheid heeft Van 1—5 regels f 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct - Reclames 95 ct per regel Bewijsnummers 5 ct fr p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Van militaire zijde verneemt het D.N.B. het volgendeZooals uit de rapporten van talrijke bolsjewistische overloopers en gevangenen blijkt, heerscht in Lenin grad sinds begin Januari een massa- sterfte onder de burgerbevolking. Een uit Leningrad afkomstige overlooper raamt het aantal slachtoffers, dat van honger en koude sterft op 2000 per dag. Iedere gevangene weet te vertellen van sterfgevallen onder zijn naaste bloedver wanten. Bijna uit ieder huis moeten da gelijks lijken weggehaald worden, die dan, meestal op sleden, die met de hand worden voortgetrokken, worden ver voerd. Lijkkisten zijn wegens het gebrek aan hout en de hooge kosten voor het volk onbetaalbaar. De lijken worden óf dn massagraven gelegd óf op binnen plaatsen en omheinde plaatsen begraven. De Australische minister van lucht vaart heeft, naar de Britsche berichten dienst uit Melbourne meldt, medegedeeld, dat Japansche vliegtuigen Toelagi op de Salomon-eilanden hebben gebombardeerd. Het D.N.B meldt uit het hoofdkwar tier van den Führer Op uitnoodiging van den Führer heeft de Roemeensche Conducator, maarschalk Antonescu, den 1 len Februari een bezoek gebracht aan den Führer in diens hoofdkwartier. Tij dens het verblijf van Antonescu aldaar vonden tusschen hem en den Führer be sprekingen over den politieken en mili tairen toestand plaats, waaraan ook werd deelgenomen door den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, von Ribben trop en den chef van het opperbevel der weermacht generaal-veldmaarSchalk Kei tel. Vervolgens bracht Antonescu een be zoek aan von Ribbentrop en maarschalk Göring. men op de „Scharnhorst” en „Gneisenau”. Maar ze varen naar hun Duitsche basis; ’t is als met den Johny Walker: Het bureau van den Weer- machtsbevelhebber in Nederland deelt mede: Een Duitsche Krijgsraad heeft twee Nederlanders wegens spion- o 4 nage en twee andere wegens be- 4 gunstiging van den vijand en ver- boden wapenbezit ter dood ver- oordeeld. De vonnissen zijn met den kogel o voltrokken. De benoeming van admiraal Helfrich tot commandant van de gecombineerde vloten heeft, naar S.P.T. meldt, zoowel te Londen als te Batavia in Nederland- sche kringen voldoening gewekt. Aan den anderen kant vindt men de benoeming logisch, daar Ned.-Indië op het oogenblik het belangrijkste gebied' voor de ge allieerden in Oost-Azië is. Admiraal Hel frich heeft een 20-jarige ervaring als zee officier in Oost-Azië. Hij geldt voor expert op het gebied van torpedo's, het geen voordeelen biedt, daar de geallieer den voor een groot deel zijn aangewezen op kleinere vaartuigen als torpedojagers en onderzeeërs. Van admiraal Helfrich is het initiatief uitgegaan van de opera ties bij Makassar, eenige dagen geleden. Tenslotte wijst men er nog op. dat Ned.- Indië het eenige land was, dat op de ge beurtenissen was voorbereid en daarnaar ook heeft gehandeld. sche redevoeringen. De vrienden en bondgenoo- ten willen nu ook wel eens graag daden zien, posi tieve daden wel te ver staan. deze vragen of de schrijver vrijheid heeft deze of die stof te behandelen, eigen lijk niet te stellen en nog minder te be antwoorden zijn. De Rijkscommissaris heeft in zijn groot rede uitvoerig stilgestaan bij die factoren ey verschijnselen van dezen tijd, welke er toe hebben geleid den Kultuurraad in het leven te roepen. In 1 een slotartikel willen wij op dit gedeelte van zijn rede nog nader terugkomen. nu leven wij dag.aan-dag onder groote spanningen, nu staan de hoogste goe. deren van den mensch op Oosten de Malaria. Maar ---- -r-l. Nu verdragen dat is bluf. Singapore was wij „bluf” niet meer. Dit onneembaar: bluf. Binnen is geen tijd om te bluffen. 52 uur trokken de Japan- Maar Engeland bluft ners de stad bnnen. De doorof er niets veranderd Engelsche vloot beheerscht de zee: bluf. Drie groote en machtige Duitsche oor. varen van In den vervolge mogen dariekluiten, veenbonken, limmerturf en andere soort gelijke veenproducten, hoe deze ook wor den genoemd, niet meer zonder bon worden verkocht. Slechts aanmaak turf en bolsterturf mogen zonder bon worden verkocht. Op bonnen of toewijzingen mag per eenheid van deze producten ten hoogste 200 kg. (luchtdroog) worden afgeleverd. De maximumprijs van één eenheid is gelijk aan dien van een eenheid bagger- turf derde soort Het eiland Singapore bevindt zich thans, aldus de correspondent van de „Nitsji Nitsji”, voor drie vijfde in handen van de Japansche strijdkrachten. In de stad biedt de tegenstander een laatste hardnekkig verzet, daarbij gesteund door zware batterijen op de eilanden ten Zuiden van de stad Singapore en door de kust- batterijen van fort Tsjangi op de Oos xust. Bovendien hebben Britsche oorlogs schepen zich in den strijd gemengd. Van de stellingen op de hoogten bij den Boekit Timah hebben de Japanners met vlakbaan- en krombaangeschut zwaar vuur geopend, dat vooral gericht is op de vij andelijke eilandbatterijen en oorlogsschepen. Het vijandelijke vuur heeft in de stad groote schade aangericht. Vele gebouwen in de havenwijk en ook olietanks branden. Buiten de stad duren de verbitterde ge vechten bij Boekit-Timah en 10 k.m. naar het Westen bij Simapar voort. Sedert gisterochtend zijn, naar Domei meldt, in de Noordelijke voorsteden van Singapore groote operaties tusschen Japansche en Britsche troepen gaande. Japan sche pantserwagens drongen het vijandelijke kamp op ongeveer 3 k.m. ten Noord westen van den rand der stad, ten Noorden van de renbaan, binnen. De Britten concentreeren hun artillerievuur uit het Zuiden der stad op Japansche stellingen om den Japanschen opmarsch tot staan te brengen. Eenige inwoners van Singapore, die uit de stad zijn gevlucht en binnen de Japansche stellingen zijn aangekomen, teneinde aan de Japansche gevechtsvliegtuigen te ontkomen, verklaren, dat de straten van Singapore vol liggen met Britsche gewonden, die onverzorgd in den steek werden gelaten. Vele Britsche soldaten trachten zich op eigen gelegenheid levensmiddelen te verschaffen. De oogen van geheel Australië zijn op Singapore gericht. De „Sydney Daily Telegraph” spreekt over een ontzettenden gang van zaken, welke het bloed tot kookhitte kan brengen. De Japanner ont rukt ons Singapore, ofschoon de tragedie van Griekenland en die van Kreta vol gens den eed van onze leiders niet zou worden herhaald. Dergelijke, eerst on langs gegeven verzekeringen kunnen onze woede slechts doen toenemen. De „Sydney Morning Herald” schrijft, dat Singapore voor Australië van de zelfde beteekenis was als de Maginot- linie voor Frankrijk. De val van Singa pore brengt geheel Azië aan het schok ken en de bevolking van Australië zou wel blind zijn, wanneer zij geen oog had voor het doodelijke gevaar, dat is op gedoemd. De ware Australische geest, aldus het blad, moet thans den partij strijd en de moedeloosheid overwinnen. De indrukwekkende rede van den Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart, waarmede deze Woens dag j l. den „Kultuurraad” heeft ge ïnstalleerd en waarvan men het ver slag in ons blad van jongstleden Don derdag heeft kunnen lezen, behandelt een geestelijke materie op een wijze, welke op meer dan één punt aanleiding geeft tot nadere beschouwing. Een enkele algemeene opmerking moge voorafgaan. In de officieele publicaties, ook in de betreffende Verordening in het „Verordeningenblad”, wordt steeds het woord „Kuituur” gebruikt met negatie van de ingeburgerde Nederland sche schrijfwijze „cultuur”. Een vraag hieromtrent onlangs op een der dage- Ijjksche persconferenties gedaan, bracht geen opheldering. Het zou toch nuttig zijn, mee nen wij, wanneer ten deze één lijn ge trokken werd; tusschen „Kuituur” en „cultuur” ligt een nuance, die verwar rend zou kunnen werken. Hoe ook, de „Kultuurraad” is tot stand gekomen en op de installatieplechtig- beid is veel over cultuur gesproken. Een zoo hoog beschaafd land als Nederland, het mag zonder een spoor van chau vinisme worden vastgesteld heeft nooit een Kultuurraad gehad; dat deze werd ingesteld in vollen oorlogstijd en in bezet gebied met een rede van den vertegenwoordiger der bezettende macht, mag zeker een unicum worden genoemd. Het bewijst de aanwezigheid eener belangstelling voor het geestelijke volksgoed, waarvoor men niet anders dan waardeering kan hebben. De instel ling van een Nederlandschen Kultuur raad is geen bestuursmaatregel zonder verder-strekkenden zin. Veeleer moet men de noodzaak van dit lichaam zien als een uitvloeisel van den tegenwoordi- gen toestand, waarin het Nederlandsche volk zich bevindt, nu een geleidelijke heroriënteering zich baan breekt. Het is noodig gebleken, dat de staat in eigen land een cultuurpolitiek voert, die erop gericht is een nationale kunst (d. w. z. een kunst, die typisch eigen aard, eigen teer en eigen gesteldheid vertegen- Bordigt) te stimuleeren en haar vrij te houden van alles wat voor haar ver derfelijk zou kunnen zijn. Het is een tweeledige functie, die de Kultuurraad heeft: critiek op en af wering van die invloeden, die onzen eigen aard kunnen ondermijnen en, in de tweede plaats, initiatief ontwikke len en raad en voorlichting geven om te komen tot verwezenlijking van het gestelde doel. Grenzen zijn in de kunst heel moei lijk te trekken. Het is dan ook dringend noodig, dat de mannen, op wie dé ver antwoordelijkheid rust een, huns in ziens, schadelijken invloed halt toe te roepen, volkomen voor hun taak be rekend zijn en het vertrouwen der kunstenaars ten volle bezitten. Dat de leden van den Kultuurraad daar zelf niet blind voor zijn, getuigen de woor den van den president prof. G. A. S. Snijder, die o.a. zeide: „De stem van het Nederlandsche volk wordt ver tegenwoordigd door de leden van den Kultuurraad. Op den duur zal het noo dig zijn het aantal leden van dit col lege uit te breiden, want al hebben wij niet voor elk onderdeel onzer taak een «Pecialist noodig, op verschillende be langrijke gebieden zal nog moeten blij ken, wiens stem het meest verdient te Worden gehoord.” Zoowel in de rede van den Rijks- eommissaris als in die van prof. Snij der wordt herhaaldelijk de nadruk gelegd op het verband tusschen Kunst en Maatschappij- Over dit verband zijn bibliotheken vol geschreven, men denke slechts aan de pro-en-contra’s met betrekking tot het „l’art pour l’art” ,een oude leus, die nog altijd als veel omstreden geldt en het aantal Publicaties op het gebied van kunst en samenleving is legio gebleven, ook toen het principe van bloed-en-bodem zijn intrede deed. De uitvoerigheid en ••diepgang” der j.l. Woensdag uitge sproken redevoeringen bewijzen ook wel hoe veel er aan deze materie vast zit. Wie over het wezen der cultuur spreekt of schrijft, zal ook het wezen öer kunst moeten verantwoorden. Over de onderlinge betrekking tusschen kunst, maatschappelijke moraal en so ciale st-ekking raakt men niet zoo ge- ’Pakkefijk uitgepraat. Kunst zal in P°ofdzaak wel nooit anders zijn dan het ^ageeren van den kunstenaar op de in drukken van het leven, van de werke- iijkheid in den meest uitgebreiden zin. die reactie zijn zal, hangt af van 'k individualiteit van den kunstenaar hetgeen niets te maken heeft met het ^grip „individualisme” in tegenstelling 101 dat van den gemeenschapszin. De ^drukken der werkelijkheid ondergaan 'n de ziel van den kunstenaar een zeker van loutering, waardoor ze juist datgene omgeschapen worden, wat ®r de bekoring van kunst aan geeft. De waarop de kunst zich openbaart, en zal ook altijd geheel afhan- blijven van de individualiteit van Heldhaftig optreden Troepen van een Weensche divisie heb ben de afgeloopen vier weken ten Zuid oosten van Charkof de hevigste bolsje wistische aanvallen afgeslagen. De stellingen van deze divisie werden tusschen 1 en 7 Februari door de for maties van zes bolsjewistische divisies infanterie, twee pantserbrigades en ver scheidene ski-afdeelingen steeds weer be stormd in 142 aanvallen, zonder dat de bolsjewieken kans zagen tot op een diepte van eenige beteekenis in de stel lingen der Weensche divisie door te dringen. In ijzige koude en terwijl de sneeuw hier en daar twee meter hoog lag op gewaaid, behielden de Weeners hun stel lingen en verijdelden zoodoende het Sovjet-plan door meedoogenlooze opoffe ring van infanterie, tanks en artillerie door te breken naar Charkof. Waar tijdens de gevechten afzonder lijke bolsjewistische afdeelingen als ge volg van hun plaatselijke numerieke superioriteit kans zagen de Duitsche stel lingen binnen te dringen, werden zij bij succesvolle tegenaanvallen weer terugge slagen. De bloedige verliezen, die de bolsje wieken door het onwrikbare volhouden der Duitsche soldaten leden, zijn buiten gewoon hoog. Er zijn al meer dan 6600 gesneuvelde bolsjewisten geteld. Boven dien nam de Weensche divisie 1300 tegen standers gevangen en maakte buit of vernietigde in deze vier weken 27 tanks, 14 stukken geschut, 82 granaatwerpers en machinegeweren, 2 vliegtuigen en een groote hoeveelheid ander Sovjet-oorlogs- tuig. Duitsche legerartillerie heeft opnieuw met succes de Worosjilof-fabrieken te Leningrad, een der belangrijkste wapen fabrieken der Sovjet-Unie, beschoten. In deze fabrieken worden tanks en afweer geschut geproduceerd. Zij zijn z.g. ge heime fabrieken en zoo goed gecamou fleerd, dat zij pas eenigen tijd- geleden herkend werden. De strenge geheimhou ding bewijst, hoe belangrijk deze fabrie ken zijn. sche hulp aan kleine na ties. Maar de Engelsche bluf heeft toch wel de grootste wereldvermaard heid gekregen. Zij is iets anders dan opschepperij, dan grootspraak, dan dik doenerij Er zit in bluf iets van het ongenaakbare van den aristocraat, van de hooghartigheid van den gecultiveerden gentleman: „Wij kunnen ons dat ver oorloven”. Inderdaad, Engeland heeft zich veel kunnen veroorloven. Het blufte veel en het blufte graag en er stak zelfs wel eens iets sympathieks in zijn bluf. De wereld glimlach, te of haalde de schouders op. Dat was in een tijd van pais.en-vree. Maar nu staan de zaken anders. Nu leven wij in een tijd van dood en ver nietiging, nu wordt er gevochten en geleden, ge streden om het blootc be. United Press meldt uit Londen, dat men aldaar toegeeft, dat de Engel schen in het Kanaal bij den aanval op het Duitsche vlooteskader vliegtuigen hebben verloren en 20 bommenwerpers, 16 jagers 6 Swordfish-vliegbooten. Van bevoegde zijde deelt volgende mede: Nu de N S B, de eenige politieke party is, die in het bezette Nederlandsche gebied bestaat, kan het verbod tot het. in dienst of bij gekleed gaan in uniform, dragen van insignes van de N.S.B., van haar neven-organisaties en van de door den Rijkscommissaris erkende lichamen, niet gehandhaafd worden. Ook het in dienst dragen van de uni formen van de N.S.B., van haar neven organisaties en van de door den Rijks commissaris erkende lichamen dient te worden toegestaan, tenzij voor het ver richten van den dienst (b.v. bij P.T.T. of Spoorwegen), bepaalde uniformklee- ding voorgeschreven is. In verband hiermede hebben de secre- tarissen-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken en van Op voeding, Wetenschap er Cultuurbescher ming, in opdracht van den commissaris- generaal voor Bestuur ar, Justitie, be schikkingen uitgevaardigd, waarbij in het vervolg insignes en uniformen van de N.S.B., van haar neven-organisaties en van de door den Rijkscommissaris erken de lichamen door ambtenaren, hoogleera- ren, onderwijzers, enz. in dienst mogen worden gedragen. Voorts is door den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming be vorderd, dat het aan studenten van uni- versiteiten en hoogescholen, zoomede aan leerlingen van onderwijsinrichtingen in den uitgebreidsten zin des woords is toe gestaan, de evenbedoelde insignes en uniformen te dragen in de gebouwen en op de terreinen der universiteiten en hoogescholen en inrichtingen van onder wijs. Gisterochtend vervoegde zich een werkster aan een woning in de Begonia- straat. Op haar bellen kreeg zij geen gehoor, hetgeen haar bevreemdde, daar de bewoonsters, de gezusters H. en F. van Z„ resp. 65 en 64 jaar oud, thuis moesten zijn. De werkster waarschuwde een agent van politie, die zich via een naastgelegen woning en door een boven licht te klimmen, tot het perceel toegang verschafte. In de huiskamer trof hij bij de kachel zittend, de dames in bewusteloozen toe stand aan. Onmiddellijk werd de ge neeskundige dienst gealarmeerd, die bei den overbracht naar het Roode Kruis ziekenhuis. Een van haar was gisteravond nog niet bij kennis en haar toestand is zeer ernstighaar zuster maakt het naar omstandigheden redelijk wel. Het onderzoek heeft uitgewezen, de dames reeds Woensdagavond door kolendamp bedwelmd zijn geraakt. Door dat de kachel te veel was afgesloten, heeft de kolendamp zich in de kamer gevormd. hooge cijfer van 43 verloren vliegtuigen weerlegt in vollen omvang de superiori teit, die Churchill aan de Engelsche luchtma<?ht heeft toegedicht De geheele wereld is er nu van overtuigd, dat En geland de heerschappij ter zee in den Stillen Oceaan, in de Middellandsche Zee en ook op den Atlantischen Oceaan heeft verloren. De wereld heeft geloofd, dat Groot- Brittannië op zijn minst de heerschappij ter zee aan zijn eigen kusten en onge twijfeld de contróle over het Kanaal zou behouden. De daad van het Duitsche es kader bewijst, dat Engeland zelfs de heerschappij in zijn eigen wateren verlo ren heeft. De „Stampa” schrijft, dat deze slag, die in een nieuwe Duitsche overwinning is geëindigd, heeft bevestigd, dat de Britsche vloot liever opnieuw een sma delijke nederlaag leed, dan haar groote eenheden in gevaar te brengen. De „Cor- rière Della Sera” verklaart, dat het nieu we echèc voor de Britsche vloot en lucht macht niet zal nalaten moreele gevolgen teweeg te brengen onder de Britsche openbare meening. Voor het eerst in den oorlog beginnen de Engelsche bladen openlijk toe te geven, dat Engeland dezen strijd wel eens kan verliezen Deze er kenning verdient de volle aandacht. De Portugeesche premier, Salazar, is gisterochtend uit Sevilla vertrokken. Na dat hij afscheid van Franco had ge nomen, ontving hij kort voor zijn ver trek nogmaals een bezoek van den Spaan- sehen minister van buitenlandsche zaken, met wien hij een kort onderhoud had. Salazar is gisteravond na zijn bezoek aan Spanje te Lissabon teruggekeerd. In antwoord op een vraag van journalisten naar zijn besprekingen met de Spaansche staatslieden verklaarde hij slechtsWij zijn tevreden, meer kan ik niet zeggen. Deze courant verschijnt dagelijks behalve op Zon en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35 37 Bijkantoor: Scneveningen Keizerstr 319, fel. 350310; Filialen; Rijswijk Kantoorboekh Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh Th. .1 de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- slastr. 108a. Tel 772444: Boekh. E. O Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 Bluf is een typisch woord van Engelsche ori. jT> f TT TfTf gine. Er zijn meer van die 1f J ff - - karakteristieke Engelsche combinatiesEngelsche humor, Engelsch flegma, staan. Nu staan de gezich. Engelsche ziekte. Engel- ten strak en ernstig, nu is het hart vaak benauwd, malaria, dat ze gedwon gen zouden worden af te trekken. Wel ja, in het Westen de Honger, in het Nu verdragen dat Is bluf. Singapore Engeland bluft ners de stad is. Nu reageert de wereld niet langer met een glim lach op deze Engelsche logsbodems varen door bluf. Zelfs bij de vrienden het Kanaal, van Brest van het Engelsche volk naar Helgoland. Maanden stijgt het bloed naar het achtereen blufte Engeland hoofd, het schaamrood door de radio, dat Brest naar de kaken, balt de gebombardeerd was: bom- hand zich tot een vuist. Neen, dit verdraagt men niet langer. Bluf, dat is: words, words, words, vandaar het: hear! hear! goeden als interruptie bij Engel- still going strong - Bluf en nogeens bluf. De bluf zit den Engel schen in het bloed. Dat is een leelijk ding. Om een oorlog te win-

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1