GEDENK DE VOGELS CIRCUS HOLK I r 1 De distributiebonnen STADSNIEUWS <3^4 AFSLAGER KUYS 80 JAAR 15.103.653 lillik: 1TAAGSCHE COURANT Zaterdag 14 Februari 1942 TWEEDE BLAD IN DIENST VAN ONS VOLK WINTERHULP-COLLECTE 27 EN 28 FEBRUARI JONGEN DOOR HET IJS GEZAKT FEUILLETON Een bijzondere figuur in een bijzondere omgeving VERBODEN TOEGANG &0MAN VAN HERBERT STEINMANN de r_ UITREIKING INLEGVELLEN VOOR STAMKAARTEN ras W- - K '2 gw 30 B >4 3 Duit- inrichten op M Br. of Geb. VI. of VLw. eerste 100 gram 3% liter zijn Melk 1% liter 100 op 193 vlot vertelt Kuys van VAN hem eigenlijk (Nadruk verboden.) Robert ftcht in blok vier op dien rang niet? Jam BI., Br. Geb. 08 08 125 125 gram Gesmolten rundvet t.m van 28 December t.m. 21 Februari. Alg. 250 gram Koffiesurr. N.B. Zeep op bon 211 Alg. van 1 Febr. t.m. 28 Februari. Aardapp. Aardapp. gram Peulvr. Rijst Hav. of peul Gort Verm., Maiz. Kaas 09A 09B 08A 08B 212 09A 09B 250 250 250 100 1% k.g. k.g. gram gram gram gram 4 1 a.s. Houtman Bij een brandende boerderij tracht een achtergelaten paard aan een bevroren drink bak zijn dorst te lesschen. (Hoffmann-P.K, Schambortzky) der intendance. (Weltbild-Polygoon-P.K. Dehl) De kas-anjel leren in het Westland beginnen uit te komen. Duizenden van deze prachtige bloemen zullen over eenigen tijd via de bloemenveilingen de huiskamers weer sieren. Een kijkje in een kas met anjelieren. Polygoon-M eyer) bankenrijen duikt 1 een rond gezicht met Bonnen, die geldig blijven: 195 Algemeen (Peulvruchten) tot en met 21 Februari. 04 B, C, D Reserve (Eieren) tot en met 21 Februari. 06 en 07 van boter- en vetkaart tot en met 18 Februari. 1% k.g. k.g. 250 een monteur s- t een keert zich naar de piste. nier directeur. Kaleike, waarom brandt het nood- Een indrukwekkend getal een fataal getal voor Engeland want zooveel ton vijandelijke scheepsruimte werd tot en met 31 Januari 1942 door de Duitsche Marine en Luchtmacht tot zinken gebracht. Dit zijn nog maar alleen de prestaties van den strijd tegen Engeland. Ook op andere fronten strijdt Duitschland voor het nieu. we Europa. In het Oosten, daar leveren de Duitsche soldaten en hun bondgenooten strijd tegen het bolsjewisme. Die strijd daar in het Oosten, landgenoot, dat is echter ook onze strijd. Want daar wordt beslist over de toekomst van Europa, dus ook over de toekomst van ons land. Daarom is het onze plicht mede te strij den. Dit geschiedt reeds door de duizen den Nederlandsche nationaal.socialisten, die zich opgaven als vrijwilligers voor ons legioen. Maarer zijn nog tienduizen. den Nederlanders, die meenen, dat zij zich afzijdig kunnen houden. Landgenoot, zij hebben ongelijk. Geef u hun het goede voorbeeld, laat zien dat u weet waar de plaats is van den man, die zich terecht een goed vaderlander noemt. Meld u aan bij het Vrijwilligers legioen Nederland, Koninginnegracht 22, ’s-Gravenhage. Inderdaad niet, lacht maar het is een afleiding storm, Fuhmann, welke tijdens deze reiiT ano? brieven aan de schreef? De storm, welke ft door zoo moeilijk maakte? yeike in Kopenhagen ons beste het uitfluiten? Was dat 197 Alg. 05 C of 05 D Reserve 198 Alg. 199 tm. 202 Algem. 06 D—07 D Reserve Alg. Alg. Alg. der los. Wie maakt Achttienduizend, wie tienduizend? Achttienduizend, Dag der sche Politie. Het der tentoonstel ling van door de manschappen der Duitsche Po litie gemaakt speelgoed, welke vandaag en mor gen in den Die rentuin gehou den wordt. (Pol.-Meyer) Den 16en Februari a.s. hoopt mej. M. J. Th. Bout den dag te herdenken, waarop zij voor 25 jaar in dienst trad bij de N.V. Bataafsche Petroleum Maatschap, pij. Mej. Bout, die sinds vele jaren werk, zaam is in de koffiekamer van deze maat, schappij, is een zeer geziene figuur en het zal haar dien dag zeker niet aan belang stelling ontbreken. niet meer uit, Ftih- Er zit systeem in deze voor- NED. HERV. GEMEENTE S-GRAVENHAGE De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente hier ter stede heeft benoemd als hulp prediker in wijk 2 mr. G. Alma, candi- daat alhier en in wijk 19 den heer M Ferguson, eveneens candidaat alhier. Aan J. A. N. Blomhof, werk zaam bij het Gemeentelijk Gasbedrijf, werd ten kantore van de gasfabriek Trekvliet een eervolle vermelding met de gebruike lijke gratificatie uitgereikt, hem toege kend door den burgemeester wegens lang, durigen trouwen dienst. Maar waarom gaat u er dan mee zoo’n leeftijd. Dat behoeft toch 19 Februari t.m. 27 Februari. 09 Boter Bon inge leverd vóór 6 Februari. Was het ook _J reis i autoriteiten het ons daar- De storm, ij nummer ook de storm? (Wordt pervoipd^ Wieringermeer. Al moet het vee gedurende de win termaanden op stal staan, toch komt het geen kracht- voeder te kort, dank zij de voorraden veevoederbieten en de goed gevulde grassilo s. Voordat de bieten aan het vee worden voorgezet, worden zij door middel van een molen aan plakken gesneden. (Polygoon-Kuiper) herfstwind jaagt de zware regen wolken over Jutland, zooals een waak- *ame herdershond de weerspannige ’knapen. Bijzonder scherp zweept hij watervloed door het kleine Deensche ergens jij de Duitsche grenzen. et is zeven uur in den avond. Tal van ,5'v?ners, die besloten hadden de af- ^idsvoorstelling van het circus Holk bezoeken, drukken zuchtend hun neu- wZn.tegen de ramen en kijken naar de WifTbreuk en denken: Als het maar op wiz>eJhouden! Noch de reken. noch de hét doet hun dat genoegen. Buiten, op 1 groote plein van het stadje, waar reusachtige tent met de stralende iSJSf8 -Circus Holk, afscheidsvoorstel- j. g als een reus tusschen de tallooze mere tenten. wagens en schuren A. MEINESZ OVERLEDEN In den ouderdom van 65 jaar is alhier overleden de heer A. Meinesz, oud-ge- meentesecretaris van Amerongen. De heer Meinesz was ridder in de orde- van Oranje Nassau. De teraardebestelling vindt Dinsdag a.s. te twee uur plaats op de Oude Begraaf plaats te Amerongen. bij 40 graden onder nul in het Oosten. Sleden der Duitsche Weermacht in colonne op de toevoerwegen Rotterdam. Alom in den lande is de herijk van maten en gewich ten en snelwegers begonnen. In de verschillende ijkkantoren zijn de ijkers druk bezig met het justee- ren. Nadat de gewichten zijn ge controleerd. krijgen ze het goed- keuringsmerk. dat met een stempel wordt ingeslagen. Links het con- troleeren der gewichten. (Polyqoon-Hof) Een bekende Finsche sportsman Mn het front. De Finsche ski- looper Alakulppi, die als officier aan den strijd van zijn vaderland tegen het bolsjewistische gevaar aan het Oostfront deelneemt. (Atlantic-Holland-P.K. Hollming) Aard. Aard. 25 Januari t.m. 21 Februari. Suiker Cacao 15 Februari t.m. 21 Februari. Brood Brood 09A Vleesch 09B Vleesch rants. rants. rants. rants. 8 Februari t.m. 21 Februari. Aard. Aard. Alg. 15 Februari t.m. 28 Februari. Aardapp. Aardapp. 10 Februari t.m. 18 Februari. Boter Vet 203 209 210 204 t.m. 208 Algem. 06A tm. 09A Melk I 06B tm. 09B Melk I Deensch spui, zooieta helpt in aite omstandigheden. Maar Holk blijft ernstig. Met Mn on gewone haast, welke vreemd pest b*j; zijn zwaarlijvigheid, giet MJ den drank in een glas en drinkt sneL Als bet nog maar bti damn acte* bleef, het is te veel geweest M den laatsten tijd. Onzeker kijkt de ander zijn meester aan. U bedoelt... Ik _houd het mann. vallen. U ziet spoken, directeur, het was de storm, welke het tentzeil vernielde enkel de storm. De trouwe stem klinkt bijna be zwerend. Opgewonden trommelt Holk met zin glas op de tafel. De storm, hoont zijn stem, storm, nieme p. G. BAERENDS OVERLEDEN In den ouderdom van 58 jaar is over leden de heer P. G. Baerends, hoofdcom mies van den Pensioenraad, chef van de afdeeling alg. dienst. De begrafenis vindt Maandag a.s, op de Alg Begraafplaats aan de Kerkhof- laan plaats. Vertrek van het sterfhuis Verhulststraat 48 te 12 uur. De burgemeester heeft mevr. N C Bouma-van Strieland en de heeren dr ir H G van Beusekom en Th. M Dresmé tot 1 September 1942, benoemd tot leden van het bestuur der Stichting „Centraal Woningbeheer”. directeur, het was staat, giert de wind en de regen wordt kooien klinkt het brullen van onrustig geworden roofdieren. Olifanten trekken onder luid getrompetter aan hun kettingen. Opgewonden krabbe“,„n<V paarden in de schuren over den grond. Op het plein waden de artiesten en be rijders door de modder en vloeken in alle talen. In de hoofdtent, midden in den rooden ring van de manége, staat directeur Georg Holk. Hij neemt de laatste maat- regelen voor de avondvoorstelling, de laatste in deze plaats. Morgen gaat ruj terug naar Duitschland, naar Berlijn, waar het groote gebouw der onderne ming staat. De oogen van Holk dwalen langs de rijen banken, scherp klinkt de stem van den directeur. Kaleike! Tusschen de kleine, dikke figuur in pak op. Een i knopneusje Hier directeur. ONGEVALLEN De 41-jarige J. W uit Voorburg is gisteren in de Rijnstraat gevallen en heeft het linkerbeen gebroken. Door den geneeskundigen dienst is hij overge bracht naar St. Antoniushove in Voor burg. Op de Amsterdamsche Veerkade viel gisteren de 31-jarige M. L. uit de Scheldestraat, tengevolge waarvan hij een hersenschudding bekwam. In het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde is hij op genomen. Redder geraakte eveneens te water Gisternamiddag is de 10-jarige jongen B. C., wonende aan den Noordwal, in de nabijheid van zijn woning, door het ijs gezakt. De heer A. van der Zwan uit de Badhuisstraat begaf zich met een plank naar den drenkeling, doch het ijs brok kelde af, zoodat ook de redder te water geraakte. Toch wist hij den knaap te pakken te krijgen en op het droge te brengen. Na van droge kleeding te zijn voorzien, konden beiden huiswaarts kee- ren. Ik ben er al mee bezig, directeur roept de overal tegenwoordige electri- cien Kaleike, ik heb nog niet kunnen vinden, waar het aan ligt... Een zenuwachtige trek glijdt over het gezicht van den directeur. De mond met de grijze ruiterssnor, wordt stijf gesloten. Vooruit, maak dat ja bet vindt, schiet op! Ja, ja, mompelt de stem van Ka leike ergens tusschen de rijen. Spreek niet tegen! zegt de scherpe stem van den directeur. Dan bedenkt hij zich, strijkt met de hand over het peper- en zoutkleurige haar. Ach, men wordt ook oud... zijn hand glijdt naar de zak, waarin zijn kostbare zilveren sigarettenkoker met de vele inscripties geborgen is. Een vlammetje ontbrandt. Een zucht uit een vreemden mond bluscht het uit Rooken verboden, directeur, zegt een donkere mannenstem. Over de met zaagsel bestrooide piste is Paul Fuhmann, vertegenwoordiger van de directie, opperstalmeester en bureauchef, onhoorbaar genaderd. De breedgeschouderde, groote man kijkt zijn chef bezorgd aan. Neemt u mij niet kwalijk, direc teur Holk, maar dat is toch onmo gelijk... i De woede van Holk verdwijnt Hoe waker vindt Dozijnen handen grijpen nu en trekken het zeil weg en rijden de kooi, waarin de woedende dieren door de tralies slaan, weg.„ Holk legt het oor tegen de borst van den bewegenloozen man. Gelukkig, het hart klopt nog. Ka leike! Hier direcetur, klinkt de kalme stem van den eiectricien met het hon dengezicht. Alles is er al. Kaleike, die als bijbaantje verpleger is, heeft zijn medicijnkast al meege bracht. En daar komt Fuhmann ook aangestapt. Hij heeft zonder hulp de draagbaar uit den ziekenwagen gehaald. Nu onderzoekt hij vakkundig de kwets uren van den bewaker. Alleen bewusteloos, geen levensge vaar, directeur. Geen der menschen, die hier voor het reddingswerk bijeengekomen zijn, heeft nog een drogen draad aan het lijf, maar zij letten er niet op. Kaleike zal wel voor hem zorgen, mijnheer Holk, u moet ook aan uw ge zondheid denken. Fuhmann trekt den weerbarstigen di recteur mee naar den directiewagen welke tevens als woning dient. Uitgeput zinkt Holk in een draaistoel, de ruimte in den wagen is zeer beperkt Fuhmann haalt uit een schrijftafellade een groote vierkante flesch. 500 gram 1 rants. front in Oost-Karelië. Een der deelnemende skipatrouilles onderweg. Dergelijke wedstrij den, welke in de tijden tusschen de gevechten worden gehouden, vormen een gezonde lichaamsbeweging en een welkome afleiding voor de soldaten. (Suomen-Holland) 1 k.g. 50 gram ij er opeens uit ihmann, ik mag mijn eigen verbod niet overtreden. Ik >rdig en slap, boor toch eens Dat wordt een slechte recette van avond... bromt Fuhmann. Zij luisteren naar bet kletteren en naar den wind, welke steeds sterker wordt dan een kraken en versplinteren vlakbij en het wilde, ontstellende huilen van roofdieren, woedend en opgewonden. De tijgerkooi! Holk en Fuhmann zijn al uit de ma nége, zj; rennen over de zadelplaats, van alle kanten stroomen temmers, be wakers, balletmeisjes, artiesten en knechts toe. Ergens vandaan gilt een mannenstem: De tijgerkooi is ingestort is verongelukt... Door den stroomenden regen, welke tot op zijn huid doordringt, ziet Holk de catastrofe. Als een reusachtige lijk wade ligt het enorme zeil over de kooi, waarin zes prachtige koningstijgers brullend aan de tralies hangen. Gebro ken steekt de stomp van den grooten mast omhoog naar den grauwen hemel. Aanpakken, waar is Robert? schreeuwt Holk. De kooi eruit halen, waar is de reservemast? Hij is de eerste, die begint op te rui men en het stille lichaam van den be- negentienduizend, twintigduizend, zoo gaat het voort, be drag na bedrag, perceel na perceel. Kuys blijft monter en versaagt niet. Wjj zouden ons de veiling van huizen eigenlijk niet zonder Kuys kunnen voor stellen. Hij is er in gegroeid en leeft ervoor. Maandag wordt Kuys tachtig jaar. Honderden kennen hem en zullen hem op dezen dag niet willen vergeten. Daarom vestigen wij er de aandacht op, dat het de wensch van den jarige is, dat aan het heuglijke feit, in ver band met familieomstandigheden, geen feestelijkheden worden verbonden. Het volgend jaar, 1 Januari 1943, dan mogen ze doen met me wat ze willen. Dan ben ik 25 jaar afslager, zoo heeft Kuys ons toevertrouwd. Dat er dan wat gedaan zal worden, daar van zjjn wij overtuigd. gram Boter gram Boter red- margarine Kuys, maar net is een afleiding voor mij. Ik kan niet den geheelen dag stil zitten. Ik ben ook graag onder de menschen. En moe word ik er ook niet van. Dus wat let me dan, om voorloopig nog af slager te blijven. Het is maar één mid dag per week. Inderdaad, dat is een gezond en goed standpunt. Hoeveel huizen ik in al die jaren „verkocht” heb, weet ik niet precies, doch half Den Haag is het wel zeker bij elkaar. Van alles is onder mijn ha mer doorgegaan. Groote huizen, kleine, dure en goedkoope, ja, wat al niet. Veel belangstelling, zoo herinner ik mij nog, bestond er indertijd, het is al een poosje terug, voor den verkoop van de Wielerbaan, en ook de Torengarage en het Hotel de Oude Doelen. Maar het meeste geld bracht toch wel die bio scoop aan de Veejiestraat op, wel een half millioen Maar meneer, daar komt de notaris. Ik ga beginnen. Meteen is Kuys in actie. Hij pakt het groote klinkbord, prachtig gepoetst, vast en roept, terwijl hij mij nog even toelacht: Verkoop van een heerenhuis met erf en tuin aan de Prinsegracht. Groot 2 are 25 c.a. Wie zet op dat perceel een bod? Is er tienduizend voor? Achter bij den uitgang hooren wij Kuys nog bulderen: Zeventienduizend negen honderd met je beien, allo heeren, maakt elkan- dat gaatje vol? meer dan acht- VRAAGBAAK VAN KOOPERS EN VERKOOPERS In het Venduhuis der Notarissen aan de Nobelstraat komen en gaan de ma kelaars en huiseigenaren, er wordt ge kocht en verkocht, zoodat in den loop der jaren een flink deel van den Haag in andere handen overging. Temidden van al die vergankelijkheid staat in dat Venduhuis als een symbool der onver gankelijkheid, de afslager G. R. Kuys. Maandag wordt deze man tachtig jaar a nog steeds veilt hij huizen. De leef tijd van 80 jaar is weinigen van ons beschoren. Het is echter een zeldzaam heid, dat een tachtigjarige nog zoo frisch en monter aan het werk is en met krachtige hand den scepter zwaait op een zoo belangrijk arbeidsterrein als dat van het Venduhuis. Het lijkt zoo eenvoudig, het veilen van huizen, maar als men het goed wil doen, is het o zoo moeilijk. Deze tachtigjarige doet het echter goed, hij laat zich door „nie mand de kaas van het brood eten”. Het valt niet mee, om met den heer Kuys ongestoord een vraaggesprek te hebben, want voortdurend komen de geregelde veilingbezoekers naar hem toe. Kuys is de vraagbaak van koopers en verkoopers. Hoe ik tot dit beroep gekomen ben’ zegt Kuys op onze vraag. Tja, het is een raar vak, je kent het of je kent het niet! Mijn vader en grootvader waren ook al afslager. Het is dus een soort familietraditie gewor den. Hoe mijn grootvader er aan geko men is, ja, misschien is dat wel zoo gegaan: U moet weten, dat wij, mijn grootvader en vader, het bekende hotel Kuys-Witsenburg in Rijswijk bezaten. Daar werden nog wel eens verkoopin- gen gehouden. Als ze iemand noodig hadden met een zware stem, dan rie pen ze mijn grootvader te hulp. Zoo is dat van lieverlede gebleven. Later kwam m’n vader aan de beurt en toen ik. Het hotel heb ik tot begin 1900 ge had. Maar afslager ben ik gebleven. In 1918 kreeg ik een aanstelling als vaste afslager van onroerende goederen in Den Haag. En dat ben ik nog steeds. Eenvoudig en vlot K,|v« van 2ijn werk. Vragen behoeven wij niets. Of het mij niet verveelt? Niks koor. In al die jaren heb ik nooit wat r- 2. Z_ t over me en daarom ben ik blij, want yoorloopig schei ik er nog Mijn oogen zijn nog scherp stern mag er nog ti::_ -“- u zoo meteen hooren. door op niet? vragen we. Bij de uitreiking van inlegvellen voor stamkaarten, welke plaats vindt in den Dierentuin, zijn Maandag aan de beurtvan 912 uur einde H, I en Ja t.m. Jansen, J., 1214 uur Jansen, K. tm. Jonas, van 1417 uur Jonasse t.m. einde J en Ka t.m. Katzmarowska. In de voormalige gemeente Loosduinen (lokaal Haagweg 38) moeten zich Maan dag a.s. melden A en Ba tot en met Boomsma. Men dient zich stipt aan deze letter- indeeling te houden Afwijkingen kunnen onder geen beding worden toegestaan. De aandacht wordt in ’t bijzonder er op gevestigd, dat men, om voor een inlegvel in aanmerking te komen, bon 13 van het blad „Reserve” van het thans in gebruik zijnde bonboekje moet inleveren. vervallen en oud ziet U hebt gelijk, 1 igei wordt sloi wat een weer... mij niet ®iet de heeren gehad. Ze zijn tevreden niet uit. en mijn steeds zijn. Dat kunt I» AVt*

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5