CHAMPAGNE Griep akkertje Afog/ WIJ VERKOOPEN LAATSTE BERICHTEN De Avondschool BINNENLAND BIOSCOPEN FILM EN BIOSCOOP STADSNIEUWS SPORT BRILJANTEN - GOUD en ZILVER Laatste Telegrammen De Koh-i-noor der Champagnes HET WEERMACHTBERICHT kerknieuws VOOR DEN PUZZELAAR ITAUAANSCH WEERMACHTBERICHT Duitschland strydt voor Europa Palembang gebombardeerd Neem'n HAAGSCHE COURANT Zaterdag 14 Februari 1942 2e bl. pag. 2 Predikbeurten DE DAG DER DUITSCHE POLITIE ONDERWIJS 1 S’ Beperking papierverbruik De toekomst der Nederlandsche film DE GASLOOZE UREN DAG DER DU1TSCHE POLITIE J. C. VERMAAT JR. THOMSONPLEIN 18 TEL. 333328 MR.DAPPELSTAMPPOT GQ.OEHTGH .VOEDZAAM EN SMAkEL'JK., A.‘ JAPANNERS BEZETTEN BRITSCHE VLOOTBASIS SELETAR van doctor RECEPT3 de o.l de Dr. PLUIZER. I»»»»»»»»»**’**** VOETBAL Uw Juwelier sinds 1927 in 't Westen. naar cand 8 to 1 h i aarde, -.1 te i i 1 1 1 1 1 film tast. 0êC rÖ* Nadat de heer van Houten uit Amers foort een woord van dank gesproken had, sprak dr. W. Banning, voorganger der Vereen, van Vrijz. Hervormden te Haar lem, die zeide het innerlijke leven van den overledene te hebben gekend. Hij was een fijn mensch, die een levend contact bezat met de eeuwige dingen en daaruit kracht putte. De organist speelde het Lutherlied en bij het dalen van de kist „Beveel gerust uw wegen” van Paul Gerhard. Een vriend dankte namens de familie voor de belang stelling. BAKFIETSEN GESTOLEN Aangehouden is de 21-jarige loswerk man A. S._ die aan een tuinder tot twee maal toe een bakfiets te koop aanbood. Den eersten keer was de tuinder op het aanbod ingegaan, doch de laatste maal kreeg de man argwaan en waarschuwde hij de politie. Het bleek, dat de rijwielen door S. waren gestolen. Hij is in bewa ring gesteld. Herv. kerk 10.30 uur van Zaltbommel, 4 uur tooneel 16. (Afk.), Nederland, Boomloot, 21. Uniek, 23. 24. Lyrisch 25. Gevangenis 27. J. A. G. JAMES OVERLEDEN Heir ter stede is op 77-jarigen leeftijd overleden de oud-kolonel tit. der artillerie J. A. G. James. De crematie vindt Woensdag a.s. in het crematorium op Westerveld plaats, na aan komst van trein 12 uur 46. Lr' Eii Lr' kt; !d Ger leer, en V fit f h' p' r Jf! r s SJANGHAI, 14 Febr. (D.N.B.). Sterke formaties Japansche bommenwerpers en jagers hebban, naar de Engelsche berichtendienst uit Batavia meldt, Pa lembang op Sumatra met bommen en machinegeweervuur bestookt Kookt 1 kg aardapp. in 5 L. water teza men met 1 Boui-Fix groenten-soepblok Stampt de aardappe len en voegt nog i L. taptemelk toe. Zout naar smaak bij doen. Wedstrijden gaan niet door De handbal- en de voetbalwedstrijd welke morgen ter gelegenheid van den Dag der Duitsche Politie op Houtrust zou den worden gespeeld, gaan niet door GebrBOER Sluit steeds alle kranen af! De hoofdcomrhissaris van politie maakt bekend, dat bet met het oog op de vei ligheid noodzakelijk is, de volgende voorschriften volledig op te volgen Gedurende de gaslooze uren van 1517 uur (35 uur s namiddags) en van 216 t uur (9 uur ’s avonds tot 6 uur 's mor- gens) wordt de gasdruk zoo sterk ver laagd. aat de toeste ken niet meer kun nen worden gebruikt Het is daarom n'odig vóór het begin van de gaslooie uren, dus >zóór des na middags 3 uur en vóór des avonds 9 uur, alle gasvl mrren te docven door alle kranen van de toestellen te sluiten. Voor zoover hei toestellen betreft, die met slang zijn aangesloten, zooais comforen e.d., is het ook noodig de kraan vóór de slang te sluiten Des namiddags te 5 uur en des mor gens te P uur. op welk laatste uur velen nog |laoen, zal de gasdruk weer tot de normale hoogte worden npgevoerd. Ten einde het gevaar te voorkomen, dat dan onverbrard gas uitstroomt, is het nood zakelijk dat men tijdens de gaslooze uren de kranen gesloten houdt. Er wordt ten slotte nog eens op ge wezen, laatste het eerst moet aansteken. Ned. Protest, bond. Pulchri Studio, (Lange Voorhout 15), 10.30 uur ds. A. E. F. Junod. Remonstr. gemeente, 10.30 uur ds. F. Kleyn. Federatie van Vrijz. Protestanten, Lutherkapel, Haverschmidt- straat 57, 10.30 uur ds. A. Keuter Doopsgez. gem., 10.30 uur ds. H. W. Mei huizen. Luth. gem., 10.30 uur ds. C. Riemers. Waalsche kerk, 10.30 uur prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. Duitsche kerk, 10.30 uur Pfarrer Kaetzke. First Church of Christ. Scientist, An dries Bickerweg 1, Holl. 10.15 v.m. Eng. 11.45 uur. Onderwerp „Ziel". Gulden tekst: Jesaja 25:9. Duinoordkerk 10 u. ds. Kwint, 10 uur jeugdkerk ouderen, ds. Schokking, 10 uur jeugdkerk jongeren, mej. d'Engelbronner. Nassau Jeugd dienst, Duinzichtkapel, van Hogenhouck- laan, 10.30 uur geen dienst. Vrijz. Her vormden, Beeklaan, hoek Houtrustweg. 10.30 uur ds. J. Zuurdeeg, van Hilversum. Kerk 3e van den Boschstraat, 10.30 uur ds. J. F. Kruyt. Jeugdkerk voor Vrij zinnigen (1316 j.) Houtrustweg 3, 10.30 uur de heer F. Hengeveld, van Rotterdam. Vrijz. kinderkerk der Federatie, Wil helmina van Pruisenstraat 49, 10.30 uur mej. dr. W. S. Wiardi Beekman. Geref. kerk in hersteld kerkverband, clubhuis van Speykstraat 153, 10,15 en 5 uur ds. H. Has- per. Chr. Geref. gem., Eben Haëzer- kerk, Snoekstraat, 10 uur en 4 uur ds. Nieuwenhuyze. Jerusalemkerk, Pomona- plein. 10 uur en 4 uur ds. de Jong. Geref. Gem., Oude Boomgaardstraat 43. 10 uur en 4 uur ds. Honkoop, Oud Geref. gem. (Centrum), geb. Gaslaan 46, 10.30 uur en 4 30 uur ds. E. van Dijk. Oud Geref. gem., Wesselsstraat 49 10 uur en 3.30 uur leesdienst. Vergadering der geloovigen Rozenburgstraat 7. 10 uur samenkomst. Pulchri Studio, L. -Voor hout 15, Evangelieprediking, 3 uur de heer P. v. d. Woude Geb. C.J.M.V., Prinse- gracht 4, 10 uur en Houtrustweg 1, 5 uur ds J. P. Paauwe, Dunne Bierkade 16. 10 uur eeredienst, 5 uur Bijbellezing door den heer J. N. Voorhoeve Onderwerp „Het Avondmaal des Heeren”. Vrije Evang gem., Zuid-West Buitensingel 112 114, 10 uur en 5 uur ds. I. J. Vasseur; 8 uur jeugdsamenkomst. Evangelisatie „Nazareth” Fagelstraat 22, 10.15 uur hei- ligingsdienst en 6 uur de heer Susan. Maranatha-kring, geb. van Speykstraat 153. 3 uur. Spr. de heer Klein Haneveld. Christen-gemeenschap, Veenkade 48. 10 uur de heer J. C. van Amelrooy en 5.30 uur de heer J. A. Bruijn, van Wassenaar. Christen-gemeenschap, Bew. t. Rel. Ver nieuwing, Groot Hertoginnelaan 4, 10 uur Menschenwijdingsdienst. Christ, gem. Eliëzer. Beeklaan 296, 10 uur heiligings- dienst en 6 uur openbare samenkomst. Vrije Gemeente,, aula gymnasium. Laan van Meerdervoort 57, 10.30 uur de heer J. C. Wanneé over „Het symbool”. Bap- tisten-gemeente. kerklokaal van Dijck- straat 149.10 uur en 5 uur ds. Doornkamp, 7 uur jongeliedensamenkomst. Oud Bap tisten gem., Zuid-West Buitensingel 39, 10.30 uur prediking ds. B. Fabrie, 5 uur Evangelisatiesamenkomst, 7.30 uur jeugd werk. Zevende Dags-Baptisten-gemeen- te, lokaal C.J.M.V., Heelsumstraat 159, Za terdag (Sabbat). 10.30 uur v.m. ds. P Tae- kema. Kerkgenootschap der Zevende Dags-Adventisten, kerkzaal „Maranatha”, Lange Beestenmarkt 102 Sabbatmorgen 10 uur Bijbelstudie, 11 uur predicatie (ver schillende sprekers)jZevende Dags- Adventisten geb. „Filadelfia”, de Ruyter- straat 90 Eiken Zaterdag (Sabbat) 11 uur prediking. Verschillende sprekers. Her steld Apostolische Zending-gemeente (Stam Juda), Willemstraat 69, dienst 10 uur en 4 uur. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen, Loosd.kade 11, 10.30 uur en 5 uur vergadering. Oud Katholieke kerk, Juffrouw Idastraat 7. 10 uur II. Dienst Scheveningen; Nieuwe Badkapel, 10.30 ds. Offeringa. 4 u. ds J. A. Kwint, Jeugd dienst. Rem. gem. aula Vrijz. Christ Lyceum, van Stolkweg 35, 10.30 uur ds H’ J de Kievid. Ned. Herv. vereen. Menninckstraat 41, 10 uur en 5 uur lees dienst. Oud Geref. gem., Westduinweg 194, 10 en 3 uur ds. B. Hennephof. Nieuw Hersteld Apost. Zendinggemeente. Neptunusstraat 92. samenkomst, 10 15 uur Loosduinen, Stichtingskerk Bloemen- daal 10 uur en 2 uur ds. H. Boswijk. Geref. kerk (dorp) 10 uur ds. W. A. Wiersinga, 4 uur ds. J. Smelik. Leyenburg 9.30 uur en 11 uur ds. J. Smelik. 3.30 u. ds. J. Hoek van 's-Gravenhage-West, 5 uur ds. W. A. Wiersinga. Wassenaar: Ned. Herv. Kerk 10.05 uur ds. ten Kate, 5.05 uur ds. Honders Kie- vitkerk 10.30 uur ds. Honders. Nederl Protestantenbond, 10.40 uur mej. ds. J. W. Herfst. Rijswijk: Ned. ds. J. van Dijk. ds. J v. d. Wiel, (Heilig Avondmaal). Geb Chr. Belangen, Oranjelaan 26 10.30 uur ds. J. v. d. Wiel. Pinkstergemeen te geb, „Arcadia” Laan Hofrust 1, 10 15 uur de heer Smit, van Scheveningen (Hei lig Avondmaal). Voorburg: Oude kerk Heerenstraat, 10 uur ds. A. Hoekert, 3.30 u. ds. J. Rooden- burg. Noorderkerk, Bilderdijklaan 11 uur ds. J Roodenburg, Kinderkerk Vreugd en Rust 10 uur ouderling M. J. Gitz. Geref. kerk (Laan van Oostenburg) 10 u cand W. C. Huisman, van Hemrik, 3.30 uur ds. mr. W. S. de Vries, Noorderkerk 9.30 uur ds. mr. W. S. de Vries, 3.30 uur ds. P. K Keizer Effathakapel 10 uur ds. P. K Keizer, 3.30 uur cand. Huisman. Vereen, v. Vrijz. Godsd., gebouw Fransche gem., 10.30 uur ds. A. Trouw. Leidschendam. Ned. Herv. kerk, 10 uur en 5 uur ds. D. M. Vermet. Geref kerk ’0 uur en 5 uur ds. Lugtigheid, van Oude- mirdum. een korvet en 3 vijandelijke koopvaardij- om het een schepen van 26.500 brt. in totaal tot zinken, waaronder een groot motor- tankschip. Vier andere schepen werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. In het zeegebied ten Noorden van To- broek plaatsten Duitsche gevechtsvliegtui gen treffers op 2 oorlogs- en 2 koopvaar dijschepen van een krachtig beschermd convooi. Aangenomen kan worden, dat een torpedojager en een transportschip van 10.000 brt. ten onder zijn gegaan. Boven dien werd in de haven van Tobroek een klein vrachtschip zwaar beschadigd. In het Westen der Marmarica ver nietigden gevechtsvliegtuigen verschei dene Britsche pantserwagens en vracht auto's. Begeleidende jagers schoten 5 vijandelijke jachtvliegtuigen neer. Op het eiland Malta wierpen gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers' ma teriaal- en benzine-opslagplaatsen van de haven La Valetta in brand. Britsche bommenwerpers deden in den afgeloopen nacht aanvallen op enkele plaatsen in West-Duitschland, waarbij o.a. een kinderziekenhuis in Essen getroffen werd. De burgerbevolking had eenige ver liezen aan dooden en gewonden. Bij deze aanvallen werden 2 vijandelijke bommen werpers neergeschoten. 3 andere vliegtui gen verloor de vijand door afweer van jachtvliegtuigen en luchtdoelgeschut aan de kust der bezette gebieden in het Westen Benoemingen Ter voorziening in vacatures hwft de burgemeester benoemd tot onderwijzeres btf M O.I.O. te Neede. tot idem aan de o.l.school Jan van Gojenstraat 94 <scnw B) mej. S G. Wouters, onderwi zeres het bijzondere u.l.o. te Maassluis Vijandelijke strijdkrachten in het Oosten teruggeworpen HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH. RER, 14 Februari. (D.N.B.) In verschei dene sectoren van het Oostelijk front zette de vijand zijn aanvallen zonder succes voort. Zij mislukten onder bijzonder zware vijandelijke verliezen. In den sector van een legerkorps verloor de vijand rond 2000 dooden. In talrijke eigen aanvalsacties werden vijandelijke strijdkrachten teruggewor pen. verscheidene Ingesloten vijandelijke groepen verder opeengedrongen en van hun verbindingen afgesneden troepen van den vijand vernietigd of gevangen genomen. Sterke formaties der luchtmacht dreven vijandelijke concentraties en ravitaillee- ringscolonnes uiteen en bestookten met goed gevolg veldstellingen der bolsjewis ten alsmede spoorwegdoelen. Aan het front van Moermansk vernietigden jacht- formaties een vijandelijk kamp te velde. De verliezen der bolsjewistische lucht strijdkrachten bedroegen gisteren 39 vliegtuigen. Bij het zeegevecht aan den Oostelijken uitgang van het Kanaal op 12 Februari vielen Duitsche torpedojagers en motor - torpedobooten Britsche motortorpedoboo- ten aan, waarvan er 2 tot zinken wer den gebracht. Een mijnenlegger redde 35 overlevenden van het gezonken patrouil levaartuig, dat het eenige bij de zeege vechten verloren gegane Duitsche schip is. Duikbooten brachten bij aanvallen op convooien op den Atlantischen Oceaan CREMATIE J. H. VAN DROOGE Onder veel belangstelling heeft in het crematorium op Westerveld te Ve’sen de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den heer J. H. van Drooge, chef de bureau van het Bondsbureau van den Nederl. Voetbalbond, op 62-jarigen leeftijd te Wassenaar overleden. Het hoofdbestuur van den Ned. Voet balbond was vertegenwoordigd door den voorzitter, dr. D J. van Prooye. Verder waren er vertegenwoordigers van verschil lende voetbalclubs en van de redactie van De Sportkroniek, benevens verschillende vrienden. Dr D J. van Prooye, sprekende namens het hoofdbestuur van den Ned. Voetbal bond en namens verschillende commissies, die geen vertegenwoordiger hadden kun nen zenden, zeide, dat men opgeschrikt was door het bericht van dit plotseling verscheiden. Spr. herdacht het goede werk van den overledene op het Bondsbureau en zeide, dat de ontslapene voor velen een vraagbaak was geweest. De heer P. Noordenbos, directeur van het Registratiebureau der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, sprak namens de Wassenaarsche vrienden. eiland der demonen”, op het programma genomen, een film, die nog veel te wei nig bekendheid geniet. Het is een speel film, die het dagelijksche leven in een Balineesch dorp in beeld brengt en bo vendien van een prachtige fotografie is. Zij wordt geheel door de inheemsche be volking gespeeld in eigen taal, hetgeen de charme van deze rolprent nog ver hoogt. Ook om een indruk te krijgen van het leven op Bali is zij een bezoek aan Stu dio meer dan waard —JE Koch Amicitia. „De Eeuwige Jood”. Een inte ressant filmwerk, behandelend de macht en werkwijze van het internationale jo dendom. Apollo. „Een balnacht in Pa- lamo” is een operettefilm, geestig van inhoud en op charmante wijze gespeeld Voor het humoristische gedeelte zorgen Heinz Rühmann en Theo Lingen. Capitol vertoont deze week de voortref felijke rolprent „De dorpsrechter”, naar het bekende blijspel van Heinrich von Kleist „Der zerbrochene Krug”, met den grooten Duitschen acteur Emil Jannings SELETAR, 14 Februari (Domei). De strijdkrachten van de keizerlijke Ja pansche vloot zijn in de ochtenduren de Britsche vlootbasis Seletar op het eiland Singapore binnengedrongen en hebben de basis in de middaguren bezet. Onbelemmerd door eenig vijandelijk vliegtuig, hebben Japansche vliegtuigen gisteren belangrijke militaire inrichtingen aangevallen, teneinde den weg voor de operaties te land vrij te maken. Zij plaat sten hun bommen op de Empire-docks en op de artillerie-inrichtingen, De Japanners hebben thans een stalen ring rondom de stad Singapore gelegd, welke langzaam maar zeker steeds nau wer wordt aangehaald. Van de Boekit Timah en andere punten af beschieten de Japanners de vijandelijke stellingen in en rondom de ten doode opgeschreven stad. Inmiddels wordt het vuren van de Britsche artillerie uit Tsjangi en andere forten in het Noorden van het eiland alsmede uit het eiland Brakang-Mati steeds zwakker, hetgeen erop duidt, dat vele vijandelijke kanonnen zijn vernield. Feestavond De Jagers uitgesteld Wegens de bijzondere omstandigheden wordt de feestavond van de Sportveree- niging „De Jagers”, welke in verband met haar 22-jarig bestaan morgen zou worden gehouden, uitgesteld tot Zondag 8 Maart om half acht in gebouw Haag sche Kunstkring, Lange Houtstraat 7 al hier dat men bij h »t ir gebruik nemen toestellen met aansteekvlam, deze WINTERHULP NEDERLAND Winterhulp Nederland heeft van 2 Fe bruari t-'m 7 Februari totaal ontvingen op hoofd- in provinciale kantoren 282.902.88. Horizontaal: 1. Ar beidsvermogen. 4. Prairie- paard, 8. Ontkenning, 9. Telwoord. 11, Insect. 12. Vervoermiddel, 13. Voor het tooneel ge reedmaken. 16. Soort onderwijs (Afk.), 17. Stad in Nederland, 19. Energiek streven van een jonge maatschappij De naam „Nederland-Film” is al enkele malen via radio en pers tot het publiek doorgedrongen, maar wat er precies ge beurt achter de schermen van deze jonge maatschappij, is niet bekend. Daarom be gaven wij ons een dezer dagen naar den heer mr. Henrik Scholte, perschef der „Nederland-Film” met de vraag, wat zij beoogt en hoever haar plannen reeds ge vorderd zijn. De maatschappij „Nederland-Film” werd eenige maanden gelede? opgericht door den heer Egbert van Putten, die, na jaren in het buitenland gewerkt te hebben, nu den tijd gekomen achtte om de film industrie in Nederland nieuw leven in te blazen. Jaren geleden was de heer van Putten, evenals Scholte, een der voorman nen geweest van de Nederlandsche Film liga, die echter den strijd tegen de geluids film had moeten opgeven. Maar haar idealen, een bloeiende en levensvatbare inheemsche filmindustrie, waren blijven bestaan en toen de heer van Putten zijn plannen in deze richting opnieuw opnam, kon hij rekenen op de medewerking van hen, die hem reeds bij het werk der film liga terzijde hadden gestaan Voorloopig, aldus de heer Scholte, wil Nederland-Film zich toeleggen op het ma ken van documentaire films, waarmee zij een tweeledig doel beoogt. Zij wil too- nen, dat een Nederlandsche onderneming goede films kan maken (want het publiek hier had, en niet ten onrechte, een zeker vooroordeel t.o.v. inheemsche films) ett ten tweede hoopt zij, door onderwerpen van eigen land, eigen aard en eigen sfeer te verfilmen, bij te dragen tot versterking van ons nationale bewustzijn en tot erken, ning ervan in den vreemde. Wat de productie aangaat, de eerste rol. prent, in opdracht van den Nederlandschen Radio Omroep vervaardigd, is gereed ge komen. Binnenkort zijn eveneens gereed de opnamen van de film „Alles voor het kind”, een fantasie van warenhuizen en poppen. Voorts is reeds 5000 meter op- genomen van de groote film „Zuiderzee”, waarin de geschiedenis van de Zuiderzee als hart van Nederland en haar toekomst als korenschuur van Nederland in beeld gebracht wordt. De voorbereidingen voor een rolprent „Gouden Eeuw”, waarin het 17de eeuwsche volksleven aan de hand van de schilderwerken der toenmalige groote meesters op het witte doek gebracht zal worden, zijn afgesloten En tenslotte staan er o.m. nog twee korte films op het pro gramma, die spoedig in productie gaan: ,,In Holland staat een huis”, die handelt over onze woon.stijlen en „Delftsch blauw”. Nederland-Film is dus energiek begon nen met haar ernstig streven de Neder landsche film op hoog peil te brengen. Wanneer het publiek de resultaten onder oogen zal krijgen, is nog niet bekend, maar ongetwijfeld zal zij dit ernstige werk voor een nationale filmkunst ook ernstig opnemen. Moge het een begin zijn van een belang rijke bloeiende Nederlandsche film industrie, want daaraan is groote be. hoei|e. Diverse examens Stuurlieden Geslaagd alhier voor eersten stuurmal» groote handelsvaart C Liberg; voor derden stuurman id. J. tl van Twisk; voor het theoretisch gedeelte examen tweeden stuurman id. A. Doets Scheepswerktuigkundige. Geslaagd alhier voor het eerste gedeelte van diploma B de heeren: B. Verduin, Dordrecht; J. Buurmeester, Nieuw-Hel- voet en J. E. van Sluis, Amsterdam. Goedkeuring van drukwerkorders Onze beperkte papierproductie en geleidelijk minder wordende papiervoor- raden dwingen ons er toe steeds zuiniger met het papierverbruik te worden. Ge leidelijk en in voortdurend grooter om vang zijn daartoe strekkende maatregelen genomen. Op 15 Januari j.l. is de rege ling van kracht geworden, waarbij werd voorgeschreven, dat voor het uitvoeren van drukwerkorders vooraf door den drukker goedkeuring moet worden ver kregen, ook al is het benoodigde papier voorradig. Vergunning tot drukken be- teekent overigens nog niet, dat tevens' een toewijzing voor papier wordt ver strekt. Alle aanvragen moeten worden inge zonden bij en worden beoordeeld door een viertal door het Rijksbureau voor de Grafische Industrie ingestelde districts- contrólebureaux. Deze zijn gevestigd te Zwolle, Eindhoven, den Haag en Am sterdam. Daar kan dus een vergunning tot drukken worden aangevraagd. Luidt de beslissing van het districtskantoor af wijzend, dan staat beroep open bij den secretaris-generaal van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, Geen vergunning is vereischt voor a dag- en nieuwsbladen, tijdschriften en andere daarmede gelijk te stellen perio dieken b. geboorte-, verlovings- en hu- welijkscirculaires en -kaarten, rouweir- culaires en -kaarten, bidprentjes en ge dachtenisplaatjes. aanvraagformulieren voor de vergunningen tot goedkeuring van drukwerkordersc. drukwerken, waarvóór niet meer benoodigd is dan 5 k g. papier, In verband hiermede is een aantal vervaardigingsverboden en richtlijnen bij beoordeeling van drukwerk en van boe ken en brochures uitgevaardigd Wat de laatste boeken en brochures be nevens schoolboeken betreft, is bovendien voorgeschreven, dat het dep. van Volks voorlichting en Kunsten, dan wel het dep van Opvoeding, Wetenschappen en Kultuurbescherming in eerste instantie hun goedkeuring tot verschijning geven, alvorens de drukvergunning kan worden verleend. PASSAGE-THEATER heeft als hoofd film „Pour le mérite”, welke onder de bekwame leiding van Karl Ritter bij de Ufa is tot stand gekomen. Het is niet al leen zooals de titel zou doen verwach ten een oorlogsfilm, maar ze omvat tevens de belangrijkste periode uit de ge schiedenis van het Duitsche volk. De inhoud komt in enkele zinnen hier op neer: jonge, roemvolle Duitsche vlie gers, die in den oorlog 19141918 talrijke heldendaden hebben bedreven, zoodat verscheidenen hunner een der hoogste orden, de „Pour le Mérité” waardig zijn gekeurd, kunnen na den oorlog, óndanks hun begaafdheden op het terrein der techniek, niet aan den slag komen. Ver nederingen en teleurstellingen zijn hun deel, maar zij, wien het lot gunstiger is ge weest en in de vliegerij konden blijven, heb ben zich niet alleen een bestaan veroverd, tnaar ook mede den grondslag gelegd voor het machtige Duitsche luchtwapen en medegewerkt aan de verheffing van het volk. De tooneelen uit den oorlog en uit den revolutietijd, zoo goed geënsceneerd en ver filmd, leveren spannende momenten op. Het zijn voornamelijk mannen, die in „Pour le mérite” de aandacht vragen en eerste krachten dienen zich aan, zooals Paul Hartmann, Fritz Kampers, H. A. E. Böh- mer en Albert Hehn. Een knappe met een boeiend scenario! R. Qui ASTA. De film „Polonaise” is eigenlijk geheel om Hans Moser opgenomen Deze komiek krijgt alle gelegenheid zijn talen ten te toonen, als dansleeraar. als een zame celibatair, als ruziezoeker en als wat al niet meer Zijn tegenspeler Paul Hörbiger wordt daardoor ietwat op den Academische examens Technische Hoogeschool. Canfld^- ex. civiel-ingenieur de h^ren A_ Cor- nelis, J W Hanhart, C Hoist L den Ouden, G. J. Pikaar, H. G. A. Reef en P M J. Stuyt; Ingenieursex civiel ingenieur de heeren R_ Droo*’f*k Fortuyn, A J Uilenreef, B van Wijk Kath. Economische Hoogeschool Prop ex economie de heeren H. M J van den Bosch, L. E Lienaarts en A H M. Verhey. R.K Universiteit. Bevorderd tot doe. tor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift getiteld „Gérard de Lairesse de heer J. J. M. Timmers, geb. te Sit- tard. Acht Engelsche vliegtuigen vernield ROME, 14 Februari (Stefani). Het 623e Italiaainsche weermachtbericht luidt: Beperkte wederzijdsche verkennings- actie in het gebied van Mechili In her haalde aanvallen van formaties bommen werpers der as-mogendheden werden de pots en opslagplaatsen van den vijand tusschen Tobroek en Mersa Matroeh ge troffen en in brand gestoken. Eenheden van de Italiaansche en de Duitsche luchtmacht beschoten strategi sche installaties op het eiland Malta. Duitsche jagers vernielden in luchtge vechten 8 Engelsche vliegtuigen, waar van 5 in Libye en 3 boven Malta. De stad Argos in Griekenland was het doel van een vijandelijken luchtaanval. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Enkele woonhuizen werden licht bescha digd. Vijandelijke vliegtuigen vlogen in den afgeloopen nacht over de omgeving van Catania en wierpen brisant- en brand bommen. Te Biancavilla en Santa Maria di Licodia zijn 6 dooden en 8 gewonden onder de bevolking te betreuren. Aan enkele woonhuizen werd zware schade aangericht. In de omgeving van Agri- gent, een gemeente van Santo Stefano Quisquina, werd een vijandelijk vliegtuig gevonden, dat vernield was. achtergrond geschoven „Polonaise” is het verhaal van twee concurreerende dansscholen in het oude Weenen, waartusschen door de idylle van twee jonge menschen verfilmd werd Het is een vroolijke film, die niet meer wil geven dan enkele uren van beschaafd amusement J. E. Koch. STUDIO, Dit theater heeft „Bali. het Ned. Herv. Kerk; Beroepen te 's-Grevelduin Capelle ds. H. K. van Win gerden te Arnemuideft; te Kierden ds. J. van Amstel te Linschoten. Bedankt voor Elburg (2e pred. pl.) ds. J. J Poot te Ameide. Aangenomen naar Er- meloè ds H. A. Cabrie. Wapenvelde; N.-Pekela (toez.) drs. C Spoor, te Delft, hulppred. te 's-Graven- hage (wijk 12). Bedankt voor Bleskens- graaf ds W. L. Tukker, te Hei en Boei- cage. Geref. Kerken: Beroepen te Scher merhorn de heer R. Koolstra. cand. en hulppred. aldaar; te Wirdum ds. K. J. Schaafsma, te Gameren. Bedankt voor Heemstede ds. C. B. Bavinck, Kampen. Chr. Geref. Kerk: Beroepen te Urk ds. C. Smits, Sliedrecht VAN ALLES WATI Voordat ik verder ga, is het eens nodig geworden, opruiming te W den onder de vragen, die via abonnT of langs andere weg op mij zijn af gestormd en die al weer een bladvol i„ mijn notitieboekje beslaan Ik zal Cc” tiental hiervan vandaag maar weer een. aan jullie allemaal voorleggen, in d. hoop, en het vertrouwen, dat de beam woording ervan ieders geestelijke Wei stand nog ten goede zal komen (Overigens geeft „Wie-Wat-Waar’ 1942" in elk van de 10 gevallen een af. doend antwoord). Ik begin: 1. Om onze planeet, de goede ui draait 1 maan. Weet je me de naan> noemen van de planeet, die niet 1, maar 11 manen, om zich heeft? 2. Mijn nichtje kreeg op haar verjaar, dag van haar verloofde een granaat ten geschenke, die „beeldig” uitkwam op haar |- nieuwe japon. Van welke kleur was I (half) edelsteen? 3. Stel, dat het mogelijk was de Don, van Utrecht naast die van Keulen te plaatsen. Welke zou dan ver boven de ander uitsteken? 4. Hoe diep is de diepste Oceaan m z’n diepste plek? 5. Hoe heet de langste Afrikaanse ri vier? En welke is de langste rivier fa Zuid>-Arr>erika? En in Noord»-Amerika’ En welke is nu weer de langste van deze drie? 6. Is een pelargonium een siersteen, een plant, een deel van een Romeins woon- huis of een weekdier? Zoals ie weet bedraagt het aantal in. woners van ons land nu al meer dan 9 millioen. Maar.hoe was dat 100 jaar geleden? Waren we toe al op de helft? 8 Hoeveel gerechtshoven telt ons land en in welke steden zijn ze te vinden? 9. Jan is 10 jaar oud, 130 ejn. lang en weegt 45 pond. Is daar iets op aan te merken? 10. Wat is een gemet? Tot de volgende week! Ongevuld, gedicht 1 voor galeislaven. Vocht, 29. Kunstmatig mensch. 32. Ingebeeld n.eisje, 33. Maatschappij. 36. Zomerdank, 37. Weg 39, Trechtervormig sleep net, 41. Kiezer, 42. Ranon kelachtige bloem. Verticaal: 1. hecht samenhangend in een meesterlijke creatie. Centrum. Willy Forst en Paul Hörbiger vieren weer triomfen in de magnifieke operette-(Hm „Königswalzer". Cineac. Belangwek kend zijn de reportages van de jongste rede van den Führer en de installatie ven Quisling als Noorsch premier. Van het oorlogstooneel zijn er beelden van de herovering van Benghasi. In eigen land was de camera o.m. aanwezig bij de schaatskampioenwedstrijden in Zutien, de tentoonstelling van werken van Jan Sluyters en de huisvlijtactie van het N.V.V. Een zeer geslaagde documentaire uit het leven van den ooievaar is .Ade- daar de Klepperaar”. Mooi van kleur en bekorend door het onderwerp te het filmpje van den oud-Hollandschen schaap herder met zijn kudde. „Bloemenkweeke- rij in Aalsmeer” vestigt weer eens de aandacht op dit belangrijke centrum van bloemencultuur. Dat het amusementslevtn in Duitschland, ondanks den oorlog, ge wonen voortgang vindt, toonen de opna men van een voorstelling in het bekende Scala-Variété-Theater te Berlijn. Corso. Marika Rökk en Johan Heesters spelen de belangrijkste rollen in devroo- •lijke operettefilm „Gasparone”. FlorL Na het succesvol optreden van oe men- schelijke honden van prof. Hans I en zijn vrouw ontrolt zich voor onze oogen de avontuurlijke geschiedenis van ..Een meisje met protectie", met de charmante Marika Rökk in de hoofdrol Odeon- „Caroussel" is een vroolijke, ongedwongen film, die den bezoekers een avond van lichte ontspanning bezorgt. Marika Rök» zingt, speelt en danst de hoofdrol Olympia en Seinpost vertoonen deze wees gelijktijdig het grootsche filmwerk „Luchteskader Lützow” met Hermann Braun, Heinz Welzel en Carsta Lock in de hoofdrollen. Een buitengewoon span nend verhaal van de helden der lucht Rembrandt draait deze week de Hlni „Johann Strausz” met In de hoofdrol Paul Hörbiger De film laat ons genieten van de onsterfelijke walsen. „Land der liefde” is een gezellig® J0" mantische film met een prinsesje nat moet trouwen met een koning, doch ver liefd wordt op een jongen man, dien W op straat ontmoet. Waaruit de gebrwxe- lijke perikelen voortspruiten, welke viw en onderhoudend in het scenario verwer»’ zijn Gusti Huber en Albert Matterstort spelen met talent de hoofdrollen Roxy veroont de boeiende film Terry" waarin de charmante Mori» Rökk op onnavolgbare wijze een dubW*- rol vervult. Thalia. De succesvolle An' nie van Ees-film „Boefje” met Piet Br°” als pastoor is weer voor een week gepro- longeerd. - Westend. In de goed v«r' zorgde filmoperette „Frau Luna" Theo Lingen. Lizzi Waldmüller. Henckels en Paul Kemp voor den nooai- gen humor. De dag der Duitsche Politie is door de in den Haag gelegerde afdeeling van de Deutsche Ordnungspolizei hedenmorgen om 10 uur ingezet met een eerbetoon aan de gesneuvelden op de Algemeene Be graafplaats aan de Kerkhoflaan. Een detachement trad daar aan en nadat de geweren waren gepresenteerd, werd een kort woord gewijd aan de nagedachtenis van hen, die vielen als slachtoffer van hun plicht. Vervolgens werd op de graven der overleden politiemannen een aantal kransen van dennegroen, versierd met tulpen, narcissen en het roode lint met het hakenkruis, neergelegd. De tentoonstelling van kinderspeelgoed In een der tuinzalen van den Dieren tuin zijn op lange tafels een groot aantal stukken speelgoed uitgestald, welke ver vaardigd zijn door de leden van de In onze stad gelegerde Duitsche politietroe- pen. Een 350 man heeft in zijn vrijen tijd gedurende eenige weken naarstig gewerkt 5 om het een en ander gereed te krijgen. Het materiaal bestond hoofdzakelijk uit houtafval. De werktuigen, die de man nen gebruikten, waren gering in aantal en van eenvoudige constructie: hamer, nijptang, figuurzaag, lijmpot en -kwast en verf. Van speciale vakbekwaamheid was in het algemeen geen sprake. Toch, wanneer men een bezoek brengt aan deze tentoonstelling, dan wordt men getroffen door den goeden smaak, de originaliteit er} degelijkheid, welke uit de honderden stukken speelgoed spreken; dan is het duidelijk, dat er gewerkt is met groote ambitie en enthousiasme. Een politieman kreeg een idee voor een bepaald stuk speelgoed en de ande ren werkten het gezamenlijk uit, zoodat deze tentoonstelling niet het werk van enkelen, maar van allen is. Het zou ons te ver voeren de tentoongestelde stukken alle op te noemen. Het lijkt ons ook over bodig en we kunnen volstaan met te zeggen, dat alles, dat het kinderhart aan speelgoed kan begeeren, men op deze tentoonstelling, die slechts een derde deel van de vervaardigde stukken her- i bergt, vindt. Kasteelen, molens, (die echt werken), huizen, boerderijen, hobbel paarden, caroussels, poppen, poppen kamers, ledikantjes en wat niet al. Waarlijk, deze tentoonstelling van kinderspeelgoed is niet kinderachtig, een bezoek is iederen volwassene aan te be velen. Hij zal er uit zien, dat de Duitsche politieman meer kan dan marcheeren en de orde handhaven en dat hij bezield is met een warme liefde voor de hope des vaderlands: het Duitsche en het Neder landsche kind. In verschillende plaatsen van ons land wordt een dergelijke tentoonstelling ge houden. De N.S.F. zal binnenkort alles verdeelen onder de kinderen van behoef tige ouders. De tentoonstelling in den Haag is van daag en morgen geopend van 106 uur De toegang is vrij. Het Haagsche politie corps deed vanochtend reeds van zijn belangstelling en meeleven blijken. We merkten tal van Hollandsche politieman nen op. Een neel, 2 Plakmiddel, LNau- we doorgang (Fig 4. Lengtemaat, 5. Vogel, 6, Voorzetsel, 7. Aardleer- kundige, 10. Sterk ont smettingsmiddel, 14.Gcest driftig. 15. Telwoord, 16. Laag, 1». Tijdrekening, 19. Loofboom, 20. Boven- ToonleUciikp'r X "be^rdc(,<wer('ldtaa'. voor handschoenen. 36. Herkauwer. maat inU wvlakte‘ Aanwijzend voornaamwoord. maat, 30. Witvisch, 31. Vr. zoogdier. 34. Bisschopsmuts, 35. Soort namaakglacé (Oplossing in de courant van Maan de helden der lucht hoofdrol genieten IO 19 l*9

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 6