overgave Het zeegevecht in Het Kanaal Japansche aanval op Z.O. Sumatra Onvoorwaardelijke HET EINDE VAN DEN STRIJD Singapore heeft gecapituleerd 1942. 18108. Vijandelijkheden gisteravond gestaakt VERDUISTEREN Maandag 16 Februari. Fatale Kortzichtigheid Tojo Britten vielen aan met vliegtuigen, torpedojagers, duikbooten en motortorpedobooten Valscherm troepen te Palembang geland over den val van Singapore Stad leek laaiende hel Verklaring van kolonel Ohira Japanners rukken Singapore binnen Het Japansche hoofdkwartier heeft gistermiddag bekend gemaakt, dat Singapore onvoorwaardelijk heeft gecapituleerd. Domei meldde, dat de Britsche strijdkrachten te Singapore om half 3 het Japansche hoofdkwartier hebben meegedeeld, dat het leger van Singapore bereid was zich over te geven. De leider der N.S.B. spreekt voor den Nederlandschen Arbeidsdienst Japansche aanval op convooien Capitulatievoorwaarden De strijd om Ambon Telefoon 118300 (zeven lijnen) - Gir> No. 12500 Duitsche schepen op nieuwe basis Tokio een zee van vlaggen Nederlandsche officieren bij Roosevelt Vliegveld bezet Belangrijk oliecentrum Bommen op kinderkliniek te Essen Mannen, die een klein volk groot maakten Laatste uren van Singapore COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: op werd be- pa- in Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede, dat de leider der N.S.B. Woensdag 18 Februari a.s. te 14 uur in Pulchri Studio te ’s-Graven- hage zal spreken voor den staf van den Nederlandschen Arbeidsdienst. Van 18 regels ƒ1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna Iedere regel meer 50 ct Reclames 95 et per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct- Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 et; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt ..Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De Japansche en Britsche militaire bevelhebbers hielden gisteren een bijeen* komst om de bijzonderheden van de voorwaarden voor de overgave te bespreken. Om half 3 ’s middags naderde een groep van 4 Britsche officieren onder aan voering van majoor Wilde van den Britschen generalen staf met een witte vlag het hoofdkwartier van het Japansche leger en verwittigden de Japansche autori teiten van de bereidheid der Britten om zich over te geven. De Japanners over handigden namens hun opperbevelhebber op Malakka, It.-gen. Jamasjita, deze voorwaarden. De delegatie verliet het Japansche hoofdkwartier om kwart over 4. nadat men de bespreking van de aanvoerders der beide legers omtrent de voor waarden van overgave had bepaald op half 6. Lt.-gen. Jamasjita, de opperbevel hebber der Japansche strijdkrachten op Malakka, en lt.-gen. Percival, opper bevelhebber der Britsche strijdkrachten aldaar, hebben gisteravond om 7 uur de documenten, onderteekend, waardoor het stadium Malakka van den oorlog in de Stille Zuidzee wordt beëindigd. De vijandelijkheden zijn langs het geheele front om 10 uur gestaakt. De onderteekening geschiedde voor een fabriek van Ford-motoren aan den voet van den heuvel Boekit Timah. Op grond van de capitulatie van Singapore verwacht men in politieke kringen te Tokio reeds tegen morgen de bjjeenroeping van den Rijksdag tot het aanhooren van belangrijke regeeringsverklaringen van den premier en van de beide weermachtministers. Overigens mag de val van Singapore, aldus eindigde de premier, niet leiden tot verslapping van het moreel van het Japan sche volk tot aanmatiging. Japan zal nog nauwer samenwerken met zijn böndgenoo. ten en de militaire operaties krachtig voortzetten om de vernietigendste slagen toe te brengen aan de Ver. Staten, Groot- Brittannië en hun satellieten. zou rad oogen draaien.. Maar het is erger. I een misdadige verblindheid, kortzichtigheid. Singapore heeft de marinemedewer- van den Londenschen Oranjezen- de vorige week nog opgemerkt, Singapore bet centrum is, van Torpedojagers en duikbooten in zicht Wat later meldde de uitkijk vijande lijke torpedojagers achteruit, terwijl aar» bakboord vijandelijke duikbooten gezien werden. In een kort vuurgevecht werd een van de Britsche jagers tot zinken ge bracht en een andere in brand geschoten. Een Duitsche torpedojager had zich in middels belast met de bestrijding van de duikbooten. De Duitsche formatie bom bardeerde Dover zonder verliezen te lij den. Eerst toen het boven Het Kanaal volkomen donker werd, staakten de En- gelschen hun aanvallen. De Japansche premier Tojo heeft in den Rijksdag a.a. verklaard: De val van Sin gapore beteekent de bezetting van alle be langrijke Britsche en Amerikaansche steunpunten in Oost-Azië door de Japan sche troepen. De Japanners zullen voort durend de operaties in Birma voortzetten om de Britsche militaire steunpunten te veroveren en om dezen Anglo-Amerikaan- schen ravitailleeringsweg voor Tsjoeng- king te blokkeeren. De Japanners denken er in het minst niet aan de Birmeesche bevolking als hun vijand te beschouwen. Spr. merkte voorts op, dat Voor-Indië thans de beste gelegen heid heeft om het meedoogenlooze despo tisme van Groot-Brittannië af te schudden en deel te nemen aan den opbouw van de Groot-Aziatische welstandssfeer. Japan verwacht, aldus de premier, dat Voor-In- dië den status van „Indië voor de Indiërs”, waarop het land recht heeft, zal herstellen. Naar het Japansche hoofdfcwartier meldt, heeft de Japansche vloot een aan val ondernomen op vijandelijke con vooien ten Zuiden van Singapore. In to taal werden 32 schepen, waarbij kruisers, duikbooten, kanonneerbooten, mijnenleg gers en transportschepen, tot zinken ge bracht of beschadigd. Men neemt aan, dat o.a. de Brit sche lichte kruiser „Arethusa” (5220 t) in den grond is geboord. Voorts werden tot zinken gebracht een hulpkruiser, een duikboot, twee kanonneerbooten, een mij nenlegger, een „speciaal schip” en 8 transportvaartuigen, te weten één van 30.000 t, één van 8000 t, vier van 5000 t en twee van 3000 t. Een Nederlandsche kruiser schadigd. Oe Japansche voorwaarden voor de capitulatie van Singapore wa* ren de volgende: J De Britsche troepen staken hun J 4 vuur Zondagavond om 10 uur. 4 De Britsche troepen worden ter- stond in hun stellingen ontwapend. 4 Ter handhaving van de orde te Singapore kunnen 1000 gewapende 4 Britsche politiebeambten in dienst blijven. J 4 Generaal Percival heeft deze 4 voorwaarden zonder verdere dis- cussie onderteekend. 44444444444444444444444444* Door het Nauw van Calais Van boord van den z war en kruiser „Prins Eugen”, die in Het Kanaal 7 uur lang de aanvallen der Britsche vloot- en luchtstrijdkrachten heeft af geweerd, ver neemt het D.N.B. nog de volgende bijzon derheden: Tusschen 13 en 15 uur, toen de 2 Duit sche slagschepen en de kruiser de nauw ste plaats van Het Kanaal passeerden, moesten de zeelieden en de escorteeren- de vliegers zich van minuut tot minuut tot het uiterste inspannen. Terwijl Duit sche gevechtsvliegtuigen en Stuka’s een grooten aanval op Dover ondernamen en de Engelsche kustbatterijen zonder succes het Duitsche eskader beschoten, lieten Britsche torpedovliegtuigen zich uit de wolken vallen. Het afweergeschut van de „Prinz Eugen” haalde in korten tijd 3 vliegtuigen neer. Tegelijkertijd ver strooiden Duitsche jagers nieuwe Brit- vielen Japansche vliegtuigen ook het vliegveld Pakan Baroe in midden-Suma- tra aan, waar 5 vijandelijke vliegtuigen op den beganen grond vernield werden. In de buurt van het eiland Banka werden in een luchtgevecht nog tien Lockheed- Hudson-bommenwerpers neergeschoten. oorlogscorrespondent o;: Tojo verzekerde verder, dat Japan ook de wenschen en de traditie der bevol king van Ned.-Indië zal respecteeren, indien deze de bedoelingen van Japan begrijpt en bereid is aan den opbouw van een grooter Oost-Azië mee te werken. Voor 'a-Gravenhage bij vooruitbet per 3 rnnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode" ^olonlaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad" 3.15. Franco per post met Mode- bia(j ƒ4.20, zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het ^rlaagd Intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Sinds de vroege ochtenduren zijn Tokio en alle andere Japansche steden ver anderd in een zee van vlaggen, nadat de radio gisteravond het bericht over de on voorwaardelijke Britsche capitulatie van Singapore had verspreid. Voor het keizerlijke paleis en op vele pleinen der stad verzamelden zich sinds de vroege ochtenduren tienduizenden geestdriftige Japanners, die zullen deel nemen aan de voor heden georganiseerde optochten Deze courant verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scneveningen, Keizerstr 319, fel. 650310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloem laan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There- siastr. 108a. Tel 772444: Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 „Wij moeten zoolang strijden, tot wij de hand kunnen reiken aan onze bond- gencoten Duitschland en Italië”, aldus kolonel Ohira van de persafdeeling van het ministerie van oorlog in een toe spraak. Het militaire bondgenootschap tusschen de 3 mogendheden geeft uit drukking aan het vaste besluit om den strijd tot aan de overwinning voort te zetten. Met den val van Singapore krij gen de Japanners een sterke basis voor hun militaire operaties tegen Australië en op den Indischen Oceaan. In Singa pore kan Japan nooit meer overwonnen worden. Engeland en Amerika moeten volkomen worden uitgeschakeld, aange zien anders de nieuwe orde in de wereld niet uitvoerbaar is. Daarom moeten de As-landen tot den laatsten ademtocht strij den om deze vijanden van de nieuwe orde uit den weg te ruimen. sche formaties en schoten zij in hevige ge vechten het eene Britsche vliegtuig na het andere neer. Toen tegen 15 uur regen en mist kwamen opzetten, zoodat de bewa kingstaak der jagers zeer werd bemoei lijkt, was het uur van het afweergeschut van den kruiser gekomen. Met een razen de vuursnelheid weerde de bemanning de ononderbroken aanvallen van de Britsche vliegers af. Bliksemsnel werden de warm- geschoten kanonloopen vervangen en alle nieuwe aanvallen waarbij de Engel schen soms tot 300 meter daalden, ver ijdeld. 0. 6.53 aar nam. tot 8.54 nar om. g Maan: 16 Febr. op 9.19 v.m., onder 8.26 nam.; 17 Febr. op 9.46 1 v.m., onder 9.36 nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen I 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 I Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; z.g. Stadspatiënten no. 49 i Anambas-eilanden bezet In het te Batavia uitgegeven commu niqué wordt gezegd, dat de Anambas- eilanden, die ongeveer 300 k.m. ten Noordoosten van Singapore liggen, door de Japanners bezet zijn. Nu vice-admiraal Ciliax, chef van het Duitsche eskader, dat succesvol Het Ka naal doorvoer, rapport over het gevecht heeft uitgebracht en de rapporten van de deelnemende commandanten zijn ontvan gen, kan over de succesvolle operaties van de Duitsche zeestr ij dkr achten nog het volgende worden gezegd, meldt het D.N.B.: De slagschepen „Scharnhorst” en „Gnei- senau”, de kruiser „Prinz Eugen” en de hierbij ingedeelde bewakingsstrijdkrach- ten verlieten kort na een in de avonduren ondernomen luchtaanval op 11 Februari onbemerkt een haven aan de kust van den AtJantischen Oceaan met de opdracht het Nauw van Calais door te varen om voor andere belangrijke operaties ter beschik king te staan. Met Oostelijken koers werd de tocht door Het Kanaal begonnen. Zij bereikten onbemerkt het Nauw van Ca lais op 12 Februari des middags, brach ten den vijand, die thans den tocht tracht te te belemmeren, zware verliezen toe en voerden hun taak volgens de plannen uit. Behalve, dat een patrouillevaartuig, ver loren ging en een torpedoboot schade be kwam, leden de Duitsche eenheden geen verliezen of schade. Na hetgeen wij Donderdag j.I. over jen val van Singapore en over de be- leekenis van deze basis hebben ge schreven, is er aanleiding nogmaals stil te staan, ditmaal minder bij de stad dan wel bij „het geval Singapore”. Want er bestaat een „geval Singa- I pore”, een geval, een verschijnsel, dat beteekenis heeft voor de geheele wereld. Wat is er al niet over Singapore gezegd en geschreven! Deskundigen van alle landen hebben zich over Singapore uitgesproken met lange reeksen nauw keurige cijfers en met data, van jaar tot jaar, van maand tot maand: de groei van een wereldbasis. De beteekenis van „het geval Singapore” schuilt in de poli tiek, die gewaand heeft het te hebben gemaakt tot de sterkste vestingstad der aarde. Deze politiek was een aaneen schakeling van fouten. Zij had tijden van groote activiteit, maar talrijker waren de jaren van dralen en af wach ten, waardoor de verschrikkingen groo ter zijn geworden dan de ergste, die men zich heeft kunnen voorstellen. Singapore vertegenwoordigde geen on gelooflijke krachtsinspanning, Singapore spotte met het begrip van doelmatig heid. De Engelschen hebben keer op keer getoond, dat zij niet geweten heb ben wat de moderne oorlog is. De defensieve kracht van Singapore werd afgemeten naar de beginselen van een verouderde oorlogvoering. Er was geen grootere fout denkbaar voor den geest van het Engelsche conservatisme. Japan wist dit. Japan ging met zijn tijd mee; in Tokio wist men drommels goed wat de moderne oorlogvoering mogelijk maakte. Japan wist, dat Singapore niet onneembaar was. Dit ontstellende tekort aan begrip bij de Engelschen begint catastrofaal te worden in zijn gevolgen. Het heeft de kracht van Duitschland onderschat en de kracht van Japan. Doordat het „laisser-faire” der Engelschen van jaar op jaar bleef staan tegenover het ge centraliseerde streven van Japan, zjjn de zaken geloopen, zooals ze nu geloo- pen zijn. Is het in den grond der dingen wel „bluf” wat Engeland gezegd heeft over de onneembaarheid van Singapore? Het heeft er in gelóófd. Het geloofde erin, omdat het zich geen voorstelling heeft kunnen maken van wat Japan’s mo derne oorlogsuitrusting zou kunnen be reiken. In dit opzicht heeft Engeland ach een wanhopig achterlijk land ge toond, niet alleen in dit opzicht, ook op economisch gebied. Wanneer Engeland in Oost-Azië een andere economische politiek had gevolgd, zou de loop der historie, die nu zoo beschamend en fa taal voor het imperium is, langs andere banen zjjn geleid. Dit sinistere tekort aan begrip, deze noodlottige verblindheid wordt ge demonstreerd door talrijke uitlatingen van Engelsche vooraanstaande mannen, die, de een na den ander, in redevoe ringen hoog hebben opgegeven van de kracht en de macht van de basis-Singa- Pore. De Engelsche pers en de Engelsche radio hebben bü herhaling blijk ge geven te beseffen wat het zou beteeke- aen indien Singapore voor Engeland verloren zou gaan. De „Daily Mail” van 5 Jan. j.I. schreef, bijvoorbeeld, dat de val van Singapore een bijna even zware slag voor Timosjenko zou zijn als voor Wavell. De val van Singapore, aldus het blad, zou zoo goed als zeker leiden tot het verlies van Nederlandsch-Indië, het rijke grondstoffen-arsenaal. Het zou een verlammende slag voor de oorlogs machine der geallieerden beteekenen, de uitwerking ervan zou in iederen sec tor bemerkt worden. De „Daily Tele graph” van 28 Jan. j.I. schreef: „Het verlies van Singapore zou niet slechts den weg effenen naar Nederlandsch- Indië en Australië, doch ook den vlo ten der geallieerden de basis ontnemen, met alle kracht te worden gebruikt, bovendien is dan het Britsche aanzien m het Verre Oosten verdwenen. En, tenslotte, schreef „The Illustrated Lon don News” van 3 Januari j.I.: „Van de Verdediging van Singapore hangt het af, of het geheele Westelijke deel der Zuid zee een Japansche zee zal worden. De ontzaglijke grondstofbronnen van Ma- kkka en Nederlandsch-Indië zouden ^n door de Japanners rustig geëxploi- waaruit Japan tegen de eilanden van Ned.-Indië en tenslotte ook tegen Nieuw-Zeeland en Australië zou kun nen optreden, terwijl het doorbreken van den dam JavaSumatra Japan in staat zou stellen, de heerschappij over den Indischen Oceaan te verkrijgen, waardoor 't Midden-Oosten en Britsch- Indië ernstig zouden worden bedreigd. Sedert deze deskundige aldus sprak, hebben de feiten zich snel voltrokken. Hoe verblind de heeren in Londen waren, kan ook blijken uit het hoor spel „Singapore”, dat de Oranjezender op 11 October j.I. ten beste gaf. Afge- wisseld door stemmingmakende mu ziek werd daar o.m. gezegd „Zal de storm, die over Europa en Afrika woedt, ook op Singapore overslaan De democraten zijn bereid hem te ont vangen. Land-, zee- en luchtstrijd krachten zijn geconcentreerd. Singa pore is paraat.” En verder „Waar de vrijheid gevaar loopt, zijn de Austra liërs paraat. Australische troepen zijn in Singapore geland Vervolgens „Singapore heet het knooppunt van het Verre Oosten. De kustbatterijen ma ken het tot het best verdedigde mari- nesteunpunt. Ook al zijn wij Neder landers nog zoo trotsch op alles, wat wij door eigen energie en met hulp van de Vereenigde Staten in zeer kor ten tijd in ons Indië gepresteerd heb ben, toch weten wij, dat bij de ver dediging van het Oosten Singapore een zeer belangrijk punt is, de as, om welke het ABCD-front draait. Uit naam van het leger kan ik u verzeke ren, dat Singapore van de landzijde niet ingenomen kan worden. De stad wordt beschermd door het oerwoud, door de tijgers en door ons leger. Uit naam van de vloot kan ik zeggen Het steunpunt Singapore heeft slechts één doel den vrede in het Oosten te waarborgen. Wij kunnen onze vloot laten ankeren, haar onderhouden en van olie voorzien uit. tanks, die diep onder den grond liggen. Uit naam van de Royal Air Force kan ik verklaren Singapore is vol vliegvelden. Wij heb ben tien jaar noodig gehad om ze in het oerwoud aan te leggen. Daaren boven kunnen we nog beschikken over de luchthaven voor civiel verkeer. De machines, die hier gereed staan, zijn de beste van de wereld. Men ziet in Sin gapore. in Ned.-Indië en in geheel Zuid-Azië de toekomst vol vertrouwen tegemoet. De democratieën zijn raat!” De oorlogscorrespondent van de „Yomioeri Sjimboen” meldt, dat een suc cesvolle landing van Japansche eenheden op Ambon is uitgevoerd. De correspon dent verwacht, dat het eiland spoedig ge heel bezet zal zijn. Dagelijks wordt het aantal gevangenen en overloopers groo ter. De verliezen van den tegenstander tot 14 Februari bedroegen 300 dooden en 2600 gevangenen. Voorts werden o.m. 7 kanonnen, 9 stukken afweergeschut, 2 tanks, 3 vliegbooten, 2 motortorpedoboo ten en veel munitie buitgemaakt. Luchtbasis in de rimboe ontdekt Aan de kust van de Straat van Makas sar hebben Japansche vliegers ten Wes ten van Balik Papan op Oost-Borneo in de rimboe een zorgvuldig verborgen luchtbasis ontdekt. Met machinegeweer- vuur vernielden de Japansche vliegers 3 juist gelande toestellen. Van 3 Jagers, die in den strijd trachtten in te grijpen, werd er één neergeschoten, een tweede ge dwongen een noodlanding te maken. President Roosevelt heeft Vrijdag het Witte Huis geconfereerd met de chefs van de Nederlandsche militaire en marine- delegatie, die onlangs uit Londen te Wash ington zijn aangekomen, waarschijnlijk om nauw contact te onderhouden met den vereenigden Britsch-Amerikaanschen staf en de Australische en Nieuw-Zeelandsche officieren. Generaal Dijxhoom en schout-bij-nacht Termijtelen werden aan Roosevelt voor gesteld door den Nederlandschen gezant. Bij het verlaten van het Witte Huis verklaarden de officieren, dat zij militaire en vlootaangelegenheden hadden bespro ken, maar zij weigerden iets naders mede te deelen. Het keizerlijke Japansche hoofdkwar tier deelt mede, dat valschermtroepen van het leger Zaterdag om 11 uur 26 in Palembang zijn geland en het vlieg veld benevens andere sleutelposities be zet hebben. De valschermtroepen staan op het punt hun operaties uit te breiden. Deelen van het luchtwapen, die bij deze operatie bijstand leverden, hebben reeds Zondagochtend hun standplaats inge nomen op het vliegveld van Palembang. Palembang is het centrum van het grootste olieveld op Sumatra. De inspecteur van de Japansche lucht macht, generaal Doihara, heeft verklaard, dat de valschermtroepen, die bij Palem bang zijn gedaald, hun opdracht met succes ten uitvoer hebben gelegd. Zij konden niet op ondersteuning rekenen en hebben hun actie zelfstandig ondernomen. Palembang en het vliegveld werden bezet. Dcnzelfden dag, waarop de veldtocht van Malakka met de capitulatie van Sin gapore werd besloten, openden de Japan ners een grooten aanval op Sumatra. Pa lembang in midden-Sumatra, dat met 50 procent aandeel aan de geheele Ned.- Indische petroleumproductie een der be langrijkste oliecentra is en bijzondere be teekenis had voor de verzorging van de vijandelijke vloot, is het hoofddoel van den aanval der Japansche luchtmacht en vloot, meldt het D.N.B Japansche troepenlanding Nadat Zaterdag, naar uit Batavia ge meld wordt, uit naar raming 100 vlieg tuigen eenige honderden manschappen valschermtroepen in de nabijheid van Palembang geland waren, en daar, vol gens Japansche frontberichten, het vlieg veld, alsmede andere belangrijke militaire punten bezet hadden, kwam Zondagmor gen ten Oosten van Palembang de Japan sche transportvloot aan en ging, zooals ook het legerbericht van Batavia toegeeft, tot een grootscheepsche landing over. De Japansche landingstroepen hebben toen in den loop van Zondag een hevigen aanval geopend op Palembang. Voorts Niet alleen echter voor het lot van het lot van Neder- er door beslist weg naar Java staat open de lan- erop, dat van te Bij de in den nacht van Vrijdag op Zaterdag uitgevoerde aanvallen van Brit sche bommenwerpers op West-Duitsche plaatsen werden 8 brisantbommen gewor pen op de kinderkliniek van het ge meenteziekenhuis te Essen. De kinder kliniek werd zwaar beschadigd. Twee door bomsplinters getroffen kin deren en verscheidene leden van het per soneel zijn aan hun zware kwetsuren bezweken, zoodat acht kinderen en vier volwassen burgers zijn omgekomen. Drie kinderen en acht verpleegsters zijn levensgevaarlijk gewond. Aan de Engel sche luchtmacht moet de ligging van dit ziekenhuis bekend zijn, te meer daar alle huizen in .de omgeving voorzien zijn van Roode-Kruisteekens. Dat deze aanvallen op ziekenhuizen met voorbedachten rade zijn uitgevoerd bewijzen ook de plaatsen, waar de overige bommen te Essen zijn neergekomen. De Britten hebben bovendien nog vijf bon> men in de nabijheid der stedelljke zieken huizen laten vallen en de oorenklinieK door een brisantbom verwoest, meldt het D.N.B. Vondel, Rembrandt, Willem de Zwijger, de Ruyter, Johan de Witt, wie kent hun namen niet; de kleinste schooljongen zal u reeds iets van hen kunnen vertellen. De Ruyter, onze nationale zeeheld, onze bestevaer met zijn beroemde zeeslagen en zijn grootschen tocht naar Chattam. Willem de Zwijger, de Vader des Vader lands. die goed en bloed over had voor zijn vaderland; Vondel, onze nationale dichter, Johan de Witt, een staatsman, bij uitnemendheid en tenslotte Rembrandt wiens schilderijen den naam van Hol land in alle werelddeelen hebben gedra gen. Het is een goed idee geweest, van Winterhulp om ditmaal eens uit te komen met een serie speldjes van deze groote mannen. De liefde voor land en volk heeft het immers dezen historischen figuren mo gelijk gemaakt alle moeilijkheden te dra gen. Zij putten daaruit de kracht on» goed en bloed, zelfs hun leven in te zet ten voor het eene groote doel: de red ding van hun volk! En is het niet deze zelfde liefde er» trouw waarmede Winterhulp haar werk zaamheden verricht en die ook straks weer de vele collectanten met de roode bussen doet rondgaan; die hun weer de kracht zal geven om in weer en wind, de kou trotseerend, op de hoeken der stra ten, in onze steden en dorpen te gaan staan? Zij tellen slechts één ding, niet zich- zelve, maar hun volk, dat zij liefhebben. Dit volk waarvan een deel ontbering lijdt en dat slechts door het gemeenschap pelijk offer van allen geholpen kan wor den. Daarom leeft het voorbeeld van Willem de Zwijger, de Ruyter en Johan de Witt voort bij al diegenen, die bereid zijn de volksgemeenschap te dienen. Mogen op 27 en 28 Februari a.s velen hun gave schenken in het besef, dat zij daarmede een daad van gemeenschapszin hebben gedaan en de sociale rechtvaar digheid hebben gediend. Naar Domei Zaterdag op grond van berichten uit Singapore meldde, troffen de Britten te Singapore voorbereidingen om den wilden stormloop naar de transportschepen, naar het voorbeeld van Duinkerken, te herhalen en om de Australische en Indische troepen in de laatste verdedigingslinie achter te laten. Naar Domei voorts meldt, treedt de discriminatie van het gele ras door de Britten opnieuw aan den dag. Den Chi- neezen werd het n.l. niet toegestaan de ten doode opgeschreven stad te verlaten. Hedenochtend om 8 uur (Japansche tijd) zijn de eerste gesloten Japansche colonnes, de tankformatie Kitajama aan de spits, de stad Singapore binnengerukt. Op het vroegere paleis van den Brit schen gouverneur en op talrijke andere belangrijke gebouwen wappert reeds de Japansche vlag. Vijand niet voor taak berekend De vijand, daarentegen toonde zich niet opgewassen, tegen den toestand, noch wat betreft de bevelvoering noch van een tactisch standpunt. Toen de tegenstander tegen den middag het Duitsche eskader aanviel met zijn vloot- en luchtstrijd krachten, gingen de Duitsche escorteeren- de eenheden tot den tegenaanval over en slaagden er in 2 vijandelijke motortorpe dobooten tot zinken te brengen, waarna zij de jacht op de vijandelijke schepen voortzetten tot ongeveer de Goodwin Sands. De kruiser „Prinz Eugen” bracht een vijandelijken torpedobootjager tot zin ken en schoot een tweeden in brand. Es- corteerende jagers en luchtafweereenhe- den der Duitsche vloot neutraliseerden iederen vijandelijken aanval geheel en brachten den tegenstander zeer zware verliezen toe. Tegen het vallen van den avond trok de vijand zich terug en de Duitsche oorlogsbodems konden rustig hun nieuwe bases bereiken. De Duitsche oor logsschepen zijn thans gereed voor nieuwe taken hankelijk zijn/’ ^geland. Ook l- Z^sch-Indië wordt Be r _w in Palembang wijst cr; JaPan niet draalt, er gebruik ^aken. Sprekende over den toestand ker der <Ut teerd kunnen worden. Indië, Australië en Nieuw-Zeeland zouden zich in doods gevaar bevinden en wij zouden het Roeten stellen zonder de producten van het Verre Oosten, waarvan wij niet slechts voor de voortzetting van den P°rl°g, doch ook voor ons bestaan af- Volgens de verklaringen van gewonde Britsche soldaten, die in een niet- genoemde Ned.-Indische haven zijn aan gekomen, leek Singapore in zijn laatste uren op een laaiende hel. Terwijl de stad in rook gehuld was, zag men dak- looze burgers op straat en in de parken slapen naast uitgeputte soldaten en offi cieren. Door een vlucht, die aan Duin kerken deed denken, trachtten de Engel schen aan deze hel te ontkomen, doch Japansche duikbooten en bommenwerpers versperden hun den weg. Slechts enkelen wisten te ontsnappen. Een klein Austra lisch oorlogsschip, dat uit Sydney kwam, nam op 7 mijl van Singapore van een in brand staand transportschip van 20.000 ton 1334 soldaten op en haalde er 200 andere uit het water. Een klein gedeelte van de Australische troepen is op Java aangekomen. Een ander klein transport schip, dat gewoonlijk slechts 50 personen vervoert, bereikte Java met 500 vluchte lingen. Al deze menschen deden opge wonden verhalen over de vreeselijke laatste uren in Singapore. Paraat en vol vertrouwen. Het klinkt als een hoon. Men dit kunnep noemen iemand een voor de veel en véél Het is een fatale Dit alles behoort tot „het geval Sin gapore” Het „geval”, waarvan ook Neder- landsch-Indië slachtoffer is. Vreeselijke dagen wachten ons mooie rijk van Insulinde, dat velen zoo dierbaar is. Tragische dagen, te tragi scher, omdat het „eigen schuld” in de ooren klinkt van ieder, die met gezond verstand den toestand onder oogen ziet

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1