De val Singapore van 1942, j^o. 18109. kunst en cultuur Dinsdag 17 Februari. VERDUISTEREN v. 6.55 uur nam. tot 8.52 uur v.m. Maant 17 Febr. op 9.46 v.m„ onder 9.36 nam.; 18 Febr. op 10.11 v.m„ onder 10.46 nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Siadspatiënten no. 49 T m De stemming in Engeland Commissaris provincie Groningen HET INDISCHE OORLOGS TOON EEL Ongeveer 60.000 Britsche manschappen krijgsgevangenschap De slag Waarom evacuatie uit Singapore mislukte Singapore De gevolgen van Singapore’s val Singapore wordt Sjonanko Spoorlijn op Malakka hersteld Singapore als basis voor Japansche operaties Vluchtelingenstroom uit Singapore Politieke crisis De waarde van Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12509 om Nederlandsch-Indië begonnen Admiraal Hart gesneuveld Berlijn’s reactie op de rede van Ch archill Gelukwenschen te Tokio Japanners vorderen in Birma Aan de jarige Nederlanders Helfrich weigerde vloot uit te zenden Verlies van Palembang een zware slag De heer C. F. Staargaard benoemd COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: Bij voor taan voor Kcnmffnuo- Naar Domei meldt, zouden de vyandelUke strijdkrachten, die op de eiland- vesting Singapore tot de overgave werden genoodzaakt, ongeveer 60.000 man sterk zjjn, van wie ongeveer 15.000 Engelschen en 15.000 Australiërs, de overige 30.000 Indiërs. Voorts wordt bekend, dat zich in de stad Singapore op het oogen- blik van de Japansche bezetting nog ongeveer een millioen menschen bevond, onder wie 120 Engelsche vrouwen en kinderen. Het Japansche opperbevel te Singapore is door de Engelschen ingelicht over de mijnversperringen voor de haven. Voorts is een overeenkomst tot stand ge komen over het gebruik van in de haven liggende Britsche oorlogsschepen. On- middellük na de capitulatie zijn de vestingen op en om het eiland Singapore in bezit genomen en tegelijkertijd is een begin gemaakt met het opruimen van de mijnen in de wateren in de omgeving. Intusschen hebben Japansche oorlogs schepen hun aanvallen op schepen voortgezet, die uit Singapore waren gevlucht. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: ‘1 45 ct, daarna iedere regel Bewijsnummers 5 ct fr. P- post 10 ct- buiten de 95 De Staatsbegrafenis van Rijksminister Dr. Todt. De Führer legt bij de baar van zijn trouwen medewerker een krans. .(HoiimaMn) .Aftonbladet” schrijft uit Londen, dat Singapore thans een dolk is, gericht op het hart van het Britsche Rijk. Volgens de verklaringen van Engelsche marine-ex perts zullen weldra groote Japansche vloot eskaders de moderne havenwerken kun nen gebruiken, kolen kunnen innemen en herstellingen kunnen ondergaan. Het groote drijvende dok zal gemakkelijk ge licht en hersteld kunnen worden. „Daden spreken luider dan woorden”, aldus de .Japan Times and Advertiser”. Na gewezen te hebben op de radiorede, welke Churchill Zondag heeft gehouden, vraagt het blad, wat Churchill in werke lijkheid van zijn Amerikaanschen bondge noot denkt, die van een „onuitputtelijk ar senaal der democratie” sprak en hem in de ure des gevaars in den steek liet. Een paar maanden geleden hebben de Engel schen gezegd, dat de val van Singapore het begin van het einde van het Britsche Rijk zou beteekenen. De vierhonderdjarige ge schiedenis van een imperium, waarin de zon nooit onderging, nadert haar einde. Men staat op een keerpunt van de wereld geschiedenis Voor z-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode” koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad’ f 3.15. Franco per post met Mode pad 4.20. zonder Modeblad f 3.95, - Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern- drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren legen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct kunst be- beteekenen Het keizerlijke Japansche hoofdkwartier maakt bekend, dat Singapore voortaan een nieuwen naam zal dragen. De vroegere Britsche vesting zal van nu af aan heeten Sjonanko (lichtende zuidhaven). Het eiland Singapore zal heeten Sjonan (Zuiderlicht). —i de rustelooze zee van onderzoek toetsing vreet de hardste rotsen van vroegere veilige zekerheid weg. I Vulkënen werken rondom ons en wer- fcende vulkanen hebben nog nooit het bouwsel van menschenhanden ontzien. pqS menrchelijk bestaan is één blijven de en eindelooze worsteling tusschen opbouwen en vernietigen, zoo goed als tjeel het leven der natuur dit is. Wij moeten ook telkens weer omverhalen en vernieuwen, of we slapen in en wie het bestaande zoeken vast te houden door het nieuwe van zich af te jagen, wor- leste door dat nieuwe ,Jiet zal niet lang meer duren, of het lot van de vijandelijke bases Port Dar win en Soerabaja zal zijn beslist”, aldus admiraal Suutsoegoe in een beschouwing over de militaire gevolgen van den val van Singapore. Hij wijst er op, dat alle overige bases van den tegenstander in het Zuiden van den Stillen Oceaan reeds in handen van de Japanners zijn. De val van Singapore beteekent derhalve niet slechts het verlies van Australië. Nieuw- Zeeland en Ned.-Indië. maar dit heeft tevens het einde van de beheersching van den Indischen Oceaan en van Indië ten gevolge. De val van Singapore is een voorspel voor de ineenstorting van de Engelsche wereldheerschappij. De snelheid, waarmee het herstel in de oorlogsgebieden geschiedt, blijkt uit de omstandigheid, dat het verkeer op de spoorbaan van 1700 k.m. die de grens van Birma verbindt met Singapore. Zondag is hervat, nadat in de afgeloopen week de dam, die het vasteland verbindt met het eiland Singapore, was hersteld. Majoor Nakajima, van de persafdeeling van het Japansche leger, heeft in een ra diotoespraak Singapore de beste basis ge noemd voor de toekomstige Japansche operaties. In een speciaal bericht uit Batavia meldt de „Daily Mail”, dat Batavia op het oogenblik door vluchtelingen uit Sin gapore en van het schiereiland Malakka wordt overstroomd. Geen der vluchtelin gen kan beweren, dat hij gemakkelijk heeft kunnen vluchten. De schepen, waar mede de vluchtelingen naar Batavia voe ren. zijn onderweg door de Japanners ge torpedeerd of minstens uit de lucht aan gevallen. De meeste vluchtelingen bezit ten nog slechts de kleeren, die zij dragen en deze ontbreken zelfs bij velen. De tijd, waarin wij leven, maakt het jger velen moeilijk het roer recht te i houden; het gist en woelt aan alle kan ten en en L j onze In Duitsche politieke kringen is de berustende toon opgevallen van Chur chill’s rede ter gelegenheid van de capitulatie van Singapore, waaruit de politieke, militaire en organisatori sche onbekwaamheid van den Brtt- schen staatsman spreekt, aldus meldt het A.N.P. uit Berlijn. De bewering, dat Churohill de dood graver van het Imperium is gewor den, wordt volgens toonaangevende kringen in de Wilhelmstrasse ten volle bevestigd door zijn laatste rede. Op de vraag, of de oppositie in Enge land, die Churchill ondubbelzinnig heeft gedreigd, te Berljjn van bijzondere be- teekenis wordt geacht, verklaarde men. dat de oppositioneels stroomingen uiter aard met belangstelling worden waarge nomen. Het heeft evenwel geen zin, be schouwingen ten beste te geven of Chur chill blijft dan wel moet gaan, want on afhankelijk daarvan blijft het feit be staan, dat Engeland zoowel in het eene als in het andere geval den oorlog zal verliezen. program nog ietwat vaag voorkomen. De kunstenaar verwacht natuurlijk vóór alles, dat de Kultuurraad de kunst zal zien als doe 1, niet als middel. Van het begrip cultuur bestaan vele definities. Wanneer men de cultuur in samenhang met de schouwt, dan kan cultuur activiteit van het gedachte- en gevoels leven, ontvankelijkheid voor schoonheid en menschelijk meegevoel. De kunste naar echter, die bijvoorbeeld beheerscht wordt door theorieën volgens welke hij het sociale leven verbeterd zou willen zien, streeft een doel na, dat van geheel anderen aard is dan het doel van den kunstenaar. Er zijn intusschen strek- kingswerken, die tevens wel degelijk kunstwerken zijn. De kunst heeft haar bestaansreden en haar doel in zichzelf. Wie haar als middel gebruikt, misbruikt haar. Een kunstenaar, die tevens mora list is, heeft zich in zijn werk vóór alles als kunstenaar te geven. De moraal zal zich dan juist vanzelf in volle zuiver heid openbaren. Men stelle aan de kunst geen andere eischen dan dat zij kunst blijve. Alleen dan heeft zij den invloed, dien wij van haar verwachten. Vragen als: mag de kunst dan niet verheffen, niet opwekken tot het goede, niet mede werken aan de verbetering van de maat schappij? hebben hiermee tevens haar antwoord. De kunst mag alles mits ze vóór alles kunst zij. Maar zij laat zich niet straffeloos dwingen tot een of andere taak, haar met de meest edelaardige, ethische en humane bedoelingen opge legd. Dan ontaardt de kunst Ook hier zal, betwijfelen wij niet de Kultuurraad zijn functie verstaan. Er is bij zijn in stallatie van „cultuurpolitiek’’ gespro ken. Dit is een ietwat benauwend woord. Het is ons niet geheel duidelijk, wat er mede bedoeld wordt. Zeker mag het niet dat zijn, wat de zuivere en waarachtige begrippen van Kunst en Cultuur slecht zouden kunnen verdragen. Het D.N.B. meldt uit Genève: United Press noemt de stemming in Engeland een politieke crisis. Men meent te Loriden, dat de ernstige kwestie, die zich heeft voor gedaan, niet kan worden geregeld door handige redevoeringen of door het pres tige van Churchill. Sommigen gelooven zelfs, dat Churchill's positie als premier in gevaar verkeert United Press verklaart, dat de critiek zieh niet keert tegen be paalde leden der regeering; men heeft den indruk, dat een algeheele kabinetswijzi ging noodig is. Sir Stafford Cripps is een dergenen, die men gaarne in het Engel sche oorlogskabinet zou zien. De Londensche correspondent der „Go- teborgs Handels och Sjoefarts Tidningen” maakt melding van toenemende politieke spanning in Engeland, die van rechts en links tegen Churchill merkbaar wordt. De binnenlandsche politieke crisis in Enge land ontwikkelt zich snel. „Bij de eerstvolgende parlementsdebat- ten zal Churchill hard aangepakt worden”, meldt de Londensche correspondent van „Nya Dagligt Allehanda”. Churchill moet eindelijk zijn geheele kracht wijden aan het minister-presidentschap en strategi sche problemen overlaten aan een man, die van zijn kant al zijn tijd aan deze taak kan wijden. met de van de kampongs verbonden 'boor^ de was Faleiiwaïrg met Hatavia ver bonden <3f uur), met Singapore (3 uur) «i met Medan (8 uur). Het groote vlieg- Talangbetoetoe. ligt rijden per auto van de ikaj^ Paten^öang Van 1—5 regels f 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels meer 50 ct Reclames 95 ct pet regel. Incasso binnen de stad 5 cent vooruitbetaling: Kleine Advertenties I toch ten achterhaald. In hoeverre kan bij dit zoeken in deze worsteling de j.l. Woensdag plech- tig geïnstalleerde Kultuurraad’ een functie vervullen? Men zou ook de vraag hebben kunnen stellen of het niet f wenschelijker geweest zou zijn den Kultuurraad op te richten wanneer de I omstandigheden gestabiliseerd waren. Voor een antwoord op deze vragen kan gewezen worden op de woorden uit de rede van den Rijkscommissaris by de installatie van den Kultuurraad, die, sprekend over de omwenteling der tijden, o.m. zeide: „Het is een kenmerk van deze revo lutie, dat zij alles moet vernietigen en afbreken wat a.h.w. als een verstarde I korst de bronnen van ons gezonde leven afsloot en bijna deed uitdrogen, om juist daardoor deze bronnen weer te doen vloeien, opdat de ware vorm van ons volksbestaan van alle ontaarding worde bevrijd. In dezen zin heeft deze revolutie in haar diepsten kern een be houdend, conservatief karakter.” Deze woorden immers kunnen direct op den Kultuurraad slaan. Hij immers beoogt eveneens datgene te vernietigen, I dat onze cultuur met ontbinding of im- potentie bedreigt, doch houdt vast aan [de oude waarden, waarop onze cultuur moor de eeuwen heen haar grondvesten I f rond. I Dat reeds nu, tijdens den bezettings tijd, een lichaam als de Kultuurraad opgericht wordt, is iets heel bijzonders. Het bewijst, dat het de bezettende over heid niet onverschillig is, hoe kunst en I wetenschap zich tijdens de bezetting handhaven en ontwikkelen en dat deze overheid dus anders tegenover ons land staat dan tegenover bezet gebied alleen. Het onderstreept nogmaals de toezeg ging, dat ons bestaan als zelfstandig volk verzekerd is, want anders zou er geen cultureele zelfstandigheid voor Nederland kunnen bestaan en zou een Kultuurraad geen zin hebben. De omwenteling der tijden, de revo lutie, brengt met zich mede niet alleen een ommekeer in het nationale leven, doch ook op alle gebieden daarvan. Deze verandering in wereldbeschouwing, die zich ook in Nederland voltrekt, heeft het cultureele leven in ons land reeds poote wijzigingen aangebracht Een vast omlijnde „cultuurpolitiek” bestond echter niet; de instelling van den Kul tuurraad is een stap in deze richting. Dat de Kultuurraad met concrete plannen of met een vast omlijnd pro gramma te voorschijn zou komen, was nog niet te verwachten. Het arbeidsveld is te groot en daardoor te weinig over- ^chtelijk, dan dat de Raad zijn strategie ^middellijk gereed kon hebben. Prof. G. A. S. Snijder noemde den Nederland- tehen Kultuurraad het cultureele gewe ten van het Nederlandsche volk. Hij kan en zal dan ook Nederlandsche belangen Verdedigen, tegen wie dan ook, en zal Sedurig aansporen tot handelen ten 8°ede. Heel wel ziet de Raad eenerzijds dat hij met raad en voorlichting, door zorg en begunstiging oneindig ^neer kan bereiken dan met verboden; anderzijdó zijn er maatregelen getroffen dat zijn raad wel degelijk gehoord en uiet veronachtzaamd ter zijde gelegd *ordt. Iü zijn groote rede, niet uit gesproken, naar ons nader blijkt, als officiëele vertegenwoordiger van de bezettende macht heeft de Rijkscom- toissaris veel naar voren gebracht, dat, zijn belichting van nationaal-socialis- bsch standpunt, verhelderend kan wer- aen. Hoe breed opgezet echter zijn rede was, niemand zal meer dan dr. “eyss-Inquart er zich van bewust zijn, dat met zijn rede, hoe diep zijn be bouwingen ook gingen, het onderwerp «cultuur” was uitgeput. Er zou nog iets zeggen zijn geweest over cultuur en ^bltus. vooral ook over de macht der Religie, de religie, die vóór alles de cul- b’Ur beveiligt. Cul’tuur komt van „co- ,ere dat is: bebouwen van het land en *t is vol diepen en symbolischen zin. **et brengt ons tot bij de bronnen van 8«meenschapsleven en het is dan volkomen juist wat de Rijkscom- ”"ssari3 heeft gezegd, namelijk, dat de n bet volk geboren cultuur ook geheel d*enst moet staan van het volk. In ezen zin 2al Kultuurraad een be- I^Srijke functie kunnen vervullen; voor overige echter zal velen zijn werk- Deze courant verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35 37 Bijkantoor: Scneveningen Keizerstr 319, Tel. asoaiü; Filialen: Rijswijk Kantoorboekn. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel 119461. Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh Th. .i de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- slastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. O Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 De slag om Malakka is met een totale Japansche overwinning geëindigd en de slag om Nederlandsch-Indië, waarvan zoo veel afhangt, is met de bezetting van Pa- lembang begonnen” schrijft Associated Press. De Japanners zijn thans in staat, hun winsten snel te vermenigvuldigen en er moeten nieuwe, zware slagen verwacht worden. De vereenigde naties maken een crisis door, welke haar geheele bekwaam heid en besluitvaardigheid eischt. Het blad „Philadelphia Record” ver klaart: Terwijl de geallieerden zich achter de Straat van Johore veilig waanden, even als de Franschen achter hun Maginotlinie, heeft Japan gewerkt. Wij hebben de kracht van de Japanners onderschat en onze pa raatheid overschat. „New York Sun” schrijft: Het heeft geen zin de Japansche overwinning te kleinee- ren. Het verlies van Singapore beteekent meer dan het verlies van een machtige vesting. De vereenigde naties moeten on- middellijk haar oorlogsprogram herzien. De Amerikaansche admiraal Thomas Hart, die den 7en Februari, naar men zeide, wegens ziekte het opperbevel over de geallieerde vloot in den Stillen Oceaan aan den Ned.-Indischen vice-admiraal Helfrich moest overgeven, is volgens een bericht uit Soerabaja, aan boord van den Amerikaanschen kruiser „Houston” ge sneuveld. De kruiser „Houston” werd den ten Februari in den zeeslag bij Java met 2 Ned.-Indische kruisers tot zinken ge bracht. Australië mobiliseert alles de verdediging Naar de Britsche nieuwsdienst uiit Syd ney meldt, heeft de Australische minister president. Curtin, bekend gemaakt, dat de ministerraad aan het oorlogskabinet heeft opgedragen, de noodige maatregelen te nemen om de geheele bevolking en alle hulpbronnen des lands, zoowel de men- schelijke als de materieeie. voor de ver dediging te mobiliseeren. Curtin voegde hieraan toe: dat wil m.a.w. dit zeggen, dat elk menschelijk wezen in dit land, of het wil of niet, zich thans in dienst der regeering bevindt om voor de verdediging 1 van Australië te werken. stad volgens posttarief. ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad 10 ct In een onafgebroken stroom hebben gezanten en militaire attache’s der ver bonden staten bezoeken gebracht aan de Japansche hoofdkwartieren van leger en vloot te Tokio, om hun gelukwenschen aan te bieden bij den val van Singapore. De ambassadeurs van Duitschland, Italië, Mandsjoekwo en Nanking en de gezanten der mogendheden van het pact van drie maakten hun opwachting bij den chef van den staf van het leger, generaal Soegijama, terwijl de militaire attache’s hun gelukwenschen op het ministerie van marine aanboden. In den Japanschen Senaat en de Kamer werd een dankadres, gericht tot de ge- heele weermacht, voorgelezen. De officieele feesten ter gelegenheid van den val van Singapore zullen in heel Ja pan morgen plaats hebben. In Britsche berichten uit Rangoon wordt toegegeven, dat de Japansche troe pen over de Salwien zijn getrokken bij Paan, ongeveer 120 k.m. van de rivier monding. en op den Westelijken oever reeds vasten voet hebben gekregen. Te gelijkertijd zijn kleine Japansche afdee- lingen de Salwien beneden Paan overge stoken. Radio Rangoon heeft gistermiddag den toestand in Birma uiterst ernstig ge noemd. De Japansche troepen hebben de omgeving van Thaton bereikt, dat 60 k.m. ten Noorden van Martaban ligt en men verwacht in Rangoon een spoedigen aan val der Japanners op de stad. De af stand van Thaton naar den weg en de spoorlijn, welke van Rangoon naar Man delay leidt en het eerste deel vormt van de beroemde Birma-route. bedraagt slechts 130 k.m. Van harte gelukgewenscht jarige Ne derlanders. Gelukgewenscht dat u dezen verjaardag vandaag kunt vieren in een Nederland, waar geen ronde vlag met hamer en sikkel waait. Gelukgewenscht. jarige Nederlanders, dat er mannen ge weest zijn, die zich vrijwillig gemeld heb ben om mede te helpen dat gevaar af te wenden. Vergeet daarom op dezen dag die mannen niet. Velen hebben reeds hun bloed geofferd en liggen gewond in het hospitaal. Denkt daarom aan de veriaar- dagstorting voor de Nederlandsche Am bulance. Maakt even zoo i.1 kwartjes of guldens, als u jaren teM over op gironummer Nederlandsche Ambulance, gracht 22, 's-Gravenhage De V.P B.-correspondent meldt uit Berlijn Uit de tot dusver nogal magere Engelsche commentaren op den val van Singapore blijkt duidelijk, dat het de bedoeling is geweest, om de Britsch Australische en Indische troepen naai Sumatra en Java te evacueeren om op die wijze een zegerijken terugtocht te volbrengen. Deze tactiek is volkomen mislukt, vermoedelijk in de eerste plaats, doordat vice-admiraal Helfrich had ge weigerd, een door oorlogsbodems be schermde transportvloot van Java naar Singapore te sturen. Ook de evacuatie van vrouwen en kinderen heeft veel te wenschen overgelaten, zooals blijkt uit een telegram van den Times-correspon- dent te Singapore die inmiddels te Ba tavia is aangekomen. Hij seint, dat de laatste vrouwen en kin deren de vorige week Dinsdag uit Singa pore zijn vertrokken. Toen zij ’s middags om 3 uur aan de pier verschenen, bleek dat niemand bij deze evacuatie de leiding had. Kort achtereen ondernamen de Ja panners twee bomaanvallen, welke de al- gemeene verwarring nog verhoogden. La ter kwam men tot de ontdekking, dat men op een heel ander punt van de haven moest verzamelen, om daar op een schip naar N.O.I. te wachten. De Times-corres- pondent slaagde erin, een plaatsje te vin den op een kleine vrachtboot, die koers zette naar Java Van al zijn bagage kon hij slechts wollen kleeding, een beetje ta bak, een flesch water en een handdoek meenemen. Uren achtereen kon hij de ge weldige rookwolken gadeslaan, welke bo ven Singapore hingen, en die veroorzaakt werden door de geweldige vuurzee, die de enorme voorraden stookolie en benzine van Engeland’s machtigste steunpunt in het Verre Oosten verteerde. De Britsche nieuwsdienst noemt het ver lies van het Ned.-Indische oliecentrum Palembang „een zwaren slag”. Deze dienst meldt verder, dat het grootste deel van Sumatra, vooral de olievelden in het Noor den. reeds zijn afgesneden. Den geallieer den blijven mitsdien nog slechts de petro- leumveïden van Java over, die echter, naar de Britsche nieuwsdienst constateert, niet toereikend zijn om hun behoeften te dek ken. Nieuw-Guinea In verband met het gestadige oprukken van de Japanners bereidt Nieuw Guinea zich voor op alle eventualiteiten, zoo wordt uit Port Moresby gemeld Het ge heele gebied van Papoea staat thans on der militaire controle van generaal-ma joor Morres. die den burgerlijken gou verneur. Murray, is opgevolgd. Het werd reeds eerder in ons blad duidelijk gemaakt, dat de val van Singapore, welke thans een feit gewor den is, voor Nederlandsch-Indië, en dan voornamelijk vóór Java, de meest ernstige gevolgen zal hebben, Japan draalt geen oogenblik; iedere dag, elk uur wordt benut en niet op één enkel punt, maar op de meest uiteengelegen punten van het groote eilandengebied. Op Ambon, op Zuid-Celebes en op Zuid-Sumatra ontwikkelen de Japan sche strijdmachten een onweerstaanbare activiteit. De bezetting van Palembang wijst erop, dat men den grooten aanval op Java niet eerder wil ondernemen vóór men in het veilige bezit is van de voornaamste steunpunten, van waaruit deze aanval met alle kans op succes kan worden ondernomen. Men moet aan nemen, dat op de bezetting van Palem bang, die van Telok Betong, op Suma tra’s Zuidpunt, zal volgen, waardoor de smalle Straat Soenda, tusschen Java en Sumatra, zal worden beheerscht. Ook met een bezetting van Banka en Billi ton, de beide groote tineilanden, zal men in de naaste dagen rekening moe ten houden. In het Noorden zijn Pon- tianak, Bandjermasin, Makassar, Dje- neponto en Ambon als evenzoovele be dreigingen van Java in Japansche han den overgegaan. Onder deze omstandig heden is de groote aanval op Java nog slechts een kwestie van weinige dagen. De Anambas-eilanden Gisteren werd gemeld, dat Japansche strijdkrachten de Anambaseilanden hadden bezet ongeveer 300 k.m. Noordoostelijk van Singapore gelegen. Deze eilanden bevinden zich bij den mees* Noordelijken ingang van de Straat van Karimata, welke de verbinding vormt tusschen de Zuid-Chineesche Zee en de Java-zee. Voor een veilige vaart van de Japansche trans porten van het Noorden naar Java zijn deze eilanden van groote beteekenis. De groep eilandjes maakt deel uit van den Poelau Toedjoeh archipel, die uit meer dan 300 grootere en kleinere eilan den bestaat, zij behooren administratief tot de residentie Riouw en Onder hoor ig- heden De Ana.nba eilanden, met West en Groot-Anambas. vormen de voornaam ste groep; Djemadja, Siantan. en Ma tak zijn de grootste eilanden, waarop de klap percultuur van betrekkelijk veel belang is. De kleinere eilanden zijn geheel in klappertuinen herschapen. Overigens zijn zij grootendeels met zware bosschen be dekt, die goed timmerhout leveren. On Djemadja wint de bevolking een soort van olie uit den stam van den Kroewing- bootn, welke olie zeer geschikt is om vaartuigen, waterdicht te maken en te harden. Van de zeestraten zijn Straat lm poel. Noordelijk van Djemadja, en de ook om haar natuurschoon bekende Straat Matak van groot belang. De voornaam ste plaats op de Anambaseilanden is Terempa op het eiland Siantan, aan een kleine baai, die een uitstekende anker plaats vormt ook voor grootere schepen. Het is een welvarende plaats met vele groote en fraaie woningen, van de Chi- neesche en Maleische klappertuinbezit- ters. Uit deze beknopte gegevens blijkt voldoende, dat de Anambaseilanden voor Japan bijzondere beteekenis hebben. De bezetting van Palembang Niet alleen uit zuiver strategisch oog punt zal Japan haast hebben gemaakt met de bezetting van Palembang de stad Palembang waarover wij reeds eerder bijzonderheden gaven en het gewest van denzelfden naam bezitten verschei dene centra van belangrijke industrieën In de eerste plaats is de oliewinning in dit gewest van buitengewoon groote be teekenis ruim de helft van de Ned.- Indische productie wordt op Sumatra ge wonnen. Het ontginnings-, raffinage- en verkoopbedrijf van alle bij de Shell- groep aangesloten in Zuid-Sumatra wer kende maatschappijen wordt uitgeoefend door de Bataafsche Petroleum Mij. De op de boorterreinen dezer mij. gewonnen ruwe olie wordt langs verschillende, in totaal 1500 k.m. lange buisleidingen door meer dan 20 pompstations naar Pladjoe (Palembang) gepompt om daar verwerkt te worden.' De ruwe olie van de „Nederlandsche Koloniale Petroleum Mij.” wordt van haar boorterrein, tusschen de Moesi en de 1^- matang gelegen, langs een 127 k.m. lange pijpleiding naar de aan de samenvloeiing van de Komering en de Moesi, even be nedenstrooms tegenover Pladjoe, gelegen raffinaderij Soengei Gerong gepompt. Zeer waarschijnlijk zullen deze pijpleidin gen en groote raffinaderijen niet onge schonden in de handen der Japanners zijn gevallen. De vernieling van dergelij ke voor eiken vijand belangrijke objecten lag reeds vele jaren geleden binnen het Indische defensie-systeem; zij is geen uit vinding van dezen oorlog. De vraag is echter, of er voldoende gelegenheid is ge weest om afdoende vernietigingen uit te voeren. De Lematang-kolenveden, in het ge west Palembang gelegen, hebben even eens aan de stad Palembang groote voor- deelen gebracht. Van groot belang voor de stad zijn de bedrijven van de N.V. In- dustrieele Mij. „Palembang”; de werf en de machinefabriek van deze maatschappij nemen een groote plaats in in het scheepsbouwbedrijf aan de Moesi Palembang is, tenslotte, een zeer belar g- rijk knooppunt van land- en waterwegen. Tal van wegen, gedeeltelijk voor licht, voor een kleiner deel ook voor zwaar transport geschikt, komen in de stad sa men. Het rivier-verkeer en het auto-ver- keer hebben een groote vlucht genomen Palembang is door de lijnen van den Zuld-Suiylatra Spoorweg met een klei ne 600 k.m. in exploitatie voornaamste plaatsen van het gewest ,^=-i d- veel dubbeltjes Uucht was Palembang met Batavia Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied benoemde op grond van par. 1 zijner verordening nr. 108-1940 (vierde verordening over bijzondere be stuursrechtelijke maatregelen) den vroe- geren regeeringscommissaris voor de be- stuurshervorming in Nederlandsch-Indië, den heer C. F. Staargaard te Laren, tot commissaris der provincie Groningen. De heer C. F. Staargaard niet te verwarren met ir. W. F. Staargaard. oud- Vclksraadslid. oud-hoofdinsp. van de S.S. in Indië en oud-voorzitter van den Ind. On- dernemersbond werd op 28 Februari 1885 te Soerabaja geboren. Hij liep de H B S. in Amsterdam af en studeerde daarna aan de Indologische faculteit in Leiden. In 1905 vertrok hij als jong be stuursambtenaar naar Ned.-Indië. waar hij in de jaren '05 tot '17 verschillende bestuursfuncties in de Buitengewesten vervulde, een periode, die door een twee jarig verblijf in den Haag, van 1913 tot T5 werd onderbroken, in welken tijd hij de lessen aan de Ned.-Indische bestuurs- academie volgde. Van 1917 tot 1928 was de heer Staargaard ambtenaar, onderhoofd en hoofd van het Kantoor Bestuurszaken der Buitengewes ten van het Departement van Binnen- landsch Bestuur. In 1928 werd hij be noemd tot regeeringscommissaris voor de bestuurshervorming, welke functie hij tot 1933 vervulde. Van zijn hand verschenen verschillende publicaties, o.a. in het „Ko loniaal Tijdschrift” en in het werk van prof. Stibbe: „Nederl.-Indië” over „Onze Staatkunde ta.v. de Buitengewesten”.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1