Opzienbarend document gevonden Met gespeeld vuur Japansche Opmarsch op Sumatra 1942. No. 18111. Minister aan en van en von op De W.A. in dienst der gemeenschap Poging Duitsche regeering tot aftreden te Kleffens beraamde Hitler en von Ribbentrop VERDUISTEREN nopen ..M Donderdag 19 Februari. Het plan der aanslagen van de rukken troepen naar Van Kleffens’ voorstel De gevechten in Birma DE ENGELSCHE HONGER- BLOKKADE VAN GRIEKENLAND Inhoud van het rapport Van Palembang Telok Belong STRIJD TEGEN SABOTAGE DER VOEDSELVOORZIENING □e Heerbanleider der W.A., J. E. Feenstra, heeft het volgende mede gedeeld over zijn bevindingen bij het inzetten van de Haagsche W.A. bij de bijzondere omstandigheden in de laatste weken ,,De Weer Afdeeling der N.S.B. be staat uit politieke soldaten, die zich in dienst van het algemeen belang willen stellen, die willen dienen en offe ren. Zij willen het volksbewustzijn wakker maken met betrekking tot de be. grippen en daarmede samenhangende vraagstukken van den nieuwen tijd. Heerbanleider Feenstra over: aan en Bevolking LATERE AVONDRITTEN BLAUWE TRAM Van Kleffens vraagt hulp Amerika Spoorweg op Malakka hersteld Port Darwin gebombardeerd Moord met voorbedachten rade Definitieve uitschakeling Batavia wordt militair centrum Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Britsche troepen wijken over de rivier de Bilin Hitler verleent onderscheidingen van Batavia verontrust Uitschakeling van Hitler Von Ribbentrop HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIÊN: PRIJS DEZER COURANT: be- Deze opdracht had, LATERE ONDERHANDELINGEN dat de Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15 Franco per post met Mode blad f 4.20. ronder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz nummers 5 et, fr. p. post 10 ct Van beeld king” zouden, punten op ver- lange worden. van een het de in be- COURANT Van 1regels /1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso birinen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarlet. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Met ingang van 1 Maart Met ingang van 1 Maart a.s. zullen avondritten van de Blauwe Tram c later uur plaats vinden. De laatste v. 6.59 uur nam. tot 8.48 uur v.m. Maan: 19 Febr. op 10.36 v.m., onder 11.52 nam.; 20 Febr. op 11.00 v.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113056 Ziekentondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ENGELSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT Een vliegtuig van de British Oversees Airways is verongelukt. Negen inzitten den zijn om het leven gekomen. De Japansche strijdkrachten, die 16 Fe bruari ’s middags in Westelijke richting uit Martaban zijn opgerukt, zijn onder zwaar vijandelijk vuur de rivier de Bilin overgetrokken. Zij achtervolgen den vijand fel in de richting van Rangoon. De Londensche berichtendienst meldt uit Rangoon, dat de Engelschenover de Bilin zijn teruggeweken en nieuwe stel lingen hebben betrokken. De 1130 km. lange spoorweg over Ma lakka naar Singapore is heropend voor het verkeer, nu de herstelwerkzaamheden op den verbindingsweg naar Johore ge reed zijn gekomen. De eerste trein pas seerde den verbindingsweg om 1 uur en binnenkort zal een geregelde dienst her vat worden. Niet minder dan 500 bruggen, die door de Engelschen opgeblazen waren, werden door de Japanners in orde gebracht. Naar de Britsche nieuwsdienst uit Syd ney meldt heeft de Australische minister president Curtin bekend gemaakt, Port Darwin gebombardeerd is.' Een korte rust. In de dorpstraat sta at een groot aantal sleden met proviand, munitie en zware Infanterie-wapens. (Weltbild-Polygoon-P.K. Maliry) Deze woorden zijn niet anders dan een alleszins doorzichtige omschrijving voor een in Engelsche opdracht voorgenomen pclitieken moord met voorbedachten rade, waaraan de Fransche en Belgische regee ring hand in hand met den voornaamsten schuldige aan den oorlog, Roosevelt, actieve medeplichtigen wilden zijn. De toenmalige Fransche gezant in den Haag, de Vitrolles. zond per koerier op 12 October 1939 aan Daladier een docu ment, .dat onder het opschrift „geheim” de met de hand geschreven aanteekening draagt„Ontvangen te Parijs 14 October des avonds”. Vermetelheid Tenslotte verklaart de Vitrolles letter lijk het volgende: „een dergelijke verme telheid zou, voor het geval geruchten hierover ter oore zouden komen aan on- gewenschte persoonlijkheden, niet alleen den Nederlandschen minister of zijn re geering, doch ook het geheele land duur te staan komen. Dat de heer van Kleffens ook maar de mogelijkheid van een derge lijke vermetelheid onder oogen heeft ge zien. veroorlooft ons den graad van on gerustheid te peilen, die hier door de ge varen voor een totale omwenteling ont staan is, welke een eveneens totalen oorlog met zich zou mede brengen”. hiertoe in contact te komen met zooge naamd in werkelijkheid niet be staande revolutionnaire organisaties. Deze omwentelingsplannen van den En gelschen Geheimen Dienst te 's-Graven- hage waren de Duitsche regeering na tuurlijk bekend. Om alle bijzonderheden dezer plannen te weten te komen, kregen destijds ambtenaren van den veiligheids dienst der S.S. opdracht zich uit te ge ven als leden van revolutionnaire orga nisaties in Duitschland, om op deze wijze contact te verkrijgen met de Britsche terreur- en revolutie-centrale te 's-Gra- venhage. Om het plan voor deze aanslagen, waarachter de Engelsche regeering en haar Geheime Dienst stond, in samenwer king met alle vijanden van Duitschland uit te voeren, probeerde van Kleffens zich te verzekeren van de hulp van de Fransche regeering. De medeplichtig heid en de hulp van president Roosevelt achtte hij hierbij vanzelfsprekend. Uit het document blijkt, dat er ver band bestaat tusschèn de plannen van den Nederlandschen minister van Buiten landsche Zaken en het bekende incident te Venlo, waardoor destijds de kuiperijen van de te ’s-Gravenhage gestationneerde centrale van den Britschen Geheimen Dienst voor West-Europa onthuld werden. Deze centrale trachtte, zooals bekend, in Duitschland complotten te smeden en in bvereenstemming met Duitschland willen eischen, eenigerlei onderhandelingen ginnen. Hij voegde hieraan toe, dat hij geval deze garanties niet openbaar handeld kunnen worden, in staat was, deze streng vertrouwelijk aan zijn Duit sche zegslieden over te brengen. Toen ik hem tenslotte vertelde van het wantrou wen, dat door het voeren van onderhan-, delingen met de vooraanstaande per soonlijkheden van het Nationaal-Socialis- me te allen tijde gewekt wordt, daar bij voortbestaan van het Nationaal-Socia- listtsche regime Hitler en zijn minister van Buitenlandsche Zaken, slechts van de macht uitgeschakeld, later weer aan de macht zouden kunnen komen, verklaarde van Kleffens mij. dat hij niet wist hoe deze uitschakeling verkregen moest wor den en hij scheen te gelooven, dat zij de finitief zou kunnen zijn. Vervolgens wijst de Fransche gezant er op, dat het boven weergegeven onderhoud in het kader van de wekelijksche audiën tie van den minister heeft plaats gehad De Vitrolles noemt het ongewoon, dat de chef der diplomatie van een traditioneel zoo voorzichtigen staat geloofd heeft, ook maar op indirecte wijze te moeten afgaan op voelhorens, waarvan het resultaat wanneer het al niet alleen comediespel zou zijn toch minstens in een paleisre volutie in Duitschland tot uitdrukking zou komen De Anglo-Amerikanen pogen, veelal met weinig kieskeurige middelen, druk uit te oefenen op de staten in Zuid- Oost-Europa. De Engelsche houding je gens Griekenland is wel een doorslaand bewijs» voor de politiek van het „per fide Albion” tegenover kleine staten. Nadat de Engelschen uit Griekenland waren verdreven heeft de regeering te Londen, zonder rekening te houden met de offers, welke de Grieken voor Enge land brachten, terstond de hongerblok- kade tegen Griekenland afgekondigd. De Grieksche bevolking werd hierdoor zwaar getroffen, daar zij voor de voedselvoor ziening voor een goed deel op invoeren is aangewezen. De Duitsche en Italiaan- sche regeeringen deden al het mogelijke om den door Engeland veroorzaakten noodtoestand te verzachten. Italië zond voorraden levensmiddelen naar Grieken land, waarvoor de Grieksche minister president op 2 Febr. j.l., uit naam van het Grieksche volk, dank bracht aan Italië. Thans drijven de Engelsche woordvoer ders het zoover, dat zij den Asmogend heden de verantwoordelijkheid voor den Griekschen nood op de schouders willen laden. In het Engelsche Lagerhuis heeft de staatssecretaris voor den economischen oorlog, Foot, wederom beweerd, dat Duitschland de verantwoordelijkheid draagt voor den gebrekkigen voedings- toestand in Griekenland. Foot beweerde zelfs, dat de Duitschers de door de Italianen gezonden levensmiddelen voor zichzelf in beslag hadden genomen. De minister voor den economischen oorlog, Dalton, tapte uit hetzelfde vaatje en noemde in dit verband „den geesel van den honger een belangrijk iiistrument van de Duitsche politiek”. De legers van de Asmogendheden in Libye zouden, vol gens verdere beweringen van deze En gelsche woordvoerders, van Griekenland uit van proviand worden voorzien. Zelfs hadden de Duitschers in enkele gevallen levensmiddelen in zee geworpen om ze te onttrekken aan het verbruik door de Grieksche burgerbevolking. aanslagen te orgamseeren en probeerde Deze beweringen liggen in de lijn van de gruwelsprookjes, welke zoo rijkelijk van Engelsche zijde over de wereld wor den verspreid. Naar men van goed-inge- lichte zijde opmerkt zijn de oorzaken van de huidige Grieksche voedseL. schaarschte niet bij Duitschland of Italië te zoeken, maar uitsluitend bij Groot- Brittannië. Allereerst werd het Britsche bezettingsleger in Griekenland, 65.000 man, grootendeels gevoed uit de voor raden van de Grieken zelf. Engeland be schikte niet over de noodige scheeps- ruimte om voedselvoorraden voor zijn leger aan te voeren. Bij de vlucht van Griekschen bodem werd door de Britten de taktiek van de „verbrande aarde toe gepast” en alle voorraden werden ver nietigd Grieksche koopvaarders werden door de Engelschen in beslag genomen er. het Grieksche vólk zag zich beroofd van alle transportruimte voor aanvoer van voedsel en bovendien van zijn be langrijkste bron van inkomsten, want ook alle visschersvaartuigen werden door de Engelschen meegevoerd. De honger- blokkade werd in vollen omvang toege past, geheel Griekenland werd tot blok- kadegebied verklaard. Een lading Austra lische tarwe, door in het buitenland wo nende Grieken aangekocht en bevracht, kon de Grieksche havens met bereiken. Onder druk van de naar Engeland uit geweken Grieksche regeering stemde Londen er eindelijk in toe een transport liefdadigheidspakketten door de Turksche Roode Halve Maan (Roode Kruis) door te laten Het Turksche stoomschip, dat de levensmiddelen transporteerde, strand de echter onder raadselachtige omstan digheden nog vóór het zijn lading in Griekenland had kunnen lossen. Andere pogingen om Turksche voedselzendingen naar Grieksch gebied te brengen werden Welbewust gesaboteerd. In plaats voedsel door te laten, wier- pen Engelsche vliegers bommen o.a. op een vluchtelingenkamp bij Athene, waar talrijke slachtoffers vielen. De waarheid over den toestand m Griekenland is, dat de bevolking er nog veel erger aan toe zou zijn, indien niet Duitschland en Italië waren bijgespron gen om uit eigen voorraden steeds weer te helpen. Van Grieksche zijde is zulks herhaaldeïijk erkend. De honger is geen middel van de Duitsche. maar het klas sieke middel van de Britsche politiek om evenals in den vorigen oorlog, burgerbe volkingen murw te maken. de op een tram Uit Scheveningen naar Voorburg Viaduct vertrekt om 22 uur 18, om 22 uur 28 gaat van Scheveningen een tram tot Voorburg Remise en de laatste tram van Schevenin- gen tot Voorburg Remise vertrekt om 22 Uur 38. Naar Leiden vertrekt de laatste &am om 22 uur 05 van het Malieveld en de laatste van Leiden naar den Haag gaat eveneens om 22 uur 05. Volgens een United Press-bericht uit Batavia In de Zweedsche „Nya Dagligt Allehanda” rukt de Japan sche voorhoede van het op Sumatra gelande leger van Palembang uit op langs de spoorlijn naar Telok Betong. Volgens hetzelfde bericht hebben Ja pansche bombardementsvliegtuigen een aantal aanvallen gedaan op ver schillende plaatsen op de Kleine Soenda-eilanden. Vele vluchtelingen uit Palembang zijn gisteren te Batavia aangekomen. ZIJ deden aangrijpende verhalen over de branden, welke in de olie-installa- ties woedden. Volgens de mededeeling van Euro- peesche vluchtelingen bleven de In- heemschen nagenoeg onverstoorbaar onder de bezetting van Palembang. De ambtenaren van het binnenlandsch bestuur in Palembang en omliggende streken zijn op hun post gebleven. Onder de papieren van den vroegeren Franschen minister-president Daladier is, naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, een rapport gevonden van den Franschen gezant te ’s-Gravenhage, de Vitrolles, dat het authentieke bewijs levert, dat de vroegere Nederlandsche regeering met een weergalooze misdaad de kroon wilde zetten op haar schending der neutraliteit en haar huurlingenpolitiek. Het rapport van den Franschen gezant, dat deze op 12 October 1939 per koerier naar Daladier stuurde, brengt het feit aan het licht, dat de vroegere Nederlandsche minister van Buitenlandsche Zaken, van Kleffens, plannen koesterde om een aanslag te plegen op den Führer en op den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken en dat hij trachtte de Duitsche regeering omver te werpen. De atmosfeer in de hoofdstad van Java 4s, volgens berichten uit Batavia, sinds 'den val van Singapore plotseling totaal veranderd, meldt het D.N.B. uit Sjanghai. Troepen en oorlogsmateriaal worden in groote hoeveelheden door de straten der stad gevoerd, terwijl ook de oefeningen van de luchtmacht aanzienlijk zijn uitge breid. Bijna iedere inwoner draagt thans het een of andere militaire of hulpdienst- uniform. De stad zelf, die nog kort ge leden zoo ver van den oorlog verwijderd lag, neemt meer en meer een frontkarak- ter aan. Men gelooft in Batavia, dat niet meer dan 3000 tot 4000 man Britsche troepen uit Singapore ontkomen zijn, aldus de ..Daily Express”. Dit zijn in hoofdzaak leden van het terreinpersoneel der Brit sche luchtmacht. Britsche en Amerikaan- sche vluchtelingen, die nog tijdig uit Singapore naar Batavia ontkomen zijn, belegeren thans in heele troepen hun consulaten en probepren visa te bemach tigen om uit Ned.-Indië te vertrekken. De Nederlandsche en Inlandsche bevol king van Batavia is sterk verontrust door de groote Japansche successen en vooral door de verovering van Palembang. De Japanners zouden te Palembang. dat 500 k.m. van Batavia is gelegen, groote strijd krachten hebben geconcentreerd. ring bij de gemeenschappelijke doorzen ding van het door hem uit Berlijn ver wachte antwoord verzocht. Dit antwoord heeft betrekking op voorstellen, waarin hij in zekeren zin de gezichtspunten van zijn zegslieden heeft geconcretiseerd en hun ter goedkeuring heeft voorgelegd. Hij gelooft ook, als het zoover komt, op de medewerking van president Roosevelt te mogen rekenen, die „met het oog op zijn ver verwijderde afstamming op het oogenblik werkelijk sympathie voor Ne derland koestert.” De onlangs door Uwe Excellentie ge houden radiotoespraak tot het Fransche volk, heeft overigens 's ministers leven dige goedkeuring weggedragen. In over eenstemming echter met hetgeen ex- ministerpresident Colijn in het in mijn telegram no. 301 genoemde artikel heeft gezegd, wees van Kleffens met nadruk op het belang iets naders te vernemen over den concreten aard der garanties, die de Fransche en Engelsche regeering elkaar van voordat zij willen De latere onderhandelingen naar zijn meening, de volgende betreffen Herstel van Polen, zonder de door de Russen geannexeerde en door Wit-Russen en Oekrainers bewoonde gebieden, die Po len in 1920 gekregen heeftinlijving van Dantzig en de „door den avonturier Kor> fanty in Silezië veroverde gebieden” bij het Duitsche rijkeen volksstemming on der internationale contróle zal over het lot van Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk beslissen. Bovendien moet overwogen worden, dat dergelijke perspectieven, hoe onzeker zij ook zijn, toch door hun karakter bij verschillende neutralen den wensch doen opkomen om de ontwikkeling van het huidige conflict in den geest van een politiek compromis te vergemakkelijken. Door een dergelijken wensch bezield, zouden deze neutralen ertoe verleid wor den zonder twijfel te goeder trouw verschillende intrigues te bevorderen, waarvan de draden niet allemaal aan den anderen kant bijeenkomen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35 -37 Bijkantoor: Scnevenlngen. Keizerstr 319, Tel. t>503l0; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendeel, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr., There- siastr. 108a. Tel 772444: Boekh. E. O Couvée. van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 van Kleffens, die hem „zoo juist zijn bezorgd heid had doen weten over bolsjewiseering van Duitschland” Alle inlichtingen, die van Kleffens uit Duitschland heeft ontvangen, zoo schrijft de Vitrolles in zijn rapport, verklaren eensluidend, dat men rekening moet hou den met het gevaar van het uitbreken van een ernstige crisis in het Duitsche Rijk, indien de oorlog niet snel tot een einde wordt gebracht en indien het niet aan een autoritaire regeering zou geluk ken de huidige Duitsche regeering op te volgen. Deze opvatting klopt, naar van Klef fens volgens het rapport van den Fran schen gezant verklaarde, met die van „verschillende Nationaal - Socialistische persoonlijkheden, die met toenemende bezorgdheid de crisis, die zich aankon- digt, tegemoet zien”. In het rapport wordt letterlijk het volgende gezegd „Ik bracht hem vervolgens tot de er kenning, dat hij persoonlijke betrekkin gen met de genoemde vooraanstaande persoonlijkheden van het Nationaal-So- cialisme onderhoudt, dat hij zich genood zaakt heeft gezien u zijn diensten aan te bieden en dat hij een antwoord van u verwacht.” v meldA uH het hoofdkwartier maan und Erlencamnn ,Lan«er- Wessel, luitenanLkXcl RSaLmajoor Deze hulp werd geweigerd onder de mededeeling, dat alles voortreffelijk func- tionneerde en dat men over voldoende transportmiddelen beschikte. Dit was weer een treffend voorbeeld politieke vooringenomenheid, waarbij verantwoordelijke instantie liever volksbelang schaadde dan hulp van W A. aan te nemen. Nadat ik persoonlijk een onderzoek bij enkele depóts had ingesteld, bleek, dat alles bij het oude was gebleven. Er waren geen auto’s aanwezig en het tempo van uitgifte was veel te langzaam. De kleine winke lier, die zijn rantsoen aardappelen aan de depóts moest halen, werd door dezen gang van zaken ernstig gedupeerd. Hij kon de zware vracht niet alleen door de sneeuw trekken en had geen geld beschikbaar voor dure hulpkrachten. Bovendien moest hij vaak uren wachten eer hij geholpen werd. Ik heb toen onmiddeïlijk ingogre. pen, weermannen als trekkrachten inge schakeld en daardoor bereikt, dat schillende punten der stad de in rijen wachtenden bediend konden Den heer van Zaaien heb ik daarop in het belang der volksgemeenschap ver zocht. zich persoonlijk op de hoogte te steUen van het slechte functionneeren van zijn dienst en maatregelen te willen tref fen dat de aardappelvoorziening in een X ttaregeld werd, eensdeels vaö meer transport- middelen, waartoe ik mijn bemiddeling had verleend door mij in verbinding te stellen met het bureau van den Riiks- ^Xlïksten^iRSari8, anderde*1* <ioor het Teer PPTSor>eel voor w a JDank zi] dezen de W A. uitgeoefenden druk, is in de aerdan- pelvoorzienmg van de bevolking in vragende dagen eenige verbetering ?Pko. (Zie verder 2e blad, pag. y; Ernstige tekortkomingen Ik ben in de afgeloopen weken in de gelegenheid geweest deze ernstige tekort komingen vast te kunnen stellen en heb hierbij de volgende ervaringen opgedaan: Benige weken geleden schakelde ik hon derden mijner weermannen ten bate van de volksgemeenschap in om te helpen de moeilijkheden te overwinnen, welke zijn ontstaan door de verkeersstremmingen tengevolge van de bijzondere omstandig heden van de laatste weken. Zij hebben onmiddellijk daadwerkelijke hulp verleend, zoowel bij alle voorkomende transport moeilijkheden, als bij het opheffen van tramstoornissen, het helpen van zwakken en ouden van dagen en het vervoer van brandstoffen. Aangezien de aardappelenvoor ziening geheel dreigde mis te loopen, bij gebrek aan voldoende transportmidde len eenerzijds en door gebrek aan organi- satie-inzicht van de V.B.N.A., het lichaam dat in het geheele land den opslag der aardappelen in de steden in verschillende depóts en de verdeeling van hieruit aan de winkeliers regelt, anderzijds, stelde ik mij in verbinding met den heer van Zaa ien, secretaris der V.B.N.A., wien ik mijn hulp aanbood in den vorm van het be schikbaarstellen van vrachtauto’s en eenige honderden weermannen. Deze hulp werd geweigerd onder Gezant naar Parijs De Vitrolles werd naar Parijs ontboden, waar 'hij op 18 October door den minister president werd ontvangen. In zijn rap port beroept de Vitrolles ach op een onderhoud met den Nederlandschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, Vertrouwd met den gedachtengang van zijn zegslieden, gelooft hij, dat de onder handelingen ongeveer op de volgende ba sis gevoerd zouden kunnen worden, zon der dat hjj echter, alvorens nauwkeurige inlichtingen hierover zijn verkregen, een definitieve toezegging kan doen Staking der vijandelijkheden en ont wapening van de tegenover elkaar staan de partijen, onderhandelingen tusschen de vroegere vijanden en de belanghebben de neutralen op voet van volledige rechtsgelijkheid, zoodra rijkskanselier Hitler en von Ribbentrop op de een of andere wijze uitgeschakeld zouden zijn. Handhaving van het Nationaal-So- cialistische regiem, dat alleen in staat is de massa bijeen te houden, doch een Na- tionaal-Socialistisch regime, dat verbeterd en menschelijker is. Dinsdagavond heeft de minister van Buitenlandsche Zaken der uitgeweken Nederlandsche regeering, van Kleffens, per radio het Amerikaansche volk om onmiddellijke hulp voor Java verzocht. Hij zeide, dat Java dim alleen stand kan houden, indien het het oorlogsmateriaal, waar Nederlandsch-lndië reeds zoo lang om heeft verzocht, eindelijk van de Vereenigde Staten krijgt. stellen van de volksgemeenschap, dit volk de oogen te openen voor den nieuwen tijd. Vele duizenden marcheeren reeds mede in onze gelederen als zwarte soldaten, gedragen door den W.A.-geest, gedragen door hun idealen, als strijders en voor vechters van een nieuwen tijd. Voor hen geldt alleen, met uitsluiting van alia persoonlijke doeleinden, het bevorderen van het volksbelang, het zich geheel be langeloos in dienst stellen van de volks gemeenschap. In tegenstelling hiermede doet de ne gatieve houding van verschillende licha men en organen, die uit hoofde van het door hen bekleede gezag en het in hen gestelde vertrouwen, belast zijn met de belangen der gemeenschap, zeer onaan genaam aan. Niet alleen worden de aan hen toevertrouwde belangen niet, of on voldoende door hen behartigd, maar zij schromen zelfs niet door hun negatieve en afwijzende houding een gevaar op te leveren voor de volksgemeenschap. Onder hen bevinden zich lieden, die uit politieke vooringenomenheid niet al- leen weigeren mede te werken met de W.A. in het belang der volksgemeen schap, maar die, wanneer zij van de i zijde der W.A. op hun tekortkomingen worden gewezen, wanneer hun aange toond wordt dat zij in hun eigen arbeid te kort zijn geschoten, blijven volharden in hun afwijzende houding en daardopr een misdaad begaan aan ons volk en zijn toekomst. Roosevelt's hulp De minister besloot met de mededee ling, dat hij aan verschillende Fransche persoonlijkheden, met wie hij persoon lijke betrekkingen onderhoudt, hiervan mededeeling heeft gedaan. Hij heeft ook de medewerking van de Belgisdie regee- Om dit te bereiken zijn zij te allen tijde bereid zich persoonlijk met daden in te zetten. Zij doen dit met volkomen wegcijferen van persoon, van eigen ik. Ons volk was en is nog in breede lagen politiek onmondig. Het verzet zich tegen de opdringende woorden en be grippen van den nieuwen tijd. Onze taak is het om het op veelzijdige manier den wil tot medewerking te geven. Onze taak is het, door het geven van een voor beeld, door het zich steeds weer in dienst In de val zooals men zich herinnert, tot gevolg, dat de Britsche Ge heime Dienst in de opgestelde val liep en dat zijn chef en consorten, ook de hem vergezellende officier van den Ne derlandschen generalpn staf, aan de Duitsch-\Nederlandsche grens bij Venlo gearresteerd konden worden. Het rapport van de Vitrolles aan Dala dier, dat door het ministerie van Buiten landsche Zaken thans aan de openbaar heid wordt prijsgegeven, bewijst opnieuw de moordplannen van den Geheimen Dienst, doch toont tevens aan. dat deze plannen door den toenmaligen Neder landschen minister van Buitenlandsche Zaken persoonlijk op zeer nadrukkelijke wijze werden bevorderd en uitgevoerd. Van Kleffens liet den Franschen ge zant weten, dat hij naar hij meende betrekkingen onderhield met vooraan staande Nationaal-Socialisten, wien hij zijn .goede diensten” had aangeboden, In werkelijkheid waren deze „vooraanstaan de Nationaal-Socialistische kringen” de gevolmachtigden van den Duitschen vei ligheidsdienst, die, om deze Haagsche centrale onschadelijk te maken, daarmee contact hadden verkregen, welke centrale op haar beurt zeer nauw samenwerkte met toonaangevende Nederlandsche krin gen, en naar thans blijkt ook met den toenmaligen minister van Buitenland sche Zaken Kleffens knoopte aan het denk, van een toekomstige „samenwer- met Duitschland de voorwaarde vast, dat Rijkskanselier Hitler en von Ribbentrop op de een of andere wijze niet mee r aan de macht waren”. Van Klef fens stelde den Franschen gezant er ver der van in kennis, dat hij reeds »n> hem bekende Fransche persoonlijkheden van zijn plannen tot het plegen van een aanslag op de hoogte had gesteld en dat hij deze ook- reeds aan de Belgische regee ring ter kennis had gebracht. Toen de Fransche gezant de opmer king maakte, dat een vrede met elk Na- tionaal-Socialistisch regime moeilijk was. daar de Führer en zijn minister van Bui tenlandsche Zaken later toch weer aan de macht zouden kunnen komen, maakte van Kleffens, naar uit hef rapport verder blijkt, enkele ondubbelzinnige toespelin gen, „als zou deze uitschakeling definitief" kunnen zijn

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1