Vrijdag 20 Februari. De verdediging van Java Beslissing Birma nadert m No. 18112. Griekenland’s Voedselvoorziening Er zal worden volgehouden, ook als hulp mocht uitblijven 1942. Minister-president laakt de Britsche blokkade-politiek VERDUISTEREN Japanners geland op Timor Geallieerde troepen worden in het centrum Noorden samengetrokken Eilanden bij Singapore bezet en het De nieuwe bonnen i Waardelooze beloften Vaste brandstoffen ROOFMOORD TE VOORBURG Intocht der Japansche troepen Generaal Percival geïnterneerd Waarnemend secretaris generaal Algemeene Zaken Redder beloond MAN IN DE BILDERDIJKLAAN NEERGESTOKEN Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Ook ooggetuige bedreigd Wekelijksche en vierwekelijksche aanwijzing Menschlievend werk gesaboteerd Maatregelen voor de verdediging Luchtaanval op vliegveld van Buitenzorg Golf van Bengalen onhoudbaar Rundvet 27 vliegtuigen vernield De strijd om Palembang Generaal Wavell gewond Koepang op Timor gebombardeerd Amerikaansche troepen op Java Distributie van yoghurt OPZIENBARENDE ONTHULLINGEN COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIÉN: PRIJS DEZER COURANT: in DE JAPANSCHE ACTIE □r. Frederiks als zoodanig vervangen door dr. Schriecke. De Nederlander Jeroen Dijkhuizen, wo nende Menninckstraat 9 te Scheveningen, heeft op 1 September 1941 een soldaat van de Duitsche Weermacht gered van den dood door verdrinken. Voor deze redding looft de commandant van de troepen in Nederland in het open baar dezen redder. Bovendien is hem een belooning in geld overhandigd. net. In een toen ons traliteit panners daar 15 en op Saboe 20 petroleum, reservoirs in bezit genomen. Op beide eilanden woeden nog hevige branden, daar de Britten, overeenkomstig hun politiek van de „verschroeide aarde”, overal brand hebben gesticht. De paarden van een Intendance-colonne krijgen te drinken. Het water wordt uit een gat in hel ijs te voorschijn gehaald. (Ho/fmann-P.K.-Lützou>) an onbekenden man, die :lite. Van der L. gaf hem zijn portemonnaie met inhoud, doch hier- v. 7.01 aar n.m. tot 8.46 aar v.m. Maan: 20 Febr. op 11.00 v.m., 21 Febr. onder 12.56 v.m., op 11.26 v.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënflen no. 49 Van 15 regels f 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 et, daarna iedere regel meer 50 et Reclames 95 et per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 et- Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Kelzerstr, 319, Tol. s503iü; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Konlng, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There, siastr. 108a. Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée. van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Taptemelk-yoghurt blijft zonder bon De secr.-gen. van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat met ingang van 22 Februari a.s. yoghurt welke is bereid uit gestandaardi seerde melk (z.g. mei k-y o g h u r t) uitsluitend tegen afgifte van de geldig- verklaarde bonnen der melkkaarten of de ter verkrijging van melk bestemde De opperbevelhebber der Japansche strijdkrachten op Malakka, luitenant-gene- raal Yamasjita, heeft gisteren, vier dagen na de capitulatie, zijn intocht in Singapore gehouden. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad’’ f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Gedurende het tijdvak van 22 Febr. tot 21 Maart geven de voor genoemde perio de aangewezen bonnen van de ,.DM” en „DT” melkkaarten recht op het koopen van een hoeveelheid yoghurt, welke is bereid uit 3| liter gestandaardiseerde melk. De distributie van yoghurt ge schiedt geheel als voor melk gebruike lijk is. De uit taptemelk bereide yoghurt valt buiten de distributie en is dus zonder bon verkrijgbaar. Het voorschrift, dat de verbruikers van brandstoffen uitsluitend mogen betrekken van den leverancier, bij wien zij als klant zijn ingeschreven, is met ingang van heden niet meer van toepassing op bruin koolbriketten. Evenals turf mogen bruinkoolbriketten dus thans eveneens van een anderen han delaar dan van dengene, wiens kolennum mer op de distributiekaart, identiteits kaart of inschrijvingskaart is vermeld, worden betrokken. Volgens een bericht van United Press uit Sydney heeft de luitenant-gouverneur. generaal van Nederlandsch.lndië, van Mook, die zich naar Australië heeft begeven om daar te confereeren met de defensie-autoriteiten, onder meer verklaard: „Het is een groote fout, dat de democratieën steeds slechts aan de verdediging denken, □e politiek van het zich voortdurend terugtrekken op voorbereide stellingen, kan leiden tot een toestand, waarin de geallieerden den oorlog verliezen”. Van Mook zeide voorts, dat Java zoo lang mogelijk verdedigd zal worden en een bepaalden tijd ook zonder hulp van buiten zal volhouden. Indien men echter alleen zou moeten vechten, zou dat meer dan een nederlaag alleen voor Nederlandsch-lndië beteekenen. Britsche officieren, uit Singapore te Ba tavia aangekomen, deden aangrijpende verhalen van den harden strijd. Volgens nun verklaringen liggen ongeveer 4000 ge wonde Britten in de ziekenhuizen te Sin gapore. Een aantal Britsche verpleegsters is achtergebleven voor hun verzorging. Deze qfficieren, die den strijd op Malak ka en te ^Singapore hadden doorleefd, ver klaarden nadrukkelijk, dat de Japanners de bepalingen van het volkenrecht en de internationale onderscheidingsteekens, als b.v. van het Roode Kruis, ten volle eer biedigen. Gisteravond is te Voorburg een roof moord gepleegd, die het leven kostte aan den 57-jarigen van der L„ wonende al daar. Om ongeveer kwart over zeven werd het slachtoffer in de Bilderdijklaan aan gesproken door eei geld van hem eiscl r"- - bij schijnt een worsteling te zijn ontslaan, waarbij het slachtoffer met een dolk of met een mes in den rug werd gestoken. De dader ontsnapt De dader nam de vlucht. Een uit de richting den Haag komende fietser was op eenigen afstand getuige van de wor steling en begaf zich naar v. d. L., die hem mededeelde, beroofd te zijn. Hij zet te den dader op de fiets na, haalde hem in en eischte het geld terug. De man overhandigde hem de portemonnaie, waar op de fietser hem de vraag stelde: „Waar is de rest?” De dader stak hierop zijn hand in een binnenzak, alsof hij daar nog meer buit had, maar een oogenblik later kwam de hand weer te voorschijn met een dolk of mes, waarmede hij ’n aanval deed op den wielrijder. Doordat deze zijn fiets tusschen zich en zijn aan valler plaatste, mislukte deze aanval. De fietser vluchtte en stelde de politie op de hoogte van het gebeurde. De politie heeft van der L. ter plaatse verbonden, doch tijdens de overbrenging naar het ziekenhuis St. Antoniushove is het slachtoffer aan zijn verwonding over leden. Voor de volgende week zijn voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, vleesch en aardappelen aangewezen de bonnen 10 van de daar voor bestemde kaarten. Voorts is in de vierwekelijksche periode van 22 Februari tot Zaterdag 21 Maart verkrijigbaar gesteld: 1 kilo suiker op bon 213 van de bonkaart algemeen250 gram koffie-surrogaat op bon 214; 500 gram jam op bon 215; 100 gram kaas op elk van de bonnen 216, 217, 218, 219 en 220; één rantsoen bloem, brood of gebak op elk van de bon nen 221, 222, 223 en 224250 gram peul vruchten op bon 225; 250 gram gort op bon 226 en 100 gram vermicelli of m a i z e n a op bon 227, terwijl 50 gram cacao beschikbaar wordt gesteld op de bonnen 10c en d reserve, 250 gram r ij s t op elk der bonnen lid en 12d reserve en tenslotte 3i liter melk op elk der bonnen 10a, Ha, 12a en 13a van de «nelkkaart I en If liter m e Ik op elk der bonnen 10b, 11b, 12b en 13b dezer melkkaart. De Grieksche ministerpresident heeft voor een vergadering van arbeiders te Athene een rede gehouden. Daarin zeide hij o.a.: Ook ons land moest de verschrik kingen van den thans woedenden oorlog ondergaan. Degenen, die voor dit onheil verantwoordelijk zijn, zullen eens voor het volk verantwoording afleggen. Thans kun. nen wij ons echter niet met hen bezighou den. De strijd, dien wij thans voeren, is een heilige strijd om onze generatie van den hongerdood te redden. Velen beweren, dat de bezettingsautoriteiten zich daarom niet bekommeren, doch dat is een vergissing. Zij hebben steeds volledig begrip en groote belangstelling voor het Grieksche volk ge toond. De moeilijkheden zijn bijna onover komelijk, eenerzijds door de blokkade, an derzijds door het gebrek aan transport middelen. Ook hebben velen beweerd, dat wij niet met alle ons ter beschikking staande middelen de belangen van het land verzorgen en dat wij onzen plicht verzui men, alleen om onze positie te behouden en den vreemdelingen welgevallig te zijn. Geen regeering zou hebben kunnen doen, wat wij voor het volk hebben gedaan. De regeering heeft zich sedert den herfst enorme inspanningen getroost en niet op gehouden zich moeite te geven. Daarbij komt, dat zij zich ook voortdurend tot de andere zijde heeft gewend, opdat het graan uit Australië zou worden gezonden, dat met het zweet van het Grieksche volk is betaald en alleen dat volk toebehoort. Een waardevollen bemiddelaar hadden wij ook in den aartsbisschop van Athene, die zich richtte tot de bezettingsautoritei ten en de Engelsche regeering. Op dezelf de wijze hebben fatsoenlijke Grieksche patriotten, die met het land meevoelden, zich gericht tot de zich op eigen gezag zoo noemende Grieksche regeering te Lon den, opdat deze zich bewust zou worden van den toestand en zich haar verplichting jegens het Grieksche volk zou herinneren Hulp bezettingsautoriteiten De bezettingsautoriteiten hebben groot moedig toegestemd in de levering van het graan uit Alexandria en toegestaan, dat stoomschepen naar Alexandria zouden gaan om het te halen. De Engelsche regee ring en de Grieken te Londen hebben dit voorstel van de hand gewezen. Eenige da gen geleden werd gemeld, dat de Engel- schen een herziening van hun onmensche- lijk besluit overwogen en zich menschelijk zouden willen toonen tegenover het Griek sche volk. Den dag daarop sprak Tsoedoe- ros voor de radio, maar hij maakte met geen woord melding van dit vitale pro bleem van onze ravitailleering. Daarmede heeft hij ondubbelzinnig en duidelijk be wezen, dat het hem weinig kan schelen of het 'Grieksche volk sterft of niet. Berichten uit Batavia maken, volgens S.P.T., melding van koortsachtige voorbe reidingen, die daar worden getroffen om aan de dreiging van de oprukkende Ja panners het hoofd te bieden en Java in staat van verdediging te brengen. De autoriteiten hebben de bespoediging van den bouw van schuilkelders gelast. De verduistéringsvoorschriften worden nauw keurig in acht genomen. Het woord van den Griekschen minis ter-president in Athene gesproken, is klaar en overtuigend. Het laat geen twij fel omtrent de schuld: het wijst de schuldigen zonder aarzeling en onverbid delijk aan. De Duitsche en Italiaansche bezettingsautoriteiten doen het mogelijke de voedselbevoorrading op peil te houden; waar gebrek en schaarschte optreden is dit een direct gevolg van de maatregelen der geallieerden. Wie zich herinnert, hoe het destijds is gegaan met het Hoover plan ten aanzien van Frankrijk, zal zich daarover niet verwonderen. De honger is geen middel van de Duitsche, maar het klassieke middel van de Britsche politiek om, evenals in den vorigen oorlog, bur gerbevolkingen murw te maken. Dit schreven wij gisteren. De beschouwingen, welke wij daaraan vastknoopten, worden thans volkomen gedekt door bovenstaan de rede van den Griekschen premier. Berichten van United Press uit Tsjoengking melden, dat in Centraal- en Noord-Birma geallieerde strijdkrachten sa mengetrokken worden voor een beslissen den slag. De Japansche opmarsch naar de Selwien was niet onverwacht gekomen, aangezien verscheidene factoren er voor pleiten, dat de slag om Birma niet in het gebied van Rangoon maar in Centraal- en Noord-Birma zal worden uitgevochten. De bezetting van Singapore door de Japan ners heeft de Golf van Bengalen voor de geallieerde scheepvaart practisch onhoud baar gemaakt. Door deskundigen in Tsjoengking wordt verklaard, dat een nieuwe ravitailleeringsroute via Bombay en Calcutta door Birma gevormd en be houden kan worden, mits Noord-Birma in handen blijft van de geallieerden. Japansche vliegtuigen hebben opnieuw een aantal aanvallen ondernomen op stra tegisch belangrijke punten in het Noorden van Birma en daarbij militaire doelen ge bombardeerd. Japansche strijdkrachten hebben het eiland Batam, ten Zuiden van Straat Sin gapore, bezet. Behalve dit eiland hebben zij eveneens het ten Zuiden van Singapore gelegen eiland Samboe bezet. Bij de landing op Batam hebben de Ja- Het artikel in ons blad van gisteren: „De Engelsche hongerblokkade van Grie kenland”, sprak reeds eenzelfde vonnis over deze verfoeilijke Engelsche politiek uit als de Diplo in bovenstaande bewoor dingen doet De Asmogendheden hebben zich niets te verwijten; zij hebben zich niet uitgeput in het formuleeren van schoone beloften van hufoverleening, zooals Engeland dit doet Duitschland en Italië hebben niet met het ijdele woord, maar met de daad, puttend uit eigen voor raden, hulp gebracht, overal daar waar de nood groot was. Luitenant-generaal Percival, de opper bevelhebber van de Britsche strijdkrachten op Malakka, en de opperbevelhebber van de Australische strijdkrachten, generaal- majoor Bennet, zijn in de vesting Sjangi geïnterneerd, waar intusschen bijna 60.000 man vijandelijke troepen ondergebracht zijn. Naar de vroegere gouverneur van Singa. pore, Thomas, heeft verklaard, vormt de ravitailleering van deze gevangenen, de voorziening van levensmiddelen en water, een groot probleem. Signalement Het signalement van den dader luidt als volgt: Ongeveer 35 jaar, lang 1.80 meter, flink postuur, blozend uiterlijk, vermoedelijk pokdalig, mopsneus, breede mond en dikke lippen Hij was gekleed in een lichtbruine of bruingrijze winterjas en droeg een slappen vilthoed. Hij heeft een burgerlijk uiterlijk. Hun, die inlichtingen kunnen verstrek ken, wordt verzocht zich ten spoedigste te wenden tot de politie te Voorburg, bu reau Parkweg 121. (Zie ook Laatste Berichten). Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris van de bezette Nederlandsche gebieden heeft op grond van paragraaf 1 van zijn verordening nr. 108-40 (vierde verordening betreffende bijzondere bestuursrechtelijke maatrege len) den secretaris-generaal van het de partement van Binnenlandsche Zaken dr. K. J. Frederiks van de gegeven opdracht tot waarnemen van de loopende zaken van den secretaris-generaal in het depar tement van Algemeene Zaken onder dank zegging voor de bewezen diensten ont heven. Op zijn plaats heeft de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, op grond van dezelfde verordening den secretaris-generaal in het departement van Justitie dr. J. J. Schriecke, belast met het tijdelijk waarnemen van de za ken van den secretaris-generaal in het departement van Algemeene Zaken. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd vestigt er de aan dacht op, dat door bijzondere omstandig heden in de gemeenten Amsterdam en t>en Haag de aflevering van rundvet op bon 09 van de Boterkaart, waarop van Donderdag 19 Februari af rundvet mag worden betrokken, eenige vertraging on dervindt. Verwacht kan worden, dat bin nen enkele dagen ook in deze gemeenten met de aflevering van het rundvet een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Het keizerlijke Japansche hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat Japansche leger vliegtuigen, die boyen Sumatra en Java opereeren. gisteren het vliegveld van Bui tenzorg hebben aangevallen Zevenen twintig Amerikaansche en Nederlandsche vliegtuigen werden neergeschoten of op den grond vernield. De Japansche vlieg tuigen leden geen erucel verlies. Eenige personen, die de bezetting van het vliegveld te Palembang geheel had den meegemaakt, deelden aan perscorres. pondenten te Batavia mede, dat het lot van Palembang reeds op 8 Februari was bezegeld, daar toen een groot aantal geallieerde vliegtuigen door Japansche bommenwerpers op den grond was ver nield. Ook het vliegveld was toen zoo danig beschadigd, dat de overgebleven machines niet meer naar behooren kon den opstijgen. Die ervaring leert, zoo zei den deze bevoegde beoordeelaars, dat de vliegvelden ook met behulp van Engelsche en Amerikaansche machines niet te be houden zijn. Naar Domei meldt, blijkt uit een Ameri- kaansch radiobericht, dat generaal Wavell, de opperbevelhebber van de geallieerde troepen in het Zuidwestelijke deel van den Stillen Oceaan, tijdens een Japanschen luchtaanval gewond is geraakt. Op het oogenblik zou Wavell zich in de omge ving van Soerabaja ophouden. De Japansche luchtmacht_ heeft aanvallen thans ook meldt het D.N.B. uit Sjanghai. Naar het OORDEEL VAN DE DIPLO „De bewering, dat Duitschland en Italië aan de voedselvoorziening van Grieken land eenigerlei moeilijkheden in den weg leggen, is een gemeene leugen”, consta teert de Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz, ten aanzien van de bewe ring van den Britschen minister voor Blokkade, Dalton, in het Lagerhuis, dat Groot-Brittannië, ondanks herhaalde stap pen van het Internationale Roode Kruis nog geen vrijgeleide van Duitschland en Italië voor de zendingen levensmiddelen naar Griekenland zou ontvangen hebben. Aangezien de vroegere Grieksche re geering, vervolgt de Diplo, die nauw con tact onderhoudt met de Wilhelmstrasse, geen enkelen voorzorgsmaatregel geno men had om de voedselvoorziening des lands door bevoorrading eenigermate te garandeeren, en aangezien de Britsche troepen op hun aftocht, waar zij maar konden, de aanwezige graanopslagplaatsen vernield hebben, werd van de zijde der Duitsche en Italiaansche regeering hoewel zij daartoe volkenrechtelijk geen enkel opzicht verplicht waren niets nagelaten, om de verzorging van de Grieksche bevolking zooveel mogelijk te verlichten. Niet alleen werden levensmiddelen uit eigen voorraden verstrekt, neen, ook in ander opzicht waren zij volkomen bereid om zendingen levensmiddelen, welke van buiten af werden aangevoerd, met alle vereischte waarborgen terstond aan den Griekschen verbruiker te laten toekomen. Dit geschiedde en daardoor is groote erkentelijkheid op haar plaats van Turkije uit, hoewel ook bier doch niet door de Asmogendheden een reeks be lemmeringen dit werk van menschlievend- heid in den weg gelegd werd. Het waren Engeland, en de aan Enge land hoorige Grieksche emigrantenregee- ring met haar agent te Ankara. Raphael, die verhinderden, dat de in Turkije aan wezige Grieksche scheepsruimte voor het vervoer der levensmiddelen naar het vaderland gebruikt werd. Het Engelsche spel met het lijden van andere volkeren, aldus besluit de Diplo, moet dus worden voortgezet, want occasioneele beloften van hulpverleening zijn altijd weer niet anders gebleken dan propaganda- phrasen”. Domei meldt uit Tokio: Het keizerlijke hoofdkwartier heeft om 1 uur medegedeeld, dat strijdkrachten van leger en vloot in nauwe samenwer king heden bij het aanbreken van den dag landingen hebben uitgevoerd op niet nader aangeduide punten in de nabijheid van Dilli en Koepang, de hoofdsteden van resp. Portugeesch- en Nederlandsch Timor. Het bureau voor de inlichtingen te To-1 rantsoenbonnen gekocht kan worden, kio heeft hedenmiddag om 12 uur bekend gemaakt, dat de Japansche regeering, ge dreven door overwegingen van zelfverde diging, besloten heeft maatregeleh te ne men om de Britsche en Nederlandsche troepen, die op 17 December 1941 de con trole in handen hebben genomen over Portugeesch Timor zonder de toestemming van de Portugeesche autoriteiten, te ver drijven. De tekst van de mededeeling luidt: „Op 17 December j 1. zijn Britsche en Nederlandsche troepen Portugeesch Timor binnengedrongen ondanks het protest van den Portugeeschen gouverneur-generaal en hebben genoemd Portugeesch gebied be zet Sinsdien zijn onderhandelingen .ge voerd tusschen Groot-Brittannië en Por tugal betreffende het terugtrekken van ge noemde troepen. De Portugeesche regee ring heeft, naar het schijnt, gestreefd naar een verbetering van den toestand, die ech ter tot dusver zonder eenige verbetering is gebleven. Met de vordering van de Ja pansche operaties op Nederlandsch Timor zijn de Japansche troepen thans komen te staan voor de noodzakelijkheid om uit zelfverdediging de Britsche en Nederland sche troepen, die Portugeesch Timor be zetten, te verdrijven De Japansche regeering heeft volle waardeering voor de positie van Portugal, dat onderworpen is geworden aan ernstige 'moeilijkheden door daden, die gepleegd zijn door Groot-Brittannië en Nederland met miskenning van het internationale vertrouwen, en verklaart hierbij, dat zij bereid is de territoriale integriteit van Portugeesch Timor te verzekeren en dat zij de Japansche troepen van genoemd ge bied zal terugtrekken na het bereiken van het doel, dat uit zelfverdediging wordt na gestreefd, zoolang de Portugeesche regee ring een neutrale houding handhaaft, aan gezien Japan geen bedoelingen heeft je gens Portugal” V Het oppercommando der Nederlandsche strijdkrachten te Batavia maakt, volgens S.P.T., de landing van nieuwe geallieerde troepen op Java bekend. Hieronder bevin den zich ook Amerikanen. --- tevens beslissend. De dit besluit komen geheel rekening van de voormalige Nederlandsche regeering en vooral mi nister van Kleffens moet als de hoofd schuldige worden gebrandmerkt De Berlijnsche V.P.B.-correspondent voegt hieraan nog het navolgende toe: De Berlijnsche avondbladen publicee- op de voorpagina onder sensatio nele opschriften de beschuldigingen te gen minister van Kleffens en zijn kabi- -n tijdperk, zoo stelt men vast, land, uiterlijk althans, zijn neu- wenschte te handhaven, was de Nederlandsche overheid in nauwe rela te met de Britsche Secret Service. Het raooort ontwart de ware politiek der Nederlandsche regeering en bewijst dat de gebeurtenissen van den lOen Mei 1940 hierdoor onvermijdelijk werden. „Wan neer thans het Nederlandsche koloniale Mik in Ned. Oost-Indië ineenstort", zoo besluit de Börsenzeitung haar commen taar en het Nederlandsche volk zijn welvaart voor een belangrijk deel daar door kwijtraakt, dan is dat het logisch gevolg eener politiek, welke moreel goed beschouwd al even minderwaardig als dom was. Engeland en de voormalige Neder landsche regeering koesterden het plan, een aanslag op Adolf Hitler en von Ribbentrop ten uitvoer te bren gen. Men beriep zich bij deze zware beschuldigingen op documenten, welke zich in het bezit van Daladier, den vroegeren Franschen minister-presi- i dent, bevonden en men citeerde spe ciaal een rapport van de Vitrolles, den toenmal igen Franschen gezant te Den Haag, hetwelk door dezen op 12 Octo ber 1939 per koerier aan Daladier is verzonden. Naar van Duitsche zijde wordt vastgesteld, bestaat er een sen- sationeele samenhang tusschen de plannen van minister van Kleffens eri het bekende incident te Venlo. De cen trale der Britsche Intelligence Service was er op uit, in Duitschland complot ten te smeden om aanvallen op voor aanstaande personen te organiseeren, die dan later in de vijandelijke pers aan „revolutionnaire organisaties in Duitschland” toegeschreven zouden worden. Naar thans wordt medege deeld, was men in Duitsche regeerings- kringen van deze complotten volkomen op de hoogte. Ambtenaren en beamb ten van den Duitschen veiligheidsdienst der S.S. moesten zich uitgeven voor leden eener geheime organisatie in Duitschland, welke revolutionnaire plannen zouden smeden tegen het Hit ler-regime. Het eerste resultaat hier van was, dat de chef der Britsche or ganisatie met zijn verschillende mede werkers, onder wie zich een officier van den Nederlandschen staf bevond, in de buurt van Venlo gearresteerd en naar Duitschland vervoerd werden. Naar in de Wilhelmstrasse met ver ontwaardiging werd vastgesteld, valt uit het verslag van de Vitrolles aan Daladier af te leiden, dat minister van Kleffens omtrent de moordplannen der Intelligence Service volkomen op de hoogte was Hij deelde den Fran schen gezant pnede, dat hij in nauwe relatie stond met „vooraanstaande na- i tionaal-socialistische kringen” en dat bij aan deze personen zijn goede dien sten had aangeboden. In werkelijkheid ging het echter om agenten der Duitsche regeering, die het geheim eener Haagsche centrale moes ten onthullen. Minister van Kleffens stelde voor een toekomstige samenwer king tusschen Nederland en Duitschland de conditie, dat Rijkskanselier Hitler en minister von Ribbentrop op de een of andere wijze ten val gebracht zouden worden. Aan den Franschen gezant deel de minister van Kleffens mede, dat eenige hem goed bekende Fransche per sonen door hem met deze plannen op de hoogte waren gebracht en dat ook de Belgische regeering te dien opzichte ge oriënteerd was. Toen de Fransche ge zant van Kleffens er op wees, dat toe nadering met het Nationaal-Socialisti- sehe bewind hem bedenkelijk toescheen, daar Hitler en von Ribbentrop later toch weer aan het bewind zouden ko men gaf van Kleffens, naar uit het do cument blijkt, ten antwoord, dat deze Uitschakeling „definitief’ zou zijn. Te Berlijn wordt vooral deze uitlating als een duidelijk bewijs uitgelegd van de misdadige plannen, welke ten opzichte van den Führer en zijn minister zijn Resmeed. Aan de publicatie van deze sensationeele beschuldigingen wordt juist thans een bijzondere waarde toe- «kend Japan heeft volgens Duitsche zienswijze al het mogelijke gedaan om een conflict met Oost-Indie te voorko men, maar de Ned.-Oostindische auto riteiten hebben in hun haat tegen Duitschland en Japan in September 1941 de langdurige besprekingen afgebroken. Dat was, naar in de Wilhelmstrasse na drukkelijk werd vastgesteld, niet slechts lichtzinnig, maar t- -— gevolgen van <21- - en al op haar op Timor gericht, Nederlandsch-Indische legerbericht uit Ba. tavia meldt, hebben Japansche bommen werpers Koepang, op het Nederlandsche deel van Timor, in twee golven aangeval len. Het legerbericht zegt, dat dit respec tievelijk op Dinsdagmiddag en Woensdag, ochtend is geschied en dat in de havenwijk „materieele schade” is veroorzaakt. Ook Soerabaja is opnieuw aangevallen.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1