De operaties Bali de wateren van m Birma De opmarsch Complot rijwieldieven ontdekt in k! Belangrijke installaties vernield De aanvallen op Soerabaja en Koepang de Japansche oorlogsschepen Golf van Bengalen Zaterdag 21 Februari. 1942. No. 18113. opnieuw Haagsche politie houdt 28 personen aan in Aanval op Ned.-Indische vloot Van Sittart geeft zich bloot Nieuwe Duitsche duikbootsuccessen VERDUISTEREN Anonieme „Helden” Extra bericht Suikerprijs verhoogd I: Spoorweg Rangoon-Mandalay bedreigd Twee torpedojagers tot zinken gebracht 17 schepen op den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht HET INDISCHE OORLOGS- TOONEEL Jn totaal ongeveer 150 fietsen gestolen Van Mook van zijn reis terug Heden: v. 7.03 u. n.m. tot 8.44 u. v.m. Morgen: v. 7.05 a. n.m. tot S 8-42 u. v.m. De strijd nabij Palembang De luchtaanvallen op het vliegveld bij Batavia Meer opofferingszin in Indië verlangd Berlijn’s oordeel over Timor De petroleum van Nederl.-Indië Verbindingen verbroken Japansche gezant confereert met Salazar Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12506 Het antwoord hierop van Duitsche zyde De aanval op Port Darwin I HAAGSCHE COURANT KRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: der volkenrecht. *~~a» jt van Voor s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” .Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15 Franco per post met Mode blad 4.20. tonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-poattarief van toepassing is f 7.35 p kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz nummers 5 et, fr. p. post 10 et Met een cent per kilo De gemachtigde voor de prijzen Ver- sson- 4 4 4 4 4 f 4 4 f r 4 t f t 4 t f r 4 f 4 4 4 4 t f 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Aw •4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Luitenant-gouverneur-generaal v. Mook is na een vrij langdurig bezoek aan de Ver. Staten, gevolgd door een kort op onthoud in Australië, in Nederlandsch-In- dië teruggekeerd. Meestal werden de rijwielen gestolen wanneer zij onbeheerd voor een winkel of koffiehuis stonden zonder op slot te zijn gezet In enkele gevallen kwam het echter ook voor, dat het slot ruw ver broken werd. Het is voorts gebleken, dat het in vele gevallen speciaal was te doen om de banden. Onderhandelingen In koffiehuizen De helers en de dieven kwamen regel matig in de koffiehuizen tezamen, waar de onderhandelingen plaats vonden. Eén der helers stond voorts weer in verbin ding met andere personen, die de rijwie len voor hem verkochten. ONTVANGSTEN WINTERHULP NEDERLAND Winterhulp Nederland heeft van 9 t.m. 14 Februari in totaal ontvangen op hoofd en provinciale en stedelijke kantoren ƒ39.786.68 Van 15 regels f 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 et, daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttariet. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer Het hoofdkwartier te Tokio heeft meege. deeld, dat gisteren te middernacht twee Nederlandsch-lndische torpedojagers tot zinken gebracht zijn en een andere zwaar beschadigd is bij een gevecht tusschen twee Japansche torpedojagers en een Ne derlandsch-lndische vlootmacht, bestaan, de uit 2 kruisers en 3 torpedojagers in Straat Lombok tusschen de eilanden Ball en Lombok. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 Februari. (D.N.B.) Het Opperbevel der Weermacht maakt bekend Maan: 21 Febr. onder 12.56 v.m., op 11.26 v.m.; 22 Febr. onder 2 u, J v.m., op 11.55 v.m.; 23 Febr. on- der 3 u. v.m., op 12.28 n m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenlondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 i Volgens een Domeibericht hebben de Japansche valschermtroepen, die in de omgeving van Palembang zijn neergeko men, de ten Westen van Palembang ge legen olieraffinaderijen geheel bezet Zij hebben thans het contact met de Japan sche luchtlandingstroepen hersteld. Do olieraffinaderij in het Oostelijke deel staat in lichterlaaie, daar de terugtrek kende vijand deze klaarblijkelijk in brand heeft gestoken. Eden, van Churchill en Cripps, ertoe bestemd, de rol van den Britschen degen op het Europeesdhe vasteland over te nemen. De woorden van Lenin: „Het communisme heeft voor zijn overwinning de vernietiging van het Britsche wereld rijk noodig,” staat dezen lieden niet voor den geest. Zij hebben in het verleden gehandeld als blinden en zijn voornemens, wanneer men hen slechts hun gang zou laten gaan, zulks ook in de toekomst te doen. In Duitschland, zoo besluit de „Korres- pondenz”, heeft men voor den nieuwen uitval van haat van Van Sittart slechts belangstelling als medisch verschijnsel. Men juicht het toe. dat juist op dit ©ogen blik een der hoofdschuïdigen aan dezen oorlog, een der lieden, die bijdroegen tot het verlies van Duinkerken en Singapore, zijn stem verheft. Van Sittart’s stem ge lijkt op den roep van een geest, die niet tot rust komt, omdat de geschiedenis hem vervloekt heeft. Het keizerlijke Japansche hoofdkwartier maakt bekend, dat 27 vijandelijke vliegtui gen brandend zijn neergeschoten of op den beganen grond vernield werden, toen bommenwerpers van het Japansche leger gisteren een aanval ondernamen op het vliegveld Kalidjati, 160 k.m. ten Oosten van Batavia, en vele tonnen brisantbom men omlaag wierpen. In de militaire deelen werden groote verwoestingen aan gericht en ontstonden zware branden. (Lord van Sittart de man is ziende blind waagt zich een oordeel te vor men over hetgeen er met den tegenstan der moet gebeuren „wanneer Engeland eenmaal de overwinning zal hebben be haald”. Ongelegener tijdstip nederlaag na nederlaag, crisis in het eigen oorlogs- kabinet, ontevredenheid onder de bevol king over den gang van zaken had hij niet kunnen kiezen In dit verband hoor den wij, niet onaardig, de rol der ge allieerden aldus geschilderd Amerika zorgt voor de wapens, de Sovjet voor de menschen en Engeland voor de. radio. En de kleine landen betalen het gelag”. Lord van Sittart’s denkbeelden interes- seeren niemand. Ze zijn waardeloos, om dat hij nimmer de overwinning zal be leven.) Na.de bezetting van de stad Bilin, waarvan de val door de Engelschen wordt toegegeven, zijn de Japanners drei gend dicht gekomen bij het hoofdspoor- wegtraject van Rangoon naar Mandalay. Zij zijn nog slechts 40 km. af van de rivier de Sittoeng, de laatste natuurlijke barrière voor Rangoon. Het gevechtster rein biedt voor de oprukkende troepen geen bijzondere moeilijkheden meer, met uitzondering van de talrijke waterwegen, die, behalve de Sittoeng, geen groote breedte of diepte hebben. Japansche oorlogsschepen zouden reeds in de Golf van Bengalen opereeren. In een hoofdartikel dringt „Het Nieuws van den Dag van Nederlandsch-Indië” aan op meer eenheid en zin tot opoffe ring onder de bewoners van Neder- landsch-Indië, nu een aanval op Java voor de deur staat, meldt het A.N.P. In een radio-causerie, in Nederlandsch- Indië uitgesproken, wees de spreker er op, dat de weerstand van Nederlandsch- Indië grooter had kunnen zijn, indien Amerika en Engeland voldoende activi teit hadden betoond. Zooals de zaken thans staan, zoo zeide spreker, moeten wij strijden met de wapens, die wij hebben, desnoods met de bloote vuist. In verband met de operaties in de wateren van Bali meldt de Britsche be richtendienst, dat belangrijke installaties op dit eiland zijn vernield in afwachting van een Japansche landing. Vliegtuigen van de Japansche marine hebben op 18 Februari een massalen aan val gedaan op Soerabaja, waarbij 13 Amerikaansche vliegtuigen-werden neergeschoten en vijf torpedojagers’ in de haven zeer zware schade opliepen. Eenheden van de marineluchtmacht vernielden op 17 Februari bij een aanval op Koepang (Timor) twintig militaire gebouwen. Een koopvaardijschip van 3000 ton werd tot zinken gebracht. Japansche vlooteenheden brachten bij operaties in de wateren om Sumatra een vijandelijk marinevaartuig tot zinken en maakten een Engelschen duikbootjager, een mijnenveger, alsmede een Engelsch en een Nederlandsch koopvaardijschip buit. dige” vernielingen, die de autoriteiten in Nederlandsch-Indië hebben aangericht. De „Times” noemt het vernielingswerk iets „bewonderenswaardigs”. Alleen in de olie-industrie van Nederlandsch-Indië zijn waarden tot een bedrag van ruim 1142 millioen pond vernield. Ruim 60 pCt. van de Nederlandsch-lndische olie kwam van de productie op Sumatra. Derhalve is het verlies van Palembang, het groote olie centrum van Sumatra, van de grootste be- teekenis. Rond 22 pCt. der olieproductie kwam uit Nederlandsch Borneo, vooral van Balik-Papan en Tarakan. Ook deze gebieden zijn, zooals men weet, door de Japanners bezet. De beide eenige olie- districten, die nog niet door de Japan ners bezet zijn, Java en Madoera, produ ceerden vroeger, naar de „Times” schrijft, slechts 10 pCt. der Ned.-Indische olie. Wanneer wij er bij uitzondering nu toch even over reppen, dan geschiedt dit als een allerlaatste poging, dezen „helden” bij te brengen, dat zij zich onfatsoenlijk gedragen en een heel an der middel te baat kunnen nemen, om wèl wat te kunnen bereiken. Indien zij vermeende gegronde grieven hebben, dan is er een andere weg te bewande len: vrij en frank moeten zij zich tot de bevoegde instanties wenden. En wanneer het dan een krant betreft, dan dienen zij te, weten, dat een jour nalist nooit of tf njmmer misbruik zal maken van hetge^zi' gedeeld. Aan der^ei naam of een adr^s Voortdurende opmarsch van Duitsche tanks in Noord-Afnka. Ontelbare Duit sche tanks en andere voertuigen doorkruisen de Noord-At'rikaansche woestijn. Zonder bezwaar gaat het over heuvels en door dalen. Atlantic-Holland-P-K. Zwilling) Met de arrestatie van bovenstaande lieden is een eind gemaakt aan de ver richtingen van een berucht complot rij» wieldieven. De maatregelen, die door het Japansche opperbevel tegen de op het Portugeesche deel van Timor staande Australische en Nederlandsche troepen zijn genomen, worden in Berlijn met belangstelling waargenomen, deelt het A.N.P. mede. De van Japansche zijde in verband hiermede afgelegde verklaring wordt in Duitsche politieke kringen volkomen onaantastbaar in militair en politiek opzicht, zoowel als ten aanzien van het volkenrecht, be schouwd In dezelfde kringen wijst men er op. dat Engeland overal, waar het den strijd durft aan te binden, aangevallen en ver slagen wordt. i’hem wordt mede- in wordt nooit een verstrekt, althans niet zonder toestemming van den in- lender. De Franschen zeggen het zoo juist: Je la discussion jaillit la lumière”. Wenschen zij opheldering over een zaak, dan dienen zij vooral openhartig te zijn en moet de aangevallene in de gelegenheid worden gesteld zich te verdedigen. Het gaat niet aan den journalist voor een landverrader uit te maken, zonder dat men kennis heeft genomen van de feiten. In elk geval verdient een leider van een blad niet als ver gaarbak van gif te worden misbruikt. De lezer, die het niet eens is met een artikel of een bericht kan te allen tijde bij ons terecht, wanneer hij zich bekend maakt. Veelal is het resultaat, dat na een ophelderende discussie, men een anderen kijk op de zaak krijgt. Heel veel menschen beseffen nog steeds niet, dat wij in een bezet gebied leven, hetgeen wel pleit voor de soe pele houding van den bezetter, waarvan echter geen misbruik mag worden ge maakt. Instede van anderen te verden ken van alles, wat maar leelijk is, zou men verstandig doen meer gemeen schapszin te betrachten, opdat het volk eendrachtig den slechten tijd doorkomt. Onderlinge verwijten, beleedigingen en bedreigingen leiden tot nog grooter tweedracht, dan er reeds is. Zij, die zich verheugen op den bijl- tjes-dag, zijn niets anders dan egoïsten, die voor de tegenwoordige samenleving onbruikbaar zijn. De „horretjes”-held, die zich lafhartig verschuilt achter de anoniemiteit, disqualificeert zichzelf. Een goed Nederlander is hij in geen geval. Berichten uit Batavia, die weergegeven worden door „Svenska Dagbladet”, spre ken over de, naar gezegd wordt, „gewel- Naast vele andere ziektegevallen ontpopt zich helaas meer en meer een andere ziekte: die van den anoniemen briefschrijver. Toen, eenige jaren ge leden, iemand verdacht werd van het schrijven van allerlei anonieme brieven aan brave burgers, had men, vrij al gemeen. medelijden met dezen man, ie naer het bleek een geesteszieke was en dus niet in de gevangenis thuis boorde, waarin men hem voor een jaar had opgeborgen. De man heeft nadien te veel navolgers gekregen, die het stoute stuk uithalen, ons maar ook anderen periodiek te komen vervelen met hun geschrijf, waarbij zij zich bedienen van termen en be dreigingen uiten, welke wij niet gaarne den lezer zouden willen voorzetten. Waarom zij zich de moeite geven papier, inkt en postzegels te mis bruiken, is ons een raadsel. Zij kun nen er van verzekerd zijn, dat zij er hoegenaamd niets mee bereiken. Zij worden meestal niet eens gelezen. Gebeurt dit een enkele maal wel, dan geven zij alleen aanleiding, dat er om ben gelachen wordt, hetgeen in dezen somberen tijd wel eens een eangename afleiding is. De Australische minister van Oorlog, Forde, heeft verklaard, dat er van Timor geen berichten ontvangen zijn. Dit duidt er op, aldus de minister, dat de verbin dingen verbroken zijn. In verband met de operaties op Timor werd door den Britschen ambassadeur in Washington verklaard, dat de Engelsche en de Portugeesche regeering nauw con tact onderhouden. Het is in Lissabon, volgens S.P.T., nog niet bekend, of de Portugeesche verster kingen Timor al hebben bereikt. De re geering heeft herhaald, dat dit waar schijnlijk 26 of 27 Februari a.s. zal plaats hebben. De gezant van Japan te Lissabon heeft gisteren een bespreking gehad met den Portugeeschen minister-president Sala zar. De gezant van Duitschland is per vliegtuig naar Berlijn vertrokken. „Bestellingen” Voorts bleek, dat de aangehoude nen in verbinding standen met een groot aantal helers, aan wie zij de rijwielen van de' hand deden. Meermalen kregen zij van helers het verzoek, bepaalde soorten rijwielen aan hen af te leveren, welke „bestellingen” dan grif werden uitgevoerd. Zoo kregen die dieven o.a. eens opdracht om 3 gestolen rijwielen naar een station te brengen, waar de heler hen opwachtte en met den buit naar een andere gemeente vertrok om de kar retjes daar van de hand te doen. Tijdens het onderzoek werden 15 helers aange houden, bij wie ook huiszoeking werd gedaan,’ met het gevolg, dat een 20-tal fietsen kon worden achterhaald. Ver scheidene dezer rijwielen zijn reeds weder aan den redhtmatigen eigenaar afgegeven. Verschillende aangehoudenen hebben zich tevens schuldig gemaakt aan dief stal van handtaschjes en bagage van on beheerd staande rijwielen. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede dat in verband met een verhooging van den suikerbietenprijs ook een ver hooging van den suikerprijs noodzakelijk is geworden. Deze verhooging zal ech ter voor het meerendeel door de in- durtrie worden gedragen, waardoor de v-’-noogii g, welke voor rekening van den consument komt, met een cent per k g. beperkt is kunnen worden. Zij gaat 22 Februari in. Dank zij de waakzaamheid en het onvermoeide speuren van eenige re chercheurs van de rijwielbrigade zijn in de afgeloopen weken 13 rijwiel dieven en 15 helers in den Haag achter slot en grendel gezet Door de bekentenissen van de aangehoudenen kon een groot aantal rijwieldief stallen van den laatsten tijd worden opgehelderd. Ongetwijfeld is dit het grootste complot van rijwieldieven, dat de Haagsche politie tot heden ont dekt heelt. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35 37 Bijkantoor; Scnevenlngen Keizerstr 319, Tel 350310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekn. Leeuwendeel, Oranjelaan 3, Tel 119461. Voorburg, Boekhen del H. E. G. Ruys Heerenstr 124. Tel. 778038; N.V Kantoorboekh Th. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr., There- siastr. 108a. Tel 772444: Boekh. E. O Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 Het was de recherche opgevallen, dat den laatsten tijd een bepaald groepje jon gemannen veel in verschillende koffiehui zen in de binnenstad bijeen kwam en daar groote verteringen maakte. Een tweetal rechercheurs van de rijwielbri gade van den Justitieelen Dienst B II trok in verband hiermede eens op onderzoek uit en al vlug rees het ver moeden, dat er met de betrokken per sonen iets niet pluis was. Zij werden nauwkeurig in de gaten gehouden en ge schaduwd. De volharding der recher cheurs werd spoedig beloond, want eeni ge jongemannen werden door de recher cheurs op heeterdaad betrapt bij het ont vreemden van onbeheerd staande rijwielen. Het gevolg was, dat op een ochtend werden aangehouden een 18-jarige kolendrager, een 20-jarige fabrieksarbeider, een 15- jarige schilder, een 20-jarige schipper, een 22-jarige bloemenkoopman, een 19- jarige los werkman en een 20-jarige loopjongen. Bij de verder ingestelde onderzoeken bleek, dat deze lieden, die vele rijwiel diefstallen op hun geweten bleken te hebben en die met elkaar samenwerkten, nog lang niet het geheele complot vorm den. Het gevolg was, jdat na verdere langdurige verhooren nog als mede daders aangehouden werden een 30- jarige tuinder, een 23-jarige koopman, een 18-jarige koopman, een 23-jarige expediteur en twee glaaenwasschers. resp. 22 en 19 jaar oud. Het onderzoek wees uit, dat alleen al in de laatste 6 weken de aangehoudenen een 60-tal rijwielen van de openbare straat hadden ontvreemd, terwijl zij be* kenden, ook vóór genoemd tijdvak rij wielen van de openbare straat te hebben ontvreemd, doch plaats en tijd konden zij zich niet meer herinneren! Dit aantal zal vermoedelijk totaal wel ongeveer 150 bedragen. Lord Robert van Sittart, de* vroe gere onderstaatssecretaris van het Foreign Office, thans diplomatiek adviseur van het Britsche kabinet, sinds tientallen 'aren de man, die de voornaamste hand heeft gehad in de Britsche buitenlandsche politiek, heeft onlangs een redevoering gehouden, waarin hij zijn denkbeelden verkon digd heeft, wat Groot-Brittannië, „wanneer het eenmaal de over winning zal hebben behaald”, met Duitschland denkt te zullen doen, meldt het A.N.P. uit Berlijn. Bij den Japanschen luchtaanval op de grootste Australische lucht- en vloot- basis Port Darwin werden 26 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten of op den be ganen grond vernield, meldt het hoofd kwartier van de Japansche keizerlijke marine Voorts werden een kruiser van 6000 ton, twee torpedojagers, een tankboot, een duikbootjager. alsmede negen trans portschepen tot zinken gebracht. Een an dere torpedojager werd zwaar bescha digd. Behalve dat zeer zware verwoes tingen werden aangericht in de haven werken werder. ook hangars, kazernes en andere militaire inrichtingen ernstig ge troffen. De Japansche verliezen bedroegen slechts 2 vliegtuigen. De vernietigde 26 vijandelijke machines vormden de gehee- le aldaar gestajionneerde luchtmacht. Een vijandelijk hospitaalschip werd wel bewust ontzien Naar zijn meening moet Duitschland ■voor den duur van minstens een genera tie volkomen ontwapend Worden. De opvoeding van de Duitsche jeugd zal door Gnoot-Brittannië en zijn bondgenoo- ten, d.w.z. de bolsjewieken en de Ame rikanen, geleid moeten worden; het grondgebied van het Duitsche Rijk zal voor geruimen tijd moeten worden be zet en de Duitsche industrie zal met den grond moeten worden gelijkgemaakt. De „Deutsche Diplomatisch.Politische Korrespondenz’’ antwoordt hierop het vol gende: Uit den mond van Van Sittart zijn der- g'plijke uitlatingen niets nieuws. Zij vor men de opvatting van een wijdvertakte kliek m Engeland, die van den vorigen oorlog en van de ontwikkeling van dezen oorlog niets geleerd heeft en die Britsche nederlagen als die van Singapore blijk baar een geschikte aanleiding acht, om weer eens haar onverdraaglijke arrogantie te demonstreeren. Van Sittart kan de vertegenwoordiger genoemd worden van een bijzondere groep. In tegenstelling tot andere Britsche poli tici, haat hij niet alleen de ..Nazi’s”, doch de "Duischers kortweg. Aan zijn pen. die door het schrijven van lichte salonstuk ken uit de Londensche en Parijsche „So ciety” bekend geworden is, zijn eenige der wildste beleedigingen ontvloden, die ooit aan het adres van het Duitsche volk gericht zijn. Evenals Sir Austin Chamber- lain bemint Van Sittart Frankrijk als een vrouw, terwijl hij in eiken Duitscher een voorwerp van aanstoot ziet. Deze hysterische denkbeelden vormden den grondslag van zijn buitenlandsche politiek. Zij bepaalden bovendien de re gelen. volgens welke Van Sittart, de ge- heele generatie Britsche diplomaten heeft opgeleid. Ook Eden, hoewel jarenlang zijn superieur, is eigenlijk voortgekomen uit de school van Van Sittart. Deze denkbeel den zijn het, die Groot-Brittannië tot den ondergang gebracht hebben, en waarvoor het dezer dagen met den val van Singa pore een nieuwe quitantie aangeboden heeft gekregen. Van Sittart behoort tot de Engelschen, die met blindheid gesla gen werden en waardoor Groot-Brittan nië aan den rand van den afgrond werd gebracht. Zijn wereld, de wereld v; sailles, is sinds lang ineengestort. danks zou Van Sittart gaarne nog eens het huis van de Britsche politiek op het zelfde zand bouwen en in Europa een su- per-Versailles willen oprichten. Ter on derscheiding van het Versailles van gis teren, moet het nieuwe Versailles niet door Frankrijk, maar door de Sovjet unie gegarandeerd worden. De bolsjewisten en het Sovjet-leger zijn in de oogen van Van Sittart en Duitsche duikbooten hebben op den Atlantischen Oceaan weder 17 schepen van 102.000 b.r.t. in totaal tot zinken gebracht. Daardoor wordt het resultaat, dat onze duikbooten tot dusver voor de Amerikaansche kust hebben behaald, vergroot tot 80 schepen van 532.900 b.r.t. in totaal. Ter voortzetting van de operaties in de Caraibische Zee is een onzer duikbooten de Golf van Paria, ten Westen van Trinidad, binnenge drongen en heeft op de reede van de Britsche haven Port of Spain, 2 schepen, waaronder een tank schip, tot zinken gebracht. De berichten van de laatste dagen be treffende den strijd in onzen Archipel bevestigen onze de vorige week uitge sproken verwachting, dat, na den val van Palembang. de Japansche troepen naar het Zuiden, naar Telok Betong zou den oprukken om vandaar uit Straat Soenda te beheerschen, welke Sumatra van Java scheidt. Ook uit andere be richten kan- men de conclusie trekken, dat de Japansche strijdmachten over een breed front een geconcentreerden aanval op Java voorbereiden. Deze aanval zal zeker niet uitsluitend op West-Java worden ingezet. Een gelijktijdige aanval mag verwacht worden op Oost-Java met de marinebasis Soerabaja als centraal punt, terwijl het ook niet denkbeeldig is, dat Japansche troepen, wanneer Straat Soenda wordt beheerscht, een landing op Java’s Zuidkust zullen ondernemen op die plaatsen waar een landing geen bij zondere moeilijkheden oplevert. Terwijl Japan den aanval op Java voorbereidt, gaat het voort met zijn voorposten steeds meer in de richting van het Australische vasteland te verschuiven. In dit verband moet men de bezetting van Timor zien van het vliegveld Timor-Koepang uit is met één sprong door de lucht Port Dar win te bereiken, een afstand van niet meer dan 821 k.m. In ditzelfde verband moe mten de enkele dagen geleden ge melde aanvallen zien, welke werden on dernomen op de Kleine Soenda-eilanden, Soembawa. Flores, Soemba, Alor, Sawoe, Roti en nog enkele andere kleine eilan den, welke tot deze groep behooren en die alle in de frontlijn liggen, welke Japan voor zijn aanval op het Australi sche vasteland noodig heeft. Daarentegen zal de poging om troepen op Bali te landen eerder verband houden met een voorgenomen aanval op het Oostelijke deel van Javaof deze troepenlanding de bezetting van het belangrijke vlieg veld bij Den Pasar beoogt, is uit de be richten niet duidelijk op te maken. Voor de eerste maal maken de berich ten melding van een luchtaanval op Ban doeng, de groote, mooie stad op de Hoog vlakte. die, met haar zielental van meer dan 200.000 inwoners, van wie ruim 25.000 Europeanen, een der belangrijkste centra van de Europeesche gemeenschap vormt. De Technische Hoogeschool, het Instituut Pasteur en andere wetenschap pelijke instellingen zijn in.Bandoeng ge vestigd als woonstad heeft het zich, op 700 meter boven den zeespiegel gelegen, met een aangenaam klimaat, zeer snel ontwikkeld. Herhaaldelijk heeft men er vroeger op aangedrongen, dat Bandoeng als hoofdplaats van Ned.-Indië zou wor den aangewezen op grond van zijn ge ografische ligging en met het oog op de verdediging van Java. In 1916 was reeds het departement van Oorlog met zijn groeten staf van officieren en burger ambtenaren in zijn geheel naar Ban doeng overgebracht. Het departementsge- bouw en het paleis van den Legercom mandant behooren tot de grootste en mooiste gebouwen van de stad. De groote werkplaatsen van de Staatsspoorwegen gav<en destijds reeds aan de stad een groote bedrijvigheid. Als centrum van de zoogenaamde Stelling Bandoeng, waartoe de Hoogvlakte met de aangrenzende berg groepen wordt gerekend, is Bandoeng van groote militaire beteekenjs. Het bombardement, waarvan de berichten melding maken, schijnt in het bijzonder op het militaire vliegveld gericht te zijn geweest, dat op betrekkelijk grooten af stand is gelegen van de fraai en ruim aangelegde mooie Europeesche woonwij ken van de stad. AUSTRAUSCH KABINET BIJEEN Gisteren is het Australische parlement in een gemeenschappelijke zitting bijeen geweest. Op de agenda stond de bespre king van den toestand, die ontstaan is door de bezetting van enkele eiland- bases door de Japanners en de daarmee gepaard gaande bedreiging van Austra lië. VERLIEZEN OP MALAKKA De Australische minister van oorlog, Forde, heeft medegedeeld, dat 18.231 man van de Australische troepen, die op Ma- lakka en Singapore streden, als verloren beschouwd kunnen worden.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1