CIRCUS HOLK 1 EIGEN SIGAREN STADSNIEUWS -TTATGSrFF rOTTPANTZqWaaff ‘21 Februari 1942— TWEEDE BEAD»— Ruim baan voor de politie De distributiebonnen A 1 SNEEUWRUIMEN OP DEN RIJWEG VOOR EIGEN WONING Wijziging Politieverordening Hoe de hartstochtelijke rooker zich zijn eersten oogst vporstelt. 8 KF FEUILLETON VERBODEN TOEGANG 198 215 II II 30 30 30 30 30 30 30 30 U Kg. i Kg. 11 Kg. i Kg. 11 Kg. i Kg. het kan ge- 193 214 21 21 31 15 195 212 225 „JULISCHKA” UITREIKING INLEGVELLEN VOOR STAMKAARTEN Verplichting rijweg vrij te laten 27 Febr. 21 Febr. 21 Febr. 28 Febr. 28 Febr. 21 Febr. 21 MrL 21 Febr. 21 Febr. 21 MrL 21 Febr. en k.br. 19 Ij a 10 kg. 28 Febr. 500 gr. 500 gr. 204 tm 208 100 gr. 216 tm 220 100 gr. 250 gr. 250 gr. 125 gr. 3} L. 11 L. 31 L. 11 L. 2 L. 2 L. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 100 gr. 100 gr. 250 gr. 250 gr. 50 gr. 1 Kg. 1 Kg. 100 gr. 100 gr. 25 gr. 100 gr. 25 gr. ik. WAARIN EEN KLEIN VOLK GROOT KAN ZIJN WINTERHULP - COLLECTE 27 EN 28 FEBRUARI Atlantic-Hol'avd 75 gr. hij zei, dat ik niet mocht (Nadruk verboden.) dan ook hun een schrikken. Het (Wordt vervolgt^ Sneeuwvrij maken rijweg Al deze overwegingen hebben den bur gemeester er toe gebracht een wijziging aan te brengen in de Alg. Politieverorde ning, waardoor de bestaande verplichting om bij sneeuwval een pad van een meter breedte langs de huizen schoon te hou den, wordt uitgebreid met het voorschrift om ook de helft van den rijweg. *ot een Gen. Anthr. Gen. Turf Periodebon Verzorging van de Duitsche troepen door middel van sleden. Over de hardbe- vroren wegen en door besneeuwde dor pen glijden steeds nieuwe colonnes sleden met proviand, winterkleeding en munitie voor het Duitsche front in het Oosten. (Atlantic-Holland-P.K. Maltry) Aantal 21 Febr. 21 Febr. 28 Febr. 28 Febr. 28 Febr. 28 Febr. aan, met DIRECTEUR H.B.S. NIEUWE DUINWEG De burgemeester heeft tot directeur der H.B.S. 5-j. cursus Nieuwe Duinweg be noemd den heer A. J. S. van Dam. 7, 8, 9 6a tm 9a 6b tm 9b 10a tm 13a 10b tm 13b 125 gr. 400 gr. 50 gr. 400 gr. 50 gr. 50 gr. 50 gr. 1 st. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 31 ;g; - Schneider kent al Reeds staat er in de Alg. Politieverorde. ning het voorschrift, dat de burgerij moet zorgen voor het schoonhouden van trot toirs en het strooien van zand, asch e.d. op de trottoirs. Artikel Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Apr. Apr. Apr. Apr. Apr. Apr. Apr. Apr. 28 Febr. 28 Febr. 30 Apr. 21 Febr. 21 MrL 28 Febr. 21 MrL 21 Febr. 21 MrL 27 Febr. 21 Febr. 21 Febr. Mrt. Mrt. MrL Mrt. 21 Febr. 21 Febr. 21 MrL 21 Febr. 21 Mrt. 21 Febr. 21 MrL 30 Apr. 21 Febr. 21 MrL 27 Febr. 21 Febr. 21 Febr. 28 Febr. 28 Febr. 28 Febr. 28 Febr. 28 Febr. Brandstoffen 2 Eenh. Rijst Rijst Scheerzeep Suiker Suiker Vet (Boterk.) Vleesch Vleesch Vleesch Vleesch Zeep Zeep Toiletzeep Boter 7, 8. 9 Brood (of geb.) 9a Brood (of gebak) 9b Brood (of geb.) 10a Brood (of geb.) 10b 5C. 5D 10C.10D 4b. 4c, 4d 209 226 203 zijn. Het geheel is in zijn spel, costu- meering en zang goed verzorgd en ’t wordt in een frissche, fleurige aanklee- ding gebracht. Joh. Boskamp en Rob. Mil ton zorgen, dat men op het gebied van den humor niet tekort komt. Dooh niet minder neoben Truce Speyck, die de rol van Julischka frisch en levendig speelde en die bekoorde door haar zuiveren zang, Dini van Dijk, Piet te Nuyl en anderen een goed aandeel in het succes van deze vertooningen. Deze operette, zoo onderhou dend en met zooveel opgewektheid opge diend, zal ook in de tweede week zeker veel belangstelling ondervinden. ligt op als ni CREDIET VOOR VERSTREKKING VAN VITAMINE D.TABLETTEN De burgemeester heeft besloten voor de verstrekking van tabletten met vita- mine-D hier ter stede een credifet toe te staan van 7000 3000 voor 1941 en /4000 voor 1942, waarbij rekening is ge houden met een hervatting van de ver strekking in het najaar van 1942). Leden van het Fransche vrijwilligers-Legioen kregen de opdracht in hun stadskwartier in de Rue Auber te Parijs postzegels van de vliegpost- serie ter waarde van 3 millioen francs te verbranden. Deze zegels zijn buiten gebruik gesteld. Een nieuwe serie zal t.z.t. in omloop worden gebracht. f Atlantic-Hol’and) De zeeleeuw in de Rotterdam- sche Diergaarde Blij-Dorp, ont snapte en beklom het terras van den uitkijktoren. Blijkbaar wilde het dier zijn omgeving ook eens uit de hoogte bekijken. De uitbre ker werd met visch in zijn verblijf teruggelokt. (Polygoon-Hof) Het behoeft geen betoog, dat deze ver. plichting thans van nog grooter beteekenis is geworden, dan zij voorheen reeds was. De ononderbroken voedselvoorziening van een groote stad is in hooge mate afhanke- lijk van een ongehinderd transport over berijdbare toegangswegen. De melkboer, de bakker, maar eveneens hun klanten, hebben belang bij gereinigde straten. Het ziekenvervoer stelt zijn bijzondere eischen. Er moet rekening gehouden worden met een snelle hulpverleening bij brand, bom. inslag en andere ongevallen. Aan al deze eischen moet voldaan worden met gerin gere middelen, voornamelijk tengevolge van de beperking van het motorische ver. keer, waardoor uiteraard ook de Reini gingsdienst getroffen wordt. In de tweede plaats is er nu het voor, schrift, dat eerst in werking treedt als de burgemeester een aanzegging of open bare kennisgeving heeft laten uitgaan, om de helft van den rijweg voor de wo ning, tot een breedte van ten hoogste vijf meter, schoon te maken. Het ligt, dit moge er aanstonds aan worden toege voegd, in de bedoeling, slechts aanzeg gingen of openbare kennisgevingen te doen ingeval van uitzonderlijk zwaren sneeuwval en alleen ten aanzien van die rijwegen, waarvoor dit, naar gelang van de omstandigheden, in het algemeen be lang strikt noodzakelijk is. (rechts) die gisteren 65 jaar werd en 1 April met pen sioen gaat, heeft te Loos- duinen officieel afscheid ge nomen. Overste H. M. J. Rugers, Comm. v. politie en commandant van de Haag- sche ordepolitie, bekijkt met den heer Riemvis den legï penning, geschenk van het gemeentebestuur, door den heer Rugers overhandigd. Polygoon-Sagers) laat het zich goed smaken I (Orbis-Holland- P.K.-Schmidt) Wanneer het donzen sneeuwdek, dat ten. minste één keer in iederen winter de stad zoo schoon toedekt, weer even snel en geruischloos verdween als het pleegt te verschijnen, zou de illusie van het sprook jeswonder even volmaakt als bekoorlijk zijn. De minder feeërieke werkelijkheid laat ons echter, vaak reeds na weinige dagen sneeuwgedwarrel, zitten met een last van eenige duizenden kubieke meters sneeuw, die zijn luchtige blankheid spoe dig verliest, eerst verandert in een grau we, vaste massa en daarna in een harde, knobbelige ijskorst. De Gemeentelijke Reinigingsdienst slaat, zoodra er sneeuw ligt, alarm en gaat er met zijn personeel, materiaal en losse sneeuwruimers op af, maar het spreekt vanzelf, dat deze dienst, vooral bij zwaren sneeuwval, niet meer kan doen dan de voornaamste wegen en straten schoonma ken. Eerst langzamerhand kan hij zijn zorg uitstrekken over minder belangrijke straten. Het is onmogelijk om in korten tijd de geheele stad van sneeuw te be vrijden. Indien tenslotte de dooi niet kwam helpen, om het reinigingswerk te vol tooien, zou het jaren kunnen duren, voor dat de sneeuw was opgeruimd Burgerplicht Indien er sneeuw valt, kan de Reini gingsdienst de hulp der burgers dan ook niet ontberen. Deze hulp is een uiting van burgerzin en -plicht. het gezicht van den jongen lij zijn bezoeker goed op- Overijsel be zit een groote klompenindus trie. In Enter (nabij Wierden) treft men nog vele huiswer- kers aan, die alles met de hand doen. (Pol.-Sagers) gezet en luisteren. Lore Witt’s keel wordt toegeknepen, politie? De inbraak in het circus, het verdwijnen van directeur Holk, mis schien een verhoor, neen, stellig een arrestatie! Men wil Hans Holk arres- teeren. Het flikkert voor haar oogen... Moeke Hahn, ik kom. De hoorn valt op het toestel, Lore zet haar hoed op en trekt haar mantel aan. Nu moet zij Hans Holk bijstaan, hij kan denken wat hij wil. Tenslotte, zoo redeneert zij, als zij de trappen af loopt, moet zij, als verantwoordelijk secretaresse, toch weten, wat er met junior gaat gebeuren. Ook moeke Hahn hee. haar noodig. En toch is het maar één ding, wat haar naar het huis Holk trekt, het verlangen van een dapper, liefhebbend hart, maar dit zou zij voor niets ter wereld willen bekennen. Een heer van middelbare grootte met donker haar, de bruinfluweelen hoed in de hand, staat, nadat hij mevrouw Hahn den toegang heeft verboden, op den drempel van de kamer. Een uitdrukking van onrustige verba zing Holk, neemt. Hans Holk heeft reeds broek en vest van zijn avondkleeding aan, hij neeft zijn das in de hand en staat met den rug naar den spiegel. De bezoeker maakt een korte buiging. weer door de twee groote kamers met de mooie meubelen en de aardige gor dijnen, de gezellige hoekjes en het lage rustbed, al de dingen, welke haar leven veraangenamen. Zij zet de radio aan en luistert een oogenblik naar de vroolijke wals, welke de kamer vult, maar de gracieuse Weensche melodie wint het voor het oogenblik niet. Zij draait geërgerd de radio weer af. Zij grijpt naar het boek, waarin zij aan het lezen was, leest dertig bladzijden, maar als zij het vol gende blad omslaat, merkt zij opeens, dat zij heelemaal niet weet, wat zij ge lezen neeft. Haar gedachten waren weer bij Hans Holk. Met een ruk duwt zij het boek weer in de kast terug. Ein delijk besluit zij maar naar bed te gaan, waarschijnlijk kan zij haar ge dachten in den slaap ontvluchten. Zij is reeds op weg naar de badkamer om een flinke douche te nemen, als de te lefoon op de schrijftafel gaat Lore Witt heeft den hoorn al aan haar oor, nog voordat de schel voor de tweede maal kan bellen. De opgewonden stem van mevrouw Hahn klinkt haar tegen Ach, juffrouw Lore, klaagt de oude vrouw, ik weet heelemaal niet meer, wat ik doen moet. Een heer van de politie is al een kwartier bij junior Ik wilde mee naar binnen gaan, maar Voor de tweede week in City Het Ned. Operette Gezelschap blijft nóg een week met „Julischka” in City. Van deze operette kan gezegd worden, dat zij vol romantiek, kleurrijk en vroolijk is en de muziek heeft tal van aardige me lodieën. Als een boeiend en charmant spel van romantiek en humor, dans en muziek trekt de roman van Julischka aan de toeschouwers voorbij, met alle vroolijkheid en sentiment, die aan elke rechtgeaarde operette eigen dienen te Over mjjn vader, commissaris, bent u iets te weten gekomen? Is hem iets overkomen? Ik... kan... niets ver klaren... Kom, kom, houdt u kalm, mynheer Holk, het is niet zoo erg. Ik had u niet zoo moeten overvallen, maar dat doen wjj politiemannen ge woonlijk, omdat het vaak zijn nut kan hebben bij verhooren... Is dit soms een verhoor, commis saris? vraagt de jonge Holk onzeker. Ach kom, mijnheer Holk, ik voelde alleen maar een menschelijke behoefte naar u toe te komen. Ik zou het u ook schriftelijk of telefonisch hebben Kun nen mededeelen. U behoeft u om uw vader niet ongerust meer te maken. De Deensche politie heeft ons telefo nisch medegedeeld, dat hij zich bij hen heeft aangemeld, dat hij het echter, om privéredenen, noodig vindt een tijd in het buitenland te blijven. Een zucht van verlichting ontsnapt den jongen Holk. Hjj leeft, hij heeft zich aangemeld, het ergste is dus niet gebeurd. Nu ja, er behoeft niet dadelijk een misdaad gebeurd te zijn, als iemand verdwenen is. Ik mag u zeker wei ge- lukwenschen, mijnheer Holk? Het geval is hiermede voor de Berlijnsche politie opgehelderd. breedte van ten hoogste vijf meter sneeuwvrij te maken, indien de burge meester dit noodig oordeelt. De verplichtingen, welke de verorde ning aan de burgerij oplegt, zijn, voor zoover het sneeuwruimen en zandstrooien betreft, thans dus tweeërlei. In de eerste plaats vindt met de voorschriften, welke automatisch, zonder nadere kennisgeving van kracht worden en voor alle burgers gelden, n.l. om bij sneeuwval, langs het huis en, eventueel, den daarbij behooren den tuin of onbebouwden grond, een strook van een meter breedte vrij te maken, en. bij gladheid, het trottoir en den rijweg voor het huis te bestrooien met zand, asch, turfmolm, zaagsel of andere bruikbare stoffen. Het gebruik van zout of andere bijtende stoffen is, zooals men weet, verboden, behalve op tramrails, wissels, brandkranen en putten. Bij de uitreiking van inlegvellen voor distributiestamkaarten, welke in den Dierentuin plaats vindt, zijn Maandag aan de beurt: van 9—12 uur van der Plas tm. van der Puil, van 1214 uur Puister tot en met einde P. Q, en Ra tot en met van Rantwijk, van 1417 uur Ranz t.m. Roelfzema In de voormalige gemeente Loosduinen (lokaal Haagweg 38) zijn Maandag aan de beurt: Mol tot en met einde M. N, O en Pa tot en met Postma. De aandacht wordt in 1 bijzonder er op gevestigd, dat men, om voor een inlegvel in aanmerking te komen, bon 13 van het blad „Reserve" van het thans in gebruik zijnde bonboekje moet inleveren. Het Engelsche bombardement op een stad in. het Oosten van het land heeft onder de burgerbevolking veel dakloozen gemaakt. De Nederlandsche Volksdienst heeft zich over deze gezinnen ontfermd en o.a. hiePvan zes gezinnen volledig ondergebracht in een hotel. Al de kamers van dit hotel zijn door den Nederlandschen Volksdienst afgehuurd en hierin zijn de gezinnen op de meest huiselijke wijze ondergebracht. Een der hotelkamers is ingericht als ziekenkamer, onder leiding van een gediplomeerd verpleegster van den Neder landschen Volksdienst. (Polygoon-Sagers) De Duitsche politie in het bezette Nederlandsche gebied deelt mede Politiesignaal In bepaalde gevallen is het noodzake lijk, dat de politie zoo snel mogelijk door de straten rijdt. Dergelijke gevallen doen zich vooral voor, indien ergens een algemeen gevaar moet worden afgewend. Een snel vooruitkomen tijdens druk ver keer is slechts mogelijk, indien alle overige weggebruikers in dergelijke ge vallen afstand doen van hun persoonlijke voorrechten en den rijweg onmiddellijk voor een ongehinderd snel passeeren van de politie vrijlaten, inziende, dat het al gemeen belang moet gaan vóór het be lang van den enkeling. De verplichting daartoe is vastgelegd i de verordening voor het verkeer op den weg voor het bezette Nederlandsche gebied van 8 Oc tober 1941 in artikel *1 ten 3) pag. 831. In deze wettelijke bepaling, welke klaar blijkelijk nog niet voldoende aan de be volking bekend is. wordt duidelijk ge zegd, dat ieder weggebruiker reeds bij de nadering van een politievoertuig, dat zich in het bovengenoemde geval door een bijzonder signaal kenbaar maakt, onmiddellijk door sterk naar rechts uit wijken en stoppen tot het politievoertuig voorbij is. den rijweg moet vrijmaken. Het geluidsignaal, dat gegeven wordt, bestaat uit een opeenvolging van enkele tonen (accoord), welke zoo luid zijn, dat zij door een ieder gehoord moeten worden. Een uitvlucht, dat iemand dit zeer luide signaal niet gehoord heeft, kan niet aanvaard worden. Er zij op ge wezen dat degene, die bij het klinken van het signaal niet onmiddellijk den rijweg heeft vrijgemaakt, indien hij daardoor een ongeluk kiijgt, op geen schadevergoeding kan rekenen en boven dien nog wegens overtreding van de be staande verkeersverordening wordt ge straft. Alle politie-ambtenaren in het be zette Nederlandsche gebied hebben op dracht, zeer nauwkeurig toe te zien op de naleving van dit in het algemeen belang gegeven voorschrift. De verplichting tot stoppen geldt vanzelfsprekend ook voor tramwagens. Kookdoel. Haard.kach. J 5 tm 7 1 Eenh. Haard.-k. Haard, k. Haard kach. K 8 Turf Haard, kach. K 13, 17 1 Eenh. Centr. v. L 12 tm 20 1 Eenh. Centr. v. L 23 tm 28 1 Eenh. 1 Eenh. 50 stuks 1 tm 8 1 Eenh. Cacao Cacao Eieren Gort Gort Havermout Honden- Jam Jam Kaas Kaas Koffiesurr. Koffiesurr. Margarine Melk Melk Melk Melk Petroleum, S en T 26 Petroleum O-krt, Peulvruchten Peulvruchten Peulvruchten Pudding, verm. 210 Pudding verm. 227 6D, 7D 11D, 12D 197 213 9 9a 9b 10a 10b 211 90 a 450 gr. G 90 a 450 gr. G J. 13, 17 1 Eenh. K 5 tm 7 1 Eenh. 8 Bon Aantal t.m. 8a 8b 9a 9b 10a 10b Bloem (brood) 199 tm 202 70 gr. 21 Fbr. Bloem (brood) 221 tm 224 70 gr. 21 MrL mijn zoon zal er niet in komen! Ik ont erf hem, ik gooi hem eruiL ik... Directeur, trek de koorden niet te strak. Ik wil niets van hem weten, dit is mijn vaste wil! Fuhmann is opgestaan, met lange schreden loopt hij door de kamer. Heen en weer gaan zijn stappen. Plotseling bljjft hij voor Holk staan. Dan .heb ik u een voorstel te doen, directeur' zegt hij eensklaps. Een uur later rijdt de auto van Fuh mann weer naar het stadje terug. Nu zitten er twee mannen in. Men ziet hen nauwelijks in den stroomenden regen. De wagen stopt voor net politiebureau. Dan stormt de wagen met verhoogde snelheid naar het plein, waar de laat ste wagens juist zijn volgeladen. Waar hebt u toch gezeten, mijnheer Fuhmann? ontvangt Kaieike hem. Iets nieuws van den directeur gehoord? Niets, antwoordt Fuhmann stug en zwijgt ook verder over het gebeurde Bijna op denzelfden tijd, dat Fuh mann op het Deensche station zijn wa gens en kooien inspecteert, heeft Lore Witt, vermoeid en onrustig, haar kamers bij de weduwe Muller bereikt De onrust omtrent de beide Hoiks, die haar den geheelen dag bezig heeft ge houden, laat haar ook nu niet los. Steeds weer opnieuw loopt zij heen en hij heeft mij heel beleefd de deur uit- Holk. 1 misschien doen over uw vader. Holk, die met vaste hand een stoel bijgetrokken heeft, staat opeens stil, het bloed schiet naar zijn harL Politiecommissaris Schneider. Ik wilde u een persoonlijk bezoek brengen, mijnheer Holk. Het is hem niet ontgaan, dat de jon geman schrikt. Maar lang het vooroordeel, dat zelfs de men- schen met het zuiverste geweten tegen over de politie hebben. Hans Holk herstelt zich spoedig van den schrik. Neemt u plaats, commissaris, wat verschaft mij het genoegen van uw be zoek? zegt hij vormelijk en wjjst naar een stoel. Schneider neemt plaats. Zijn blik dwaalt haastig door het pronkerig ge meubeld vertrek, met de talrijke foto’s, degens, rijzweepen, sporen, afbeeldin gen van paarden en de kleine, ronde tafel met tallooze tijdschriften. Op de tafel liggen teekeningen van azen en elk aas heeft precies in het midden een Ziedaar een samenvatting van de oude en de nieuwe verplichtingen. De gewij zigde verordening, waarin zij zijn opge nomen, treedt heden in werking. Wie, zoodra er sneeuw gevallen is, langs zijn huis een strook van één meter breedte schoonmaakt ten behoeve van de voet gangers en, als het glad is, deze strook, en ook den rijweg, deugdelijk bestrooit, is zijn plichten nagekomen. Met sneeuwvrij maken van den rijweg men wachten tot een aanzeggin,, daan is. Wie tot de conclusie moet komen, dat hij tekort schoot, of wie, als hem te eeniger tijd een aanzegging bereikt, daaraan niet, of niet voldoende gevolg geeft, bedenke, dat deze nalatigheid het verkeer noodeloos bemoeilijkt, en hem zelf kan komen te staan op een hech- tenisstraf van ten hoogste twee maanden of een boete van ten hoogste 300. - Zwarte vilthoed met lange zijden kwast. (W eltbild-Polygoon) 7) Maar directeur, u hebt hem toch oiet met zekerheid herkend? Voor mij staat het vast, dat hij het was, ik kan het niet meer verge ten. Hij was het! Ik weet niet van wie •te jongen dit heeft, de Hoiks waren altijd trotsch op hun eerlijkheid, hun werk en niets van dat al heeft hij. Wat zal er gebeuren, als ik eens sterf, als het circus in zulke handen over gaat? Daar ben ik zoo bang voor, dat *s mijn altijddurende zorg, Fuhmann. Bestaat er dan niets, dat den jongen aan doen veranderen? Paul Fuhmann trekt zijn schouders °P. zijn verstandig, eerlijk gezicht staat Peinzend. Wilt u werkelijk niet in het circus «rugkeeren, directeur? Neen, zegt Holk grof en met de PardneKkigheid van een doodelljk ver moeid mensch: Ik wil niet en °°k gaatje. Hans Holl? staat nog altijd. Hij weet blijkbaar niet, hoe hij zich moet gedragen. Besluiteloos speelt hij met de das in zijn hand. De politieman kijkt hem met lachje aan. Gaat u toch ook zitten, mijnheer Wat ik u te zeggen heb, kan u gaat 5 1 ^2 □e Haagscne nootdmspec- teur M. F. L. Riemvis

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5