sneeuw Heem ae vtam! CHAMPAGNE aa Ma OORLOGSSCHADE Vvïst Laatste Telegrammen STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN BUITENLAND SPORT De Koh-i-noor der Champagnes 75.OOO.OOO,- BIOSCOPEN EEN REKENSOM HET WEERMACHTBERICHT HET PROCES TE RIOM puzzelaar ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT een van (te Uandi^sten ud (te ikesit-^ainitte! AFDEELING I. iiïtaa/ Duitschland strijdt voor Europa Assurantie-bezorger Gros van bolsjewistisch leger vernietigd G. B. VAN AAKEN 90 JAAR t re GEBR. TEN HOEVE STEEKPARTIJ IN DE BINNENSTAD AFSCHEID HOOFDINSPECTEUR M. F. L RIEMVIS DOOR GASVERGIFTIGING OMGEKOMEN VERZEKERING MAATSCHAPPIJ vecvow TOENEMENDE JAPANSCHE LANDINGEN OP BALI ERKENNING REVOLUTIONNAIRE VERANDERING B1NNENLANDSCHE VERHOUDINGEN ONDERLINGE zonder na-heffing SCHADE-UITKEERING PER DRIE MAANDEN 15 FEBRUARI 1942 W A. SPREEKUUR SOCIALE ZAKEN I... Zo<4 lO>üi>ebro(nl Léon Bium aan het woord Oude veele uitgevochten TTAAGSCHE COURANT Zaterdag 21 Februari 1942 2e bl. pag. 2 zou Gevolgen voor de bevoegdheid der politie Uit '5 R7 MO O Gebr.BOER LHUNDj ff ia/iJriPIJ..Lx ct Via Bij Apoth. en Drognttn Tegenaanvallen op vijandelijke afdeelingen in Cyrenaica ROTTERDAM. TEE. 38*2 7 [den haag, tel 33329e TFGt’ 05IEP met zijn van de te Mathias Wieman. (Teekening Ufa) Inwoners uit den lip ve r koch ten in de hoofdstad aan een hun onbe kend persoon een complete koe tegen den prijs van /2.10 per pond. De kooper bleek echter een rechercheur te zijn, die de drie leverancier» inrekende. GEVESTIGD H VGPavTMmaC^ MSTUUW LC F t VAN HEIDEN TUCKC AAI BÖCKEP Ma I J MONT1JH M 1 I GNOMEN. 9. E EVEB In iedere familie is zoo n boontje de voorste. Bij de Persil-fomilie is het Ata. Waar dot joch overal bij is en wat die allemaal kan't Is ongelooflijk ge woon. Hij helpt bij de vaat, hij schuurt de pannen, hij verzorgt het houtwerk, hij polijst aluminium, hijo I het is te veel om op te noemen. Alltt doet Ato. Geen wonder dan ook, dat dit handige joch het troetelkind is van iedere huisvrouw. Vooral daar Ato nog overal te vinden is. ATA van 9 tot 12 die in de achterble- wordt doof Een hartelijke huldiging De wijze, waarop gistermiddag te Loos- duinen afscheid is genomen van hoofdin specteur M. F. L. Riemvis, die wegens het bereiken van 8en pensioengerechtigden leeftijd den politiedienst gaat verlaten, is in de annalen van het Haagsche politie corps wel een unicum, want zelden zal LISSABON, 21 Februari (A.N.P.) Batavia wordt gemeld, dat de Japansche troepen, die op het eiland Bali geland zijn, in Westelijke richting optrekken en dat na de eerste landingen nog versterkingen voor de Japansche strijdkrachten aan land zijn gezet. V redegerechtshof (inboedels tot 7500. Aantal verzekerden 30.000 Verzekerd bedrag: Gemiddeld verzekerd bedrag pei post 2.500, (herverzekerd bjj Afd. A. met eet verzekerd bedrag van ruim 3.000.000.000. Premie IVi per duizend per drie maanden De meest verstandige verzekering voor hen, die geen zorg over na- heffing willen hebben Ingangs-datum nieuwe 3-maands-perióde Vraagt inlichtingen bij Uw In verband met het groote aantal per sonen, dat zich dagelijks bij de W A. meldt ter behartiging van sociale belangen ver. zoekt de heerbanleider mede te dat daarvoor in den vervolge uitsluitend gelegenheid zal bestaan, dagelijks van 14 tot 16 uur op het Vendel Kwartier aan het Spui 99. In bewaring is gesteld de 27-jarige groentehandelaar J. V., die in zijn woning 9$ k.g. rundvleesch, afkom stig van frauduleus slachten, voorhanden had. Italiaansche en Britsche duikboot gezonken ROME, 21 Februari. (Stefani.) Het 630e Weermachtbericht luidt: Onze voorhoeden hebben ten Zuiden en Z.W. van Tmimi en Mekili tegenaan vallen ondernomen op vijandelijke ver- kenningsafdeeligen en deze teruggedre ven. Ook gisteren werd de activiteit van de luchtmacht door het slechte weer be perkt. Onze vliegtuigen bombardeerden het vijandelijke achterland. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen hebben een beperkt aantal bommen ge worpen in de oi Horns zonder schai onzer duikbooten is niet oi teruggekeerd. Volgens berichten, afkom- Sluit de kranen tijdig! Te Amersfoort is de 76-jarige weduwe V. ten gevolge van gasvergiftiging over leden. Bij onderzoek bleek, dat eenige gaskranen open stonden. Vermoedelijk heeft het slachtoffer verzuimd bij het in gaan van gaslooze uren de gaskranen te sluiten. Ook eenige huisdieren zijn door gasverstikking om het leven gekomen. Twee kinderen bijna het slachtoffer Dank zij den tijdigen terugkeer van de moeder konden twee jeugdige kinderen uit het gezin E„ in de Tweede Voege, straat te Amsterdam op het Laatste nipper tje gered worden van den gasvergiftigings- dood. De moeder had tijdens de gas looze uren, ondanks de gegeven waar schuwingen, de gaskraan open laten staan en was uitgegaan. Zij keerde pas terug, toen de spertijd reeds verstreken was. De intusschen thuiskomende kinderen werden hiervan de dupe, daar zij bedwelmd raak ten. De terugkeerende moeder vond het tweetal bewusteloos. Met behulp van een zuurstofapparaat gelukte het de brand weer beiden weer tot het bewustzijn te brengen. Het vijfjarige meisje echter moest ter observatie naar een ziekenhuis over gebracht worden. Dit goed afgeloopen ge. val moge de beteekenis der gegeven waarschuwingen evenwel weer eens dui delijk onderstreepen. Malta wederom aangevallen HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 21 Februari. (D.N.B.) Het Opperbe vel der Weermacht maakt bekend: In den centralen sector van het Ooste lijke front heeft het leger van den gene raal der pantsertroepen Model in verwoede gevechten, die vier weken hebben ge duurd, onder de moeilijkste weersomstan digheden, het gros van een vijandelijk leger ingesloten en vernietigd, alsmede sterke deelen van een ander vijandelijk leger verslagen. Daarbij verloor de vijand rond 5000 gevangenen, 27.000 dooden, 187 pantserwagens, 615 kanonnen, 1150 gra naatwerpers en machinegeweren, alsmede een groote hoeveelheid ander oorlogsmate riaal. Tegelijkertijd heeft dit leger voortduren de zeer hevige ontlastingsaanvallen van den vijand afgeslagen en ook hierbij den vijamj zware verliezen toegebracht. In de overige sectoren van het Oostelijke front hebben formaties van het leger, gesteund door sterke strijdkrachten der luchtmacht, den bolsjewisten bij hun vruchtelooze aan vallen, zware verliezen berokkend. In het hooge Noorden bestookten duikbommen werpers deelen van den Moerman-spoor- weg met bommen van zwaar kaliber. In Noord-Afrika werden in Oostelijk Cyrenaica Britsche verkenningsafdeelin- gen teruggeslagen. Op het eiland Malta plaatsten Duitsche gevechtsvliegtuigen bomtreffers op troe penverblijfplaatsen en vliegveldinstalla- ties. Zooals reeds in een extra-bericht is medegedeeld, heben Duitsche duikbooten op den Atlantischen Oceaan weer 17 schepen van 102.000 brt. in totaal tot zin ken gebracht. Daardoor wordt het resul taat, dat onze duikbooten tot dusverre voor de Amerikaansche kust hebben be haald. vergroot tot 80 schepen van 532.900 brt. in totaal. Ter voortzetting van de operaties in de Caraibische Zee is een onzer duikbooten de golf van Paria, ten Westen van Trinidad, binnetigedrongen en heeft op de reede van de Britsche haven Port of Spain twee schepen, waar onder een tankschip, tot zinken gebracht In het tijdvak van 11 tot 20 Februari heeft de Britsche luchtmacht 99 vliegtui gen verloren, waarvan 38 boven de Mid- dellandsche Zee en in Noord-Afrika In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 28 eigen vliegtuigen ver loren. Tijdens de zitting van gisteren van het proces te Riom tegen de leden der vroe gere Fransche regeering verklaarde de verdediger van Daladier. Ribet, dat het onderzoek niet volgens politieke princi pes, doch volgens de grondslagen van het geldende recht gevoerd moet worden. Hij zeide, dat de aanklacht „vervalscht” en de opdracht aan het gerechtshof onjuist op gevat was. De verdediger van Léon Bium, Samuei Spanien, was van meening, dat thans „een proces tegen het regiem” wordt ge voerd. Léon Bium wilde de kwestie op- gehelderd zien tot welk tijdstip men van den 4den September 1939 af gerekend te rug moet gaan, om den tijd vast te stel len, die als overgang van den vredes- in den oorlogstoestand kan worden be schouwd. Hij was van meening, dat Frankrijk van dat oogenblik af aan weer had moeten gaan bewapenen, waarop Duitschland volledige vrijheid van bewa pening had verlangd. Blum was van mee ning, dat men het bij de behandeling ge munt had op het werk en de sociale poli tiek van het volksfront. Tijdens het tweede gedeelte van de zit ting wees de procureur-generaal Cas- sagneau de in het eerste deel van de uit eenzetting van den verdediger van Dala- dier, Ribet, gedane verzoeken om het on derzoek verder uit te strekken en om de door de wet omschreven taak van het ge rechtshof nietig te verklaren wegens zoo genaamde later aangebrachte veranderin gen in den tekst van de hand en legde er den nadruik pp, dat de instructie slechts een van de oorzaken van de ne derlaag, n.l. de gebreKkige voorbereidin gen van de bewapening, behandelt. De vraag, waarom het proces zich niet be zig houdt met andere oorzaken, kan men zeer eenvoudig beantwoorden door te zeg gen dat de desbetreffende wet dit niet toestaat, doch voorziet in het vervolgen van bepaalde personen en het naar voren brengen van bepaalde handelingen De kwestie, om dit proces ook uit te strekken tot militairen, wordt niet tij dens dit proces behandeld, zooals de wet uitdrukkelijk bepaalt. Horizontaal; 1 Fijne wol, 4 Munteenheid in Roemenië, 5 Voorzetsel, t Familielid, 8 Musschen- arend. 9 Voegwoord, H Grondtoon, 12 Schijnge stalte van de Maan (afk 14 Grondsoort, 16 Aan vang, 19 Logé, 24 Dobbel spel, 25 Naam van ver schillende pharmaceuti- .che praeparaten, 26 Ze gelaarde, 27 Afwijkend 28 Gereedschap, 31 Vertegen woordiger, 33 Insecten etend zoogdiertie, 35 Wa ter in een bepaalden vorm, 37 Bijwoord, 38 Zangnoot, 40 Poortwachter, 41 Titel (afk.), 42 Blljartstok, 43 Europeaan, 44 Melaatsche. Verticaal: 1 Bewaar plaats. 2 Een jaar oud zijn» de. 3 Vreemde snoeshaan, 4 Zangnoot. 6 Windrich ting (afk.), 7 Dwaas, 10 Verhoogde toon, 11 Look. 13 Gewicht (afk.), 14 Sa- nenspanning, 15 Voertuig •net één paard, 17 Slot- ■ede, 18 Inkoopen, 20 Overeenstemmend. 21 werktuig, machine. Verbindingswoord1, 34 ^trechtja 22 Spijl, 23 Zeer verheugd. 29 Lokmiddel, Kermistent. 37 Reg®'lbBi 30 Pers. v.n. woord, 32 Eenjarig dier, 33 39 Pers.v.n.woord, <1 Bijwoord. Gisteravond trof de 29-jarige koop man J. G. in een café op den Gedemp te Burgwal den 31-jarigen koopman H. de W. en diens echtgenoote aan. Tusschen beide mannen bestond een veete, ten gevolge van een liefdes kwestie. Het duurde niet lang of de beide mannen raakten in een twistge sprek. Van woorden gingen zij over tot hand tastelijkheden. De beide vechtenden •werden het café uitgewerkt. Het gevecht ging buiten door. De spiegelruit moest het daarbij ontgelden. W kreeg een zevental messteken in dijbeen, heup en hals. Hij moest door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal worden overgebracht. Zijn toestand is niet ernstig De politie, die op het tu- muit was afgekomen, heeft G. aangehou den als verdacht van zware mishande ling. Hij is in bewaring gesteld. Amlcitia, „Verdachte ontkent”, een spannende film, waarin Oiga Tschechowa er Albrecht Schönhals de hoofdrollen spelen. Apollo. „Voor Duitschland start is een mooie, ontroerende film, die speelt in de eerste jaren na 1918 en den strijd behandelt van een jong offi cier (Willy Birgel) tegen het verval van Duitschland. Capitol en Rembrandt. Beide theaters vertoonen deze week de voortreffelijke Tschaikowskyfilm der Ufa „Es war eine rauschende Ballnaeht", waarin Zarah Leander de hoofdrol ver vult op een wijze, welke ieder van begin tot eind boeit. Marika Rökk zorgt in deze film voor interessante danstafereelen. Centrum draait het boeiende filmwerk ,De eenzame weg”, waarin de hoofdrol len worden vertolkt door Peter Dann. Lil Dagover en Albrecht Schönhals. Ci neac. „Harmonie in Beweging”, een film van de ongeëvenaarde kunst van de we reldkampioenen op de schaats. Maxi en Ernst Baier. is van indringende schoon heid. Razend knap en met een diep ge voelde bewondering voor de kunstzinnige 3ö 39 KORTE BERICHTEN De Groote Prijs van Kopenha- gen voor amateurwielrenners wordt ge houden op 5 Juli, die voor profs op 2 Augustus De wedstrijd tusschen de Italiaansche boksers Botte en Bisterzo, om het Europeesch kampioenschap lichtge. wicht, welke 27 dezer zou worden gehou den, is uitgesteld wegens een blessure van Bisterzo. De wedstrijd om den midden- gewichttitel tusschen Besselmann en Ca- sadei gaat 28 dezer ook niet door. Onze landgenoot Arie van Vliet won op de Parijsche winterbaan een sprintmatch vóór Gerardin en Jan Derk. sen. De stayersmatch over 40 k.m. was voor Lesueur. De Finsche wcreldkam- pioen in het skispringen, Paavo Vierto is, als vrijwilliger bij de Waffen S.S., aan het Oostfront gesneuveld. bij een dergelijke gebeurtenis zoo in alle lagen der bevolking zijn medegeleefd. Dat komt eensdeels door de standplaats van den heer Riemvis in de voormalige ge meente Loosduinen, die ondanks de an nexatie toch min of meer een zelfstandig bestaan bleef leiden, zoodat dt hoofdin specteur daar ter plaatse db-hoogste ge zagdrager was en anderdeels door de persoonlijke kwaliteiten van den schei denden politiefunctionnaris. De zaal van Varia, waar een afscheids receptie werd gehouden, was letterlijk te klein om de vele honderden belangstel lenden te bevatten en de rij van sprekers heeft men, noode daartoe gedwongen, moeten beperken, want artders hadden tientallen vertegenwoordigers van orga nisaties en instellingen het woord ge voerd. Nu sprak als eerste de adjudant van politie Kooistra, de naaste medewerker van den heer Riemvis, die op voortreffe lijke wijze dit afscheid georganiseerd had. Deze spreker ging de loopbaan van den heer Riemvis na. Toen hij na de an nexatie hoofd der politie te Loosduinen werd, moest hij daar veel tact betoenen om de aanpassing tot stand te brengen. Als stoffelijk blijk van waardeering bood spr. namens het politiecorps en de bur gerij van Loosduinen een gouden horloge ketting, een zilveren cigarettenkoker en een schrijfbureau aan Mevrouw Riemvis werd in de hulde betrokken door aan bieding van een bloemstuk en enkele an dere practische geschenken. De burgemeester en de hoofdcommissa ris werden vertegenwoordigd door com missaris Rugers. Deze verklaarde, met weemoed een zijner trouwste medewer kers te zien heengaan, maar toch ook met vreugde, omdat de heer Riemvis heengaat in zijn volle geestelijke en lichamelijke kracht. In den dienst ging hij dan ook voor geen jongere op zij. Als waardeering voor de 32 jaren poli tiedienst overhandigde spreker namens den burgemeester den legpenning der ge meente. Hoofdinspecteur Preller. hoofd van den luchtbeschermingsdienst, schet ste het opgewekte humeur van den heer Riemvis, die in moeilijkheden steeds - de menschen weet op te beuren. Majoor bd. v. d. Werf bracht den dank van de Ned. Ver. voor Luehtbescherming voor de nut tige samenwerking over. De inspecteur le klasse hoofdbrandmeester S de Graad roemde de goede verstandhouding tus schen den heer Riemvis en het brand weercorps. Inspecteur Canter Visscher complimenteerde namens de afdeeling Den Haag van den Bond van hoogere Politie-ambtenaren. Jhr. mr. Roëll, directeur der W.S.M.. legde nog eens den nadruk op het be leidvolle optreden van den heer Riemvis bij de aanpassing van de plattelandstoe- standen te Loosduinen vóór de annexa tie naar het deel uit maken van een groote stad Verder spraken nog kapitein van Roos malen, die tijdens de mobilisatie plaatse lijk commandant te Loosduinen is ge weest, de heer Schiff, directeur van de N V. Vredesteyn, de heer Visser namens de stichtingen Oud-Rozenburg en Bloe- mendaal, de heer J. D Kok, voorzitter van de Loosdulnsche groentenveiling, pastoor Bangert, ds. Venema, Ned. Herv, predikant en ds. Wiersinga, Geret. predi kant, de heer v. d. Gaag namens ver schillende organisaties, de heer Raccé na mens de buurtvereeniging Burgemeesters- kwartier en de heer Vlaardingerbroek. De heer Riemvis heeft tenslotte een bewogen dankwoord gesproken. Daarna was er gelegenheid persoonlijk afscheid te nemen. Talrijke gemeentelijke politie-autoriteiten et| leden van het corps maakten daarvan eveneens gebruik. De stafmuziek der politie verleende haar medewerking onder leiding van ka pelmeester P C Boekhoven. Tot slot speelde het muziekcorps „lang zal hij leven”, waarmede de aanwezigen harte lijk instemden. baart, die in normale tijdsomstandigheden als ordeverstoring zouden moeten worden aangemerkt, waartegenover dan een dien overeenkomstig optreden van de met de handhaving der orde belaste openbare organen gerechtvaardigd zou zijn ge weest. Feitelijke botsingen als hier bedoeld kunnen echter naar het oordeel van het hof in de huidige omstandigheden niet zonder meer als ordeverstoringen worden beschouwd en een ingrijpen daarbij van de zijde der politie acht het hof hier slechts in beperkte mate gerechtvaardigd. Het ligt naar ’shofs meening met name niet op den weg der politie, onder alle omstandigheden, ook indien zij op den openbaren weg plaats vinden, op zoo danige wijze in te grijpen als in normale omstandigheden geboden zou zijn ge weest ter bescherming van de veiligheid van personen en goed. Aan de revolu- tionnaire spanning moet binnen zekere, met begrip te trekken, grenzen haar loop worden gelaten, zonder dat de open bare organen der ordehandhaving daarbij als voorheen behooren in te grijpen. In verband met voorgaande overweging is het hof van oordeel, dat in het onder havige conflict verdachte niet had behoo ren in te grijpen op de wijze, waarop hij zulks heeft gedaan, toen een aantal tot de W.A. behoorende personen hand gemeen was geworden met een klaarblij- kelijken tegenstander, ook al trof dezen laatste in de oogen van verdachte geen er - lei schuld en achtte hij diens veiligheid ernstig bedreigd. Onder deze omstandigheden kan het Hof de wederrechtelijkheid der persoonsaan- randing welke toch alleen voor ver dachte aanleiding kon zijn geweest voor zijn ingrijpen niet langer als vanzelf sprekend en vaststaand aanvaarden op de wijze, waarop dit onder normale omstan digheden het geval zou zijn geweest. In zooverre is het Hof van oordeel, dat verdachte, optredende ter verdediging van bovenbedoelden persoon, niet geacht kan worden bevoegdelijk te zijn opgetreden, terwijl bepaaldelijk geen beroep op nood weer kan worden gedaan ten behoeve van dezen persoon, van wien overigens zelfs niet is gebleken, dat hij eenig letsel heeft bekomen in het plaats gehad hebbende handgemeen. Voorts is uit de verklaring van verdach te komen vast te staan, dat hij zich per soonlijk eerst bedreigd is gaan gevoelen, nadat hijzelf begonnen was de W.A te bedreigen door tussebenbeide te komen, zooals hij gedaan heeft. Het hof wil daar laten of en in hoeverre tegenover de on rechtmatige bedreiging door verdachte een bedreiging van den kant der W.A. ge rechtvaardigd zou kunnen worden ge dacht. Het hof is echter van oordeel, dat de bedreiging van den kant der W. A. ten opzichte van verdachte niet gebleken is van zoo ernstigen aard te zijn geweest, dat redelijkerwijs het gebruik van zijn vuurwapen voor verdachte als agent van politie geboden was, omdat is komen vast te staan, dat na de door verdachte geloste schoten de W.A. ondanks haar niet ge ringe getalsterkte ter plaatse zonder eenig verzet uiteen is gegaan. Bij de bepaling van de strafmaat heeft het hof overwogen, dat verdachte ver klaard heeft dien dag van zijn meerderen uitdrukkelijk de opdracht te hebben ge kregen volksoploopen en ongeregeldheden tegen te gaan, aan welke opdracht hij ge meend heeft te moeten voldoen door zoo mogelijk nog krachtiger op te treden dan anders. Uit de verklaring van verdachte is het hof gebleken, dat de leidende politie-in- stanties, die voor deze opdracht verant woordelijk zijn, daarbij niet of althans on voldoende op de gewijzigde omstandighe den hebben gewezen, welke het aanleggen van andere beoordeelingsmaatstaven vor deren. Dit ware toch naar s hofs meening de plicht der politieleiding geweest, die zich er van had te overtuigen, dat op plaatsen, waar ongeregeldheden als de onderhavige te duchten waren, slechts agenten met vol. doend begrip voor de nieuwe verhoudin gen optraden. AI ontheft het nalaten daar van verdachte niet geheel van zijn eigen verantwoordelijkheid, heeft het hof toch termen aanwezig geacht, ten aanzien van verdachte met een ernstige waarschuwing te kunnen volstaan, hetgeen het tot uit drukking heeft gebracht in het opleggen van een in verhouding tot de zwaarte van het gepleegde misdrijf lichte straf. imgeving van Zuara en iade aan te richten. Een >p haar basis inten, afkom stig van den vijand, werd een groot deel der bemanning gevangen genomen en naar Gibraltar overgebracht. De torpedoboot .Sagittario” onder be vel van den luitenant-ter.zee eerste klasse Lanfranco Lanfranchi heeft een vijande lijke duikboot geramd, die in enkele seconden zonk. Nederlandschc Persil Maatschappij NtV.Amsterdam Fabrieken te Jüfphoas bij Utrecht SCHULD DER POLITIELEIDING Zooals wij meldden heeft het Vrede- gerechtshof den 26-jarigen ex-agent P. van Reenen, thans werkzaam bij Maat schappelijk Hulpbetoon, terzake van po ging tot doodslag, subsidiair poging tot zware mishandeling, veroordeeld tot een hechtenisstraf van veertien dagen. In de motiveering van zijn arrest heeft het hof als bewezen aanvaard, dat van Reenen. terwijl hij zich -p korten af stand van een W.A.-man bevond hoogst onvoorzichtig en roekeloos een scherp geladen pistool, hem door ambt geschonken, in de richting dezen W A.-man heeft afgevuurd, tenge volge waarvan de W.A -man zoodanig lichamelijk letsel heeft bekomen, dat hij tijdelijk verhinderd is geworden in de uitoefening van zijn beroepsbezigheden. Het hof heeft hierbij overwogen, dat de verklaringen van de gehoorde 21 getui gen behalve die van de deskundigen de Grëaff en Waltman zoowel op hoofdpunten als in bijzonderheden onder ling in tegenspraak zijn, zoodat het on der deze omstandigheden niet verant woord is eenige keuze daaruit te doen, teneinde willekeur te vermijden Naar aanleiding van het verweer van verdachte, dat hij niet bepaaldelijk bedoeling zou hebben gehad iemand treffen, neemt het hof uit de verklarin gen van den agent en die van genoemde deskundigen aan, dat verdachte inderdaad zijn vuurwapen bij het schieten op de straatsteenen heeft gericht, zoodat de ko gel, na eerst op de straatsteenen te zijn geketst, het lichaam van den W.A.-man heeft getroffen. Op grond hiervan acht het hof wettig en overtuigend de schuld bewezen van verdachte, die immers op zeer korten af stand vóór een volksmenigte op de ^raatsteenen schoot, zonder zich van de uitwerking daarvan rekenschap te geven. Wat het beroep van verdachte op noodweer (noodweer-exces) betreft, dit kan het hof niet aanvaarden en wel op grond van de volgende overwegingen Het hof geeft zich rekenschap van het onloochenbare feit, dat zich zij het ook onder bijzondere omstandigheden in Nederland een revolutie in nationaal- socialistischen zin voltrekt, hetgeen met zich medebrengt de erkenning van de noodzakelijkheid, dat veelal andere maat staven moeten worden aangelegd dan in normale omstandigheden gebruikelijk en geboden zijn, waar het geldt de beoor- deeling van gedragingen van den kant v*n hen, die zich voor de doorwerking v«n den revolutionnairen geest hebben ingezet. Bij een revolutie ook zooals deze zich onder de huidige omstandig heden in Nederland voltrekt kunnen nu eenmaal de beginselen van orde en geleidelijkheid niet steeds in dezelfde 'nate als voorheen in acht worden ge nomen. Dit is bepaaldelijk ook het geval, wanneer de revolutionnaire spanning zich in zoodanige feitelijkheden open verrichtingen van het paar heeft de cameraman zijn werk gedaan, waardoor men niet slechts een klaar, doch zoo als gezegd eveneens een heel mooi beeld van deze „sport voor oogen Kt- tooverd krijgt. Van majestueuze pracht is voorts de herfstfilm van Finland, het land van de duizend meren. Fleurig is een gekleurd filmpje van de ruitersport Actueel en belangwekkend nieuws uit binnen- en buitenland vragen verder de aandachtoorlogsbeelden, bezoeken van staatslieden, politieke gebeurtenissen, ent Corso brengt deze week een reprise van groot formaat, n.l. Heinrich George in zijn pracht creatie „De Postmeester Flora. In de film .Melodie van het Verleden” speelt de bekende Willy Bir gel een belangrijke rol. Brigitte Horney staat hem ter zijde. In Metropole wordt als hoofdfilm vertoond een ver makelijke blijspel „Een schoonzoon te veel”, met Mady Rahl, Günther Lüders. Grethe Wêiser en Hans Nielsen in de hoofdrollen. Odeon brengt een film uit het leven van een directeur van een groot concern, die zoo door zijn werk zaamheden in beslag genomen wordt dat zijn huwelijk dreigt te mislukken. „Con trasten" heet deze film, waarin het spel van Heinrich George bewonderd kan worden. In Olympia en Seinpostthes* ter draait gelijktijdig de reprise van de film „Het meisje uit Fanö" De hoofdrol len in deze film »ijn bij Brigette Horney en Joachim Gottschalk in zeer goede han den Passage prolongeert de schitteren de Ufa-film „Pour le mérite” met Paul Hartmann, Fritz Kampers. Paul Otto en Jutta Freybe in de hoofdrollen. Rs< geeft een reprise van de uitermate span nen film „De drie Codona’s”. welke het tragische lot in beeld brengt van een eertijds beroemden troep circusartisten. Roxy. Kora Terry”. Op ontroerende wijze speelt de charmante Marika Rökk een moeilijke dubbelrol in deze hoog staande film Peter Kreuder zorgde voor de zeer toepasselijke melodieën. Studio. Annie Ondra, de onvolprezen vrouwelijke clown, viert deze week triomfen in „Wit tebroodsweken”, een gezellige comedie. Hans Söhnker staat haar op waardige wijze ter zijde Thalia. Paul Wegener regisseerde de klucht „Kunneman, de ge weldige", waarin men Georg Alexander op zijn best ziet. West-End. Ilse Wer ner en Joh Riepiann spelen de hoofdrol len in de film „Haar eerste avontuurt een genoeglijke comedie ASTA. De film „Kadetten" behandelt een episode uit den zevenjarigen oorlog, omstreeks 1760, toen de Russen tot Ber lijn waren doorgedrongen. De lgan!t* klas van een offi- cieren-school in Berlijn. 100 jon gens jaar, stad ven, de Russen gevan gen genomen. Dank zij een Pruisischen offi cier in het vijan delijke kamp we ten zij te ont vluchten en een onderkomen te vinden in een verlaten fort, dat door hen krachtig verdedigd wordt tegen de Russen, tot zij door hun eigen troepen ont zet worden, De regisseur Karl Ritter heeft dit ge geven behandeld in een boeiende en zeer suggestieve film. Het feest in het Russi sche kamp en de verdediging van het fort zijn daarvan voorbeelden, terwijl het slot van de film, de intocht van de ka detten in Berlijn, in kleuren wordt ver toond. Mathias Wieman en Carsta Löck vertolken op uitstekende wijze belang rijke rollen het middelpunt vormen de kadetten. die elk voor zich en tezamen deze film maakten tot wat zij werd. J. E. Knch. Herinneringen van een ouden Hagenaar Den Haag zag er wel heel anders uit dan thans, toen de heer G. B. van Aaken zijn intrede deed in het ministe rie van Koloniën, dat hij eerst 50 jaar later met den rang van referendaris zou verlaten. De toenmalige minister, Pleyte, had den heer van Aaken bij zich laten komen, toen hij had gehoord, dat deze (het was in 1918) den pensioenge rechtigden leeftijd had bereikt en hem gevraagd of hij niet nog een jaartje wil de blijven om rond de vijftig dienstja ren te halen. En och, eerst voelde ik er niet veel voor, zoo zit de 90-jarige thans te vertellen, maar toen de minister me een speciale opdracht toevertrouwde, ben ik op het voorstel ingegaan. Het is werkelijk allergenoegelijkst een oogenblik te praten met dezen ouden Hagenaar, die Woensdag a.s. zijn 90sten verjaardag zal vieren en die nog zóó levendig van geest en rap van woord is, dat men geen oogenblik den indruk krijgt iemand van zoo hoogen leeftijd tegenover zich te hebben. Oh ja, we hadden het over den Haag van toen. Mijn mooie oude ge boortestad met de grachten en met al die typische dingen, die ik me nog uit mijn jeugd herinner: een gondel naar Scheveningen en het trekschuitje naar Delft. Onwillekeurig schieten den verteller allerlei namen te binnen van bekende figuren, die hij in die lange jaren, dat hij ambtenaar was, ontmoette. t Ik was de oprichter en 48 jaren lang ook secretaris van de Vereeniging tot bevordering van Zondagsheiliging en van Zondagsrust en op een goeden dag werd ik, samen met prof, van Veen, die voorzitter was, ontboden in het bekende torenkamertje bij dr. A. Kuyper, die ons vroeg of een van ons in staat was een uitgebreid concept voor de Zondags wet te maken. Eerlijk gezegd was er niemand onzer, die dat zoo maar aan durfde, maar tenslotte zette ik toch een ontwerp in elkaar en ik had de voldoe ning, al was het ook jaren later, dat dr. de Visser bij de behandeling van deze wet in de Staten-Generaal voorstel de: waarom nemen we niet het concept- van Aaken aan? En gaandeweg zijn alle dingen, neergelegd in dit concept, ook aangenomen. Jarenlang heeft de thans jarige ook de Ned. Herv. Kerk gediend als collec tant, diaken en ouderling en als regent van het Weeshuis, hetgeen hem in nauw contact bracht met bekende figuren uit Protestantschen kring, ds. van Koets veld, ds. Gildemeester en ds. Welter Wat ik u nu allemaal vertel is geen verdienste, maar aardig... omdat ik zoo oud ben geworden. Mijn dochter, die meer dan 15 jaren directrice is ge weest van het herstellingsoord voor rust- behoevende ambtenaren, verzorgt nu mijn laatste levensjaren. En ik heb het best, hoor, en eiken dag ga ik nog mijn wandelingetje maken en eiken Zondag, strijk en zet, naar de kerk. ’n Officieel feest wordt het niet Woens dag, in de aardige woning in de Archi- medesstraat 58, maar het is toch wel te verwachten, dat dien dag tallooze vrien den even de hand gaan drukken van den dan 90-jarigen, jeugdigen, gezelligen ver teller. 9

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 6