Japansche successen Roofmoord te Voorburg opgehelderd No. 18116. 1942. Woensdag 25 Februari. in Zware verliezen der Britsche- en Ned.-Indische marine Aanslag op Papen von De dader, Haagsche los-werkman, gearresteerd een De olieraffinaderijen bij Palembang VERDUISTEREN ROOSEVELT’S RADIO-REDE aan Bomexplosie te Ankara de Amerikaansche aanval verhinderd AUTOMATISCH TELEFOON VERKEER VAN DEN HAAG UIT OPRICHTING N.S.D.A.P. HERDACHT Domei maakt melding van groote successen van een Japansch eskader, dat in Straat Banka opereert. Sedert 11 Februari werden in 3 dagen meer dan 30 Britsche en Neder- landsch-lndische schepen tot zinken gebracht of beschadigd. Meer dan 500 gevangenen, o.w. de commandant van een flot tielje Britsche patrouillevaartuigen in Singapore, vielen in Japansche handen. De meeste der vijandelijke schepen waren onderweg van Singapore naar Java of Australië. Naar uit berichten van het front blijkt, was het eiland Banka reeds de vorige week Woensdag, 3 dagen na de Japan sche landing, geheel bezet. Eerst werd een vliegveld genomen, dut in de hosschen in het Noordwesten verborgen lag; daarna werden ondanks de hitte Pangkalan Pinang, Koba en andere belangrijke plaatsen veroverd. De Japanners beheerschen thans Straat Karimata, tusschen Banka en Borneo. BOELGAARSCH EN TURKSCH SCHIP GETORPEDEERD Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Europa wint Begrafenis slachtoffer Permanente Raad drie- mogendhedenpact Het bombardement aan Californische kust Sterke Japansche vloot bij Timor Met het district Rotterdam BEKENDMAKING Gunstige positie van de Duitsche troepen Oostfront Op Japansche mandaatseilanden Proces van Riom verdaagd wegens ziekte van Daladier Boodschap van Hitler Luchtaanvallen op Java Het verlies van de vliegvelden op Timor De strijd in Birma Zeshonderd Britten gevangen genomen Roosevelt over de PhilippÜnen Toenemende anti-Britsche stemming in Amerika Volledige bekentenis afgelegd Van zijn bed gelicht HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIEN: PRIJS DEZER COURANT: publiceert essen in de het van naar Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad 14.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct a uit Roo- Bolsjewistische krijgsgevangenen bij het vrijmaken van de door een sneeuw storm bedolven wegen der Duitsche Intendance achter het front. (Hofimann-S.S. P.K. Gayky de ver- enorme grijpt terug tot paarden op'het ijzer en staal van werd op dit aangehoudene werd in- door de mand zijn 10 - getuigen in deze Het Boelgaarsche schip „Stroema”, dat met 800 joden aan boord sedert maanden in de haven van Istanboel lag, is, naar het D.N.B. uit Istanboel verneemt, door een Turksche sleepboot door den Bospo rus naar de Zwarte Zee gebracht. Het schip zou, naar verder bekend wordt, buiten de Turksche territoriale wateren door een onbekend oorlogsschip zijn ge torpedeerd. Alle aan boord zijnde perso nen zouden zijn verdronken Het Turksche motorschip „Tsjanhays” (300 brt.) zou op weg van Boergas naar Istanboel door een Sovjet-duikboot zijn aangevallen en met geschutvuur tot zin ken gebracht. Naar gezegd wordt, is nog niet bekend of het schip binnen of buiten de Turksche territoriale wateren is aan gevallen. CHINA IN GEALLIEERDEN OORLOGSRAAD De Britsche berichtendienst meldt, dat Tsjang kai sjek de uitnoodiging van de Britsche regeering heeft aanvaard om een vertegenwoordiger naar den oorlogsraad voor den Stillen Oceaan van de geallieer de naties te zenden. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35-37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 31», Tel. 450310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel 119*61, voorburg, Boekhan del H. E. G. Ru«s, Heerenstr. 12*. Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. .j, de Koning. Goudsbloemlaan 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a. Tel 772**4; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Langzaam maar zeker komt het einde van dezen winter in zicht, langzaam maar zeker zullen de weersomstandighe den zich verbeteren en zullen de groote offensieven, die door het Duitsche leger en de daarmede verbonden legers en le gioenen zijn voorbereid, een aanvang ne men. De komende maanden zullen ons de algeheele vernietiging van de legers van Stalin brengen, want Europa wint dezen strijd tegen het bolsjewisme. Europa wint, omdat de Europeesche volkeren een nieu we toekomst willen bouwen, een geluk kige toekomst in een herboren Europa. Europa wint en aan deze overwinning zullen ook Nederlanders deel hebben. Ook deze strijders maken zich nu gereed voor den eindstrijd. Landgenoot, wacht niet langer, zorg dat gij er bij zijt als straks in het Oosten de beslissing valt Meld u nu aan bij het Vrijwilligersle gioen „Nederland", Koninginnegracht22, ’s-Gravenhage. Gasleken is dat de dader het slacht offer behalve de portemonnaie, dia 3.50 inhield en die de getuige R. da delijk aan de politie ter hand stelde, nog een bedrag van 5 aan lot geld afhandig had gemaakt, welk bedrag hij aan eenige verteringen heeft be steed. Uit het ziekenhuis St. Antoniushove te Voorburg werd gistermiddag op de Oosterbegraafplaats aldaar ter aarde be steld het stoffelijke overschot van den heer C. van der Leek, het slachtoffer van den roofmoord. Op de begraafplaats hadden zich zeer vele belangstellenden verzameld, waarbij wij opmerkten den burgemeester van Voorburg, dr. J. Nederbragt, den heer A. F. van der Hert, eigenaar van de toon zetter ij, waar de overledene jarenlang werkzaam was, vele collega’s, buurtbe woners en anderen. In den stoet kwam nog mede ds. P. K. Keizer, Geref. pred. te Voorburg, die reeds in het ziekenhuis eenige woorden tot de familie had ge sproken. De burgemeester heeft in de aula de familie namens het gemeentebestuur deeL neming betuigd. Aan de groeve las ds. Keizer uit des Bijbel eenige verzen, waarna de burge meester sprak als hoofd van de burgerij en uiting gaf aan den afschuw over deze vreeselijke misdaad. Spr. richtte woorden van troost tot de familie. Hierna voerde de heer v. d. Hert het woord Hij dankte den overledene voor de wijze, waarop hij gedurende 16 jaren zijn werk had verricht en voor zijn medeleven met het bedrijf. Ook namens de collega’s bracht spr. hem dank voor de vriendschap welke zij van v. d. Leek hebben ondervon den, om tenslotte nog een woord van deel neming te richten tot het gezin en de fa. milie van het slachtoffer. Nadat een broer dank had gezegd voor de belangstelling, zong men gezamenlijk het 2de vers van Psalm 68. Met het strooien van bloemen in het graf was de droeve plechtigheid ten einde Onder voorzitterschap van den rijks- minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, is gisteren de permanente Raad van de landen van het dpemogend- hedenpact te Berlijn voor een speciale conferentie bijeengekomen. Hieraan werd deelgenomen door ambassadeur Dino Al- fieri als vertegenwoordiger van de Italiaan- sche regeering, en Osjima als vertegen woordiger van de Japansche regeering. Met de vertegenwoordigers van de drie regeeringen waren ook de leiders der verschillende commissies van het drie- mogendhedenpact aanwezig Het Amerikaansche departement Marine meldt over het bombardement op een kustplaats in Californië, dat een rechtstreeksche treffer is geplaatst opeen oliebron. Volgens verhalen van oogge tuigen werd de beschieting door een duikboot ondernomen. In totaal werden 12 schoten gelost Gistermorgen omstreeks 10 uur is op den Boulevard Ataturk te Ankara een bom ontploft, waardoor een man in stuk ken werd gereten. Hij droeg in zijn armen een in een stuk stof gewikkeld voorwerp en men gelooft, dat dit een bom was. Twee voorbijgaande jonge meisjes liepen verwondingen op en de Duitsche ambassadeur von Papen met echtgenoote, die uit tegenovergestelde richting kwamen en die zich op 17 m. af stand van de plaats bevonden, waar de bom ontplofte, werden door den lucht druk op den grond geworpen. De ambas sadeur en zijn echtgenoote stonden onge deerd op en zetten hun wandeling naar de ambassade voort. De Turksche autori teiten hebben onmiddellijk een onderzoek ingesteld. De president van de republiek zond den chef van zijn kabinet naar den ambassadeur, om zich op de hoogte te stellen van diens gezondheidstoestand en dien van zijn echtgenoote. Roosevelt’s jongste „praatje aan den haard”, dat de president Maandagavond ter gelegenheid van Washington-dag ge houden heeft, gaf een weinig bemoedi gend beeld van den oorlogstoestand voor de geallieerden Hij erkende, dat Ame rika en zijn bondgenooten wellicht nog zekeren tijd terrein zullen moeten opge ven, voordat de „voortdurende stroom van ons bewapeningsmateriaal een duide lijke superioriteit heeft gegeven”. Dit is een erg gematigde houding vergeleken bij zijn vroegere uitspraken Vóór Ame rika in den oorlog ging, liet Roosevelt zich steeds in pralenden zin uit over de buitengewone hulpbronnen en de reus achtige vloot van Amerika De Vereenig- de Staten, zoo heette het destijds, waren het reservoir van de democratieën en de productie-capaciteit van de Vereenigde Staten overtrof alles ter wereld. Van alle bluffende beweringen, o.a. dat men Japan in ten hoogste 3 maanden zou neerslaan en dat Amerikaansche eskaders bommen werpers de Japansche steden van de aar de zouden wegvagen, is niets overgeble ven. Zelfs komt de- mogelijkheid ter spra ke, dat Amerika’s kusten door Japansche bommenwerpers vernield zouden worden. De beschieting van een Californische kustplaats door een duikboot, heeft die mogelijkheid reeds verwerkelijkt. „De Volgens den Britschen nieuwsdienst zouden bij het eiland Timor sterke Japansche zeestrijdkrachten zijn gesigna leerd. Maandag j.l. zijn de telefoondistricten Amsterdam en Rotterdam (voor zoover geautomatiseerd) gekoppeld. Dat was een zeer belangrijke uitbreiding van het automatisch telefoonverkeer het betee- kent immers, dat de aangeslotenen op ge automatiseerde netten in die districten elkaar telefonisch kunnen bereiken zon der tusschenkomst van een telefonisie, eenvoudig door het kiezen van het net- .amn en net eigen nummer van den abonné, waarmede zij verbin- aing zoeken Morgenochtend 8 uur zal het plaatselijk net van s-Gravenhage gekoppeld worden met het district Rotterdam. Abonné's te s-Gravenhage kunnen dan automatisch aangeslotenen in plaatsen met geautoma tiseerde netten irn het district Rotterdam bereiken (met uitzondering van het ge automatiseerde net Gorinchem), zooals zij nu reeds automatisch telefoneeren met Wassenaar, Leiden en Noordwijk. Voor gesprekken den HaagRotterdam, welke men automatisch wil afwikkelen, vervalt te ’s-Gravenhage no. 24, waarop tot dusverre aansluiten aan de telefoniste moest worden gevraagd (voor Amster dam blijft het van kracht). Met nadruk zij er op gewezen, dat automatisch verkeer alleen mogelijk is in de richting ’s-Gravenhage (stad)— district Rotterdam en niet in omgekeerde richting De naamlijst voor den interlocalen te lefoondienst geeft aan of een plaats tot het district Rotterdam behoortals daar bij is vermeld een K. is het net geauto matiseerd De kosten van automatisch tot stand gebrachte gesprekken worden, zooals be kend, op de maandrekening als veelvou den van locale gesprekseenheden in re kening gebracht, zooals nu bijv, reeds geschiedt met gesprekken ’s-Graven- hageWassenaar en ’s-Gravenhage Leiden. Het blijft uiteraard mogelijk door no. 24 te kiezen, de gesprekken voor Rotter dam, enz., door tusschenkomst van de telefoniste aan te vragen. Door het bureau van den Weermacht- bevelhebber in Nederland wordt mede- £^6006 ld« Vier Nederlanders zijn bij de poging om zich aan te sluiten bij het Nederland se!» koloniale leger om daar oorlogs- diensten te verrichten tegen de Spil- mogendheden, buiten Nederland gearres teerd. Zij werden door den Duitschen krijgsraad wegens begunstiging van den vijand ter dood veroordeeld. Het vonn-s is door middel van den kogel voltrokken. Pas thans wordt bekend, dat het aan Japansche laindingstroepen uit de lucht op 14 Februari is gelukt, de kostbare machine-installaties van de groote olie raffinaderijen bij Palembang, welke de tegenstander had gepoogd in brand te steken, te behouden. Aan den strijd om de raffinaderijen werd, behalve door Ne- derlandsch-Indische troepen, ook deelge nomen door Engelsche en Amerikaansche soldaten. De door het Opperbevel van de Duit sche Weermacht gepubliceerde cijfers over de bolsjewistische verliezen in den tijd van 1 Januari tot 20 Februari worden te Berlijn het beste bewijs geacht, wat men moet gelooven van de berichten over z.g. Sov jet successen der laatste wekeji. Volgens het eensluidende oordeel van deskundige waarnemers is de positie aan het Oostelijke front voor de Duitsche le gerleiding zoo gunstig, dat zij in de ge geven omstandigheden nauwelijks beter had kunnen zijn. Tot dit oordeel is men in Duitsche kringen gekomen op grond van de volgende feiten: Rapporten der legerleiding aan het front melden sinds geruimen tijd, dat de bolsje wistische afdeelingen, die de Duitsche stellingen probeeren aan te vallen, vaak een samenraapsel van resten van vroegere regimenten, divisies, ja zelfs legers zijn en dat de Sovjetafdeelingen vaak ten hoog ste uit 150 man bestaan. Dezelfde ervarin gen zijn neergelegd in vele andere ver slagen, waarbij de Duitsche legerleiding in het geheel niet over het hoofd ziet, dat den bolsjewieken natuurlijk ook nog in tacte troepeneenheden ten beschikking staan. Hieruit vloeit voort, dat de door het Opperbevel van de Weermacht vermelde cijfers van 56.806 gevangenen, om niet te spreken van het aantal dooden, dat een veelvoud hiervan bedraagt, niet bij bena dering in divisies kan worden uitgedrukt. Hieruit vloeit echter ook voort, dat de Sovjetverliezen inderdaad eiken maatstaf te boven gaan. Naast de verspilling aan menschelijke kracht aan bolsjewistische zijde staat in denzelfden omvang de verspilling aan oor logsmateriaal. Hoezeer de bolsjewistische legerleiding beducht is voor de uitwerking van de superieure Duitsche productie aan oorlogsmateriaal, bewijst het beste haar noodkreet tot de oorlogsindustrie van de Vereenigde Staten en Engeland. Het or gaan van het Sovjetleger „Krasnaja Swesda” maakt wegens gebrek aan pant- serwag«is propaganda voor het gebruik van bereden eenheden tegen de Duitsche gepantserde en gemotoriseerde troepen. De legerleiding der bolsjewieken kan dus niet meer vervangen wat zij verloren heeft. De eens enorme oorlogsmachine der Sovjët-Unie grijpt terug tot paarden om los te rennen op'het ijzer en staal van de Duitschers. Ih Duitsche militaire kringen beoor. deelt men deze erkenning als het eerste openiijk toegegeven teeken van zwakte tegenover de verbondenen. Op deze wijze moet blijkbaar nog een poging in het werk worden gesteld om de naderende militaire catastrophe tegen ie houden. Het zooge naamde sneeuwfront van het Oosten wordt het witte graf der verwachtingen van de tegenstanders van de As, en voorop van de bolsjewistische stoomwals. Naar Domei uit bevoegde Japansche marinekringen verneemt, heeft de Japan sche luchtmacht op 20 Februari een vijandelijke poging tot het doen van een aanval op de Japansche mandaatseilan den verhinderd. Een sterk eskader, be staande uit Amerikaansche kruisers en vliegkampschepen, dat uit de richting Hawaii naderde, werd door vliegtuigen ontdekt. De Japansche toestellen vielen onmiddellijk aan en brachten den tegen stander, die naar het Oosten vluchtte, zware schade toe. In marinekringen verklaart men, dat deze tweede mislukte poging het voor Washington duidelijk moet hebben ge maakt, dat het onmogelijk is Japan aan te vallen. Tevens deelt men mede, dat, in tegen stelling tot de Amerikaansche bewerin gen, Japan sedert het begin van den oor log in de Zuidzee geen enkelen kruiser en geen enkel vliegkampschip heeft ver loren. Er zijn 4 Japansche torpedojagers tot zinken gebracht en 4 beschadigd, met inbegrip van den jager, die op 20 Febr. in de Straat van Lombok werd bescha digd. Voorts heeft Japan 2 duikbooten verloren; 2 andere worden vermist De verliezen aan transportschepen zijn, in verhouding tot den omvang der opera ties, buitengewoon klein. Het feit, dat de bom tijdens het passeeren van den ambassadeur en diens echtgenoote tot ontploffing kwam, geeft het parket ernstige aan* leiding te denken aan de waarschijn lijkheid, dat deze kwaadwillige daad gericht was tegen den persoon van den ambassadeur. Bij het begin van den derden zittings. dag van het proces van Riom deelde de voorzitter gisteren mede, dat de beklaag de Daladier volgens doktersattest ziek is en wegens koorts het vastgestelde ver. hoor niet kon bijwonen. Daar Daladier door zijn ziekte vermoe^elijk nog eenige dagen in de gevangenis van Bourrassal zal moeten blijven, werd de zitting in overleg met den procureur-generaal tot Vrijdag middag verdaagd. In strijd met de oor spronkelijke plannen zal het gerechtshof thans ook a.s. Zaterdag bijeenkomen om den verloren tijd weer in te halen. Uitgangspunt aanklacht verkeerd? In zekere kringen te Vichy neemt men aan, dat het proces zich op een keerpunt bevindt. Verscheidene rechters zijn steeds meer van meening. dat het uitgangspunt van de aanklacht verkeerd is gekozen en dat het moeilijk zoo al niet volkomen onmogelijk is een aan klacht wegens onvoldoende voorbereiding van den oorlog in te dienen, zonder te vens de schuldvraag omtrent de verant woordelijkheid aan den geheelen oorlog aan te snijden. Onder deze omstandigheden verwacht men. dat Ce komende zittingen den twee spalt in de debatten nog slechts zullen verscherpen en dat men tot een nieuw stadium van het proces overgaat, waar van wellicht het voorspel wordt gevormd door een behandeling met gesloten deuren. i>. 7.10 uur nam. tot 8.35 uur v.m. Maan: 25 Febr. onder *.50 v.m., op 1.49 n.m.; 26 Febr. onder 5.38 v.m op 2.39 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tussohen i 10 u. n.m. en 7 u v.m. No 113058 Ziekentondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. *9 '«■■■.■■.■......■..■■■■■■■■■■■■■■■a mogelijkheid reeds verwerkelijkt. „De twee laatste maanden is er niets gebeurd, zoo sprak Roosevelt, dat den Ver Staten aanleiding zou moeten geven om onze fundamenteele strategie n.l. den oor log tegen Japan te winnen door een ëlijtage-proces te herzien." Het slij- tage-proces werkt echter in zeer snel tempo in op Amerika zelf, als wij denken aan het verlies van de Amerikaansche oorlogsschepen, tankschepen en koopvaar ders en niet in de laatste plaats aan het verloren gaan van de talrijke Amerikaan sche steunpunten. ,,Op dit oogenblik eischen wij een zware schatting van onze vijanden en wij treffen hen waar wij kunnen.” Deze uitspraak geldt echter meer voor Duitschland. dat door bijna dagelijksche extra-berichten wijst op zijn actie in de Amerikaansche wateren. Waar Roosevelt er op wijst, dat de gevechten op grooten afstand moeten worden ge voerd. komt Duitschland Amerika hierin tegemoet door den oorlog vlak nabij zijn kusten over te brengen door de toene mende duiktxxrtactie. Roosevelt probeert de aandacht van de Amerikaansche openbare meening van den huidigen, neteligen toestand af te leiden, door historische herinneringen wakker te roepen. Hij verwijst o.a. naar den toen- maligen oproep van president George Washington tot zijn verslagen troepen in 1776, waarin deze hen aanspoorde stand te honden, hen prijzende als toekomstige bevrijders van het vaderland President Washington heeft echter ook een politiek testament nagelaten, in 1796. waarin nij den Amerikanen o.a volgende raadgevin gen op het hart bindt „Weest trouw en redelijk jegens alle landen. Bewaart vrede en overeenstem ming met hen. De groote wet voor onze houding tegenover andere volken ister wijl wij onze handelsbetrekkingen uii- breiden, met hen zoo weinig mogelijk politiek contact hebben. Europa heeft een aantal tieele belangen, welke voor ons geen of slechts zeer geringe beteekenis hebben. Het kan daarom voor ons niet verstandig zijn, door kunstmatige banden ons te ver wikkelen in de gebruikelijke wisselvallig heden van zijn politiek of in de gebrui kelijke combinaties en botsingen van zijn vriend- en vijandschappen. Waarom zou den wij afstand doen van de voordeelen van een zoo bijzondere positie t Waarom ons eigen standpunt verlaten om op vreemden bodem te staan Waarom ons lot verbinden aan een of ander deel van Europa en ons geluk verwikkelen in de chicanes van Europeesche heersch. zucht, vijandschappen, belangen, luimen en gr Uien Met vèr voorudtzienden blik legde pre sident Washington hierin voor Amerika de beginselen vast van niet-inmenging in Europeesche zaken, welke door de hui dige Amerikaansche regeering in den wind werden geslagen, met alle noodlot tige gevolgen voor de belangen .an Amerika zelf. De oudste medestrijders van den Führer hebben gisteren in de feestzaal van het Hofbrauhaus te München een plechtigheid gehouden ter gelegenheid van het feit, dat 22 jaar geleden de N.S.D.A.P. werd opgericht. De Führer, die verhinderd was, dezen dag in den kring van zijn oudste mede strijders door te brengen, had groeten gezonden welke door gouwleider Wagner werden voorgelezen. Hitler zeide in deze begroetingswoorden o.a.Voor de eerste maal sedert vele jaren is het mij niet mogelijk aan den herinneringsdag van mijn oudste medestrijders deel te nemen. Nu de zwaarste koude voorbij is, op de Krim en in het Zuiden van Rusland de sneeuw reeds begint te dooien, is het mij niet mogelijk mijn plaats te verlaten, waar de voorbereidingen worden getrof fen voor de definitieve uiteenzetting en afrekening met de samenzwering, die van de bankiershuizen der plutocratische we reld tot de gewelven van het Kremlin hetzelfde doel nastreeftuitroeiing der arische volken en menschen. Ik ben thans meer dan ooit in den geest bij u, mijn oude Nationaal-Socia- listen Ik ben echter op dezen dag ook persoonlijk nog meer doordrongen van onwankelbaar vertrouwen en het heilige geloof, dat de geweldige strijd, waarin wij ons thans bevinden, en die op 24 Februari 1920 begonnen is in deze zaal, waarin gij thans bijeen zijt, niet anders kan eindigen en niet anders zal eindigen dan onze eigen wonderbaarlijke worste ling om de macht in het Duitsche Rijk. Zooals in de toenmalige lange jaren de Voorzienigheid onzen strijd gezegend heeft, zal zij hem ons thans laten win nen. Wat toen een partijprogram was, zijn thans reeds de thesen van een nieu we en beter wordende wereld. Naar het Japansche hoofdkwartier mededeelt, heeft de luchtmacht van het Japansche leger gisteren Java aangevallen en boven de vliegvelden van Bandoeng, Batavia en andere 68 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten of op den grond vernield Bovendien werden in de haven van Batavia een lichte kruiser en 2 koop vaardijschepen van elk 3000 ton zwaar beschadigd. De Japanners ver loren bij deze aanvallen 1 vliegtuig In een door „Svenska Dagbladet” weer gegeven bericht van de „Times" uit Ja va, wordt het verlies van de vliegvelden op Timor voor de gealliëerden even on gelukkig genoemd als indertijd het ver lies van het vliegveld Mergui op Ma- lakka. Zonder Mergui is 't niet meer mogelijk geweestvliegtuigversterkiogen naar Singa pore te brengen en even moeilijk is het thans, zonder Timor vliegtuigen van Australië naar Java te zenden. Als de Ja panners het eiland als vliegtuig- en vlootsteunpunt gebruiken, hebben zij een ideale basis, zoowel voor aanvallen op Noord-Australië als op de zeeverbindin gen tusschen Java en Australië. Het communiqué van het hoofdkwar tier van de Britsche strijdkrachten te Rangoon meldt, dat na verscheidene dagen van zware gevechten aan de Bilin-linie de Britsche troepen zich op 20 Februari hebben teruggetrokken. Den 22en en in den nacht van 22 op 23 Februari werden de strijdkrachten, die het bruggehoofd aan den Oostelijken oever van de Sittang bezet hielden om den terugtocht te dek ken, door versche vijandelijke strijd krachten in de flank aangevallen. Onze troepen, die zware verliezen leden, be trokken na felle gevechten goede stel lingen achter de Sittang. Japansche troepen, die het eiland Sin gapore van uiteengeslagen resten va» Britsche troepen zuiveren, hebben Britten op een eiland ten Noordoosten van Tsjangi gevangen genomen. TeBe„2' kertljd zijn resten van vijandelijke trof" pen in het Zuidoosten van Johore geva gen gemaakt. Naar de Britsche nieuwsdienst Washington meldt, heeft president sevelt gisteren op dé persconferentie verklaard, dat het onmogelijk is verster kingen voor de luchtstrijdkrachten naar de Philippijnen te sturen Op een vraag, of geen bommenwerpers naar Luzon konden vliegen, antwoordde Roosevelt met de wedervraag: En waar zouden ze moeten landen? Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De Londensche „Observer” een artikel van zijn correspondent te Washington, waarin o.a. wordt opge merkt, meldt het D.N.B.dat de anti- Britsche stemming in de Ver. Staten voortdurend groeit. Een der grootste fouten, die de Engel- schen hebben begaan, is, dat zij de scho ling en opleiding van hun vertegenwoor digers in het buitenland volkomen heb ben verwaarloosd Sinds maanden wordt Washington overstroomd do*r Britsche ambtenaren, die probeeren daar hun geschiktheid voor de behandeling van Amerikaansche aan gelegenheden te bewijzen Enkele dezer Britsche ambtenaren waren tot dusver nog nooit buiten hun land geweest. Zoo wel in officieele als in niet-officieele kringen te Washington hebben zij zich uitermate impopulair gemaakt door hun aanmatigend optreden en hun oppervlak kig oordeel. Daardoor bereiken zij slechts, dat zij den ouden Engelsch-Amerikaan- schen tegenstellingen nieuw leven inbla zen Dank zij het speuren van de Voor- burgsche politie, onder leiding van den hoofdinspecteur, den heer J. H. G. Koe- ckes, in samenwerking met de Haagsche politie, bevindt de dader van den Don derdag J.l. in den vooravond op de Bil* derdijklaan te Voorburg gepleegden moord op den 57-Jarigen machinezetter C. van der Leek, zioh thans achter slot en grendel. Het is de 2S-Jarige los-werk man P. L., wonende in de Rotiefstraat in Den Haag, die gisteren, na een streng verhoor, een volledige bekentenis heeft afgelegd. P. L. was gisterochtend om 6 uur, op verzoek van hoofdinspecteur Koeckes, door Haagsche rechercheurs van zijn bed gelicht en naar Voorburg overgebracht, omdat sterke aanwijzingen tegen hem bestonden. De aangehoudene ontkende hardnekkig iets met den moord uitstaan de te hebben. De 34-jarige groentenhan delaar R. echter, die na het misdrijf den dader staande had gehouden en een worsteling met hem heeft gehad, her kende hem na confrontatie dadelijk Bo vendien werd bij een huiszoeking in de woning van L. een slagersmes in een kast verborgen gevonden, met welk mes f was gepleegd Dit ln. b®sla8 8enomen. Het waarop gevlucht, blijkt door L zijn aan iemand in de Jacob in Den Haag. - -M—j.l, njwiel beslag gelegd. Nu er zooveel'ma teriaal tegen den asr.gèllu, gebracht, viel hij tenslotte In het geheel zaak gehoord. kennelijk het misdrijf i rijwiel van den getuige R dader was kocht te r’ Catsstraat in Reeds Vrijdagavond teriaal tegen den

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1