Ir. P. Bakker Schut CIRCUS HOLK MS I F IV-’WK- Stedebouwer van i Den Haag STADSNIEUWS 'HAAGSCHE COURANT Woensdag 25 FeEruari 19'42 TWEEDE BEAD De distributiebonnen k K i IN DIENST VAN ONS VOLK Wl NT£R HULP-COLLECTE 27 en 28 FEBRUARI FEUILLETON (Nadruk wctxxtan.) VERBODEN TOEGANG Huismoeders hadden heerlijke vacantie EEN TRUC, DIE NOG STEEDS SUCCES HEEFT I •- UITREIKING INLEGVELLEN VOOR STAMKAARTEN t.m. 28 Febr. 28 Febr. 28 Febr. 28 Febr. 21 Mrt. 27 Febr. JUBILEUM F. C VAN WAALWIJK '1 I l I I Een mooie winterdag in Nurmoila in de Zuide- «Zïe t heden M G *i* dat onbeheerd stond op de |Valkenbosch- Bioen verlaten. en ui*» (Wordt ocrvolg^N I Brandstoffen 2 Eenh. 125 gr. 400 gr. 50 gr. 50 gr. 250 gr. Centr. v. Centr. v. Gen. Anthr. Gen. Turf Periodebon II II Bon 9a 9b 10a 10b 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 28 Febr. 28 Febr. 30 April Aantal U Kg. i Kg. U Kg. i Kg. Y X Op de besneeuwde landwegen der Sovjet-Unie blijven de, vracht wagens nog al eens in de sneeuw steken. De voertuigen worden dan echter met behulp van paarden gauw weer op gang gebracht. (Hoffrnann-S.S. P.K, Gayk) lijke Aunui. De gevels van de huizen zijn op oud-Karelische Wijze mooi versierd. (S uomen-HoUandr) 250 gr. 125 gr. 3} L. 11 L. 2 L. 2 L. 250 gr. 100 gr. 250 gr. 50 gr. 1 Kg. 100 gr. 100 gr. 25 gr. 21 Mrt. 28 Febr. 21 Mrt. 21 Mrt. 27 Febr. 21 21 31 31 21 21 Rijst Scheerzeep Suiker Vet (Boterkaart) Vleesch Vleesch Zeep Zeep Toiletzeep Bij de uitreiking van inlegvellen voor distributiestamkaarten, welke in den Die rentuin plaats vindt, zijn morgen aan de beurtvan 912 uur Stad tot en met Suva, van 1214 uur Suvaal tot en met einde S en Ta tot en met Tawijah, van 1417 uur Tax tot en met Trültzsch. In de voormalige gemeente Loosduinen (lokaal ïlaagweg 38) zijn morgen aan de beurtVonk tot en met einde V, W, X, IJ en Z. De aandacht wordt in ’t bijzonder' er op gevestigd, dat men, om voor een inlegvel in aanmerking te komen, bon 13 van het blad „Reserve" van het thans in gebruik zijnde bonboekje moet inleveren. Mrt. Mrt. Mrt. Mrt. Mrt. Mrt. 21 Mrt. 30 April 21 Mrt. 27 Febr. 28 Febr. 28 Febr. 28 Febr. 28 Febr. 28 Febr. koppen bfj de tralies. Tijgers kropen met korte stappen in bun kooien beent en weer. Bruine beren staren filosofisch voor zich uit. Eenige zeehonden slaan zich op bun buiken, zooals zy dat ’s avonds in de manége doen. Op het groote binnenplein staan de wagen» naast elkaar. Honderden Ijverige hanJ» Na ruim tien jaar bui ten bedrijf te zijn ge weest. wordt 1 Maart a.s. de Westlandsche stoom tram weer in dienst ge steld en wel op de baan vakken Naaldwijk—Loos duinen en ’s-Gravenzande MonsterLoosduinen. Tijdens den gisteren ge houden proefrit. (Polygoon-Meyer) blik later kwam er nog een derde jongen bij. De kruidenier overhandigde de 175 en twee der jongens gingen met het geld en de slee weg om de slaolie te halen. Kort daarop kwamen ze echter- terug, hardloopend en roepend: Maak, dat je weg komt, de politie. Zij kozen het hazenpad, gevolgd door vriend no. 3. De kruidenier gaf de zaak bij de politie aan, die een onderzoek instelde. Als ge volg daarvan konden worden gearres teerd de 22-jarige J. Z. en de gebroeders v. d. T. Van de 176 konden slechts 35 achterhaald worden. Onze ge meente heeft het voorrecht, dat 7 haar belangrijk ste bedrij zen en dien sten geleid worden door bij uit stek be kwame man nen, waar mee een uit nemende traditie van onze stad bestendigd wordt. Onder de-- (Fotoarch. H.Crt.) zen neemt'de directeur van den Dienst der Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting, ir. P. Bakker Schut, een bijzondere plaats in, zóó, dat zijn naam tot een begrip gewor den ts, waarin de ontwikkeling der stad gedurende de jongste kwart-eeuw als het ware belichaamd is. De naam Bakker Schut is verbonden aan een periode in de geschiedenis der ge meente, waarin haar groei naar bevol- kingstal en omvang dien van alle tijden sedert haar ontstaan verre overtreft. Van een stad met 242.000 zielen (1905) ontwikkelde den Haag zich tot een met 520.000 zielen (Februari 1942), dat wil dus zeggen, dat de bevolking met bijna 280 000 inwoners, of met ruim 115 pCt. toenam. Deze cijfers zijn gemakkelijk neerge schreven en nog vlugger gelezen, maar, het is goed zich even te realiseeren wat ze in dit verband te zeggen hebben. Zij geven tevens een duidelijk beeld van de gewel dige taak, welke ir. Bakker Schut (in 1905 benoemd tot ingenieur bij Gemeente werken) in 1918, toen hij directeur van den Dienst der S. en V. werd, op zich nam en die hij op 1 Maart a.s., wanneer hij den gemeentedienst met pensioen verlaat, be ëindigen zal. Een middelgroote gemeente met haar specifieke behoeften, stijgt tot den rang van groote stad, die geheel andere eischen stelt. Huisvesting moet worden gevonden voor een bevolkingsaccrès, dat van jaar op jaar'toeneemt en daarnaast wordt ver langd, dat belangrijke gedeelten der oude en’ oudere stad naar nieuwe begrippen van volkshuisvesting hervormd worden. Het motorverkeer komt op en verovert stormenderhand de wegen, die in hun be staande capaciteit verre tekort schieten. Nieuwe verbindingen zijn noodig, niet al leen van en naar de groote centra, maar ook er doorhéén, met gevolg: doorbraken en verkeersverruimingen op verschillende punten en van zoodanigen omvang, dat zij het karakter der binnenstad sterk wijzigen. De industrie wordt een factor van al lengs grooter beteekenis in een stad, die zich voorheen terwille van haar aard en karakter, van de nijverheid afwendde. Coen Bot één van Neerland*s bekendste redders, de schipper van de motorreddingboot „Dorus Rij kers” te Den Helder, vierde zijn 60sten verjaardag. De secretaris van de N. en Z.H.R.M., de heer H. Th. de Booy, wenschte den jarige geluk. De jarige heeft 487 red dingen op zijn naam staan. (Polygoon-Kuiperf 9 I Voorbereidingen voor den zomer op de kweekerijen van den Haagschen Plantsoenendienst. De jonge gera- nium-stekken worden in grootere potten gezet en daarna nog eenigen tijd in overdekte bakken geplaatst. Dezen zomer zullen zij den plantsoenen met haar felle kleuren een fleurig aanzien geven. (Polygoon-Sagers) En dokter Ivar Qlsen is vertrokken. Lydia Terhoven kijkt hem na. Is dat een oude kennis van je. Hans? Je hebt mij nooit over hem ge sproken, wie is hij eigenlijk? Hans Holk schuift een vrijwel on zichtbaar kruimpje van de tafeL Ik heb tallooze kennissen. Sport en spel vragen de aandacht en stellen hun eischen in het ontwerp der uit breidingsplannen en de volksgezondheid vraagt „longen” binnen de bebouwing. De stadsuitbreiding verlangt plannen van grootsche conceptie, welke een tijdvak van tenminste 25 jaren-in-de-toekomst be dekken. In die plannen moeten de toekom. stige eischen t.a.v. bewoning, verkeer, industrieele ontwikkeling, ontspanning enz., in goede onderlinge verhouding, af gewogen zijn. De taak van den stedebouwpr omvat nog veel en veel meer. Wij noemden slechts enkele der voornaamste elementen. Zij is eigenlijk onbegrensd en de belangstelling van hem, die deze belangrijke functie in een gemeente als de onze bekleedt, moet naar alle zijden gericht zijn. Ir. Bakker Schut hééft die belangstelling en zij, die mét hem op dit wijde terrein werkzaam zijn, waarmee Wij niet alleen zijn staf van naaste medewerkers be doelen, maar ook en vooral zijn vakgenoo- ten in binnen- en buitenland, genoten de voordeelen van deze allround oriëntatie, wanneer de heer Bakker Schut zijn prae- adviezen hield of zijn kennis en ervaring in boek en brochure neerlegde. In dit zich-steeds-op-de-hoogte»houden ligt voor een deel het geheim van het op merkelijke verschijnsel, dat het klimmen der jaren op de frischheid van zijn ideeën de die zoo mooi, als bet is. En nu zullen wij niet langer daarover praten» kom, haai nu eindelijk de krant Het groote gebouw van het eur® is met bonte plakkaten beplakt. Het cir cus Holk is weer in de stad. Weldra volgt de groote openingsvoorstelling met de pantomime: „Rond om Afrika**. De biljetten zijn niet alleen aan het circusgebouw geplakt, maar ook op alle aanplakzuilen en muren. Zij wor den door de plakkers door de groote stad rondgebracht, 'weldra hangen zij in alle sigarenwinkels en kruideniers zaken. Het circus Holk is er weer. Het gebouw is ook uit zijn winterslaap ont waakt, een schaar werkvrouwen maakt de trappen, kleedkamers en gangen schoon. De boxen in de stallen zijn vol paarden en ponies, een uitgelezen troep van de mooiste en kostbaarste dieren. Zestien olifanten wonen in de onder- grondsche stallen en vullen de keurige stallen met hun kettinggerammèl en hun getrompetter. De eene roofdierkooi staat naast de andere en de ronde gan gen om de manége zijn weer vervuld van den scherpen geur van wilde dieren. Troepen mooie leeuwen, leeuwenwelpen, die vroolijk rondscharrelen in de spe ciale jonge leeuwtjeskooien. Ijsberen staan met heen en weer zwaaiende Dank zf] Volksdienst k Huismoeders hebben het in dezen tijd niet gemakkelijk. Van haar wondt door de bijzondere omstandigheden heel wat meer gevergd dan vroeger. Daar komt nog bij, dat vele moeders een gedeelte van baar rantsoen afstaan aan de kinde ren, zoodat ze lang niet genoeg te eten krijgen. Is het daarom te verwonderen, dat er vele vrouwen zijn, die er hard naar verlangen eens eenige/weken door te brengen in een rustige, gezonde om geving om wat op krachten te komen? De Nederlandsche Volksdienst heeft de gelegenheid daartoe opengesteld. Zij heeft van de N.S.V. een groot huis te Hilversum ter beschikking gekregen. Daar kunnen huismoeders gedurende vier weken een heerlijke vacantie door brengen. Wij hebben met eenigen van haar, die juist een tijd in het huis te Hilversum hadden doorgebracht, gespro ken. Of lievèr gezegd, de vrouwen spra ken en wij luisterden. Zij bleken allen buitengewoon tevreden te zijn. Het ge voel van moeheid en duizeligheid, datzij vroeger hadden, was geheel verdwenen. Allen waren eenige ponden in gewicht toegenomen, één zelfs elf pond. ’s Ochtends om acht uur reveille, om 8.30 ontbijt en van 912 wandelen of Jeagn, spelletjes doen en gemeenschappe lijk zingen. Na het middagmaal tot half vier- slapen en dan weer wandelen. Om negen uur werden de lichten uitgedraaid, want dan was het bedtijd. Deze leefwijze bleek een uitstekenden invloed op den gezondheidstoestand te hebben, zoodat allen thans weer frisch en monter tegen over de moeilijkheden van het dagelijk- sche leven staan. Op de Waldai-hoogten. Achter sneeuwwallen houden de voorste Durtsche posten den vijand voort durend in het oog. Aan deze mannen offert Duitschland zijn wollen goederen 1 (WelibUd-Polygoon-P.K. Beissel) den zijn jaerig met afladen pakken. De bewaker Stadler strompelt door het gewoel, de onontbeerlijke sleutelbos in de hand. Hij moet ze nu voortdurend gebruiken, afgesloten stallen en schu ren moeten geopend worden, remises, wglke 's zomers bijna niet gebruikt Worden, openen nu wijd* hun deuren. In het ronde gebouw zelf heerscht een oorverdoovend lawaai. Het kletteren van emmers en bezems vermengt zich met het vroolijk gepraat van de werk vrouwen. die de kleedkamers schoon maken. In de repetitiezaal van hgt bal let knarsen de planken en gaan de stappen van de balletmeisjes, en daar bij klinkt de harde commandostem van juffrouw Engels, de balletmeesteres. In de manége draven de paarden voor hun ochtendoefeningen. munitie-transportcolonne op weg door het wintersche bosch. (Orbis-Hpllemd-P.K. Arlart) De uitzending van huismoeders ge schiedt thans nog op kleine schaal, maar over eenige maanden, of, om precies te zijn, op 1 April, begint de Nederlandsche Volksdienst met een groot offensief. Alle krachten zullen dan worden ingespannen om aan het werk een gróote uitbreiding te geven. De voorbereidingen daartoe zijn reeds in vollen gang. Haard.-k. Haard, k. Haard., kaoh. K Wie op bon 13 Boterkaart Rundvet wil be* trekken van 17 t.m. 25 Maart, moet vóór 1 Maart dezen bon inleveren bij zijn slager Kookdoeleinden 8 KF Haard, kach. J 5 tm 7 1 Eenh. J 13, 17 1 Eenh. K 5 tm 7 1 Eenh. 8 Turf Haard., kach. K 13, 17 1 Eenh. L 12 tm 20 1 Eenh. L 23 tm 28 1 Eenh. 1 Eenh. 50 stuks 1 tm 8 1 Eenh. S en O-krt. Peulvruchten Pudding, verm. 11D, 12D L. 513 9 10a 10b 211 90 a 450 gr. G 90 a 450 gr. 75 gr. De schoolvereeniging „2de Schuytstraat” in Den Haag houdt L—La en morgen een tentoonstelling vart bollen, welke door de leerlingen zelf getrokken zijn. Voordat de tentoonstelling wefd ingericht, kregen de leerlingen les* in het fcweeken pn onder houden van de bloemen. Tijdens de „bollenles”. (Palygoon-Meyer) 28 Febr. 28 Febr. 21 Mrt. 21 Mrt. k.br. 19 10 kg. 28 Febr. 215 500 gr. 204 trn 208 100 gr. 216 tm 220 100 gr. 214 7, 8, 9 6a tm 13a 6b tm 13b T 26 15 225 227 Artikel Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Bloem (brood) 221 tm 224 70 gr. Boter 7, 8, 9 Brood (of gebak) 10a Brood (of gebak) 10b Cacao 10C,10D Gort 226 Honden- en Jam Kaas Kaas Koffiesurr. Margarine Melk Melk Petroleum Petroleum geen nadeeligen invloed oefpnen kon. Eén voorbeeld daarvan uit vele gedachte van het Nationale Plan, thans ook officieele erkenning heeft ge vonden (o.a. in de vestiging van een bijzonderen Rijksdienst, onder de directie van een zoon van ir. Bakker Schut) werd ruim 15 jaar geleden reeds door den di recteur van S. en V. uitgedragen, waar bij hij, tactisch werkend, eerst het streek plan vervolgens het provinciale uit breidingsplan in breederen kring naar voren bracht. Op dit gebied verrichtte hij baanbrekend werk, waarvan de waarde zich later ten volle afteekenen zal. Hij zag en riet de dingen breed én het was niet altijd gemakkelijk hem in zijn denkbeelden en plannen onmiddellijk te volgen, vandaar, dat critiek hem niet be spaard bleef. Maar, in weerwil daarvan, het aanzien der stad sinds twintig jaren draagt den stempel van ir. Bakker Schut. Den Haag had het minder kunnen tref fen Daar zijn, om enkele nieuwe stadswij ken te noemen. Duindorp, de Tuinstad wijk Houtrust-Segbroek (een Haagsch stedebouwkundig’patentde Transvaal- wijk, Laakwijk en de wijk tusschen Be- noordenhoutscheweg en Waalsdorperweg, welke als opeenvolgende voorbeelden gel den kunnen van de nieuwe richting in de stadsarchitectuur» gelijk ir. Bakker Schuit die uitstippelde. De nieuwe stadswijken worden geken merkt door de verbetering in haar archi tectonische behandeling, waaraan be voegde architecten hun medewerking ga- Op Zaterdag a.s. zal de heer Ch. L. de Boevère, technisch hoofdamb tenaar B. aan het Gem. Electr, Bedrijf, in verband met het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, den dienst met pen tol het Oosten. Een wagen van een Duitsche Kruidenier liet zich beetnemen Dezer dagen vervoegde zich bij een kruidenier te Scheveningen. een jonge man, die verklaarde, dat hij 50 fles- schen slaolie te koop wist. Clandestien na tuurlijk! De kruidenier hapte niet direct toe, maar nadat de jongeman hem een monster van het waardevol'le vocht ge toond had, ging hij op*’t aanbod in. Eerst vroeg de jongen de halve koopsom voor uit te betalen, maar daarvan wilde de krui denier, die zichzelf blijkbaar een slimme gast waande, niet» weten, ’s Avonds om 8 uur zouden de twee elkaar ontmoeten op een bepaalde plaats in de stad. De Kruidenier moest de koopsom, 175, mee brengen en tevens een slee om de slaolie te vervoeren. Op het afgesproten uur ont moetten de twee elkaar. De jongen bleek een vriend bij zich te hebben. Een oogen- Gisteren herdacht de heer F. C. van Waalwijk, commies ter Gemeentesecreta rie en adjunct-secretaris van de Stichting „Haagsche Sport- en Speelterreinen” zijn 25-jarig ambtsjubileum. Door zijh chef, den referendaris P. C. Wesseling, en zijn collega’s werden de jubi laris en zijn echtgenoote gistermorgen op feestelijke wijze ontvangen. Da heer Wesseling prees den jubilaris om zijn trouw en onkreukbaarheid en bracht hem dank voor de aangename samenwerking en de nauwgezette plichts betrachting in de afgeloopen 25 jaren betoond Namens het Gemeentebestuur werd hem de gebruikelijke gratificatie teg hand gesteld, terwijl hem namens het perso neel der afdeeling „Bevolking, Verkiezin gen en Burgerlijke Stand” een cadeau werd aangeboden. Daarna werd hij gehuldigd door het dagelijksch bestuur van de Stichting „Haagsche Sport- en Speelterreinen” De voorzitter der Stichting, mr. F. L. Kleijn, voerde hier het woord en bood den jubi laris eén boekwerk aan. In den loop van den morgen deden nog vele collega’s, ook van andere afdeelin- gen, van hun belangstelling blijken. Jaloerseh? J$, Lydia? Dat ken ik ntet van jou. ZÖ werpt hem «en sebalksehen bHk toe. ïk heb je verwend, Hana, maar ontken het niet, je hebt geheimen. Wat beteekende het, wat deze mijnheer zei: „Goed bekomen?’* Waren jullie samen, of staat het met je afwezigheid in ver band? De jongeman is erg verlegen ge worden. Wat denk je wel, Lydia. Wij heb ben onlangs samen gegeten, een hee- renbijeenkomst in een beperkten kring. Neen, dat heeft niets met mijn q^eis te maken. Lydia trekt haar wenkbrauwen sa men. Nu, enfin Hans, als je het mij niet wilt zeggen, houd het dan maar voor je, je weet, ik laat je je vrijheid. Hans Holk neemt haar hand. Daar ben ik ook dankbaar voor, Lydia. Je weet irfimers, dat je geen reden hebt jaloersch te zijn. Wat vrouwen betreft, neen. Zij kijkt hem met haar betooverend Wij vrouwen zijn raadsels, Hans... voor de mannen. Jullie bent ook raad sels voor ons. Als men ze volkomen kon doorgronden, was alles niet meer komt een bruingebrande, rijzige man met een markanten adelaarsneus bun plaats voorbij en blijft verrast staan. Dat is ook toevallig, hoe gaat het, Holk? Goed bekomen? Dank u, goed, zegt de jongeman, maar zijn stem klinkt schor. Hij keert zich naar Lydia. Mag ik je dokter Ivar Olsen voor stellen? Dokter, dit hier is mijn ver loofde. Lydia Terboven. Zeer aangenaam met u kennis te maken, juffrouw Terboven, ik had al het genoegen over u te fiboren. De blik van den vreemde is dwin gend. Lydia Is bleek geworden. Mijnheer Holk heeft u zeker over mij gesproken? Dokter Olsea lacht vriéndelijk. Ook dat, juffrouw Terboven, maar daarmee is onze Holk spaarzaam’, een voorbeeld van discretie. Ik ken u van het tooneel en mag mezelf een van uw bewonderaars noemen. U vleit mij, dokter Olsen. Integendeel, juffrouw Terhoven. Maar ik bied u mijn verontschuldiging aan, ik was op het punt van weggaan, een dringende afspraak. Het was mij een vreugde u te leeren kennen, I juffrouw Terhoven. Wij zien elkaar I spoedig terug, beste Holk. over wie ik nog nooit met je heb gesproken, Lydia, zegt hij kalm. De kennisma king met Olsen is een paar weken oud. Hij is een prachtkerel en al is hij veel ouder dan ik, toch behandelt hij mij als een goeden kameraad... Lydia Terhoven denkt na. Heeft dokter Olsen ook iets met het circus te maken? Hans Holk protesteert. Hoe kom je er aan, Lydia? Dat is het nu juist, waarom ik hem graag mag. Hij is een geleerde, een man, die vele wetenschappen beoefent. Daarbij reist hij de wereld rond, niet als een zigeuner, een circusman, maar als een ernstig onderzoeker. Nu leeft hij van zijn geld, hij moet zeer rijk zijn en hij bestudeert nu het leven, zooals hij het noemt. Je hebt een opvallende belangstel- lachje aan. ling voor dezen dokter Olsen, men zou bijna jaloersch worden. Hans Holk kijkt haar verwonderd aan. RIJWIELDIEF BETRAPT Door een agent van politie werd aan gehouden de 17-jarige H. K., zonder be roep, die trachtte een rijwiel te stelen, 2 1 1 .12 IValkenbosch- kade. Hij is in verzekerde bewaring ge steld. Een uur later zitten zij in een nis P11 een bekend restaurant in de bin- •pastad. Het licht van een antieke lan- ~ara met bontgekleurd glas, valt over re eikenhouten tafel, waarop in boka- de roode wijn schemert. kellner heeft de ledige schalen en al weggenomen. Blauwe siga- £«tenrook stijgt naar het donkere pla- omhoog. B Wat Hoen wij nu, Lydia? vraagt Voi ondernemingslust. dat ttlelsie wijst naar een avondblad, hTn..111 .een andere nis eenzaam aan den “UUr hangt. eens na in het avondblad, ®ans Hoifc Btast op. Op dit oogenblik I spoedig terug, beste Holk. ven. In het „woonstad”-gedeelte ziet men op ruime wijze boom beplanting, plant soenen, plantsoenstrooken en voortuinen toegepast. Deze vormen samen de „lon gen”, waarop wij hierboven doelden en ze dragen in hooge mate bij aan de aanr trekkelijkheid der stad, wier burgerij per hoofd over méér recreatieruimte beschikt dan die van welke der andere grootte steden ook. Daartoe hee(t ook in belang rijke mate bijgedragen de aankoop van ’n aantal buitenplaatsen aan den rand der stad, w.o. Vreugd en Rust, Marlot, Ockenburgh, de Voordes en Arendsdoijp. Ir. Bakker Schut droomde zich, toen en kele dezer, o.m. de Voordes, werden aan gekocht, nog Groot-den Haag, d.w.z. de annexatie van Rijswijk en Voorburg. Zoo ver is het echter nooit gekomen. Wij kregen onze nieuwe, weidsche par ken het Zuiderpark, het Westduinpark en het Westbroekpark. De sport kreeg ruimschoots haar deel in en bij de nieuwe stadsdeelen de industrie werd gelokt en met succes. Zij bleef echter, buiten de woonwijken en kreeg haar eigen terreinen rond de Laakhaven, bij de Visschersha- ven en laatstelijk in het Binckhorstifom- plex. De oude binnenstad onderging ingrij pende veranderingen door o.a. de ver nieuwing van den Hofweg, het scheppen van den Vijverdam. den aanleg van Groote Marktstraat-Kalvermarkt en Jan Hendrikstraa’te-TarensltaatVondelstraat. Saneeringsplannen van grooten 'om vang kwamen tot stand en werden groo- tendeels ten uitvoer gelegd. Dit onder deel alléén van de taak van jy. Bakker Schut zou een boekdeel kunnen vullen. Wij moeten hier met een. opsomming in enkele regels volstaan Scheveningen ten Zuidwesten v6n de. Keizerstraat (755 wo ningen grootste saneering, welke in ons land heeft plaats gevonden) van Boecop- straat (200 woningen), Vuurbaakstraat. enz. De saneering, van het Spui is volle dig voorbereid, doch haar uitvoering werd door het uitbreken van den oorlog opge houden. Onder ir. Bakker Schut werd het Ge meentelijk Grondbedrijf opgericht, waar in pl.m. 11.000 erfpachten met een op brengst van 3-8 millioen per jaar, zijn on dergebracht Gedurende zijn directeur schap van den Dienst der S. en ,V. werden ruim 25.000 woningen gebouwd door ge meente, vereenigingen en particulieren. Op nationale- en internationale con gressen werd de stem van ir. Bakker Schut vaak vernomen in bondige ’prae- adviezen. Men luisterde daar gaarne naar zijn steeds welgefundeerd betoog, gegoten in helderen, klaren stijl. Wij mogen her inneren aan zijn in 1924 gehouden prae- advies voor het Int. Stedebouwkundig Congres te Amsterdam, betreffende streekplannen. Talrijke boeken, studies en brochures verschenen voorts van de hand van ir. Bakker Schut, waaronder zijn bekende studie over „De bevolkingsbeweging in Nederland en in het bijzonder te ’s-Gra- venhage” en „het Gedenkboek De Volks huisvesting te 's-Gravenhage 1914—1939”. De studie hield zijn geest fitdaarvan profiteerde den Haag en zullen de vele instellingen, waaraan hij, ook na zijn af treden als directeur van S. en V., zijn steun blijft geven, in de toekomst blijven genieten. r fl 1/

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5