De luchtaanvallen op Java Jjo. 18117. 194a Donderdag 26 Februari. Papen De mislukte aanslag op von Toekomst der Nederlandsche bedrijven VERDUISTEREN v. 7.12 uur nam. tot 8.33 uur v.m. 39 n2m cOn?er 5 38 op z.38 n.m., 27 Febr. onder 6 v.m op 3.36 v.m. v o I ïn den nacht van 3 op 4 Maart. “en toCu n mSLD?KTERSTussch«n io u. n.m. en 7 u. v m No H'inno Ziekenfondsleden de Vo’hardme no. 116364; zg. Stadspatiënten no 49 Nieuwe Duitsche duikboot* successen Erkenning den arbeider werk van en van Politiek conflict in Uruguay Dubbele moord te Amsterdam Nauwkeurig onderzoek ingesteld I Bezorgdheid te Batavia Zeventig gealliëerde toestellen vernietigd Engelschen trekken in Birma terug De bedreiging Rangoon Strenge straffen voor luisteren naar verboden zenders Extra bericht Roof waarschijnlijk drijfveer zijn 7 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 7 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Vijandelijke vliegtuigen boven Amerikaansche Westkust Eenig licht in de zaak Zeven schepen uit convooi vernietigd Port Moresby gebombardeerd Japansche vlagofficier gesneuveld Britsch-Indische troepen worden teruggeroepen Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Staatsgreep van Baldomir Verklaringen van Australischen minister Opvatting te Berlijn Java? waI?bü^o!a’sOtgemet|d, ervijLShlT%iegtïgTnCïermeW warden,dmel°dt Domei nog net volgende: De eerste golf Japansche gevechtsvliegtuigen viel onder bescherming van jagers om 10.30 uur Bandoeng aan, waarbij 25 vijandelijke vlieg tuigen op den beganen grond in brand werden geschoten. De vergezellende jagers daagden vijandelijke vliegtuigen, welke opgestegen waren, tot het gevecht uit en schoten er 5 van omlaag. 19 Minuten later werden op het vliegveld van Kalidjati nog 25 vijandelijke machines met machinegeweervuur vernietigd. De tweede reeks aanvallen begon om 5.30 uur n.m. met een actie tegen het vliegveld Tjililitan bij Batavia, waar Japansche gevechtsvliegtuigen 8 toestellen vernielden en de hangars zoomede andere inrichtingen van het vliegveld in brand geraakten Ten Noorden van Buitenzorg geraakten Japansche jagers met 10 Hurricanes in gevecht, waarbij 1 machine werd neergehaald. Tevens werd een aanval op de basis voor marine- vliegtuigen te Batavia uitgevoerd, waarbij behalve de aldaar gestationneerde vlieg tuigen een in de haven liggende lichte kruiser en 2 koopvaardijschepen van 3000 ton elk met bommen bestookt werden. Bij dezen aanval werden 2 marinevliegtuigen vernietigd. Twee andere toestellen, welke bij den terugkeer naar het vliegveld werden neergeschoten, brachten het totale aantal vernielde vijandelijke machines op 68. Voorts werd 1 Blenheim-machine boven Palembang en nog een andere boven «n niet genoemd vliegveld neergehaald, waardoor het totale aantal van den dag Commandowisseling Australisch generaal te Batavia De verliezen van de luchtmacht in Nederlandsch-lndië Rede van den heer Woudenberg Ned.-Indische tanker opgebracht Anti-Duitsche pamfletten in Ankara en Istanboel verspreid Turksche pers verontwaardigd Japanners op 50 k.m. van de hoofdstad I 1AAGSCHE COURANT aanslag betreft, de Nederlandsche volksge- de van De materieels en de ideëele kant De uriuiaiu icrugiocu.swua-- hij heeft ^oordi front’ de ge- Het Duitsche Landesgericht heeft den Nederlander I. B. P. uit Amsterdam we gens het luisteren naar en het verspreiden van radioberichten van den vijand tot twee jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Hetzelfde gerechtshof legde aan den Ne derlander P. de Gr. uit den Haag, die her haaldelijk, ondanks het verbod, geluisterd heeft naar het uitzenden van vijandelijke radioberichten, en zich bovendien aan anti- Duitsche uitlatingen heeft schuldig ge maakt, een gevangenisstraf op van 4J jaar. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 de en vóór rond 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 □e bedrijfsgemeenschap zoo’n bedrijfsgemeenschap mede, geen der verbonden strijdkrachten Op de De woordvoerder van het Witte Huis heeft medegedeeld, dat zich gisteren 2 golven vijandelijke vliegtuigen boven de Westkust van Amerika bevonden. Het onderzoek, dat door de regeerings- instanties wordt gevoerd, heeft nu eenig licht in de zaak gebracht. Na identifica tie van het lijk van den vermoedelijken dader is gebleken, dat men met een bui tenlander had te doen, die reeds eenige weken onder de controle van de Turksche politie stond. Tot dusver heeft de politie geweigerd den naam van dezen buiten lander te noemen. Zij heeft voorts meer dere ooggetuigen gehoord. Het onderzoek wordt voortgezet, aldus S.P.T. tot 70 is gestegen. Met dagelijks toenemende spanning verwacht men te Batavia een Japan- schen aanval op Java, waarvan de val zoi’ betaekenen, dat het geallieerde Zuidzee-front naar Australië moet worden teruggetrokken. Ondanks het ernstige gebrek aan vliegtuigen, zoo wordt uit Batavia gemeld, heeft men de hoop nog niet opgegeven, dat op Java tot het uiter ste tegenstand zal worden geboden. Men wijst er te Batavia verder op, dat er in Nederlandsch-lndië practisch geen linie meer is, waarop men zich kan terugtrekken. Naar de Britsche berichtendienst uit Canberra meldt, hebben Japansche bom menwerpers gistermiddag Port Moresby (Nieuw-Guinea) aangevallen. Nadere bij zonderheden ontbreken. Het ministerie van Marine te Tokio deelt mede, dat de schout bij nacht Sjoesaka Shiboeja tijdens de operaties van 24 FeOruari ter hoogte van Borneo is gesneuveld. De minister van Landsverdediging heeft Dinsdag in den Indischen staatsraad mede gedeeld. naar uit New Delhi wordt ge meld, dat reeds maatregelen genomen zijn om de buiten Britsch-Indië strijdende troepen naar Indië terug te roepen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35- 37 Bijkantoor: Scheveningen Kelzerstr. 319, rei. O503i0; Filialen: RijswijH Kantoorboek!?. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruvs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboek!). Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel 772444; Boekh. E. O. Couvóe, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 De leider van de nationalisten in Uru guay. dr. Herrera, is uitgewezen, meldt de „Giornale d’Italia” uit Montevideo. Voorloopig is hij naar de hoofdstad over gebracht. Alle leidende personen der na tionalistische partij worden streng be waakt. Onder hen bevinden zich de voor zitter van den Senaat, verscheidene sena toren en de vice-president der republiek, dr. Charlone. De staatsgreep van president Baldomir, die alle politieke organisaties heeft ont bonden, wordt toegeschreven aan vrees voor den tegencandidaat-voor het presi dentschap dr. Manini. Na het aftreden van den chef van den generalen staf, generaal Pedro Cicco, zijn er volksverzamelingen ontstaan voor het regeeringsgebouw, waar bij 30 personen werden gekwetst. Tijdens de demonstraties werd betoogd voor de onafhankelijkheid van Uruguay en tegen de Ver. Staten. Een poging om de redactie te bestormen van het regeeringsblad „El Pueblo’’ werd door militairen verijdeld. In de kringen der aanhangers van Herrera werden tal van arrestaties verricht. Twee senatoren werden gewond. Pas tegen den avond werd de rust in Montevideo her steld. Behalve de nationalistische partij eischt thans ook de socialistische partij het af treden van Baldomir, wiens lijfwacht van 200 tot 300 man versterkt is. Baldomir ontmoet bij de oprichting van den door hem gewilden raad van state groote moei lijkheden. De onafhankelijke partij heeft haar medewerking geweigerd en geëischt, dat op 29 Maart de in de grondwet be paalde presidentsverkiezingen gehouden zullen worden Baldomir heeft dezen eisch van de hand gewezen. Op het ©ogenblik, zoo besluit de „Giornale d’Italia bestaat de regeering van Uruguay uit den minis ter van Buitenlandsche Zaken en den pre. sident, die ter zijde wordt gestaan door den ambassadeur der Vereemgde Staten. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft de Australische minister van buiten landsche zaken, dr. Evatt, in het Parle ment verklaard „Australië bevindt zich in het meest kritieke gevechtsgebied van de wereldgeschiedenis. De enorme pro ductiecijfers van de geallieerden staan uitsluitend op papier. Dit papieren argu ment mag de bevolking er niet toe ver leiden, zich aan een vermetel vertrouwen over te geven. De geallieerden kunnen den oorlog alleen winnen, wanneer zij tot het offensief overgaan. De Australiërs beschouwen de bolsjewieken als hun bondgenooten. De Sovjet-Unie zal stellig na den oorlog een beslissende rol spelen in het gebied van den Stillen Oceaan”. De opvatting van de Duitsche politieke kringen over de ontploffing te Ankara blijkt, naar van bevoegde zijde wordt verklaard, uit het hierover in Berlijn ge publiceerde communiqué. Men acht het in deze kringen aan geen twijfel onderhevig, dat hier sprake is van een aanslag in samenwerking tusschen den Britschen en den bolsjewistischen ge heimen dienst. Voorts is men er van overtuigd, dat ambassadeur von Papen als overbrenger der inlichtingen aan de Turksche regeering inzake de door Eden te Moskou gevoerde onderhandelingen, moest worden geliquideerd. In deze over tuiging wordt men versterkt door het feit, dat er de laatste weken veelvuldig pam fletten in Istanboel en Ankara verspreid zijn, waarin stelling genomen werd tegen von Papen in het bijzonder en tegen het Duitsche Rijk in het algemeen. Overigens wacht men het resultaat af van het door de Turksche regeering ge opende onderzoek en verwijst men nog naar de talrijke ontploffingen van de laatste maanden, waaruit een bijzonder groote activiteit van Britsche agenten is gebleken vnï01gens berichten uit Delhi Is de bevel- bn ltlg in Birma, die tot dusver berustte generaal Wavell, overgenomen door he? °pPerbevelhebber in Voor-Indié, ge- ne^l Hartley. Ho,/e, wisseling, aldus radio-Delhi, is J^^keiijk gemaakt door de gewijzigde 10Rss tuatie in do Stille Zuidzee. Hoe kan zoo’n bedrijfsgemeenschap ontstaan Zij kan niet ontstaan door dwang van bovenaf, door een verordening of wet. Zij moet ontstaan uit de verhou ding van mensch tot mensch, van arbei der tot arbeider, van ondernemer tot on dernemer. „Een volk is zoo rijk als het arbeid weet te presteeren,” dit moeten wij, aldus de heer Woudenberg, voor oogen houden. Er zal moeten gewerkt worden, met kracht en overtuiging en met moed. In de goede verhouding van arbeidenden mensch en bedrijfsleider ligt de toekomst veilig geborgen. Nu wij tot de Europee- sohe levensruimte behooren, moeten we ons ook daarvoor geheel inzetten, moeten we onze plaats veroveren, zooals ook de Nederlandsche jongens aan het Oostfront daarvoor strijden. We hebben vroeger een Volkenbond ge had, waarin de internationale moeilijk heden zouden worden opgelost. Nu krij gen we, zoo besloot de heer Woudenberg, een werkelijk Europeeschen bond. Daar voor stroomt bloed. Maar wij zien een hechte Europeesche volkerengemeenschap groeien. Niet uit conferenties. Als we ’t zóó zien, is de toestand niet hopeloos. De Nederlandsche mensch is minstens zoo’n goed Germaan als de Duitsche; hij kan ons brengen een goed werkend en goed produceerend volk. □e Nederlandsche arbeiders in Duitschland Naar aanleiding van hem gestelde vra gen stond de heer Woudenberg nog even stil bij de positie der Nederlandsche ar beiders in Duitschland. Op het oogenblik werken ongeveer 160.000 Nederlandsche arbeiders in het Duitsche Rijk. Deze ar beiders leven meest in werkkampen en dit heeft bezwaren, omdat de Nederland sche arbeider nu eenmaal zeer aan huise lijkheid is gehecht. Er is echter veel ge daan om dit gemis aan huiselijkheid te vergoeden. Het Duitsche Arbeidsfront tracht hen in alles tegemoet te komen en kortelings is dit werk aan Nederland sche N.V.V.-menschen opgedragen. In 14 gouwen is thans een vertegenwoordiger van het N.V.V. Hierbovenuit gaat een overeenkomst met het Rijksarbeidsmi- nisterie, waarbij de Nederlandsche arbei ders lid zijn van het Duitsche Arbeids front, maar waarbij de helft van hun con tributie gebruikt wordt om hun sociale positie in Nederland in tact te houden. Ook op het gebied der cultureele verzor ging wordt veel gedaan. Kort geleden werden 30.000 boeken gekocht en naar de kampbibliotheken gezonden, waarheen ook geregeld dagbladen en tijdschriften gaan. Tenslotte wees de heer Woudenberg er op, dat hij ook geregeld besprekingen met ondernemers en bedrijfsleiders voert om ook bij den werkgever het besef te wekken van het bedrijf als gemeenschap zooals hij het hier eerder uiteengezet heeft. Volgens een bericht van United Press “*kken de Britsche troepen, die na bloe- ®’ge bajonetgevechten aan den Oostelij- ken oever van de Sittang (Birma) terug gedrongen zijn, zich verder terug om “’euwe stellingen te betrekken. Het ge- Vaar bestaat, dat zij anders door den in aa©tal sterkeren vijand zouden kunnen Worden omsingeld. De frontcorresponden- n uit Rangoon, aan wie men den raad «eeft gegeven, zich bij de evacuatie der volking aan te sluiten en naar het v°1?rden vertrekken, hebben bijna bikomen het contact met het eigenlijke ont verloren en kunnen ook niet- bij nadering zeggen, hoe de frontlijn thans verloopt Zeker is echter, dat een alge- eene terugtocht van de Britten aan den gang is. hetde gemeenschap dienen. Elk bedrijf kan men als een gemeenschap beschou wen en dan zijn de sociale en economi sche moeilijkheden gemakkedijk op te los sen. Op mijn studiereizen in Duitschland is mij gebleken, dat de tonnen gelds uit gegeven aan sociale verbeteringen, aan cantines, aan sport, aan hygiënische voor zieningen en zoo meer, ruim hun rente hebben opgebracht, ook wat de arbeids prestatie betreft. In Nederland, aldus de heer Woudenberg, kan de prestatie van den arbeider wel met 50 pCt. worden op gevoerd bij waarachtige arbeidsvreugde. Bij de doorgevoerde mechanisatie, bij het vele werk aan den loopenden band, is het noodig, aan den arbeider ook na zijn werk geestelijke ontspanning en weer stand te geven. Dit is geen utopiein Duitschland kan men zien wat in deze richting is bereikt. Dit moet ook in ons land kunnen worden bereikt. De bedrijfs gemeenschap moet zoo worden ingericht, dat er een verhouding is als van een of ficier tot zijn soldaten zij werken allen voor hetzelfde doel, dit ééne doelhet belang van meenschap. De heer Woudenberg. (Persdienst N.V.V.) wekte tegen het kapitalisme. Duitschland heeft dit standpunt van den klassestrijd overwonnen het heeft van de massa weer een volk gemaakt In Nederland werden vele ingrijpende maatregelen getroffen, o.a. kwam een stakingsverbod tot stand. Maar hiermede is de klassestrijdgedachte niet uitgeban- nen. Tot nu toe waren er organisaties van werkgevers en van werknemers, welke met elkaar besprekingen voerden over loonawesties, arbeidsvoorwaarden, etc. Den eenen keer verliepen die be sprekingen beter dan den anderen, maar zij waren toch altijd gebaseerd op tegenstelling tusschen werkgever werknemer. De werkloosheid van den oorlog, met een cijfer van 500:000 werkloozen. heeft men met deze besprekingen niet kunnen oplossen. Wij zijn nu genoodzaakt, aldus de heer Woudenberg, ons vrij te maken van deze tegenstellingen van arbeider moeten we komen tot kameraad, een verandering waaruit de volkskracht geboren wordt, waarvan in Duitschland iedere bedrijfs leider en arbeider doortrokken is. Hoe kan dit in ons land worden be reikt Begonnen moet worden daar, waar beiden elkaar in een staat van na tuurlijke verbondenheid ontmoeten, dat is in het bedrijf. Arbeider, bedrijfslei der en ondernemer zijn met elkaar ver bonden door een gemeenschappelijk lot hun arbeid is op één en hetzelfde doel gericht. Vóór alles moet hier een sociale vrede heerschen De commandeerende generaal der Australische strijdkrachten op Malakka, generaal-majoor Gordon Bennett, is, vol gens den Britschen berichtendienst in Batavia aangekomen. Sinds de capitulatie van Singapore was van Bennett niets meer vernomen. den Japanners De en- een Militaire waarnemers te Tokio verkla ren naar aanleiding van het laatste bom bardement op Java, waardoor het totale aantal vernielde vliegtuigen op het eiland tot 177 is gestegen, dat „dit een zware slag is voor de geallieerden, daar thans bijna de helft van de vijandelijke lucht macht op Java vernield is en er weinig mogelijkheden bestaan voor een toereiken de versterking”. Dezelfde kringen schatten, dat de ge allieerde luchtmacht op Java bij het begin van de vijandelijkheden ongeveer 350 vliegtuigen sterk was, waaronder 100 ja gers. 80 bommenwerpers, 20 verkennings vliegtuigen en 120 andere typen. Dit aan tal is inmiddels waarschijnlijk door Groot- Brittannië en de Vereenigde Staten tot in totaal 450 toestellen verhoogd aangekomen, zond hij een ambassaderaad naar den Turkschen minister van buiten landsche zaken, Saradjogloe, om over de gebeurtenis verslag uit te brengen en een onderzoek te eischen. De Turksche minister van buitenlandsche zaken begaf zich terstond naar de Duitsche ambassade en feliciteerde den ambassadeur, dat hij aan den aanslag.was ontkomen. Saradjogloe deelde von Papen dat de Turksche regeering onder voorwaarden zou dulden, dat haar land het tooneel van dergelijke misdaden zou worden. Hij verklaarde voorts, dat door het ministerie van binnenlandsche zaken een nauwgezet onderzoek zou worden in gesteld en dat alle maatregelen reeds waren genomen. De president van de Turksche republiek en de ministerpresident wenschten den ambassadeur geluk met den goeden af loop. De Führer heeft von Papen telegrafisch gelukgewenscht, evenals minister von Ribbentrop. Het bericht van den aanslag deed te Ankara snel de ronde. Talrijke menschen dromden samen voor de plek van den aanslag. De knal van de explosie werd in het op ongeveer 300 m. afstand ge legen gebouw van de Duitsche ambassade duidelijk gehoord en men gevoelde zelfs een trilling. Zoowel in officieele kringen als onder de bevolking van de Turksche hoofdstad heerscht de grootste verontwaardiging over den aanslag op den vertegenwoor diger van het Duitsche Rijk. Bij de Duit sche ambassade worden voortdurend ge- lukwenschen ontvangen met het misluk ken van den aanslag. Gelijk met het bericht over den aan slag op ambassadeur von Papen ver neemt het D.N.B. uit Istanboel, dat daar eenige dagen geleden in verschillende stadswijken anti-Duitsche pamfletten zijn verspreid. De Turksche politie heeft Dins dag in een Grieksche club als vermoede lijke daders 2 Engelschen en een aanhan- ger van den verradersgeneraal de Gaulle gearresteerd Ook dit bericht toont aan, hoe Britsche agenten overal in Turkije werkzaam zijn. Inmiddels is dit slechts één voorbeeld vele andere gevallen blijven geheim, daar de Britsche geheime dienst gewoonlijk slechts stiekem spionneert omkoopt, af perst en moordt en zoon, G. geheeten, dreven een zaak in schoenmakersfourni- turen, in het perceel Haarlemmerstraat 106. Wijl de winkel Dinsdag en Woens dag zonder eenige kennisgeving gesloten was gebleven en men van de bewoners ook niets l.ad gehoord of gezien, begon nen de buren onraad te vermoeden en waarschuwden gisteren laat in den na middag de politie. Tegen zes uur kwa men twee agenten om een onderzoek in te stellen en daar zij aan de voordeur geen gehoor kregen, klommen de politie mannen uit een naastgelegen woning aan de achterzijde over de heining, braken een ruitje van de keukendeur en wisten zoo het benedenhuis binnen te komen. In de achterkamer tevens de huis kamer deden zij een afschuwelijke ont dekking: vlak bij de deur, die naar de keuken voert, lag het lichaam van de be woonster, met steekwonden in den hals. Er wachtte hun echter nog meer: in het gangetje, dat de verbinding vormt tus schen de achterkamer en den winkel, von den zij het lichaam van den zoon, dat dezelfde verwondingen vertoonde. De beide slachtoffers bleken reeds geruimen tijd overleden te zijn. Het voorloopig onderzoek heeft reeds uitgewezen, dat de dubbele moord waar schijnlijk Dinsdagochtend j.l. te ongeveer 9 uur is gepleegd. De slachtoffers waren beiden volledig gekleed. Vermoedelijk is roof de drijfveer van den misdadiger ge weest. Men heeft althans een leeg geld kistje in de woning gevonden, alsmede sporen, dat de laden en kasten doorzocht zijn. Op de gisteren gehouden dagelijksche 'persconferentie heeft de heer Wouden berg, commissaris van het N.V.V., ge sproken over„De toekomst van de Nederlandsche bedrijven”. De heer Woudenberg begon met op te merken, dat het N.V.V. op het oogenblik de eenige organisatie van arbeiders in ons land is. De confessioneele centrales zijn verdwenen. Het N.V.V. in zijn hui- digen vorm bezit verschillende monopo lies, toch heeft het zijn voldragen vorm nog niet bereikt. Dit zal eerst mogelijk zijn, wanneer het Nederlandsche bedrijfs leven zich op de breedst mogelijke basis heeft kunnen ontplooien. Wij staan thans voor de noodzakelijkheid, aldus de heer Woudenberg, verschillende sociale proble men op te lossen. Ongeveer 210 Neder landsche menschen moeten leven op 1 k.m.2 in Duitschland 170. Wij weten niet wat er van ons Indië terecht zal komen Een en ander brengt nieuwe pro blemen mee. met de oplossing waarvan ieder zich moet bezighouden. Tegenover dit alles staan nieuwe perspectieven, in de eerste plaats dat van de nieuwe Euro peesche levensruimte. Van primair be lang voor ons land en voor ons bedrijfs leven is echter, dat een goede onderlinge verhouding tot stand komt tusschen on dernemer. bedrijfsleider en arbeider Het probleem van de massa Duitschland heeft, zoo ging de heer Woudenberg verder, het probleem de massa opgelost. De ideologie van de Fransche revolutie heeft met dit probleem geen rekening kunnen houden. Er ont stond een vierde stand, die het Marxisme nroletarië’-s noemde en die den haat ver- Een Japansch vlooteskader, dat aan den aanval op Koepang (Nederlandsch Timor) heeft deelgenomen, heeft, naar Domei meldt, een Ned.-Indisch tank schip buitgemaakt. De bemanning nam de vlucht; het schip kreeg geen schade. Omtrent de bomontploffing te Ankara, waarvan wij gisteren melding maakten, zijn nog de volgende bijzonderheden be kend geworden Zooals iederen morgen verliet de Duit sche ambassadeur von Papen om 10 uur zijn woning en sloeg den weg in naar het ambassadegebouw. De aanslag werd gepleegd op 80 m. van de Duitsche am bassade. Von Papen had den indruk op het mechanisme van een helsche machine te hebben getrapt. Om 10.10 uur ont stond er een ontploffing, die den Duit- schen ambassadeur en zijn echtgenoote tegen den grond wierpen. Von Papen vertelde, dat hij achter zich een man be speurde. Deze werd door de explosie in stukken gereten. Von Papen’s jas was bedekt met bloedvlekken van het slacht offer. De explosie was zoo hevig, dat de ruiten van alle in de buurt gelegen hui zen sprongen. Verscheidene personen, die zich in de nabijheid bevonden, onder wie 3 jonge meisjes, werden door scherven ge kwetst. Zoodra hij van den schrik be komen was, begaf von Papen, die slechts eenige schrammen in het gelaat had op- geloopen, maar overigens geheel onge deerd bleef, zich naar de in de omgeving gelegen Italiaansche ambassade. Hij ver loor geen oogenblik zijn koelbloedigheid en liet terstond de politie waarschuwen, die de huizen in de buurt liet bewaken. Sommige getuigen hebben een man zien vluchten. Er bestaan twee lezingen HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 26 Februari. Het Opper bevel der Weermacht maakt be kend Duitsche duikbooten hebben mid den in den Atlantischen Oceaan in hardnekkige gevechten, die dagenlang hebben geduurd, van een krachtig beschermd convooi 7 schepen, waaronder 2 groote tank schepen, in totaal 52.000 b.r.t., tot zinken gebracht. Voorts werden 6 groote schepen, waaronder een tankschip, zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden, dat ook deze verloren zijn gegaan. Opnieuw is de hoofdstad opgeschrikt door een gruweldaad, waarvan dit maal een 63-Jarige weduwe en haar 38-jarige zoon het slachtoffer zijn geworden. Moeder samen PRIJS DER ADVERTENTIBN: Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 et, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 et Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. - Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer •■■■■■■"■■■■■■■■■■■■■■•■■Ma...... Het Turksche blad ,,Ulus” brengt groot opgemaakt een uitvoerige uiteenzetting over den bomaanslag. In een eigen com mentaar merkt het blad op. dat Turkije dergelijke gebeurtenissen in geen geval mag toelaten. De bevolking van Ankara en van heel Turkije is verontwaardigd en verheugt zich tevens oprecht over het feit, dat de ambassadeur van het be vriende Duitsche Rijk gelukkig aan den aanslag is ontsnapt. Bij deze gelegenheid komen de gevoelens van hoogachting en saamhoorigheid. die het Turksche volk aan^en van de Turksche Duitsche vriendschap en jegens den ann to* uittog Van het Dnitsche RiJk' opnieuw In het blad ..Aksdam” geeft Sadafc uiting aan het leedwezen van het Turk* sche volk over deze gebeurtenis en aan de voldoening van Turkije over het mis- ukken van deze misdaad jegens den bit alle Turksche staatslieden geliefden”eï De'ri^k aJnbassadeur vam Duitschland’'. Turksche regeering, aldus Sadak zal zeer scherp optreden om de misdaad te ontsuieren. De Duitsche ambassadeur bezit de sympathie van het geheele Turk sche volk, welke sympathie door dit voorval nog is verstevigd. d“ wat den aard van den n.l. een, dat er sprake was van een op den boulevard liggende helsche machine en een, dat er een bom werd geworpen. Zoodra von Papen in zijn bureau was Unlzeuena was ae uitwerking van de wapens DknjU~-van de As op de terugtrekkende Britsche colonnes, foto: één der vernielde Britsche voertuigen in de Cyrenaica (Luce-Atlantic-Holland) Het is redelijk, dat de werkende mensch de vrucht en de erkenning van zijn ar beid opeischt. Er is dus een materieele en een ideëele kant, welke laatste vooral belangrijk is. Ik heb dit uit ervaring kun nen vaststellen, aldus de heer Wouden berg. Hij herinnerde in dit verband aan de vroegere 1 Mei-optochten en aan de leuzen, die geschreven waren op de daar- in meegedragen dundoeken, leuzen, die als een kreet, een schreeuw van het hart warende erkenning van den arbeider 1 en van zijn werk. De groote moeilijkheid is, den Neder- landschen bedrijfsleider op te voeden zóó, dat hij in zijn bedrijf het volksche geheel gaa<t zien en dat hij den geest gaat be seffen der gemeenschap, dat wil zeggen van het socialisme. Gemeenschap is vreugde, is kracht. Vroeger, zoo ging de heer Woudenberg voort, was socialisme: klassestrijd. Nu is Nu de geheele burgerbevolking en regeering Rangoon hebben verlaten, heeft thans ook radio-Rangoon haar uitzendin gen gestaakt. De Birmaansche radio zal voortaan op de golflengte van van Rangoon ligt en de zetel regeering en 1„. L--1— tn Rangoon achtergelaten, die Verderen opmarsch van de vernielingsacties moeten uitvoeren, «apansche troepen staan slechts op kele mijlen van Pegoe, vanwaar weede, slechts 50 k.m. lange autoweg ^aar Rangoon voert. PRUS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode” koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20. zonder Modeblad ƒ3.95. - Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. - Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Nu de geheele burgerbevolking thans ook radio-Rangoon haar uitzendin- Mandalay Uitzenden, dat rond 700 k.m. ten Noorden ‘l van de het hoofdkwartier is worden Slechts enkele troepen zijn nog bij .•V

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1