onservaiorium SUPEROL KUNST EN LETTEREN Laatste Telegrammen UIT DE OMSTREKEN BUITENLAND STADSNIEUWS BINNENLAND SPORT GEMENGD NIEUWS HET WEERMACHTBERICHT ONSMAKELIJK! over ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT Lagerhuisdebat den oorlog Misstanden in het kampleven Duitschland strijdt voor Europa JUWELEN ÏHAAGSCH HAAGSCHE COURANT Donderdag 26 Februari 1942 - 2e bl. pag. 2 Weer twee collecte-dagen voor Winterhulp Beperking van het autoverkeer Geen Duitsche basis op Canarische eilanden RESIDENTIE-ORKEST I den staat HAAGSCHE SCHETSCLUB METEROPNEMING BIJ HET G. E. B. ONDERWIJS KERKNIEUWS „Al$ de klok twaalf slaat” BUSLIJN R Verplichte dienst aan in Italië HET PRINCESSE-THEATER IN EEN NIEUW KLEED Spaansche nota J. Franken Pzn. bij „Astrid” NEDERLANDER EN NOOR IN NOORWEGEN GEFUSILLEERD Eerste rede van Stafford Cripps Groote partij tuberculeus vleesch in beslag genomen Engelscben in New York ingekwartierd 4 I alle de i i 1 Vijandelijke aanvallen aan het Oostelijke front afgeslagen Hedenavond van 19.4520 uur spreekt Max Blokzijl over den zender Hilversum II in de serie „Brandende kwesties” over het onderwerp „Als de klok twaalf slaat”. Van End bracht 1 t i 1 i 1 1 i i 1 i I i I I I De dienst op buslijn R zal met ingang van 1 Maart a.s. worden stopgezet. 109? =S=! Luchtaanvallen op Engelsche linies ROME, 26 Februari. (Stefani.) In zijn weermachtbericht no. 635 maakt het Ita- liaansche opperbevel het volgende bekend: In Cyrenaica: Verkenningsactiviteit van onze vooruitgeschoven posten. Tusschen Tobroek en Sidi el Barrani vielen lucht formaties van de as linies en verbindings- centra van den vijand aan. Drie Welling- ton-machines werden door het luchtdoel geschut van Derna neergehaald. Talrijke andere vliegtuigen werden op den beganen grond getroffen en onbruikbaar gemaakt of ernstig door de Duitsche jagers bescha digd. Golven bommenwerpers volgden el kaar op bij de aanvallen op Malta, waarbij de vlootbasis La Valetta en de vliegvelden Halfar en Luka gebombardeerd werden. Een Hurricane werd in een luchtgevecht neergehaald. De vijand ondernam aanval len op Benghasi en Tripoli gedurende den nacht. Geen enkele schade van beteekenis en geen slachtoffers. Een Engelsch vlieg tuig. dat door het luchtdoelgeschut van Benghasi in brand geschoten was, stortte in zee. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: In de uitzending .Spiegel van den dag", op Vrijdag 27 dezer, zal een vraaggesprek worden uitgezonden, waarin de gemach tigde voor de jeugdherbergen in Neder land. de heer G. A. van Dieren, interes sante mededeelingen zal doen in verband met de misstanden in het kampleven. Schoolgebouwen: Nieuwe Schoolstraat 38 bij Mauritskade Laan van Meerdervoort 383, Broekslootkade 19, Rijswijk. Opgericht 1914 28ste Schooljaar. Britsche bombarde- even zinloos als ver- Voorloopig per twee maanden Naar de directie van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf mededeelt, zal het tengevolge van ziekte onder het perso neel, belast met de meteropneming, en den daardoor ontstanen grooten achter stand in de werkzaamheden van dit per soneel, noodig zijn behalve voor de vier zomermaanden Mei, Juni, Juli en Augus tus. zooals tot heden de gewoonte was, ook voor de maanden Maart en April te volstaan met een tweemaandelijksche meteropneming. De vaste bedragen, zooals meterhuur, vastbedrag oppervlaktetarief, enz., zullen dus bij deze meteropnemingen dubbel worden berekend. uit Hl. van Oorlog bekend gemaakt, dat een kleine af- deeling Engelsche troepen in het stadge- bied van New York is ingekwartierd. Er werd niet gemeld, uit welke troependeelen deze afdeeling bestaat en hoe lang zij ver moedelijk in New York zal blijven, of waarheen zij definitief zal vertrekken. S.P.T. meldt: Radio Boston heeft er op gewezen, dat de aankomst van Britscne troepen als een symbolische maatregel moet worden gezien, welke de Bntsch Amerikaansche samenwerking uitdrukt. WIJ VERKOOPEN F. W. HAVIK, AMSTERDAM DEN HA* 7. WAGENSTRAAT 141 TELEF, 11.68.60, ners te brengen. In Indië is het echter nog voldoende tijd, om de bevolking te gen de Japanners op te zetten. Het D.N.B. meldt uit Rome: In een nieu we door den Koning-Keizer onderteekende wet wordt bepaald, dat voortaan alle man nen van 18 tot 55 jaar kunnen worden ver plicht tot het verrichten van bepaalde werkzaamheden in dienst van den staat. De fascistische partij zorgt voor de uit voering van deze nieuwe wet. Het geheel staat onder leiding van het ministerie voor de Corporaties. De Italiaansche bladen maken uitvoe rig van deze nieuwe wet gewag, welke, naar zij schrijven, een samenvoeging be oogt van alle krachten van het Italiaan sche volk ten behoeve van de eindover winning. Deze dienstverleening door de burgers bestaat uit een ontplooiing van activiteit door intellectueelen en arbeiders bij de openbare lichamen en andere or ganisaties, voor zoover zulks noodig is voor het land in oorlogstijd. Burgers en soldaten zullen aldus tezamen een groot leger vormen. Ook voor de vrouwen zal een taak zijn weggelegd. Het Princesse-theater, dat thans ge ëxploiteerd zal worden door den heer A. G. van Tol, den eigenaar van het Metro- pole-Palace, is inwendig geheel gerestau reerd en is in een modern en smaakvol kleed gestoken. Dag en nacht is er ge zwoegd om op tijd gereed te zijn en het resultaat is van dien aard, dat de bezoe kers straks het theater haast niet meer zullen herkennen. De hall is uitgebroken en verruimd. Inplaats van één, zijn er nu twee loketten. De wanden, ook van de zaal en den foyer, zijn met marmer- en ivoorkleurige plastiek bekleed, waardoor er een warm aandoend en gezellig geheel is verkregen. Het tooneel is veel ruimer geworden en voorzien van een breede omlijsting, in het midden waarvan het verband tusschen muziek en film is ver zinnebeeld. De foyer heeft een totale metamorphose ondergaan door het aan brengen van boxen en banken, even zoo vele gezellige zitjes, waar de bezoekers van het theater gedurende de pauze ge zellig bijeen kunnen komen, om er te ge nieten van de muziek en van de geneuch- ten van de bar. Terra-cotta-kleurige ta pijten geven het geheel een gedistingeerd karakter, waarvan de intimiteit nog wordt verhoogd door de indirecte ver lichting. Met de bescheiden middelen, waarover de heer van Tol kon beschik ken, is zeer veel bereikt. In de toekomst zullen waarschijnlijk ook de fauteuils in de zaal worden vernieuwd. Morgenavond wordt het theater ge opend met een variété-voorstelling, waar in o.m. zullen optreden Rie Hellmig en Chiel de Boer. Op de volgende avonden wordt een filmvoorstelling gegaven Ver toond zal worden „Paradijs der Vrijge zellen”, met Heinz Rühmann. JUBILEUM BIJ HET G.E.B. Heden herdacht de heer A. K. Leeu- wenburgh, assistent-monteur in dienst van het G.E.B.den dag, waarop hij vóór 25 jaar in gemeentedienst trad. Hij werd door de directie geiukgewenscht. die hem de door het gemeentebestuur toegekende eervolle vermelding en een gratificatie overhandigde. RIJWIELOIEVEN GEARRESTEERD Aangehouden zijn de 26-jarige C. M., poetser, en de 21-jarige los-werkman A. O., die op 18 Februari een rijwiel op het emplacement van het Staatsspoor ont vreemd hebben. Zij hadden de binnenban den voor 6 en de twee buitenbanden voor 35 verkocht. De rest van de fiets hadden zij weggeworpen. De 34-jarige mej. B. v. D uit de Willem de Zwijgerlaan slipte met haar rij wiel op het Nassauplein, met het gevolg, dat zij een hersenschudding opliep. Zij is naar het ziekenhuis Westeinde vervoerd. De 48-jarige wielrijder J. J. B. uit de perenstraat slipte in de Weimarstraat. Hij brak het linkerdijbeeen. Door den Genees kundigen Dienst is de man naar het Roode Kruis-zickenhuis vervoerd. VOORBURG UITREIKING INLEGVELLEN Morgen (Vrijdag) heeft te Voorburg uitreiking plaats van de inlegvellen vw>. de distributie-stamkaart voor houders van boterkaarten (doch niet voor bonkaarten JA 02 of JB02) en wel van 9.30 tot 1130 letter T. V t.m. Voet en van 14 tot 1? uur Voets t.m. einde V en W. De uitreiking heeft uitsluitend plaats in het centrale distributie-uitroikingalokasl, waar voorheen de persoonsbewijzen we. den uitgereikt, ingang Vlietstraat DELFT Bij den schoenherstellerA. t« Delft is door ambtenaren van de prijs. Burgerlijke Stand. Loosduinen: Bevallen: S. Schaafsma geb, de Zwijger, d. S. de Zoete geb. Ver< schelling, d. Overleden: A. G. van Dobben, man van H. E. Meerman, 64 j. W. P. Bos, wed, van J. Barnhoorn. 86 j. J. H. Gerrit, sen, wedn. van H. van Jeveren, 85 j. A. Schuil, wed. van C. v. d. Ham, 84 j, - W. Moerman, ong. vr., 60 j. Voorburg. Ondertrouwd: D. van de Water en J. G. P. van Leer sum - J. Ooms en M. A. Alter Getrouwd: J. J. Stomphorst en W. E. Houtkamp. Bevallen: C. van Harten geb. Körner,z. - D. M. Parlevliet geb. Laagland, d. J. J van Eeden geb. van Ooijen, d. M. J, C. Elemans geb. van der Lem, d. - H.H. Weemhoff geb. Bos, z. Overleden: C. P. van Hulst, ongeh.. 84 j. - J. Levi. wed. van N. Leeuwarden, 75 j. - A. A. van der Ham, wed. van L. Pink- se, 65 j. - H. Mulder, wedn. van J. H. Warries, 78 j. - C. W. van Vliet, ongeh, 58 j. - A. Th. Sormani, man van J. G. E. Bloem, 76 j. - C. P. Rietdijk, vrouw van J. W. Mosterdijk. 64 J. - I. J. M. Laurillard. vrouw van M. E. Piena, 70 j. - M Th. G. van der Aa, ongeh., 77 j. M Th. B. Logger, wed. van B. H. Ro- wehl, 79 j. In het Spaansche ministerie van bui tenlandsche zaken werd gisteravond een nota van den volgenden inhoud overhan digd aan de buitenlandsche journalisten „Ter gelegenheid van het optreden van Duitsche duikbooten in het gebied van de Antillen, beweert de pers van eenige Amerikaansche landen, dat de Canari sche eilanden als Duitsche duikbootba- sis gebruikt warden. De Spaansche re- geering ziet zich genoodzaakt, dergelijke veronderstellingen op de meest besliste wijze tegen te spreken en alle moeilijk heden te voorkomen, die het gevolg van dergelijke valsche berichten kunnen zijn. Spanje bevindt zich in het volledige be zit van zijn souvereiniteit. Geen zijner havens dient den oorlogvoerenden landen als steunpunt. De militaire bezettingen in deze havens zijn uitsluitend Spaansch. Bovendien moet elkeen, die ook maar eenig denkbeeld heeft van de mogelijk heden tot opereeren van duikbooten, we ten, dat deze de Amerikaansche kust kunnen bereiken zonder op de eilanden in den Atlantischen Oceaan te zijn aange wezen. Reeds in den eersten wereldoorlog torpedeerden Duitsche duikbooten vele schepen in Noord-Amerikaansche wate ren. Dientengevolge mag ook thans nie mand de aanwezigheid van Duitsche duik booten in deze wateren verbazen, temeer daar Duitschland door het bezit van de Fransche en Noorsche kusten dichter naar de Ver. Staten is opgeschoven. De tegen Spanje uitgebrachte beschuldigin gen zijn even dwaas als valsch. Het Spaansche ministerie van buitenlandsche zaken stelt den correspondenten der bui tenlandsche pers voor, de Canarische eilanden zelf te bezoeken, teneinde zich van den waren stand van zaken te over- tuigen.’4 (Gr W. Amsterdam oooo’ tACumtNvoorkomt gtsMtnwc .Ook voor wonden de ideale desinfectans* DAMMEN NATIONAAL TOURNOOI VAN D.1.0. De Haagsche damvereeniging D.1.0, heeft een groot nationaal damtournooi uiL geschreven, hetwelk op Maandag 6 April (2en Paaschdag) gehouden zal worden in de bovenzaal van café-restaurant „De Galerij", Laan van Meerdervoort. Er zal in groepen van 4 gespeeld worden, waar bij de deelnemers naar sterkte ingedeeld zullen worden. Een eeregroep zal boven dien gevormd worden, waarin o.a de na tionale kampioen J. M. Bom zal uitkomen. Vele inschrijvingen zijn reeds binnengeko- men. Men kan zich tot 15 Maart opgeven aan de volgende adressen: P E. Berghuis, Groenesteinstraat 72; P Schaaf, Ruysdael. straat 23, alhier, en L. P. v. Roon. Over, burgkade 6, Voorburg. BOM SPEELDE BLIND-SIMULTAAN Een zeer bijzondere damgebeurtenis was Dinsdagavond te beleven in het gebouw C. J.M.V., alhier, waar de vereeniging D. I.O. een blind-simultaanspel had ge- kam pioen J. M. Bom en de bekende hoofd* klasse-spelers F. Gordijn en C. R. Tybout Er waren vele belangstellenden. Hoewel Bom verloor tegen Gordijn, die zich uit stekend weerde, en slechts remise kon ma ken tegen Tybout, zij het dan met voor deel, mag dit experiment toch als zeer ge slaagd worden beschouwd, daar de blind- speler geen enkele maal in verwarring ge raakte. terwijl hij het wel heel moeilijk had. Tegen Gordijn een ingewikkelde op sluiting en tegen Tybout een strijd op den langen afstand, wat aan het voorstelling»- vermogen groote eischen stelt. Systeem faalde Omtrent den eersten dag der debatten !n het Lagerhuis meldt de „Nya Daglight Allehanda” James Griffith heeft ver klaard, dat men in Engeland algemeen overtuigd is, dat het geheele systeem heeft gefaald en dat vele mannen, die de productie controleeren, tegelijkertijd den ken aan de behoeften van het volk en de belangen van hun firma’s. Kolonel Rayner zeide, dat de regeering het volk ook het ergste moet mededeelen. Het En gelsche volk weet niet, waarvoor het Strijdt. Sir John Schuster stelde de vraag, of de regeering den oorlog ernstig neemt en of zij het volk de waarheid vertelt. Hoe dikwijls heeft het Engelsche volk te hoo- ren gekregen „in Indië is alles in orde en Indië heeft een mlllioenenleger onder de wapens”. Thans begint het Engelsche volk aan dit mlllioenenleger te twijfe len. Kapitein Gammans stelde de vraag. Wat men eigenlijk gewild heeft met de versterking van Hongkong en wat men er zich eigenlijk van voorstelde, toen men op het laatste oogenblik nieuwe Britsche divisies naar Singapore zond, daar men toch had moeten weten, dat men deze daarmede slechts aan de Japanners over leverde. De conservatieve afgevaardigde sur Archibald Southby heeft volgens „Af tonbladet” gezegd te kunnen mededee- len, dat niets het Engelsche volk in den geheeien oorlog zoo heeft verontrust als de doortocht van de Duitsche slagsche pen door het Kanaal. Bovendien kon hij nog mededeelen, dat den Woensdag tevo ren 3 Duitsche torpedojagers het Kanaal onbeschadigd in Westelijke richting wa ren gepasseerd. Naar dit blad verder meldt, heeft de vertegenwoordiger van de unlversiteit van Cambridge, professor Hill, verklaard, dat Engeland weet, dat de resultaten van het bombardement van Duitschland uiterst onbelangrijk waren en dat de bommen nooit iets van betee kenis troffen. De mentspolitiek is kwistend. De vroegere minister van oorlog, Hore Belisha, verklaarde, dat de opneming van Cripps in het oorlogskabinet in alle krin gen tevredenheid heeft verwekt. Inzake den oorlogstoestand verklaarde Hore Be lisha, dat het wellicht te laat is, om In Birma iets te ondernemen, teneinde de Inlanders tot den strijd tegen de Japan- Morgen huizen-, overmorgen straatcol- lecte. Dat is voor de komende dagen het program van Winterhulp Nederland. De speldjes voor de straatcollecte dragen af beeldingen van groote Nederlandsche man nen. Wij bevelen deze collecte bij onze le zers warm aan. Het leven is, zelfs voor wie het goed kunnen doen, onder de hui dige omstandigheden heel moeilijk. Hoe veel te moeilijker moet het dan niet zijn voor hen, die gebrek lijden. Het zal wel niemand verwonderen, dat de aanvragen om hulp thans bij Winterhulp in stroomen binnenkomen. Om daaraan te kunnen vol doen, is veel geld noodig. Een ieder helpe naar vermogen Winterhulp. Zoo zal zij veel nood kunnen lenigen. Distributiepersoneel Met ingang van 1 Januari 1942 is een wijziging gebracht in de Ziektewet, waar door buiten twijfel Is gesteld, dat het op arbeidscontract werkend gemeentelijk distributiepersoneel voor zoover het niet meer dan ƒ3000 verdient, deel heeft aan de rechten, die deze wet verleent. Der halve komt het sedert genoemden datum ook in aanmerking voor de verplichte ver zekering ingevolge het ziekenfondsenbe sluit en voor de uitkeering van ƒ55, die krachtens de Ziektewet bij bevallingen wordt toegekend. Er is een tijd geweest, dat J. Franken Pzn. vrijwel door ons geheele land be kend en genoemd werd als ,,de” hout snijder uit ons land. Men zag zijn werk op kalenders, als illustraties, zijn eigen gespannen stijl, zoowel als de keus zijner onderwerpen deden zijn bladen, zelfs voor den niet ingewijde, onmiddellijk herkennen als een „J. Franken" Ook in zijn schilderwerk lag iets van die span ning, van dat zoeken en het is merk waardig. dat ik dit de laatste jaren in zijn werk mis. Dikwijls heb ik mij afge vraagd wat daar toch de reden van kan zijn. En ik weet, dat ik in dat vragen niet de eenige ben. In de kunstzaal Astrid”, Groot Hertoginnelaan 153, wordt tot 4 Maart een kleine expositie van werk door J. Franken Pzn. gehou den. Knap, vakkundig werk. Een half naakt, een stilleven, een zittend naakt op den rug gezien, ze getuigen alle van beheersching van het „métier” Daar is een uitmuntend geschilderd portret van mevr. C. Br. v. Gr.; een zwierig ge schilderd doek „Het hoedje”, boeiend van allure en zoo is er meer, dat men met bewondering bekijkt. En toch, als ik dan weer In de portefeuille met hout sneden bladeren ga. welke hier te kijk ligt, vraag ik mij af of J. Franken Pzn. een tljdelijken wapenstilstand heeft ge sloten met zichzelfDe ude span ning mis ik te zeer. B. van Eyssel- steijn. Personenauto’s zullen, zoowel in den openbaren dienst als in het economisch leven en het overige verkeer, slechts mo- VERGUNNINGEN AAN NIEUWE VOORWAARDEN GEBONÜEN De secr-gen van Waterstaat maakt het volgende bekend Teneinde het gebruik van personen auto’s zooveel mogelijk te doen geschie den ten algemeenen nutte en ten behoeve van gewichtige belangen moeten verdere beperkingen worden ingevoerd. Personenauto’s zullen, zoowel in gen worden gebruikt terwille van vitale belangen. Tijdsbesparing alleen rechtvaar digt het gebruik van een personenauto niet. Dit geldt in het bijzonder ook voor rit ten over groote afstanden. Ritten, welke slechts ten doel hebben, op gemakkelijkere of aangenamere wijze te reizen, zijn ten eenenmale ontoelaatbaar. Het ligt in het voornemen alle vergun, ningen voor personenauto’s, welke ver leend zijn op grond van' het eerste uitvoe ringsbesluit betreffende het vervoer van personen, met ingang van 1 April in te trekken. Voor zoover nieuwe vergunningen gege ven worden, zal dit geschieden onder na dere aan de vergunning te verbinden voor waarden. Deze voorwaarden zullen inhouden, dat geen personenauto's zullen mogen worden gebruikt voor: a. ritten op Zaterdag na 18 uur of op Zon- en feestdagen; b. ritten over meer dan 75 k.m. van de standplaats (hemels breedte gemeten); c. ritten binnen stede lijk gebied, voor zoover openbare vervoer middelen kunnen worden gebezigd; d. rit ten tot het bezoek van theaters, concerten, bioscopen, lezingen, vergaderingen, café’s, restaurants e.d.; e. ritten uitsluitend tus schen woonhuis en plaats van werkzaam heid. Deze voorwaarden gelden ook voor het gebruik van personenauto’s in den open baren dienst, voor zoover niet met be trekking tot de ritten, bedoeld onder a en b nadere dienstvoorschriften worden gegeven. De voorwaarden onder a, c en e gelden niet voor artsen en veeartsen, mits zij op de voorruit het gebruikelijke ken- teekeu voeren, vroedvrouwen, verplegers en verpleegsters, in de uitoefening van hun beroep. Voorts kunnen door den Rijksinspecteur van het verkeer op ver zoek uitzonderingen op de voorwaarden onder a, b, c en e worden toegestaan. Er wordt in het bijzonder op gewezen, dat deze voorwaarden ook gelden voor personenauto’s, die op gas of vaste brandstof rijden. Teneinde de bovengenoemde voor- waarderr reeds vóór de uitgifte van de nieuwe vergunningen toepassing te doen erlangen, worden zij door dezen als aan wijzing ingevolge de verordening nr. 15 1940. betreffende het vervoer van per sonen en goederen bekend gemaakt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat overtreding van deze aanwijzing er toe kan leiden, dat geen nieuwe vergunning wordt verleend. De naleving van boven genoemde voorwaarden zal door ver scherpt politietoezicht worden gecontro leerd. Te Berkel-En schot is het echtpaar Pijnenburg-Hopmans door ko lendamp bedwelmd. De vrouw is aan de gevolgen overleden de man kon nog worden bij gebracht. Een 27-j arige man uit E nschedé die veroordeeld was tot 2J gevangenisstraf en opgesloten zat in het huis van bewa ring te Almelo, had kans gezien te ont vluchten, doch was in Enschedé weer spoedig opgepakt. Bij zijn overbrenging naar Almelo onder geleide van twee ma rechaussees deed de man opnieuw een po ging tot ontvluchten en sprong hij door de coupéruit heen uit den trein. Hij had daarbij echter geen succes, want hij kwam in zijn val neer op een naast den spoorweg staand kilometerpaaltje en bleef met een verbrijzeld linkerbeen liggen. De man is thans ter verpleging in het R.K. zieken huis in Hengelo opgenomen. OSLO, 26 Februari. (D.N.B.) Naar het Noorsche telegraaf-agentschap bekend maakt, zijn de Nederlandsche onderdaan Winnemüller en de Noorsche onderdaan Versen door een militaire rechtbank te velde wegens begunstiging van den vijand, verbonden met diefstal, ter dood veroordeeld. Het vonnis is met den kogel voltrokken. Leningrad beschoten HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 26 Februari (D.N.B.). Het Opperbevel der Weermacht deelt mgde: Aan het Oostelijke front zijn talrijke aanvallen van vrij zwakke vijandelijke strijdkrachten afgeslaigen. Zware artille rie van het leger heeft voor den oorlog belangrijke installaties te Leningrad op doelmatige wijze onder vuiur genomen. In het hooge Noorden hebben afdeelingen •gevechtsvliegers overdag en des nachts gedeelten van den Moermansk-spoorweg gebombardeerd en treffers geplaatst op de stations te Kandalaksja en Loehi. Van 15 tot 24 Februari verloor de Sov- jet-luchtmacht 403 vliegtuigen. Daarvan werden er 265 neergeschoten in luchtge vechten en 44 door luchtdoelgeschut. De rest werd op den grond vernield. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 28 Duitsche vliegtuigen verloren. In Noord-Afrika hebben Duitsch-Ita- liaansche Verkenningsafdeelingen Brit sche verkenningsdetachementen terugge worpen. De achterwaartsche verbindingen van den vijand tusschen Tobroek en Sidi Barani werden gebombardeerd. Bij luchtgevechten werden 3 Britsche vlieg tuigen door Duitsche jagers neergescho ten. De luchtaanvallen op militaire doelen op Malta werden voortgezet. Zooals reeds in een extra bericht ge meld, hebben Duitsche duikbooten midden in den Atlantischen Oceaan in hardnek kige gevechten, die dagenlang hebben ge duurd. van een krachtig beschermd con- vooi 7 schepen, waaronder 2 groote tank schepen, in totaal 52.000 ton, tot zinken gebracht. Voorts werden 6 groote schepen, waaronder een tankschip, zoo zwaar be schadigd, dat aangenomen kan worden, dat ook deze verloren zijn gegaan. Bij deze aanvallen heeft de duikboot, die on der bevel van kapitein-luitenant Krech staat, zich bijzonder onderscheiden. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht eenige plaatsen aan de Oostzeekust, onder meer de stad Kiel, aan gevallen. Het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking is gering. De vijand ver loor 5 vliegtuigen. Vierde symphonieooncertdirigent Toon Verhey. In het Gebouw voor K. en W. De samenstelling van een Concertpro gramma, waarop een van Bruckner’s sym- phonieën voorkomt, vereischt kunst zinnig overleg in verband met de vraag met welk werk van een anderen compo nist men het zal kunnen aanvullen. De beste oplossing zou misschien zijn alléén Bruckner aan het woord te laten, al is dan niet steeds een geheele concertavond gevuld. Ditmaal was Schubert’s onvoltooid gebleven Zevende Symphonic in b kl. t. in het gedeelte vóór de pauze geplaatst, waarna Bruckner’s derde in d kl. t. werd uitgevoerd. Een combinatie, welke wij ons ook van een der Kurhausconcerten herinneren en waartegen wel niemand eenig ernstig bezwaar zal willen aan voeren. Toon Verhey, die de leiding had, bracht ons in het Kurhaus nog niet zoo lang geleden dezelfde symphonic van den Ansfelder meester in samenwerking met het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest en maakte toert den indruk een voor treffelijk Brucknerkenner te zijn. Ook nu weer heeft hij getoond volkomen te zijn doorgedrongen tot de hooge geestelijke waarden van dit aan Richard Wagner opgedragen meesterwerk, dat hij In al zijn diepzinnige bewogenheid op sugges tieve wijze tot den ontvankelijken hoor der heeft gebracht. Het hoogtepunt was voor ons wel het ontroerende adagio, waarvan de vergeestelijkte, religleuse sfeer tot sterk innerlijk leven werd ge wekt. Maar ook het levendige scherzo met zijn typische dansrhythmen en zijn instrumentalen humor werd in de kern getroffen, terwijl de rijke polyphonie in den machtigen slotsatz op waarlijk groot- sche wijze en in volle klaarheid tot ont plooiing is gekomen. Afgezien van en kele onbeteekenende haperingen, welke waarschijnlijk wel het gevolg zullen zijn geweest van nadeelige temperatuursbe- invloeding op het kille podium, verliep ook het zuiver technisch gedeelte van de uitvoering, mede dank zij Verhey’s sou- vereine beheersching van de partituur, volkomen naar wensch. Terecht heeft men dirigent en orkest voor deze emi nente prestatie dankbaar gestemde ap- plaushulde gebracht in de, jammer ge noeg. niet zeer dicht bezette zaal. Ook de vertolking -van Schubert’s on volprezen Unvollendete, een melodieën- stroom van waarlijk hemelsche einde loosheid, is in de poétiseerende her schepping van Verhey voor den toehoor der tot een emotioneele verrukking ge worden. Het was al klankweelde wat h'er van 'iet podium tot ons kwam. Een avond van sereen genieten. Mr. A J x'. J. Jung. Tijdens het debat van gisteren in het Britsche Lagerhuis heeft sir Stafford Cripps zijn eerste rede als voorzitter en leider van het Huis gehouden. Hij zeide, dat men er niet voor terug mag schrik ken de Britsche democratische machinerie na te zien. Evenmin mag men toestaan, dat onvolmaaktheden of verouderde methoden haar bij haar werk storen. Persoonlijke buitensporigheden moeten uitgeschakeld worden, evenals iedere soort verkwisting. Zonder rekening te houden met de belangen van enkelingen moet het tempo van de Britsche oorlogs inspanningen overal worden opgevoerd. Ingaande op den tegenwoordigen oorlogs toestand, zeide Cripps, dat het deelnemen van Japan aan den oorlog Engeland een last heeft opgelegd, die zwaarder is dan welke ook, dien het tot nu toe te dragen heeft gehad. Spr. deelde mede, dat op het oogenblik vooral pogingen worden gedaan om de samenwerking der drie onderdeden van de weermacht te ver beteren. Hij eindigde met de woorden „Wij maken thans een periode van moei lijkheden en bezorgdheid door, die waar schijnlijk in de geschiedenis van ons land haar weerga niet heeft. Wij zullen ons noch door deze moeilijkheden laten neer drukken, noch door onze zorgen laten vermoeien, want wij zijn allen eensgezind Jfen vastbesloten in ons plan de eindover winning te bevechten." Uitgesloten slagers Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede, dat we derom eemiige slagers wegens frauduleuze slachtingen of het voorhanden hebben van niet-gekeurd vleesch, van het ver krijgen van een toewijzing van vee, vleesch. vleeschwaren en/of afvallen wer den uitgesloten. Het zijn de slagers H. Groefsema, Rijksstraatweg 171 Haren Wallach. Uithoornstr. 22, w G. A. van Wanrooy, Mgr. Zwijsenplein A 62, Kerkdriel (Gld.) T H Dittmar, Eemnesserweg 1, Laren (N.-H.) J. Kroe zen. Venneperweg 545. Nieuw Vennep (N.-H.) H. Hagendijk, Schoutenelnde 90, Puttershoek (N.-H.) A. M W. M. van Grinsven, Karenbloemstr 46 Til burg (N.-B.). BEPERKT POSTVERKEER MET ARGEN TINIË EN CHILI De Duitsche postadmlni tratie deelt mede, dat vam heden af gewone brieven en briefkaarten weder naar Argentinië en Chili kunnen worden verzonden. Aan- geteekende stukken zijn niet toeweia- ten. Verzending door P.T.T. geschiedt éénmaal per week. n.l. des Woensdags Luchtpostverzending is niet mogelijk. Ned. Herv Kerk Benoemd tot hulppred te Markelo, W Bartlema. cand te Utrecht. Aangenomen de benoeming tot hulp pred. te Charlols A. C. v. Dam, cand. te Bllthoven, en J. Ris, cand te Schie dam. Bedankt voor de benoeming tot hulp pred te Charlols W. Anker, cand. te Goudriaan. Geref. Kerken. Tweetal te Gro ningen (8e pred.pl.), ds. C. v. d. Brink te 's-Gravenzande en dr. N. H. Ridder bos te Tweede-Exloërmond. Niet slechts „muziekonderwijs”, maar uit stekend onderwijs, gegrond op ruim 27-ja- rige ervaring, door vele tientallen specia listen in alle vakken der toonkunst en kunstdans. Extra theorielessen en vele leerlingenuitvoeringen, waarop de uitste kende onderwijs-resultaten telkens blijken. Ook lessen bij den leerling thuis. School gelden lager dan bij ander gelijkwaardig onderwijs (vanaf ƒ2.60 p. maand.) 2148 Nieuwe leerlingen die thans worden inge schreven mogen de lessen tot 19 Maart gratis volgen. Inlichtingen en inschrijving aan schoolbureaux. (Tel. 114320.) Een agent van politie zag te Scheve- ningen in de sneeuw bloedsporen, die leidden naar een water- en vuurstokerij. De recherche stelde daarop een onder zoek in. In een kast in de gang vond zij een verborgen deur, die toegang gaf tot een kleine kamer. De moeite van het onderzoek werd beloond, want In deze ruimte trof men een complete slagerij aan Aan de haken hing ongeveer 280 k.g. vleesch, dat, naar later bleek, in hooge mate tuberculeus was. De bewoner van het perceel, de 29-jarige P. B., is aangehouden. De recherche heeft voorts huiszoeking gedaan bij den 49-jarigen D. van D. te Scheveningen. 21 K.G. gezouten rund- vleesch, afkomstig van frauduleuze slach ting, werd in beslag genomen. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Bij den 40-jarigen caféhouder A. H. werd 38 k.g. vleesch en vet in beslag genomen. Ook A. H. is aangehouden. Kunstzaal ’t Center Tot 6 Maart houden leden van Haagsche Schetsclub een tentoonstelling van werken in den Kunstkelder ’t Cen ter, hoek TorenstraatGeest. Reeds bij vroegere gelegenheden heb ik er de aan dacht op gevestigd, dat dit gezelschap amateurs een troepje harde werkers is, die het ernstig meenen met hun als liefhebberij uitgeoefende kunst. Wim de Haas, de voorzitter van de Haagsche Schetsclub, legt er eer mee in en ook ditmaal handhaven de leden een opmer kelijk niveau. Het prettige in dit gezel schap is verder, dat men gezamenlijk exposeert, het werk van zwakkere en zéér zwakke broeders naast dat der ster keren, zoodat men niet het gevoel krijgt van veel pretenties. Van Wim de Haas vindt men o.m. een najaarsmorgen, vee in de wei, een echt Hollandsch motief. Otto Tfirre zond een tweetal interessante stillevens inknap werk, dat breed en met allure geschilderd werd hij behoort evenals W. Chr. Zandvoort, van wien een donker, stemmig portret en een „kelderhoek” de aandacht trekken, tot de „sterkeren” onder de leden. Van, D II. Peereboom-Voller treffen een .•.baby" en een naakt, waarvan fond en laken wel licht wat belangrijker gegeven konden zijn, maar dat toch in zijn geheel van onmiskenbaar talent getuigt. E. A. Nix zond een paar verdienstelijke stillevens in, evenals I. J. Landheer, wiens warme, innig geschilderde tulpen onze aandacht trokken. Van A. van Kooten dient het „vetplant met boekje” vermeld en een zilverig geteekende boomstudie met zeer goed getroffen stronkerige wortels. Van Rudolf Bremmer is er een waar dig damesportret, dat wel geheel en al uit de H. P. Bremmer-school afkomstig isBernard Bos mag men bewonderen om een frisch, doorwerkt en toch niet doodgepeuterd stilleven met pijp, met het komfoortje, een doek met mooi geel en blauw. Van mevr. J. Wolters-Blom zijn er Indische reisschetsen en illustra ties, van mevr. L. Sieberg-Biegman een landschap, ouderwetsch van peinture, maar licht, zonnig en vol sfeer, alsmede een stilleven met herfstasters. met een voortreffelijk warm herfstbruin. over het geheele doek doorgevoerd en met een paar werkelijk opmerkelijk goed geschil derde appels. Van de beeldhouwster mej. Rita Manifarges trekt het talentvolle „meisjeskopje” de aandacht. Men zieter valt veel te waardeeren. De Haagsche Schetsclub kan met deze prestatie gefeliciteerd worden. Moge zij er een stimulans in vinden haar lof waardig streven even serieus voort te zetten. B. van Eysselsteijn. ,,'t Meisje met de 9 punten” morgen af zal in het West theater ten tooneele worden ge- □racnt ,,’t Meisje met de 9 punten met een kostelijke creatie van Cor Ruys_ Verder spelen o.a. mee Pierre Myin, Anton Ruys, Asta Lee. Gerard Schild, Willy Ruys en Dick Swidde. beheersching een groote partij schoenen en rubberlaarzen in beslag genomen. Het schoeisel werd in den sluikhandel tegen veel te hooge prijzen verhandeld. Bij de gemeentelijke bad- inrichtingen te Delft is een tarief voor kinderbaden, welke op Maandaj. en Woensdagmiddag kunnen worden genomen ingevoerd. De prijzen voor volwassenen zijn iets verhoogd. Zondagavond a.s. geeft het variété Bouwmeester een voorstelling in Stads Doelen te Delft. TECHNISCHE HOOGESCHOOL MORGEN GESLOTEN Morgen, den dag der begrafenis van prof. Huib Luns, zullen alle gebouwen van de Technische Hoogeschool te Delft, ten teeken van rouw den geheeien dag gesloten zijn. Academische examens Unlversiteit te Utrecht. Econ. doet, examen Indologie de heer A. G. Hey. Unlversiteit van Amsterdam. Be vorderd tot arts mej. M J. J. Willekens, mej. E van Konijnenburg en de heeren A. Th. L. vain Thiel, D. Vervat, D. J. van Bosveld Heinsius en J. van der Hoeven. Artsex. Ie gedeelte de heeren J. E. M. Plouvier en P M. van Limptdoctoraal examen geneeskunde de heeren H. J. Maarleveld en J. W. M. Horjus. Doet ex. geneeskunde de dames J. M. P. van Aalst, C. S. A. M. Ides en de hee ren J. Woensdrecht en J. Vader. Cand.ex. Spaansch mej. L. v. d. Sluys. ZWEMMEN Tweekamp H.Z.P.C.—ZIAN uitgestsW De tweekamp H.Z.P.C. contra ZIAK welke op Zondag a.s. zou worden gehou den, is tot een lateren datum uitgestelfl- SCHAKEN EERSTE KLASSE COMPETITIE Voor de eerste kla&se-competitie v»® den Ned. Schaakbond verloor het W dusverre ongeslagen SMB verrassend rn« 4J5J van Heerlen. De voorloopige U»’ slag van de ontmoeting NRSV—Spangen werd 6J—2j. □IVERSEN KORTE BERICHTEN Te München is op 49-jarigei> leeftijd overleden de Duitsche oud-kan>- ?«2en *n d* motorsport Peppi Stelzer. Van 1932 1938 nam hij aan den Internation»" len Zesdaagsche deel. Het ligt in het voornemen ten Europeeschen Schermbond op te rich" Meneghetti, die kort na de® vorigen wereldoorlog een der beste inter nationale voetballers waa, is te Novar* doodelijk verongelukt. A k e Seyffarth behaaldezon- der veel moeite het kampioenschap va® Zweden op de schaats. Hij won 3 van d® 4 afstanden. Tweede werd Goete Hedlund- Zaterdagmiddag om 3 uuf zal de heer Chr. A. C. Nell in Diligenti* een voordracht houden over: vulling e® vertrek van een luchtballon. De voetbalvereeniging „Ve Spoorwegen" organiseert morgen een coD" tactavond in „Hof van Holland”. De gymnastiek- en sportvef- eeniging W I K. geeft op Zondag 8 Maart een feestavond in het Gebouw voor K. ®n W. tot besluit van de viering van het 30" jarig bestaan De damvereeniging .Amid" tia” te Loosduinen heeft naar onderling® wedstrijden als volgt voortgezet: W Oo»" terling—W. Hartman 2—0; J Hegi-^ Louweret 20; C van Nlmwegen—G va® Nimwegen 2—0; A. P. van Elswijk A; Kraak 20; C van Mourik—A. Hoi O--* O. Weysenfeld jr.—J. Lekkerkerk 2-0 De Loosduinsche »chaa»' club heeft haar onderlinge wedstrijden ai® volgt voortgezet: Afdeeling 1: l Pieterse 4; J. Brea—A. van der Ga»» 1—0; A. Bronswijk—M. V. d. Gaag F®- I—i; Afdeeling II: A. van Spronsen-T- van Vliet 0—1; P. C. Tazelaar Jr.—P. Wet steyn 1—0; C. de Jong—W. Smith O-l; A- Miskotte—H. Kruidenberg 1—0 Spronsen—P. Tazelaar jr. 1—ri. denberg—-H. Bolluyt 10. Naar de Britsche nieuwsdienst Washington meldt, heeft het ministerie troepen in het stadge-

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 6