PLANETARIUM CIRCUS HOLK T8 MM ^3 Spreekwoorden dezen tijd van STADSNIEUWS .1 TTAAGSCHE COURANT Zaterdag 28 Februari 1942 TWEEDE BLAD ECHTPAAR DOOR GAS VERSTIKKING OM GEKOMEN a I De distributiebonnen Tragisch ongeval in Abrikozenstraat FEUILLETON VERBODEN TOEGANG 0 ;w' VRIJWILLIGE TOETREDING TOT DEN NEDERLANDSCHEN ARBEIDSDIENST TELEFOONVERKEER ’s-GRAVENHAGE-ROTTERDAM SLANG VAN MUURFITTING LOS GERAAKT 'I f' UITREIKING INLEGVELLEN VOOR STAMKAARTEN Totale maansverduistering in den nacht van 2 op 3 Maart «F J Welken vorm zullen zij dit Jaar krijgen? De modeont- Een Italiaans ohe artillerie-waarnemer aan het Afrikaansche front (Hoffmann-P.K. Zwilling) Zj 215 21* zijn IN HET H Kookdoeleinden 8 KF DOOR KOLENDAMP BEDWELMD stem (Nadruk verboden bleek ia ge- erg op nog (Wordt vervolgd) V werpsters hebben de handen vol met het vervormen van dameshoeden model 1941. (Schimmelpenningh-Smèt) Een zwart gedrapeerd avondtoilet met bijbehoorend. geheel met zwart git bestikt, wollen jasje. (Weltbild-Polygoon 7 7 7 7 21 Het nummer 24 is voor aanvragen van gesprekken met Rotterdam van Dinsdag j.l. af definitief vervallen. Nummer 24 voor aanvragen van gesprekken met Rotterdam vervallen d WINTERS GEWERKT.. ’S ZOMERS GESTERKT! Haard, k. Haard, k 10b 10a 225 227 Melk Melk Petroleum H 11 Rijst Scheerzeep Suiker Vet Vleesch Vleesch Vleesch Vleesch Zeep Zeep Zeep Zeep Toiletzeep Toiletzeep 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 28 Febr. 28 Febr. 30 April .Vuurvlieg” te eigen theater wel, je zoudt Centr. v. Centr. v. Gen. Anthr. Gen. Turf Periodebon Mrt. Mrt. Mrt. Mrt. Mrt. Mrt. Mrt. Mrt. Mrt. Mrt. Mrt. Mrt. Mrt. G H „WERELDSTAD'PROGRAMMA” GEBOUW De Duitsche P.K.-man is steeds op zijn post. De zoo juist bij een vlucht naar den vijand ontvangen indrukken, worden direct verwerkt. De zitplaats is daarbij bijzaak. (Orbis-Holland-P.K. Storz) De klinkende namen van de voor het „Wereldstad-programma’’ in het Gebouw voor K. en W. geëngageerde orkesten en solisten zullen wel niet vreemd geweest zijn aan de groote belangstelling. Groot was het succes van de vooral hier ter stede zoo populaire „Kilauea’s en Mate- Artikel Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen 26 15 7 7 31 31 31 31 28 Febr. 31 Mrt. 7 7 7 21 21 28 Febr. 31 21 7 21 21 16 21 31 31 21 21 21 30 April 21 Mrt. 16 Mrt. 28 Febr. 28 Febr. Mrt. Mrt. Mrt. Mrt. Mrt. Mrt. t.m. 28 Febr. 28 Febr. Mrt. Mrt. Mrt. Mrt. Mrt. Mrt. 28 Febr. Mrt. Mrt. Mrt. Mrt. Mrt. Een flinke Jongen, Het 4-jarige dochtertje van den heer SI. te Waal wijk kwam tijdens het spelen in een wak terecht. De 11-jarige Jan Berkel- mans begaf zich gekleed in het ijs koude water. Met groote krachtsin spanning slaagde hij er in de kleine drenkelinge op het droge te brengen. Polygoon-Zeylemaker) 500 gr. 204 tm 208 100 gr. 216 tm 220 100 gr. 250 gr. 125 gr. 31 L. 21 11 L. 2 L. 2 L. 250 gr. 100 gr. 250 gr. 50 gr. 1 Kg. 100 gr. 100 gr. 25 gr. 100 gr. 25 gr. Een bezoeker van een cafe, taria miste na zijn vertrek zijn porte- monnaie, inhoudende 65. Ten nadeele van een caféhouder werd diens winterjas ontvreemd. Op Scheveningen heerscht thans een groote drukte in verband met het rooken en fileeren van schar. De scharren worden aan pennen geregen en in rookkasten gehangen. Zijn zij voldoende doorge rookt, dan moeten zij circa een half uur besterven en ontveld worden. Schimmelpenningh-Smit) VLEESCH VAN FRAUDULEUS GESLACHT VEE IN BESLAG GENOMEN Door een surveiUeerend agent van po litie is aangehouden de 32-jarige schilder J. de M., die een pak bij zich had, dat bij onderzoek vleesch bleek te bevatten. De man kon geen aannemelijke herkomst opgeven, zoodat wordt aangenomen, dat het van frauduleuze slachting afkomstig is. Het vleesch, 26 kg wegende, is in beslag genomen, terwijl de M. voorloopig in verzekering is gesteld. De 42-jarige bewoonster E. T. van een perceel in de Ankerstraat, en haar 10- jarig dochtertje en 9-jarig zoontje, zijn gistermiddag bedwelmd geraakt door ko lendamp, vermoedelijk in de woning ont staan door een defect in den schoor steen. Onmiddellijk werd door omwonen den de Geneeskundige Dienst gewaar schuwd. Doordat zij in de frissche lucht wenden gebracht, was het drietal weer vrij spoedig bijgebracht. De uien, welke het vo rige jaar met ’t oog op de wintermaanden vorstvrij zijn opgeslagen in hokken en schansen, worden er thans uitgehaald om in den handel gebracht te worden. Polygoon- Kuiper) W soms laten we pua’s”, die met zoetvloeiende Hawaiian- muziek wisten te bekoren. Ook „De Slin ger Vaders”, alsmede het Spaansche trio „Los Magelos” en „Frans Vink en zijn kwartet”, een gezelschap, dat een lang niet onverdienstelijk debuut maakte met composities van den leider, vonden een gul onthaal en werden met langdurig applaus en bloemen beloond voor hun kunstzinnige verrichtingen. Niet minder gold dit voor Boy Edgar, den bekenden pianist, die inplaats van den verhinder den Dick Willebrandts concerteerde. Na de pauze stond op het programma het optreden van het befaamde orkest van Ernst van ’t Hoff. De Nederlandsche Arbeidsdienst schrijft: Jongemannen, jullie hebt het overal kun nen lezen op de tallooze affiches, die alom in den lande op reclamezuilen en borden waren aangeplakt en waarmede wij on gehuwde Nederlanders van 1723 jaar opwekten tot dienstneming bij den Neder- landschen Arbeidsdienst. In zoo grooten getale kwamen de aan- t meldingen binnen, dat wij velen, die zich i voor de lichting van 2 Februari hadden opgegeven, hiervoor hebben moeten af wijzen, Zij komen nu in aanmerking voor de kampen die op 1 Juni a.s. beginnen, ’s Winters gewerkt - ’s zomers gesterkt schreven wij in den aanhef. Dit devies is op de zomerlichting natuurlijk niet van toepassing. Maar dit wil volstrekt niet zeggen, dat het minder aangenaam zou zijn om in de zomermaanden zijn arbeids- diensttaak te verrichten. Integendeelwelke jonge kerel stelt het b.v. niet op prijs om ’s zomers de heil, zame werking der zonnestralen te onder gaan Wij verwachten jullie dan ook in grooten getale. Denk vooral niet dat het nog ver van 1 Juni a.s. af is en je nog maanden hebt om te overwegen, want dan herhaalt zich waartoe wij thans ook moesten over gaan, vele laatkomers overschrijven naar een volgende lichting. Dezer dagen beginnen dan ook reeds de keuringen in talrijke plaatsen van ons land. Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Maandag wordt er te Den Haag een keu ring gehouden. de gezicht stralen van nieuwsgierig heid. Juffrouw Terhoven, juffrouw Ter- hoven, bezoek... Lydia Terhoven opent haar deur op een kier. Zij is al geheel gekleed, want zij wil om elf uur bjj haar naaister zijn. Mijnheer Holk? Laat hem binnen komen. Het is mijnheer Holk niet, het is dokter Olsen, fluistert de hospita. Moet ik zeggen, dat u niet thuis bent? Secondenlang staat Lydia Terhoven doodstil, het bloed is naar haar wan gen gestegen. Dan lacht zij. Dokter Olsen, laat hem binnenko men, zulk een ouden kennis ziet men graag komen. Maar als mijnheer Holk... Mijnheer Holk is op dit uur nooit gekomen I Een minuut later staat dokter Olsen voor haar. Met een vriéndelijk lachje op zijn gladgeschoren gezicht kust hij haar hand, zijn blik vliegt door de wel bekende kamer met de vele sierlijke meubelen, de afschuwelijke beeldjes en de tallooze foto’s van Lydia zelf. Aardig van je, Lydia, dat je mij toch ontvangt, men zegt wel eens: oude liefde roest niet Waarom niet, Lydia, zou dat zoo gek zijn? Als je niet juist mijn vriend Holk had uitverkoren, zou ik het kun nen betreuren, dat ik je eens verliet. De danseres ontwijkt. Laat toch die oude geschiedenis rusten, Ivar, je weet heel goed, hoe wij uit elkaar gingen. Je had geen tijd meer voor mij, je belangstelling werd steeds minder. Voor mijn plannen, mijn verlangens, had jij geen begrip. Nu ben ik weer goed genoeg! Neen, neen, mijn beste, dat gaat niet meer, ik houd van Hans Holk... Een fanatieke trek is plotseling het mannengelaat gekomen. Je vergist je, mijn groote taak is nog niet afgeloopen. Mij interesseert alleen, zuiver psychologisch, een ding in jou, je volkomen ommekeer van ze kere inzichten, zóó volkomen, dat ik er niet in gelooven kan. Lydia Terhoven richt zich hoog op, haar adem gaat zwaar. Wat wil je daarmee zeggen, Ivar? Precies wat jij nu denkt, Lydia. Ik weet zoo het een en ander van Hans Holk, bijvoorbeeld je afschuw voor theater en circus, je verlangen naar een goedig, burgerlijk leventje. Waar is je gloeiende eerzucht gebleven, Lydia, waar je drang naar zelfstandigheid? Weet je nog, hoe je mij indertijd In het perceel Abri kozen straat 118a bewoond door de familie N., heeft zich gisteren een tragisch ongeval voorgedaan, dat aan twee menschen het leven heeft gekost Een werkster vervoegde zich in den namiddag aam het huis, doch kreeg op haar herhaald bellen geen gehoor. Daar het raampje van de voordeur open stond, besloot de vrouw toch naar binnen te gaan. Zij stak haar hand door het raam pje en kon zoo het slot openen. Tot haar groote ontsteltenis trof zij den heer en mevrouw N. bedwelmd op den vloer van de huiskamer aan. In de kamer hing een sterke gaslucht. Onmiddellijk maakte zij alarm de dokter van den spoedig gear- riveerden Geneeskundigen Dienst kon bij beide echtelieden, t.w. den 61-jarigem heer H. N. en de 63-jarige mevr. N. M. N.- W. slechts den dood constateeren. Het door de politie ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat mevr. N. gisterochtend een zg. gaspook heeft gebruikt om de kachel aan te maken. Door middel van openslui- ting heeft men zich gisteravond toegang verschaft in een perceel aan de Hout markt. Alle distributiebescheiden van de bewoners zijn gestolen. Uit het jaarverslag van de Vakschool voor Schoenmakers blijkt, dat op 31 Dec. 1941 deze school bezocht werd door 193 leerlingen, 67 voor dagonderwijs, 102 voor avondonderwijs-schoenmaken en 24 voor dagonderwijs-schoenmaken. In dit verslagjaar verwierven 51 leerlingen een diploma, n.l. 19 het schooldiploma en 32 een Vestigingsdiploma Vestigingswet Kleinbedrijf. Lydia blijft kalm, maar haar klinkt onrustig. Ik heb het verwacht, Ivar, nadat je de laatste ontmoeting zoo mooi had geënsceneerd je deed dat niet zonder opzett Zeer vriéndelijk, mijn kind, maar ditmaal overschat je mij. Het was wer kelijk een toeval! De verrassing was wederzjjdsch. Of wist je, dat ik Hans Holk kende? Neen, dat wist ik niet, dat jullie, ondanks het verschil in leeftijd, be vriend bent... Ivar Olsen toont lachend zijn witte tanden. Inderdaad Lydia, ik zou zijn vader kunnen zijn, wat maakt dat echter uit? Hans Holk is een prachtjongen, veel in hem herinnert mij aan mijn eigen jeugd. Zijn gebruind gezicht is nadenkend geworden. Lydia Terhoven kijkt hem vol spanning aan. Haar slanke vingers beven van zenuwachtigheid. Ik denk niet, dat je hier gekomen bent, om mij dat te vertellen. Wil je mij niet vertellen, wat de werkelijke reden van je komst is, of moet ik je smaakvol spreekwoord van de nimmer roestende liefde ernstig nemen? De man werpt haar een onderzoeken den blik toe. Duitsche soldaten bij het vellen van boomen in het hooge Noorden. (Weltbild-Polygoon-P.K. Schafer) De slang is hierbij van de muurfitting losgeraakt, waardoor het gas in de kamer stroomde en mevr. N. oedwelmde. Tus- schen den middag is de heer N. thuisge komen, die bij het betreden van de ka mer eveneens door het nog steeds uit- Itroomende gas bewusteloos is geraakten op den grond Is gevallen, HIJ werd met hjn Jas nog aan gevonden. Met zekerheid is komen vast te staan, dat het hier inderdaad een ongeluk be treft. Het stoffelijke overschot der slacht offers is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht Bij de uitreiking van inlegvellen voor distributie-stamkaarten, welke in den Dierentuin plaats vindt, zijn Maandag a.s. aan de beurt: van 9—12 uur West hoek tot en met Wouters, van 1214 uur Wouterse tot en met einde W, X, Y en Za tot en met Zaalberg, van 1417 uur van Zaale tot en met einde Z. De aandacht wordt in ’t bijzonder er op gevestigd, dat men, om voor een inlegvel in aanmerking te komen, bon 13 van het blad „Reserve" van het thans in gebruik zijnde bonboekje moet inleveren. Wie op bon 13 Boterkaart Rundvet wil be trekken van 17 t.m. 25 Maart, moet vóór 1 Maart dezen bon inleveren bij zijn slager Bon 9a 9b 10a 10b 11a 11b Bloem (brood) 221 tm 224 70 gr. 125 gr. 16 400 gr, 50 gr. 400 gr. 50 gr. 50 gr. 250 gr. Honden- en k.br. 19 1| 10 kg. Honden- en k.br. 15 1j h 10 k.g. Jam Kaas Kaas Koffiesurr. Margarine 8, 9, 11, 12 6a tm 13a 6b tm 13b S en T Petroleum O-krt. Peulvruchten Pudding, verm. 11D, 12D 228 G 90 450 gr. 90 450 gr. 75 gr. 75 gr. 213 8, 9, 11, 12 10a 10b 10a 10b 211 90 450 gr. 90 a 450 gr. moeten mijn ueije. l«v~- vrienden zijn. Dat is Aarzelend 1- - toe. Zoo... Aantal U Kg. I Kg. U Kg. 4 Kg. H Kg. i Kg. Brandstoffen 2 Eenh. Haard, kaoh. J 5 tm 7 1 Eenh. J 13, 17 1 Eenh. K 5 tm 7 1 Eenh. Haard., kach. K 8 Turf Haard., kach. K 13, 17 1 Eenh. L 12 tm 20 1 Eenh. L 23 tm 28 1 Eenh. 1 Eenh. 50 stuks 1 tm 8 1 Eenh. Het ons gezonden bericht betreffende automatisch interlocaal telefoonverkeer van het net ’s-Gravenhage met de ge automatiseerde telefoonnetten van het district Rotterdam (behalve Gorinchem) kunnen wij nog aanvullen met de mede- deeling, dat in het algemeen alle ge sprekken in dit verkeer in de richting ’s-GravenhageRotterdam voortaan langs automatischen weg tot stand moeten worden gebracht, al blijft in bepaalde gevallen de mogelijkheid open, de be doelde verbinding via de telefoniste af te wikkelen. Een dergelijke aanvraag moet dan echter geschieden via het al- gemeene nummer voor het aanvragen van interlocale gesprekken van ’s-Gra venhage uit, t.w. 41 en niet 24, zooals ons door een misverstand werd medege deeld. 13) Ue geweldige kijkt haar met een be grijpend glimlachje aan, goedig klinkt ïijn anders zoo luide stem: - Nu, nu meisje, krijgt u nu ook nog last van zenuwen en ik heb u zoo noo- Wij moeten het circus toch door telen gaan voor hem, voor den oude, v°or onzen chef... En de jonge gaat intusschen te gronde denkt Lore wanhopig. Als “ij toch maar niets vreeselijks doet. Alstublieft, dicteert u, mijnheer •uhmann t ..Mijnheer Hans Holk Is van nu af de toegang tot het circus verbo- als ook voor de gebouwen en het on S» olk' Het Keheele personeel is het, Hr.it f van ontslag, verboden den heer Ionia toe te laten. Het is zelfs geoor- Q geweld te gebruiken, om den beer Boter 8, 9, 11 Brood (of gebak) 10a Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) 10b Cacao 10C, 10D Gort 226 Holk eventueel het betreden te verbin- deren. Dit geldt eveneens voor het rei zend circus. Men moet het mjj dadelijk melden, als mijnheer Holk een poging zou doen, de eigendommen van het cir cus Holk bmnen te gaan”. Ziezoo, nu het stempel er onder Lore Witt’s schrijfmachine ratelt, maar in haar oogen schemeren tranen. De kleine mond is vast gesloten en de hand, welke Paul Fuhmann het blad papier geeft, beeft. Fuhmann doet, als of hij dit niet ziet. Met een krachtige streek van zijn pen onderteekent hij het stuk. Dan stopt hij een doos punai ses in zijn zak en gaat weg, om het op het zwarte bord op de zadelplaats vast te maken. Lore Witt zit aan haar schrijfma chine, dapper tikt zij verder, maar het getik klinkt valsch en onregelmatig. De tikfouten worden hoe langer hoe meer en eensklaps houden de vingers op. Men kan niet op de machine tikken, als de oogen vol tranen staan. Mevrouw Amelie Rasche, eigenares van het pension Rasche, ruischt in haar bontgekleurde zijden morgenjapon, door de lange gang van haar huis. De ronde vingers kloppen op een der vele deuren en de zwarte oogen in het ron- j X jg. <3 I •- smeekte, hert cabaret koopen, opdat jij een zoudt hebben? En nu, Hans Holk’s verloofde niet zijn, als hij dit wist. Lydia Terhoven worden. Hij kijkt haar lang en onderzoekend aan. Ik wil, dat wij vrienden blijven. Lydia, nu het toeval ons weer bij elkaar heeft gebracht. Daarbij hoort, dat je over ons beider verleden zwijgt, zooals ik ook zal zwijgen over je won derlijk veranderde eerzucht. Het ge beurt alleen, om Hans Holk niet te krenken, die ons beiden vertrouwt. Lydia Terhoven zucht verlicht. Als het verder niets is, Ivar, dan beloof ik je te zwijgen. Waarom maak je echter van alles zulke groote gehei men en gebruikt zulke groote woorden? Het is immers alles zoo eenvoudig? Hij lacht vriéndelijk, maar het is een zoo zijn, nu weer Duitsche Infanteristen leer en ski-loopen. Bij de eerste les worden wendingen geleerd. (Weltbild-Polygoon-P.K. Funck) In den nacht van 2 op 3 Maart is het volle maan. Op het oogenblik dat de maan precies vol is zal zij geheel verduisterd zijn omdat de aarde zich dan tusschen de zon en de maan bevindt. De aarde onder schept het zonlicht, dat de volle maan haar schijnsel zou moeten verleenen. De maan loopt om de aarde heen en ont moet op haar weg de schaduw van de aarde. Zoodra de maan zich geheel in den schaduwkegel bevindt zou zij geheel on zichtbaar moeten zijn. Dit is niet het ge val. De geheel verduisterde maan bezit een zwak, rossig schijnsel. Helaas heeft de maan voor de verduiste ring een ietwat ongeschikt uur gekozen. De tijdstippen zijn de volgende: 2 Maart, 23 uur 28 min.: de maan treedt in de halfschaduw; hiervan is wei nig te bespeuren. 3 Maart, 0 uur 31 min.de maan treedt in de kernschaduw; op dit oogen blik begint de gedeeltelijke verduistering. 3 Maart, 1 uur 33 min.: begin van de totale verduistering. 3 Maart, 3 uur 10 min.: einde van de totale verduisteringde maan zal tot 4 uur 12 min. gedeeltelijk verduisterd blijven. R. gevaarlijk lachje. Mannen i— mijn liefje. Kom, -- steekt zij hem haar hand i

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5