PLANETARIUM De dag CIRCUS HOLK u den Omroep van STADSNIEUWS BINNENLAND GEMENGD NIEUWS f I tg IL dll HAAGSCHE COURANT Maandag 2 Maart 1942 TWEEDE BLAD Actie in kleinhandelskringen Mórgen de eerste dag FEUILLETON VERBODEN TOEGANG BONKAARTEN VOOR VOEDINGS MIDDELEN AFHALEN SANEERING IN DEN GROENTEN EN FRUITHANDEL DRINGEND NOODZAKELIJK HET AFSCHEID VAN Ir. P. BAKKER SCHUT TRAMBOTSING OP DE NIEUWE PARKLAAN „Het mes er in” den scheidenden s. si OPTREDEN VAN DEN REICHS- THEATERZUG Generatorbrandstof Dankwoord van directeur van S. en V. II Aan het front in Noord-Afrika. Duitsche Infanterie bij een zwaren marsch Si i ir. Bakker Schut te hun of 3!j (Nadruk verboden.) zijn vader wat verrassing, hij het hoofd ouigt uit het en de Maar wat. scheelt eraan, Holk, iets vreeselijks beleefd, heb door de woestijn. (Transatlantic-Recla-P.K. Moosmüller) Paarden zijn op de sneeuwvelden in het Oosten trouwe en be trouwbare helpers voor de Duitsche soldaten. Aan goede verzorging ontbreekt het den dieren niet en bij de inspectie valt er dan ook gewoonlijk weinig aan te merken. (Weltbild-Polygoon-P.K. Momber) voor politiek tot verschil- Er was zeer wel- (Polygoon-Leemker) Eenige cijfers. Het totaal aantal aangeslotenen be droeg 31 Januari 1.437.839. Van Sep tember 1941 tot 31 Januari 1942 is het totaal aantal aansluitingen met onge veer 50.000 stuks gestegen. Het ken merkende hierbij is, dat hiervan ca. 35.000 nieuwe aansluitingen bij de ra- diocentrales zijn en 15.000 nieuwe toe- stelbezitters, zoodat dus blijkt, dat de aantrekkingskracht van onze eigen uitzendingen grooter is dan de aan trekkingskracht van de Engelsche zen ders.' Hedenavond houdt Max Blokzijl den zender Hilversum II zijn weekpraatje van kwart over zeven half acht. De titel hiervan luidt„Het mes er in” Versterking voor het Duitsche Afrika- corps. Nadat de wapens ingeladen zijn, stappen de soldaten van het Duitsche Afrikacorps in de Ju 52, welke hen naar Afrika brengt. (Hoffmann^P.K. Kaiser) te mogen overdragen. Het moge hem ge geven zijn om, ondanks de moeilijke om standigheden, waarvoor hij zich geplaatst ziet, het werk, dat wij tot nog toe samen 'j Den mooie, Duizend gulden belooning uitgeloofd De Amsterdamsche politie heeft in verband met een eenige weken geleden gepleegden diefstal van 500 vellen zil- verbons van 1 gulden, een belooning uitgeloofd voor dengene, die aanwijzingen kan geven, welke leiden tot aanhouding van den dader van dezer diefstal en/of inbeslagneming van het gestolene. FILMOCHTEND „VREUGDE EN ARBEID” De werkgemeenschap .Vreugde en Ar beid" heeft gisteren haar velen, trouwen bezoekers weer een genoeglijken ochtend bereid met een afwisselend en verzorgd programma. Vóór den aanvang sprak de districts- leider, de heer v. d. Hoeven, een welkomst woord, waarna de zoo populaire Haagsche tenor. Henk Voshart, met liederen en onera-aria’s de aanwezigen wist te boeien. Hartelijk apolaus viel hem voor zijn kunst zinnige prestaties ten deel. De gebruikelijke filmvertooning bracht de Terra-film „Wintersport en Liefde”, met Luis Tenker en Carla Rust. De titel laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Prachtig zijn natuur- en sportopna- men, onderhoudend en amusant is het ro mantische liefdesspel. Gistermiddag werd in den Dierentuin in Den Haag door de N.S.B. een vormingsbijeenkomst georganiseerd, in samenwerking met het „Arbeits- bereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden”. Ir. Mussert en Commissaris-Generaal Schmidt inspecteeren een eerewacht van leden der N.S.B. (Stapf) Herstel van de telefoonverbinding bij 40 graden koude. Door het vijan delijke artillerievuur werd de tele- foonleiding op sommige plaatsen ge troffen. De manschappen, die daar mede belast zijn, zijn echter voort durend werkzaam, om de verbinding weer te herstellen. (Hoffmann-P.K. Knödler) heele- maal niets zeggen, neen, blijft u kalm zitten. Wij zi drinken en ElAAQ GAAT u w°l' oe o*. EN t* >inMT bcT «1ST Enkele passagiers licht gewond Op de Nieuwe Parklaan bij den Cre- merweg is gisteravond omstreeks 7 uur een motorwagen van lijn 9, op bij de halte stilstaande tramwagens van dezelf de lijn gereden. Het voorbalcon van de aanrijdende tram en het achterbalcon van den aanhangwagen van de stilstaande werden bij de botsing beschadigd. Een 15- jarig meisje M. S. uit de Arnhemsche- straat, dat in een der wagens zat, kreeg vermoedelijk inwendige kneuzingen en werd door den geneeskundigen dienst naar het R.K. ziekenhuis aan het West- einde overgebracht. Andere passagiers en een conducteur en ’n bestuurder liepen lichte verwondingen op allen konden ter plaatse worden behandeld en op eigen gelegenheid verder gaan. Naar de oorzaak van de botsing wordt een onder zoek ingesteld. Plotseling en een be- Vwvolgens gaf spr. een overzicht van de ontwikkeling van den omroep in Ne derland, waarop wij nog zullen terugko men. Alleen zij nu reeds vermeld, dat in het afgeloopen jaar is gestreefd naar uniformeenng voor de in gebruik zijnde Hudiogebouwen, zoowel in outillage als in werkwijzen, terwijl gewerkt wordt aan een eentraliseering van de eindregeling. Van 1930—1940 is in Nederland voor ongeveer tmillioen gulden geïnvesteerd in studioge- bouwen. Het mag niet onze bedoeling zijn hierop nu maar voort te vegeteeren. Plan nen voor de meest noodzakelijke studio's lijn derhalve in bestudeering genomen, terwijl ook aandacht wordt geschonken aan de televisie, die straks ook uitzend- ruimten en technische apparatuur zal gaan tereischen. Het is begrijpelijk, dat voor de verzor ging van een radioprogramma over 2 zenders, benevens een ultra kortegolf- Mnder, een groote organisatorische op zet noodig is. Wat betreft de toekomstplannen dient allereerst te worden vermeld de a s uit voering van „Parcival” van Rickard Wag ner op 5 April, ter gelegenheid van het haschfeest, waarbij het de bedoeling is een traditie te scheppen. In Juni zal een groot opgezette openlucht-uitvoering van de Festwiese van Wagner’s „Meistersin ger” plaats vinden. Debussy’s „Pelleas et Melisande” is in voorbereiding. Naast deze zuiver muzikale uitzendin gen zal gepoogd worden eenige series dingen te doen verzorgen Spr. eindigde met een herhaling van Wat hij in het eerste nummer van de Luistergids aanwees als de taak, welke voor ons ligt, namelijk, dat de Neder- landsche Omroep de levensblijheid en den levensmoed wil opwekken, welke, geschraagd door een zuiver op eigen volksaard gegrondvest cultureel besef en gedragen door een helder inzicht in de geschiedenis van verleden en heden, aan ons volk het geloof in eigen kunde en eigen kracht hergeven zullen, waar door dit volk weer met vertrouwen de toekomst tegemoet zal zien. Dit na te streven, opdat ons volk zijn aandeel aan den opbouw van een nieuwe Europeesche toekomst zal bijdragen, is onze taak bij onzen marsch door het Voor ons liggend jaar. Winterhulp Nederland hield Zaterdag een straatcollecte. Verscheidene historische figuren zooals Michiel Adriaanszoon de Ruyter, Vondel, Wil lem de Zwijger e.a. hanteerden de bekende roode bus. Een der histori sche groepen in de Haagsche straten aan het collecteeren. Polygoon-Meyer) Een meisje met den ingenieurstitel is een teldzaamheid. De gemeente Zaandam mag er zich op beroemen zulk een energieke inwoonster te bezitten in mej. Uut Plooyer, die dezer dagen slaagde voor het examen van waterbouwkundig ingenieur. (Polygoon-Zeylemaker) CREMATIE A. G. VLIEK In allen eenvoud heeft in het crema torium op Westerveld te Velsen de cre matie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den heer A. G. Vliek. oud- directeur van een opvoedingsgesticht, al hier overleden. Met de familieleden waren lende vrienden meegekomen. Er werd niet gesproken. Nadat de kist was ge daald onder het spelen van Abendlied van Schumann, heeft namens de familie de heer Helmhout te Amsterdam voor de belangstelling bedankt Ds. W. Sybrandy beroepen In zijn vergadering heeft de algemeene kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente hier ter stede in de vacature ontstaan door het emeritaat van wijlen dr. H. Schokking en voortdurend door het bedanken van ds. R. Bijlsma van Hellendoorn beroepen ds. W. Sybrandy te Neerbosch-Hees. Haag |_i Hierna was er gelegenheid óm persoon lijk van ir. Bakker Schut afscheid nemen. Gisteren werd in studio A van den Nederlandschen Omroep de Dag van den Omroep gehouden, waarbij vele autoriteiten aanwezig waren. Dr. Ir. W. A. Herweyer. directeur-generaal van den Nederlandschen Omroep, tij dens zijn rede. (Polygoon-Sagers) óah, het circus! (Vervolg van frontpagina) Voor de eerste maal werd de Om roe p- film Scherven brengen geluk”, een korte romance naar een gegeven van G. H. Knap, in de productie vain de Neder- land-film ter vertooning gebracht, een aardige, suggestieve rolprent, welke een zij het ook bescheiden kijkje geeft in de keuken van den Radio-Omroep ep waar aan het Symphonie-orkest en de Ram- blers-muziek illustratieve medewerking verleenden. Het Omroep Symphonie-orkest onder leiding van Pierre Reimards, bracht een Feestelijke Ouverture” van Henk Ba- dings. opgedragen aan den Nederland schen Omroep, ten gehoore, een orkest werk, dat in de kleine studiozaal wel zeer volumineus klonk. Na het jaaroverzicht van dr. ing. W. H. Herweijer, werd nog de bekende Piet Hein Rhapsodie van dr Peter van Anrooy uitgevoerd. Beide kee- ren weerklonk een hartelijk applaus als bewijs van groote waardeering voor dit uit ongeveer 80 personen bestaande or kest. De secr.-gen. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat ge durende het tijdvak van Zondag 1 Maart 1942 tot en met Dinsdag 31 Maart 1942 de met „generator-anthraciet derde pe riode” gemerkte bonnen recht geven op het koopen van één hectoliter (max. 75 kg.) anthracietnootjes 4 of 5 of 50 kg. turfcokes. Gedurende bovengenoemd tijd vak geven de met „generator-turf derde periode” gemerkte bonnen recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. deden, voort te zetten, zóó, dat wij eens zullen zien als een n bloeiende en weer vroolijke stad. Al heeft het publiek den indruk, dat de prijsvoorschriften door den geheelen han del in groenten en fruit worden genegeerd en dat de sluikhandel eiken normalen ver koop van groenten en fruit onderdrukt, is er nog altijd een groot aantal handela ren, dat dezen gang van zaken betreurt. Zij zouden niets liever zien, dan dat de handel in groenten en fruit, waarin vooral in groote steden ergerlijke wantoestanden heerschen, grondig werd gesaneerd. Uit hun eigen kringen zijn dan ook stemmen opgegaan, om aan de misstanden een einde te maken en den begrijpelijken weerzin om collega’s bij de bevoegde in stanties aan te geven, te overwinnen. Te dien einde, zoo vernemen wij, heeft zich, met medeweten van den gemachtigde voor de Prijzen, uit den kleinhandel in den Haag een contactcommissie gevormd, die de daartoe noodige stappen zal onderne men en die alle inlichtingen, die tot het gewenschte resultaat kunnen leiden, in ontvangst zal nemen. Belanghebbenden kunnen zich wenden tot het plaatselijke Controle Bureau, Hoefkade 707. telefoon 332491, den Haag. Dit bureau, dat in ruime mate het ver trouwen van de kleinhandelaren in groen ten en fruit heeft verworven, zal voor zoo ver 't den Haag betreft, de eerst noodzake lijke werkzaamheden verrichten. Een der gelijke actie in de andere steden zal niet lang op zich laten wachten. Tot penningmeeser van den Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren is be noemd de heer F. W. Steenhuisen, secre taris der gemeente Franekeradeel, wo nende te Franeker. Na de groote rede van wethouder Vrijenhoek, Zaterdagmiddag gehouden bij het afscheid van ir. P. Bakker Schut als directeur van den Dienst der Stadsont wikkeling en Volkshuisvesting, heeft de heengaande directeur een dankwoord ge sproken, waarin hij met bijzondere waar deering gewaagde van de aangename sa menwerking gedurende 17 jaren met wet houder Vrijenhoek. Spr. herinnerde er aan, dat hij in 1905 tot ingenieur bij Gemeentewerken werd benoemd vóór de electrificatie van het tramnet, dat toen nog geheel door paar- dentractie werd bediend; voorts aan zijn samenwerking met ir. Lindo, toenmaals directeur van Gemeentewerken; aan den steun, dien hij van de opeenvolgende bur gemeesters en wethouders had ondervon-' den; aan zijn samenwerking met colle ga’s en tenslotte aan zijn 24-jarige vrucht bare samenwerking met ir. Suyver, den adj.-directeur van S. en V., die thans zijn opvolger is. Ik ben verheugd, aldus besloot ir. Bak ker Schut, mijn taak aan zulk een be kwaam en kunstzinnig mensch als hij is Ziezoo, vertel nu, mijn jongen. Hans Holk vertelt en Olsen luistert zwijgend. Zijn donkere oogen laten het gekwelde gezicht geen oogenblik los en de sigaar, welke hij heeft aangestoken, ligt nutteloos in het aschbakje op te rooken. Eindeltfk zwijgt Hans Holk. Ik begrijp uw vader niet, Holk, dit is meer dan wreed en onrechtvaardig. Lieve help, hij kan u tenslotte niet dwingen liefde voor het circus te voe len! Maar kop op, myn jongen, het leven is altijd nog mooi. U bent niet alleen op deze wereld. Hans Holk beheerscht zich. Ik zie, dat ik nog vrienden heb, dokter. U begrijpt mij en dan is Lydia er ook nog. Ik wilde haar bezoeken, maar zij was helaas niet thuis. Nu ben ik bijna blij, dat ik haar niet ontmoet heb, ik kan mjjn hart beter bij u uit storten. Uw vertrouwen doet mij goed, Holk, hoewel uw noodlot mij verdriet doet Natuurlijk is juffrouw Terhoven nu de naaste om u raad te geven en te helpen... Dat zal zij stellig doen! 14) dit oogenblik klinkt de straatdeur- cn«l en dadelijk daarop komt mevrouw Rasche door de gang; zij klopt Dan verschijnt haar opgewonden Cm om de kier van de deur en gerend klinkt haar stem: ik~h Mijnheer Hans Holk is er, wat zal Pem zeggen? zijn ar?S «oik weet zelf niet, hoe hij in klink *aiïler *s gekomen. Nog steeds tnanen de laatste woorden van Fuh- laten zÜn ooren. „Dan zal ik u eruit ten Zett®n. mijnheer Holk!” Eruit la- Holk*elten- een Holk uit het circus Zijn bin Jongeman balt de vuisten, dat d°ok gaat naar het ronde gebouw, de kruinen der boomen zicht- Morgen begint in de groote zaal van den Dierentuin de uitreiking van bon kaarten voor voedingsmiddelen van de 4e periode 1942 (22 Maart18 April 1942). De bonkaarten zullen uitsluitend tegen overlegging van de distributiestamkaart van belanghebbende en het daarbij be- hoorende inlegvel worden verstrekt. Morgen zijn voor het afhalen aart de beurtvan 912 uurTer A t.m. van Astvan 1214 uur van Aste van Zijl t.m. einde A en Ba t.m. Barinkvan 1417 uurBaris t.m. Berhitoe. T. A. F. SCHARENBERG t In den ouderdom van 78 jaar is over leden de heer T. A. F. Scharenberg, oud- officier van gezondheid le klasse van he Ned.-Ind. Leger De teraardebestelling zal morgen plaats hebben te kwart over één op Nieuw Eik en Duinen. BEVESTIGING EN INTREDE DS. H. HOLTROP Naar wij vernemen zal de bevestiging en intrede van ds. H. Holtrop, van Beverwijk, bij de Geref. kerk van Scheveningen, waar hij de vacature van de vijfde predikants- plaats, welke sinds het overlijden van ds. W. H. Gispen in 1934 vacant is, komt ver vullen, plaats vinden op Zondag 22 dezer. ’s Morgens zal ds. Holtrop door ds. C. W. Keur, te Scheveningen, in de Prins Willemkerk worden bevestigd en ’s avonds zal hij in de Bethelkerk zijn intrede doen. LOOPJONGEN STAL 1100 De eigenaar van een galanteriezaak bemerkte Zaterdag, dat uit een geld kistje. dat op zijn bureau open stond, een bankbiljet van 1000 en een van 100 waren verdwenen. Hij koesterde verdenking tegen den 14-jarigen loop jongen J. B„ die de eenige kon zijn ge weest. die het kantoor betreden had. De politie hield den knaap te zijnen huize aan. Inderdaad vond men in een schuur achter de woning de beide bankbiljetten terug. De ouders wisten van een en an der niets. Tegen den jongen is proces verbaal opgemaakt. Op Donderdag 19 Februari j.l. omstreeks 12 uur werd op het trot toir in de van der Duynstraat een be jaarde voetgangster aangereden door een onbekend gebleven wielrijder, tengevolge waarvan de vrouw een der polsen brak. De commandant van den Verkeersdienst verzoekt getuigen van deze aanrijding zich te willen melden aan zijn bureau Alexanderplein 15a. Hans Holk schenkt uit de Kristallen karaf een glas wijn in en drinkt het in één teug leeg. Het circus, wat drom mel, dat kan hem gestolen worden. Nog een glas. Nu heeft hij wat hij wil de, eindelijk is hij los van deze schijn wereld, van deze zigeuners en het kla tergoud. Maar het helpt niet, de smart van de schande brandt hem in de ziel. Hij schuift het glas terzijde. Niet meer drinken, genoeg. Nu moet hij zijn ver stand gebruiken. Zijn vader? Neen, niet aan hem denken, wie weet, hoe net allemaal in elkaar zit. Onrustig loopt Hans door het vertrek Voor de groote foto van Lydia Terhoven. welke op zijn schrijftafel staat, blijft hij staan. Het lijkt, alsof zij tegen hem glimlacht en dit geeft hem moed. Natuurlijk, hij moet alles loslaten, als zijn vader werkelijk de handen van hem aftrekt... enfin, hij heeft geen re- “?.n.Kenade te bedelen. Trotsch heft hij het hoofd op, een hardnekkige trek ligt om zijn mond. Ach wat, geld neef, hij genoeg voor den eersten tijd en op de een of andere manier zal het leven wel doorgaan. Alleen dit moet hem dui delijk worden, alles! En dan moet hij verder. Slechts één kan hem daarbij helpen, Lydia! Met haar moet hij spre ken, haar alles vertellen, haar nabij heid is al troost. Een kwartier later schelt Hans aan het huis Rasche aan. De hospita zelf doet de deur open en zij is erg verrast hem te zien. Wel, mijnheer Holk, op dit uur? Ik zal eens zien, of juffrouw Terhoven wel thuis is. Het duurt echter niet lang. Het spijt mij vreeselijk, maar juf frouw Terhoven is al weg, zij ging, meen ik, naar de naaister. Hans Holk mompelt enkele beleefde woorden en gaat weg. De teleurstelling is als een emmer koud water. Maar tenslotte kan hij niet verwachten, dat Lydia op zulk een ongewoon uur thuis zou zijn Langzaam en doelloos slen tert hij door de breede straat, waarin het pension Rasche gevestigd is. Wat nu? Doelloos staart hij naar de voor bijgangers en voertuigen, stopt een taxi naast hem kende stem roept: Holk? Wat een doet u hier? Dokter, u? Ivar Olsen lacht portier Maar wat. scheelt eraan, Holk, u ziet er zoo vermoeid uit, is er iets ge beurd? Ik dokter. Dat zie ik, maar daar zullen wij moeilijk op de stoep over kunnen pra ten. Stap in, als u niets bijzonders te doen hebt. Als zij in de zachte kussens zitten (Hans Holk vermoedt volstrekt niet, dat Olsen zooeven Lydia Terhoven ver laten heeft, om hem in een taxi te kunnen volgen) klopt Ivar Olsen hem gemoedelijk op de knie. Nu, wat scheelt eraan? De jongeman aarzelt. Misschien houd ik u van een be langrijke taak af, dokter? Olsen schudt lachend het hoofd. Heelemaal niet, men moet ook lijd voor zijn vrienden hebben. Ik heb juist enkele antiquairs afgereden, op zoek naar oude manuscripten over onderzoe- kingsreizen. Het belangrijkste wat ik nu te doen heb, is iets te gaan eten. Ga mee, ook het grootste verdriet is gemakkelijker te dragen, als men de maag het zijne gunt. De auto stopt voor een bekend restaurant in de binnenstad en weldra zitten de beide mannen aan een ta feltje. Eerst eten, dan praten, zegt dok ter Olsen bezorgd en wenkt den kellner. Als dan later de glazen met rooden wijn voor hen op de tafel staan, buigt Ivar Olsen voorover. blik. En dokter Olsen roept den kellner. De tyd gaat voorbij en het schijnt Hans Holk toe, dat de gebeurtenissen van het afgeloopen uur hoe langer noe onwezenlijker worden. Vergeten! Ver geten! Hoe mooi is dat. De dokter heeft gelyk. Vergeten en het leven ge nieten. Circus Holk, ha, dat is voorbij, wij zijn zelf iemand. Een kerel zijn wij en dan is Lydia er ook nog en dokter Olsen. Op hetzelfde oogenblik herinnert Hans Holk zich nog een half dozijn kennissen. Niemand zal hem verlooche nen, alleen zijn eigen vader wel. En het geluk is er altijd, het geluk! Nu moet u uitschelden met drin ken, Holk! klinkt dokter Olsen’s stem, hij wenkt den kellner. Een soda water! De jongeman drinkt het glas leeg en kijkt onzeker rond. Dokter Olsen be- taalt. Hans kijkt hem aan. 'Wordt vervolg^l Voor de N.S.D.A.P. in Den Haag De Reichstheaterzue van het Deutsche Arbeitsfront gaf Zaterdag voor ’t Arbeits- bereich der N.S.D.A.P. in Den Haag een avond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. De Reichstheaterzug is een ensemble, dat zijn sporen heeft verdiend. Niet alleen heeft het zich een goeden naam verworven op de Rijkspartijdagen te Neurenberg van zijn oprichting af in 1934, maar ook is het de groep, die als eerste tot geestelijke ont spanning met het leger meetrok. Zoo is het ensemble opgetreden in Polen, het is naar het Noorden getrokken, het heeft de tochten meegemaakt naar Frankrijk tot in het uiterste Zuiden; men heeft het kunnen zien optreden op den Balkan en in Rus land. In zijn tallooze voorstellingen trok het het respectabele aantal van 4.5 mil- lioen bezoekers. De volle zaal heeft kunnen genieten van een afwisselend, frisch programma, waar aan talrijke uitstekende krachten medewerking verleenden Het Gerard-Ballet bracht eenige goed verzorgde dansen, welke een verdiend succes oogstten. Verder waren er Bela en partnerin, jongleurs met lichten de ringen, een tweetal uitstekende acro baten, die wonderlijke staaltjes van kracht en vlugheid lieten zien, de caricaturist van der Molen, die de lachers op zijn hand wist te krijgen, de 2 Alvarez, kunstenaars aan de trapeze, die vroolijkheid en lenigheid wisten te combineeren en nog eenige an dere uitstekende nummers, die de voor stelling maakten tot een genot voor ’t oog. Het orkest Herrmsdorf zorgde voor een passende muzikale omlijsting. De toeschouwers gaven door een harte lijk applaus blijk van hun instemming met het gebodene Hans Holk is vol vertrouwen. De we reld ligt weer in rozigen schijn voor hem. Op de een of andere manier zal het wel gaan. Boeiende bladzijden uit de geschiedenis 1 van de nieuwere sterrenkunde Ten onrechte wordt wel eens de indruk geweKt. dat de ontwikkeling van de sterrenkunde alleen in de tijden van Galilei, Copernicus en Kepler een avon tuurlijk en spannend verloop had. Ten onrechte, want ook de nieuwere sterren kunde is rijk aan verrassende wendingen en onverwachte ontknoopingen. Eigenlijk is elk natuuronderzoek te vergelijken mei een spannende detectivegeschiedenis of een avontuurlijke ontdekkingsreis. In een reeks van vier, los van elkaar staande, Planetariumvoordrachten worden enkele boeiende fragmenten uit de nieu were geschiedenis behandeld. Alle vier voordrachten worden twee malen gehou den, eenmaal op Dinsdagmiddag om 15.45 en eenmaal op Woensdagavond om 19.30. De reeks van vier middagvoordrachten heeft plaats op de Dinsdagmiddagen 3, 10, 17 en 24 Maart. De vier avondvoor- drachten worden gehouden op de Woens dagavonden 4, 11, 18 en 25 Maart. R. Ik zal dadelijk opbellen, thuisgekomen is. Dokter Olsen houdt hem tegen. Als ik u een raad mag geven, ik zou nu niet opbellen. Aan de telefoon kan men zoo weinig, of liever •gg< :ullen hier nog een glas niet meer over de zaak spreken, vergeet u haar voor het oogen- j [Sil

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5