CIRCUS HOLK -Mi n y Él De distributiebonnen STADSNIEUWS De maansverduistering INSTALLATIE NED. LAND STAND IN ZUID-HOLLAND I 3 Maart 1942 TWEEDE BT.AD TTAAGP^HE COUP.A NT Dinsdag JUBILARISSEN IN DILIGENTIA FEUILLETON VERBODEN TOEGANG l UITREIKING BONKAARTEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN TER VOORKOMING VAN DIEF STAL VAN LEVENSMIDDELEN w... MAANSOPKOMST EN -ONDERGANG t.m. 7 Mrt. 7 Mrt. 7 Mrt. 7 Mrt. 21 Mrt. 16 Mrt. 7 Mrt. 7 Mrt. 21 Mrt. 21 Mrt. 31 Mrt. 21 Mrt. 7 Mrt. 21 Mrt. 21 Mrt. 16 Mrt. 21 Mrt. 21 Mrt. 31 Mrt. 31 Mrt. 21 Mrt. 21 Mrt. 21 Mrt. 3 Maart 4 5 6 8 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Brood (of gebak) 11a Brood (of gebak) 11b Rede boerenleider Roskam 4-'' X Grijze vllthoed met In maansopkomst en van onder 215 DE KELNERS VOS EN POL 9» 17 Maart H H Men treffe alle veiligheidsmaatregelen niet meer (Nadruk verboden.) niet, langzaam op. Verlicht zakt Hans zoo, en Wordt vcrvoifO liefde over hem 99 9» dezer dagen reeds van de zon genoten. Polygoon-Meyer) Voorteekenen van het voorjaar. Op het Wandelhoofd te Scheveningen wordt Brandstoffen 2 Eenh. Ill III 26 IS van 1 hoerende inlegvel worden verstrekt. 0.47 1.45 2.41 3.31 4.16 4.56 5.33 6.05 6.33 7.01 onder 8.35 9.02 9.29 9.57 10.28 op 20.09 21.23 22.39 23.54 laatste en 11.03 11.44 12.33 13.30 14.34 15.43 16.55 18.06 19.18 20.27 21.35 22.41 23.45 Bon 10a 10b 11a lib Aantal H Kg. i Kg. H Kg. 1 Kg. 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 31 Mrt. 31 Mrt. 30 April doch g je deed Mrt. Mrt. Mrt. Mrt. Mrt. Mrt. Mrt. Mrt. Mrt. Wanneer iemand, die ons zeer na staat of een bekende figuur uit ons midden, jubileert, dan hebben wij altijd tot op ze kere hoogte het gevoel, dat het óns aan gaat, dat wij ook zoo’n beetje jubileeren. En wij feliciteeren elkaar echt Hol- Geen spookgestalte, maar een man van het grondpersoneel, die als bescherming tegen den ijskouden wind op het vliegveld een masker draagt. (Weltbild-Polygoon-P.K. Blaschka) ripsband. (Weltbild-Polygoon) De tijd is weer aangebroken, dat de meisjes van de Haagsche Academie voor Beeldende Kunsten in de kassen van den Dierentuin vele objecten vinden voor haar studie. Twee ijverige leerlingen aan den arbeid. (Schimmelpenningh-Smit), Weer keert een Duitsche duikboot na vele successen van een lange vaart naar den vijand op haar basis terug. De mannen aan boord verheugen zich op de lang tegemoet geziene post. Atlantic-Holland-P.K. Tölle) 1.10 2.23 3.31 4.32 5.25 6.09 6.47 7.18 7.46 8.13 8.36 9.01 9.27 9.54 10.26 11.— 11.42 12.29 13.22 14.21 15.25 16.34 17.06 19.01 9 Maart nieuwe maan 25 Maart eerste kwartier. 214 8, 9, 11, 12 6a tm 13a 6b tm 13b S en T Petroleum O-krt. Peulvruchten Pudding, verm. Rijst Scheerzeep Suiker Vet Vleesoh Vleesch Zeep Zeep Zeep Zeep Toiletzeep 225 227 11D, 12D J 13, 17 1 Eenh. K 5 tm 7 1 Eenh. 500 gr. 204 tm 208 WO gr. 216 tm 220 100 gr. 250 gr. 125 gr. 3i L. U L. 2 L. 2 L. 250 gr. 100 gr. 250 gr. 50 gr. 1 Kg. 100 gr. 100 gr. 25 gr. Wij laten hieronder een lijstje vólgen van de tijden -ondergang: bede E. J. Roskam Het hoofd van den Nederlandschen Land, stand, boerenleider E. J. Roskam, merkte in zijn installatie-toespraak o.m. op, dat de leidersgedachte, welke is vastgesteld in het statuut van den Nederlandschen Land stand, zin en beteekenis heeft voor den ge- heelen opbouw van dezen beroepsstand. Er zal, ging hij voort, tegen iedere onnatuur lijke inkrimping van den veestapel en te gen elke onrechtvaardige daad op dit ge bied ernstig worden gewaakt. Daarom is er bij den Landstand een commissie inge steld, die moet toezien op onzen veestapel. Wanneer de oorlog of de voedselvoor ziening noodig maakt, dat de veestapel verder moet worden ingekrompen, dan is het de taak van deze commissie dit te toet sen naar den eisch van recht en billijk heid, rekening houdend met den noodzake- lijken oorlogstoestand, waarin wij nu een maal leven, Zoodra echter de voedselvoor ziening weer ruimte toelaat, zal deze com missie met maatregelen en voorstellen moeten komen, om de veehouders bij te staan in hun rechtvaardige verlangens. Het onrecht, dat op dit gebied is mis dreven, zal ophouden te bestaan. De boerenleider benoemde boer Rijlaars dam tot voorzitter der commissie. In het vervolg van zijn betoog schetste het hoofd van den Landstand de taak van den dorpsboerenraad. Zich speciaal rich tend tot de boeren van Zuid-Holland, zeide spreker, dat zij zeer zeker Hollandsche boeren zijn, maar, krachtens aard en af stamming, krachtens bloed en geest, échte Friesche boeren. Hierin zult gij de kracht vinden om met de steedsche cultuur en den uitheemschen geest te breken. Zorg er voor, vervolgde de boerenleider, dat de andere gewesten van Nederland, in Hol land niet langer hun aartsvijand zien, die hun levenswaarden verkwanselt voor goud en macht, maar dat zij Holland weer zien als een provincie, waar hoereneer en boe- 36 April 21 16 7 7 31 31 31 31 31 m of andere ma- als wij maar De strijd op Java. De Pasar Senen te Batavia. (Stapf) Daar er in deze gemeente meermalen diefstallen van levensmiddelen, textiel- goederen en andere gedistribueerde goe deren plaats vinden, vestigt de Hoofd commissaris van politie er de aandacht op, dat de billijke verdeeling dezer goe deren over alle volksgenooten eischt, dat zoowel van de zijde der overheid, als van die der betrokken eigenaars, alle maat regelen worden getroffen, om deze dief stallen zooveel mogelijk te voorkomen. In verband hiermede wordt aan eige naars of houders van winkels en opslag plaatsen en aam andere belanghebbenden de raad gegeven, de navolgende maat regelen te treffen Beveilig het perceel (winkel, opslag plaats of pakhuis) waarin de goederen zijn geborgen, zooveel mogelijk tegen in braak. Zorg voor goede sluitingen. Be veilig glazen deuren en ramen, eventueel door middel van ijzeren tralies e.d. Laat er in of buiten uw perceel gedu rende de uren, dat hetzelve niet in be drijf is, zooveel mogelijk bewaking zijn, bijv, door inwonend personeel of gere gelde controle aan de buitenzijde en wel zooveel mogelijk in overleg en samen werking met naburige soortgelijke zaken lieden. Laat in geen geval bonnen of andere distributiebescheiden in uw zaak achter. Neem ze steeds mede naar elders, want de kans is zeer groot, dat er voortaan Gisteren werd in het gebouw „Excelsior” in Den Haag de*Nederlandsche Landstand in de provincie Zuid-Holland door het Hoofd van den Landstand, Boerenleider E. J. Ros kam, geïnstalleerd. Boer De Waard uit Numansdorp ont vangt uit handen van den Boerenleider zijn aanstelling tot Boerenleider der provincie Zuid-Holland. il.P. en R.S./Landstandpersdienst), Komt dat er opaan. Wij wilden het cir cus immers toch niet hebben, niet waar? De danseres is in een stoel gevallen. Wü wilden het circus heelemaaJ„„„_ ■‘Jct 'lrztLcxi, uiuiupeil ZlJ DltteT.'"'*" O, Iv«t“OïSSTTSacT gelijk; het phan- toom van haar eerzucht begint te ver dwijnen. Je moet je met je vader in ver binding stellen, Hans, herhaalt zij hard nekkig. Ik wil niet Lydia, snap je dat dan niet. Ik heb ook mijn trots en zelfs als ik wilde, ik weet niet, waar hij is, nij is weg, naar het buitenland, onvuia- baar. Denk jij dan niet, dat wij het alleen de baas worden, dit leven? Ik zal werk vinden, jij verlaat net tooneel, wij trouwen. Op de een nier zal het wel gaan, bij elkaar blijven... Lydia Terhoven staat Zij kijkt Hans koel aan. Jij groote fantast, dat zijn dus je plannen en daar zal ik aan meedoen?, Het tooneel verlaten en idylle spelen, ergens in een hutje. Ja, hoe stel je je dat dan wel voor? Misschien wil je ook nog wel geld van mij hebben? Schoonhoven het centrum van de edelsme- derij, is de Rijks- vak- en Kunst nijverheidsschool voor goud- en zil- versmeden en horlogemakers gevestigd. Eer kijkje in de af deeling zilver- smederijhoe een schaal met de hand geslagen wordt. (Pol.-v. Bitsen) -Xh R. Eindelijk is ook de volle maan een keer tot de ontdekking gekomen, dat zij zich aan de verduisteringsvoorschriften t. hoort te houden. De hemel was onbewolkt, zoodat het schouwspel ongestoord te volgen was. Voor middernacht steeg de koudglanzen- de maanschijf hooger en hooger aan den hemel. Een half uur na middernacht toen de maan nog niet boven het Zuidpunt was aangekomen begon zij het program ma af te werken. Om 0 uur 33 min. was er een klein deukje in den linkerrand. De deuk werd geleidelijk grooter; de overgang van het niet verduisterde naar het ver duisterde gedeelte was een geleidelijke. De schaduw was niet scherp begrensd. Óm 1 uur 15 min. bevond het grootste gedeelte van de maanschijf zich in de scha duw van de aarde. Het linker (het Ooste- Ujke) gedeelte was verduisterd, maar nog duidelijk zichtbaar: de linkerhelft ver toon - de de geheimzinnig warme, rossige kleur van roestend ijzer. Smaller en smaller werd de verlichte sikkel. De duisternis verdrong het zilveren maanlicht. De silhouetten van boomen en huizen werden vager; de kleurschakeerin- gen van het landschap maakten plaats voor een eentonig grauw. Maar tegelijker tijd boorden de sterren haar fijne lichtbun dels door den wijkenden maanlichtsluier. Als glinsterende loovertjes verscheen de eene ster na de andere op den steeds zwar ter wordenden koepel. Het sterrenbeeld Leeuw, dat zich van zonsondergang tot nu in het maanlicht verscholen had, prijkte nu ten Noorden van de bijkans verduister de maan. Daar klonk het sonore geluid van een kleine kerkklok; het kleine stukje brons sloeg het halve uur tusschen een en twee als wilde het de groote maan herinneren aan haar plicht En inderdaad enkele minuten later was de geheele schijf ver duisterd. Het laatste lichte sikkeltje was verdwenen, maar toch was de rechter helft verre van duister. Terwijl op de linker helft de roestbruine kleur een fluweelach tige diepte en warmte verkregen had, be zat de rechter rand nog een nuance die naar oranje zweemde. Tusschen beide kleuren was er een geleidelijke overgang. Verder en verder drong de maan in de schaduw door tot zij de kern bereikte en als een matglanzend roodkoperen schijfje haast verloren ging aan het wijde uitspan sel Toen om twee uur de volle maan van haar brutaal helder licht beroofd was, leek zij veel kleiner dan de gewone volle maan. Het klokje in de verte sloeg plichtmatig twee, ’t Was alsof ’t tevreden was met den gang van zaken; de spanning was voorbij; uw verslaggever onderdrukte een geeuw... het schouwspel had zijn climax bereikt, de aandacht verflauwde, de geest verloor zijn activiteit en gaf zich gewonnen aan den opdringenden slaap. dia, nij moet naar Lydia. Een blik op de lichtende wijzerplaat van een klok. Lydia moet nu al van de voorstelling thuis zijn gekomen... Hé, taxi! Ben je dwaas geworden, Hans, om uiü uog zoo iaat te Koiriëb’ cfeZoeKem jé" weïnïg”aan mijn goédêlT naam? Lydia zelf bad de deur opengedaan. Vergeef mij, Lydia, er is iets vreeselijks gebeurd, ik moet je spreken. De danseres kijkt naar het treurige, jonge gezicht van haar verloofde. Medelijden en angst overvallen haar. Wat zou deze domme, groote jongen uitgehaald hebben? Men heeft het moei lijk met hem, maar hij is het wel waard. Kom dan maar binnen, zachtjes, hoor. Een kwartier mai blijven. Gelukkig, dat ik nog gel Kookdoeleinden 8 KF Haard, kaob. J 5 tm 7 1 Eenh. Haard, k. Haard, k Haard., kach. K 8 Turf Haard., kach. K 13, 17 1 Eenh. Centr. v. Centr. v. Gen. Anthr. Gen. Turf Periodebon 125 gr. 400 gr. 50 gr. 50 gr. 250 gr. Honden- en k.br. 15 1} a 10 kg. Jam Kaas Kaas Koffiesurr. Margarine Melk Melk Petroleum 213 8, 9, 11, 12 11a 11b 211 90 A 450 gr. 90 9 450 gr. L 12 tm 20 1 Eenh. L 23 tm 28 1 Eenh. 1 Eenh. 50 stuks 1 tm 8 1 Eenh. 228 G 90 8 450 gr. 90 a 450 gr. 75 gr. Tenslotte wees spr. er op, dat eerst, wanneer de oorlog voorbij is, de Land stand zich in vollen omvang zal kunnen ontplooien. Nadat daarna boer de Waard de taak als boerenleider in Zuid-Holland meteen korte, klare rede op zich aenomen had, het hoofd van den Landstand dank zeg gend voor deze opdracht, wees boer Rij laarsdam uit Bodegraven de Zuid-Hol- landsche boeren op het feit, dat zij het contact met hem door zijn benoeming tot voorzitter der veestapelcommissie geens zins zullen verliezen. De leider der bij eenkomst, C. A. van Beveren, sloot ten slotte met woorden van dank aan de aanwezigen voor hun belangstelling. ben. Lydia Terhoven draagt nog het sier- dat 7 9 Heden volle maan; kwartier; welke in den Dierentuin plaats vindt, zijn morgen aan de beurtvan Beringer t.m. Boekdrukker uur Boeke t.m. Booleman uurBoom t.m. Breetvelt. De bonkaarten zullen uitsluitend tegen overlegging van de distributiestamkaart belanghebbende en het daarbij be- res rinkelt. De toegang verboden, geen maandgeld en ook bet huis verboden, maar Hans, wat zijn dat voor domhe den? Dat kan toch niet waar zijn. De jongeman lacht bitter. Maar al te waar, Lydia. Ik heb het zelfs schriftelijk, met de notarieele bevestiging. Maar Hans, dat begrijp ik het circus... Hans Holk maakt een beweging met de hand; in Lydia’s nabijheid voelt hij zich weer zeker. Het circus, Lydia, bah, wat kan mij dat schelen. Wij hebben deze schijn wereld immers altijd gehaat, wij zullen samen een nieuw leven opbouwen. Lydia zet het kopje bard neer. Hans, je moet je dadelijk tot je vader wenden; je moet weten, waarom alles je ontnomen is; je bent zijn zoon. Dit alles kan en mag niet. Het is zoo- iets als een onterving. Ja. dat is zco Lvdia, maar Artikel Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Bloem (brood) 221 tm 224 70 gr. Boter 8, 9, 11 Cacao 10C, 10D Gort 226 Andere sprekers Dr. F. E. Postnuma, de generaal-advi- seur van den Nederlandschen Land stand, schetste in enkele woorden het verleden van den Zuid-Hollandschen boerenstand, dat zwak was door eigen schuld, wees er vervolgens op, dat men tijdig de plaatsen moet bezetten en geen tijd verliezen met weifelen en eindigde met een gelukwensch aan den Landstand in Zuid-Holland en in geheel Nederland met de totstandkoming van één ondeel bare boerenorganisatie. De jarenlange verdeeldheid en versnippering is nu voorbij en de boeren zijn nu geroepen te werken in het belang van niet alleen ons eigen volk, maar van geheel Europa. Dr. Grünewald sprak vervolgens als vertegenwoordiger van de Hauptabteilung Ernahrung und Landwirtschaft van het Rijkscommissariaat en deed dit vol vreugde, omdat heden, midden in den oorlogstijd, de Zuid-Hollandsche boeren aangetreden zijn om offers te brengen en hun plichten in vollen omvang te vervullen. Spr. wees er nadrukkelijk op, dat het vervullen van den boerenplicht uitsluitend en alleen is om de voedsel voorziening van het eigen volk veilig te stellen. Tenslotte wees spr. er op, Ter gelegenheid van de officieele instal latie van den Nederl. Landstand in de provincie Zuid-Holland, hebben gistermid dag in Excelsior het hoofd van den Land stand, boerenleider E. J. Roskam en zijn in deze bijeenkomst geïnstalleerde gemachtigde voor deze provincie, boer de Waard uit Numansdorp, voor een zeer talrijk gehoor het woord gevoerd. De vertegenwoordiger van den Rijks- commissaris dr. Kerkhoff, die der „Haupt- gruppe Ernahrung und Landwirtschaft”, Schiebe; de Scharführer der S.S. Brugge- man; de gemachtigde van den Lei-’.er der N.S.B. voor Zuid-Holland, baron J. W. van Haersolte-van Haerst, de heerbanlei- der der W.A., Feenstra, de hoofdinspecteur voor de volksgezondheid en den veeart- senijkund. dienst dr. te Hennepe, woonden met verschillende boerenleiders en burge meesters van verschillende Zuidholland- sche gemeenten de vergadering bij. Deze stond onder leiding van het hoofd van de afd. „Voortbrenging” in Zuid-Hol land, C. A. van Beveren Czn., die de eere- gasten in het bijzonder verwelkomde renkracht leven en ook het aanzien der steden en dorpen vernieuwt. Zich tot boer de Waard wendend, zeide spr., dat deze de taak heeft den arbeid, die door Rijlaarsdam is begonnen, te vol tooien. Ik weet, dat de Hollandsche koop mansgeest ook Zuid-Holland in zijn ijzeren greep gevangen houdt. Met een krachtigen handdruk werd boer de Waard tot boerenleider der provincie Zuid-Holland benoemd. Dr. Kerkhoff, Beauftragte van den Rijks- commissaris, bracht de felicitaties en groe ten over van dr. Schwebel, die momenteel in Duitschland is. Hij wenschte den Landstand in Zuid- Holland succesvol werken toe. Het is hem bekend, dat door de oorlogsomstandighe den een volle ontplooiing van het werk niet mogelijk is, maar hij is er van over tuigd, dat de Landstand ook in Zuid- Holland zal doen wat van hem ge vraagd wordt. Spr. schetste vervolgens waarom de Landstand door den Rijks- commissaris is ingesteld. Wie tegen den Landstand handelt uit valsche politieke argumenten, benadeelt hiermede slechts zichzelf en zijn eigen volk. Spreker wilde dit eens duidelijk op den voorgrond stellen. Voor kleine gedachten - is er nu geen plaats. Het kan den Ne-- gewoonte j dan ook van harte, derlandschen boer niet onverschillig zijn of de bolsjewisten en plutocraten al of niet overwinnen. Spreker eindigde zijn betoog met zijn persoonlijken gelukwensch aan te bieden bij de installatie van den Land stand in Zuid-Holland Steeds nooger de uizet. Het leven gaat voort en het is mooi. Circus Holk, ach wat. Nog hooger de inzet Waar is dok ter Olsen? De dokter is al weggegaan, mijn heer Holk. Ach een lafaard. ook?;\ilk een phuis- ter. Geethier de kaarten, wij doen Dérut mee, weg met de schijnwereld, alleen kaarten zijn leven... kaarten... De koele wind van den herfstavond verfrischt het gloeiend hoofd van Hans Holk. De roes van het spel is van hem geweken, hij is opeens klaar wakker geworden. Ook de alcohol is vervlogen, sedert uren heeft hij niets meer ge dronken. H(j is geen drinker. Alleen lijkt een ijzeren band zyn voorhoofd te omspannen. Het licht van de opvlam mende reclames doet pijn aan zijn oogen. Mechanisch voelt hij in zijn zak ken. Een paar zilveren geldstukken rammelen. Zijn hand gaat naar zijn borstzak. Ja, zijn portefeuille is er nog, zijn vingers zoeken in de vakjes, leeg! Hans Holk lacht zoo luid, dat een min nend paar, dat arm in arm langs hem loopt, opkijkt. Gewaagd en verloren, alles verloren! Zoo gewonnen, zoo ge ronnen! Hans Holk, je bent een stumper in het leven. Wat nu? Wat wilde hij toch? Hij wilde toch heel iets anders? Lydia. De naam staat dnideliit vnnr *"m. Lv- Helaas, maar u weet, geluk in de liefde, het spijt mij, dat ik u indertijd aan Homeyer voorstelde. Hij is nu niet bepaald een fatsoenlijk man... Een beroepsspeler? Olsen trekt de schouders op. - 'Dat weet-tuft -Holk. tjiiw rijk geworden met juweelenhandél. Nu verzamelt hij kunst en speelt. Ik zou u heusch niet raden mee te gaan. Maar hiermee heeft Olsen den geest van verzet in Hans wakker gemaakt. Ik ben toch volwassen, dokter. Nu goed, zooals u wilt, des men- schen wil is zijn hemel. Hans Holk kan zich later nog maar flauw het verloop van den middag her inneren. Daar was de met donker eiken hout beschoten heerenkamer van Ho meyer. met de zware, donkere meube len. Enkele heeren, namen werden ge mompeld, hier en daar een bekend ge zicht. Men praat. Donkere likeur werd gepresenteerd. De forsche gestalte van den heer des huizes was het dirigee- rend middelpunt van dit middaguur. Zijn stem schalde door het gegons. Laten wij een spelletje doen, heeren! Dan is daar een donker tafelblad met speelkaarten, geld, veel geld, bankbil jetten, zilvergeld, kaarten, spelen. Spe len. vergeten. Wie riet waagt, wie niet wftrt. Wat beduidt eeld. Hans Wolk’ bij diefstal van bannen geen extra toe-, wijzingen meer worden gegeven. Draag uw personeel op, er zorg voor te dragen, dat de door hen bediende voer tuigen met levensmiddelen enz., niet on beheerd op de straat blijven staar Indien in uw pakhuis tevens vervoer middelen (bakfietsen of handkarren) worden gestald, zorg dat deze op slot staan en dus niet gemakkelijk door in brekers kunnen worden gebruikt. Pleeg zoonoodig omtrent de door u te treffen maatregelen overleg met den Cen- tralen Opsporingsdienst der politie, ge vestigd Laam Copes van Cattenburch no. 13, telefoon 22. Door het nemen van maatregelen in vo- renstaanden zin, verricht gij practisch sociaal werk en dient gij tevens uw per soonlijke belangen. lijke mosgroene costuum, dat zij na haar dansnummer heeft aangetrokken. Zij gaat op haar teenen door de gang. Verlicht zakt Hans in een gemakke- lijke.i stoel, het warme licht van een staande lamp doet hem goed. De thee geurt. Een kopje thee. Hans, biecht nu maar. Zij buigt zich vol heen. Hans Holk kan zich inhouden. Mijn vader heeft mij den toegang tot het circus verboden; hjj weigert elke ondersteuning en ook Huize Holk moet, ik, y»rlpt-n -Axt,—fesbL. COÖP, VER. v. LIJKBEZORGING U.A. Bovengenoemde coöperatie hield haar jaarlijksche vergadering. De toeneming van het aantal leden was in 1941 niet zoo groot als vorige jaren. Zoowel het jaar verslag als het financieele verslag wer den goedgekeurd. De periodiek aftreden de commissaris, de heer de Geus, werd herkozen. Het bestuur werd als volgt samengesteld: de heeren Kerkhoff, voor zitter, Stroo, secretaris en Weits, de Geus en Mansveldt, commissarissen. Wij sluiten daarmede immers tevens voor ons zelf een periode af, welke veel moois, misschien ook veel belangrijks omvat. Het moet dan ook voor de stadgenooten en meer in het bijzonder voor de muziek- minnende Hagenaars, een gebeurtenis zijn om op Donderdag aanstaande zelfs twee jubilarissen, en wel de kelners Vos en Pol, die op dien dag 25 jaar in Dili- gentia in dienst ziin te kunnnen huldi gen Vos en Pol, twee mensenen, aie nu.. werk, door de voortreffelijke verstand houding met de familie Wieringa uit Di- ligentia eenerzijds en het publiek ander zijds, niet als een harde plicht, doch als de vervulling van een levensnoodzake lijkheid hebben aangevoeld, zijn ons al len, hoe verschillend van karakter zij ook mogen zijn, in den loop der jaren bijzon der sympathiek geworden. Vos door zijn goedmoedigheid, door zijn spreekwoorde lijk beantwoorden van al onze wenschen en grillen met een ,,’t Komt anders wel in orde en als verschijning op het podium, waar hij duizenden malen op de bekende, gracieuze wijze de bloemen heeft overhandigd aan gelukkige begun stigden Pol hebben wij leeren kennen als man, die het werk van drie menschen wist te verzetten, waarvoor wij cpzij zijn gesprongen, wanneer hij een blad vol koffiekoppen over anze hoofden zwie rend, met vlekken dreigde. Zijn „Pas er op” kennen alle Diligentia-bezoekers. Uit de wereld der muziek is dan ook spontaan medewerking toegezegd om met een concert, aanvaingende 7.30 uur, het jubileum luister bij te zetten. Het trio- van der Pas-van der Vegt-van Isterdael en niemand minder dan de zangeres Ma ria Last, zullen dien avond namelijk op treden Vos en Pol hebben elk der trouwe Dili gentia-bezoekers stellig honderden malen kleine attenties bewezen. Niemand van hen en zeker ook niet één enkel uitvoe rend kunstenaar mag op dit jubileum af wezig zijn. Het programma voor den avond luidt, op. 87 van Brahms en op. 99 van Schubert, uit te voeren door het trio; Maria Last zal liederen van Andriessen, Diepenbrock, De. bussy en Ravel zingen. 15) U wilt mij nu toch ook niet ia den steek laten, dokter? Olsen klopt hem vriendelijk op den Behouder. Ik doe net niet graag, mijn jon gen, ik vrees de reactie op den schok yan vanmorgen, doe geen dwaasheden, jongen. Wat bedoelt u, dokter? Ik moet naar Homeyer, Holk, ik heb hem beloofd naar een middeleeuw- sche oorkonde te komen zien, welke hij ttieent, dat vervalscht is. Misschien hoor ik, wat er werkelijk aan de hand is. Ik neem u liever met mee. U weet hoe Homeyer is, altijd dadelijk de HanT'Holk lacht ove/T°^igvnn_ Daar ben ik niet bang voor. «sen lacht speelkaarten, geld, veel geld, jeiieil, óiivcigciu, naaiLcn, npt len, vergeten. Wie riet waagt, '«’int. Wat beduidt eeld. Har Bij de uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen van de 4e periode 1942, 9—12 uur van 1214 van 1417

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5