Zware luchtaanval op .Bandoeng Het te Riom proces De verdediging Java van generaal Wavell Het vertrek van Ned.-Indische regeering heeft haar zetel verplaatst No. 18122. Java van VERDUISTEREN De militaire positie Woensdag 4 Maart. 1942. landers in Ned.-Indië Engelsche aanval op Parijs Behandeling der Neder- Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de regeering van Nederlandsch-Indië gisteren Batavia wegens de groote kwetsbaarheid van de hoofdstad verlaten. De regeering heeft zich naar Bandoeng begeven, waar zich reeds het militaire centrum bevindt. De Japanners hebben een grooten luchtaanval op Bandoeng ondernomen. De Japansche bommen werpers bleven 90 minuten lang boven de stad. Op een bepaald oogenblik nam men 42 bombardements vliegtuigen en 18 jagers boven de stad waar, meldt de Britsche berichtendienst uit Batavia. Omtrent de aangerichte schade wordt niets vermeld. Tijdens een, ondanks stormachtig weder, uitgevoer- den aanval op een vliegveld ten Westen van Bandoeng hebben Japansche vliegtuigen, aldus Domei, twee Buffalo’s tijdens luchtgevechten neergeschoten en op den grond 10 groote en middelgroote vliegtuigen vernield. Groote Japansche transportvloten Japanners brachten 44 oorlogs schepen tot zinken Invloed op Duitsch-Fransche betrekkingen Berlijn over Wavell’» vertrek Japanners dóórgedrongen tot dicht bij Bandoeng Snelle voortgang van operaties Tal van burgers gedood of gewond Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Madoera bezet Standpunt van Berlijn Geallieerde troepen op Java onder Nederlandsch opperbevel v. 7.24 o. nam. tot 8.19 aar vjn. De slag in de Java Zee De verdediging van Britsch-Indië Daladier wijst verantwoorde lijkheid af BAN doe: W HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENT1ËN: prac- Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode” ^Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop bet verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. uit in hebben eiland ■■■■■■■■■■■■■■■■■«■■■■■■■■■■■■■■•a en ver- zeer i boven kunnen 4 I 4 1 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4. S—- 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 com- den „De positie van Java wordt als tamelijk hopeloos beschouwd”, zoo meldt „Svenska Dagbladet” in een bericht uit Londen. In de Java-zee zijn groote Japansche trans portvloten waargenomen en de verdedigers kunnen na de zware verliezen, welke hun zeestrijdkrachten hebben geleden, deze vloot eigenlijk alleen nog maar met vlieg tuigen aanvallen. Er heerscht vooral ge brek aan jachtvliegtuigen. Van Nederlandsché zijde verklaart men te Londen, dat de verdedigers in de afge- loopen weken vreeselijke verliezen hebben geleden en dat deze verliezen voortduren, zonder dat er veel kans bestaat ver sterkingen te krijgen. De Nederlanders te Londen waarschuwen dan ook voor over dreven voorstellingen inzake de sterkte van de verdedigers op Java. Maan: 4 Mrt. onder 9.02 v.m., op 9.24 n.m.; 5 Mrt. onder 9.29 v.m., op 10.39 n.m. Laatste kw. 9 Mrt. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 Van Java hangt de geheele strategie der ge allieerden in het Zuidwestelijke deel van den Stillen Oceaan af en wanneer deze vesting valt, zullen de vereenigde naties onherroepelijk de eerste phase van den oorlog in den Stillen Oceaan verloren hebben. Wanneer de vijand niet uit Java verdreven wordt, dan verkrijgt hij de be schikking over onmetelijke rijkdommen en een volledig beschermende flank in den Indischen Oceaan. Andere bladen leveren scherpe critiek op het „defensieve complex” van de Engelsch- Amerikaansche oorlogvoering De voor het bestaan van de Geallieerden zoo belangrijke posities, schrijft de „New York Herald Tribune”, vallen de een na de ander onder de concentrische aanval len, zonder dat het mogelijk is een doel treffend tegenoffensief te beginnen. In een artikel in de „New York Times” wordt gezegd „Wij gedragen ons als de Engelschen bij Duinkerken. Wij kennen den toestand, doch de volle ernst hiervan is nog niet tot ons doorgedrongen”. In de periode van 4 Februari tot 1 Maart hebben de Japansche zeestrijdkrachten, volgens de „Tokio Nitsji Nitsji”. in totaal 44 vijandelijke oorlogsschepen tot zinken gebracht. Bij dit cijfer zijn de resultaten van den zeeslag bij Java op 4 Februari en van de zeegevechten ter hoogte van Ba tavia en Soerabaja inbegrepen. De Nederlanders,, in Ned.-Indië zullen, naar de woordvoerder van de Japansche regeering mededeel de, overeenkomstig de maatregelen, welke op de Philippijnen en elders zijn genomen, als vijandelijke bui tenlanders worden behandeld. Bur gers worden alleen dan geïnter neerd, wanneer zij geacht worden gevaar op te leveren voor het mili taire bestuur of de krijgsoperaties. (Archief-H. C.) Van het front in Noord-Afrika. Een veldkeuken en proviand-bewaarplaats van een Duitschen troep in een Noord-Afrikaansche oase. (QrbiS’Holland-P.K. Z willing) Mogelijke gevolgen Indien te Riom niet nog op het laatste oogenblik de moed wordt gevonden, die, van beslissend wereld-politiek belang geachte, kwestie betreffende de schuldigen van Frankrijk’s intrede in den oorlog op te werpen en te beantwoorden, voorziet men te Berlijn daargelaten of de beklaagden al dan niet worden ver» oordeeld twee duidelijke zichtbare en voor Frankrijk ongewenschte gevolgen. 1. Frankrijk of beter het. regime van Vichy zal door het uitwijken voor de belangrijke kwestie als gevolg van een halfslachtige en wellicht zelfs ook niet geheel oprechte houding, welke uit het beperkte bewijsthema van dit proces blijkt, in discrediet worden gebracht 2. De toenadering tot Duitschland, welke toch het belangrijkste punt van het programma van het nieuwe Fransche regime vormt, zal door dit proces van Riom geenszins worden bevorderd, maar onverschillig, hoe de afloop is, belemme ringen ondergaan. Men acht het te Berlijn volkomen dui delijk, dat Vichy’s politiek nog altijd in hooge mate mede wordt bepaald door een ontzien van de Vereenigde Staten en dat de invloed van den Amerikaanschen am bassadeur te Vichy, admiraal Leahy, als voorheen nog heel groot is. Men heeft te Berlijn weliswaar ver*, klaard, dat het verloop van het proces te Riom de toekomstige houding van Duitschland ten opzichte van Frankrijk niet beslissend bepalen zal. Heden kon men echter hooren zeggen, dat het vast staat, dat de symptomatische beteekenis van dit proces, zijn behandeling en ver loop, voor de toekomstige Duitsch-Fran- sche betrekkingen niet hoog genoeg kan worden geschat. Gamelin blijft zwijgen Tijdens de tweede helft van den zesden procesdag te Riom richtte president Caous het woord tot beklaagde generaal Game lin en noodigde hem uit zijn meening weer te geven omtrent de verschillende tegen hem uitgebrachte punten van be schuldiging. De generaal bleef evenwel bij zijn be sluit, bekendgemaakt op den eersten pro cesdag, zich niet in openbare zitting te verdedigen De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt, dat het sensationeelste bericht uit Batavia wel het aftreden van generaal Wavell is als opperbevelhebber voor den Zuidwestelijken pacific en de benoeming van generaal Ter Poorten tot opperbevel hebber in Ned.-Indië. Men kan hierop in Berlijn verschillende commentaren hoo ren. Allereerst wees men op het praece- dent met admiraal Hart, die door admi raal Helfrich werd vervangen. Men meent, dat Wavell, evenals Hart, heeft gefaald waarop men van Nederlandsche zijde de zaak beu werd en zelf weer de verant woording op zich nam. Anderen zijn van meening, dat Wavell nu nog gelegenheid heeft om naar Britsch-Indië te ontkomen en dus zijn laatste kans waarneemt. Op merkelijk is, dat deze verandering in opperbevel door Wavell op eigen verant woording moet zijn doorgevoerd en dat zijn Amerikaansche plaatsvervanger door hem ten gunste van generaal Ter Poorten is gepasseerd. Men wijst te Berlijn op de vele verschillende mutaties in Wavell’s commando’s en besluit daaruit de rade loosheid van de geallieerde oorlogvoering. Van Engelsche zijde geeft men als reden voor de wisseling in opperbevel op. dat de verbindingen tusschen Java en Birma toch definitief verbroken zijn en dat De Japansche troepen dringen voortdurend verder het land in, zoo wordt van het Japansche front ge meld. Sterke Japansche afdeelingen zijn van de baai van Indramajoe opgerukt naar Bandoeng. Na een marsch van 2 dagen, waarin bijna 100 k.m. over moeilijk terrein werd afgelegd, be reikten Japansche troepen Maandag avond de onmiddellijke nabijheid van Bandoeng, waarmede beide spoorweg verbindingen tusschen Oost- en West- Java verbroken zijn. Van het front in Ned.-Indië wordt ge meld. aldus het D.N.B. uit Tokio, dat de operaties op Java snel voortgang maken Hier schijinen de gevechten voornamelijk om Bandoeng, ten Zuidoosten van Bata via. alsmede in het gebied van Soera- oaja zelf, zich zeer in het voordeel der Japanners ontwikkeld te hebben, hoewel officieel hierover nog niets is medege deeld Van een activiteit van den vijand *er zee en iin de lucht kan op dit oorlogs- tooneel geen sprake meer zijn. grond van te Tokio ontvangen niet- officieele berichten, zijn de belangrijkste steunpunten. alsmede verkeerscentra aan de Noordelijke kust van Java, door de Ja- Pansche troepen bezet. Met waardeering neemt men in Duitschland kennis van alle uit Frank rijk afkomstige stemmen, welke van den wil tot medewerking aan het nieuwe Europa spreken. Wanneer die meer willen zijn dan woorden, zal het proces te Riom in een heel wat andere richting gevoerd moeten worden. Tot dusver ge tuigt het van een mentaliteit, welke lang zamerhand overwonnen had moeten zijn door een Frankrijk, dat aanspraak wil maken op zijn plaats in het nieuwe Europa.” de troepen op Java aan Nederlandsche bevelhebbers wordt overgelaten”. Laatst genoemden zouden, naar Wavell verder verklaart, „alles doen wat menschelijker- wijze mogelijk is voor de verdediging van Java”. Deze verandering in het op perbevel zal echter niet beteekenen, zoo beloofde Wavell. dat de toevoer van vlieg tuigen en ander oorlogsmateriaal voor de verdediging van Java zou ophouden Ten slotte richtte de generaal tot de bevol king van Ned.-Indië zijn „oprechte wen- schen voor een gelukkigen afloop van den huidigen strijd”. Naar de Britsche berichtendienst uit Bandoeng meldt, aldus het D.N.B., heeft het vertrek van generaal Wavell en de ontbinding van het gemeenschappelijke A.B.D.A.-opperbevel op Java een schok teweeggebracht. De doorsnee Nederlander heeft daarop onmiddellijk gereageerd met de overweging, dat het geallieerde opperbevel het Javaansche schip verlaat, daar het vreest, dat het zou kunnen zinken. De Berlijnsche correspondent van de N. R. C. meldt o.a., dat de eerste uit werking op het terrein van de buiten- landsche politiek van het proces te Riom zich thans begint af te teekenen. De Duitsche pers is overgegaan tot een openlijke critiek, welke zich niet alleen richt tegen de personen van de beklaag den en hun houding tijdens het proces, maar ook tegen het proces-thema en daarenboven tegen den politieken ach tergrond van het proces. Voor Duitschland, aldus is herhaalde lijk betoogd, is alleen deze eene aange legenheid van belang, of in het proces te Riom alle kwestié’s te berde gebracht en beantwoord zullen worden, welke op 3 September haar gewelddadige oplos sing door de oorlogsverklaring van Frank rijk aan Duitschland hebben gevonden. Voor de omstandigheid, dat het proces te Riom deze kardinale kwestie stilzwij gend voorbijgaat, wordt niet de schuld gezocht bij het gerechtshof van Riom, doch bij de voor dit proces politiek verantwoordelijke figuren te Vichy. Al hoewel in de berichten in de Duitsche pers de namen van Darlan en Pétain niet worden genoemd, bestaat er te Ber lijn toch geen enkele twijfel wie de ver antwoording draagt voor den in Duitscfte oogen ongelukkigen opzet van het proces. Bezorgdheid en critiek in Amerika De slag om Java, waarbij de Amerika nen onmiddellijk betrokken zijn en waar voor zij de verantwoordelijkheid niet kunnen loochenen, wordt door de New- Yorksche bladen met groote bezorgdheid gevolgd, verneemt het D.N.B. Terwijl voor de Engelschen de val van Batavia slechts het bijna onvermijdelijke naspel is van de veel ernstigere nederlaag bij Singapore, voelt men zich in Washington wat betreft de strategie en het prestige verlies hierdoor ernstig getroffen De „New York Times” schrijft Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht, meldt het D.N.B., het gebied van Groot-Parijs met brand- en brisantbommen aange vallen. De burgerbevolking leed aan zienlijke verliezen aan dooden en ge wonden. Met de hulp van de bezet tingstroepen werd onmiddellijk na den aanval een begin gemaakt met de opruimingswerkzaamheden. Deze courant verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35- 37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr 319, Iel 550310; Filialen: Rljswijs Kantoorboekh. Leeuwendsal, Oranjelaan 3, Tel 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ru'<s, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. .j. de Koning, Goudsbloemlaan 3. fel. 130263; Boekh. J. B. v. Saters Jr., There- siastr. 108a. Tel 772444; Boekh. E. O. Couvée. van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 et Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Naar de V.P.B.-correspondent uit Borlijn meldt, hebben Japansche Parachutisten het eiland Madoera bezet Verklaring van dr. Schmidt Het standpunt van den diplomatieken correspondent van het D.N.B. en van vooraanstaande Berlijnsche bladen over het proces van Riom vormde gisteren het onderwerp van vragen der buiten- landsche journalisten. De leider der pers- afdeeling van het Auswartige Amt. ge zant dr. Schmidt, maakte hiervan ge bruik, om eenige principieele verklaringen af te leggen, waaruit o.a. het volgende valt op te maken Het proces goed te voeren, is geen ver dienste, doch spreekt van zelf. Daarom moet verwacht worden, dat dit proces om de vraag gaat, waarom Frankrijk den oorlog met Duitschland is aangegaan, niet echter om de secundaire vraag, waarom Frankrijk den oorlog verloren heeft. Het verloop van het proces zou ’den indruk kunnen wekken, alsof men in Riom de stelling wilde motiveeren Ware de oorlog beter voorbereid gewor den, dan zou zulks voor Frankrijk en Europa een gelukkige omstandigheid ge weest zijn. Dergelijke conclusies kan Duitschland niet toelaten en derhalve wordt aan het Fransche volk in herinne ring gebracht, dat het een groote mis daad was, den oorlog met Duitschland te beginnen. Heel algemeen bezien, moet het onder werp van het proces van Riom volkomen valsch geacht worden. Wanneer men niet het kernvraagstuk wil ophelderen, waar om Frankrijk op aansporing van Enge land, tot den oorlog met Duitschland be sloten heeft, had men aan het proces in het geheel niet mogen beginnen. Het verloop van het proces, zooals dit tot dusver is gebleken kan slechts tot een blamage voor het Fransche volk en ook voor zijn regeering worden. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft: „Ook in Duitschland heeft men het proces te Riom met spanning tegemoet- gezien, omdat men daarvan waardevolle aanwijzingen verwachtte voor het Fran sche standpunt ten aanzien van den door de nederlaag geschapen toestand en de daaruit voortvloeiende mogelijkheden. Van toonaangevende Duitsche zijde heeft men het proces wel „barometer voor de stemming” genoemd, een barometer, waarvan men zou kunnen aflezen, in hoever Frankrijk bereid was aan de nieuwe orde in Europa mede te werken. De ensceneering en het verloop van het proces tot dusver doen intusschen de vraag rijzen, of Frankrijk eigenlijk de kern van de kwestie wel ziet of wil zien. Tot de definitieve zuivering van de atmosfeer kan niets worden bijgedragen door een twist over de vraag, of een of andere politicus of generaal verantwoor delijk moet worden gesteld voor het verlies van den oorlog tot die zuivering kan slechts worden bijgedragen door de beantwoording van de vraagWaarom was Frankrijk bereid Duitschland den oorlog te verklaren, ofschoon het nauw keurig op de hoogte was van het feit, dat de Führer tot vrede bereid was en dat bewezen had Het proces had dus nooit mogen ver worden tot een chronique scandaleuse der Fransche regeeringen van vóór den oorlog, tot het zoeken naar een zonden bok. Het had klaarheid moeten brengen in de vraag, welke van beslissende be teekenis is voor de Europeesche zending van FrankrijkOp welke gronden heeft de verantwoordelijke leiding het land in den oorlog gedreven verrichte vlootbasis Soerabaja waardeloos hebben gemaakt. De Britsche berichtendienst meldt New Delhi, dat generaal Wavell Britsch-Indië is aangekomen Majoor Sitwell is benoemd tot mandant van de onder bevel van Nederlandsch-Indischen opperbevelhebber staande Britsche troepen. Naar uit Batavia wordt gemeld, heeft generaal Wavell alvorens Java te ver laten een boodschap gericht tot de be volking van Ned.-Indië, waarin hij naar het ontvangen bevel verwijst, volgens hetwelk „met het oog op de jongste ge beurtenissen het bevel over de Geallieer- Volgens een bericht uit Batavia schreef te Bandoeng verschijnende blad „In- j e *n 6011 commentaar op den slag p ae Javazee o.m.: ■JSerbiedig groeten wij onze marine, e met alle haar ter beschikking staan- wachten volgens het bevel van fr frieh bereid is te overwinnen of te ^rven en die een vele malen sterkeren yand heeft aangevallen. Voor vele sche id11 beteekende dit het einde en onze "“rme is uit den slag buitengewoon ver- akt te voorschijn gekomen, zoodat zij. anneer niet versterkingen in den vorm n geallieerde oorlogsschepen snel arri- njet tot groote actje ln zal zijn.” oorlog geschat werd op machines. De Japansche In het Engelsche Hoogerhuis is gister middag een debat gehouden over de ver dediging van de Oostelijke grens van Britsch-Indië. De onderstaatssecretaris van Indië Birma, de hertog van Devonshire, klaarde, dat de situatie in Birma ernstig is. Hij deelde o.a. mee, dat Chur chill binnenkort een verklaring zal af leggen over de politieke gezichtspunten van de positie van Indië Voorts merkte hij op. dat Indië reeds een zeer groote bijdrage heeft geleverd bij de veldtochten in het Midden-Oosten, in Irak en in Iran en dat de Indische troepen op Malakka zware verliezen hebben geleden. Den strijd in Birma duidde hij aan als „den zeer belangrijken slag met groote gevol gen”. waaraan Indische en Chineesche strijdkrachten deelnemen Nopens de rol van de Britsche troepen wees hij vooral op het „zenuwsloopende klimaat” en zei, dat het daar al een heel ding is ook maar een kilometer te voet af te leggen. Niettemin was de verdediging van onze troepen heldhaftig. In het debat over de verdediging van de Oostelijke grens van Britsch-Indië verklaarde lord Strabolgi, dat het jam mer was geweest, dat de 18de divisie niet naar Rangoon was overgebracht in plaats van naar Singapore, waarvan reeds be kend moest zijn, dat het uiterst moeilijk was te houden. Hij drong vooral aan op bewapening van de Britsch-Indiërs en zei, dat thans het teeken van een vrij man het recht is wapens te dragen ter ver dediging van zijn land. Het Labourlid Wedgewood betoogde, dat het Britsche leger in Indië aan de grens behoorde te staan in plaats van als bezetting in het binnenland dienst te doen. Wavell zijn oorspronkelijke en gewichtig, ste taak weer op zich moest nemen n.l. het opperbevel over Britsch-Indië en Birma in nauwe samenwerking met China. De Berlijnsche avondbladen plaatsen uitvoerige commentaren op de door Lon den genomen beslissing, generaal Wavell te ontheffen van zijn opperbevel over het reeds verloren gegane Malakka en over Ned.-Indië. Zij doen dit onder op schriften als „Engeland verraadt thans ook de Nederlanders”. „Churchill’s en Roosevelt’s bedrog”, „Wavell trekt zich naar Britsch-Indië terug” en „Engels^ verraadt Insulinde”. Omtrent de militaire en strategische maatregelen, welke in Nederlandsch-Indië getroffen waren voor de verdediging van het eiland Java, worden thans in Tokio eenige bijzonderheden bekend gemaakt. Java is in 4 verdedigingssectoren ge splitst, met Soerabaja, Semarang, Ban doeng en Batavia als kernpunten. Buiten de genoemde centra beschikte nog Tjilat- jap over vrij sterke verdedigingsstel- lingen. Over heel Java liggen ongeveer 70 ^vliegvelden verspreid, waarvan de grootste gelegen zijn bij Batavia, Ban doeng en Soerabaja. Vóór het uitbreken der vijandelijkheden tusschen Japan en Nederlandsch-Indië werd Java verdedigd door een leger ter sterkte van ongeveer 50.000 man, dat inmiddels door verster kingen uit Engeland en Australië tot meer dan 100.000 man is aangegroeid. Van de 6 kruisers en 10 torpedojagers, 'i waarover de Nederlandsch-Indische vloot I oorspronkelijk beschikte, zullen na de vernietigende zeeslagen ter hoogte van Soerabaja en Batavia wel even weinig schepen nog gevechtsklaar zijn als van i de zeestrijdkrachten. die Engeland en Amerika ter versterking gezonden heb- i ben. Hetzelfde zal wel gezegd kunnen worden van de Nederlandsch-Indische i luchtmacht, die bij het uitbreken van den oorlog geschat werd op ongeveer 670 machines. De Japansche verkennings vliegtuigen hebben n.l. de laatste dagen noch boven Sumatra noch boven Java vijandelijke vliegtuigen kunnen waar nemen. Naar in Tokio verder verluidt, worden de Japansche operaties na de landingen op Java zóó voortgezet, dat Bandoeng niet minder gevaar loopt dan Batavia. Daar komt nog bij, dat de op het Ooste lijk deel van het eiland verrichte lan dingen de tisch In Japan heerscht de algemeene op vatting, dat het lot van Java thans reeds als bezegeld beschouwd kan worden. □e meening te Londen en Berlijn De toestand op Java is thans, naar men van Engelsche zijde toegeeft, ern stig Een groote Japansche vloot moet weer in aantocht zijn met nieuwe verster kingen. Te Batavia heeft men. gezien het op rukken der Japanners, eenerzijds door In dramajoe en anderzijds door het Ban- tamsche naar de hoofdstad, die aldus in een tangbeweging wordt genomen, ver schillende installaties vernield. Welke deze precies zijn, is moeilijk na te gaan, doch daarbij behoort waarschijnlijk het fraaie K.N.I.L.M -landingsveld Kemajoran in het centrum en het vliegveld Tjililitan ten Z.O. van Meester Cornelis. Van Amerikaansche zijde helpt men weer met verklaringen als van admiraal King en generaal Marshall, met groote credieten door den Senaat toegestaan en met fabelachtige getallen over wat men wel zou gaan doen, verluidt te Berlijn. In dit geval den bouw van 16 millioen ton schepen in één jaar. Intusschen staat, volgens Wavell’s laatsten oproep aan de geallieerde troepen in Java, „het laatste bolwerk der democratie in den Zuid- Westelijken pacific op het spel, waarom men nu niet meer verdedigen, doch aan vallen moet”. Als steeds is men ook hier mee weer te laat. De zesde zittingsdag van het proces te Riom was wederom gewijd aan het ver hoor van Daladier inzake de hem ten laste gelegde gebrekkige mobilisatie van de Fransche oorlogsindustrie. Daladier poogde opnieuw zich van de verantwoordelijkheid vrij te pleiten. In zake de nationalisatie van een deel der bewapeningsindustrie in het gebied van Parijs werd naar voren gebracht, dat hij niet de noodige maatregelen had getrof fen om deze industrie te decentraliseeren. Beklaagde verklaarde, dat dit met het oog op den internationalen toestand fou tief zou zijn geweest, aangezien de bouw van nieuwe fabrieken in de provincie te veel tijd zou hebben gekost Overigens is na de mobilisatie de decentralisatie in grooten omvang ten uitvoer gelegd. De president bracht in dit verband ook de nationalisatie der fabrieken van Schneider-Creuzot ter sprake, waarbij Da ladier verweten werd, dat deze uit poli tieke oogmerken zou zijn geschied. Be klaagde bestreed dit en las een rapport voor van een commissie van het ministe rie van oorlog, waarin in 1937 de ge deeltelijke nationalisatie dezer fabrieken werd bepleit IATAVIA AN6 >MPEK flANDJOER s SOEKAI SINDANGBARANi KA PADIGI S0E8AN RWAKARI CTANCl INDRAMAJOD IWTENZORG >v,»u>«c><a« »*s KADIPATEN c.rjAjer- SOEMEOANG MANÖfcKAN TJILAJJtT EUREUN ’XV'EAMEUNGPEUK C.TJIXOtRAj TASIaMALS' ZKOEK Ll^^P E N OJ A Lb E ‘garoet

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1