Zware gevechten op geheel Java Orde rust te Batavia en Slag bij Bandoeng verwacht s? ■sar?* No. 18125. Westelijk deel van het eiland practisch volledig in Japansche handen 1942. Zaterdag 7 Maart. De de Japan zal Nederlandsch- Indië nooit teruggeven Indische cultures en Japansche bezetting VERDUISTEREN Japan een Het proces te Riom Zitting met gesloten deuren De Duitsche duikbootsuccessen BOSE EN DE VRIJHEIDS STRIJD VAN INDIE HET INDISCHE OORLOGS- TOONEEL Te Bandoeng is van officieele zijde mededeeling ge daan van de ontruiming van Batavia. Naar Domei meldt, zijn de Japansche strijdkrachten bij het binnentrekken van de stad Batavia op geenerlei tegenstand gestooten in de stad heerscht weer orde en rust. Voorts wordt bekend gemaakt, dat Buitenzorg in han den van de Japanners is gevallen. Het Ned.-Indische legerbericht van gisteren meldde het volgende Overal op heel Java woedt de slag. Als gevolg van de Japansche superioriteit in de lucht en de onafge broken bomaanvallen, beginnen onze troepen afgemat te geraken. De toestand is ernstig, maar niet ho peloos.” De Britsche nieuwsdienst constateert, dat practisch thans heel Westelijk Java in Japansche handen is geraakt. en Duitschland in lotsgemeenschap Heden: v. 7.29 u. nam. tot 8.12 a. v.m. Morgen: v. 7.31 u. nam. tot S S 8.10 a. v.m. Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 8.10 u. v.m. Olie-installaties vernietigd Churchill over Java Duurzame samenwerking Suiker en kina „De waarheid over Ned.-Indië” De strijd in Birma Engelsche versterkingen op Ceylon aangekomen Blokkeering van de Ned.-Indische saldi in Amerika opURarl Mdl V^BChI 0PmarSCh Ver tSktatenaatenkinlneiin ^"^anTen^e temberU1939 begon^de*' ?'eds vin ST regeering met de vorrnin^merikaansche raden welke vnn. vorming van voor- Voldoende zouden zijn^B?3" ^®en jaar «en commissie van deNntvendlan kreeg Council opdracht Natl°nal Research roek naar vervang? een onder- houden, die in Duitschl'J^6 6'1 bezig te tiental jaren vervaarden d Leeds een Djambi Japansche voorbereidingen voltooid Onafgebroken luchtalarm Krachtige Japansche luchtactie Djambi en Rimau bezet De strijd bij Soerabaja Hulp bleef uit HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIEN: PRIJS DEZER COURANT: op De gevolgen van den oorlogstoestand grens overschrijden.’ kina door - onder geschiedde dat het De eerste, de Engelschen en Amerikanen mi litair te verslaan ten tweede, de gees telijke overheersching van het door En geland en de Vereen igde Staten verte genwoordigde materialistische individua lisme te overwiinnen, en ten derde, een nieuwe wereldorde onder Duitschland’s leiding in Europa en onder Japan’s lei ding in Oost-Azië op te bouwen. Okoemoera knoopte hieraan geopoli tieke opmerkingen vast over de grenzen der gebieden en zeide o.a.Afrika moet tot deel van de Europeesche zóne ge maakt worden. Japan wil niet eenvoudig de erfenis ovefnemen van de Angelsak- sen als uitbuiters der Aziatische volken. Het wenscht veeleer allen volken een rechtvaardige plaats in deze sfeer van samenwerking te verschaffen. De vruch ten zullen niet alleen Japan, doch de ge- heele wereld ten goede komen. Na het bericht van den snellen val van Batavia, was het te verwachten, dat spoedig op deze voor het moeder land noodlottige tijding berichten zou den binnenkomen over andere in West- Java bezette plaatsen. Eén dag nadat Batavia door ‘Japansche troepen werd bezet, wordt thans de verovering van Buitenzorg gemeld. Het is uit de be richtgeving nog niet duidelijk geworden, of met het in bezit nemen van Batavia ook Batavia’s haven, Tandjong Priok, in Japansche handen is gevallen. Intusschen wordt de strijd ook op de andere eilanden en met name op Sumatra voortgezet. De telegrammen van heden maken melding van de be zetting van Djambi. Nadere berichten over het verloop van den strijd op Bali zijn tot heden uitgebleven. omrqep een Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode" „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad" 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Hij zeide verder: „Het is Jammer, dat Ned. Indië, waarvan Japan slechts economische samenwerking heeft ge- eischt, zich tot werktuig van het An- glo-Amerikaansche imperialisme heeft laten maken. Daardoor is het voor al tijd van het moederland losgescheurd. Woordelijk verklaarde hij: „Wij den ken er niet aan het aan Nederland, welks regeering machteloos is, ooit terug te geven”. grepen, 1918 de Alle Ned. Indische saldi zullen, naar in Washington officieel wordt bekend ge maakt, na den val van Batavia, worden geblokkeerd. In New-Yorksche financieele kringen ziet men in dezen maatregel evenals in de verplaatsing van'den zetel van de Ned. Oost-Indische cultuur- en handelsonder- nemingen naar de West-Indische Neder- landsche bezittingen, een aanwijzing voor het feit, dat men den toestand in Ned. Indië in de hoogste instanties als kritiek beschouwd. Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct. daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 et Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. Afweergevechten in het Waldai-gebergte. Dwars over de met sneeuw be dekte, eentonige velden marcheert de verkenningstroep naar het bevolen doel. (WeUbild-Polyffoon-P.K. Ulric*' Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rljswijn Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Maan: 7 Mrt. onder 10,26 v.m.; I 8 Mrt. op 1.13 v.m., onder 11.03 S v.m.; 9 Mrt. op 2.25 v.m.. onder 11.42 v.m. Laatste kw. 9 Mrt. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 1938 bracht -J pCt. der Het D.N.B. meldt uit Shanghai: „Na de verovering van Java, waarvan de uren, na den val van Batavia, zijn ge teld, ligt Australië, dat zijn verdediging door het zenden van troepen en vliegtui gen naar andere landen practisch onmo gelijk heeft gemaakt, open voor onzen aanval”, zoo verklaarde de Japansche mi litaire woordvoerder, kolonel Akiyama, ten aanzien van het verloop der gevechten op Java, dat door hem het laatste bolwerk der democratieën in het Zuid-westelijke deel van den Stillen Oceaan werd ge noemd. De waam. directeur der Nederlandsche Petroleum Maatschappij in Ned.-Indië, de heer Kessler, heeft, naar S.P.T. meldt, bekend gemaakt, dat tot dusver voor een bedrag van 938 millioen gulden aan in stallaties en voorraden dezer maatschap pij zijn vernietigd. Bij de consequente doorvoering van de tactiek der „ver schroeide aarde” is alles wat den Japan ners van nut zou kunnen zijn, met den grand gelijk gemaakt. Daartoe behooren niet alleen petroleumbronnen, doch ook woonhuizen, clubgebouwen, pakhuizen en zelfs zwembaden. De petroleumgebie- den op Java zijn één groote vlammenzee. De zender van Batavia heeft gistermid dag gemeld, dat volgens een telegram uit Londen Churchill, zonder zich in het minst te bekommeren om de herhaalde lijk geleden nederlagen, in een perscon ferentie het volgende heeft verklaard: „Wij wisten, dat de val van Batavia slechts een kwestie van tijd was. Voor het verdere verloop van den strijd op Java kunnen wij echter ons eigen land niet opofferen. Van den kant van Duitsch land en Italië zijn wij blootgesteld aan felle aanvallen en zullen wij dat in de toekomst ook zijn en de vijandelijke troe pen in Birma zijn aanzienlijk sterker dan die op Java. Verder is het onze plicht. Australië te verdedigen. De eenige per soon, die de volledige verantwoordelijk heid voor het verloop van den strijd op zich genomen heeft, is president Roose velt.” De zitting van het gerechtshof te Riom vond gisteren met gesloten deuren plaats en was gewijd aan de bijeenkomst van den defensieraad van den 23sten Augus tus 1939, die door den toenmaligen mi nister van Buitenlandsche Zaken, Bonnet, was bijeengeroepen en beslissend was voor de oorlogsverklaring van Frankrijk. Gamelin wordt er van bescnuiaigd, dat hij, onder verzwijging van de gebreken van het leger, verklaard heeft, dat het leger gereed was. Guy la Chambre wordt ten laste gelegd, dat hij in deze bijeen komst verzekerd heeft, dat de luchtmacht zich in een toestand bevond, die de re geering de vrije hand gaf in haar politie ke beslissingen. De beschuldiging ten aanzien van Daladier luidt, dat hij de verklaringen van Gamelin en Guy la Chambre heeft gedekt. Tijdens deze zitting brak Gamelin het stilzwijgen, dat hij tot nu toe in acht had genomen en las een verklaring terzake voor. De behandeling van het proces is ver daagd tot Dinsdag. De volgende zitting zal weer openbaar zijn. Uit de enkele bij zonderheden. die bekend geworden zijn omtrent de zitting van gisteren, kan nog vermeld worden, dat Daladier bijna ij uur onafgebroken aan het woord is ge weest. De „Paris Soir” schreef gisteren, dat de Fransche openbare meening over het proces te Riom, zooals dat thans wordt gevoerd, niet geestdriftig kan zijn en verklaart, dat Frankrijk eindelijk wenscht te weten, waarom men het in dezen on- noodigen oorlog heeft gestort en wie de verantwoordelijken zijn. Het blad stelt verschillende vragen, o.a.: Wie heeft 30 Augustus en 1 September 1939, de laatste kans tot behoud van den vrede verzuimd en wie heeft tenslotte na de ineenstort ting van Polen geweigerd het beroep vaa den Führer op het gezond verstand te hooren? Als het proces op deze wijze verder wordt gevoerd, verklaart het blad, beteekent dit voor Frankrijk in de oogen van Europa een tweede nederlaag. vice-president van het Japansche bureau voor inlichtingen, Okoemoera, heeft zich uitgesproken voor een nauwe duurzame samenwerking van Japan met het nationaal-socialistische Duitschland. „Ik ben er van overtuigd, dat de Führer den opbauw van den Japanschen staat en het wezen van Japan begrijpt. Wij be schouwen het driemogendhedenpact niet ais een voorbijgaand iets, doch als een duurzamen factor, niet alleen voor den gemeenschapipelijken strijd, doch eerst recht voor den lateren, opbouwenden ar beid. Onze wederzijdsche verhouding be rust niet op rechten en plichten, doch is een lotsgemeenschap als van een gezin, taak van deze gemeenschap is ten Van de hand van den heer W. I. Ispert ontvingen wij onder bovenstaand op schrift een artikel betreffende de positie, waarin ons Indië is komen te verkeeren, welk artikel wij door gebrek aan ruimte onmogelijk in zijn geheel kunnen publi- ceeren, maar waaraan wij toch het een en ander willen ontleenen. Nadat de schrijver een overzicht heeft gegeven van de verschillende propaganda- uitlatingen van Londen met betrekking tot den strijd in Oost-Azië, vervolgt hij „Het 'verlies van Nederlandsch-Iridie beteekent de ineenstorting van de Neder landsche politiek en het einde van een geheel tijdvak in de Nederlandsche ge schiedenis. Sinds in de dagen van de Ruyter en Tromp Nederland’s positie ter zee verloren ging, heeft het steeds in de schaduw van Engeland gestaan en afge zien van een politiek met eigen kenmerk. De mannen, die als generaal van Heutsz hun waarschuwende stem verhievëh, wer den niet gehoord omdat men liever zon der moeite geld wilde verdienen dan met offers den staat beschermen. Zooals altijd in tijden van verval der volkeren werd ook hier het beroep van soldaat een secundaire aangelegenheid, waarop een fatsoenlijke burger met een zekere minachting neerzag. Men verwaarloosde de bewapening en wat nog erger was den geest van weerbaarheid. Wanneer thans de troepen in Indië zich zoo dap per verdedigen, dan doen zij dat niet wegens, maar ondanks de Nederlandsche vóór-oorlogsche politiek. Duitschland kan den geweldigen schok, die het Nederlandsche volk heeft aairige- - zeer goed begrijpen. Toen in Duitsche frontsoldaten onover wonnen van het front terugtrokken, ver raden door dezelfde krachten die de in eenstorting van Nederland op het gewe ten hebben, droegen zij reeds de kracht met zich mee, die tot een vernieuwing moest leiden. En deze vernieuwing be gon op het moment, waarop zij de drij vende krachten en de aanstichters van de ineenstorting duidelijk herkenden. In dat uur werd de volksgemeenschap, het na- tionaal-sockilisme van den frontsoldaat Adolf Hitler geboren. De oude afgods beelden stortten neer, een nieuwe tijd brak aan. Zoo ligt ook in de Nederlandsche ca tastrophe, hoe ongerijmd het ook moge aandoen, de kiem voor nieuwen bloei. Zoolang een volk nog over volksche kracht beschikt, zoolang is de chaos al tijd slechts een eerste stap naar de ver nieuwing. De weg daarheen is evenwel niet gemakkelijk. Hij veronderstelt, dat men breekt met veel wat aan dierbaar geworden overlevering van de vaderen tot ons gekomen is. Velen gaan daaraan te gronde, dat is voor hen niet jammer. De sterken echter blijven volharden en worden tot figuren van een nieuwen tijd. In plaats van bezige politici maken ein delijk weer mannen de geschiedenis. Het is de onvermijdelijke tragiek van Nederland, dat deze krachten zich pas thans zullen laten gelden, nu de Staat in een gestort is. Een reden tot wanhoop is dit echter niet, ’’■’'eender1: over de omvoorwaardelijke liquidatie van het dood- verleden vue. t de weg n.. r ne vernieuwing. Zij zal het Nederlandsche volk uiterlijk wel armer, innerlijk echter rijker maken en het van voren af aan den blik verschaffen voor de werkelijke waarden van het lev-*n.” De oproep van Soebhas Chandra Bose, den strijder voor de onafhankelijkheid van Britsch-Indië, is te beschouwen als een aansporing aan de Indiërs, om aan de Engelsche overheersching van hun land een eind te maken. „Het Indische volk zoo zegt Bose in zijn oproep wenscht geen compromis met het Britsche impe rialisme, doch wil verder strijden tot de volkomen onafhankelijkheid is bereikt. Op dit kruispunt van de wereldgeschie denis. waar wij thans staan, verklaar ik plechtig, in naam van alle vrijheidlieven de Indiërs in Indië. zoowel als in het bui tenland. dat wij verder zullen strijden tegen het Britsche imperialisme, tot In dië weer meester is over eigen lot.” Bose roept hiermede zijn millioenen landgenoo- ten op tot den „heiligen oorlog” tegen Groot-Brittannië. Het oogenblik voor een actief optreden van het Indische volk te gen zijn onderdrukkers is allergunstigst, nu het Engelsche imperialisme het eene bolwerk na het andere in Oost-Azië moet prijsgeven. De jarenlange toepassing van het passieve verzet tegen het Engelsche bewind waarbij mahatma Ghandi de leiding had heeft weinig of geen re sultaat opgeleverd. Engeland heeft de be loften van zelfbestuur aan Indië, waar mede het tijdens den wereldoorlog de In diërs trachtte te paaien, niet gestand ge daan. Voorts bleven belangrijke economi sche, nationale en sociale problemen in Indië onopgelost. Thans poogt Londen op nieuw de Indiërs zoet te houden met nieuwe beloften, o.a. verleening van Dominionstatus, na het eind van dezen Oorlog. De Hindoes weten wat Engelsche be loften waard zijn. Bose wekt hen op te ontwaken en hun passieve houding te la ten varen. Hij verwerpt boycot, lijdelijk verzet, non-coöperatie en burgerlijke on gehoorzaamheid als te slappe middelen, welke den overheerscher niet deren. Ge weld kan alleen met geweld gekeerd wor den en Bose is de strijdbare figuur, die Indië nu den weg naar de vrijheid wijst. Zijn heele leven lang betoonde hij zich een fel strijder voor de vrijheid. Hij or ganiseerde te Calcutta betoogingen tegen den prins van Wales. Dat bezorgde Bose acht maanden gevangenisstraf. Na dien tijd werd Bose nog verscheidene malen wegens actief optreden tegen de over heid gearresteerd, verbannen en eindelijk begenadigd. Een nationalistische meer derheid koos hem tot burgemeester van Calcutta; tweemaal achtereen was hij leider van het nationalistencongres en had niet alleen te kampen tegen de Brit sche meesters, maar ook tegen Nehroe e-a. aanhangers van een gematigde po litiek. De loop der gebeurtenissen heeft natuurlijk Bose’s beweging versterkt. Volgeens berichten, ontvangen door de vrije Indische vereeniging te Bangkok, is de vrijheidsoproep van Bose door de Indische bevolking in Malakka geestdrif tig opgenomen. In Indische kringen te Bangkok wijst men er op, dat Bose ook in Indië zelf de meerderheid van de In- dische bevolking achter zich heeft. Aan genomen kan worden, dat zijn oproep vooral onder de Indische jeugd een storm van geestdrift heeft gewekt. Bose verschijnt opnieuw als leider van de Indische vrijheidsbeweging. Voor En- geland lijkt de tijd voorbij om nog door I concessies op het laatste oogenblik den dreigenden „Storm over Indië” af te wenden.* men tot een totaal v^riïës '-ZZ-. ruiker voor Japansche vliegtuigen in Birma hebben op de rivier de Irriwaldy 4 vijandelijke schepen van 1000 ton zwaar met bom men bestookt en tot zinken gebracht. Tusschen Japanners en Tsjoengking- Chineezen is het op Birmeesch gebied, ten Noorden van de Thailandsche grens, tot een treffen gekomen. Na lichte bot singen tusschen patrouilles, zijn nu de hoofdmachten met elkaar in contact ge komen. Van het verloop dezer gevechten is nog weinig bekend. Exchange Telegraph meldt, dat Ceylon Engelsche troepentransporten zijn aangekomen. Deze troepen zouden zich voorbereiden op een aanval der Japan ners. De gevolgen van den oorlogstoestand In Nederlandsch-Indië en in het bijzon ter op Java voor de voornaamste pro ducten van de Indische grootcultures zijn Hg niet te overzien. Ten aanzien van twee der belangrijkste producten, de suiker en de kina, valt echter toch reeds het een en ander op te merken. Het verlies der suikerondernemingen op de Philippijnen en op Java zal op de Wereldsuikermarkt van grooten invloed Ztjn. De jaarlijksche rietsuikerproductie van de Philippijnen bedraagt ongeveer oen millioen ton. Na de verovering van Java zal ook de suikerproductie van dit eiland onder Japansche controle geraken Java staat bekend als de grootste suiker- leverancier van Oost-Azië. Zijn productie Per jaar ligt tusschen de 2 tot 3 millioen ton. welke bijna geheel wordt uitgevoerd Het verlies van deze gebieden beteekent dus. aldus een A.N.P.-bericht uit Berlijn, Voor de Anglo-Amerikaansche mogend heden het verlies van minstens 3 millioen ton suiker. Houdt men daarbij in het oog dat 85 procent van het suiker- productiegebied der Sovjet-Unie aan Duitschland verloren is gegaan, dan komt men tot een totaal verlies van 5 tot 6 millioen ton ..uiker voor de ee allieerde mogendheden K betreft' Nederlandsch- tadie heeft zich door een straffe orga nisatie der producenten en krachtiren regeringssteun tot den grootsten kkia- Producent ter wereld ontwikkeld De kinabast wordt door kloppen of toet mesjes losgemaakt en in pijpen °n den handel gebracht In Ned Indië 11.200 ton di 90 Wereldproductie, voort Het vebrou „‘vaardigd worden Ook de kinateelt elder^^v6-lCinine zal perken. Behalve Ki ^teTrk in de hand Britsch-Indië en Zui^A™'1"^ hadden ringe productie Am<.d’i^rnerl^a een ge- °to in Brazilië A^nLj?a?sche Pingen schijnen no« weinil P an!en te telen te hebben. Enkele jaren'’^"8 gemaakt Preken van don Jaren .voor het uit- Chimique Beige n Or og heeft de Union Voor den aanpUnt Concessie gekregen ^aplanten de Bve^is^a^ 200.000 Buitenzorg Buitenzorg, de „hofstad”, de zetel van den Gouverneur-Generaal, telt op het oogenblik ongeveer 80.000 inwoners, waarvan een 6000-tal Europeanen. De stad had haar ontwikkeling te danken aan de omstandigheid, dat in 1745 aan van Imhoff een gedeelte van Kampong Baroe werd ifgestaan, door hem Buitenzorg genaamd, onder voor waarde, dat deze gift geschiedde aan den Gouverneur-Generaal en zijn opvol gers, met de verplichting het landgoed niet te vervreemden. Die bepaling werd echter door het Opperbestuur ingetrok ken. Toen het later bleek, dat de erfge namen van van Imhoff niet in staat waren het landgoed te beheeren, werd het in vollen eigendom aan den Gouver neur-Generaal Mossel afgestaan, terwijl het van toen af geregeld van den eenen landvoogd op den anderen overging, tot Daendels toe, welk gebruik zelfs bij het optreden van Alting als Gouverneur- Generaal in 1780 tot wet was verheven en waardoor Buitenzorg de residentie der Gouverneurs-Generaal is geworden, wat het tot heden is gebleven. In 1873 werd Buitenzorg reeds door een spoorweg, in latere jaren geëlec- trificeerd met Batavia verbonden. Gelegen 265 m. boven de oppervlakte der zee, is het om zijn uitmuntend kli maat en prachtige omgeving beroemde Buitenzorg snel in ontwikkeling vooruit gegaan. Te midden van een prachtig park, dat met den wereldberoemden Bo- tanischen Tuin één geheel uitmaakt, ligt het landvoogdelijk paleis, dat, hoewel slechts één verdieping hoog, door zijn breed front en sierlijke lijnen een goe den indruk maakt. Het is gesticht op de plaats van het kasteel, door van Imhoff gebouwd, in 1809 door Daendels vergroot en in 1819 door Van der Capellen her bouwd. Dit oude paleis, dat twee ver diepingen had, werd in 1834 door een aardbeving vernield. Te Buitenzorg was o.m. gevestigd de Algemeene Secretarieannex ’s Lands Plantentuin bevinden er zich verschil lende musea en laboratoria, voorts zijn er de Cultuurtuin en diverse opleidings scholen voor land- en tuinbouw. Voorts is in Buitenzorg gevestigd een uitge breid, modern ingericht gesticht voor geesteszieken. Het uitgestrekte Chinee- schè kamp ligt bezuiden Buitenzorg aan den grooten postweg naar den Preanger. Het strijdtooneel in Zuid-Sumatra heeft zich van Palembang naar Djambi verplaatst. Het gewest Djambi wordt be grensd door Indragiri, Sumatra’s West kust, Benkoelen, ook reeds in Japan sche handen en Palembang. Het be hoort bijna geheel tot het stroomgebied van de Batang Hari. Hei gebied is zeer bergachtig, met de ketens van den Boe- kit Barisan en van den Tabir-Rawas. die echter, buiten de vulkanen, niet hooger dan 1500 meter stijgt. De voornaamste middelen van bestaan zijn landbouw en inzameling van boschproducten, hier en daar ook veeteelt en aan de kust visch- vangst. De Inlandsche rubbercultuur nam in de laatste jaren in omvang toe. Djambi is echter op mijnbouwgebied vooral be kend geworden door de rijkdommen aan olie, welke het bevat. De handel is van weinig beteekenis gebleven, ook van wege de omstandigheid, dat het wegennet eerst in de laatste jaren de dringende verbeteringen heeft ondergaan. Het gewest, met een oppervlakte van 50.000 k.m.2, heeft een bevolking van ongeveer 250.000 zielen, De stad Djambi, hoofdplaats van het gewest en van de gelijknamige afdeeling, telt rond 25.000 inwoners waarvan een 350-tal Europea nen. Gelegen op beide oevers der Djam- bi-rivier. welke hier 300 m. breed is, op 155 k.m. van de kust, is de stad bij gemiddelden waterstand steeds voor schepen van 10 voet diepgang bereik baar. Op den hoogen rechteroever, waar van men een mooi vergezicht over de rivier heeft, bevinden zich de militaire gebouwen, de gouvernementsgebouwen en de Europeesche woningen. Óp den lin keroever liggen de woningen der Inlan ders, deels op vlotten ir de rivier, deels op hooge palen op den oever gebouwd. Het Europeesche stadsgedeelte heeft goede rijwegen en is als een villapark aangelegd, zoodat dit gedeelte een netten en vriendelijken indruk maakt. Het in de berichten van heden nog ge noemde Rimau is een riviereiland in de residentie; Palembang, gelegen aan de Westzijde van de Moesi-delta, tegenover Muntok, op Banka. dat, naar men weet, ook reeds in Japansche handen is. Aan de aanvulling op het Duitsche Weermachtbericht wordt ontleend, dat de Duitsche duikbooten door de vernietiging van weer 12 vijandelijkie koopvaardij schepen, w.o. 7 groote tankbooten, het gezamenlijke aantal der in Amerikaan- sche wateren tot zinken gebrachte koop vaarders gebracht hebben op 98 met een inhoud van 663.500 brt Het Amerikaansche departement van Marine meldit als verloren schepen de Amerikaansche tankboot „Notvana” (2677 ton), en het Britsche tankschip „Olym- 45335 toni. „Australië, zoo verklaarde Akiyama, heeft bloed vergoten voor Engeland, kan echter niets van Britsche zijde verwach ten. De Australische regeering heeft on verantwoordelijk jegens eigen volk ge handeld. Australië heeft de Japansche immigratie verboden en als het deze maatregelen niet herziet, zullen de Japan sche militairen zonder verlof van de Australische regeering, de Australische Naar te Tokio verluidt, zijn de mili taire voorbereidingen voor den aan val op Bandoeng, waar het gros van de Nederlandsche troepen vermoede lijk het voornaamste verzet zal bie den, reeds voltooid, zoodat reeds in de naaste toekomst nieuwe en waar schijnlijk beslissende gevechtshande- 1 lingen kunnen worden verwacht. De Geallieerden probeeren wanhopig de Japanners voor Bandoeng tegen te houden. De stad heeft onafgebroken alarm. De Japanners beheerschen het luchtruim onbestreden. Alle Javaansche havens zijn door de Japansche luchtaan vallen buiten bedrijf gesteld. Japansche strijdkrachten hebben een niet nader aangeduid punt nabij Ban doeng bereikt. Japansche vliegtuigen hebben in den sector Poerwakarta Geallieerde tanks, pantserwagens en vrachtauto’s ten getale van 30 stuks vernietigd. Een ander Ja- pansch eskader deed een aanval op het vliegveld van Bandoeng en vernielde 8 vliegtuigen op den beganen grond. Bij een poging der geallieerden om een Ja- pansch vliegveld op Java aan te vallen werden 5 Hurricanes neergehaald. Vlak voor de bezetting van Batavia hebben Japansche legervliegtuigen, die opereer den tegen overblijfselen van de geallieer de luchtmacht. Donderdagavond een ma chine op het vliegveld Bandoeng vernie tigd, terwijl bommenwerpers een trein opbliezen, geladen met soldaten en oor logsmateriaal, op een punt, gelegen op 5 k.m. ten Westen van Buitenzorg, Naar het Japansche hoofdkwartier meldt, zijn in de periode van 1 tot 4 Maart tijdens aanvallen op Geallieerde luchtbases op Oost-Java en de Soenda- eilanden in totaal 44 vliegtuigen neerge schoten of op den grond vernield. Een correspondent bij de Japansche troepen op Sumatra meldt, dat Japansche strijdkrachten Djambi hebben bezet, 200 k.m. ten Noordwesten van Palembang, na hardnekkigen tegenstand te hebben ge broken. Djambi en Rimau. dat ook bezet is, zijn belangrijke oliecentra. Exchange Telegraph meldt, dat de vlak te van Noord-Java thans geheel in han den van de Japanners is. De politiek van de verschroeide aarde wordt thans toege past op Soerabaja. Het verlies van Java moet aan de zwakheid van de geallieerde luchtstrijdkrachten worden geweten. In het legerbericht van gisteren heeft de Ned.-Indische verklaring uitgezonden, waarin wordt gezegd: -Thans kan onthuld worden, bXwi^fe^Srl^n<lsc*le ^Kenoffensief overslaan Fr 1traarJ12ens zijde deed worden daf de r e^ter ook onthuld Oceaan’ He„d voor den sti>len autoriteiten reed^6^^^111^^6" leden heeft verzeker^?: ^d SeT tot midden Februari0 d.at' lnd,en houden, versterkingen in” hoeveelheden zouden zoodanige men de Japansche Tn„„aankomen> dat staan kon bre±n Ne7 T°P.^Vatot stand, maar XsterkkXl;Indle hield aangekomen." in8«n zijn nooit 'is- v S

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1