WIJ KRIJGEN WEER THEE Aanmeldingsplicht Werkloozen CIRCUS HOLK SS - l STADSNIEUWS JA Nederlandsche arbeidskrachten de Groot-Duitsche ruimte basis op der vrijwilligheid DRIEJARIG KIND OMGEKOMEN kanwending van «I TTAAGSCHE COURANT Zaterdag 7 Maart 1942 TWEEDE BLAD - 'SI, m WESTEND-THEATER De lachende theepot. FEUILLETON VERBODEN TOEGANG 24-jarige studenten mogen studie voortzetten Bij brand in de Obrecbtstraat UITREIKING BONKAARTEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN UITREIKING LEVENSMIDDELEN. KAARTEN VOOR DUITSCHERS „Drie Vrijgezellen” - De strijd in de woestijn. Dicht bij den vijandinge- graven in het zand, volgt de waarnemingspost de bewe- aan den arbeid. Grensgevallen zijn altijd al Hans bepaald (Wordt vervoipd) Jong geleerd, oud gedaan 1 Een bezoek aan een kleermakers- scheol te Amsterdam. De kleermakers in spé op hun tafel Poly goort-N oske) gingen van den vijand. (Hoffmann-P.K. v. Kayser) ’s-Gravenhage -xr Wegerif, hotel Op een vliegveld in het Oosten komt, door middel van de trouwe Junkers 52 voorraad voor de troepen aan het front aan. (Hoffmann-S.S.P.K. Gayk) (Nadruk verboden.) Strijd tegen de sneeuw. Een tractor trekt een 3-deelige wals over een dik onder de sneeuw bedolven vliegveld om voor de startende en lan dende vliegtuigen een eenigszins vaste baan te maken. (Weltbild-Polygoon-P.K. Hempe) De Organisatie Todt aan het front. Motoren worden door middel van heete lucht ontdooid en voorgewarmd. (Weltbild-Polygoon-P.K. Maier) Neemt men nu, bijvoorbeeld, het ge val van een student, dan is het duide lijk, dat hij, krachtens den tekst der verordening, zich moet aanmelden, wan neer hij den leeftijd van 24 jaar heeft bereikt. Hem wordt dan een inschrij- vingsbewijs uitgereikt, doch het ligt na tuurlijk niet in de bedoeling zoo iemand aan zijn studie te onttrekken, wanneer het een normaal geval van wetenschap-' pelijke of beroepsopleiding betreft. Winterstemming in een Duitsch kwartier in het Oosten. De eerste warme zonnestralen hebben den dak rand met lange, glinsterende ijspegels getooid. (Transatlantic-Recla-P.K. Kling) De winter is over de stad gekomen en heeft haar in zijn wit kleed gehuld. Het is niet ver van Kerstmis. De men- schen verdringen elkaar voor de etala- ges der winkels en de kródtaerr ohaerdoor' ging. Het driejarig zoontje van de familie M. in de Obrechtstraat 56 is gister middag, doordat er brand uitbrak, terwijl het alleen thuis was, om het leven gekomen. aan arbeidskrachten zich weer sterk heb ben gewijzigd, zoodat het wenschelijk ,zou kunnen blijken te overwegen of het betrokken bedrijf niet tot invoering van een volledigen arbeidstijd behoort over te gaan, teneinde daardoor arbeidskrach ten vrij te maken, die dan weer elders kunnen worden geplaatst. Men kan het eigenlijk zoo formulee- ren, dat de verkorting van den arbeids tijd tot dusver voornamelijk op sociale overwegingen is toegestaan, terwijl in Uiteraard zullen, bij de toepassing van den aanmeldingsplicht, zich talrijke grensgevallen voordoen, die stuk voor stuk zullen moeten worden bezien. Aan een en ander zal nog, door middel van pers en radio-omroep, nadere bekend heid worden gegeven. Overigens wil het feit, dat in een bepaald geval aanmel dingsplicht aanwezig wordt geacht, nog volstrekt niet zeggen, dat de betrokkene ook werkelijk voor een tewerkstelling, hetzij binnen, hetzij buiten de landsgren zen zal worden aangewezen. Wat de verordening inzake de verkor ting van den arbeidstijd betreft, deze strekt om een inzicht te verkrijgen in de practijk van dit stelsel. Voor het oogenblik zullen aanvragen om vergun ning als regel kunnen worden toege staan, doch slechts voor een beperkten tijdsduur, want over een kwartaal kan de situatie ten aanzien van de behoefte In de verordening is voorts vastge legd, dat iemand niet tot aanmelding is verplicht, wanneer hij in dienstbetrek king staat, tenzij het een werk van slechts korten duur of geringen omvang betreft. De grens zal hier bij een loon van 4 per week of een arbeidsduur van 24 uur per week getrokken worden. Bij de uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen van de 4e periode 1942, welke in den Dierentuin plaats vindt, zijn Maandag aan de beurt: van 912 uur: Haller t.m. Hendrikse; van 12 14 uur: Hendriksen t.m. Heijnraets; van 1417 uur: Heijns t.m. Horst De bonkaarten zullen uitsluitend tegen overlegging van de distributiestamkaart van belanghebbende en het daarbij be- hoorende inlegvel worden verstrekt. Zeer ten onrechte wordt reeds nu de aanmeldingsplicht der werkloozen met dienstverplichting verward. Ook in ander opzicht blijkt er misverstand te bestaan. De verordening heeft als maatstaf voor den aanmeldingsplicht gesteld de vraag, of iemand niet of niet volledig in staat is, uit eigen middelen in zijn levenson derhoud te voorzien. Om te kunnen be- oordeelen of bepaalde personen hieron der al dan niet vallen, dient men zich den zin van de verordening voor oogen te roepen. Deze bestaat hierin, dat be slag moet kunnen worden gelegd op ar beidskracht, die tot dusver onwerkzaam is gebleven en zich aan aanmelding heeft onttrokken. De brand werd ontdekt, toen een der drie andere kinderen van het gezin uit school thuis kwam, n.l. de 9-jarige zoon, die zooals hij wel meer deed, wanneer er niemand thuis was via den tuin van de buren aan de achterzijde het huis wilde binnengaan. Een verstikkende rook sloeg hem tegemoet en terstond alar meerde hij de buren, die op hun beurt de brandweer waarschuwden. Weldra verschenen de motorspuiten uit de Archi- medesstraat en de Laan Copes ter plaatse en met een slang op de waterleiding had men het vuur, dat in de voorkamer van de parterre woedde en daar het meubilajr grootendeels had verwoest, on der de knie. In de kamer vond men, met brandwon den overdekt, het lijkje van den 3-jarigen J. M., die door zijn moeder, die zich even verwijderd had om eenige nocdzakelijke boodschappen te doen, slapende op een divanbed was achtergelaten. Nadat de brandweer de voor het na- blusschen op straat gezette meubelen reeds weer naar binnen had gedragen, kwam de niets vermoedende moeder te rug van haar boodschappentocht. Men stelle zich haar ontsteltenis en smart voor bij het zien van de door het vuur ge teisterde woning en bij het vernemen van de vreeselijke tijding, dat haar jongste kind was omgekomen. Naar de oorzaak van dezen zoo nood- lottigen brand stelt de justitieele dienst een onderzoek in. Men acht de mogelijk heid niet uitgesloten, dat het kind, wak- den Voor Rijksduitschers, die hun domici lie in den Haag hebben, is de uitreiking van levensmiddelenkaarten alleen Den Haag, Sophialaan la. Dagelijks van 812 en van 1518 uur, en wel stamkaarten nummers 28013300 Maandag 9 Maart 3301—3800 Dinsdag 10 Maart; 3801—4300 Woensdag 11 Maart 43014800 Donder dag 12 Maart48015300 Vrijdag 13 Maart53015700 Zaterdag 14 Maart 5701—6200 Maandag 16 Maart 6201—6700 Dinsdag 17 Maart 67017200 Woensdag 18 Maart. Bij den bouw van de geweldige onderkomens, welke door de Organisatie Todt aan de Atlantische kust ter bescherming van de Duitsche onderzeebooten werden opgericht, werden geheel nieuwe methoden, welke snelheid aan volkomen betrouwbaar heid paren, toegepast. (Hoffmann-P.K. Weinbach) hij haar na. Lore, je bent een pracht- meisje. Gelukkig is hij, die jou eens tot vrouw krijgt! Maar dat is maar een vluchtige gedachte. Dan gaat hij naar zijn kamer. Nog in dit uur zal hij een nieuw leven beginnen, een sprong in deze harde wereld. En al weet Hans Holk het nog niet, dan is toch nu reeds het moedige, onverzettelijke bloed van zijn voorouders in hem wakker gewor den. Het is maar weinig, wat Hans Holk in zijn twee koffers pakt. Hij neemt niets mee wat teveel is. Maar als hij nog eens in de groote lade van zijn schrijftafel kijkt, neemt hij er nog een pakje uit. Het is een spel kaarten. In gedachten schudt hij en begint de kaar ten te verdeelen. Het klopt. Hij kent het kunstje nog. In zijn jongensjaren heeft hij vaak zijn schoolmakkers bezig ge houden met zijn kunstjes. Een speler is hij eigenlijk pas in de laatste jaren ge worden; toen had hij die kunstjes ook niet meer noodig. Maar nooit zal hij meer spelen, nooit! Dat neemt hij zich voor. Maar als hij zijn koffer wil slui ten, gooit hij er, bijna onbewust, bet spel kaarten in. Hans Holk kijkt geen enkele maal om als hij het huis Holk verlaat Op de schrijftafel ligt een briefje voor moeke Hahn. Nu gaat hij weer door de be kende straten van de groote stad. Zijn NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL Voor het departement van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, zal de heer A. H. Gzn., op Woensdag 11 Maart in Central een voordracht met lichtbeelden houden over het onderwerp: Een plan voor de saneering van het Spui en om geving, d.w.z. hoe dit stadsdeel had kun nen zijn, indien er vijftien jaar geleden aan de saneering begonnen was en hoe het, zij het ook veel later, nog zal kun nen worden, indien stelselmatig en krach tig wordt gewerkt. Het Bethlehem-kerkkoor hield Donderdag een propaganda-avond in een der zalen van de Galerij. Het koor zong enkele nummers een muziek-en- semble verleende medewerking, terwijl enkele leden een paar tooneelstukjes op voerden. de toekomst meer de arbeidstoestand in het algemeen als uitgangspunt zal die nen. Tenslotte deelde de president, dr. Boe- ning nog mede, dat binnenkort nog een verordening is te verwachten, die de in dienstneming en tewerkstelling van per soneel afhankelijk zal maken van een Je verleenen vergunning, zulks teneinde te geraken tot een volledige doorvoe ring van het ordeningsbeginsel bij den arbeidsinzet. Binnenkort zal te Den Haag (Escamplaan) het eerste Nederlandsche Schoolzwembad in ge bruik genomen worden. Dit speciale zwembad is bedoeld om den kinderen het eerste onderricht in de zwemkunst bij te brengen. 1 Schimmelpenningh-Smit Na een reeks succesvolle opvoeringen in bet Scala-theater is gisteravond in het Wer.end-theater het gezelschap Lou Bandy een nieuwe serie opvoeringen be gonnen van de geestige muzikale comedie „Drie Vrijgezellen”. De drie vrijgezellen Lou Bandy, Frans du Mée en Hans Tie- nieyer, die een huishouden hebben van Jan Steen zoeken door middel van een advertentie een huishoudster. Na ver scheidene absoluut ongeschikte sollicitan ten komt dan eindelijk „Het vrouwtje waar het om gaat". De drie vrijgezellen worden verliefd op Jo (Mela Soesman) en zij leidt hen allen om den tuin. Het derde bedrijf geeft het verrassende slot, doch wij vertellen er ditmaal niet meer van. Het is een allergrappigste comedie, ge schreven door Han de Wilde, terwijl de liedjes en muziek van Lou Bandy zijn. Het orkest stond onder leiding van Eddy de Jong. De medespelenden hebben de aanwezigen uitstekend met hun spel en dans geamuseerd. ker geworden, met het vuur van brandenden haard heeft gespeeld. Het lijkje van het jeugdige slachtoffer is overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Dienstman mijnheer, welke trein moet het zijn? vraagt een stem naast hem. Het is een lange magere man met een blauwe kiel en op zijn pet staat het nummer 88. Hans schrikt onwillekeurig. Heb ik u gisteravond niet twee mark gegeven? vraagt hij. Dienstman 88 kijkt hem aan. Niet dat ik weet, mijnheer, of u zoudt mij in mijn bed hebben gevon den... maar wat niet is kan nog komen. Hans Holk kijkt den mageren man aan alsof hij een spook ziet. Hij vergist zich niet in het nummer, maar wel in den persoon, de ander was niet groot en nu herinnert Hans zich plotseling, dat hij een grijzen snor had en een schorre stem. Neen, er moeten twee mannen met het nummer 88 zijn al is dit niet waarschijnlijk. Het aankijken duurt de zen man te lang. Nu, hoe is het met de koffers, zegt hij beleedigd. Dank u, ik ga niet op reis, zegt Hans en loopt door. De man kijkt hem na. Nou in den ochtend al dranken, mompelt hij, ja, ja, die jeugd... Hans Holk is naar een zijstraat ge gaan. Plotseling valt zijn blik op een grijs gebouw met het opschrift „Buiten- landscbe arbeiders gevraagd”. Lang zaam gaat hij de breede stoep op. doel is het station. In zijn hart klinkt de melodie van rollende wielen. Zijn blik gaat langs een aanplakzuil. Een bekend biljet „Gala openingsvoorstelling van het Circus Holk”... en daarnaast een hem even bekend biljet „Altijd een vroolijke avond in het variété Silver- glocke”. Een oogenblik blijft hij staan; over het biljet is een gele strook ge plakt. „Wegens plotselinge ongesteld heid van Lydia Terhoven, optreden van Tinta Caballa, de vuurdanseres” Het doet even pijn, dan vertrekt Hans’ ge zicht tot een grimas. Ziek, ziek? Zeker van de verbroken verloving? Of zou zij werkelijk ziek zijn? Zijn blik valt op zijn koffer. Niet week worden, Hans, vermaant hij zichzelf... Onwillekeurig grijpt hij in zijn zak naar sigaretten. Zij zijn er niet, maar wat is dat? Een tweemarkstuk. Plotseling herinnert hij zich den afgeloopen nacht. De brug, de maneschijn, de dienstman 88, de taxi. Hij weet heel precies, dat hij maar één tweemarkstuk in zijn zak had en dat gaf hij den dienstman. Een griezelig ge voel overvalt hem, hij moet wel heele- maal van streek zijn geweest. Hij heeft den koffer weer in de hand en loopt ver der. Daar schemert al het roode bak steen van het station. Taxi’s rollen voor den breeden ingang, waardoor een stroom menschen naar binnen gaat. Hans Holk blijft koet Dacht u, dat ik ten onder was ge gaan, dokter? Mijn voormalige vrien den hebben er geen schuld, aan. dat »ir w* Dokter Olsen is niet beleedigd. Het spijt mij verschrikkelijk, dat ik juist op den dag van uw... hm... catastrofe op reis moest. Het ging om een schilderij, waar ook nog andere liefhebbers voor waren. Ik had mijn be diende uitdrukkelijk opdracht gegeven het doel van mijn reis niet te verraden en de ezel heeft natuurlijk vergeten, dat dit voor u niet gold, Holk. Hans Holk trekt onverschillig schouders op. Het is voorbij, dokter. De ander kijkt mismoedig voor zich uit Maar vervelendl is het toch, Holk. Het werpt een schaduw op onze oude vriendschap. Als ik u nu nog van dienst kan zijn.. Olsen’s hand gaat naar zijn porte feuille. Hans Holk wenkt. Dat is niet noodig, dokter. Ik ver dien mjjn brood. Al kan ik dan geen groote sprongen maken, het is voldoen de... De ander bijt op zijn lippen. h) pat dit de eenige reden is waarom zoo handelt, gelooft Lore zelf niet. *iaar nu heeft zij een naam genoemd, an naam van den ouden Holk. En nu /aat opeens zijn gestalte en zijn lot oor hen op. En weer komt in Lore de yoeselijke vraag op, waar Hans was, .en er in het circus werd ingebroken. o waar kwam het vele geld vandaan, ij hij toen in zijn jaszak had? Heeft ans schuld aan het verdwijnen van c11 vader? Kan een vader zoo maar i^her schijnbare reden zijn zoon ver- als er niet een zware schuld is? nSar haar lippen zwijgen. Zij kijkt ’ns in de oogen. d." Vaarwel, mijnheer Holk, en blijf 7&Per. i.y°or hij kan antwoorden valt de deur hter haar in het slot Peinzend kijkt Soldaten in het Oosten. Mannen van het zware afweergeschut leggen een kabel van de batterij naar de legerplaats. (Hoffmann-P.K. Speek)' HAAGSCHE VER. BEHARTIGING BELANGEN ONVOLWAARDIGEN De H.A.V.O., de Haagsche Vereeniging ter behartiging van de belangen van On vol waardigen, trekt zich in dezen moeilij ken tijd met steeds meer toewijding de belangen der onvolwaardigen aan. Een sprekend bewijs is hiervan wel de op richting van een adviesbureau. Op Don derdag 12 Maart a.s. zal des middags te 2 uur het H.A.V.O.-Adviesbureau worden geopend en het zal daarna iederen Don derdagmiddag van 24 uur zitting hou den in het gebouw van het Gewestelijk Arbeidsbureau, Prinsegracht 65. Allen, die advies wenschen in den geest als bovenbedoeld, kunnen zich wenden tot dit bureau. hun neuzen plat tegen het glas waar achter al de heerlijkheden hunner droo- men liggen. Door bet gewoel van de Leipziger Strasse loopt een jongeman, den groenen hoed over de oogen getrok ken. Hij stoort zieh niet aan den stren gen Noordoosten wind, die fel door de straten blaast. Op hetzelfde oogenblik komt een beer, met bruine oogen in een zongebrand gezicht uit een juwelierswin- kel. De jongeman kan een botsing niet meer vermijden. Neem mij niet kwalijk... Geheel aan mij, zegt de bruinge brande beer mechanisch en kijkt den ander aan. Maar wat drommel, Holk, bent u dat? Dokter Olsen. Natuurlijk, jonge vriend, nog Ivar Olsen. Kom toch mee daar ginds onder den poortingang, men wordt hier bijna omver geloopen. Zijn scherpe blik monstert Holk. U ziet er goed uit, Hoik, breeder gewerden, gezond uiterlijk, mannelijk geworden. In een vergadering van directeuren der gewestelijke arbeidsbureaux, heeft de leider van de Hauptabteilung Soziale Verwaltung van het Rijkscommissari- «at, president dr. Boening, een Uiteen zetting gegeven over de kortelings afge- kondigde verordeningen betreffende den aanmeldingsplicht voor werkloozen en het beperken van werk. Dr. Boening verklaarde, dat het van Duitsche zijde de bedoeling is, het eco nomische leven in Nederland, voor zoo veel eenigszins mogelijk, aan den gang te houden. Het hier te lande doen uitvoe ren van werkopdrachten ten behoeve van het Duitsche Rijk zal dan ook stellig worden bevorderd. Voor zoover de Ne derlandsche arbeidskracht hierdoor even wel niet volledig in beslag wordt geno men, is het een onafwijsbare eisch, dat deze arbeidskracht elders wordt aange wend ter bevrediging van de in de Groot- Duitsche ruimte daaraan bestaande be hoefte. Om te weten hoe groot deze be schikbare arbeidskracht is en ook om haar zoo nuttig mogelijk te kunnen aan wenden, moet men over de gegevens be schikken, die hieromtrent klaarheid bren gen. Het is in de huidige omstandighe den niet toelaatbaar, dat arbeidskracht braak blijft liggen. In verband hiermede is het gewenscht, dat ook invloed wordt geoefend op het verleenen van vergun ningen aan de bedrijven om tot een kor- teren arbeidstijd over te gaan. Men begrijpe echter wel, dat de aan wending van Nederlandsche arbeids krachten in de Groot-Duitsche ruimte •p een basis der vrijwilligheid dient te geschieden. Ook wanneer aanstonds de leeds voor Nederland bestaande moge lijkheid tot dienstverplichting wordt uit gebreid tot de Groot-Duitsche ruimte, dan dient hierbij voorop te worden ge steld, dat deze bevoegdheid zoo min mogelijk in practijk zal worden ge bracht. De afkondiging der dienstver plichting moet dan ook slechts worden gezien als een laatste middel, dat al leen zal worden toegepast op lieden, te Wier aanzien een opvoedkundige beïn vloeding onwerkzaam blijft. Hierbij ver- lieze men niet uit het oog, dat ook in het Duitsche Rijk de dienstverplichting slechts zeer weinig wordt toegepast. Slechts enkele honderdduizenden arbei ders werken daar onder dienstverplich ting. Wat dienaangaande van Britsche •We wordt rondgestrooid, bestaat uit niets dan propagandistische leugens. Men kan hierop niet genoeg den nadruk leggen.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5