No. 18126. BANDOENG VOLLEDIG OMSINGELD Batavia Proclamatie te Ineenstorting der verdediging op Java spoedig verwacht Nieuwe Japansche troepenlandingen Regeering uitgeweken Wapenstilstand gevraagd Commandant van neemt van over Japansche taak Japansche overmacht steeds grooter strijdkrachten Gouverneur-Generaal Maandag 9 Maart. 1942. VERDUISTEREN Rangoon bezet De bedreiging van Bandoeng Geallieerde schepen vernietigd Bekendmaking Tjilatjap aangevallen Zware straffen De intocht der Japanners in Batavia Eskader Amerikaansche bommen werpers teruggetrokken Begrafenis der slachtoffers te Parijs Te Tokio acht men de volledige ineenstorting van de verdediging op Java een kwestie van weinige dagen, nu Bandoeng stevig omsingeld is en Soerabaja belegerd wordt. Japansche troepen zijn Vrijdagavond tot in de nabij heid van Lamongan, een sleutelpositie ten Westen van Soerabaja, opgerukt, nadat zij op 3 Maart Bodjonegoro, ten Noordwesten van Soerabaja, en op 5 Maart Babad hadden ingenomen. Dienzelfden dag werd ’s middags Djombang, ten Zuidwesten van Soerabaja, ingenomen. De laatste 150 uur heeft de bliksemoorlog op Java den Indisch en tegenstand verlamd. Tijdens den veld- to !i- on Java werden de verdedigers overal door het snelle oprukken van de Japanners in verwarring ge bracht. Deze verwarring ontstond vooral door het ge brek aan verkenningsvliegtuigen van de Ned.-Indische troepen, dat een gevolg was van de vernietigende lucht aanvallen op zijn luchtsteunpunten, welke voorafgingen aan de landingsoperaties. Wederom een aanval op Parijs Zuid-Sumatra in Japansche handen Japanners op Mindoro in de Philippijnen geland Gemeenschappelijke Duitscb» Japansche arbeid genomen Japansche landing op Nieuw-Guinea Grieksche schepen in den grond geboord Ook zware verliezen bij de Philippijnen Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Soerabaja bedreigd Hef D.N.B. seint uit Tokio: Volgens nog niet officieel be vestigde berichten heeft het Ned.-Indisch leger Zaterdag wapenstilstand gevraagd en onder zekere voorwaarden capitulatie aangeboden. De onderhandelingen daarover met het Japansche opperbevel schij nen nog gaande te zijn. Aangenomen wordt, dat van Japansche zijde zooals bij Singapore onvoorwaardelijke overgave wordt geëischt. Te Bangkok is gisteren een radio-uitzending in de Neder landsche taal opgevangen, vol gens welke de vijandelijkheden op Java gisterochtend zouden zijn gestaakt. Een bevestiging hiervan is totdusver nog niet ontvangen. Volgens een onbevestigd, doch betrouwbaar Domei-be- richt uit Sjanghai, hebben alle Nederlandsch-Indische strijd krachten hedenmorgen het ver zet kort na negen uur gestaakt, nadat de Japansche eisch in zake onvoorwaardelijke over gave was aanvaard. RADIO BANDOENG ZWIJGT t Radio Bandoeng, die tot Zaterdag Nederlandsch-Indische troepen volkomen ingesloten In de veroverde gebieden Amerikaansche critiek op de verdediging van Java Resident van Timor gevangen Boodschap van Pétain --- HAAGSCHE COURANT PRUS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: ook van J y Australië Ir tot neemt de taak van den het (Archil H. CJ Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” .Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” f 3.15 Franco per post met Mode blad f4.20, zonder Modeblad f3.95. Buitenland f9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van'toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct heeft de van zal Bij een controle op dj naleving van de verplichte inlevering van metalen werden in talrijke gevallen overtredingen van de algemeen bekende bepalingen geconsta teerd. In vier gevallen wordt thans een voorbeeld gesteld. Wegens het niet inleve ren van voorwerpen, bestaande uit non- ferrometaal, zijn de volgende Nederland- sche staatsburgers gearresteerd, die bin nenkort naar een concentratiekamp zeilen worden overgebracht: Jan B., bankier te Amsterdam; Theodo ras K., winkelcbef te ’s-Gravenhage; Si mon de V., joodsch vertegenwoordiger van een verzekeringsmaatschappij te Deventer; Hendrik B., verzekermgsinspecteur te Gof sel. aan zijn ge tier ver haar de Engelsche nieuwsdienst uit Adelaide (Australië) meldt, is dr. van Mook, luitenant-gouverneur-generaal van Ned.-lndië, met 14 leden van het gouvernement, per vliegtuig uit Ban doeng aldaar aangekomen. ^«eds de oorlogsberichten uitzond, heeft de uitzendin- Luchtfoto van de haven van Tandjong-Priok met het oude en het nieuwe station. United Press seint uit Melbourne, dat een eskader zware Amerikaansche bom menwerpers aan het eind van de vorige week van Java is teruggetrokken De for matie kon niet langer in den strijd wor den gebracht, daar er geen beschermende jagers meer waren. c. 1.32 uur nam. tot 8.08 uur v.m. Maan: 9 Mrt. op 2.25 v.m., on der 11.42 v.m.; 10 Mrt. op 3.34 v-m., onder 12.32 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m .en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 Nadat in Birma sterke Britsche strijdkrachten in de provincie Pegoe waren verslagen, hebben de Japan ners gisterochtend om 10 uur Ran goon bezet, nadat de hoofdmacht der Geallieerden in de omgeving van de hoofdstad was vernietigd. Ook Pegoe op 5 mijlen ten Noorden van Ran goon, werd veroverd. Aan het slot van de rouwplechtigheden voor de slachtoffers van den Britschen aanval op Parijs van 3 Maart, hebben eenjge Britsche vliegtuigen op 8 Maart Parijs wederom aangevallen. Bijzonder heden omtrent dezen Britschen overval zijn in Berlijn nog niet ontvangen, meW het D.N.B. overhandigen. Toen de commandant ver nam, dat Batavia tot open stad was ver klaard, en alle geallieerde troepen waren teruggetrokken, gaf hij bevel de stad binnen te rukken. Wij vergezelden de Ja- aansche troepen door de straten. Toen wij n de stad aankwamen, bevond de com mandant zich reeds bij den burgemeester en den provincialen gouverneur, mét wie hij onderhandelingen voerde over de we gen en middelen om in de door de Japan ners bezette gebieden de rast en orde te handhavein. Deze besprekingen werden gevoerd in de woning van den Nederland- schen ambtenaar, die aan het hoofd had gestaan van de wapenstilstandsdele- gatie. Van den commissaris-generaal voor de Openbare Veiligheid betreffende het verbod van dansvermaak in oorlogstijd Onder opheffing der openbare bekend making van 26 Juni 1941 betreffende het verbod van dansvermaak (afgekondigd commis- Openbare Veilig- en politieleider blz. 7) wordt op der verordening Rijkscommissaris Nederlandsche gebied '°°Hd r?ar"’ SSXJ v*n a *1 V* Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat Zuid-Sumatra thans geheel in Japansche handen is, nadat de Japansche troepen zooals reeds gemeld op 4 Maart de strategisch belangrijke stad Djambi hebben bezet, toen ook de petro- leumvelden in de omgeving in Japansche handen vielen. Volgens een officieel bericht van het Amerikaansche ministerie van Oorlog van met Cala- Van 15 regels 11.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Zaterdag zijn, Japansche troepen pantserwagens aan land gegaan te pan op het eiland Mindoro. Volgens een frontbericht van Domei, hebben Japansche vliegtuigen het vlieg veld Limay op het schiereiland Bataan in 3 golven aangevallen. Zij vernielden 42 vliegtuigen op den grond. Bovendien plaatsten zij directe treffers op hangars, Ondanks het hevige afweervuur ’eden de Japanners ree-1 verlir— De Japansche troepen op Timor hebben, naar Domei meldt, den resident van Ti mor gevangen genomen. De assistent- resident van Timor heeft den dood gevon den. toen het vliegtuig, waarmee hij vóór de landing van de Japansche troepen te Koepang wilde vluchten, door een Ja- pansch vliegtuig werd neergeschoten. (Volgens den Indischen regeeringsalma- nak van 1939, de laatste uitgave waarover te beschikken valt, was resident van Ti mor mr. F. P. Nieboer, die 2 April 1938 tot resident werd benoemd. Assistent- resident van de afdeeling Timor was, sedert October ’37, de heer J. Koster. Red.) Een communiqué uit Canberra meldt, dat Japansche strijdkrachten op Nieuw- Guinea zijn geland. De Japanners nebben gisterochtend on der bescherming van kruisers en torpe dojagers, nadat een bomaanval was ge daan. aanzienlijke strijdkrachten land gezet. Salamaua en Lae evacueerd, nadat de politiek schroeide aarde was toegepast. De afstand van daar naar bedraagt slechts 650 k.m KONING GUSTAAF WORDT GEOPEREERD De lijfarts van koning Gustaaf van Zweden heeft in een communiqué mede gedeeld, dat de koning sedert eenigen tijd lijdende is en een operatie aan de blaas moet ondergaan. Vandaag is de koning, die 83 jaar is, in het Roode Kruiszieken huis te Stockholm opgenomen. Het Grieksche ministerie voor de vei ligheid heeft in een officieele bekendma king bevestigd, dat 2 Grieksche motor - zeilschepen door Engelsche duikbooten tot zinken zijn gebracht. Aan boord van het eene schip vielen 10 dooden en 5 gewon den. Het aantal slachtoffers aan boord van het tweede schip is nog niet bekend; er zijn echter vele dooden en gewonden o.m. ook vrouwen en kinderen De Atheensche pers levert uitvoerig commentaar op deze aanvallen en geeft uitdrukking aan de verontwaardiging van de Grieksche bevolking. Kathemerini schrijft over „Engelsche misdaden” Japansche marinestrijdkrachten heb ben 23 schepen tot zinken gebracht en 4 buitgemaakt, die den 4en Maart nabij Tjilatjap trachtten de Japan sche blokkade te doorbreken. In to taal werden 800 leden der bemannin gen gevangen genomen. Een eskader Japansche marinévliegtui- gen heeft, den 4en Maart aan de Zuid kust van Java Tjilatjap gebombardeerd en daar 5 van de 7 in de haven liggende schepen tot zinken gebracht. Verder werd met bommen brand veroorzaakt op wer ven en in opslagplaatsen in Tjilatjap. In de nabijheid van Tjilatjap werden twee vliegtuigen vernield. Naar het Japansche hoofdkwartier me dedeelt, hebben eenheden der Japansche marine tusschen 28 Februari en 1 Maart in de Philippijnsche wateren 8 koopvaar dijschepen tot zinken gebracht, waarvan het grootste een inhoud van 2000 brt. had. Verder werden een patrouille-vaartuig tot zinken gebracht er nog twee schepen van 2000 en 800 brt. prijs verklaard. Sin<is het begin van den oorlog in Oost- Azië zijn in totaal 219 geallieerde oor- logs- en koopvaardijschepen tot zinken gebracht; 114 oorlogsschepen werden tot zinken gebracht. 53 zwaar beschadigd en 4 buitgemaakt 105 Koopvaarders van 600.000 ton inhoud zijn tot zinken ge bracht en 91 van in totaal 302.000 ton zwaar beschadigd. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de luchtmacht der Japansche marine in to taal 1537 vliegtuigen heeft vernietigd Deze courant verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35-37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswij* Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ru»s, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. j. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel 772444: Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 hch?l8erls Bandoeng ontvangen be- 4ichten de Japansche troepen tot hij Soerabaja genaderd. hoofdstrijd schijnt zich geheel in Vaa *®ctor Bandoeng te concentreeren, vOortrieen volledige verduistering en een leknjry^ode staat van luchtalarm is af- ft./18*1 Men gelooft, dat de aanval J« mJ’Paoeng spoedig zal plaats vinden. daar nieuwe Japansche troepen- worden gemeld. De overmacht in ?ansche strijdkrachten wordt, -.De lucht, steeds grooter i.ü1,*lamï2?lUrcnde «anvallen hebben de ****eput. C en Geallieerde troepen Domei seint uit BataviaDe Japansche legerautoriteiten aldaar hebben Zater dagmiddag om 2 uur de Ned.-lndische autoriteiten formeel in kennis gesteld van de instelling van een militair bestuur in Ned.-lndië. Een proclamatie, bestaande uit 6 punten, is aan den burgemeester van Batavia en andere Ned.-lndische autori teiten ter hand gesteld en in de Nederlandsche, Maleische en Japansche taal overal in de stad aangeplakt. Als eerste punt van de proclamatie wordt de nadruk erop gelegd, dat het militaire bestuur streeft naar een snel herstel van rust, orde en normale ver houdingen in Ned.-lndië, gebaseerd op de beginselen van de samenleving en de gemeenschappelijke welvaart voor een ieder. De andere punten van de proclamatie luiden als volgt 2. De commandant van de Japansche strijdkrachten Gouverneur-Generaal over. 3. De plaatselijke wetten en bestuursorganen blijven in werking, voor zoover zij het militaire bestuur niet hinderen. 4. De Japansche autoriteiten zullen leven, godsdienst en het rechtmatige bezit van het volk respecteeren, dat op zijn beurt de bevelen van het Japansche leger en de Japansche autoriteiten in acht moet nemen. Moedwillige overtreding van de bevelen van het Japansche leger, verbinding met den vijand, vernietiging van eigendommen of hulpbronnen, alsmede iedere daad, welke beoogt de financieele en economische verhoudingen te verstoren, zal streng worden gestraft. 5. De gulden en het militaire geld zijn wettig betaalmiddel in de oorlogszöne. ■'■'nr afkondiging in werking. dansvermaak in beschikking no. 1 van den saris-generaal voor de heid en Hoogere S.S.- van 10 December 1941 grond van artikel 45 no. 138/1941 van den voor het bezette betreffende de handhaving van de open bare orde oepaald Artikel 1. Verboden zijn tot nader order 1. Openbaar dansvermaak 2. Dansvermaak in clubs, vereenigin- gen en soortgelijke bijeenkomsten, wanneer deze niet openbaar zijn 3. Alle dansvermakelijkheden dansscholen met uitzondering van zuiver dansonderwijs door middel van cursussen voor personen in den leeftijd tot 20 jaar of door middel van privaatlessen. Artikel 2. 1. Hij, die opzettelijk of door schuld handelt in strijd met deze beschikking wordt overeenkomstig de in den aanhef vermelde bepaling gestraft. 2 Op gelijke wijzé wordt gestraft hij, die opzettelijk of door schuld aan ver boden dansvermaak deelneemt. Artikel 3. Deze beschikking treedt m werking op den dag harer afkondiging in de pers. ’s-GRAVENHAGE. 5 Maart 1942. De commissaris-generaal voor de Openbare Veiligheid (Get.) RAUTER. S.S.-Gruppenführer und Gene- ral-Leutnant der Polizei. -' Uö uc Wil 4V11VC11 Zaterdagmiddag plotseling *en gestaakt. .Reuter meldde Zaterdag in een extra- 7®richt uit New York, dat alle radio- en J**efoonverbindingen met Java waren Ve£broken. .De Britsche nieuwsdienst berichtte gis- J® ren, dat de kabelverbinding met Ned.- ^dië nog steeds niet was hersteld. Voordat tot de vernieling van 1—- gd'o-station werd overgegaan, gaf Radio- “Sndoeng Vrijdagnacht een kort over- lcht van de tot du^-er gevoerde krijgs- JJ®raties, waarin steeds weer verwijten ^“lonken over het niet aankomen van Geallieerde versterkingen. N*d.-Indië, aldus de omroeper, heeft op ®rond van de beloften van de Geallieer- in afwachting van versterkingen een 0||t risico op zich genomen. Er zijn ereenkomsten gesloten, volgens welke spoedige aankomst van versterkingen .*’’<1 toegezegd, die echter niet zijn aan- ^y’men. Op het oogenblik wordt nog o.'treden Het is echter zeer de vraag Vfvklen n°g langen tijd zal kunnen door- ten als gevolg van den steeds sterker lt ’’'‘fenden Japanschen druk en de vol- Jad1 en heheersching van de lucht door de ^Panners Naar Zaterdag, volgens het D.N.B., uit Bandoeng werd gemeld, bereidde men zich in deze stad, waar zich de laatste groote kern van het Nederlandsche leger- bevindt, op het uur des noodlots voor. In de verduisterde stad was in den nacht van Vrijdag op Zaterdag permanent luchtalarm. Daar de verzochte verster kingen niet waren aangekomen, bestond er geen hoop op redding meer. De Japansche troepen, die van het Noorden uit de omsingeling van Ean- doeng uitvoeren, bereikten Vrijdagmor gen een nog niet genoemd punt in de buurt van Bandoeng, waar zij zich thans °P den eindaanval op Bandoeng voorbe dden. De Japansche strijdkrachten, die den nacht van 5 op 6 Maart Buiten- ’org hebben ingenomen, sluiten Ban doeng van het Westen af in. Den Ned.-Indischen troepen is de terug tocht van Batavia naar Bandoeng afge- J*den, nu Japansche troepen van het "«sten uit Bandoeng hebben bereikt. Daar buitendien de haven Tjilatjap n Java’s Zuidkust volkomen is ver hoest. >s hierdoor de laatste mogelijk heid voor het wegvoeren van groote tooepencontingenten verdwenen. De correspondent van het „Maandag- ochtendbl.” te Berlijn meldt Met de publicatie van het gesprek, dat een vertegenwoordiger van Europa Press met den vice-president van het Japansche bureau voor propaganda heeft gehad, zijn bijzonderheden’ over de Duitsch- Japansche betrekkingen over de gemeen schappelijke oorlogsdoeleinden van de partners van het driemogendheden-pact publiek geworden, welke ook in Berlijn- sche politieke kringen met groote belang stelling ter kennis zijn genomen. Dit te meer, omdat van Duitsche officieele zijde wat deze kwestie betreft eigenlijk eenige terughoudendheid Werd betracht. Japan is nu begonnen het zwijgen te verbreken en heeft den sluier, welke over deze aan gelegenheid hing zoo althans is de hier heerschende meening een weinig opge licht. Uit de omstandigheid, dat het in terview met Okoemoera in de Duitsche pers ten deele scherp is geaccentueerd, gelooft men te Berlijn te kunnen aflei den, dat thans een begin is gemaakt met een nadere publicatie van de verhoudin gen tusschen de landen van het drie mogendheden-pact en hun doeleinden. Okoemoera is in zijn uitlatingen voor zichtig, doch hetgeen hij heeft gezegd, belicht toch tamelijk duidelijk de situatie en de wereldpolitieke perspectieven, die zich na afloop van den oorlog zouden kunnen voordoen. Hij sprak van een gemeenschappe- lijken arbeid van Duitschland en Japan, vooral in economisch opzicht en duidde aan, dat Japan reeds zulke groote gebie den en zooveel belangrijke grondstoffen centra heeft veroverd en nog veroveren zal, dat de Japansche krachten voor de exploratie van al deze gebieden wel niet voldoende zullen zijn. In dat verband wordt een actieve medewerking van Duitschland noodzakelijk geacht, vooral technische en wetenschappelijke mede werking. Natuurlijk zal de noodzakelijk geachte Duitsche medewerking zich niet beperken, aldus kan men te Berlijn hoo- ren concludeeren, tot het zenden technici en geleerden alleen, maar Duitschland een meer omvattend deel hebben aan de exploratie van de verwor ven grondstoffenbases. Men acht het in politieke kringen niet onbelangwekkend, met betrekking hier toe er aan te herinneren, dat Japan zich in het bezit bevindt van vroegere Duit sche koloniale gebieden, die haar des tijds door den Volkenbond als mandaat zijn toegewezen. Hoewel deze gebieden, vergeleken met de groote schatten van Malakka, de Philippijnen enz., geen be langrijke rol spelen, wordt het te Berlijn toch mogelijk geacht, dat na het einde van den oorlog en gezien de gemeen schappelijke doeleinden van de partners van het driemogendhedenpact, het ge- heele probleem van de grondstoffenvoor ziening en de daarmee in verband staan de kwesties, die reeds voor den oorlog alle aandacht vroegen, n.l. de koloniaal- politieke kwestie en de herverdeeling der koloniën, aan de orde zullen worden ge steld. Volgens een bericht van den Britschen berichtendienst uit New York, gepubli ceerd in ..Stockholm’s Tidningen” levert de „New York Herald Tribune” critiek op de strategische maatregelen van de Geallieerden op Java. Het blad consta teert, dat het lot van Java in de lucht beslist is. Letterlijk wordt het volgende gelegd: „De beslissing is voor de Ame rikanen vernederend. Op Java waren bommenwerpers, doch geen jagers. Bom menwerpers zonder jagers zijn slechts schietschijven. Men kan zich moeilijk voorstellen, dat de Geallieerden 3 maan den na het uitbreken van den oorlog de verdediging van een zoo belangrijk punt als Java hebben geïmproviseerd, door heel eenvoudig het materiaal, dat er toe vallig aanwezig was. in den strijd te wer pen zonder rekening te houden met een inschakeling van dit materiaal in een verstandig oorlogsplan. De Amerikaansche openbare meening heeft zich getroost met de hoop, dat iedere tegenslag in Oost- Azië den dag nader zal brengen, waarop de macht van de Vereenigde Staten zal blijken. De val van Java heeft aan deze te hoop den bodem ingeslagen. Naar aanleiding van' de begrafenis der slachtoffers van den Britschen bomaanval op Parijs is èen boodschap van maarschalk Pétain voorgelezen. Daarin wordt o.a. ge zegd: „Ver van u verwijderd, door diepe droe fenis bevangen mijn tranen niet naast de uwe te kunnen vergieten, wensch ik, dat gij tijdens deze afscheidsminuten gevoelen zult, dat Frankrijk, geheel Frankrijk, op de kerkhoven der martelaarsvoorsteden aan uw zijde staat. Mij ontbreken de woorden, datgene tot uitdrukking te bren gen, dat wij gevoelen, zoo zeer zijn opze gedachten onder den indruk van de schil deringen van den nacht van verschrikking. Weggevaagde straten, met den grond ge lijkgemaakte wijken, gedecimeerde gezin nen, kinderen, die uit hun wiegen in het graf werden gestort, schamele resten, die onder verstikkenden rook van onder de puinhoopen te voorschijn werden gebracht, dooden en gewonden, wij hebben minuut voor minuut uw verschrikkelijke kwellin gen meegeleefd. De Britten hebben Frank rijk in het diepst van zijn ziel getroffen. Woorden van haat kunnen zich op dit uur niet mengen onder die van het medelijden. De geschiedenis zal recht spreken over de misdadige handelingen van den vroegeren bondgenoot, die de Fransche soldaten slechts in den dood liet trekken om twee jaar later met de meest koelbloedige vast beslotenheid op te treden. U, arbeiders, die op het veld van eer van uw Parijs gevallen zijt, moet ik zeg- I gen, dat gij den dubbelen dank van Frankrijk verdient”. De boodschap sluit met de woorden: „En thans, gij dooden van onze hoofdstad, gij dooden, die wordt beweend door het van droefenis vervulde Frankrijk, gaat in on der den klank van onze klokken in don eeuwigen slaap Gods”. In de Notre Dame te Parijs is gister ochtend een plechtige mis voor de slacht offers opgedragen door kardinaal Suhard. Intusschen is met de steunmaatregelen een begin gemaakt. De minister van justi tie heeft zich naar de geteisterde wijk>'/i begeven en de bevolking verzekerd, dat zij allen steun van de regeering zal krij gen. De correspondent van de Asahi Sjim- boen” geeft zijn eerste bericht uit Bata via na den intocht der Japanners op 3 Maart. Volgens dit bericht werd de hoofd stad van Ned Indië door de Japanners l bezet, zonder dat er een schot werd ge- I lost, daar de stedelijke ambtenaren, na dat de Ned. strijdkrachten zich hadden teruggetrokken, waren achtergebleven om de contróle over het stadsbestuur aan de Japanners over te dragen De Japansche strijdkrachten rukten om 8.30 uur n.m binnen, nadat de Nederlandsche ambte naren medegedeeld hadden, dat Batavia tot open stad was verklaard. Omtrent de overgave van de stad meldt de correspondent het volgende: „Toen wij aan het kleine riviertje, ongeveer 7 k.m. ten Noorden van Batavia, waren aangeko men, ontmoetten wij eenige menschen, die plotseling aan gene zijde van den oever bij een opgeblazen brag verschenen en met witte vlaggen zwaaiden. De Ja pansche commandant liet hen bij zich brengen, waarop zij mededeelden, 4a* ZÜ vertegenwoordigers van den provincialen gouverneur van Batavia, alsmede van de bevolking waren en zeiden gekomen te zijn om den Japanschen troepen persoon lijk de mededeeling van overgave - ui

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1