steunen CIRCUS HOLK i HET INDISCHE OORLOGSTOONEEL STADSNIEUWS IS H É- De distributiebonnen UAAGSCTTE COURANT Maandag 9 Maart 1942 TWEEDE BLAD^1 FEUILLETON VERBODEN TOEGANG GIRO 5553 6 BONTHANDEL KREEG BEZOEK VAN INBREKERS UITREIKING BONKAARTEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN SPOORWEG-BEAMBTEN STALEN TAL VAN GOEDEREN BE 29ste EIGEN TREKKING VAN L0T1SIC0 Honderdduizend gevallen Waarde van het ontvreemde ongeveer 8000 Tjilatjap Vijf personen gearresteerd te Loosduinen 4k .s. KL 1 (Polygoon^Meyer) De Engelsche bomaanval op Parijs. Puinhoopen Ergens in de Sovjet-Unie (Orbis-Holland-P.K. Heidrich) NeeNiet in den vuilnisbak, maar in dit kistje. Ze maken er Noord-Afrikaansche front. weer nieuwe ruiten van. (Luce-Holland) (Polygoon-Leemker) 214 CEES SCHOUTEN IN DILIGENTIA H 1 Eenh. 30 April hun ver- Lore, ft \\ll\ van verwoeste woonhuizen. (Telefoto Hoffmann) Centr, v. Centr. v. Gen. Anthr. Gen. Turf Periodebon Brandstoffen 2 Eenh. Tijdens de Jaarvergadering van de Nederlandsche Ath- letiek Unie te Amsterdam werd de Sauer-beker, be stemd voor den athleet, die de beste prestaties geleverd heeft, uitgereikt aan den Zwollenaar Wim Peters. (Polygoon-Noeke) Rijst Scheerzeep Suiker Vet Vleesch Vleesch Zeep Zeep Zeep Zeep Toiletzeep Toiletzeep Kookdoeleinden 8 KF J 5 tm 7 1 Eenh. J 13, 17 1 Eenh. K 5 tm 7 1 Eenh. 215 204 tm 208 225 227 G H Buziau heeft van tegeltableau ten j Mannetje van f' Inbraak in goederenhandel Ook is nog ingebroken in een goederen handel aan de Conradkade. Tientallen cos. tuums, mantels en dekens, benevens een transportrijwiel en een groot aantal tex tielpunten zijn gestolen. De inbraak is ver moedelijk in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l., toen er niemand thuis was, gepleegd. Heden werd de 29e eigen trekking van Lotisico gehouden. De honderdduiiaad ia gevallen op no. 9779. 26 15 (Nadruk verboden.) Start naar een ander werelddeel. De Ju is aangekomen. Nog korten tijd en het inladen kan beginnen. Niet alleen onder er. boven water, maar ook in de lucht staan de Duitsche matrozen hun man. (Weltbild-Polygoön-P.K. Wimmers) Artikel Aardappelen Aardappelen 6a tm 13a 6b tm 13b S en T Petroleum O-krt. Peulvruchten Pudding, verm. 110, 120 Aantal 1i Kg. 4 Kg Bij de uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen van de 4e periode 1942, welke in den Dierentuin plaats vindt, zijn morgen aan de beurt: van 912 uur: de Horst t.m. einde H, I en Ja. t.m. Jansen J,; van 12—14 uur: Jansen K. t.m. Jonge- Vos; van 1417 uur: de Jonge t.m. einde J en Ka t.m. de Ket. De bonkaarten zullen uitsluitend tegen overlegging van de distributiestamkaart van belanghebbende en het daarbij behoo- rende inlegvel worden verstrekt. Zaterdagavond la„t ontdekte een surveil. leerend agent, dat ingebroken was in een bonthandel aan het Spui. De eigenaar woont elders, zoodat de dieven ongestoord hun gang hebben kunnen gaan. Vooral de meest waardevolle bontmantels en zilver vossen hadden hun aandacht en in totaal werden 17 stukken bontwerk voor een waarde van ongeveer ƒ8000 gestolen. Hieronder bevinden zich een Sobel Fhee- mantel van 2000, kostbare kalfs- en ko- nijnmantels en zilvervossen van 300 a ƒ400 elk. Door verbreking van een ruit van de voordeur is men het pand binnen gekomen. om het langs denzelfden weg weer te verlaten. Door den C.O.D. wordt een onderzoek ingesteld. Jam Kaas Kaas Koffieeurr. Margarine 8, 9, 11, 12 Melk Melk Petroleum waarom legt zij er steeds den nadruk op, dat wij kameraden zijn, juist als zijn hart warm begint te worden? Lydia of Lore, hij weet het zelf niet. Als Hans Holk het café op de Pots- dammerplatz binnenkomt, zit Lore al op hun vaste plaats onder het?groote schil derij. De heldere oogen stralen onder het scheefstaande bonten mutsje. Eindelijk, Hans, ik dacht, dat je niet meer zou komen. Neem mij niet kwalijk, ik ben op gehouden. Ik ontmoette een oude beken de in de Leipzigerstrasse. Wel, dat kan meer gebeuren. Lore vraagt niet, wie het was. Nooit werd er in hun brieven over het verle den gesproken, nooit hebben zij, als zij elkaar in Berlijn ontmoetten, daarover gesproken. Beiden hebben het angstig vermeden dat aan te roeren en dus weet Lore niets van dien middag, waarop Hans al zijn geld bij Homeyer verloor en zij weet ook niets van dokter Olsen. Hans Holk zoekt in den zak van zijn jas, die aan een haak boven zijn hoofd hangt. En als Lore een oogenblik rond kijkt, ligt er plotseling een klein vier kant pakje voor haar. Verwonderd kijkt zij ernaar. Neen, maar wat is dat? Van den Kerstman. Zij bloost van vreugde en verrassing. tm 14 MrL 14 Mrt 21 Mrt. 16 Mrt 14 Mrt. 14 Mrt. 21 Mrt 21 Mrt 31 Mrt. 21 Mrt 14 Mrt. 21 Mrt 21 Mrt. 16 Mrt. 21 Mrt. 21 Mrt. >1 Mrt 31 Mrt. 21 Mrt 21 Mrt 21 Mrt. 30 April 21 Mrt. 16 Mrt. 14 Mrt. 14 MrL 31 Mrt. 31 Mrt. 31 Mrt. 31 MrL 31 Mrt. 31 Mrt. Voor zoover wij weten, was dit optre den in Diligentia door Cees Schouten en zijn solisten een debuut. En één, dat niet is tegengevallen. Het kleine orkest, hoe wel meer afgestemd voor den dansvloer, wist ook op het orkestpodium te voldoen. Een strak rhythme, gepaard aan groote muzikaliteit van alle leden, vooral van den leider en pianist Cees Schouten, doen het ensemble wel een aparte plaats in nemen. Hun succes was groot. Het twee de orkest, dat zich liet hooren, was dat der „Maui Eilanders”, dat met de solis ten Jan de Vries en Coen van Nassau voortreffelijke Hawaii-muziek ten beste gaf. Cees Schouten trad ook nog solis tisch op en wist te boeien met zijn mo dern pianospel, dat lang niet van talent ontbloot was. Voorts vermeldde het pro gramma nog de Hula-danseres Yolanda. Een zwaar beschadigde Britsche tank aan het JUBILEUM P. J. HAMELINK Op 17 Maart hoopt de heer P. J. Hame- link den dag te herdenken, waarop hij goor 25 jaar bij N.V. de ’s-Gravenhaagsche melkinrichting „de Sierkan”, Nieuwe Ha venstraat 15 in dienst trad. waarbij ik gemeend heb mij te moeten neerleggen, zoodat ik tot mijn groot leed wezen niet bij genoemd plan kon blijven. Weet echter, dat mijn gedachten en die van de prinses voortdurend met u zijn, en dat wij van harte deelnemen in al uw zorg. Ik heb hief maar één taak, de vrij making van zoowel Nederland als Indië. Ik heb maar één verlangen, de vrijmaking zoo spoedig mogelijk te zien. Daarom ver wacht ik met u de toekomst van ons rijk. Wij zullen ondanks den nood van het oogenblik met God’s hulp handhaven en uiteindelijk overwinnen”. Gesteld al. dat prins Bernhard gelegen heid zou hebben gehad naar Indië te ko men, dan zou dit zeker niet de krijgskan sen gunstiger hebben gemaakt; zijn woor den hadden beter achterwege kunnen blij ven op een oogenblik, dat onze Indische soldaten met opeengeklemde kaken verbit terd en met leeuwenmoed vochten, met leeuwenmoed, maar ook met den moed der wanhoop, omdat de hulp der bondgenoo- ten uitbleef. Beter ware een boodschap ge richt geweest tot Washington met de korte vraag: Waarom moet Indië op deze wijze worden geofferd, met bloed en met tranen in duizenden gezinnen? Waarom’ Waarom bleef fruip ujt. met zoovele woorden be loofd? Maar deze boodschap werd niet uitge zonden. Wellicht wijl men begreep, dat er toch geen antwoord op dit aanklagend „Waarom?” gegeven zou zijn. OR. M. M. DEN HERTOG Wegens ongesteldheid kan dr. M. M. den Hertog, predikant bij de Ned. Herv. ge meente hier ter stede niet voor de ge meente optreden. De kerkeraad heeft hem tot 1 Mei a.s. van zijn preekbeurten ont slagen. zelfs de hoogste inlandsche ambtenaren, wanneer zij voor den Sultan of den Kroonprins verschijnen, om dienstzaken te bespreken. Ngayogjakarta, in den volksmond: Djoekdja, wordt algemeen beschouwd als de plaats, waar de oer-Javaansche zeden en gewoonten het zuiverst zijn bewaard gebleven, waar nog een groote piëteit je gens en een diep ontzag voor het grijs verleden heerschen. Het is de stad, waar van de Javaan zegt, dat zij het meest k o e n o, dat is: oud, antiek, klassiek is. Djokjakarta, de stad, waarin dank zij de kunstzinnigheid van de opeenvolgende Sul tans, de Javaansche cultuur een ongeken de hoogte heeft bereikt, vooral op het ge bied van de danskunst en het wayangspel, is de bakermat der wereldberoemde Se- rimpi’s en Bodojo’s, de gracieuze en bege nadigde danseressen die, als in de sprook jes van Duizend-en-een-Nacht, m de „bangsal kentjono”, m het keizerlijke pa viljoen met het zwaar vergulde dak, met zijn gouden decors en reliefs op rijk be werkte zuilen, haar gaven en talenten heb ben geopenbaard voor de bewonderende blikken van landgenoot en vreemdeling. Van het rijke Javaansche verleden spreekt alles in en om deze oude stad. Van Djokjakarta uit kan men in vele rich tingen prachtige tochten maken. Even bui ten de stad liggen de graven van de oude heerschers van het Rijk van Mataram. In de directe omgeving der stad, in Kotta Gedeh, staat men bewonderend stil voor het werk der levende kunstnij veren van het land; daar heeft de Inheemsche kunst nijverheid een hoogte bereikt, als nergens anders in den grooten Archipel. De Kra ton, het vorstenverblijf, is een uitgestrekt heid van bijna een uur gaans in den om trek, als het ware een stad in de stad, met gebouwen, pleinen, wegen en kampongs. De Kraton werd kort na het ontstaan van het Djokjasche Rijk, in 1755 in 1760, gebouwd, tegelijk met het fort Rustenburg. Niet ver van Djokja ligt de Boeroeboedoer, het machtige Boeddhistische heiligdom, beroemd in de geheele wereld om zijn schoonheid en historie. Aan den voet van den Boeroeboedoer zijn thans Japansche troepen gelegerd. ,_.i zijn vrienden en bewonderaars een geschenke gekregen, voorstellende „Het <-■ stavoren”, een van zijn rollen in het Bouw meester Schouwspel 1942 „Sprookjesland”. Buziau bekijkt met welgevallen het cadeau. (Polygoon-Meyer) tijd groot, maar daar hoort meer toe... Hans Holk aarzelt met het antwoord. Ja, dat is een vreemde kwestie. Ik kreeg eensklaps uit Berlijn de op dracht mij bij een cursus aan te mel den. Dan kwam dadelijk daarop een aanbieding van een groot hotel en nu heb ik veel klanten. Dokter Olsen slaat hem op den schou der. Een jongmenech, dat flink is, heeft altijd geluk. Zijn stemming is beter geworden, hij ziet er uit als iemand, die plotseling een moeilijk probleem heeft opgelost. Ik herinner mij eensklaps, dat Lydia Terhoven weer in het variété de Silverklok optreedt. Hans Holk’s gezicht wordt star. Ik stel geen belang meer in deze dame, zegt hij hard, maar zijn stem is onrustig. Dit ontgaat den ander niet. Dat is eigenlijk jammer, Holk, want ik geloof, dat deze onverschillig heid niet wederkeerig is. Toen ik on langs het nieuwe programma ging kij ken. had ik het genoegen een paar woorden met juffrouw Terhoven te wis selen. Zij sprak op een manier over u, die duidelijk aantoonde, dat zij het be- klagenswaardige misverstand tusschen u beiden ernstig betreurde. Hans Holk moet plotseling aan de heerlijke dagen, die hij met Lydia Ter- uit; van de landzijde is de stad vrijwel on beschermd. En juist van de landzijde wordt een geconcentreerde aanval onder nomen: Op 3 dezer werd, zooals wij reeds eerder meldden, Bodjenegoro genomen thans maken de telegrammen gewag van de verovering op 5 dezer van Babad en Djambang en op 6 dezer van Lamongan. Babad of Babat ligt in de afdeeling La mongan aan den rechteroever van de Solo- rivier, waar deze, de residentie Rembang verlatende, in de residentie Soerabaja treedt. Er wonen veel Chineësche en In landsche handelaren, die zich hoofdzake lijk met den rijst- en tabakshandel bezig houden, waardoor deze plaats het middel punt van den inlandschen handel van dit gedeelte van de Solo-vallei is. Tot hier is de Solorivier het geheele jaar door voor zeeprauwen bevaarbaar. Er langs gaat de stoomtram GoendihSoerabaja, terwijl een dwarslijn van de Babad-Djombang en Ke- diri-tram van hieruit langs Ploso en Djam bang naar Paré en Kediri gaat. Ook Djambang, een plaats van 25.000 zielen, waaronder ongeveer 500 Europea nen, is door de Japanners bezet. Het ligt bij de spoorlijn van Solo over Modjokerto naar Soerabaja, in het stroomgebied van de Brantas, in ’n streek, waar veel suiker riet wordt verbouwd. Lampongan is een plaats van 15.000 zielen, waarvan ongeveer 50 Europeanen. Het ligt ongeveer halver wege tusschen Babad en Soerabaja aan de spoorlijn v»-> Semarang via Bodjenogoro naar Soerabaja. Het is de hoofdplaats van de gelijknamige afdeeline. Hulp, die geen hulp was Een Japansch bericht van heden meldt, dat het Nederlandsch-Indischè leger om een wapenstilstand zou hebben verzocht. In afwachting van nadere bijzonderheden hieromtrent kan toch nu reeds worden vastgesteld, dat het Indische leger, hoe zeer het ook met dapperheid en weerga- loozen moed tegen een overmacht heeft gestreden, voor een hopelooze taak was ge plaatst, hopeloos vooral, doordien effec tieve hulp der bondgenooten is uitgeble ven. Over deze uitgebleven hulp is stellig nog niet het laatste woord gesproken, want de wijze, waarop èn de Nederland- sche regeering in Londen èn diverse Brit sche en Amerikaansche regeeringspersonen in de Britsche hoofdstad en in Washington in de laatste wéken over de hulpverleening aan Java hebben gesproken, met ’n waar lijk verbijsterend optimisme, is wel zóó mislijdend geweest, dat de misdaad, hier mede begaan, nog overtroffen zou worden door de misdaad van het zwijgen. Woor den, woorden en nogmaals woorden heeft men in allerlei toonaarden, maar altijd met het accent der schoone belofte, te hooren gekregen. Zelfs prins Bernhard heeft zich in dit koor doen hooren in een radiobood schap tot Ned.-Indië, waarin hij o.m. het volgende hééft gezegd: „Rijksgenooten, het leed, zooals dat ook voor Nederland is gekomen, heeft zich nu ook over geheel Indië uitgebreid. Ik heb et lijden van onze landgenooten in Europa meegemaakt en ik kan zeggen, dat het tot het uiterste heeft voleebouden. De moedige verdedigers van Indië hebben een moeilijke taak te vervullen, en gaarne had ik thans ook hun strijd wfTIen rneèmaken Ons plan was daarvoor gereed, en ik was tot een begin van uitvoering gekomen. Maar de regeering heeft op grond van ern stige overwegingen harerzijds 'bezwaren te gen deze uitvoering te berde gebracht, Neen, dat is Lore niet en als bewijst doet zij den armband aan. Hans kijkt in haar stralende oogen en het wordt hem t warm om het hart. Eens had hij kostbare j geschenken gegeven en nooit waren zijl Lydia kostbaar genoeg en daarbij hadi hij er geen plezier van. Nu is het hem’ een vreugde dit eenvoudig armbandje te kunnen geven van zijn eigen verdiend geld. Hij moet haar hand vasthouden, zijn blik zinkt in den hare. Het is een minuut van vergeten. Woorden dringen naar zijn lippen, woorden van een oeroude melo- die, de melodie van twee gelijkkloppende harten. Plotseling verdwijnt de betoove- ring en zij zitten weer in een verlicht café tusschen pratende menschen en be zige kellners. (Wordt vervolgd/! De berichten over den strijd op Java gedurende de laatste dagen hebben het Nederlandsche volk wel duidelijk ge maakt, dat het lot van onze overzeesche gewesten in Azië binnen enkele dagen beslist zal zijn. De „Stelling Bandoeng”, waarover de laatste twintig jaar veel ge sproken en veel geschreven is en waar van men destijds verwachtte, dat zij toch leker een buitenlandschen vijand min stens eenige maanden zou kunnen ophou den. verloor binnen één week haar de fensieve kracht. Hoe dapper en heldhaf tig de onzen ook hebben gestreden, het Japansche luchtwapen was zóó superieur, dat het niet langer mogelijk was den strijd vol te houden. De ontstellend snelle wijze, waarop dit alles zich voltrokken heeft ,is alleen te verklaren uit het feit, dat men op Java over een onvoldoend aantal jagers beschikte; tegen alle toe zeggingen in bleef op dit punt de hulp der bondgenooten uit. Na Batavia, na Bandoen®, zal Soerabaja in handen der Japanners vallen. In Se marang, Buitenzorg en Soerakarta (Solo) waait reeds het witte dundoek met de roode schijf. De laatste berichten maken ook melding van het feit, dat Djokjakarta door de Japansche troepen werd bezet Met Solo en Djokja zijn de aloude Vor stenlanden. de Rijken der Sultans met hun machtig verleden, hun hooge cultuur, hun oude, gewijde tradities, onder Japan’s macht gekomen. De haven van Tjilatjap, aan Java’s Zuid kust, is volkomen verwoest, teneinde den Ned.-Indischen troepen de gelegenheid te ontnemen zich daar in te schepen, aldus de berichten van heden. Tjilatjap is de be langrijkste haven van de Zuidkust, gelegen tegenover het eiland Noesa Kambangan; de stad telt ruim 30.000 zielen, waarvan een 750-tal Europeanen. Zij is fraai aangelegd en wordt door vele goed bescha duwde wegen doorsneden; door doeltref fende hygiënische maatregelen is de stad niet meer zoo ongezond als vroeger. Door spoorwegen is de haven verbonden met West- en Oost-Java, terwijl een kanaal, de Kali Jasa, van hier naar de Serajoe loopt, omdat wegens de branding de mond van de Serajoe niet toegankelijk is. Het scheepvaartverkeer in de haven van Tjila tjap was vrij omvangrijk De strijd om Soerabaja Volgens de laatste berichten zijn de Ja pansche troepen Soerabaja reeds dicht ge naderd. Uiteraard was deze marinebasis vooral versterkt tegen aanvallen van zee Maar Hans, je mag mij niets ge ven, het is nog geen Kerstmis. Is op last van de directie vroegd, zegt hij lachend, want Lore ia nu eenmaal een vrouw en heeft het pakje al open gemaakt Een mooie gouden armband ligt voor haar, met een hangertje, een Lieveheersbeestje, er aan. Hoe kan je zoo verkwistend zijn aa zooveel geld voor mij uitgeven, het was beslist heel duur. Hans? O, niet de moeite waard, waarom zou ik je niet eens een kame raadschappelijk cadeautje geven, of ben je er boos om? Brood (of gebak) Brood (of gebak) Cacao Gort 125 gr. 400 gr. 50 gr. 50 gr. 250 gr. Honden- en k.br. 15 IJ 10 kg. 500 gr. 100 gr. 216 tm 220 1 00 gr. 250 gr. 125 gr. 31 L. It L. 2 L. 2 l_ 250 gr. 100 gr. 250 gr. 50 gr. 1 Kg. 100 gr. loo gr. 25 gr. 90 a 450 gr. 90 a 450 gr. Haard, kach. Haard, k. Haard, k. Haard., kach. K Haard., kach. K 13, 17 1 Eenh. L 12 tm 20 1 Eenh. L 23 tm 28 1 Eenh. Ill III 1 tm 8 30 April 30 April 30 April 30 April 8 Turf 30 April 30 April 30 April 30 April 31 Mrt. 50 stuks 31 Mrt 1 Eenh. Bon 12a 12b Bloem (brood) 221 tm 224 70 gr. Boter 8, 9, 11 12a 12b 10C,100 226 Het N.V.V. organiseert avond-cursus- sen voor volwassenen. Op een dezer lessen was de Nederlandsche Omroep tegenwoordig, om een reportage te maken. Vraaggesprek met den onderwijzer. Polygoon-Sagers Goederen, die voor de Ned. Spoorwe gen bestemd waren en die bij de West- landsche Stoomtram Mij. te Loosduinen waren terecht gekomen om van daar uit naar de betrokken stations te worden vervoerd, bereikten veelal de geadres seerden niet. Na een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de daders der diefstallen in de kringen van het spoorwegpersoneel der W.S.M. moesten worden gezocht. De spoorwegrecherche mocht het de afgeloo- pen week gelukken een vijftal beambten te Loosduinen aan te houden. Het mee- rendeel der aangehoudenen heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. Het is gebleken, dat zij tal van goederen heb ben gestolen en de bijbehoorende docu menten hebben verdonkeremaand. Ver schillende goederen, zooals overhemden, schorten, tafeBtleeden, vet, vleeschwaren. rookgerei enz. enz., konden in beslag worden genomen. Ook tegen eenige par ticulieren is wegens heling proces-ver- baal opgemaakt. Het bleek, dat de dief stallen werden gepleegd door het verbre ken van de verzegeling der wagons, waarna de goederen tijdens den rit door het Westland voor het grijpen lagen. hoven doorgebracht heeft, denken. Hebt u plannen? vraagt dokter Olsen. Hans Holk kijkt op zijn horloge. Over twee uren moet ik in hotel Imperial zijn, een gast wenscht een vertaling, een zekere mijnheer Hoog- straaten, ik ken hem niet persoonlijk. Hoogstraaten, mompelt Olsen voor zich heen. Twee uren zijn een mooien tijd en om hier niet vast te vriezen zou ik u willen voorstellen. Hans Holk is rood geworden, maar het komt niet van de koude. Zeer vriendelijk, dokter Olsen, zegt hij verlegen, maar ik heb nog een dringende afspraak. De ander kijkt hem onderzoekend aan. Aha, liefdedienst. Nu Holk, wordt maar niet verlegen. Nu valt mij in, dat ik al gehoord had, dat u In Berlijn was. Homeyer vertelde het mij, hij is echter een oude kletsmajoor, dus hield ik het voor een gerucht. U bent namelijk ge zien met een employée van het circus Holk... Met Lore Witt? vraagt Hans haas tig en ergert zich reeds, dat hem dit ontvallen is. Hoe de dame heet weet ik niet. Ho meyer is in die kringen beter thuis. En fin, het gaat mij ook niet aan, alleen spijt het mij voor juffrouw Terhoven. Hans Holk heeft opeens haast. Djokjakarta Men kan Nederlandsch-Oost-Indië door kruist hebben in alle richtingen, men kan dwars door Borneo zijn gereisd, van Oost naar West door Sumatra, van Noord naar Zuid door Celebes, men kan op Halmaheira en op Timor zijn geweest en maanden-lang in Batavia, in den Preanger of in de Oostelijke gewesten hebben vertoefd, dan zal men, komend in de Sultanslanden van Midden-Java. tóch nog moeten bekennen een vreemde in de Oost te zijn Zooals men het leven in Indië ziet, op Java, in de desa’s, op de sawah, in de Wouden op de bergen, zoo, precies zoo, moet het leven er ook duizend jaar ge leden zijn geweest. Maar geheel anders is het gesteld met Midden-Java. Dat was a vroeger eeuwen reeds het brandpunt »an Oostersche beschaving en ontwikke ling, van nijverheid en kunst. Daar wer den onvergankelijk schoone bouwwerken opgetrokken, daar verrezen tempels en paleizen, welke nu nog de bewondering wekken van landzaat en vreemdeling, daar heerschten vorsten, die een inheem sche kunst aankweekten en beschermden. Zij hielden het volkskarakter vrij en ver van vreemden invloed, bewaarden hun heiligste goederen, hun adats en tradities en weerden zelfs inmenging van eigen landgenooten uit West- en Oost-Java. Door dit exclusivisme wist Midden- Java zijn oorspronkelijk karakter tot in onze dagen bijkans ongerept te behou den. Dit karakter is dualistisch aan den eenen kant de monarchale macht, praal en rijkdom aan den anderen kant de ar moede en slaafsche dienstbaarheid der bevolking in de Vorstenlanden. Van het een is de gouden pajong, van het andere het donkerblauwe vrouwenbaadje het symbool. Immers niet alleen de manne lijke lijfbedienden der Sultansfamilie behooren in dienst dat vrouwenbaadje te dragen, uit 1 o e r i k-stof geweven, maar 213 8, 9, 11, 12 12a 12b 211 228 G 90 h 450 gr. 90 a 450 gr. 75 gr. 75 gr. Ergens in de Sovjet-Unie is een Duitsch transportvliegtuig geland om brandstof uit te laden voor een vooruitgeschoven tankafdeeling. 20) Eerlijk gezegd had ik niet gedacht, dat u het zoudt klaarspelen, of... hebben de kaarten u geluk gebracht? Hans Holk trekt zijn wenkbrauwen samen, zijn hand in den bruinlederen handschoen maakt een afwerend ge baar. Ook dat is voorbij, dokter. Als het U interesseert, ik was wekenlang op de autobaan, ja, als gewoon werkman. Ik ben zelfs voorman geweest. Dokter Olsen slaat zijn kraag op. bet is wel een beetje erg tochtig hier. Verbazend, verbazend, mompelt hij. Hij ziet er een beetje treurig uit de goede dokter. Maar dat ligt misschien aan den wind.., En nu? Toen ben ik reiziger geweest in olie en vetten en nu ben ik tolk en gids. Neen maar, hoe bent u daartoe ge komen? Zeker, uw talenkennis was al- U moet mij niet kwalijk nemen, dokter, maar ik moet nu weg. Dokter Olsen schudt hem de hand. Natuurlijk Holk, de vrouwen gaan voor, dat weten wij nu eenmaal. Wij zien elkaar wellicht weer. U merkt het intusschen, Berlijn is net een dorp. Hans Holk loopt verder door de volle straten naar de Potsdammerplatz. Hij ergert zich over het lange gesprek met Olsen. Want Lore Witt moet absoluut voor het begin weer in het circus zijn. En zij zien elkaar zoo weinig. Het is werkelijk een prachtige kameraadschap geworden tusschen hen beiden, denkt hij onder het voortloopen. Hoe vaak hebben haar brieven hem geholpen als hij meende het ongewone werk niet meer te kunnen volhouden, hoe vaak hebben haar woorden hem getroost als hij het tusschen de werklui niet meer kon verdragen. Maar hij had volgehou den. Hij weet, hoe mannen moeten zijn, die met de vuisten aanpakken, flink bij het werk, vroolijk bij een feestavond en altijd bereid in te springen. En hij is een der hunnen geworden. Alleen met de vrouwen, dat is anders, dan leeft de oude Hans Holk nog in hem. Soms, als hij denkt, dat Lore meer voor hem kon zijn, staat Lydia’s beeld eensklaps in zijn hart op. Maar dat is Lore’s eigen schuld, denkt hij trots, waarom is zij altijd zoo terughoudend,

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5