Herstel normalen toestand Ernst Voorhoeve beschuldigt op Java De vorderingen der Japanners No. 18128. De afweergevechten het Oosten Britsch Nieuw-Guinea op Beëediging vrijwilligers Nederlandsche Ambulance Derde landing 1942. Woensdag 11 Maart. Het te Riom proces De capitulatie Dr. naar in Rouwdienst voor Aosta Hertog van VERDUISTEREN van Mook Washington U......... Historische ©ogenblikken Beurtvaarttarief 1942 Door generaal Rauter Uitlevering schepen Sprekende daden In de kerk van den H. Jacobus Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Plechtigheid op Binnenhof Amerikaansche hulp voor Australië De Amerikaansche missie naar Britsch-Indië u. 7.36 uur nam. tot 8.03 aar v.m. Een vaste wil tot samenwerking voor een sterke Germaansche Europeesche samenleving De schuld aan het over ons Volk gekomen leed Als hy jarig was Bolsjewisten lijden opnieuw zware verliezen Verhoor van Léon Blum Vichy loochent bolsjewistische bewering van Fransche aan Duitschland? en luitenant-generaal Seyffardt Talrijke branden in Soerabaja De krijgsgevangenen Amerikaansche kruiser en Neder landsche mijnenveger tot zinken gebracht COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIEN: PRIJS DEZER COURANT: den der 432100 en zoo voor vroegere Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” ^Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad" 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45- Landen waarop het verlaagd intern, drvkwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct geslaagde veldver- de eed afgelegd. Mussert heeft een vertrouwden kring heen den Medegedeeld wordt, dat de van het Nederlandsche Legioen Oostelijke Front ten behoeve van u ITALIAANSCH MEEL VOOR GRIEKENLAND i De Grieksche bladen berichten de aan komst van belangrijke voorraden graan en meel uit Italië, welke een regelmatige distributie voor een langen tijd zal ver zekeren. Het binnenlandse© vervoer Voor één van de belangrijkst^ takken van vervoer in ons land, de binnenland- sche beurtvaart, worden blijkens een in de Staatscourant verschenen beschikking ver- voerprijzen en vervoervoorwaarden ge regeld. Al zijn de door de verschillende beurt- vaartondernemingen tot nu toe berekende tarieven door de afkondiging van het ver- voerprijsbesluit van 13 Dec. 1940 binnen de perken gehouden en gebonden aan het prijspeil van 9 Mei 1940, toch bleek een algemeene regeling voor alle beurtvaart- tarieven noodzakelijk te zijn. Thans zullen met ingang van 16 Maart a.s. voor alle Nederlandsche beurtvaart- ondernemingen de vervoerprfrzen en ver voervoorwaarden van kracht, worden, die zijn opgenomen in het „beurtvaarttarief 1942” De vervoerprijzen voor het z.g. wal-wal- vervoer, welke m dit tarief zijn opgeno men, zijn maximumprijzen, welke niét mo gen worden overschreden. Van 15 regels f 1.75. ledére regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttariet Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct -• Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Vanochtend is vanwege de Italiaansche consulaire vertegenwoordiging alhier in de kerk van den H. Jacobus een rouwdienst ge houden voor den Hertog van Aosta, die on langs te Nairobi gestorven en met militaire eer bijgezet, is een der naaste verwanten van het Italiaansohe Koningshuis, die zich naar men weet als ondenkoning van Abessynië bij de heldhaftige verdediging van de Oost-Afrikaansdhe koloniën van Italië tegen een geweldige overmacht groeten militairen roem heeft verworven. Behalve talrijke leden der Italiaansche kolonie waren hierbij ook vertegenwoor digers der Duitsche civiele en militaire autoriteiten en een delegatie van het „Ar- beitsbereich" der N.S.D.A.P. in Nederland verschenen om de nauwe kameraadschap pelijke verbondenheid der beide As mogendheden ook bij deze gelegenheid tot uiting te brengen. Namens den Rijkscommissaris was de vertegenwoordiger van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, gezant Bene, te genwoordig. Voorts merkte men onder anderen nog den officier van gezondheid van den generalen staf. dr. Wagner, als vertegenwoordiger van den bevelhebber der Weermacht in Nederland en den ma- rinebevelhebber. schout-bij-nacht Kienast, op. De talrijke Duitsche deelnemers aan den rouwdienst werden door consul Lo Jucco en door den groepsleider der Fascio Ma- riotti welkom geheeten. Na den rouwdienst werd deze waardige plechtigheid beëindigd met een appèl van de Fascio bij een catafalk, bedekt met een Italiaansche vlag, waarbij verscheiden kransen met de Italiaansche en Duitsche kleuren waren neergelegd. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswij* Kantoorboek©. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboek©. Th. .j. de Koning, Goudsbloemtaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr„ There- siastr. 108a. Tel 772444; Boek©. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Zooals het ons vergaan is in Mei 1940 zoo is het thans Indië vergaan. Engeland, noch Amerika hebben ons daadwerkelijke hulp geboden en het eenige wat zij heb ben gedaan is. onzen Indischen leiders hel; bevel geven alles te vernietigen. Wan neer wij ervan overtuigd zijn, aldus spre* ker, dat achter dit alles de jood steekt, dan nemen wij thans het besluit, dat de invloed van het jodendom thans ook in ons land voor goed moet worden uib- geschakeld. Gistermiddag heeft op het Binnenhof de plechtige beëediging plaats gehad van on geveer 150 vrijwilligers van de Nederland sche Ambulance voor het Oostfront, waar onder eenige artsen, die zich in den ver volge met de leiding van de colonne zullen belasten Om aan deze beëediging een stemmig karakter te verleenen, waren enkele ge bouwen aan het Binnenhof voorzien van de Nederlandsche driekleur en hakenkruis vlaggen, terwijl in het midden van het plein een podium stond opgesteld, ver sierd met spandoeken in oranje-blanje- bleu-kleuren en groen. Tegen, vier uur klonk het commando „Richten” en arriveerde luitenent-generaa4 Seyffardt per auto op het Binnenbof. Na dat hij de begeleidende officieren begroet had, werd de afdeeling vrijwilligers aan hem gepresenteerd. Niet lang daarna kon digde de parademarsch, gespeeld door een muziekkorps van de Grüne Polizei aan, dat SS-Brigadeführer, generaal Rauter, aangekomen was om tezamen met generaal Seyffardt den eed af te nemen. Onder de vroolijke tonen van een pittigen marsch werd vervolgens door beide generaals de compagnie vrijwilligers geïnspecteerd. Rftde generaal Seyffardt Na deze inspectie richtte generaal Seyf fardt het woord tot de mannen van de Nederlandsche Ambulance „Wederom zijn er mannen die zich gaan inzetten aan het Oostfront tegen het niets menschelijks bezittende bolsjewisme, aldus de generaal. Zij gaan dit doen met andere middelen dan hun kameraden, die met de wapenen strijden. Zij gaan strijden met het geneeskundig instrument en met hun menschehjk hart. Doch deze taek aal niet lichter zijn dan van hun kameraden, die zich reeds inzetten. Het vaderland re kent er op, dat zij hun plicht zullen doen. Maar toch zuilen zij de wapenen wel moe- De Britsche berichtendienst meldt vit Canberra, dat de luitenant-gouver- neur-generaal van Ned. Indië, dr. van Mook. morgen 'n onderhoud heeft met den Australischen minister-president. Curtin. Da. van Mook heeft verklaard, het voornemen te hebben naar Washing ton door te reizen. Naar de Britsche nieuwsdienst uit Sydney meldt, hebben Japansche troe pen hun derde landing op Britsch- Nieuw-Guinea verricht en wel te Finsch-haven tussohen Straat Dam pier en de Golf van Huon. Onder het opschrift „Australië bereidt zich voor” publiceert de „Times” van gis teren een artikel, waarin o.a. het volgende wordt gezegd: In Canberra, Sydney of Mel bourne twijfelt niemand er meer aan, dat de Japansche landingen op Nieuw-Guinea de eerste phase vormen van den slag om Australië De vrees van Australië is door de Japansche Landingen op Timor, Rabaul en New-Britain toegenomen, evenals door de luchtaanvallen op Port Darwin, Broome en Wyndham en door de herhaalde aanval len op Port Moresby. Thans zijn de Japan ners met stërke strijdkrachten geland op Nieuw-Guinea en iedereen in Australië heeft het gevoel, dat nu de strijd ernst wordt. Met zeer groote aandacht heeft men in Australië de gevechten op Java, dat be schouwd werd als het laatste bolwerk tus- schen Australië en de snel oprukkende Ja pansche troepen, gevolgd. Men is vastbe sloten zich vooral op eigen kracht te ver laten. In Australië is men ervan overtuigd, zoo besluit de „Times”, dat hèt land niet alleen nieuwe bomaanvallen staan te wach ten, doch dat ook een landing van sterke strijdkrachten dreigt, temeer daar de Ja panners m de laatste drie maanden bewijs hebben geleverd van hun kracht en dap perheid. welke de Geallieerden overal heb ben verrast Ieder beschikbaar schip en elk vlieg tuig wordt thans door Amerika gemobili seerd om Australië te behoeden voor het lot van Java, Malakka en Birma, meldt United Press uit New York. Amerikaansche vlootformaties operee- ren in het Zuidwesten van den Stillen Oceaan, terwijl groote convooien wapenen aanbrengen voor den voorpost van de Geallieerden in dit gebied Ook tamelijk sterke Amerikaansche troepenformaties zijn reeds met convooien naar het Zuid oosten van den Grooten Oceaan gebracht. De convooien zijn samengesteld na den aanval op Pearl Harbour. Deze strijdkrachten ter zee en in de luoht, aldus United Press, zullen ver moedelijk tezamen met speciaal opgeleide stormtroepen der Vereenigde Staten pro- beeren het defensief van de Geallieerden in een offensief om te zetten. Te Sydney wordt vernomen, dat Ame- rikaansche vliegtuigversterkingen in Wel lington, de hoofdstad van Nieuw-Zeeland. zijn aangekomen De Amerikaansche regeering heeft na dere bijzonderheden bekend gemaakt over de naar Britsch-Indië gezonden technische missie. Tot leider der missie is de voor malige assistent van het ministerie van Oorlog, majoor Johnson, benoemd. Henry Grady, voormalig assistent van den mi nister van Buitenlandsche Zaken, is be last met de algemeene economische lei ding. Verdere leden der delegatie zijn Arthur W. Harrington, deskundige voor de productie van pantserwagens en auto- uitrusting en Harry E. Boyster, adviseur voor de organisatie van fabrieken tot vervaardiging van steekwapens. Uit de benoemingen blijkt, dat de voornaamste taak van de missie bestaat in het instel len van een onderzoek naar de ontwik keling van de oorlogsproductie in Britsch- Indië. Japansche waarschuwing „Australië wacht hetzelfde lot als Ned. Indië getroffen heeft, wanneer Australië volhardt in zijn tegenwoordige houding jegens Japan” zoo zeide Tsoerichya, plaatsvervanger van den woordvoerder Tomokaroe Hori te Tokio. Er is een voor beeld gesteld. Wanneer het verzet blijft bieden, zal dat niets anders brengen dan rampspoed en lijden voor het Austra lische volk, zooals Ned. Indië heeft on dervonden. Maan: 11 Met. op 4.36 v.m„ on der 1.29 n.m.; 12 Mrt. op 5.29 v.m., onder 2.33 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ten voeren, n.l. om hun gewonde makkers te beveiligen tegen de bolsjewistische sluipmoordenaars. Om dit te kunnen, heb ben de mannen van de Ambulance ook een strenge soldaten-opleiding gehad Een ijzeren discipline is hun bijgebracht. Ik ben er van overtuigd aldus spr. dat gij allen uw Nederlandschen naam hoog zult houden en bereid zult zijn, als dit moet, het allerhoogste: uw leven, op te offeren. Wij, die thuis blijven, roepen u een tot weerziens toe. Dit zal niet voer allen gelden, want waar gehakt wordt val- Wat Hitler deed Hitler heeft het Duitsche volk, gedreven door den nood, een paar flinke laarzen verschaft, in den vorm van eenvoudig be grepen Nationaal-Socialistische beginselen en Hitler heeft van zijn volk allereerst een volk gesmeed, dat niet meer op de knieën lag voor ’t goud. Dit alles kon geschieden, omdat de overwinnaar van toen was in. geslapen. Toen deze ontwaakte was het ta laart. Wij weten het aldus spreker Hitler heeft nimmer den oorlog gewild, doch nooit hèeft men naar hem willen luis teren en desondanks heeft hij toch Europa gezuiverd van het jodendom, het kapita lisme en van het bolsjewisme. Het Sovjet rijk heeft hij bij zijn bliksemoorlog in het Westen onder narcose gebracht door mid del van een niet-aanvalspact. Toen deze bliksemoorlog ten einde was, keerde Hitler zich snel om en pakte direct Rusland aan, want daar stond een léger zoo sterk als niemand had vermoed. Wat zou er van Europa terecht gekomen zijn, zoo vroeg spreker zich af, als de Russische horden in Europa waren losgebroken? Wat zou er. Christenen van Nederland, nog van uw pastoors en van uw dominees over zijn; waar zouden uw vrouwen en kinderen ver blijven, indien deze horden de beschikking hadden gekregen over de moderne Euro peesche verkeerswegen? Het zijn Hitler en zijn leger geweest, die Europa, en dus ook: ons land, bewaard hebben voor den onder gang. Het past ons de schuldigen van het leed, dat wij thans ondergaan, aan te wijzen. De jood en zijn trawanten zijn, naar sprekers meening, de hoofdschuldig gen aan al het leed, dat over onze we reld is gekomen. Deze oorlog is ontke tend door het. internationale jodendom. Doch naast den jood zijn er vele andere machten, die profoeeren het nieuwe Euro pa in zijn groei te stuiten. Om bijvoor beeld slechts in Nederland te blijven heeft spreker met name het oog op de anti-nationaal-socialistische demonstratie van de z.g. kruisjesdragers. De Neder landsche overheid, zoo vervolgde spreker, moet spoedig een einde maken aan deze demonstratie, anders zijn wij verplicht het ae-lf te doen. En laat men dan- niet aankomen met de bewering, dat wij an- ti-christelijk zijn, want door op te treden tegen de kruisjesdragers beschermen wij het Kruis tegen de aanslagen van alle politieke tinnegieters in ons land. Het zijn ook, aldus spreker, niet alleen katho lieken, die met kruisjes loopen. Ook an deren, hoe anti-Roomsch zij altijd zijn geweest, loopen thans met het kleine kruisje op hun revers. Zij allen zien in het katholicisme het laatste bolwerk tegen het nationaal-socialisme. Maar wij zullen, zoo riep spreker uit, met deze demonstranten weten af te rekenen. Bin nenkort ziet men op geen jas oi mantel meer een kruisje, omdat wij er met ge paste en zoo noodig harde middelen een einde aan zullen hebben gemaakt. Overgaande tot de wereldpolitiek zeide spreker verder, dat Duitschland den vo- rigen oorlog verloren heeft, omdat toen vrijwel de geheele wereld tegen dit land samenspande. Doch ondanks de neder laag is het misschien goed geweest, dat Duitschland dezen oorlog verloor, omdat het anders toch niet in staat geweest zou zijn, zich met zijn leider. Adolf Hit ler, weer op te heffen, zooals het thans zich opheft tegen alle duivelsche mach ten van deze aarde. Gestook tegen Duitschland Hoe heeft ons land zich echter vóór 1940 gedragen tegenover Duitschland? Was het niet als een vijand? Dit Nederland stook te tegen het Duitsche volk en zijn leider. Hebben wij Duitschland niet onze over tollige producten geweigerd? En vernie tigden wij liever niet onze voedselvoorra den dan dat wij een verhongerd volk aan onze Oostgrens hielpen? En waarom heb ben wij Engeland behandeld als een vriend? Heeft Engeland niet een deel van onze koloniën gestolen? Hebben de Engel- schen niet het stamverwante volk in Zuid-AFika in concentratiekampen ge gooid? En heeft het Engelsche Rijk onzen handel en onze scheepvaart niet steeds vernederd? Wordt het dan nu niet tijd, dat wij de vriendschap van Duitschland, die wij ondanks alles toch gekregen heb- ben. nadat wij bezet gebied zijn gewor den, eens gaan beantwoorden met een wedervriendschap? De Nederlanders van vóór 1940 hebben niet geluisterd naar Mussert, terwijl zij toch duidelijk konden zien, dat de democratie in verval was. Is het dan wonder, dat wij thans onze vroe gere regeering verwijten, dat zij van ons is gevlucht en in Londen Engelsche ge vangenen zijn geworden? Zij worden im mers nu misbruikt tegen ons volk en ons vaderland den, eens g; id; Aanvallen, op belangrijke stations onder nomen, hadden tot gevolg, dat bommen van zwaar kaliber op laadinstallaties en spoorlijnen terecht kwamen. Transport- colonnes van den vijand werden door den succesvollen aanval van Duitsche Stuka’s gedeeltelijk vernieldverschei dene vijandelijke batterij stellingen wer den vernietigd. Tijdens luchtgevechten boven dit gebied hebben Duitsche jagers 3 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Naar een bijzondere verslaggever van Stefani meldt, heeft de luchtmacht van het Italiaansche expeditiecorps in de Sovjet-Unie Maandag tijdens luchtgevech ten met een numeriek sterkeren tegen stander 3 vliegtuigen stellig en twee waarschijnlijk neergeschoten. Alle Ita liaansche toestellen keerden onbeschadigd op hun bases terug. Gisteravond heeft de propagandaleider der N.S.B. en raadsadviseur van het de partement van Volksvoorlichting en Kun sten, Ernst Voorhoeve, in een massabe- tooging, gehouden in de groote Tivolizaal te Utrecht, een rede gehouden onder den titel„Ernst Voorhoeve beschuldigt”. Na dat de spreker was ingeleid door den dis- trictsleider Tj. van der Weide, wees Ernst Voorhoeve er in den aanvang van zijn rede op, dat op dezen dag het gansche Nederlandsche Rijk is bezet. Wanneer niet ons volk, zoo vervolgde spreker, vóór 1940 was geleid door a-politieke stumpers, die met het gezicht naar het verleden keken, doch door Mussert, die zijn blik gericht had op de toekomst, dan zou ons land thans in een heel wat voor- deeliger positie zijn. In diepe smart en stillen eerbied, aldus spreker, herdenken wij diegenen, die hier en in de overzee- sche gewesten voor den hoogsten plicht zijn gevallen. En wij hebben thpns den vasten wil om van nu af aan samen te werken voor een sterke Germaan sche Europeesche samenleving. Evenals Duitschland door het verdrag van Ver sailles veel leed heeft moeten ondergaan, zoo zullen wij misschien door dit leed heen moeten om eens politiek verstandig te worden. Doch dan ook zullen wij met koel verstand op de bres staan voor volk en vaderland. De tiende zittingsdag van het gerechts hof te Riom was uitsluitend gewijd aan het verhoor van Léon Blum. Het O.M. legt in de beschuldiging verzaking van ambtsplichten op de volgende punten ten laste: Blum was, in de periode aan den oorlog voorafgaande, tot tweemaal minis ter-president. Zijn ambt legde hem den plicht op, Frankrijk de noodzakelijke wa pens te geven, teneinde het zijn veilig heid te verzekeren. Hij hééft nagelaten de bewapeningsindustrie de aansporing te geven, die de toestand gebiedend eischte. Hij heeft integendeel de productie door de nationalisatie der bewapeningsfabrie- ken gedesorganiseerd, en met zijn autori teit op dit gebied het noodlottige optre den van zijn ministers Daladier en Pierre Cot gedekt. Hervormingen der arbeids wetgeving (40-urenweek), waaromtrent overeenstemming in het land had kunnen worden bereikt, heeft hij van haar waren zin vervreemd, van het normale doel af geleid en veeleer gemaakt tot een werk tuig in den klassenstrijd. Blum bestreed tijdens zijn pleidooi alle punten van de beschuldiging en wees de verantwoordelijkheid van de hand, die hij voor een deel op den generalen staf, voor een ander deel op den voormaligen minis ter-president Chautemps trachtte af te wentelen. Hij maakte zich verder schul dig aan critiek op het gerechtshof, het geen hem eenige malen een terechtwijzing van den president bezorgde. Dan was het altijd groot feest. Vóór dag en dauw reeds kwamen de kinderen de slaapkamer inrennen. Zij klauterden op vaders bed en overhandigden de cadeaux. die zij kochten van eigen gespaard geld. Maar nu is vader ver weg; ver van vrouw en kinderen doet hij zijn plicht voor land en volk, aan het Oostfront. Over enkele weken zal hij weer jarig zijn en dan.ja landgenoot, dan krijgt hij toch zijn verjaardagscadeau in den vorm van een pakket dat hem wordt toe gezonden door ons verzorgingsfonds. Be halve voor verjaardagspakketten zorgt het fonds ook voor geregelde toezending van pakketten met sigaretten, versnaperingen, boeken en tijdschriften, enz. enz. Zoo zorgt het fonds voor de leden van het Vrijwilligers Legioen Nederland, het „N.S.K.K.” en de Luftnachrichtentroepen. Landgenoot: zorg er voor, dat wij veel pakketten kunnen samenstellen en ver zenden. Steun het verzorgingsfonds van het Vrijwilligerslegioen „Nederland” met uw bijdrage. Stort een flink bedrag op girorekening Aan het front ten Oosten van Taganrog --Stalino, alsmede in het ten Noorden daarvan gelegen Donetzgebied hebben de bolsjewieken Maandag niet zoo massaal aangevallen als den vorigen dag, naar het Opperbevel der Duitsche Weermacht meedeelt. Alle aanvallen werden in zware afweer- gevechten afgeslagen. Voor een deel du ren deze gevechten nog voort. Volgens de thans beschikbare gegevens verloor de vijand bij de afweergevechten van Zondag alleen al 3200 gesneuvelden. Maandag hebben de Sovjettroepen aan het front van Sebastopol de 1 stellingen van een Duitsche divisie aangevallen. Evenals op vorige dagen werd de aanval afgeslagende vijand moest zich terug trekken. Ook op het schiereiland Kertsj leden de bolsjewieken zwarq verliezen, toen zij poogden de Duitsche stellingen aan te vallen. Bij een artillerieduel aan dit front werden verscheidene bolsjewis tische batterijen door het Duitsche ge schut vernield. Duitsche gevechtsvliegtui gen en Stuka’s ondernamen aanvallen op havenwerken en sterkingen op de Krim Vernielende uitwerking Duitsche luchtaanvallen Naar het Opperbevel der Weermacht meldt, waren den 9n Maart de aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen gericht op vijandelijke vliegvelden achter de linie in den centralen sector van het Oostelijke front. Duitsche verkenners hadden mel ding gemaakt van groote vijandelijke be wegingen. Tijdens de daarop volgende aanvallen werden bommen op gereed staande vliegtuigen gewoipen en 18 toe stellen vernield. Aangenomen mag wor den, dat andere vliegtuigen door splin ters en beschieting met boordwapens be schadigd zijn. Brandbommen veroorzaak ten groote branden in opslagplaatsen van benzine en munitiedepots Zeer hevige aanvallen waren Maandag ook gericht op de ravitailleeringswegen van den vijand. Tijdens een aantal kranig uitge voerde scheervluchten werden talrijke treffers geplaatst op rijdende treinen, waaronder een aantal goederentreinen. Het D.N.B, meldt uit Vichy: In be voegde Fransche kringen heeft mert zich gekeerd tegen een oewering, van Sovjet-zijde, als zou de Fransche re geering voornemens zijn aan Duitsch land omstreeks 40 schepen te leveren, die op het oogenblik van den wapen stilstand in aanbouw waren. In genoemde kringen noemde men deze bolsjewistische bewering pure fantasie. Men wijst er overigens op, dat Londen noch Washington ook maar eenigszins ge loof heeft geslagen aan dit ongegronde bericht. Ook president Roosevelt heeft gisteren op de persconferentie verklaard, aldus meldt de Britsche nieuwsdienst uit Washington, dat hij niet beschikt over gegevens nopens buitenlandsche kranten berichten over de uitlevering van 40 een heden van de Fransche vloot aan Duitsch land. De onderstaatssecretaris Sumner Welles verklaarde, dat hij geen bevestiging had ontvangen van de persberichten, die spra ken van uitlevering van 40 Fransche oor logsschepen aan Duitschland. Hij zeide, dat van admiraal Leahy, den Amerikaan- schen ambassadeur te Vichy, die ge woonlijk goed op de hoogte is van der gelijke aangelegenheden, geen inlichtingen van die strekking waren ontvangen van nationaal-socialisten om zich vergaard. Hij is het geweest, die Führer heeft bewogen ons volk te zien als een levenskrachtig Germaansch volk Wij moeten nu allen medehelpen den nieuwen Nederlandschen staat te bouwen, die straks zal toetreden in een staten bond onder leiding van Adolf Hitler. In dien bond zal ons land een nieuwe en rijke toekomst vinden. Engeland verliest dezen oorlog, omdat het met het gezicht naar het verleden staat en omdat het geen leiders heeft. En Duitschland zal dezen oorlog winnen, mn- dat het de toekomst heeft en den gemaal» sten leider van alle tijden. Nu ©et zoover met onze vroegere leiders is, wordt het tijd, dat wij een eenheid vormen om tezamen met Duitschland Europa te redden en moeten wij samen met het Duitsche leger aan het Oostfront staan en ata het moet aan het Westfront. len spaanders. Toch roepen wij vol goeden moed: Tot weerziens! Duizenden zegewen- sehen vergezellen u!. Hou zee!” De eedsaflegging Thans was het moment aangebroken, waarop de eed aan Adolf Hitler zou worden afgelegd. Met ontbloot hoofd hoorden de mannen eerst toe, hoe door generaal Rauter in het Duitsdh de tekst werd voorgelezen. Daarop werd hi> d ,or generaal Seyffardt, uit naam van den Lei- B., in het Hollandsch soldaten aan het de Win terhulp Nederland een bedrag bijeenge bracht hebben van R.M. 5051, welke som, opugewisseld tegen ƒ3806,30, inmiddels op de girorekening van Winterhulp ontvan gen is. Uit bovenstaande simpele mededeeling, die tot zeer groote voldoening stemt, blijkt wel zeer duidelijk de groote opof- feringsigezindheid van de kerels, die met inzet van hun eigen leven, ver van huis, zich geven voor de grootheid van Neder land in de toekomst. Temidden van een feilen strijd, in de ijzige koude der Russische sneeuwvelden, nog te denken aan de arme landgenoten hier te lande, spreekt diep tot ons hart. Het is een voorbeeld voor de velen, die thuis bleven. Moge ook hun geweten ontwaken. Wt Soerabaja wordt gemeld, dat het verzet der Ned.-Indische troepen in Oost- java, alsmede in het gebied ten Oosten van Tjilatjap geleidelijk werd gestaakt, en dat de Ned.-Indische troepen zich in grooten getale ovei gaven. overeenkom* stig het bevel tot capitulatie, dat de Gouvemeur-Generaal heeft gegeven. In middels begint de toestand te Soerabaja sinds de Japansche bezetting snel een normaal aanzien te krijgen. De binnen trekkende Japansche troepen zagen, dat in de stad vele branden woedden, die door de aftrekkende Ned.-Indische troe pen waren gesticht De Japansche op- marsch naar Soerabaja werd vergemakke lijkt door Indonesische en Chineesche be woners, die meehielpen bij het herstel van bruggen en wegen. Het Japansche mini st wie van Financiën deelt mede, dat alle krijgsgevangenen vrij over hun geM mogen beschikken, ook over hetgeen zij in de krijgsgevangenkampen verdienen. Alle gevangenen kunnen hun geld storten op banken of postkantoren, zonder eenige vergunning, en het daar van afhalen, wanneer zij willen. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat een Japansche formatie krui sers den Amerikaanschen kruiser „Mar- blehaed" omsingeld en tot zinken gebracht heeft. Deze kruiser (7030 ton) trachtte naar Australië te ontsnappen. Voorts heeft een Japansche torpedojager den Ne derlandschen mijnenveger. „Jan van Am stel” op 9 Maart des ochtends in de Straat Lombok bij het eiland Bali tot zinken gebracht Op 7 Maart des ochtends hebben Japan sche oorlogsschepen het Christmas Eiland aangevallen, waarbij de militaire instal laties ernstig werden beschadigd der der N. S. herhaald en door allen nagezegd. Deze luidde: „Ik zweer bij God den heiligen eed, dat ik in den strijd tegen het bolsje wisme den Opperbevelhebber der Duit sche Weermacht, Adolf Hitler, onbeperkt zal gehoorzamen en dat ik als dapper soldaat bereid ben te allen tijde voor dezen eed mijn leven in te zetten.” Na de eedsaflegging voerde generaal Rauter nog het woord en wees hij op de kameraadschap, die van de vrijwilli gers daarginds in het Oosten verwacht wordt. „Strijdt als dappere Nederlan ders!” zoo besloot hij. De plechtigheid werd besloten met het spelen van het zesde couplet van bet Wilhelmus, heit Duitsche Volkslied en het Horst WesselMed. Vele belangstellenden, onder wie M- miheleden en bekenden van de vrijwilli gers, hadden zich op het Binnenhof ver zameld om van het gebeurde getuige te zign. Historisch was het uur zeer zeker, toen op 9 Maart de Gouverneur-Gene- raal van Nederlandsch-Indië, Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, zich des middags om 3 uur naar het vliegveld Kalidjati, ten Noor den van Bandoeng, begaf ten einde daar tegenover den Japanschen leger aanvoerder, hiitenant-generaal Hitoschi Himamoera, te verklaren, dat het In dische leger zich onvoorwaardelijk overgaf. De „Deutsche Zeitung in den Nie- derlanden” van gisteravond meldt nog nader, dat, nadat geweigerd was in te gaan op het aanvankelijke voorstel van den Gouvemeur-Generaal om den strijd alleen in den sector-Bandoeng te sta ken, Jhr. van Starkenborgh om twin tig uur bedenktijd verzocht. Dit werd hem toegestaan. Nog vóór deze twin tig uur verloopen waren, gaf de Gou- verneur-Generaal ook aan de troepen in den sector-Soerabaja bevel strijd te staken. In een V.P.B.-bericht uit Berlijn over de capitulatie lezen wij nog, dat de inleidende besprekingen werden ge voerd in hotel Isola. „Isola” is de prachtige villa, welke indertijd de heer D. W. Berretty, de sedert overleden directeur van Aneta, voor zich liet bouwen. Het fantastisch opgetrokken gebouw, met zijn terrassen, galerijen, vijvers en parken, werd op schier vorstelijke wijze ingericht. Na 'den dood van den heer Berretty kwam de villa als Hotel de Luxe” in exploitatie bij het bekende hotel Homann in Ban doeng. Van zijn terrassen, af heeft men een onvergefelijk schoon uitzicht over de hoogvlakte van Bandoeng en op de majestueuze bergen, welke deze om ringen. „Isola” is thans een historisch ge bouw geworden, op een oogenblik waar op over het lot van Indië werd be slist. bij God den heiligen wisme den Opperbevelhebber der Duit-

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1