Rede Japan onbedreigd meester ter zee ^o. 18129. 1942. Na de overgave van Ned.-Indië minister-president Tojo van Engelsche verklaring inzake Britsch-Indië VERDUISTEREN Donderdag 12 Maart. DU1TSCHE DUIKBOOT- Amerikaanschen invloed SUCCESSEN grondig vernietigen geheel omsingeld feite beslist m De Nederlandsch-Indische strijdmacht het Oosten Weergalooze moed 3egoe :- Japansche transportvloot bij Nieuw-Guinea De Britsche plannen voor een nieuwe Grondwet Japan zal Britschen en De oorlog De Japansche buit Extra bericht Lashio bedreigd in In Wederom 17 schepen tot zinken gebracht Japansche diplomaten in Brazilië in hechtenis Zondag nog geen veldspelen Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Braziliaansche schepen moeten binnenloopen Geruchten rond Turkije PRUS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met mX’ blad H-20. zonder Modeblad ƒ3.95. - Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct De Japansche landing Missie voor Stafford Cripps Daar is de krant I Op Java en ’n de Buitengewesten 7.38 aar nam. tot 8.01 uur v.m. Uiteenzetting van Hiraide Verklaring over Australië, Indië en Birma Verklaring van dr. van Mook De ned.-indische deviezen en WAARDEPAPIEREN Geen Amerikaansche krijgs gevangenen op Java De Amerikaansche hulp HAAGSCHE COURANT VAN DEN Pessimisme in Londen on der 2.33 n.m.i 13 Mrt. 7 4 4 f t 4 4 4 4 4 4 4 1 4 4 4 r 4 4 4 4 Het Opper- J 4 4 4 4 4 4 t 4 4 4 4 f 4 4 4 4 4 4 4 4 t 4 de macht krachten. de Japansche strijd te leveren. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 LUCHTALARM TE LOS ANGELES United Press meldt, dat gisteren in Los Angeles en San Diego gedurende 63 minu ten luchtalarm is gemaakt. MINISTER FRICK 65 JAAR De Duitsche Rijksminister van binnen- landsche zaken, dr. W Frick, is heden 65 jaar geworden. De geheele pers wenscht minister Frick geluk. Alle bladen prijzen zijn onvermoeide werkkracht en onwrik bare nationaal-socialistische overtuiging. Tojo vervolgdeP verstreken, nadat de oorlog in De Samenwerking met de bondgenooten men te Bernhard Daarbij hield cijfers. In de eerste plaats hebben de V.S. gebrek aan vaklieden. Verder is het twij felachtig of het programma practisch tot den in het voornemen liggenden omvang tot uitvoering kan worden gebracht. Zelfs indien dit gedeeltelijk gelukt, zou het vraagstuk der bemanning moeilijkheden opleveren, want een werkelijk voor den strijd geschikte bemanning vraagt jaren lange opleiding. Hetzelfde geldt ook voor de luchtmacht. Daarentegen is de Japansche vloot sterk genoeg om haar actieradius nog verder uit te breiden. Reeds thans wordt de Stille Oceaan door Japan beheerscht. De dag zal komen, dat de onder Japansche controle staande Stille Oceaan en de Indische Oceaan de „Nieuwe Japansche zee” vor men. Japan’s parool is: „Snoer na de over winning den kinriem steviger aan”. Reeds thans is het duidelijk, dat het jaar 1942 den afloop van den oorlog reeds beslist heeft, al zal ook de oorlog in Groot Oost- Azië wellicht nog jaren duren. De terugtocht van de Britsche troepen uit Rangoon is met succes uitgevoerd, aldus een officieele Britsche verklaring, afgelegd te Mandalay. Pegoe is echter ge heel ingesloten De tegenaanvallen op de Japansche troepen leverden geen succes op De Japanners hebben jachtvliegtuigen en duikbommenwerpers op succesvolle wijze in den strijd geworpen. Indië moet thans zijn helpende hand in trouwe kameraadschap naar het Chinee- sche volk uitstrekken. Cripps zal zijn reis aanvaarden, zoodra een geschikte reisgelegenheid gevonden is. In den tusschentijd zullen noch in Engeland noch in Indië debatten over de Indische kwestie gehouden worden. Tij dens de afwezigh(#d van sir Stafford Cripps zal zijn taak als leider van het Lagerhuis door den minister van Buiten- landsche Zaken, Eden, worden overge nomen. HOOFDKWARTIER FÜHRER, 12 Maart, bevel der Weermacht deelt mede: De operaties van Duitsche duik- booten in de wateren van Noord en Midden-Amerika hebben op nieuw tot groote successen geleid. Zeventien vijandelijke koopvaardij schepen, met een gezamenlijken inhoud van 109.000 ton, alsmede een groot bewakingsvaartuig en een duikbootjager, zijn tot zinken gebracht. Eén der duikbooten is doorge drongen in de binnenhaven van Port Castries op het Britsche eiland Santa Lucia en heeft twee groote aan de kade liggende sche pen tot zinken gebracht. Een der de schip werd vóór het eiland tot zinken gebracht. De beoefenaars en bewonderaars van de veldsporten zullen voorloopig opnieuw voor een week hun geduld op de proef moeten stellen, want alle wedstrijden van voetbal, korfbal, hockey en handbal zijn voor Zondag a.s. nogmaals afgelast. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is gisteren te Londen een officieele ver klaring over Britsch-Indië gepubliceerd, waarin o.a. wordt gezegd, dat, tengevolge van de crisis in de Indische aangelegen heden, welke werd veroorzaakt door den Japanschen opmarsch, in Engeland de wensch is ontstaan, alle krachten van het Indische leven te vereenigen om het Jand voor een invasie te behoeden. De ver klaring verwijst dan naar de Engelsche belofte van Augustus 1940, volgens welke Indië zoo spoedig mogelijk na den oorlog den status van Dominion zou krijgen, waarbij als voorwaarde werd genoemd de nakoming van de Engelsche verplichtin gen ten aanzien van de bescherming der minderheden enz. De verklaring wijst er voorts op, dat alvorens tot publicatie van het plan voor zelfbestuur voor Indië over te gaan, men er zich van wil overtuigen, dat het Brit sche plan voldoenden weerklank vindt en dat alle gedachten en krachten der Indiërs op de verdediging van den Britschen bodem geconcentreerd worden. BRAZILIAANSCHE SCHEEPVAART STOPGEZET In verband met de duikbootaanvallen op Braziliaansche schepen, heeft de regeering besloten voorloopig de Braziliaansche scheepvaart stop te zetten, meldt S.P.T. uit Lissabon. Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rljswlja. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ru'-s, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There* siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 De woordvoerder van de Japansche regeering heeft medegedeeld, dat de diplomatieke vertegenwoordigers van Brazilië in Japan voorkomend en in overeenstemming met de internatio nale overeenkomsten behandeld zijn en dat het daarom onbegrijpelijk is, dat de Braziliaansche regeering den Japanschen ambassadeur en de an dere diplomatieke vertegenwoordigers van Japan in hechtenis heeft geno men met het motief, dat hier sprake is van vergeldingsmaatregelen. Blijk baar zijn de bevoegde Braziliaansche instanties verkeerd ingelicht Op een desbetreffende vraag antwoord de de woordvoerder, dat nog geen Ja- pansch protest is ingediend. De Japan sche regeering is ook officieel nog niet rechtstreeks of door bemiddeling van een derde mogendheid van de maatregelen van de Braziliaansche regeering in ken nis gesteld. United Press meldt uit Rio de Janeiro dat President Vargas een decreet heeft onderteekend, waarbij de Grondwet ge wijzigd wordt en de President van den Staat gemachtigd is den uitzonderings toestand of den staat van oorlog af to kondigen. De Braziliaansche regeering heeft allen zich op zee bevindenden schepen opdracht gegeven, onverwijld de naaste haven aan te doen. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Van buitenlandsche zijde zijn ge ruchten verspreid omtrent een ontmoeting te Sofia tusschen vooraanstaande Duitsche en Turksche persoonlijkheden, waaraan* ook von Ribbentrop zou deelnemen. Aan sluitend aan deze geruchten kon men in Berlijn vermoedens van verschillenden aard hooren uiten, over een Turksche ka binetswisseling en zelfs over een aanslui ting van Turkije bij het Driemogendheden- pact, waaromtrent vroeger al eens ge ruchten in omloop geweest zijn. Te bevoegder plaatse kon men ons hier omtrent niet nader Inlichten. Men wensch- te de geruchten te bevestigen noch te de- menteeren. Von Papen, die deze week nog naar Berlijn zou komen, is in Turkije gebleven. Letsel aan het oor bij den jongsten aan slag opgeloopen, belette hem te reizen, zoo werd ons verzekerd. Omtrent hetgeen de Ned.-Indische weer macht heeft gepresteerd, schrijft de „Ti mes o.a.: De Nederlanders hebben hun kleine vloot op dappere wijze in den strijd geworpen in een vertwijfelde poging, de Japanners van Java weg te houden en toen de schepen dit heldhaftig optreden met den ondergang hadden bekocht, kon niets den Japanners beletten, overweldigende strijdkrachten aan land te zetten. Wat de vliegtuigen betreft, waren de Japanners reeds van den aanvang af in de meerder heid. Toen de toestand op Malakka kritiek werd, hebben de Nederlariders geen mo ment geaarzeld, den in het nauw gebrach- ten bondgenoot met vliegtuigen te helpen. De verliezen, die zij daar geleden hebben, waren ook de oorzaak van hun zwakheid in de laatste fase van den aanval op Java. De Ned.-Ind. opperbevelhebber generaal Ter Poorten heeft meegedeeld, dat de troepen op Java met alle beschikbare middelen tot het uiterste zouden vechten. Hij heeft zijn belofte vervuld en daarbi. een moed getoond, die in dezen oorlog zonder weerga is. Naar in den Britschen berichtendienst is meegedeeld, hebben de Geallieerden sedert het begin van den oorlog in Oost- Azië de zwaarste klappen gekregen. Pearl Harbour, zoo werd gezegd, heeft ons geschokt, Singapore heeft ons onge rust gemaakt over onze eigen fouten, Ja va doet ons leed, zooals bijna niets an ders ons leed heeft gedaan. Java had zich lang voorbereid op den Japanschen aanval en toen het oogenblik daar was, twijfelden de trouwe Nederlanders en hun Geallieerden geen oogenblik aan het resultaat PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. 8Ü vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Volgens den Britschen berichtendienst is officieel in Londen verklaard, dat door de recente gebeurtenissen in Oost-Azië de In dische Oceaan thans ontbloot is en men Japansche aanvallen op Geallieerde trans portschepen en koopvaarders in dit gebied kan verwachten. De Japanners kunnen hun actie tot Ceylon uitbreiden, of een geconcentreerd offensief op Port Darwin uitvoeren. Zij zijn zelfs bij machte om van de veroverde steunpunten uit hun opera ties verder naar het Oosten tot aan de Fidsji-eilanden uit te breiden, die ten Oosten van de Nieuwe Hebriden gelegen zijn. De Japansche vloot heeft tot dusver nog geen ernstige verliezen geleden en de superioriteit ter zee maakt het den Japan ners mogelijk, van hun successen in elke gewenschte richting gebruik te maken. Dientengevolge zal een lid van het Oorlogskabinet naar Indië gezonden worden om zich door persoonlijke raadplegingen ervan te overtuigen, dat de Britsche besluiten, waarover men het eens geworden is, hun doel vervullen. Sir Stafford Cripps heeft zich vrijwillig bereid verklaard, deze taak op zich te nemen. Hij zal tevens besprekingen voeren met den onder koning en den opperbevelhebber over den militairen toestand, waarbij hij steeds in de allereerste plaats de ver antwoordelijkheid van de Britsche regeering in het oog zal houden om de volkeren van Indië met alle moge lijke middelen te behoeden voor de gevaren, welke hen thans bedreigen. Meaning te Berlijn Het bericht van Cripps’ reis naar Britsch-Indië kan volgens politieke krin gen te Berlijn beschouwd worden als een bevestiging van de inlichtingen, volgens welke Churchill en Cripps achter de coulissen een hardnekkigen strijd voeren, meldt het A.N.P. Reeds bij de debatten over Indië in het Lagerhuis toekenden zich bepaalde tegenstellingen af, welke ven en als tegenprestatie daarvoor eischen deze mogendheden vleesch en bloed van het Chineesche volk. De premier sprak zijn medelijden uit met het Chineesche volk, dat wordt bloot gesteld aan onnoodig lijden, terwijl het de leiders te Tsjoengking in hun nutte loos verzet tegen Japan volgt. Volgens een bericht van United Press uit Melbourne zou in de wateren van Nieuw-Guinea een in de richting van Port Moresby varende Japansche transportvloot zijn waargenomen. Reeds enkele dagen ge leden hebben Australische verkennings vliegtuigen waargenomen, dat de Japan sche transportschepen in de wateren van Salamaua werden geconcentreerd. De Ja pansche schepen werden, naar in het United Press bericht wordt beweerd, door Australische vliegers aangevallen. De Australische luchtstrijdkrachten hebben geprobeerd den aanval op de strategisch belangrijke haven van Port Moresby te verhinderen of te vertragen. Officieele instanties te Canberra hebben tot dusverre geweigerd de berichten over de nieuwe Japansche transportvloot tegen te spreken of te bevestigen. Het keizerlijke Japansche hoofdkwartier bevestigt, dat op 8 Maart Japansche troe pen bij Salamaua en Lae op Britsch Nieuw- Guinea aan land zijn gegaan. Verder wordt gemeld, dat de Japansche troepen tijdens een vijandelijken luchtaan val op de bezette gebieden in Nieuw-Gui nea, toen verscheidene vijandelijke forma ties ter sterkte van in totaal 60 vliegtui gen verschenen, 4 van deze toestellen neer geschoten en de overige verdreven hebben. Bovendien wordt medegedeeld, dat bij de Japansche landingsoperaties 2 gevor derde schepen en een troepentransport schip tot zinken gebracht of aan den grond gezet zijn. Voorts liepen 2 torpedobootja- gers, een kruiser en 3 andere, door de Japanners gerequireerde, schepen lichte schade op. leidden tot een drukker bespreken van de doelmatigheid van een nauweren band met de Sovjet-Unie in Engelsche politie ke kringen. Ongetwijfeld heeft Cripps van de critiek op Churchill gebruik ge maakt om zijn opvatting, een nauwe al liantie met de Sovjet-Unie te propagee- ren en tevens de betrekkingen met de Ver. Staten los te maken van bepaalde personen. Hij wilde daardoor bereiken, dat bij een eventueel verdwijnen van Churchill de samenwerking tusschen En geland, de Sovjet-Unie en de Ver. Sta ten geen schade zou lijden. Als men van een rivaliteit tusschen Cripps en Chur chill mag spreken, kan dat slechts gelden voor de wijze van oorlogvoering, want ten aanzien van den vasten wil, den oor log voort te zetten, zijn beiden het vol ledig eens. Door Cripps naar Indië te zenden, al dus is de eerste reactie in Duitsche poli tieke kringen, schijnt Churchill zijn „concurrent” een hoogst delicaat werk te hebben opgedragen, ook met het doel, hem, voorloopig althans, op veiligen af stand te houden. ALIndische congres bijeen Het Al-Indische congrescomité zal 23 Maart te Wardha bijeenkomen om de ver klaring van Churchill over Indië te be spreken. Mahatma Gandhi zal aan deze zitting deelnemen. Het is buitengewoon verheugend, dat onze bondgenooten in Europa, vooral Duitschland en Italië. onophoudelijk groote overwinningen behalen, die even wijdig loopen aan onze militaire opera ties. Het ligt in ons voornemen onze samenwerking met hen nog meer te ver sterken en daardoor in samenwerking met deze landen het doel van dezen oor log te bereiken. Tojo eindigde met de opmerking, dat Japan nog meer schitterende overwinnin gen moet behalen en actieve militaire operaties moet volvoeren om de Ver. Sta ten en Groot-Brittannië volkomen te ver pletteren en zoodoende de nieuwe orde in Groot-Oost-Azië te vestigen en tevens den wereldvrede te verzekeren. Sir Stafford Cripps, de Engelsche Lordgrootzegelbewaarder en leider van het Lagerhuis, is belast met een missie naar Britsch-Indië. De brievenbus kleppert, een plof op de deurmat, daar is de krant. Enkele oogen- blikken later gaat zij van hand tot hand, verlangend als wij zijn om kennis te ne men van het nieuws, dat zij brengt. Kunt u zich het leven indenken zonder krant, dus zonder nieuws? Maar dan begrijpt t> ook wat een zending kranten en tijd schriften voor onze vrijwilligers aan heft Oostfront beteekent. Nieuws uit het va derland. dat is een gebeurtenis. Het Veraorgingsfonds van het Vrijwil-, ligerslegioen „Nederland” zendt geregelde kranten en tijdschriften naar het Oost-* front. Dit is echter nog niet alles. Ooki pakketten bevinden zich bij de geregelde* zendingen. Landgenoot, steun dit werk, dat zoo veel vreugde brengt aan onze» dappere strijders in het Oosten. Stort een k, bedrage op de girorekening van net Veraorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Nederland te ’s-Gravenhage. Het giro nummer is 4 3 2 1 0 0 De lof, door het City-blad de „Times”, toegezwaaid aan onze heldhaftige ver dedigers, heeft een bitteren bijsmaak, daar het tekort schieten van de beloofde Engelsche hulp juist de onzen tot den tragischen zelfmoord heeft gedwongen, waarvan in de geschiedenis weinig voor beelden zijn aan te halen. Openlijk moet het blad erkennen, dat de Nederlanders niet aarzelden om den in Malakka in het nauw gebrachten bondgenoot te hulp te komen, daardoor hun eigen lot des te sneller bezegelend. Engeland’s onmacht om in den strijd om Java met voldoende krachten in te grijpen was de hoofd oorzaak van de geleden nederlaag, welke nieuwe rouw over Nederland bracht. In dezen zwaren tijd heeft Liverpool ter eere van prins een noenmaal aangericht, de prins een toespraak, waarin hij o.a. zeide „Juist op dit oogenblik maken wij, Nederlanders, moeilijke uren door, maar wij zullen den strijd voortzetten. Wij zul len den vijand slaan, overal waar wij hem ontmoeten.” En toen werd er op „onze overwinning” gedronken. Nu het Nederlandsche volk in eigen land en overzee van smart en rouw is vervuld, is* een dergelijke manifestatie een uit den toon vallende gebeurtenis. De vorstelijke spreker aan dit noenmaal bezigde dezelfde uitdrukkingen, wel ke zoo vaak gehoord worden uit den mond van de Engelsche en Amerikaan- sche woordvoerders, om „den vijand te slaan, overal waar zij hem ontmoeten”. Nog steeds tracht men in de Anglo- Amerikaansche kringen er een overwin- ningsstemming in te houden, terwijl de realiteit van eiken dag anders leert. Aan overwinningen op papier en redevoerin gen bestaat geen behoefte. Ook de voormalige luit.-gouverneur van Mook geeft interviews ten beste, nu hij in Australië is gearriveerd. Hij voelt zich blijkbaar ook daar niet veilig, want hij gaf zijn plan te kennen, naar Wash ington door te reizen wellicht om daar zijn dank te betuigen voor het wel door Indië betaalde maar niet ontvangen Amerikaansche oorlogsmateriaal. Derhalve is duidelijk, welke houding Australië behoorde aan te nemen om het welzijn van het volk te verzekeren. Mocht Australië evenwel zijn huidige standpunt niet corrigeeren, dan zal het onvermijdelijk het lot van Ned.-Indië deelen. Ik hoop, dat Australië, los van oude betrekkingen en andere overwegingen, rekening zal houden mét den bestaanden toestand. Indië voor de beslissing Met betrekking tot het Voor-Indische volk koestert Japan natuurlijk in ’t minst niet de gedachte, dit eenigermate vijandig tegemoet te treden, De vastberadenheid van Japan omtrent grondige vernietiging van den Amerikaanschen en Britschen in vloed zal evenwel geen wijziging onder gaan. .Birma voor de Birmeezen” is een leus, welke reeds bezig is verwezenlijkt te wor den. Volgens mijn vagte overtuiging is het feit een „Indië voor de Indiërs” te maken, hetgeen sedert vele jaren de geheime wensch van 400.000.000 Voor-Inaiërs is. Groot-Brittannië heeft sedert lang zijn onrechtmatige heerschappij over Indië voortgezet en het Indische volk misleid. Thans staat Engeland weer op het punt Indië met allerhande vleierijen en kunst grepen te bedriegen. Indien de leiders van Indië, op een dwaalspoor gebracht door dergelijke Britsche vleierijen, de lang gekoesterde wenschen van het Indische volk verraden en zoodoende deze door den hemel gezonden gelegenheid verwerpen, dan geloof ik, dat er geen kans meer zal zijn Indië ooit te redden en er zal voor de 400 millioen van het Indische volk geen grooter ongeluk denkbaar zijn. Zal Indië zich ooit als een „Indië voor de Indiërs” verheffen om te kunnen mee werken aan het ontstaan van de Groot- Aziatische welvaartssfeer, of zal hét steeds versmachten in de kluisters der Anglo- Amerikaansche mogendheden om zijn naam als slaaf aan het nageslacht te laten? Indië staat thans voor de beslissing zijn verleden te liquideeren, de nieuwe situatie helder en duidelijk in te zien en een defi nitieve beslissing te nemen. Tsjoengking geïsoleerd Spr. wendde zich vervolgens tot de po sitie van Tsjoengking. Nadat door den val van Rangoon het contact van het bewind te Tsjoengking met Amerika en Groot- Brittannië totaal is verbroken, is dit thans in den waren zin des woords volkomen ge ïsoleerd. Slechts nutteloos goud zullen Amerika en Engeland aan Tsjoengking ge- Er bestaat twijfel, na de verschillende I berichten betreffende de capitulatie van 1 bet Indische leger, of deze capitulatie I uitsluitend het leger op Java dan wel het I geheele Nederlandsch-Indische leger, ook I dat op de Buitengewesten, betrof. In een I V.P B -bericht uit Berlijn van heden, I heet het: „Generaal Himamoera eischte een on voorwaardelijke overgave, maar van Nederlandsche zijde kon men hiertoe niet terstond besluiten. Men beperkte zich tot den sector van Bandoeng, daar men omtrent de troepen bij Soe- rabaja geen beslissing kon nemen. De Japansche generaal ging hier echter niet op in. Java moest onvoo-r- waardelijk capituleeren, of de strijd zou aan het geheele front worden voortgezet. Ónder deze omstandigheden zag men zich genoodzaakt aan den Jg- panschen eisch te voldoen. Men kwam overeen, dat ’s-avonds om 10 uur aan allte fronten de strijd zou worden gestaakt. In werkelijkheid werd ech ter ’s middags vrijwel nergens meer gevochten”. In hetzelfde V.P.B.-bericht lezen wij nog, dat de verovering van Bandoeng 43n de onvoorwaardelijke overgave der I Geallieerde strijdkrachten op Java is voor afgegaan. Eerst toen de Japansche troepen Bandoeng binnen drongen, richtte de op perbevelhebber aan generaal Himamoera het verzoek om over een wapenstilstand te onderhandelen. Uit dit bericht zou men dus moeten opmaketn. dat uitsluitend het leger op Java capituleerde. Van bevoegde Duit- ache zijde vernemen wij, dat het echter waarschijnlijker is, dat het gehééle Indi sche leger zich heeft overgegeven. De tekst van het capitulatie-verdrag, dat bin nenkort uit Tokio in Berlijn wordt ver wacht zal definitief klaarheid moeten brengen. en geslachten lang hebben gekrompen der de tyrannieke heerschappij Groot-Brittannië en Nederland” en uitte de hoop, dat zij in het belang van hun eigen gezonden vooruitgang en welstand als nieuwe partners zullen deelnemen aan den opbouw van Groot-Oost-Azië. Als gevolg van den val van Ned.* Indië en Rangoon, aldus vervolgde spr., staan thans Australië en Voor- Indië rechtstreeks tegenover de macht der keizerlijke strijdkrachten. De Australiërs moesten toch inzien, dat het voor hun land met zijn uitermate geringe bevolking met het oog op den grooten afstand van Amerika en Groot-Brittannië volkomen onmoge lijk zal zijn zich te verdedigen tegen van de Japansche strijd- Maan: 12 Mrt. op 5.29 v.m, der 2.33 n.m.; 13 Mrt. op 6.12 vm onder 3.42 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 De woordvoerder der Japansche marine, Hiraide, heeft verklaard: De Engelsche vloot heeft geen veilige schuilplaats meer; zij is genoodzaakt, zich naar Bombay terug te trekken Volgens de laatste inlichtingen heeft Engeland 2 slag- schepen en 2 vliegkampschepen naar den Indischen Oceaan gezonden, teneinde de volledige ineenstorting van de Engelsche heerschappij in het gebied ten Oosten van het Suezkanaal te vertragen. Australië be- vtodt zich, aldus Hiraide, in een nog erger positie daar het steeds duidelijker wordt, dat Engeland Australië niet beschermen kan Als de Australische regeering ver- vnnruitziende staatslieden had, zou zij sa- menwerktog met Japan zoeken, alvorens hit te laat is De Engeland en Amerika nol overgebleven zeestrijdkrachten in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan met Port Darwin als basis, zijn voor de sterKe Japanse^ vloot geen tegenstander waar mede rekening moet worden gehouden In dp wateren van de V. S. en Engeland be- vinden zich nog ongeveer 19 slaasc.^eP®"’ Zelfs indien ook deze naar Oost-Azie zou den worden gezonden, zouden zij geval sterk genoeg zijn om de *le vloot met kans op succes strijd te ^eren. Voor Amerika zal het 3 of 4 jaren du ren alvorens zijn slagschepen weder tot het peil van voor het uitbreken van den oorlog zijn aangevuld. Dit bouwrogram- ma zal echter op groote moeilijkheden stuiten als gevolg van de Japansche tegen- blokkade. die het den V. S. onmogelijk maakt belangrijke grondstoffen te verkrij- gen uit de gebieden, die door Japan wor- den gecontroleerd. Ten aanzien van het door president Roosevelt aangekondigde groote bewapeningsprogramma, verklaarde Hiraide, dat Japan niet de geringste vrees voelt voor de Amerikaansche reusachtige De Japansche premier, Tojo, heeft vanochtend in den Rijksdag een rede gehouden. Hij wees er op, dat het lot van geheel Ned.-lndië is bezegeld bij de algeheele onderwerping van Java op 9 dezer. In Birma is door de inneming van Ran goon, een der belangrijkste Britsche steunpunten in Oost-Azië, dat tot dusver diende als de eenige doorgang voor de Amerikaansche en Britsche hulpverlee- ning aan Tsjoengking, de zoogenaamde weg door Birma, volkomen bezweken. Thans houdt de bevolking van Hong kong, Manilla, Sjonan (Singapore) en tal van andere plaatsen, die door de keizer lijke strijdkrachten bevrijd zijn van het juk van Amerika en Groot-Brittannië, zich reeds met den grootsten ijver bezig - met het werk van den wederopbouw, Oceaan heeft ontworsteld, waarbij zij volkomen vertrouwen in de keizerlijke strijdkrachten stelt. Het Indonesische en Birmeesche volk De premier gaf uiting aan de sympa thie van Japan jegens het Indonesische Birmeesche volk, „die beide trt van on- van Het Japansche hoofdkwartier heeft een wnenvatting gegeven van den in den Ned.-Indischen veldtocht gemaakten buit. Er werden 93.000 gevangenen gemaakt, I onder wie 2000 officieren. Van deze troe pen werden 60.000 man op het eiland Java gevangen genomen en 18.000 man in an dere deelen van Ned.-lndië. De overigen bestonden uit vrijwilligers. Voorts werd het volgende oorlogsmate riaal buitgemaakt: 152 vliegtuigen vielen onbeschadigd in Japansche handen. Daar onder bevonden zich 24 bommenwerpers, 45 jachtvliegtuigen en 83 vliegtuigen van een ander type. Voorts werden buitge maakt 367 tanks en pantserauto’s, 732 ka nonnen van verschillend kaliber, 1567 machinegeweren, grootendeels behoorende tot den luchtafweer, 97.384 geweren, 4105 vliegtuigbommen, 120.000 kisten ontplof bare stoffen, 330.000 granaten, 34.000 hand granaten, 72.317.100 patronen voor gewe ren en machinegeweren. Deze cijfers zijn afkomstig van den Ned.- Indischen opperbevelhebber en kunnen derhalve niet voor definitief gelden. De naar Australië uitgeweken Luite- nant-Gouverneur-Generaal van Nederl.- Indië, Van Mook, heeft, volgens een be richt uit Melbourne, verklaard, dat de troepen in Ned.-Indië het bevel hebben gekregen om ook na den val van Ban- toeng door te strijden, vooral, daar het grootste deel van Sumatra en andere •ilanden nog onbezet zijn, ook al is met te verwachten, dat de troepen ongelimi teerd kunnen volhouden. De voornaam ste schuld aan de ineenstorting zag dr. Van Mook in het feit, dat alleen een fractie van de verwachte geallieerde hulp inderdaad is aangekomen. Uit Singapore zijn slechts ongewapende troepen en «enige Britsche oorlogsschepen aangeko- naen. terwijl de Vereenigde Staten alleen het in Manilla gestationneerde Aziatische Eskader en zwakke luchtstrijdkrachten hebben gezonden, die bovendien nog slechts óe eerste dagen van den strijd om Java hebben meegemaakt Op grond van zijn te Java opgedane er varingen heeft dr. van Mook in een on derhoud met Australische journalisten ge lezen op de gevaren, welke in de Japan sche tactiek schuilen. Hij raadde den Australischen bevelhebbers, slechts goed °Pgeleide en uitgeruste troepen in den strijd te werpen. De „Daily Mail" deelt over de vlucht van de Britten van Java naar Australië riede. dat op het schip, waarmede de feis naar Australië werd gemaakt, voor riillioenen aan Nederlandsche, Indische andere deviezen en .waardepapieren medegevoerd werden. De Britsche solda- J*n hadden dit goud. dat zij in de door “eo beschermde gebieden hadden wegge haald, in ransels verpakt. Dit betrouwbare bron te Londen wordt gemeld, dat geen Amerikaansche krijgs gevangenen op Java gemaakt zijn. Er be vonden zich slechts een paarhonderd ^merikanen op Java, die vóór de ine€n- porting dienst deden bij de *oór de capitulatie hebben zij het too- “«el van den strijd verlaten. Jh aansluiting aan het bericht betref- Aende Amerikaansche versterkingen voor ^,sfralië, deelt S.P.T.mede, dat men in "yiitaire kringen te Washington meent te >LVen. dat de Amerikaansche legerleiding in rachten contact te krijgen met de nog zijnde Ned.-indische en Engelsche ^-strijdkrachten in de Indische wateren. Japan’s superioriteit Pas 3 maanden zijn la Groot- Oost-Azië is begonnen. De hoofdmacht der Amerikaansche en Britsche vloot is reeds van het oppervlak der Stille Zuid zee verdwenen en alle vijandelijke steun punten in het Zuidwesten van den Groo- ten Oceaan zijn ons in handen gevallen. De Amerikaansche en de Britsche re geering blijven een zwakke hoop koeste ren op de verre toekomst en zij pralen met hun uitgebreide bewapeningsprogram. Deze houding moet slechts dienen tot verdoezeling van de strategische superio riteit, die Japan hun op den Grooten

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1