De krijgsverrichtingen op Java DeU-l Xo. 18130. 1942. Betrekkelijk weinig schade aangericht Britsch-Indië De vrijheidsbeweging tactie in Amerikaansche wateren rrrï Vrijdag 13 Maart. er in Nieuwe oproep van Bose overgave van het Ned.-Indische leg VERDUISTEREN De nieuwe bonnen aardappelen De aanmeldingsplicht De bespreking met generaat Ter Poorten blad ƒ4.2#. zonder Modeblad ƒ3.95. verlaagd intern drukwerk-posttarief van 1 tegen de geldende goedgek. abonn prijzen. Overzicht van Tojo Japansche landing bij Rangoon Nievwe Anerikaaiisciie troepen naar Curasao Deae courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 13 voor brood, vleesch en Australische gezant bij Roosevelt Van 24-jarige studenten PRUS DEZER COURANT Buitenland 9.45. Landen waarop bet toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren - Afz. nummers 5 ct. tr. p. post 10 et v. 7.40 aar nam. tot 7J9 aar Het beabar dement vaa Parijs Sinds 24 Januari 115 schepen tot zinken gebracht Het proces te Riom Verhoor van Jacomet De Japansche ambassadeur in Brazilië De spanning tusschen Vichy en Washington en Sjimada fQa Je De Japansche kolonie op Java Japansche aanvallen op Port Moresby en Nieuw-Guinea Evacuatie van Colombo De missie van Cripps R- HAAGSCHE COURANT mocht Polygoon-Lemker) ont- 1- bracht, is een orde gekomen: Br.-Indischen mooiere niet voor In de volgende week zijn geldig voor het koopen van de gebruikelijke rantsoe nen brood, vleesch en aard appelen de bonnen 13 van de daarvoor bestemde kaarten. De Japansche minister Ook bij Libye successen Dat de Duitsche onderzeeërs ook in andere wateren met succes optreden, be vestigt de torpedeering van een Britschen kruiser voor Libye. Voorts meldt het Op perbevel van de Weermacht: De plaatsen, waar, zooals gisteren in een extra-bericht is gemeld, 17 vijandeiijke koopvaardij schepen tot zinken zijn gebracht, bieden een indrukwekkend beeld van de uitge breidheid van het operatiegebied der Duit sche duikbooten. De 17 vernietigde schepen werden bij gelijktijdig optreden van Duit sche onderzeeërs in de volgende wateren tot zinken gebracht: op de Newfoundland- bank en voor Newfoundland, voor Halifax (Nieuw-Schotland)het voornaamste ver zamelpunt van de naar Engeland varende convooien, voor New-York, voor de Baai van Delaware (toegang tot Philadelphia), voor de Straat van Florida, in de Caraibi- sche Zee en Br.-Guyana. Over 50 breedte graden, van den Evenaar tot het Noorden van den Aflantischen Oceaan, strekten zich de operatiegebieden van de Duitsche duik booten bij deze successen uit. De Britsche berichtendienst meldt, dat ten Zuidwesten van Rangoon Japansche troepen aan land zouden zijn gezet. Volgens mededeelingen van Japansche militaire zijde hebben de Britsche troepen ten Westen van Rangoon getracht zich naar Britsch-Indië in te schepen. Twee Britsche troepentransportschepen zijn ten Zuiden van Akyab, in de Golf van Ben galen, door Japansche oorlogsschepen tot zinken gebracht ffear Reuter uit Curasao meldt, komen aldaar en op Aruba steeds meer Ameri kaansche troepen aan. Bijzonderheden hierover worden niet medegedeeld. De regeering heeft een aantal maatregelen genomen, zoo o.a. het oprichten van een vrijwilfige müitie. Curasao is verduisterd en er worden maatregelen genomen om de levensrriïddelenpositie te stebrliseeren. PAUSCLMKE BOOOOCH*? TOT K WERELD De feestelijkheden in verband met het 25. jarige bisschopsjubileum van den Paus, dat op 13 Mei valt, zij-n uitgesteld tot 14 Mei, Hemelvaartsdag.Op dien dag zal de Paus na het opdragen van de mis in de Sint Pieter, voor de radio een boodschap tot de wereld richten. ituU.’ we vce<^ Nieuw Weer is een dorp van den bolsjewistischen vijand gezuiverd. ’Op steden wordt het puntotrarfweergeschut meegevoerd (Hoffmann-P.K, HdMej De„ correspondent van de „Asahi Sjim- boen” te Bandoeng meldt aangaande de wapenstilstands-conferentie van den 9en Maart nog de volgende bijzonderheden Toen generaal Ter Poorten het vertrek binnentrad, zeide hij slechts „Ik ben ge komen om het Nederlandsch-Indische leger onvoorwaardelijk over te geven” De Japansche commandant antwoordde daarop „Wij vertrouwen op uw oprecht heid en wij zijn voldaan, dat gij besloten hebt tot onvoorwaardelijke overgave”. Vervolgens begon de conferentie. Aller eerst stond de Japansche bevelhebber generaal Ter Poorten en den hem ver-» gezellenden officieren toe, de sabel te blijven dragen. Ter Poorten glimlachte flauwtjes tot dank. Daarna overhandigde hij de lijst van de bewapening op Java, die hij met vermoeide stem toelichtte. De Japansche commandant boog zich er over en keek verwonderd op „Het aan tal van uw stukken geschut is zeer ge ring. Hoe kwam u er toe onder die om standigheden te strijden Ter Poorten glimlachte pijnlijk en zeide „Dat klopt. Dat klopt zeker.” Japansche persstem De capitulatie der Geallieerde strijd krachten op Java, zoo schrijft de „Japan Times and Advertiser” beteekent het ein de van het Nederlandsche koloniale rijk. De bevrijde volken van Oost-Azië kunnen thans gelukgewenscht worden. Japan heeft er herhaaldelijk op gewezen, dat het zich den steun van alle volken van Groot Oost-Azië ten doel had gesteld, opdat deze vrede en welvaart genieten en zich overeenkomstig hun rechtmatig nationaal lot zouden kunnen ontwikkelen. Had de Nederlandsch-Indische regeering slechts de natuurlijke positie van Oost- Indië als deel van Groot Oost-Azië inge zien en meegewerkt aan de politiek van opbouw der andere volken in dit gebied, dan zouden de Nederlanders thans hun heerschappij over Nederlandsch Oost- Indië verder uitoefenen. In haar kort zichtigheid heeft de Nederlandsche regee ring zich echter als werktuig "van Groot- Brittanrtië en de Vereenigde Staten laten gebruiken, met het resultaat, dat zij ten slotte alles heeft verloren. Nur voor omxe -< Bijkantoor: Scheveningen Keizarstr. 319, Tel. 550319; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ru«s, Heerenstr. 124, Tel. 77S038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Konlng, Goudsbloemlaan 3, Tel. J30263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There- siastr. 109a. Tel 772444: Boekh. E. O Couvée, van Hoytemastr 66. Tel. 721197 PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna Iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 et- Incasso binpen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Btf vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct - Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. Ooorbraak van tanks. Waar tegenstand wordt ondervonden, breken de Duit sche tanks deze. Overal waar de bolsjewisten zich te weer stellen, worden zij verslagen door de Duitsche soldaten, die altijd gereed zijn voor den strijd. (S.S. P K.-Klerk-Vrijw.Leg. Nederland-Fellinga) Nu Nederlandsch-lndië als wereldpoli- tiek-probleem is uitgeschakeld en langer Ned. Indisch kanonnenvoer de Britsche belangen kan worden aange bracht is een nieuw probleem aan de Het Britsch-Indische- vraagstuk. Het begon met verschillende verklaringen van Churchill, daarop volg- de een oproep van den onderkoning; het een had al phrases over het Indische vrijheidsstre- ven dan het ander. En nu zal dan Sir Stafford Cripps naar Engelsch-Indië rei zen. Bij deze missie-Cripps, zoo wordt ver der van bevoegde zijde opgemerkt moet men twee gezichtspunten in acht nemen: In de eerste plaats een poging van Churchill om zijn bekwamen concurrent, Cripps, kwijt te raken. Ir. de tweede plaats de poging om het gevaar voor een opstand in Bn+sch-Indië te bezweren. De populariteit van Cripps in Engeland is snel toenemende. Churchill weet, dat Cripps’ missie in Indië, evenals die van Duff Cooper, zal mislukken, waardoor aan die populariteit een even snel einde, zai komen. Herinnerd wordt aan een arti kel in de „Daily Mail” van November 1929, waarin Churchill heeft verklaard, dat Engeland nooit den status van domi nion aan Britsch-Indië zal geven. Daar na volgde de Ronde Tafel-conferentie, die in dit standpunt tenslotte geen veran dering bracht Wat Engeland thans Britsch-Indië wil voorleggen, is niet anders dan „comedie”. Men volgt getrouw het oude systeem: „verdeel en heersch”. Brftsch-Indië. kan, zoo werd tensiofte nog van bevoegde zijde opgpmerict, op eten steun eter Almo gendheden rekenen. De Australische gezant, Casey, heeft Roosevelt om een spoed-audiëntie verzocht om een nieuwe boodschap van den Austra- lischen premier, Curtin, over te brengen. Casey had een vrij uitvoerig onderhoud met Roosevelt op het Witte Huis. Toen journalisten hem vragen stelden omtrent den inhoud van de boodschap, weigerde hij daarop in te gaan. In politieke kringen te Washington wordt aangenomen, dat het een nieuw wanhopig beroep van Curtin op Roosevelt is met het oog op de Japansche landingsoperaties op Nieuw-Guinea. JAPANNERS BEREIKEN DE iRAWADI-DEl TA Volgens den Britschen nieuwsdienst zijn Japansche troepen aan de delta van de Irawadi in Birma verschenen. De civiele autoriteiten in deze zóne hebben instructie gekregen het gebied te ont ruimen. Het bericht omtrent den aanmeldings plicht van 24-jarige studenten, die ge heel noch gedeeltelijk in staat zijn, uit eigen middelen in hun onderhoud te voorzien, bij de Gewestelijke Arbeids- bureaux, heeft bij velen de opvatting in gang doen vinden, dat de betrokkenen niet meer in staat zullen worden gesteld, hun studie voort te zetten. Voor zoover het bonafide studenten betreft, is deze vrees ongegrond. De Verordening be perkt zich uitsluitend tot de aanmeldings- formaliteit. Verdere vragen hieromtrent zijn in dit stadium voorbarig en komen dus niet voor beantwoording in aanmer king. Belangrijk is, dat onder „eigen” midde len uitsluitend die middelen worden ver staan, die afkomstig zijn van kapitaal at arbeid. Studenten, die voor hun studie een toelage ontvangen, bezitten dus geen „eigen” middelen en zijn dientengevolge indien zij althans den 24-jarigen leef tijd hebben bereikt verplicht zich aan te melden. Studeerenden, in het bezit van eigen middelen, zijn voorts slechts dan vrijge steld van den aanmeldingsplicht, wan neer zij vóór 1 Maart 1942 in het bezit kwamen van het kapitaal, dat hen in staat stelt, te studeer en. Schenkingen en dgl., op of na dien datum tot stand ge komen, ontheffen de betrokkenen dus niet van den plicht tx>t aammelden. Het zal Churchill en zijn kabinet spoe dig duidelijk worden, dat politieke krui mels, die men het Indische volk uit West minster toewerpt, niet in staat zijn het aan den kant van Engeland te brengen Het Britsche empire gaat thans den weg, dien zoo. velen wereldrijken voordien ge gaan zijn’en uit zijn asch zal ’n vrij en ver- eenigd Indië oprijzen. Daarom heeft ook het bezoek van Cripps, of van welken anderen Engelschen politicus ook. in dit late oogenblik voor Indië geenerlei be- teekenis en zal ’t ook in het land geen be langstelling meer wekken. De huidige oorlog zal eindigen met de versplintering van het Britsche Rijk. De mogendheden van het driemogendhedenpact, Duitsch- land, Italië en Japan zijn daarom onze natuurlijke vrienden en boudgenooten Het is een ongehoorde leugen te beweren, dat deze mogendheden Indië zouden be dreigen. Integendeel, ik kan op grond van mijn nauwkeurige kennis van deze drie naties de verzekering geven, dat zij Indië en de Indische onafhankelijkheid uitslui tend met sympathie en goeden wil zien. Wanneer daaromtrent ooit twijfel hebben bestaan, zal de historische verkla ring, die de Japansche premier, generaal Tojo, kortelings heeft afgelegd. mijn landslieden wel eens en voor al gerust stellen en geen Indiër mag in het vervolg meer zich laten bedriegen door de Brit sche propaganda. En laten wij ons ver heugen over het opstijgende morgenrood, dat Indië vrijheid en rechtvaardigheid, geluk en welstand zal brengen Maan: 13 Mrt. op 6.12 v.m.. on- der 3.42 n.m.; 14 Mrt. op 6.50 v.m onder 4.54 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsreden de Volharding S n®. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 Nog 15 slachtoffers van den Britschen bomaanval op Parijs, die Dinsdag en Woensdag gevonden en geïdentificeerd zijn, zijn vanochtend begraven. Offi cieel wordt meegedeeld, dat dit nog niet de laatste begrafenis is. daar de laatste 46 uur nog meer dooden zijn aangetroffen en de opruimingswerkzaamheden nog niet zijn beëindigd. Naar het Opperbevel van de Duitsche Weermacht mededeelt, bedragen sinds het eerste optreden van Duitsche duik booten aan de kust van de Ver. Sta ten, de aldaar geleden verliezen aan tankbooten the den vijand bijzonder gevoelig treffen, 50 eenheden, van oen gezamenlljken inhoud van 385.000 ton. Sinds het eerste sucoeebeocht van 24 Januari 1942 zijn door Duitsche duikbooten m Amerikaansche wateren 115 vijandeiijke koopvaarders met om inhoud van 772.400 brt. tot zinken ge bracht Daar komen bij 50.700 brt. als resultaat van het optreden van I ta li aansc he duikbooten. Onder den indruk van de .“euwe va liezen heeft de Amerikaansche ^«^eb- ber, admiraal King, gelast, dat de nadruk kelijke publicatie van scheepsverliezen terstond achterwege blijft. Voortaan zul len slechts nog algemeen gehouden be richten worden uitgegeven, waarbij de in- houd van de schepen doer vage aandui dingen, als middelbare <y> vrij groote schepen, zullen worden vwrmeld. Twee maanden duikbootoorlog to Amerikaan- sche wateren zijn dus voldoende geweest om de Amerikaansche scheepvaart zoó gevoelig te treffen, dat de verdere ver liezen thans naar Britsch voorbeeld, zoo- veel mogelijk verdoezeld moeten worden. De aangekondigde wijrijglnq^ in de Ame rikaansche berichtgeving bdhelst «en on gewilde erkenning van de prestaties der Duitsche duikbooten. De 12de zittingsdag van het proces te Riom begon met het verhoor van den le- gercontroleur, Jacomet, die door Daladier 3 September 1936 was benoemd tot secre- taris-generaal in het ministerie voor de Nationale Verdediging en in dat van Oor log. Hij vervulde die functie tot 20 Mei 1940. Zijn taak bestond in financieele- en bestuurscontróle van de wapenproductie voor leger, marine en luchtmacht. De aanklager beschuldigde hem ervan, door gebrekkige uitoefening van zijn ambt het resultaat en de productie van de bewapeningsindustrie benadeeld te heb ben Jacomet gaf een uitvoerig overzicht van zijn taak als secretaris-generaal in het ministerie voor Landsverdediging en van de organisatie der Fransche weer- macht. Als gevolg van de sterke decen- I tralisatie van het legerbestuur, had hij als secretaris-generaal met niet minder dan 15 verschillende legerbureaux te doen gehad, die allé naast elkander werkten. Noch bij de opstelling van het bewape- ningsprogramma, noch bij de vaststelling van de hoeveelheden heeft hij, Jacomet, een rol gespeeld. De opdrachten waren door den generalen staf vastgesteld. Zijn controle begon eerst, wanneer na het plaatsen van dp opdrachten de rapporten der verschillende legerbureaux bij hem binnenkwamen. De geheele verantwoor delijkheid komt neer op de leiders der legerbureaux, die in de eerste plaats als getuigen moesten worden gehoord. De president was van meening, dat Ja comet de voornaamste verantwoordelijk heid van zich af poogde te schuiven en verzocht Jacomet o.m. zijn meening uit te spreken over de door de aanklacht naar voren gebrachte gebreken bij de vervaar diging van afweergeschut, munitie, tanks, enz. Jacomet antwoordde, dat deze gebreZ ken uitsluitend te wijten waren aan de verdeeling der opdrachten door den gene ralen staf. Hij had daarmede niets te doen gehad. Nooit is de fabricatie door zijn op treden onderbroken of vertraagd. De derde officier Lequin betwijfelde, of de maat regelen, welke Jacomet genomen wilde hebben om het ter hand nemen van de gegeven opdrachten te bespoedigen, doel treffend waPen; hij toonde hëm aan, dat in een bepaald geval de opdrachtspapieren 21 maal tusschen verschillende bureaux heen en weer gezonden waren, zoodat tus schen het geven van de opdracht door den generalen staf en de uitvoering 157 dagen verstreken. Tegen het einde van de zit ting sprak de president over de kwestie van het aan den staat trekken'der, wapen fabrieken. Jacomet verklaarde, dat men daarmede getracht had de bewapenings- productie op te voeren, hetgeen ook gë- lukt was. De woordvoerder van de Japansche re geering heeft officieel medegedeeld, dat de Braziliaansche regeering den Japan- schen ambassadeur te Rio talrijke beper kingen heeft opgelegd, welke met het volkenrecht in strijd zijn. De ambassa deur mag slechts een uur per dag uit gaan hij mag geen bezoek ontvangen, behalve van het ambassadepersoneel en den Spaanschen ambassadeur. De tele foonverbindingen van de ambassade zijn afgesneden. De Braziliaansche autoritei ten overwegen de interneering van het ambassadepersoneel en zijn gezinnen. De Braziliaansche regeering. aldus de woordvoerder, noemt deze handelwijze vergeldingsmaatregelen voor de behande ling van de leden der Braziliaansche am bassade te Tokio. Daar echter de Brazi lianen te Tokio fair en grootmoedig be handeld worden, mist het optreden van de Braziliaansche regeering eiken grondslag. De Braziliaansche ambassadeur mag da gelijks uitgaan en draadlooze berichten seinen en ontvangen. Alle mogelijke faci liteiten worden hem verleend. Het is te hopen, aldus besloot de woordvoerder, dat de Braziliaansche regeering haar maatregelen zal intrekken, zoodra zij de ware toedracht verneemt. --- -van Oorlog, Tojo, heeft in den Rijksdag een overzicht yan den militairen toestand gegeven en daarin medegedeeld, dat de Japansche troepen sedert het uitbreken van den oor log tot den lOen Maart meer dan 210.000 gevangenen hebben gemaakt. Bovendien heeft de Japansche weermacht 1600 vlieg tuigen vernield en 2100 stukken geschut, 190.000 geweren, machinegeweren en re volvers en 28.000 pantserwagens, vracht auto’s en spoorwegwagens buitgemaakt. Deze getallen zullen nog aanzienlijk stij gen, wanneer de buit na de bezetting van Rangoon bekend wordt. De verschillende industrieele installa ties en andere vitale inrichtingen in Ned.- Indië hebben naar verhouding weinig schade geleden en de Nederlandsche autoriteiten hebben zich verplicht onvoor waardelijk met de Japanners samen te werken bij het werk van den opbouw. Nadat Tojo een gedetailleerde schilde ring had gegeven van de krijgsverrich tingen, die tot de capitulatie der Ned.- Indische en Geallieerde troepen op Java hadden geleid, zeide hij, dat door de be zetting van Rangoon de belangrijke ravitailleeringsweg van Tsjoengking door Birma definitief is afgesneden. Verder deelde hij mede, dat het herstel van rust en orde in de verschillende deelen van China voortdurend vordert en de strate gische positie van Japan aan de Noord grens is verzekerd. Hij riep het volk op zich nog nauwer aaneen te sluiten ten einde het doel van den Oost-Aziatischen oorlog te bereiken. De absolute heerschappij in de lucht van de Japansche bondgenooten komt overeen met die van de andere Asmogend heden. voegt het D.N.B. hier aan toe. In hetzelfde tijdvak werden n.l. door Duit sche resp. Italiaansche actie 1841 bolsje wistische en 855 Britsche machines ver nield. In totaal* verloren de vijandelijke mogendheden derhalve in 90 dagen 4233 vliegtuigen. ZEER ZWARE VERLIEZEN DER GEALLIEERDEN De Japansche minister van marine Sji mada heeft voor den Rijksdag een over zicht gegeven van de tot dusver door de Japansche marine ondernomen acties. Hij wees in het bijzonder op het in elkaar grij pen van de activiteit van de marine en het leger, dat vooral goed tot uiting is geko men in de gevechten om Java. Zoo werd, naar Sjimada verklaarde, in den dubbelen zeeslag van Soerabaja en Batavia van 27 Februari tot 1 Maart de tegenstander ter zee door dr Japansche marinestrijdkrach- ten volkomen verslagen en zoodoende voor de Japansche transportvloot de weg vrij gemaakt voor de landing op Java. De totale verliezen van den tegenstan der sedert het uitbreken van den oorlog zijn: tot zinken gebracht 7 slagschepen, 3 vliegkampschepen, 12 kruisers, 22 torpedo jagers, 44 duikbooten en 42 andere oorlogs schepen, in totaal 130 eenheden. Zwaar of vrij zwaar beschadigd werden 4 slagsche pen en 27 andere oorlogsschepen. Voorts werden 128 koopvaardijschepen, tezamen rond 680.000 brt., tot zinken gebracht en 92 koopvaarders, tezamen rond 300.000 ton, zwaar beaohadigd. Bovendien werden 502 schepen, tezamen 210.000 ton, buitgemaakt. Verder werden 1554 vijandelijke vliogtui- 8en vernield. Daartegenover bedragen de totale Ja pansche verliezen, naar minister Sjimada verklaarde. 4 torpedojagers, 4 duikbooten, 5 speciale duikbooten, 1 speciaal vaartuig. 5 mijnenvegers en 27 transportschepen, die alle gezonken zijn. Beschadigd werden een groote en een kleine kruiser, die beide teeefe weder gerepareerd zijn. Sjimada keerde»zich in verband hiermee m scherpe bewoordingen tegen de bewe ringen van de vijandelijke propaganda over Japansche scheepsverliezen en wees or met nadruk op, dat de communique s van het Japansche hoofdkwartier nauw keurig met de waarheid overeenstemmen. militaire situatie ontwikkelt zich ten gunste van Japan. Wanneer men deze situatie in het breede verband van den Groot-Oostaziatischen oorlog beschouwt, 4an stellen de operaties tot dusver niets to der s voor dan maatregelen tot beveili ging van steunpunten voor komende operaties. Officieel wordt te Tokio medegedeeld, bijna de geheele Japansche kolonie JP Java, ongeveer 1000 man, d001" to.-Indische autoriteiten naar Australië overgebracht, aldus S.P.T, Het Japansche hoofdkwartier deelt mede dat Japansche luchtstrijdkrachten J^irijke aanvallen hebben gedaan op P°rf Roresby en Nieuw-Guinea, waarbij zij 16 jbandelijke vliegtuigen omlaag of m rand schoten. Belangrijke militaire doe- werden ernstig beschadigd. i"aPansche torpedojagers hebben tijdens j 1 zuiveren van de wateren rondom klïa Britschen mijnenveger tot zin- 'to gebracht. -P® commandant van Colombo heeft be- £*{4. dat de hoofdstad van Ceylon, Co- geëvacueerd moet worden. Vrou- en kinderen, alsmede personen, die s dienst zijn van den staat, moeten J? Indischen eentraten raad is mede- b-, **ld, dat m Januari en Februari 514.000 •nS^dper spoor Ult Calcutta zijn De Indische nationalistenleider Soebhas Chandra Bose, die kortelings een vrij- heidsmanifest gericht heeft tot het Indi sche volk, om dit aan te sporen tot den strijd tegen zijn Engelsche onderdruk kers heeft Woensdag j.l. voor de mi crofoon een nieuwen oproep tot Indië ge richt. meldt het D.N.B. Daarin zeide hij o.a.: Groot-Brittannië heeft op de meest arglistige wijze getracht Indië te trekken binnen de oorlogszone met de bedoeling daardoor tenslotte de vrijwillige medewer king van Indië aan de zelfzuchtige Brit sche oorlogvoering te verzekeren. Het is daarom de hoogste tijd, dat het Indi sche volk het valsche spel doorziet, dat thans gespeeld wordt door de Britsche politici en dat ten doel heeft de oorlogs- fakkel naar Indië te brengen, zooals zij Indië in September 1939 met dwang den oorlog in getrokken hebben. De Engelschen zullen geen oogenblik dralen'om ook ons land te maken tot ver schroeide aarde. Wanneer het Indische volk zijn land echter buiten den oorlog wil houden, moet het zelf de militaire ba sis der Engelschen in Indië uit den weg ruimen en een einde maken aan de uit buiting van Indië voor imperialistische oorlogsdoelstellingen. Een overwinning van het Britsche we reldrijk beteekent de vereeuwiging van onze slavernij. Een emancipatie van Indië kan alleen bewerkstelligd worden door den volkomen val van dit wereldrijk. De Engelsche premier Churchill heeft in zijn laatste uiteenzettingen voor het parlement beloofd Indië zoo spoedig mo gelijk na den oorlog den status van Do minion te geven. Op zijn bevel moet thans Sir Stafford Cripps naar Indië gaan om bij de verschillende volksstroomingen een overeenstemming tot stand te brengen en te beslissen, welke politieke concessies thans gegeven kunnen worden. FRANSCHE VERKLARING OVER MADAGASCAR De Fransche regeering te Vichy heeft, naar Sumner Welles aan de pers verklaar de, den Vereen. Staten de formeele ver zekering gegeven, dat niet zal worden toe gelaten, dat Madagascar in Japansche han den valt. Deze toezegging is geheel en at in tegenspraak met het gerucht, dat Vichy onder zekere voorwaarden bereid is bij de verdediging van Madagascar Japansche hulp te aanvaarden. Ook heeft het ministe rie van Buitenlandsche Zaken gëen bericht ontvangen over het feit, dat Fransche een heden van Dakar naar Madagascar zijn vertrokken. De Fransche ambassadeur, Haye, heeft na een onderhoud met Sumner Welles aan de journalisten verklaard dat Madagascar noch door de Japanners, noch door iemand anders mag worden overge nomen. Bovendien Leverde hij fellé critiek op de geruchten, waarin wordt beweerd. dat de regeering te Vtchy de vloot wil uit leveren. Washington verontrust De Amerikaansche „Herald Tribune” meldt, dat de autoriteiten te Washington zeer verontrust worden door het voortdu rend torpedeeren van Engelsche en Ameri kaansche schepen aan de Amerikaansche kust. De Amerikaansche scheeps-autori- teiten hebben een vergadering gehouden, waarop de mogelijkheden werden bespro ken om dit verliescijfer te doen dalen. Er werd een plan opgesteld om de tankbooten nog slechts over dag de kustwateren te la ten bevaren en ’s nachts te laten ankeren onder bescherming van een veilige haven. Volgens het blad zou de uitvoering v«n dit plan evenwel zeer noemenswaard ige ver- traSfng in hei veruoer veroorzaken en in tdeze hawns den aanleg noodzakeïïjk ma- bken van bijzondere installaties ter bescher- 'ming van de ankerplaatsen.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1