MEDAN EN SABANG BEZET AANSLUITING OOSTMARK HERDACHT ZWARE GEVECHTEN AAN HET OOSTFRONT pjo. 18131. 1942. VERDUISTEREN ZateH het Regels voor verkeer HELDEN DE BEZETTING VAN NOORD-SUMATRA Nieuwe brandstoffenbonnen DISTRIBUTIE VAN RIJWIELEN Nieuwe Bronzen cent ingetrokken a. nam. tot 5 lig waar. lucht. Duitsche soldaten strijden. den van vochten van en Feestdagen 37 Heden: o. 7.41 a. nam. tot 7.56 v.m. Morgen: o. 7.43 7.54 a. v.m. aangewezen Generaal-veldmaarschalk Sperrle bezoekt generaal Christiansen ^rgen. 15 Maart, zal het geheele Duitsche y°lk de helden herdenken, die in den We reldoorlog en in den huldigen oorlog hun kven hebben gegeven voor de grootheid *n vrijheid van hun Vaderland. Een foto *an het U-boot-gedenkteeken bij Heiken- ^rff-Möltenort aan de Kieer-fjordHet Werd do0r den .Duitschen Volksbond tot gorging van Oorlogsgraven” opgericht J* bestaat uit een 16 meter hooge steenen staande tusschen twee gedenknal- bekroond door een 4.5 meter hoogen adelaar. Rede van Dr. Göbbels De landingen op Nieuw-Guinea BU 75 ct - 10 ct meer Doorbraak der bolsjewisten verijdeld Inleveren tot 12 April De Japansche opmarsch in Sumatra Batavia geheel gespaard gebleven Bandoeng zendt weer uit Ned.-Indische instellingen onder Japansche controle Ned.-Indische saldi geblokkeerd BUREAUX WAGENSTRAAT 35 7.54 Salomons-eilanden en Hebriden bedreigd De mogelijkheid van een Amerikaansch offensief HAAGSCHE COURANT 550310; Denn dan is hij verplicht zijn voertuig moe- onder *.54 n.m. Tusaehen Kann ’reuch frohe vallen luchtaanval gedaan op een buurt van het eiland Tale Westen van Port Moresbv 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 van dtn zielen niet steekhoudende redenen midden op den rijweg met auto’s in botsing 7 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 w 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 i 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 i 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 3 genoemde bepalingen iemand onbe- -.4^4. J r Maan Voor de periode 15 Maart1* April a.s. zijn nieuwe brandstoffenbonnen aangewezen. Voor haarden en kachels is dit bon 9. Het betreft hier de laat ste toewijzing voor dit stookseizoen. Zie verder pag. 1, Ie blad. mnd' met .-Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” J Franco per post met Mode- Buitenland ƒ9,45. Landen waarop het van toepassing is f 7.35 p kw Bij postkantoren Afz nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Dezer dagen heeft generaal-veld- maarschalk Sperrle een bezoek gebracht aan den Weermachtsbe- velhebber in Nederland, den ge neraal der vliegers Fr. Christian sen Bij deze gelegenheid bezocht hij o.a ook de in Nederland lig gende formaties van de Lucht macht. alsmede de pas gebouwde .vestingwerken in het Nederland- sche gebied. (Atlantic-Holland) PRIJS DEZER COURANT: Voor s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 r •JColoniaal Bijblad' en ..Letterkundig Bijblad” f 3.15 blad ƒ4.20. zonder Modeblad ƒ3.95. yerlaagn intern drukwerk-posttarief tegen de geldende goedgek abonn prijzen met mij in het geloof aan de grootheid en onsterfelijkheid van onzen volksaard, aan de schitterende toekomst van ons Rijk en aan de komende zekere overwinning Hierop volgden juichkreten voor Rijk, volk en Führer. De Rijksgouw Weenen heeft gisteren in een groote betooging op den Heldenplatz de aansluiting van den Oostmark bij het Groot-Duitsche Rijk in het voorjaar van 1938 herdacht. Redevoeringen werden uit gesproken door Rijksminister Göbbels en door den gouwleider van Weenen. Rijks- leider von Schirach. Laatstgenoemde ver klaarde. dat Weenen de geboortestad is ge worden van het Groot-Duitsche Rijk, het geen door de Weeners gevoeld wordt als een verplichting: alles voor Groot-Duitsch- land. alles voor Adolf Hitler. Rijksminister Dr. Göbbels bracht eerst de groeten van den Führer over en zeide ver volgens o.m.: Terwijl in het derde jaar van den eersten wereldoorlog reeds vaak werd gezegd: vrede tot iederen prijs, worrit in het derde jaar van dezen oorlog slechts gezegd: overwinning tot iederen prijs. Wij hebben geweten, dat deze oorlog ons voor zware lasten zou stellen, wij schuwen ze niet. De komende lente en zomer zullen Europa wéér beslissende stappen dichter brengen bij haar nieuwe gedaante. Allen, die zich tegen ons gekeerd hebben zijn nog verslagen, niemand kon op den duur het nationaal-socialistische Groot-Duitsche Rijk een doeltreffenden hinderpaal in den weg leggen. De eene slag na den anderen zal het Britsche wereldrijk zoolang tref fen, dat het op een goeden dag ter aarde valt. Terwijl Duitschland zich voortdurend opnieuw verstevigt en uit onuitputtelijke moreele. economische en militaire reserves nieuwe krachten put, is ’t Britsche wereld rijk geraakt in een proces van een sluipen de crisis. Niemand onzer ontkent, dat wij een harden winter achter' ons hebben. Zware offers en inspanningen hebben onze soldaten, vooral aan het Oostelijke front, 4 met de desbetreffende geldende ver J keersmaatregelen vertrouwd te ma t ken en wie dit nalaat, loopt gevaar 4 bestraft te worden. 4 de stad ct; De zender New York meldt, dat de Ja- pansche troepen hun stellingen op Nieuw- Guinea versterken. Het eerstvolgende doel der aanvallen schijnt Port Moreeby te zijn. De Japanners willen deze belang rijke haven gebruiken als uitgangspunt voor operaties tegen he* vasteland van Australië Naar de Engelsche nieuwsdienst uit Sydney meldt, is Port Moresby aan de Zuidkust van Nieuw-Guinea gisteren op nieuw door Japansche vliegtuigen aange- Voorts hebben de Japanners een punt in de 60 mijl ten De Duitsche politie deelt mede: Bij de contróle van het verkeer is vastgesteld, dat de bestuurders van auto’s in de bezette Nederlandsche gebieden zich niet houden aan de hoogst toelaatbare rijsnelheid. De desbetreffende bepalingen zijn ver vat in de verordening van den secretaris-generaal van het ministe rie van Waterstaat no. 193 van 8 October 1941. Volgens deze bepalin gen mogen automobielen, geheel on. verschillig van welke soort, binnen den bebouwden kom niet sneller rij den dan 40 kilometer per uur. Dit wil niet zeggen, dat deze snelheid voortdurend gehandhaafd moet wor den, doch deze snelheid is het maxi mum, dat bij een gunstigen toestand van het verkeer bereikt mag wor den. Hieruit volgt, dat werkelijk aanzienlijk langzamer gereden moet worden.' Daarnaast bestaat de ver plichting, dat de rijsnelheid telkens moet worden aangepast aan den be- staanden verkeerstoestand, d.w.z,, dat bij druk verkeer de hoogst toe laatbare snelheid van 40 kilometer per uur niet mag worden bereikt. Buiten den bebouwden kom mogen personenauto’s tot en met 8 zit plaatsen en motorrijwielen de maxi mum snelheidsgrens van 80 kilome ter per uur niet overschrijden. Alle overige auto’s, dus vrachtauto’s, om nibussen en andere speciale voertui gen mogen buiten den bebouwden kom niet sneller rijden dan 60 kilo meter per uur. Er wordt in het bij zonder op gewezen, dat deze maxi mum snelheid ook op autowegen in geen geval mag worden overschre den. De bepalingen van artikel 41 van de genoemde verordening wor- den hierdoor niet getroffen. De Duitsche politie zal er voor zorgen, dat aan deze zoo belangrijke bepa lingen. die zoowel in het belang van de veiligheid van allen als ook in het belang van een zuinig verbruik zijn, nauwgezet de hand wordt ge houden. Een ieder dient zich duide lijk te realiseeren. dat hem bij een overtreding van deze bepaling niet alleen een strenge straf, doch ook een intrekking van het rijbewijs te wachten staat. In dit verband wordt er nogmaals aan herinnerd, dat overeenkomstig artikel 8 van de genoemde verorde ning iedere bestuurder van een voertuig, hiertoe behooren ook in het bijzonder Het D.N.B. meldt: Naar het Opperbevel der Weermacht mèdedeelt, heeft een Bran- denburgsche infanteriedivisie sedert 18 Ja nuari in de hevige afweergevechten zonder ophouden massale aanvallen van 7 bolsje wistische divisies, 3 gepantserde brigades en een gemotoriseerde brigade afgeslagen en zoo een doorbraak verhinderd. Bij deze afweergevechten werden 2800 gevangenen gemaakt en 3500 gesneuvelde bolsjewieken vlak voor het front der divisie geteld Voorts werden 51 bolsjewistische tanks vernietigd. 5 vliegtuigen neergeschoten en talrijke granaatwerpers alsmede 144 ma chinegeweren buitgemaakt. In weerwil van het slechtè weer hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen en Stuka’s den vijand Donderdag zonder ophouden aan het geheele front aangevallen. Zij ver nietigden 255 bespannen en motorvoertuigen en vernielden of beschadigden 23 pantser wagens. Vijftien Sovjet-vliegtuigen werden door Duitsche jagers. 3 door afweergeschu* neergeschoten. Twee Duitsche toestellen keerden niet terug. Voorts is de vijand den 12en Maart in hét gebied ten Oosten van Taganrog Stalino en in het Noorden van het Donetz- gebied niet meer tot den aanval over ge" gaan. Inplaats daarvan werd van Duitsche zijde met succes een aanval ondernomen Troepen van een infanterie-divisie sloegen een numeriek sterkeren vijand terug en Bij besluit van den secr.-generaal van Financiën is met ingang van heden de bronzen cent ingetrokken en buiten om loop gesteld. De nog in omloop zijnde bronzen centen kunnen tot en met 11 -April a.s. worden ingewisseld bij de kantoren van de Ned. Bank en bij de postkantoren, de bijkan toren en hulpkantoren der Posterijen en de poststations in Nederland. Door den maatregel van het intrekken van de bronzen cent, worden de postze- gelautomaten onbruikbaar. Naar wij ver nemen, zal binnenkort beslist worden, of deze automaten verbouwd worden, of dat zij uit het stadsbeeld zullen verdwijnen. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct. daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct. per regel Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad’ moeten dragen. Doch wij klagen niet, maar aanvaarden gewillig alles wat van ons wordt geëischt. Deze oorlog is voor de eerste maal in onze historie een volks oorlog in de beste beteekenis van het woord. Hij wordt niet alleen door het ge heele volk, maar ook voor het geheele volk gevoerd. De leerstellingen, welke de Führer ons gegeven heeft, moeten en zul len in dezen oorlog haar probaatheid be wijzen. De burgers en burgeressen van de Donau- en Alpengouwen volbrengen daar bij het wonder, dat zij het nationaal-socia- lisme in dezen oorlog eveneens reeds be leven. na het in vredestijd slechts iets meer dan een jaar practisch te hebben lee- ren kennen. Na erop te hebben gewezen, dat hij slechts als tolk van den Führer sprak, besloot Dr. Göbbels: Vereenigt u Japansche strijdkrachten zijn te Laboe- hanroekoe, in het Noorden van Sumatra, geland. Zij hebben hun opmarsch zonder tegenstand te ontmoeten voortgezet en gistermorgen Medan zonder slag of stoot bezet. Ook Koetaradja, het sleutelpunt van den Noordwestelijken top van het eiland, is in Japansche handen. Een deel van de Ja pansche troepen is verder getrokken en heeft het vliegveld ten Westen van Koe taradja bezet. Inmiddels heeft een andere Japansche afdeeling zonder slag of stoot een landing verricht op het eiland Weh. aan de Noordpunt van Sumatra en de stad Sabang bezet Ook hebben Japan sche troepen Idi veroverd, gelegen op 200 k.m, ten Noordwesten van Medan. Een correspondent van Domei geeft een beschrijving van den toestand te Batavia, waar de rust is weerge keerd. De stad is volkomen intact en gespaard gebleven voor elke schade als gevolg van oorlogshandelingen De publicatie van de Japansche over heid inzake het militaire bestuur, is op alle belangrijke plaatsen van de stad aan geplakt. Politie-agenten regelen het ver keer en zongen voor de orde in de stra ten, waar alle officieele gebouwen en militaire doelen onder controle van de Japansche militairen zijn geplaatst. Sinds den eersten avond der bezetting is het licht weer ontstoken, daar de electrische installatie geen schade heeft opgeloopen. De tram, die tot twee dagen na de be zetting heeft stilgestaan, rijdt weer nor maal. De treindienst tussschen Buiten zorg en Batavia is op 7 Maart weer ge opend 80 Procent van de winkels is her opend. hoewel de meeste zaken nog de zakken zand voor den ingang hebben lig gen. Vertrouwend op de scherpe disci pline van de Japansche soldaten, gaan de bewoners tegen den avond uit om hun inkoopen te doen Het radiostation van Bandoeng, dat uit den aether verdween, toen de Japaijsche strijdkrachten de tijdelijke hoofdstad van Ned.-Indië naderden, heeft zijn uitzendin gen hervat. De nieuwsberichten worden omgeroepen in het Nederlandsch. het Ma- leisch, Japansch en in de Indonesische talen. In een bericht uit Bandoeng aan de Asahi Sjimboen” wordt gemeld, dat de Japansche legerautoriteiten de verschil lende Ned.-Indische bestuursorganen, met inbegrip van de departementen van De fensie, Openbare Werken en Verkeer, alsmede van de Rijkskininefabrieken on der Japansche controle hebben gebracht. Hiermede werd op 11 Maart een aanvang gemaakt terstond na een bespreking tus schen de Japansche militaire autoriteiten en Ned-Indische regeeringvertegenwoor- digers van het vroegere Ned.-Indische bestuur. Naar de Britsche nieuwsdienst uit Washington meldt, heeft het Amerikaan- sche departement van Financiën bekend gemaakt, dat de Ned.-Indische saldi in de Vereenigde Staten zijn geblokkeerd. bezetten een plaatsje waarom de laatste dagen zwaar was gevochten, alsmede een hoogte. De vijand liet talrijke gesneuvelden op het slagvèld achter. Stoottroepen van een andere gevechtsgroep sloten zich bij dezen aanval aan, wierpen den tegenstan der uit zijn sneeuwstellingen en vielen hem in den rug aan, waardoor de verliezen van den vijand nog grooter werden. Bovendien werden 3 pantserwagens bij dezen aanval onklaar gemaakt. Aan het front'ten Oosten van Charkof herhaalde de vijand den 12en Maart zijn hevige aanvallen, welke tot zware afweer gevechten leidden, die voor den tegenstan der groote verliezen opleverden Er wer den 250 gevangenen gemaakt en 5 pantser wagens waaronder 2 zware, vernietigd. Tupend, Menschenrecht und ^enschenfreiheit sterben 1st nochst erhabner Mut, ist Welterlöser-Tod- nur die göttlichsten der Heldenmenschen fcirben Dafür der Panzerrock mit ihrem Herzblut rot" (Burger, Gedichte). Het is in het Duitsche Rijk een goede cn schoone traditie geworden om ieder jaar op een bepaalden dag de dapperen te gedenken, die in den wereldkrijg van 19141918 en in den huldigen oorlog ajn gesneuveld Deze „Heldengedenk- tag” is voor dit jaar vastgesteld op morgen. Zondag; het vorige jaar hadden op 16 Maart de herdenkingsplechtig heden voor de gesneuvelde zonen van bet Rijk en van zijn bondgenooten plaats in het Tuighuis te Berlijn, waar de Führer als „eerste soldaat van het Rijk” het woord voerde. Dit is geen tijd voor bespiegelingen; iedere dag eischt daden, daden, die de uiteindelijke zege, welke een betere wereld geboren doet worden, moeten nader brengen. Deze gedenkdag is eêhter geen dadenlooze dag; op dezen dag wordt de nobele daad der piëteit vol bracht, worden de gevallen helden ge- eerd. op dezen dag valt, rijker en mil der dan anders, over het heldenheir der natie het licht der diepe dankbaar heid. De plechtigheid geschiedt ook thans weer onder omstandigheden, waarin men zooals de Führer zich het vo rige jaar heeft uitgedrukt het recht heeft met opgeheven hoofd degenen te herdenken, die in de gevechten in een ver en in een nabij verleden hun leven voor hun land hebben geofferd. Wij weten, vervolgde de Führer, wat de Duitsche helden moeten dulden en presteeren. Het Duitsche volk voelt zich weer de voltrekker van den wil zijner dappere voorvaderen. Hij bracht hulde aan de helden, maar ook aan het hel dendom van het vaderland, dat een strijdende eenheid is geworden, waar in niet alleen de man, maar vooral ook de vrouw haar kracht en weer standsvermogen toont. Aan het helden dom van de duikboot- en scheepsbe manningen paart zich het heldendom van de strijders in de lucht. Wij kun nen. zoo besloot de Führer verleden jaar zijn rede in het historische Tuig huis in Berlijn, de herdenking der ge vallenen niet waardiger besluiten dan door vernieuwing van onze gelofte, den ontketenden strijd in een definitieve Duitsche zege om te zetten. Onverschil- te land, ter zee of in de zij zullen weten, dat onze strijd het lot, de vrijheid en de toekomst van ons volk voor altijd beslist. Zoo danken wij alle helden van het verleden op de waardigste wijze, want wij redden dat gene waarvoor ook zij eenmaal ge vallen zijn. De Führer gaf daarop verleden jaar last tot den aanleg van waardige sol- daten-kerkhoven. ter bijzetting van de gevallenen van dezen oorlog. Ook in bezet Frankrijk en in Brussel hadden indrukwekkende plechtigheden plaats op dezen doodengedenkdag. Sedert is er een jaar verloopen. De strijd breidde zich uit naar het Oosten on nog verder, naar nieuwe wereld- deelen. Helden vielen en offerden hun leven, een lange rij. van dag tot dag. Huldigde de Führer het vorige jaar ook de helden van den Italiaanschen bond genoot, strijdend met dezelfde idealen on voor dezelfde doeleinden, men denke in het bijzonder ook aan den Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr 319, Tel 560310: Filialen: Rljswijx Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel 119461, voorburg, Boekhan del H. E G. Ruys, Heerenstr, 124, tel. 778938; N.v Kantoorboekh. Th. de Koning Goudsbloemlaan 3. Tel. J30263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a. Tel 772**4; Boekh E. O. Couvée, van Hoytemastr 66, Tel. 721187 MET INGANG VAN A.S. MAANDAG A.s. Maandag wordt een aanvang ge maakt met de distributie van rijwielen. Dit houdt derhalve in. dat rijwielen uit sluitend mogen worden verkocht, indien een geldige bon wordt ingeleverd. Op de bonnen zal men het complete rijwiel, echter zonder banden, kunnen aamschaf- fen Het tijdelijk verhuren van rijwielen blijft toegestaan. Ook frames vallen onder de distribu tiebepalingen. Als vereischte om voor een rijwielbon in aanmerking te komen, is gesteld, dat de aanvrager niet over een bruikbaar rijwiel beschikt. Voorts is vereischt. dat de aanvrager in het bezit is van de be- noodigde buiten- en binnenbanden of van de bonnen om deze banden te kun nen aanschaffen. In verband hiermede zijn voor het verkrijgen van rijwielen de zelfde voorwaarden gesteld als voor ban den. In den regel zal bij aankoop van een nieuw rijwiel, het oude imgeleverd ten worden. Bovendien kunnen zij, die niet voor banden in aanmerking komen, maar zelt nog banden bezitten, een rijwielbon krij gen, indien zij het oude rijwiel bij den leverancier van het nieuwe indienen. Uit de berichten van neder blijkt, dat de bezetting van Noord-Sumatra, met daarin begrepen het belangrijke cultuur gebied van Sumatra’s Oostkust. Deli en Langkat niet heeft plaats gehad door de Japansche *roenen die van Zuid- Sumatre over Djambi naar het Noorden opdror.gen naar dat de bezetting heeft plaats gehad door nieuwe landingscontin- genten welke bij Laboehanroekoe voet aan wal hebben gezet. Laboehanroekoe ligt op de Oostkust aan Straat Malakka. tusschen Teb ngtinggi en Tandjoeng- balei; in de nabijheid bevindt zich eer. militair vliegveld Deze troepen konden gebruik maken van den Deli-spoorweg via Tebingtinggi naar Medan Thans is ook Medan in Japansche han den, de hoofdstad van Sumatra’s Oost kust. zetel van der gouverneur, stad van rond 90.000 zielen waarvan een 5000 Europeanen. Medan, gelegen aan de Deli-rivier. is de minst .Indische stad” var den Archi pel. De stad draagt een geheel eigen stempel; zij heeft niet een uitgesproken Europeesch. maar enk niet een typisch Indisch aanzien? door regelmatigen aan leg en opvallende netheid onderscheidt zij zich gunstig van het meerendeel der grootere Indische plaatsen. De stad is het belangrijkste spoorwegmiddelpunt van de Oostkust; uit het plaatselijke sociale leven, uit d- vele groote kantoorgebou wen. blijki dat zij ook het centrum is van het rijke cultuurland Deli. Het groote, fraaie proefstation van de gewestelijke cultures is o ir-, ir Medan gevestigd, ook bevindt e*- zich he* bacteriologisch labo ratorium. Het héte, de Bob’- e net Medanhótei zijn de bekende oorden, die ..onvergefe lijk” zijn voor allen die de beroemde en eertijds beruchte ..hari-besars" in Medan hebben meegemaakt Deli terech* eenmaal genoemd ,.het land der onbegrensde mogelijkheden” heeft Medan, met zijn haven Belawan tot een drukke, levendige stad gemaakt De fraaie gouverneurswoning ligt in een mooi park; aan de overzijde van de ri vier bevindt zich h-H militair kampement met de officierswoningen. Medan is te vens de zete] der Indische kantoren van de gropte cultuurmaatschappijen, de De li-, Senembah- ei andere maatschappijen die er haar monumentale kantoorgebou wen hebben. In ongevee*- o uur per auto bereikt men var Mecan uit het prachtige veel-bezochte Tobameer aan de oevers waarvan, evenals op de Kawhoogvlakte. v<le Medanners hun .bungalow” hebben Naar het Zuiden en Noorden loopen goede autowegen Koetaradja dat ook is bezet ft bekena vit den Afjeh-oorlog; het is een plaats van 15 0(H) inwoners met een 1200-tal Europeanen Over het thans ook in Japansche handen gevallen Sabang met zijn belangrijke scheepvaartetablis- sementen schrevei. wij reeds eerder. Sa- bang te t mimentec ->en 7500 inwoners waarvar. een 300 a 350 Europeanen f*-.... 14 Mrt. op 6.50 v.m., c;;i„ C." 15 Mrt. op 7.20 v.m., onder 6.07 n.m. 16 Mrt. op 7.47 v.m., onder 7.17 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tueeehen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 118364; zg. Stadspatiénten no. 49 heldendood van zoovele Italianen in het onherbergzame Abessynië thans zijn daarbij de helden van andere bond genooten gekomen: de Roemeensche, de Finsche, de Hongaarsche, de Japan sche helden en die der dappere legioe nen uit Spanje en uit de bezette ge bieden. Wij herdenken, behalve de Duitsche soldaten, wier heldenstrijd in den onmeedoogenden winter wij reeds eerder hebben belicht, de helden van het Nederlandsche legioen, die in dezen zelf den langen, barren winter van het Oosten hebben gestreden en hun leven hebben gelaten voor de zaak, die hun boven alles heilig was; wij herdenken de hel den Grebbeberg en zij, die onder de verzengende stralen van de tropenzon; we eeren ook de geestelijke helden, wier heldendom niet minder vruchtbaar is en wier heiden karakter wordt bepaald door geduld en zelfbeheersching. En dan zijn daar nog de tal'ooze „kleine” helden, wier helden dom, betrekkelijkerwijs, niet minder eerbied afdwingt, die dragen en dulden en die worstelen, taai en hardnekkig, tegen de toenemende moeilijkheden van het dagelijksche bestaan; de man nen en vrouwen ook. oude en jonge, die heldhaftig dragen het leed, dat over hen is gekomen. Maar de „Heidengedenkdag’ is de dag der eere en der eerbiedige hulde aan de gevallen helden op het oorlogs- tooneel. Zij offerden hun leven held haftig voor een zaak, die ook de onze is. Hun heilig offer werd niet tever geefs gebracht. Voor wat de gevallen helden van ons volk betreft, dat den weg is opgegaan eener nieuwe ontwik keling. moge het woord worden her haald van M. von Schenkendorf in „Auf Scharnhorsts Tod”: „Griisz euch Gott. ihr teuren Helden, Zeitung melden: Unser Volk ist aufgewacht" De Londensche nieuwsdienst meldt, dat bij de Salomons-eilanden Japansche vlootstrijdkrachten zijn waargenomen United Press meldt uit Melbourne, dat men in Australië zeer is beducht voor de zware bedreiging van de Salomons eilanden door de Japansche vloot, welke bedreiging een gevaar beteekent voor Australië. Een aanval op deze eilanden zou een nieuwe bijdrage vormen voor de omsingeling van dit werelddeel. Voorts meldt dit persbureau, dat men een Japanschen vlootaanval op de Nieu we Hebriden verwacht. Een dergelijke aanval zou zijn spits tegen Nieuw- Zeeland richten en Australië van zijn toevoerwegen naar het Oosten afsnijden. De leider van het persbureau van het Japansche leger te Shanghai, luitenant- kolonel Akiyama, verklaarde in een ra diorede, ten aanzien van de mogelijkheid van een Amerikaansch offensief, fn de Stille Zuidzee, dat voor een dergelijk offensief slechts Hawaii of Siberië als springplank in aanmerking komen Voor een offensief uit het Noorden zouden de Vereenigde Staten een basis in Kamsjatka moeten inrichten, d.w.z. in een land, waarmede Japan een neutraliteitspact heeft gesloten. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 r 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 het bijzonder de wielrijders, de J uiterste rechterzijde van den rijweg J moet gebruiken. Wielrijders, die door gemakzucht of door andere 4 4 - komen, kunnen geen schadevergoe- t ding verwachten. Wil een bestuur- 4 der van een voertuig zijn voertuig ergens neerzetten om te parkeeren J dan is hij verplicht zijn voertuig t aan de uiterste rechterzijde van den 4 rijweg, wanneer daarnaast ruimte is op die plaats neer te zetten, opdat J het overige rijverkeer zoo min mo- 4 gelijk gehinderd wordt 4 Geconstateerd is, dat de bestuur- ders van bakfietsen (melkboeren. 4 groentehandelaren, bloemenkooplie. 4 den enz.) hun voertuigen uit gemak- f zucht midden op den rijweg neerzet- J ten Tegen deze verkeerszondaars i zal met alle scherpte worden opge- 4 treden. De uitvlucht, dat de boven- J genoemde bepalingen iemand onbe- t t kend zijn, wordt niet aanvaard. 4 4 Iedereen heeft de gelegenheid zich 4 4 met de desbetreffende eeldpnrie ver J 4 4 4 4

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1