HAAGSCHE COURANT CIRCUS HOLK Distributieproblemen BINNENLAND BUITENLAND STADSNIEUWS BOLSJEWIEKEN EN ANGLO-AMERIKANEN Distributie vaste brandstoffen Zaterdag 14 Maart 1942 MOEDIGE REDDING DOOR 17-JARIG MEISJE JENEVER TE DUUR VERKOCHT Het Britsch-Indische vraagstuk TWEEDE BLAD Spaarzin neemt toe! Knut Hamsun over Een slager levert vet FEUILLETON VERBODEN TOEGANG (Wordt varvolgdj Kameraadschap in de werkelijkheid Vervoer gevolde weck- flesschen Ml DE DOOD VAN OEN HERTOG VAN AOSTA Turksche president op inspectie Het proces van Riom Teraardebestelling Engelsche vliegers UITREIKING BONKAARTEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN Laatste bonaanwijzing voor dit stookseizoen De meening van Gandhi Laat maar, Hans, ik verdedig me- talf weL Duitschers gelieven hiervan kennis te nemen! Mohammedaansche eisoh i -‘aani, uaui binnenbanden in beslag. verhinderen, kan hij niet. kun den noe haar op ge- ZÜ TWEE JONGENS MET GEVAAR VOOR EIGEN LEVEN UIT LOOSDUINSCHE No. 18131 De moedige redster. (Polygoon-Hardorff Ik ben een echte waterrat, trouwens de heele familie. Allemaal kunnen we dan ook zwemmen. speeld? Heb je verloren? Hij knikt. In kio” Een verkenningstroep op weg naar den vijand. CS.S P.K. Klerk-Vrijw.Leg. Nederland- Fellinga) Drie vrouwen, de 25-jarige J. v. d. Z„ de 31-jarige R. van H. en de 24-jarige W. van G., die brood uit een bakkerswagen Het kwam als een roes over mjj. Lore. Zij verbleekt en dan opeens komt er een vermoeden in haar op. Heb je vroeger ook al gespeeld, Hans? Hij waagt het niet haar aan te kijken. Ik hield altijd van kaarten, vroe ger al, als jongen speelde ik ermee, ik probeerde nieuwe trucjes uit te den ken, nieuwe experimenten. Ik hield van de kaarten, niet van het spel. Het meisje naast hem houdt adem in. Verder, Hans! flluistert zij. Verder? herhaalt hij. Ja, ging het verder? Toen kwamen de on- -1 1 x--- --1 -14 rL, je- voidoende, ouiten op vader, bij Vraag: Bij mijn verhuizing naar een mdere gemeente, verhinderde de vorst het meenemen van mijn ge steriliseerde groenten (plm 100 weckflesschenKan ik mij deze nu na laten sturen, zonder daarmede in moeilijkheden te komen? Antw.: Het vervoer van gevulde weckflesschen is geheel vrij. „DRIE VRIJGEZELLEN" IN WEST-END Het huishouden van „De drie vrijgezel len" in het Westend-theater is nog niet af gebroken en nog een week lang zal de jo lijt van de geestige muzikale comedie tegen de wanden opklateren. Lou Bandy fun geert als gangmaker en dat zegt voldoende. Zijn partners zijn Frans du Mée en Hans Tiemeyer, die in dit spel der dwaasheid weinig voor hem onderdoen. Het vrouwtje, dat er in slaagt de vrijgezellen totaal het hoofd op hol te brengen, wordt op ondeu gende wijze op de planken gebracht door Mela Soesman. De tekst is van Han de Walde, de lied jes en muziek van Lou Bandy. De zonnige comedie bezorgt den bezoekers eenige uren kostelijke ontspanning. GOUDEN DOCTORATEN Prof. dr. J. F. van Bemmelen, oud-hoog- leeraar aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen, wonende alhier, zal op 30 Maart a.s. het feit herdenken, dat hij zestig jaar geleden aan de Leidsche Universiteit pro moveerde tot doctor in de wis- en natuur kunde. Op 21 Maart a.s. zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat mr. C. L. Modderman, oud- referendaris ter provinciale griffie van Zuid-Holland en wonende hier ter stede aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. Het zelfde feit zal op 23 Maart worden her dacht door mr. J. J. van Troostenburg de Bruyn, eveneens wonende alhier. GEVAARLIJK SPEL De 11-jarige D. P. uit de Stuurman- straat was achter op een tram geklom men. Op den Kranenburgweg viel hij et af en werd aan het hoofd gewond. Hij is in het lokaal vam de Wijkverpleging aan de Duinstraat verbonden. Het Turksche telegraafagentschap meldt, dat uit Warda een bericht is ontvangen, volgens hetwelk Gandhi geen teekenen ziet voor een spoedige oplossing van het Indische probleem. De meening van Gandhi omtrent de oorzaak van het trai- neeren eener oplossing van het Indische probleem kan kort en bondig worden sa mengevat in het begrip ..Britsch imperia lisme”. Dit imperialisme, zoo zou Gandhi hebben verklaard, is de grootste misdaad, welke ooit jegens Indië is gepleegd, Enge land kan slechts één ding doen: zijn fouten inzien en ze naar mogelijkheid herstel len. Maar, zoo verklaarde Gandhi tenslotte, ik zie weinig kans op een dergelijken om mekeer. schen te „liquideeren dan hebben zij waarschijnlijk de Engelschen in recht- streekschen massamoord overtroffen Churchill is thans verrukt over hen Rus land was het laatste land in Europa, dat voor Engeland wilde vechten. Toen de Engelschen zich met de bolsje wieken verbonden, hadden zij reeds den derden partner, Amerika, op den achter grond. Het kwam erop aan, zich te voor zien van menschen en wapens, want zij stonden voor een grooten oorlog: de bols jewieken wilden hun revolutie redden en de Engelschen hun wereldrijk. Duitschland moest vernietigd worden, al ging heel Europa daaraan ten gronde. Dat daardoor millioenen soldaten werden opgeofferd, dat het geheele Europeesche cultuurleven werd uitgedoofd, dat de landen tot het barba rendom zouden vervallen, dat legde voor geen der partners eenig gewicht in de schaal. Een waardig lid dezer samenzwe ring, wellicht de waardigste van de drie, is de Yankee Roosevelt. Zijn dictatuur over de gehoorzame hansworsten van het Congres wekt de herinnering op aan het oude Rome ten tijde van zijn zwaarsten verval, toen de keizers den senaat tot een nul maakten en zich niet eens aan be schaafde omgangsvormen hielden. Hitler hield een zijner groote redevoeringen te Neurenberg, waar de geheele wereld naar luisterde. President Roosevelt luisterde er niet naar, en het kon hem ook niets sche len terstond de vertaling te krijgen. Neen, aan de journalisten liet hij zeggen, dat hij naar bed ging En de drie staatslieden kwamen tezamen en beraadslaagden hoe zij het Hitlerdom konden uitroeien en Duitichland konden verpletteren. Maar zij konden niet ter stond overwinnen, want thans stond im mers het grootste deel van Europa achter het gehate Duitschland. Wat deed Roose velt nu voor de gemeenschappelijke zaak? Hij sloofde zich uit, eigende zich steunpun ten toe op alle groote zeeën, bewapende zijn koopvaardijschepen en verkreeg van zijn gehoorzame Congres de volledige op heffing der z.g. „neutraliteitswet". Nu had hij vrij baan voor zijn expeditiecorps naar Europa. Hoe groot moet dat zijn om iets te kunnen uitrichten? Wij mogen wel re kenen op millioenen. President Roosevelt zendt dus een millioenenleger op een sprookjesachtig groote transportvloot over een zee van 6000 kilometer en landt er gens in Europa, zonder dat de Duitschers en hun bondgenooten iets daarvan verne men. Zoo had Roosevelt het zich gedacht. Maar al kan president Roosevelt Enge- lands lot vertragen, verhinderen kan hij het niet. Hij kan geld naar China sturen en wapens naar de Sovjet-Unie, maar het heugelijke feit wegnemen, dat de tijd der bolsjewieken in Europa ten einde loopt, kan hij niet. Den oorlogstoestand ter we reld kan hij verlengen, maar de nieuwe orde in Europa verhinderen, waarin alle landen met de asmogendheden samenwer ken, kan hij niet. Europa verlangt noch joden, noch hun goud, noch de Amerikanen, noch hun land, Europa houdt thans schoonmaak in eigen huis en denkt niet aan avontuurlijke veld slagen tusschen twee werelddeelen. Het monsterverbond tusschen bolsjewie ken en Anglo-Amerikanen is in het boven staande stuk door Knut Hamsun in al zijn afschuwelijkheid geschetst. De bestialiteit van het bolsjewisme is ten volle gedemon streerd in de onlangs ook hier vertoonde film „Alcazar”, welke allerwegen zoo groot opzien verwekte. Met zulke „waardige” bondgenooten pogen Churchill en Roose velt Duitschland te vernietigen en Europa aan het barbarendom prijs te geven. Dat zulk een samenzwering niet gelukken zal, waarborgt ons de kracht van Duitschland en zijn bondgenooten. Alle fantastische plannen voor het zenden van een millioe nenleger uit Amerika naar Europa zijn van tevoren tot mislukking gedoemd, gesteld, dat de uitvoering ervan tot de mogelijk heden zou behooren. Alle pogingen om Europa ten verderve te voeren, zullen af stuiten op den ijzeren wil van de verbon den Europeesche volken. Het klinkt als een profetie, waar Hamsun zegt: Den oor logstoestand ter wereld kan Roosevelt ver lengen, maar de nieuwe orde in Europa verhinderen, kan hij niet. „Redders" familie Weet u, dat m’n zuster in 1936 onder gevaarvolle omstandigheden ook een jon gen heeft gered? Die was bij ’n golfbreker door den stroom meegesleurd en kon op het nippertje gered worden. En m’n opa heeft in zijn leven niet minder dan 25 menschen van den verdrinkingsdood ge red. U ziet, het zit in de familie. Maar als het nog eens zou mogen voorkomen, aldus Corry, wanneer we van haar afscheid ne men, dan wil ik niet hebben, dat de men schen er zoo’n drukte van maken! En de kranige Corry Ouwerkerk glipt weer naar binnen, want anders, zoo zegt ze, „raken we met het werk achterop. En het is Zaterdag. In de basiliek van Santa Maria Degli Angeli te Rome is gisteren de mis der Italiaansche weermacht voor den hertog van Aosta opgedragen, in tegenwoordig heid van het koninklijk-keizerlijke paar, de andere leden van het koninklijke huis, den Duce, de leden der regeering, vele hoogwaardigheidsbekleeders van staat en partij en het diplomatieke corps de V., die zich aan prijsopdrijving van gebruikte fietshandel had schuldig ge maakt. De politie nam 35 buiten- en 63 HAGENAARS MET 750 EN 500 GULDEN BEBOET Een voormalig auto-importeur alhier, A. H. v. Dging zich onlangs met den jeneververkoop bezighouden. Hij zag kans een aantal flesschen ,,Zeer oude jenever” tegen normalen prijs, d.i. 4.50 per literkruikflesch. iin te koopen en ver kocht ze zeer spoedig daarna aan een caféhouder alhier voor 8.10 De inspecteur voor de Prijsbeheer- sehing te 's-Gravenhage veroordeelde de zer dagen den prijsopdrijver zonder par don tot een boete vam 500 gulden. De caféhouder v. d. M. werd gestraft met 150 gulden boete en verbeurdverkla ring van een kleine 80 flesschen jenever, hetgeen dus voor hem neerkomt op een totale strop van ruim 750 gulden. overkant. Daar Hempel, te loopen De Turksche president Ismet Inönu heeft Ankara verlaten voor een inspectiereis door het land. Vooral garnizoensplaatsen zullen worden bezocht. Gisteren, op den 13den zittingsdag van het gerechtshof te Riom. kwam o.a. de vraag ter sprake of beklaagde Jacomet Daladier had misleid. Laatstgenoemde verklaarde, dat het vertrouwen, dat hij in Jacomet stelde, op 2 dingen gebaseerd was, n.l. op het feit, dat Jacomet deel had genomen aan den oorlog van 1914/18 en dat hij een man van zuiver karakter was, die naar mate van zijn krachten had gearbeid. Daladier wierp vervolgens de vraag op, of Frankrijk den lOen Mei 1940 tegenover het offensief had kunnen standhouden, welke hij opgewonden in bevestigenden zin beantwoordde. Vervol gens verklaarde hij, dat men de verant woording niet kon afwentelen op de man nen, waarmee hij 2 of 3 jaar had samen gewerkt. Als gen zal zal ik zegt hij gens, die oogenschijnlijk geen letsel had den bekomen, werd naar de woning van het meisje in de Walnootstraat gebracht. De andere jongen is door omstanders naar huis gebracht. Vooral onder de jeugd Toen in Mei 1940 ons land in oorlog ge raakte, werden hetgeen overigens te verwachten was de loketten der ban ken, ook van de spaarbanken, bestormd door hét opgewonden publiek, dat in angst verkeerde over beleggingen en spaarpen ningen. Als gevolg hiervan liepen de inleg ringen op de spaarbanken schrikbarend te rug. Ook de Nutsspaarbank te dezer stede deelde dit lot, zooals de directeur, de heer W. Verhagen, ons in een onderhoud mede deelde. Het bedrag der inleggingen bij deze instelling, dat ongeveer 46 millioen beliep, was in Mei 1940 reeds -verminderd tot 40 millioen. Sindsdien zette de ongunstige tendenz zich voort, totdat in Mei 1941, dus precies een jaar later, het dieptepunt was bereikt. Het tegoed aan spaargelden bij de Nutsspaarbank bedroeg toen noe slechts 311 millioen gulden. Na Mei van het vorige jaar is het pu bliek blijkbaar meer vertrouwen in de toe komst gaan stellen De dalende lijn werd niet langer gevolgd; zij maakte zelfs plaats voor een opgaande. Langzaam maar zeker neemt ‘t aantal inleggingen thans toe en ’t is verblijdend, dat juist deze maand het tempo aanmerkelijk is vergroot. Gaf Maart in normale tijden een voordeelig overschot van 2 ton. thans werd dit bedrag reeds in slechts 4 dagen bereikt. Het publiek heeft, aldus de directeur, rijn ongemotiveerden angst overwonnen, bet vertrouwen is teruggekeerd en er wordt weer, als voorheen, gespaard, het geen meer dan ooit noodzakelijk is. Dank rij deze gunstige wending in den spaar zin van de Hagenaars, is er bij de Nuts- spaarbank thans weer voor een bedrag van 35 millioen gulden ingelegd Het is voorts teekenend, dat ook het aantal nieuwe spaarders den laatsten tijd aanzienlijk is vermeerderd hadden genomen en wel geld, doch geen bonnen hadden achtergelaten, zijn door de Politie geverbaliseerd. STALEN KABEL TEGEN HET LICHAAM GEKREGEN In het R.K. Ziekenhuis werd opgenomen Gistermiddag omstreeks 5 uur zijn twee jongens, de achtjarige P. 3. en de negenjarige W, H. die op het ijs liepen van de naast den Loosduinscheweg loo- pende vaart ter hoogte van de Walnoot straat, door het ijs gezakt. Op het hulp geroep van de in levensgevaar verkee- rende jongens begaf zich een juist pas- seerend meisje, de l’-Jarige Corry Ouwer kerk, te water en zwom, heel gekleed, naar de jongens too. mocht er in slagen de beide knapen, met gevaar voor haar eigen leven, uit het water te halen Zij liep daarbij schaafwonden op aan haar polsen Een passeerend arts verleen de haar de eerste hulp Een van de jon- -- (Nadruk verboden frouw Witt? vraagt Lola Hempel met een stentorstem. Zij verlangt geen antwoord op de vragen, welke zij stelt; alleen op: Wat zal het zijn? Zjj besluiten een groc te nemen, welke weldra door den mageren kelner Al bert gebracht wordt. Als zij weer alleen zijn, werpt Lore een vragenden blik op den man naast haar. Ziezoo Hans, nu zou ik eindelijk willen yveten, waarom je zoo laat in het circus bent binnengedrongen. Wilde je het den circusmenschen ook nog lastig maken? Heb ik dat gedaan, Lore? Hans kijkt verdrietig voor zich uit. Dan herinnert hij zich plotseling weer het gebeurde van dezen middag. Lore lacht om zijn neerslachtigheid. Neen Hans, alleen mij, maar ik heb mij toch verheugd over je optre den. En nu moet je biechten, alles! Hij kijkt haar aan, maar de angst in haar oogen ontgaat hem. Het valt mij moeilijk, Lore, ik... heb gespeeld. Er is groote verwondering gezicht. Je hebt gespeeld, Hans. Kaart ge- i Waardoor hij zijn rechterarm l brak Op de begraafplaats Heidehof te Ugchelen, gemeente Apeldoorn, werden acht Engelsche vliegers, die nabij Apel doorn den dood vonden, met Duitsche militaire eer ter aarde besteld. Behalve leden van de Duitsche Weermacht waren aanwezig burgemeester C. den Besten en de commissaris van politie, de heer J. Meyer, en de heer J. Gerritsen, direc teur van gemeentediensten, allen urt Apeldoorn. Acht kisten met de stoffelijke resten van de Engelsche militairen waren naast elkaar gezet, Bij de uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen van de 4e periode 1942, welke in den Dierentuin plaats vindt, zijn Maandag aan de beurt: van 912 uur: fost t.m. einde P, Q en Ra t.m. Remmers- fraal; van 1214 uur: Remmert t.m. Röl- leke; van 1417 uur: Rollema t.m. van Bijsse. In de voormalige gemeente Loosduinen (lokaal Haagweg 38) zijn Maandag aan de beurt: de Jong t.m einde J en K. Zij gaat vlak voor Fuhmann staan. Opdat u het weten zult, mijnheer Fuhmann, mijnheer Holk en ik zijn goede vrienden en zullen het blijven, al maakt u zich nog zoo driftig en nu... ga ik. Dan blijft u voor mijn part maar heelemaal weg. Fuhmann dempt zooveel mogelijk zijn krachtige stem, omdat er publiek is. Of u kiest partij voor het circus, óf... Dat is voor mij mijnheer Fuhmann. Wacht mij, Hans, ga terwille van je ter wille van mij. Ik kom dadelijk je... Zij loopt al naar het kantoor. Hans doet een stap naar den verte genwoordiger. ik in dit circus iets te zeg- hebben, mijnheer Fuhmann, aan dit oogenblik denken! dreigend en keert zich om. Paul Fuhmann kijkt hem kalm na; voor het eerst is er een uitdrukking van verwondering op zijn gezicht. Dan lacht hij en verdwijnt weer achter het gordijn. Hans moet lang wachten, voordat Lore verschijnt. Zij heeft haar hoed, mantel en taschje gehaald. Neem mij niet kwalijk, Hans, dat het tijdschrift .Berlin—RomTo- publiceert de bekende Noorsche schrijver Kmut Hamsun een artikel over de bolsjewieken en hun kameraadschap met de Engelschen en de Amerikanen. Hij zegt een onderscheid te maken tus schen Russen en bolsjewieken. De eersten heeft hij leeren kennen tijdens een reis naar Rusland in den Tsarentijd. Het wa ren vriendelijke, dichterlijk en muzikaal aangelegde menschen. De Russen waren zijm vrienden zij lazen zijn boeken en schreven hem vele brieven. Maar tijdens den wereldoorlog bracht men hen er toe revolutie te maken zij werden terroris ten en stichtten het roode leger. Een groot aantal menschen werd gedood, an deren werden zelf tot moordenaars. De Russische wereld werd meer en meer een wereld van schrik en geweld. Het bolsje wisme heerschte in Rusland. Met de bol sjewieken, zoo zegt Hamsun, kan ik mij niet verwant voelen. Er lag een afgrond tusschen ons en ik kan slechts zeggen het bolsjewisme heeft de Russen ten gronde gericht, het heeft hun ziel ge dood. In de 24 jaren bolsjewisme is de Russische volksaard en oorspronkelijk heid verloren gegaan in een leven var. ijzer, cement en bloed Thans zijn de Russen bolsjewieken geworden. Thans is er in Rusland slechts bloed en vuur, cn geen barmhartigheid, geen medegevoel, geen medelijden steen senade zooals vroeger De bolsjewieken zijn veranderde Rus sen. Zij „liquideeren” de geheele oude beschaving, schoten allen zonder onder scheid neer, roeiden alles uit. Menschen. die op vernietiging uitgaan. kunnen slechts moeilijk een grens vinden, zij wil den de wereldrevolutie verwekken en meenden daarvoor de middelen te heb ben. Ten eerste bezaten zij de theorie, om naar te werk te gaan, ten tweede hadden zij zich geducht voorzien van ka nonnen en pantserwagens, en ten derde bezaten zij moed om te vechten. Zij de den ook aan politiek, en terwijl zij een pact van vriendschap met Duitschland aangingen, sloten zij tevens bij nacht en ontij een bondgenootschap met Engeland en bereidden zij zich voor op den oorlog tegen ditzelfde Duitschland. En den oor log kregen zij dan ook. al was hij iets anders dan zij gedacht hadden. Het be- teekende een diepen val voor de Russen, dat zij bolsjewieken werden en als bolsje wieken zich met de Engelschen verbon den. Wanneer het den bolsjewieken ge lukt is in deze 24 jaar 9 millioen men- (Vervolg van frontpagina) Van 15 Maart tot en met 14 April geeft bon „09 H.K.” van de bonkaarten J en K („haarden en kachels”), de bonnen ..29 C.V.”, „30 C.V.”, „31 C.V.” en „32 C.V." van de bonkaart L (.Centrale Verwar ming”) alsmede de met „Brandstoffen één eenheid negende periode” gemerkte bon nen van de z.g. periodebonstellen recht op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen. Met ingang van dien datum zul len de distributiediensten bovendien aan de grootverbruikers B, C en D tegen af- kruising van het 9e vakje van hun „Iden titeitskaart vaste brandstoffen”, de toe wijzingen voor die periode uitreiken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat hierna geen nieuwe bonnen meer voor het stookseizoen 1941-1942 zullen worden aan gewezen Het is hiertoe echter noodzakelijk, dat alle verbruikers alle nog in hun bezit zijnde geldige bonnen uiterlijk 14 April a.s. bij den leverancier, bij wien zij zijn ingeschreven, inleveren. Na 14 April a.s. zijn deze bonnen niet meer geldig. Dit houdt dus in, dat de geldigheidsduur der bonnen, welke oorspronkelijk tot 30 April liep, is ingekort tot 15 April. Nogmaals wordt er de aandacht op gevestigd, dat dit slechts beteekent. dat den handel ver boden is, na 14 April deze bonnen nog in ontvangst te nemen. In ieder geval zullen op de bonnen, welke op of vóór 14 April bij den handelaar zijn ingele verd. vaste brandstoffen worden geleverd. De bovenomschreven garantie, dat in ieder geval op de vóór 15 April ingele verde bonnen zal worden geleverd, is echter niet van toepassing ten aanzien van de aflevering van turf op oon ..08 H.K.” van de kaart K. (haarden en kachels) Aflevering van turf op ge noemden bon is met ingang van 15 April a.s. verboden. In een telegram, dat de „Asahi” uit Britsch-ïndië heeft ontvangen, wordt ge zegd, dat Jinnah, de leider van de Britsch-Indische Mohammedaansche liga, in een proclamatie de waarschuwing heeft geuit, dat, indien aan Indië niet de volledige onafhankelijkheid wordt ver leend, de Mohammedanen in Britsch- ïndië de wapenen tegen de Britsche re geering zullen opnemen. voor afzonderlijke graven ieder overdekt met een zwart kleed Een vuurpeloton stelde zich ter zijde op. Vele belangstellenden hadden zich rond de graven geschaard. Een Duitsche veldprediker hield een toe spraak, waarin hij het als den waren Duitschen aard en overeenkomstig den Christelijken geest schetste, den eerlijken tegenstander achting toe te dragen en te betuigen, ook bij zijn dood De veldprediker wees op het voorbeeld, dat deze Engelsche militairen met de vervulling van hun plicht ook aan de Duitsche militairen hebben gegeven. Het eeren van de dapperheid van den tegen stander doen wij. aldus spreker, in het waarachtige geloof, dat God ons uitver koren heeft in dezen strijd overwinnaar te zijn; maar daarbij past, volgens spr„ den Duitscher een geloovige en beschei den houding. Duitsche soldaten zullen voortaan waken, dat de eer van deze Engelsche soldaten niet wordt aangetast. De veldprediker bad tenslotte het Onze Vader Vervolgens werd een krans op de graven neergelegd, waarna de plechtige beaarding geschiedde. Tenslotte loste het vuurpeloton drie salvo’s, waarmede deze indrukwekkende plechtigheid ten einde was. Jong geleerd, oud gedaan In April van het vorige jaar heeft de Nutsspaarbank het initiatief genomen tot een afzonderlijke spaarregeling voor jeugdige spaarders. Paedagogisch is het Tan groote beteekenis, dat de spaarzin reeds op jeugdigen leeftijd wordt aange rakkerd. De Nutsspaarba’.k heeft dit be grepen. Zij begon in Ar>ril 1941 met 200 kinderen en thans züi er reeds 7600 deelneemsters en deelnemers, die regel matig elke week hun centen, dubbeltjes of kwartjes aan een der tien Jeugdspaar- banken, alle bijkantoren der Nutsspaar bank, afdragen. Op deze wijze is er reeds 24.00 J bij de Jeugdspaarbanken ingelegd Eiken Zaterdag van half een tot twee uur komen de kinderen hun geld afdragen en de ambtenaren wakke ren dezen spaarzin aan, door de gelden in hun vrijen tijd in ontvangst te nemen. De onderwijs-autoriteiten helpen de jeugdspaarders zooveel als in hun ver mogen is. De heer Verhagen achtte het Haagsche systeem beter dan dat in Rotterdam, waar het spaargeld op de scholen wordt verzameld. Juist de gang naar de spaar bank is paedagogisch van groote betee kenis, omdat zij den kinderen den weg naar de spaarbank leert. Jeugdspaarders. die regelmatig sparen, krijgen van de Nutsspaarbank na afloop van elk jaar een premie, bestaande uit een aardig boek en een diploma. Vooral onder de kinderen, afkomstig Wit de arbeiderswijken, is de animo om te sparen, zeer groot. Corry vertelt Corry Ouwerkerk, die als dienstbode in betrekking is bij een familie aan de Laan van Poot, vindt het in het geheel niet zoo’n heldenfeit. Dat bleek, toen we haar vanochtend een oogenblik spraken. Er was eenige overredingskracht voor noodig de kranige jeugdige redster ertoe te bewegen, haar werk even te onderbre ken, maar het kwam dan toch zoover. Vlot doet ze het verhaal van haar span nende belevenis, of het iets vanzelfspre kend is het leven van twee onvoorzich tige jongens te redden. Het was tegen vijf uur, dat ik er per fiets op uit ging om eenige bood schappen te doen, aldus Corry. Ik reed achter een bus van de W.S.M. in de richting van de stad. Even voorbij de Walnootstraat zag ik twee jongens op het ij® van de Loosduinschevaart loopen. Zij bevonden zich vlak bij een groote scheur in het midden en droegen een hoed in de hand; blijkbaar hadden ze die van het ijs willen afhalen. Direct al voelde ik, dat het mis zou loopen, vooral toen de jongens pogingen deden om over de scheur te springen. En ja hoor, daar zag ik het tweetal door het ijs zakken. Geen oogenblik bedacht ik me, gooide m’n fiets aan den kant en liep het trapje, dat naar het water leidt, af. Terwijl ik jas en handschoenen uitdeed riep ik de jongens toe: „Pas op hoor, stil blijven liggen, ik kom zoo bij jullie!” - IJs stuk geslagen. Vlak aan den kant was er water, doch eenige meters verder was er ijs, zoodat ik natuurlijk niet kon duiken. Daarom sprong ik maar direct in het ijskoude water en sloeg met mijn handen het ijs aan stukken dat gelukkig afbrokkelde. Het heeft me wel een paar schrammen bezorgd, maar van beteekenis waren die niet. En de jongens hadden zoo’n ver trouwen in me, dat ze stil bleven liggen Ik moest natuurlijk oppassen, dat ik niet onder het ijs raakte. En het ging goed. Een voor een heb ik de jongens te pakken kunnen krijgen Toen ik den tweeden greep ben ik zeker wat vermoeid ge raakt, want dien knaap heb ik nog heel wat water in zijn gezicht gegooid, door mijn ongelukkig gemanoeuvreer Op den terugweg zal hij het heelemaal wel te kwaad hebben gehad, want gedeeltelijk was zijn hoofd onder water. Door men schen op den kant zijn de jongens eruit gehaald; mij hebben ze ook op het droge geholpen, maar dat ging nogal onhandig, misschien omdat ik doo' het water nogal zwaar was geworden; met een ladder kreeg ik nog een flinke tik op m’n hoofd. „Waren er geen anderen die je nog zijn nagesprongen?” aldus onze vraag. „Neen, er stonden wel eenige mannen, maar niemand van hen kon zwemmen. Onder de omstanders was er ook een dok ter Hij zei tegen me, kom maar in m’n auto, dan zal ik je vlug naar huis bren gen. Maar ja, ik dacht aan m’n fiets. Doch hiervoor zou worden gezorgd en zoo Bekeurd werd de 45-jarige koopman J. ben ik met de doktersauto en in gezel schap van een van de jongens die het meeste water naar binnen had gekregen, naar huis gebracht. Geen nadeelige gevolgen ondervon den? Gelukkig niet. In m’n pyama ben ik acher de kachel gekropen en pas na eeni- gen tijd begon ik te bibberen. Met warme melk is dat jochie weer op verhaal ge bracht en ik heb zelf een paar koppen warme bouillon gedronken. Die jongen, een leuk knulletje hoor, had al vier maal van zijn leven in het water gelegen. Gis teren was hij voor het eerst, na een ziekte, weer buiten, doch had zijn vader beloofd, geen kattekwaad uit te halen. Door zijn vader is hij later afgehaald. Heb je een zwemdiploma, Corry? En of, op m’n tiende jaar al. Dat heb ik gehaald in de zweminrichting aan de Mauritskade, waar m’n vader in dienst is <ehoord! roept Lore uit. Fuhmann vertrekt zijn gezicht. Daar kunt u geen oordeel over hebben, juffrouw Witt.... Bemoei u hiet met dingen, welke u niets aangaan Mijnheer Fuhmann, zegt Hans driftig, deze toon tegen juffrouw Witt... je iang moect wachten; ik moest nog enkele notities maken, zoodat zij alles kunnen vinden, als ik er niet meer ben. Hans kijkt haar verschrikt aan. Dat is je toch geen ernst, Lore. Je wilt je goede betrekking opgeven terwille van mij. neen, dat kan ik niet toestaan. Zij probeert te lachen. Wie zegt u, dat ik het terwille van jou doe, Hans? Ik voel mij er al lang niet meer op mijn gemak Ik heb ook nog geen vacantie gehad en als ik op dezen tochtigen hoek nog langer moet staan bibberen, dan word ik nog ziek ook. Het is half schertsend gezegd en toch is er een kern van waarheid in. Lore rilt van koude. Hans neemt haar arm. Ik ben egoistisch, Lore, ik weet het. Je moet nu iets warms drinken en rust hebben. Kom, wij gaan naar Hempel. Hij wijst naar den staat in lichtende letters: koffiehuis”. Hans begint al en trekt Lore mee. - Hans, dat gaat werkelijk niet, daar zitten de artiesten na de sluiting van het circus. Fuhmann komt er ook, wat moeten zij ervan denken? Vraag: Onze slager heeft, sinds het begin van de vleeschdistributiede gewoonte om zijn klanten één maal per twee weken een half ons vet te leveren. Meer heeft hij niet, volgens zijn beweren. Onlangs, toen op boterbon 9 vet werd verstrekt, had hij zelfs heelemaal niets. Van ken nissen vernamen wij, dat zij van hun slager geregeld ééns per week een ons vet krijgen. Bestaat er van wege den distributiedienst een voor schrift. volgens hetwelk de slagers het door hen ontvangen vet moeten verdeelen? Antw: Een slager, die u éénmaal per twee weken een half ons vet levert, moogt u wel in eere hou den. De meeste slagers kunnen geen vet leveren, omdat zij het aangewassen vet tegelijk met het vleesch verkoopen Uit uw vragen is op te maken, dat u veronderstelt, dat de slagers vet ontvangen. Dit is niet zoo; indien echter een boterbon voor gesmolten rundvet wordt aangewezen, dient deze bon te voren bij den slager te worden ingeleverd. Deze wordt dan bevoorraad met zoovele rantsoenen vet als overeenkomt met de bon nen, welke hij heeft ontvangen. In de week, dat uw slager in staat is op de ingeleverde bonnen vet te verkoopen kan de slager u daar van niets leveren, als u tevoren op één van de daarvoor vastgestelde dagen geen boterbon hebt inge leverd de 38-jarige H. P. uit dc Cartesiusdwars- i straat, die gistermiddag op het terrein van net G.E.B. aan de Marnixstraat een stalen kabel tegen het lichaam had gekregen, - —4 i en -been brak Hans gooit het hoofd achterover. Zij mogen denken wat zij willen. Je mag toch wel een glas bier met een goeden kameraad drinken? Of is het café Hempel soms ook van het circus? Neen, Hans, maar... Hij blijft staan en kijkt haar aan. Of schaam je je ervoor, je met mij te laten zien, Lore? Het meisje wjjkt verschrikt terug. Maar Hans, hoe kun je zooiets denken? Nu. vooruit dan, wie het hardste kan loopen. Hij grijpt haar nand en nu rennen zij lachend, ondanks den wind, het groote plein over naar het café. Daarbinnen is het nog tamelijk leeg. Enkele artiesten, die in het begin van de voorstelling zijn opgetreden, zitten er. Zij kijken om en een van hen groet Lore. Nauwelijks hebben de twee naast elkaar op een sofa achter een tafeltje plaats genomen, of de eigenares, mevrouw Hempel. Komt naar hen toe, of liever, zij marcheert door de zaal, want mevrouw Hempel verloochent ook nu haar vroeger beroep niet. Zij was eens de „sterke vrouw”. Mijnheer Holk, komt u ook weer eens kijken? Was het goed bezet, juï- DISTRIBUTIE-DELICTEN Een rechercheur betrapte den 26-jarigen chauffeur L. T„ toen deze door hem voor 26 cent per stuk gekochte aardappelbonnen j te koop aanbood. De man kreeg een pro- ces-verbaal. terwijl zijn handelsvoorraad, 71 bonnen, in beslag werd genomen. 25) De map met brieven ter ondertee- «ening ligt op uw schrijftafel. Ik wilde hu gaan, mijnheer Fuhmann. Ik zou nu biet met u willen praten. Lore haalt moeilijk adem. Wat moet dat beteekenen? Heb ik bier dan heelemaal niets meer te zeg gen? vaart Fuhmann uit. Dat beteekent, dat ik het gemeen v®d, mijnheer Fuhmann, zooals u Minheer Holk behandelt; ik heb alles De commissaris-generaal voor de open bare veiligheid maakt bekend: Op grond van de verordening van aen Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied betreffende de registratie van Duitschers waren alle in Nederland woonachtige Duitschers verplicht, zich bij de voor hun woonplaats bevoegde re- gistratie-bureaux aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijks- duitschers tot nu toe door onwetendheid niet aan deze verplichting heeft voldaan. Degenen, die in dezen in verzuim zijn, worden hiermede onder verwijzing naar de bij de verordening bedreigde straffen, uitgenoodigd, zich schriftelijk of monde ling bij de bureaux van de politieofficie ren bij de gevolmachtigden van den Rijkscommissaris voor de provincies aan te melden. In het bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze aanmel ding eveneens moet geschieden in alle ge vallen waarin personen, die tot het Duit sche volk behooren of van Duitsche af stamming zijn, in twijfel verkeeren met betrekking tot hun nationaliteit of als personen zonder nationaliteit worden aan gemerkt. Een eventueel vroeger ontvan gen bericht van een officieele instantie, volgens hetwelk men de Duitsche nationa liteit heeft verloren, bevrijdt niet van den plicht tot aanmelding. Deze verplichting geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sudeten-Duit- schers en voor Volksduitschers uit de Oostgebieden. De aanmelding dient alsnog uiterlijk tot en met 21 Maart 1942 te geschieden Bij minderjarigen is de opvoeder, ook wan neer hij zelf geen Duitscher is, voor de inachtneming van dezen tweeden aanmel dingstermijn verantwoordelijk. Gez. RAUTER, S.S.-Gruppenführer und Generalleutnant der PolizeL eenigheden tussenen vader en mij. Ik haatte deze bonte wereld, waarin leefde, waarvoor nij alleen maar langstelling had. Ik geloof, dat men tnjj niet zoo jong achter de manége nad moeten brengen. Ik verloor de illusie, ik kende de stallen, het kantoor, de kleedkamers, ik zag de artiesten zon der schmink, zonder schittering; ik was teleurgesteld... Lore buigt zich naar hem over.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5