DUITSCHE DUIKBOOTSUCCESSEN DE ZEESLAG BIJ JAVA No. 18132. 1942. De bolsjewieken zullen in den komenden vernietigend worden verslagen zomer EXTRA BERICHT VERDUISTEREN Maandag 16 Maart. HELDENGEDENKDAG 1 altijd gewaarborgd worden In West-Indië 12 koopvaarders vernietigd Vrede moet voor -EVïïuS Hr K Boter- en vetdistributie Bon 13 aangewezen I Toespraak generaal Fr. Christiansen I en I* 4 De schuldigen aan den oorlog „De Ruyter”, „Java”, „Kortenaer” en „Evertsen verloren v. 7.45 aar nam. tol 7.52 aar o.m. 50.000 man gaven zich bij Bandoeng over Schout-bü-nacht Doorman gesneuveld? Interview met Gouvemeur-Generaa! van Nederlandsch-Indië Japansche vliegkampsdiepen in de Australische wateren Parade op Binnenhof ,?J!eid Yerd®“> van het - *are nood- IHHf - HAAGSCHE COURANT Giro No. 12500 REDE VAN ADOLF HITLER Opperbevel der Het 7 het (Pol|/0oon-t>. Bttoen) DE STRIJD IN BIRMA De „Asahi Sjimboen” meldt PRIJS DEZER COURANTVoor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met ..Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijblad" en „Letterk. Bijblad” 3.15. Fr. p. p. met Modeblad 4.20, z. Mode blad 3.95. Buitenland 9.45. Bij postkant, tegen de geldende goedgek. abonnementsprijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. p. 10 ct van soms De Weermachtbevelhebber in Nederland. Generaal der Vliegers Fr. Chris tiansen. bij de kranslegging op de graven der gevallenen. Rechts Rijkscommissaris Dr. Seyss Jnquert. doen door PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—5 reg. 1.75. Iedere reg. meer tot 10 reg. 45 ct., iedere reg. meer 50 ct. Reel. 95 ct. p. reg Bewijsnumm. 5 ct., fr. p. p 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten volgens posttar. Bij vooruitbet.: Kleine Adv. 95 ct; Dienstaanb. 75 ct. Adv. met „Br. a. h. bur. v. d. bl.” 10 ct meer. 9 0 n 4 n i f 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 t t' t- 4 4 4 4 4 4 4 4 4 In zijn toespraak heeft Hitler als volgt in Want achter ons ligt een jaar van de grootste gevechten uit de wereldgeschie* nis, maar ook van de felste vuurproef voor ons eigen volk. Een vuurproef, welke het front zoowel als het binnenland doorstaan heeft. Dat de Duitscher niet bang is voor menschelijke dreigementen, heeft hij in zijn geschiedenis vaak genoeg bewezen. Ditmaal echter beproefden niet alleen de vijandelijke wapenen en een on uitputte lijk schijnend menschenmateriaal van de pri mitiefste volken, maar ook nog de wreed ste gestrengheid der natuur hun kracht op den Duitscher. Want thans kan medege deeld worden, dat achter ons een winter ligt, zooafs Midden- en Oost-Europa sedert 140 Jaar n t hebben beleefd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 14 Maart. Weermacht maakt bekend: Duitsche duikbooten hebben bij de voortzetting van haar succesvolle operaties tegen de Britsche en Amerikaansche ravitailleeringsscheepvaart den vijand op nieuw zeer zware verliezen toegebracht. In de Wcst-lndische wateren werden 12 koopvaarders van 70.000 ton tot zinken gebracht, waaronder 3 tankbooten. Een ander schip werd door torpedotreffers beschadigd. Het Duitsche duikbootwapen heeft daarmee sinds zijn eerste optreden aan de Oostkust van het Amerikaansche continent op den Atlantischen Oceaan in totaal 151 vtjandelijke koopvaardijschepen van gezamenlijk 1.029.000 ton vernietigd, waaronder 58 tankboom van 442.000 ton. Behalve den strijd in de Middellandsche Zee en in de Noordelijke IJszee is dit succes, behaald in minder dan 2 maanden in de operatiegebieden van den Atlantischen Oceaan, weer een roemrijke bladzijde in de geschiedenis van het Duitsche duikbootwapen, dat strijdt onder leiding van zijn bevelhebber, vice- admiraal Dönitz. verwachten, een winter Helden geëerd In verband met het groote, achter ons liggende jaar en met het naar wij er van overtuigd zijn niet minder groote komende jaar, gedenken wij derhalve onze helden en diegenen van onze dap pere bondgenooten in het verleden en in de toekomst, met den vasten wil er voor te zorgen, dat al deze offers niet tevergeefsch zijn geweest of zullen worden. Wij kunnen deze plechtigheid niet oprechter vieren dan in het bewustzijn, dat de tegenwoordige ge neratie weer gelijkwaardig is aan de groo te tijden van het verleden. En wel gelijk waardig in haar soldaten aan het front evenals in haar mannen en vrouwen in het vaderland. Wat ook het lot van ons kan eischen, deze jaren van strijd zullen on danks alles korter zijn dan de tijden van dien langen en gezegenden vrede, welke het resultaat zal zijn van de tegenwoordige worsteling. Dezen vrede echter een vorm te geven, zoodat hij recht laat wedervaren aan de offers van onze soldaten uit alle lagen van ons volk, is de toekomstige taak van den nationaal-socialistischen staat, Overzicht op het Binnenhof tijdens de rede van den Weermachtbevelhebbfer in Nederland. Generaal der Vliegers. Fr. Christiansen. Polygoon-Meyery Het geheele Duitsche volk heeft giste ren de gevallenen van den wereldoorlog en den tegenwoordigen oorlog herdacht Het meest treffende kwam deze herden king tot uiting in de soldateske plechtig heid, welke in het Tuighuis te Berlijn werd gehouden. Hier sprak de Führer woorden van groote erkentelijkheid en dankbaarheid voor het offer der gevalle nen. Hooge officieren, vrijwel, alle ministers en de diplomatieke vertegenwoordigers der bevriende landen woonden deze plech tigheid bij. Een eereplaats was gereser veerd voor de nagelaten betrekkingen der gevallenen en gewonden uit de Berlijn- sche hospitalen. Later legde de Führer een krans neer i bij het gedenkteeken Unter den Linden, waarna het eerebataljon voorbij marcheer de. Duizenden en nog eens duizenden waren getuigen van deze waardige plech tigheid. Elders in het Groot-Duitsche Rijk wer den eveneens herdenkingen gehouden. Maan: 16 Mrt. op 7.47 v.m., on- der 7.17 n.m.; 17 Mrt. op 8.14 v.m., onder 8.28 n.m. (Nieuwe Maan). Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 g - - De „Yomioeri” meldt uit Bandoeng, dat de Nederlandsche, Britsche, Amerikaan sche en Australische troepen, die zich 11» het gebied van Bandoeng en elders aan de Japanpers hebben overgegeven, in totaal meer dan 50.000 man zijn, onder wie 13.000 in Bandoeng, 16.000 in Soeka- boemi, 11.000 in Garoet en Tasikmalaja en 27.000 in Perwogermi. De krijgsge vangenen in het gebied van Garoet wer den op 12 Maart door de Japanners ont wapend. Denzelfden dag werden onge veer 500 Indonesiërs in vrijheid gesteld, die sinds het uitbreken van den oorlog in het gebied van Garoet geïnterneerd waren geweest op grond van hun pro-Ja- pansche houding. THURSDAY-EILAND GEBOM BARDEERD Uit Washington wordt gemeld, dat het' eiland Thursday, tusschen Nieuw-Guinea en Australië, doof Ja, want zij allen zijn gevallen voor het eeuwige Duitsche Volk, voor ons gemeen schappelijk Groot-Duitsche Rijk en voor een betere gemeenschap tusschen de volke ren van ons continent. Moge God derhalve ons allen de kracht geven om ook in de toekomst datgene te doen, wat de plicht van ons eischt. Met deze bede buigen wij ons in diepen eer bied voor de doode helden, voor de familie leden, die om hen treuren, en voor alle an dere offers van dezen oorlog.” Naar de zender Columbia meldt, zijn volgens een officieel communiqué der Amerikaansche marine in den zeeslag, die enkele dagen geleden bij Java is ge leverd, 12 Geallieerde oorlogsschepen tot zinken gebracht. Dit waren Amerikaan sche, Britsche en Nederlandsche vaartui gen, zoowel kruisers als torpedojagers. Het verlies van een dertiende schip is waarschijnlijk. Vuurproef doorstaan Dat de Voorzienigheid ons op alle slag velden zegevierend heeft doen standhou den tegen deze coalitie van joodsch-mar- xisme en kapitalisme, danken wij aan Hem, zonder Wiens bescherming alle men schelijke kracht, alle vlijt en alle moed vergeefsch zouden zijn. Gevreesd wordt, dat de bevelhebber van de Geallieerde vloot tijdens dezen zeeslag, schout-bij-nacht Doorman, om het leven is gekomen, meldt de Brit sche berichtendienst. Schout-bij- nacht K. W. F M. Doorman, geboren in 1889, was aanvankelijk comman dant van de Nederlandsch-Indische marine-luchtmaeht en werd vervol gens tot commandant van een vloot- eskader benoemd. succes zou kunnen beantwoorden dan in den wereldoorlog het geval was. Toen wij dan ook in 1940 voor het eerst weder den Heidengedenkdag in oorlogstijd moesten houden, deden wij dat in het trot, sche bewustzijn, dat wij de eerste phase hadden gewonnen van een conflict, dat ons tegen onzen wil was opgedrongen. Met het grootste vertrouwen mochten wij hopen, ook de tweede phase met succes te door staan. En inderdaad lagen reeds in Maart 1941 achter ons de resultaten van een oor logsjaar van waarlijk unieke beteekenis. In een zegetocht zonder weerga werden het Noorden en het Westen van Europa gezui verd van de het continent vijandige krach ten. Italië was als trouwe bondgenoot in dezen strijd der „Habenichtse” om het zijn of niet-zijn aan onze zijde gekomen. Maar wat ook de Duitsche legers in deze veldtochten tot stand hebben gebracht, het verbleekt naast datgene, wat het lot onze Weermacht en den verbonden legers in het afgeloopen jaar te verrichten heeft gege ven. En nu pas hebben wij een voorstel ling van den omvang der voorbereidingen van onze vijanden. Nu zien wij het com plot der joodsche elementen achter de cou lissen, verdeeld over de geheele wereld, een complot, dat democratie en bolsjewis me in een belangengemeenschap vereenig- de en geheel Europa hoopte te kunnen ver nietigen. Van 17 tot en met 25 Maart geeft elke met „13” genummerde bon van de Boter- kaart zoowel als van de Vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter zonder reductie of margarine, of 100 gram vet. Ook voor deze periode wordt dus geen onderscheid gemaakt tusschen de bonnen van de Boterkaart en die van de Vetkaart. Voorts kunnen zij, die bon „13” van de Boterkaart vóór 28 Februari bij hun sla ger hebben ingeleverd, van 17 tot en met 25 Maart per bon 100 gram gesmolten rundvet betrekken. Jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh-Sta- chouwer, de gewezen Gouverneur-Gene- raal van Ned. Indië. heeft zijn eerste in terview sinds zijn interneering toegestaan aan de „Nitsji Nitsji”. Jhr. van Starkenborgh leidt thans een eenvoudig bestaan, in een kleine villa op 5 k.m. van Bandoeng, die voor hem is in» gericht door de Japansche autoriteiten. In zijn omgeving bevinden zich 12 hooge ambtenaren. Hij spreekt zelden en brengt zijn tijd in hoofdzaak door met het lezen van detective-verhalen en met wandelen in zijn kleinen rozentuin. Tijdens het persgesprek gaf jhr. van Starkenborgh uiting aan zijn verontwaar diging over het verzuim van Engeland en Amerika hulp naar Ned. Indië te zenden. Tevens prees hij de vechtcapaciteiten van den Japanschen soldaat, die hem ten zeer ste hadden verbaasd. Hij verklaarde vol daan te zijn over zijn behandeling door de Japansche legerautoriteiten, de om standigheden in aanmerking genomen. Op de vraag van den correspondent, waarom de heer van Starkenborgh Java niet voor den inval der Japanners had verlaten, antwoordde deze Ik achtte het 't beste te blijven en voorts kon ik toch ook niet weggaan, nadat ik aan de amb tenaren had meegedeeld, dat zij, ook al zou Java in handen van de Japanners vallen, gelegenheid zouden krijgen onder de Japansche autoriteiten het plaatselijk bestuur voort te zetten. De gewezen Gouverneur-Generaal ver klaarde in antwoord op een vraag, dat de Japansche geïnterneerden met uitzon dering van den consul-generaal Isjizawa naar Australië waren overgebracht ter beveiliging van hun leven, omdat het zeker was, dat Ned.-Indië in den maal stroom van den oorlog zou worden mee gesleept. het lot van Napoleon in 1812 te kunnen bereiden. In een bovenmenschelijke worsteling, waarbij zij de laatste kracht van de ziel cn van het lichaam in den strijd wierpen, hebben de Duitsche en de met ons ver bonden soldaten deze beproeving door staan en zoodoende overwonnen. De ge schiedenis zal nu wel reeds over enkele maanden in staat zijn vast te stellen, of het werpen van hecatomben Russische levens in dezen strijd een militair juiste of onjuiste handeling is geweest. Thans weten wij echter reeds één dingDe bolsjewistische horden, die de Duitsche en verbonden soldaten in dezen winter niet vermochten te overwinnen, zullen door ons in den komenden zomer tot de vernietiging verslagen zijn De bolsjewistische kolos, dien wij in zijn geheele, wreede gevaar eerst thans kennen, mag dit is ons onwrikbare besluit de gezegende landouwen van Europa nooit meer betreden, doch moet ver verwijderd hiervan zijn definitieve grens vinden. Japan’s strijd Wij allen ondergaan op dit oogenblik de grootheid van den tijd, waarin wij leven. Een wereld wordt opnieuw gevormd. Ter wijl in het Verre Oosten het Japansche heidenvolk precies zoo geprovonceerd, belasterd en economisch gehinderd als het Duitsche en Italiaansche in geweldige slagen ter zee, in de lucht en te land de democratisch-kapitalistische bastions ver plettert, worden in Europa de voorwaarden geschapen om dit continent zijn ware on afhankelijkheid te geven. Want het is on verdragelijk, dat het leven van honderden millioenen menschen met de hoogste cuL- tureele waarde en noeste vlijt voor altijd afhankelijk zou zijn van den wil van een kleine, waarlijk misdadige gemeenschap van joodsch-kapitalistische wereldsajnen- zweerders en van de door hen verkrachte openbare meening van enkele, alleen hier door tegen Europa vijandige volken en staten. Er kan derhalve slechts één enkele op lossing bestaan, n.l. dezen strijd zoolang te voeren, tot de veiligheid van een per manenten vrede verkregen is, dat wil dus zeggen tot de vernietiging van de vijanden van dezen vrede. Doordat wij echter dit besluit als een plechtige bekentenis procla- meeren, laten wij recht wederva ren voornamelijk aan de slachtoffers, die den oorlog van 1914-1918, den strijd van de nationaal-sociaiistische bewe ging en de wederopstanding van ons volk in het land zelf en eindelijk den te genwoordigen strijd van ons geëischt heb ben en nog zullen eischen. Wat voor een vorm de overige wereld aan haar leven geeft, is ons Duitsche Volk onverschillig. De poging echter van de zijde van mo gendheden buiten het Europeesche vaste land om voortdurend in te grijpen in in terne Europeesche aangelegenheden, in het bijzonder in de belangen van ons eigen volk, zal thans eens en voor altijd afgesla gen en verhinderd worden. Of en in welke wereld de Amerikaan sche president wil leven, is ons Duitschers totaal onverschillig. Zijn meening echter, de Duitsche of zelfs de Europeesche wereld naar zijn behoeften te kunnen vormen, d.w.z de wereld, welke wij lief gekregen hebben, ineen te doen storten, en een door ons gehate vreemde op te richten, zal niet alleen mislukken, doch integendeel: bij deze poging zal alleen zijn eigen wereld te gronde gaan. Wat echter het voornemen betreft, om Europa door het bolsjewisme te bestraffen, zoo heb ik reeds op een an dere plaats gezegd, dat de staat, die zich zelf het meeste aan het bolsjewisme heeft verkocht, waarschijnlijk ook het eerste hieraan ten offer zal vallen. Het Duitsche Volk is thans voorgelicht, wat betreft de zegeningen van deze beestachtige leer, en vooral voldoende sterk, om zich met succes te kunnen verzetten tegen dit doodelijkste gevaar voor zijn bestaan. Ter gelegenheid van den Heidenge denkdag werd gistermorgen op het Binnen hof te den Haag een groote parade ge houden, gevolgd door een défilé op het Buitenhof en een kranslegging op de Al- gemeene Begraafplaats aan de Kerkhof- laan op de graven der gevallen Duitsche soldaten Omstreeks half tien stonden op het Binnenhof de detachementen van leger, luchtmacht, marine en politie, officieren aller wapens, het muziekcorps van den Weermachtbevelhebber. het corps poli tieke leiders en een dienstgroep van het Arbeitsbereich der N.S.DA.P. in carré opgesteld. In het midden daarvan was, geflankeerd door de oorlcgsvlag, een spreekgestoelte opgericht, waarachter de commandanten der vertegenwoordigde onderdeden, de leider van het Arbeits bereich der N.S.D.A.P., Oberdienstleiter Schmidt en Arbeitsführer Bethmann had den plaats genomen. Nadat het commando „Presenteert ge weer” was gegeven, betraden omstreeks kwart voor tien de bevelhebber der Weermacht, generaal der vliegers Fr. Christiansen, en de Rijkscommissaris met hun gevolg het plein, inspecteerden de troepen en begroetten de autoriteiten. Vervolgens betrad de bevelhebber der Weermacht het spreekgestoelte en bracht het muziekcorps choraalmuziek ten ge- hoore. Nadat de detachementen de hou ding „op de plaats rust” hadden aange nomen, sprak generaal Christiansen deze ongeveer als volgt toe Kameraden der Weermacht, kameraden der partij. Voor de derde maal in dezen oorlog staan wij thans aangetreden om hen te gedenken, die vielen in den grooten wereldoorlog, bij den opbouw der natio naal-sociaiistische beweging, en in dezen oorlog. Zij, die vielen in den wereld oorlog, in het geloof een groot Rijk zeker te stellen, dat na afloop daarvan echter innerlijk en uiterlijk vernietigd werd en ineenstortte. Zij, die vielen in geloof aan den Führer en aan de nat.-soc. beweging, in het fanatiek geloof dit vernietigd Rijk weer op te kunnen bouwen. Zij, die uit dezen opbouwarbeid de enorme kracht putten om datgene te verdedigen, wat de vóór hen gevallenen begonnen waren. Wij zien thans in de gansche wereld weer dezelfde krachten aan het werk, die willen laten ontstaan wat aan het eind van den wereldoorlog over ons kwam. Sedert 1930 staat daar echter de trotsche Duitsche Weermacht, die aan alle fronten vecht, in Oost en West en Zuid, temid den van de zandstormen der woestijn. Wanneer wij dan vandaag de graven tooien, die den nagelaten betrekkingen van hen, die vielen, het heiligst zijn, wan neer wij vandaag die gevallen geesten aan ons oog laten voorbijtrekken, dan weten wij, dat zij naast en met ons mar- cheeren en dat wij alles op ons kunnen nemen, wat wij aan hen verplicht zijn. Daarom zij ons parool: Führer, beveel, wij zijn bereid te marcheeren en te strij den zooals de gevallenen dat gedaan heb ben. Daarom herhalen wij op dezen Hei dengedenkdag den ouden strijdroep: Unser Führer - Sieg Heil1 Nadat de troepen dezen strijdroep had den overgenomen en driewerf herhaald, werden onder het presenteeren der ge weren het Deutschland- en het Horst- Wessellied gespeeld. Vervolgens mar cheerden de detachementen af in de rich ting van het Plein om via den Hofweg het Buitenhof te bereiken, waar zij in paradepas aan generaal Christiansen en den Rijkscommissaris voorbijtrokken. Een communiqué van de Britsche admiraliteit, dat Zaterdag te Londen is bekend gemaakt, meldt, dat de Geallieerde vloot tijdens den zeeslag bij Java 5 kruisers heeft verloren de „Perth” (Australië), „Exeter" (En geland), „Houston” (V.S.), „De Ruy ter” en „Java" (Nederland). Voorts werden 5 torpedojagers in den grond geboord, n.1. de Britsche schepen „Electra”, Jupiter”, „En counter” en „Stronghold” en het Nederlandsche schip „Kortenaer”. Ook de Nederlandsche torpedojager „Evertsen” wordt als verloren be schouwd. Men heeft nog niets ver nomen omtrent de kleine schepen en hulpschepen, die zich in de wateren van Java bevonden. De „Asahi Sjimboen meldt van het Birmaansche front, dat Japansche leger vliegtuigen bij een verrassenden aanval op 160 k.m. ten Noordoosten van Ran goon 20 zware tanks, 60 met soldaten be kaden vrachtauto’s en 30 spoorrijtuigen met bommen hebben bestookt en boven» dien vftandelijke. stellingen vernielden ca ische bommen-4'branie:i v. Al e vfaegJMMaM Waarlijk onze soldaten en die onzer bondgenooten zijn de laatste 4 maanden door de Voorzienigheid op vreeselijke wijze getoetst op hun innerlijke waarde. Zij hebben deze proef echter doorstaan, dat wel niemand het recht heeft er aan te twijfelen, dat, wat ook het lot ons mag brengen, het altijd lichter zal zijn dan wat achter ons ligt. In nauwelijks 4 zomermaanden heeft de Duitsche Weer macht, nadat de veldtocht op den Balkan zegevierend was gevoerd, in het jaar 1941 haar opmarsch in de uitgestrektheid van het Russische gebied begonnen. Er werden veldslagen gevoerd en overwin ningen bevochten, die nog in de verste tijden als unieke, roemrijke daden zullen gelden. Tezamen met haar dappere bond genooten heeft zij de steeds weer nieuwe bolsjewistische troepen aangevallen, ver slagen, vernietigd om tegenover nieuwe menschenmassa’s geplaatst te worden. In 4 maanden is een eindelooze weg afge legd in een offensief, dat in zijn diepte en breedte zijn evenknie in de geschiede nis niet bezit. Vele weken eerder echter dan iedere ervaren of wetenschappelijke voorspelling dit kon werden onze legers overvallen, waardoor thans de vijand 4 maanden tijd kreeg om zijnerzijds de krijgskansen in deze noodlottige worste ling te doen keeren. En dit was dan ook de eenige hoop van de machthebbers in het Kremlin, om in dezen zelfs door hen nog nooit beleefden opstand der natuur elementen aan de Duitsche Weermacht Volgens radio-Boston zijn berichten ontvangen omtrent een concentratie van Japansche vliegkampschepen in de Australische wateren. De Australische regeering heeft aan» wijzingen verstrekt om in geval van een aanval op dit continent, alle automobie len, rijwielen en benzine te vernietigen. AANVAL VAN AUSTRALISCHE BOMMENWERPERS OP DILLI De Londensche berichtendienst meldt, dat volgens een communiqué uit Can berra, Australische bommenwerpers de hoofdstad van Portugeesch Timor, Dilli, hebben aangevallen. HULP VOOR AUSTRALIË GEËISCHT De speciale Australische gezant te Lon den, Sir Earle Page, heeft in een rede verklaard, dat Britsch-Indië en Australië zonder verwijl versterkingen moeten ont vangen. Australië heeft het recht, volle dige en snelle hulp van Engeland en de Ver Staten te verwachten, vooral vlieg tuigen. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstraat 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekhandel Leeuwen- daal, Oranjelaan 3, Tel, 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys. Heerenstraat 124, Tel. 778038 N.V, Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. B. v- Seters Jr„ Theresiastraat 108a, Tel. 772444; Boekhandel E. D Couvée, van Hoytemastraat 66, Tel. 721187. gesproken: „Toen wij in 1940 voor het eerst deze zaal den Heidengedenkdag hielden, stonden het Duitsche volk en zijn Weer macht, na tientallen jaren van vernede rende slavernij, wederom in den strijd voor vrijheid en toekomst tegen de oude vijanden. De weerlooze onmacht van het Duitsche Rijk kon hen evenmin gerust- I stellen als hen de economische verarming, welke ons was opgedrongen, bevredigde. In Frankrijk wordt op het oogenblik een proces gevoerd, dat wordt gekarakteri seerd door het feit, dat met geen woord wordt gesproken over de schuld der- genen, die voor dezen oorlog verantwoor delijk zijn, maar alleen over de te ge ringe voorbereiding tot den oorlog. Wij zien hierin een mentaliteit, die ons onbe grijpelijk moet lijken, die echter beter wellicht dan iets anders de oorzaken van den nieuwen oorlog kan onthullen. In 1918 hebben de Engelsche, Fransche en Amerikaansche staatslieden, die toen voor den oorlog verantwoordelijk waren, het onzinnige besluit genomen, het Duit sche Rijk onder geen voorwaarde weder een economische of politieke factor met gelijke rechten te laten worden. Uit dit I voornemen vloeiden alle andere maatre- I gelen en onrechtvaardigheden voort, I waaraan Duitschland sedert den onzaligen I dag van den wapenstilstand had bloot ge- I staan, liet Duitsche volk, dat ten aan- I zien van zijn leiding en van zichzelf, 1 misleid werd, vond geen middel om ver- g andering te brengen in zijn lot, dat men niet door onderworpenheid kon verzach- I ten, maar slechts door eendrachtige wils kracht en dapperheid overwinnen Dat I men zich zonder energie in den ons op- gelegden dwangtoestand schikte had ge volgen, welke niet alleen in politiek en militair opzicht onteerend, maar ook in 1 economisch opzicht letterlijk vernietigend waren. Een der vlijtigste volken der we reld zag, hoe zijn economische grondsla gen steeds verder gesloopt werden en zijn bestaan ineenstortte. Men kon voorzien, tijdsruimte ons volk door den stoffelijken nood in zielental steeds achteruit moest gaan en hoe het Duitsche Rijk daardoor niet meer zou kunnen optreden tegen de opgelegde ver^ metiging. Deze economische irM^nstorting van het Duitsche Volk, het gToUu van der zoogenaamde overSS^ °Pbloei Haat en ophitsing .Zoo begonnen de staten di»» i» u I ?ude vijanden welkp /ln£en onzer Joodsche eleniènten^gelJidh^rHZaak door helderder inzicht sev™ eerden, geen zakelijkheden va/ het W.are nood- van alle volken Or^iri^nOIl?Sllge leven baüonaal.sociahsmïnf?1nd<Lellljk nadat het pkomen, begonnen zii in was ieeren, van de plaats van te «n sociale maatrMe^ldlge’ *=on°mische de oude ophitsinn»^» Cn van Duitschland om hun aa.n te hef2 de nieuwe ^>orlog!verklari^ mwken voor 1 R>ans, dat reeds in f9«nn?k wete" in Frankrijk In35 1.936 ln En8e' Jaten het besluit toTe-T^1 ln de Ver y°°rnemen een teRen het onzinnige I nS’S I Kranslegging op het kerkhof Na afloop van dit défilé begaven bei den zich met hun gevolg naar het Duit sche kerkhof voor in den oorlog gevalle nen op de Algemeene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan. Daar had een dubbelpost de wacht betrokken bij het groote door oorlogsvlaggen geflankeerde houten kruis. Een militaire kapel stond er opgesteld, de graven en eenvoudige kruisen waren versierd met kleine kransen van denne- groen en bloemen. Terwijl de kapel zacht „Der gute Kamerade” speelde, brachten generaal Christiansen en de Rijkscommis saris een eeregroet aan de gevallenen en werden aan den voet van het kruis zes kransen neergelegd: Van den Weer machtbevelhebber, den Rijkscommissa ris, het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P., de S.S.. de politie en het corps „Nach- richten Helferinnen”. regeeringen Aationaal-sociali; le*ren, de

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1