HAAGSCHE COURANT CIRCUS HOLK BINNENLAND STADSNIEUWS Maandag 16 Maart 1942 „DE REVOLUTIE IN HET GEBIED VAN DEN STILLEN OCEAAN" «I Nederlandsche Ambulance INVAL IN SPEELHUIS De distributiebonnen FEUILLETON Z NEDERLANDSCHE AMBULANCE VERTROKKEN CENTRALE UITREIKING VAN DISTRIBUTIEBESCHEIDEN 1 r» Lezing voor de Nederlandsch- Duitsche Kultuurgemeenschap beëedigd TWEEDE BLAD if De rijwieldistributie I Honderden deden haar uitgeleide UITREIKING BONKAARTEN VOOR VERBODEN TOEGANG - WK O? 8 M, IV VOEDINGSMIDDELEN 34 L. 14 L. Verdient zij de voorkeur boven decentralisatie? „Herinnering aan onze Oost” Dertien personen speelden roulette ont- V fl letterzetter H. B., die gelegenheid had ge- R., J. J. RIJWIELDIEVEN GEARRESTEERD Artikel Bon Aantal t.m. T dient H overleden De Spoorwegtentoonstelling is verplaatst van Utrecht naar Amsterdam en zal - 1 t J 2 1. Tft - 1 1— - - J L-4 K K zv i‘ n zj Lr Landbouw Hoogeschool te wordt, dit inzicht, Voorwaarden, waaraan men moet voldoen Nieuwe Spaansche vrijwilligers voor het Oostfront. Vrij willigers van het Spaansche Luchtwapen verlaten Madrid, om kameraden van het Blauwe Legioen af te lossen. (Hoffmann) 75 gr. 75 gr. Rijst Scheerzeep Suiker Vet Vet Vleesch Vleesch Zeep Zeep Zeep Zeep Toiletzeep Toiletzeep 30 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 31 Mrt. 31 Mrt. 14 April 14 April No. 18132 Een typisch oud meubelstuk, dat men op enkele West-Friesche boerderijen nog ziet gebruiken is de z.g. kinderton. Deze primitieve stoelen worden niet meer ver vaardigd. maar zijn zeer oude erfstukken, welke van geslacht op geslacht in gebruik zijn gebleven. Polygoon-Kuiper 16 Mrt. 25 Mrt. 21 Mrt. 21 Mrt. 21 Mrt. 31 Mrt. 21 Mrt. 31 Mrt. 21 Mrt. 31 Mrt. 13a 13b (Nadruk verboden.) Brandstoffen 2 Eenh. de. Zoolang mogelijk zwaaiden de achter geblevenen den trein na. Spoedig was deze uit het gezicht verdwenen, het groo te, moeilijke en gevaarvolle werk tege- 14 k.g. j kg. Het is te bereiken met alle tram- en buslijnen, welke over het Stationsplein gaan, t.w. de lijnen 4, 8, 9, 10, 11 en 12 en de buslijn T. De afstand Stationsplein Oranjeplein is niet groot. Men zal ons wellicht vele andere pun ten wijzen, maar daarop antwoorden wij alle geschikte punten zijn bekeken, doch het thans gekozene was, onder de be schikbare, het beste. Men kan het nu eenmaal niet naast ieders huis zetten. Met een beetje goeden wil zullen de bezwaren zeker overwonnen kunnen worden. 8 Turf 1 Eenh. 1 Eenh. 12 t.m. 20 1 Eenh. Ir. A. H. W. V. d. VEGT 80 JAAR Ir. A. H. W. v. d. Vegt, oud-hoofdinge- nieur-generaal der Spoor- en Tramwegen, is heden 80 jaar geworden. In 1927 legde ir. v. d. Vegt, wiens markante figuur ve len zich nog zullen herinneren uit den tijd, dat hij midden in zijn vele werkzaamheden stond, deze belangrijke taak neer. Tot den huidigen dag bezet hij echter nog den post van voorzitter van den raad van arbitrage voor de bouwbedrijven in Nederland. JHR. S. VAN CITTERS OVERLEDEN Te Bussum is, 77 jaar oud, jhr. dr. S. van Citters. oud-commissaris der provincie Gelderland, oud-voorzitter van het Nationale Crisiscomité en pres.- cur. van de Wageningen. over- het ft Terzake van rijwieldiefstal zijn door de politie in bewaring gesteld de 18-jarige automonteur H. K., de 28-jarige huisschil der B. E., de 17-jarige fabrieksarbeider J. K. de 18-jarige metaalbewerker W. S. en de 19-jarige kantoorbediende G. v. O. 8, 9, 11 13 13a 13b er geen weg terug is naar het circus Hoik, want Lore, niet alleen naar jou verlangde ik, maar ook naar het cir cus, dat weet ik nu. voor geruimen tijd in het Rijksmuseum worden ondergebracht. Men is thans druk met de inrichting bezig Een model van de eerste locomotief. (Polygoon-Noske) voor moeten distri- doch in tweevoud bij de plaatselijke afdeeling van de Rijksverkeersinspectie. Het winterseizoen van de werkgemeen schap ..Vreugde en Arbeid” loopt ten ein de. Nog slechts één filmochtend staat op het programma, maar reeds nu zijn de zo- merplannen in voorbereiding. Daarover heeft het bestuurslid, de heer van Wezel, gisteren op de ontspanningsbijeenkomst in het Odeon-theater een en ander medege deeld. O.m. maakte hij de aanwezigen op merkzaam op het spaarsysteem voor een vacantiereis. Vervolgens werd een aantrekkelijk pro gramma geboden. Pierre Driessen zong en speelde harmonica en wist zelfs zijn ge hoor, ondanks het vroege uur, tot meezin gen te bewegen. De gebruikelijke film- vertooning bracht „Beate Kaiserling”, de geestige en door Lil Dagover en Albrecht Schoenhals knap vertolkte comedie. Voor een talrijk en aandachtig gehoor, onder hetwelk zich bevonden dr. E. Schwebel, Beauftragter van den commissaris, Oberstleutnant von die den Weermachtbevelhebber genwoordigde en staan. niet de dr. Rijks- Braun, verte- de secretaris-generaal van Justitie, prof, mr, J. Satirieke, heeft in den Dierentuin dr. Michael, redacteur van de „Münchener Neuesten Nachrich- ten” en van het tijdschrift „20 Jahrhun- dert” gesproken over „Die Revolution im Pazifik”. De spreker werd ingeleid namens het bestuur van de Nederlandsch-Duitsche Kultuurgemeenschap door luitenant-gene- raal H. A. Seyffardt. In zijn inleiding releveerde dr. Michael de positie van de Hollanders in de 16e en 17e eeuw, toen zij aan het hoofd van de revolutie stonden. Zij grepen n.l. in die periode in den strijd tusschen Engeland en Spanje in, en stichtten een koloniaal rijk, dat zij ondanks Engeland wisten te handhaven, doch dat thans met de ineen storting van de Britsche heerschappij ter zee eveneens verloren is gegaan. L. J. M. KOREMANS t Alhier is op 56-jarigen leeftijd leden de oud-kolonel titulair van Ned.-Indische Leger L. J. M. Koremans. De begrafenis is vastgesteld op Woens dag a.s., om 11 uur vertrek van de kerk van het Allerheiligst Sacrament aan de Sportlaan naar de R.K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan. pen was. het Gemeentebestuur aan het Oranjeplein dacht, o.a. zijn ligging, ook topografisch, werd beoordeeld. De situatie heeft zich sindsdien niet gewijzigd. 26) Maar je begreep niet, voelde niet het verstand, de energie, welke dag en nacht aan dit alles werkte. Je.^ag den vlijt, het onvermoeide werken dér ar tiesten niet. Je zag niet, hoeveel moei te, hoeveel werk het je vader kostte, om zulk een onderneming te besturen en op peil te houden. Voor iedereen te zorgen, voor iedereen klaar te Je zag alleen de schittering, had gehangen. Nu meent zij duidelijk te zien. Hij had niets te maken met het verdwijnen van zijn vader, noch met de inbraak. Hans kijkt somber voor zich uit. Lore kijkt hem bezorgd aan. Niet tobben. Hans. Nu is 't uit met het verleden. Zij kijkt rond en schrikt. Zij hebben beiden niet gemerkt, dat de zaal lang zamerhand vol geloopen is. Men let op hen en men fluistert. Fuhmann komt, zegt Lore zacht. Zij beeft, maar meer voor Hans dan voor zichzelf. Als er nu maar geen ruzie tusschen de beide mannen komt! Fuhmann, in zijn gele pluche jas, komt langzaam naderbij. Zijn groote si gaar ziet er dreigend uit. Voor de tafel van Lore en Hans blijft hij staan. Beleefd, alsof er niets gebeurd is, neemt hij zijn hoed af. Goedenavond, juffrouw Witt, mag ik u even storen? Zoudt u zoo vriendelijk willen zijn morgen vroeg op het kan toor te komen? Ik geloof, dat wij het wel eens zullen worden over het voorstel, dat ik u doen zal. Kan ik op u rekenen? Lore denkt voor het oogenblik slechts aan één ding: er mag geen ruzie komen. Zij stemt toe, hoewel de goede luim van den ander haar vreemd voorkomt. Tot Gemachtigde van den Commis saris voor niet-commercieele vereenigin- gen en stichtingen op het gebied van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten is benoemd dr. J. H. Carp, president van het Vredegerechthof te 's-Graven tage. Mr. A. Jonker is als directeur der vereeniging van zijn functie ontheven, terwijl in zijn plaats als zoodanig is be noemd mr H. F. Torringa, administra- teur-afdeelingschef bij het provinciaal be stuur van Zuid-Holland. De heer N. Ar kema blijft directeur en is belast met de algemeene leiding. Bij het verificatiebureau der vereeni ging is naast de directeur G. Ch. Geelen, die belast blijft met de algemeene lei ding van het bureau, een tweede direc teur aangesteld door benoeming van den heer H. Vermaat. accountant te ’s-Gra- venhage. Een speler, Hans? Neen, dat was hij eigenlijk niet, hij speelt nooit erg hoog. Maar door hem leerde ik een zekeren Homeyer kennen, een kennismaking, waaraan ik nu met afschuw terug denk. En onwillekeurig denkt Hans aan de Uit hun schuilplaatsen verjaagd. Na veelomvattende voor bereidingen en zwaren strijd is het een Duitsche Infanterie- afdeeling gelukt een dorp te bestormen, waarin de bolsjewis ten getracht hadden zich te nestelen. De mannen trekken het brandende dorp binnen. Atlantic-Holland-P.K. Karl Müller) De wending te Tokio In October kwam te Tokio de wending, waar men tot dan toe alle provocaties lankmoedig had verdragen. Nog verklaarde Tojo niet den oorlog, Dezer dagen zijn de leden van de Ne derlandsche Ambulance beëedigd. Hun werk zal weldra aanvangen. Veel, heel veel is er te doen, veel leed moet verzacht worden. Zorgt u er voor, dat het de Ne derlandsche Ambulance aan niets breekt. Stort uw bijdrage op girorekening 87600 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22 ’s-Gravenhage. En daarom heb je nu gespeeld, Hans? Daarom? Hij staart haar aan. Ja, Lore, zegt hij verlegen. De naam van Lydia wil hem niet over de lippen. Hij schaamt zich vreeselijk; hij kan met Lore niet over deze vrouw praten. Lore kijkt hem aan; haar stem beeft als zij zegt: En zou je weer spelen, Hans? Neen. Lore, nooit. Ik ben er nu nog genadig afgekomen; ik zou je de bij zonderheden kunnen vertellen. Zij legt haar hand op de zijne. Ik moet niet alles weten, Hans. Be loof mij één ding: speel nooit meer. Ook daarvan moet je los komen. Wie heeft je er toe gebracht? Weer wil de naam van Lydia op zijn lippen komen, want was zij het niet, ter- wille van wie hij speelde? Om haar de kostbare geschenken te kunnen geven? Ik speelde indertijd met een zeke ren dokter Olsen, Lore, zegt hij ontwij kend, een rijk man, een prettig gast- De gevolgtrekkingen voor de Nederlanders Wat nu de gevolgtrekkingen uit deze si tuatie betreft, deze zijn zeer eenvoudig. Er is geen reden voor de Nederlanders om het hoofd te laten hangen. Spr. meent, dat de Nederlandsche koopman ook in de toe komst een belangrijke plaats in den Euro- peeschen handel zal innemen. Spr. gelooft in ernst aan een nieuwe opstanding van ’t Nederlandsche volk, wanneer slechts ieder een dit wil en de balans uit de feiten durft op te maken. Kreisinspektor van de N.S.D.A.P.. Dr. Schuon, bracht den spreker dank voor zijn heldere en duidelijke uiteenzetting. Het uitbreken van den oorlog in Euro pa in 1939 had voor Japan geen directe beteekenis, maar was voor dat land wel van belang, wijl Engeland’s maritieme krachten daardoor in den Atlantischen Oceaan en de Middellandsche Zee werden gebonden. Tijdens de oorlogsdagen in Nederland, op 12 Mei 1940, liet de Japansche regee- ring in Batavia een nota overhandigen, waarin zij toezegde, het toenmalige Ned.- Indische grondgebied te zullen respectee- ren, als de Ned.-Indische regeering zich bereid verklaarde, den status quo te hand haven. Onder invloed van de naar Londen uitgeweken regeering en Britschen druk werd het aanbod afgeslagen. haar niet schelen. Allen mogen het zien. Ik ben je er dankbaar voor, ik be doel voor je vertrouwen, Hans. Het komt hem een beetje overdreven voor. Men wordt nooit wijs uit jullie vrou wen, mompelt hij en neemt haar mantel. Lachend kijkt zij naar hem om. Dat zullen jullie mannen ook niet. Hans heeft Lore tot haar huisdeur ge bracht. Nu ligt hij in zijn gemeubileerde kamer, die de familie Mulders hem verhuurd heeft. Hoewel het bed zacht en aangenaam is, kan hij niet in slaap komen. Hij ligt met wijd open oogen en staart in de duisternis voor zich uit. Maar ’t is voor hem niet donker. Tegen den zwarten achtergrond trekken zijn ge dachten in bonte beelden voorbij: Lydia in lokkende schoonheid, het gezicht van Homeyer, het speelhol, de kaarten, de stralende oogen van Lore, Fuhmann met zijn sigaar en dan... Het ernstige gezicht van zijn vader is voor Hans' oogen opgedoken en achter zijn vader staat, als een verloren paradijs, het ronde circusgebouw. Verspeeld en ver gooid de erfenis! Is dit werkelijk zoo? Bestaat er geen weg terug? Niet een weg terug, maar een begin! Wees een man, Hans, alle Hoiks hebben zich opge werkt... het is of hij Lore hoort prates, (Wordt UurvolgA) Zooals gemeld, is heden een aanvang gemaakt met de distributie van rijwielen. Onder de distributie vallen tourrijwie len, sport- en racerijwielen, invalidewa- gens, transportrijwielen, carriers en on derstellen voor carriers, alsmede frames voor genoemde rijwielen, invalidewagens en carriers. Onder tourrijwielen worden in dit verband verstaan alle soorten da mes-, heeren- en kindertourrijwielen, voor zoover de framehoogte 16” of meer bedraagt. Onder invalidewagens worden de zoogenaamde invalidedriewielers ver staan. welke door invaliden worden ge bruikt om zich langs den openbaren weg te verplaatsen. Ziekenwagens, rolstoelen e.d zijn hieronder niet begrepen en mo gen dus, evenals rijwielen, waarvan de framehoogte minder dan 16” bedraagt, zonder bon gekocht, verkocht of afgele verd worden. Onder transportrijwielen worden verstaan: rijwielen, welke spe ciaal gebouwd zijn voor het vervoer van goederen, terwijl onder carriers alle rij wielen, welke voorzien zijn yan meer dan twee wielen en welke speciaal gebouwd zijn voor het vervoer van goederen, wor den begrepen. Ik zal er zijn, mijnheer Fuhmann. Paul Fuhmann knikt. Zoo is het goed. Dan maar gehoor zaam zijn, kindje. Veel genoegen. Hiermede keert hij zich om en gaat naar het buffet, waar Lola Hempel troont. Zij ontvangt hem met een stree- lend lachje. Hoe gaat het met de zaken, Fuh mann, last gehad? En zonder antwoord af te wachten, doet zij de derde vraag: Wat zal het zijn? Lore en Hans kijken elkaar aan. Begrijp jij het, Hans, dat hij zoo veranderd is? En daar straks nog zoo’n bui. De jongeman werpt een onrustigen blik op den gelen pluchen rug. Als Fuhmann vriendelijk voorspelt het niets goeds. Ik vertrouw hem niet. Het meisje kijkt rond. Ik wilde liever weg, Hans. Schaam je je met mij? Zij kijkt hem stralend aan en denkt aan de vreeselijke verdenking, die nu voorbij is. Neen, integendeel, je had mij geen grooter genoegen kunnen doen. En je bent niet boos om mijn biecht? Zij streelt hem over het haar. Het kan Bij de uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen van de 4e periode 1942, welke in den Dierentuin plaats vindt, zijn morgen aan de beurtvan 912 uur: van Rijssel t.m. einde R en Sa t.m. Schou ten L van 1214 uur Schouten M t.m. Sjoukes van 14—17 uur Sjouwerman t.m. Splinter. In de voormalige gemeente Loosduinen (lokaal Haagweg 38) zijn morgen aan de beurtL en Ma tm. Mohr. prestatie. De man naast haar trekt de schou ders op. - ,- Wat heb ik nu aan dit inzicht, heer °-_er^°“d®nd prater’ Lore? Menigmaal denk ik, dat ik veel aan mijn vader heb goed te maken, maar vanavond werd mij bewezen, dat Het verdrag met de Sovjet-Unie De beteekenis van het niet-aanvals- en neutraliteitspact. in April 1941 tusschen de Sovjet-Unie en Japan gesloten, is velen destijds niet duidelijk geweest. Japan kreeg daardoor echter een machtige troef in handen: het kreeg den rug vrij en wel zeer sterk, toen de Duitsche Weermacht de Sovjet-Unie kort daarop dwong, haar soldaten uit Siberië naar Europa te halen. Toen midden April de Vereenigde Staten aan Japan een memorandum zonden om de hangende vraagstukken en geschilpunten door onderhandeling op te lossen, scheen de toekomst schoone dingen te beloven, maar aan den anderen kant werd vrijwel terzelfder tijd het A.B.C.-blok gesloten, waarbij ook Batavia zich aansloot bij Ja pan’s militaire doodsvijanden. De onder - handelingen tusschen Japan en Ned.-Indië in zake een nieuw handelsverdrag werden maandenlang sleepende gehouden en mis lukten tenslotte. Nadat het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie in Juni 1941 voor Japan een nieuwe situatie had geschapen, volgde einde Juli de bezet ting van Indo-China door Japan in overeenstemming met de regeerders al daar hetgeen voor de Vereenigde Staten en Engeland een zeer bedenkelijk teeken was. Tegenover het oorlogsplan, dat Roosevelt en Churchill op hun befaamde Atlantische conferentie opmaakten, eischten de Ame- rikaansche militaire autoriteiten diploma tieke overeenstemming met Japan; eerst in Juli 1943. zouden de Vereenigde Staten zoover zijn, dat zij in Europa konden in grijpen en tet zoolang moest Japan vriend schappelijk worden behandeld. De finan- cieele kringen in Amerika hebben echter alle overeenstemming met Japan verhin derd - ”5 Kookdoeleinden 8 KF Haard, kach. J 5 t.m. 7 1 Eenh. Haard, k. Haard, k. Haard, k. Centr. v. Gen. Anthr. Gen. Turf Periode bon Periodebon Aardappelen Aardappelen Bloem (brood) 221 tm 224 70 gr. Boter Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Cacao 10C, 10D Gort 226 Jam 215 Kaas 204 t.m. 208 Kaas 216 t.m. 220 Koffiesurr. 214 Margarine 8, 9, 11, 12 Margarine Melk Melk Petroleum Petroleum O-krt. Peulvruchten Pudding, verm. FILMOCHTEND „VREUGDE EN ARBEID" 21 Mrt, 21 Mrt. 21 Mrt. 16 Mrt. 25 Mrt. 21 Mrt. 21 Mrt. 21 Mrt. 21 Mrt. 31 Mrt. 21 Mrt. 21 Mrt. 21 Mrt. 21 Mrt. 16 Mrt. 25 Mrt. 21 Mrt. 21 Mrt. 31 Mrt. 31 Mrt. 21 Mrt. 21 Mrt. 25 Mrt. 21 Mrt. 30 April 1 k.g. 21 Mrt. 100 gr. 100 gr. 100 gr. 25 gr. 90 a 450 gr. 450 gr. 125 gr. 125 gr. 400 gr. 50 gr. 50 gr. 250 gr. Honden- en k.br. 15 1} a 10 k.g. 500 gr. 100 gr. 100 gr. 250 gr. 125 gr. 125 gr. 2 L. 2 L. 250 gr. 100 gr. Rundvet 13 (reeds ingel.) 100 gr. 250 gr. 50 gr. 13 6a t.m. 13a 6b t.m. 13b S en Honderdvijftig leden van de Neder landsche ambulance zijn Zaterdagavond van het Staatsspoorstation naar het Oost front vertrokken. Behalve twee vendels en het muziek corps van de Haagsche W.A. deden hon derden stadgenooten den mannen, die zich tot taak hebben gesteld de gewonden aan het front te verzorgen en daarvoor hun leven veil te hebben, uitgeleide. De weemoed, welke het afscheid te weeg bracht bij vertrekkenden en achter- blijvenden werd verdrongen door opge wektheid en vreugde, als gevolg van het vooruitzicht, dat men zich thans aan de verheven taak metterdaad ging wijden. Tien minuten voor het vertrek betra den de leider der N.S.B., ir. A. A. Mus- sert, luit.-generaal Seyffardt, comman dant van het Legioen, en majoor Feen- stra, heerbanleider. het perron om af scheid te nemen. De mannen van de ambulance stelden zich voor den trein op en zongen krach tig eenige liederen, o.a. Oostlandlied en Legionairs. Hierna werd het sein tot in stappen gegeven. Een laatste handdruk, een laatste kus bruikbaar zijn, een rijwielbon verkrijgen, i en de trein zette zich in beweging, ter- mits zij het oude rijwiel bij den leveran- j wijl_de W.A.-kapel het Wilhelmus speel- cier van het nieuwe inleveren. Het voor schrift, dat het oude rijwiel bij den leverancier van het nieuwe moet worden ingeleverd, is evenwel ook van toepas sing, indien personen, die over een oud 1 moet, rijwiel beschikken, in aanmerking komen 1 voor een bon, omdat zij aan de eerder genoemde voorwaarden voldoen. Indien men voor een rijwiel in aan merking wenscht te komen, dient men zich tot den plaatselijken distributie- dienst te wenden ter verkrijging van een aanvraagformulier. Na invulling dit wederom bij dezen dienst te worden ingeleverd. Aanvraagformulieren transportrijwielen en carriers echter niet bij den plaatselijken butiedienst worden ingeleverd. 26 15 225 227 Er behoeft, van het standpunt van het publiek bekeken, geen twijfel te bestaan over het antwoord op de vraag Wat vindt ge gemakkelijker, uw distributie bescheiden ergens bij u in de buurt af te halen of voor dit doel naar het een of ander centraal punt te gaan Natuurlijk kiest iedereen de eerste oplossing. Zij kost minder tijd en geen geld voor de tram, die van velen een dubbel over stapje verlangt. Er zijn hier echter twee partijen in het geding het publiek, dat ontvangt en de instantie, welke uitreikt. Zij heeft te zorgen, dat de uitreiking vlot verloopt, dat eventueele moeilijkheden zoo mogelijk ter plaatse worden opgelost, dat ieder het zijne krijgt en dat er geen waarde volle kaarten teloor gaan. Enfin, de Crisis- en Distributiedienst kiest om deze en nog vele andere rede nen, de tweede oplossing, nadat, gelijk men in het verleden heeft ervaren, ook de eerste in gebruik is geweest. Toen de mogelijkheden hiertoe verdwe nen, voornamelijk door het niet meer beschikbaar zijn van de gymnastieklokalen in de scholen, ging men aanvankelijk noodgedwongen over tot centralisatie der uitreiking in den Dierentuin en de ervaring daar opgedaan, leerde weldra, dat de dienst er groot gemak van had De geoefende krachten behoefden niet meer te worden verspreid en de kost bare kaarten niet eiken morgen naar allerlei punten te worden verzonden en ’s avonds weer opgehaald, hetgeen met de bezwaarlijke vervoermogeiijkheden geen kleinigheid is. Het is voorgekomen, dat de distributiebescheiden per slede vervoerd moesten worden van de kluis naar den Dierentuin, omdat men geen auto’s of vrachtwagens krijgen kon. Men stelle zich voor, wat er gebeurd zou zijn, indien dit vervoer naar eenige tientallen punten in de stad had moeten geschieden! De controle, een zeer gewichtig punt, waar het zulke belangrijke zaken als distributiebescheiden betreft, wordt, dit ligt voor de hand, zeer vergemakkelijkt en méér verzekerd, wanneer de uitrei king centraal geschiedt. En de voordeelen voor het publiek Ook die zijn er. Men wordt sneller ge holpen, dan anders het geval kan zijn en men kan ter plaatse eventueele moeilijk heden opgelost zien, omdat er altijd een of meer verantwoordelijke chefs aanwezig zijn. Een factor van groot belang is echter, dat het centrale uitreikingsgebouw zoo gemakkelijk mogelijk bereikbaar is van de verschillende stadsdeelen uit Met den Dierentuin benaderde men dezen eisch vrij dicht. Hoe staat het echter met hét Oranje plein Niet zoo best, zullen velen bij eersten oogopslag zeggen. Zij mogen echter bedenken, dat, toen eenige jaren geleden de marktverplaatsing nog in de ernstig omdat gunstig III III 1 t.m. 8 9 ONDERSTATIONSCHEF HOLL. SPOOR De heer A. de Wit, chef-commies, is be noemd tot onder-stationschef aan het Hollandsche Spoor station alhier. De 77-jarige wielrijder uit de De Riemerstraat slipte op het rij wielpad langs den Scheven ingscheweg en bekwam een heupfractuur. Hij werd naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde gebracht O ft J. D. BRAND t In den leeftijd van 68 jaar is te Over- veen overleden de heer J. D. Brand, oud- directeur in Nederland van de K.P.M. en ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. Hedenavond. van 19.1519.30 uur, ■preekt Max Blokzijl via den zender Hil versum II in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: „Herinnering aan onze Oost". maar knoopte opnieuw onderhandelingen aan met de Vereenigde Staten. Iedere toe geeflijkheid van Japan werd echter als zwakheid uitgelëgd en de Vereenigde Sta ten antwoordden met nieuwe provocaties. Thans beweent men het Amerikaansche ultimatum van 26 November en is men zich ervan bewust, destijds verkeerd gespecu leerd te hebben. Japan heeft thans verschillende mogelijk, heden. Aan alle kanten liggen de wegen open, zoowel voor zijn leger als voor zijn vloot, welke laatste ook vrijwel nog niet in den strijd is geweest. Ook de Indische Oceaan ligt vrijwel ongehinderd voor Japan open, daar immers de situatie van de Britsche vloot niet toelaat, aanzienlijke strijdkrachten daarheen te dirigeeren. 11D, 12D L 213 8, 9, 11, 12 13 13a 13b 211 228 90 3 G 90 a 450 gr. 90 a 450 gr. G H 1 ontmoeting in hotel Imperial met Lydia en Homeyer. Hij is een speler; van hem heb ik het geleerd. Ik heb duur leergeld betaald. Eens speelden wij twee dagen en twee nachten, ergens in een voorstad, in een gezelschap van heeren. Het was een hel. Lore’s vingers grijpen Hans’ arm steeds vaster; haar oogen zijn wijd ge opend. Was dat toen, Hans, toen er in het circus werd ingebroken en je vader naar het buitenland ging? Was het, toen ik zoo ruw tegen je was? Hans kan daar nu zonder opwinding over spreken. Ja, Lore, toen was het; je gaf mij dien welverdienden klap. Het was het ergste voor mij. Het is niet erg duidelijk of Hans den klap of het spelen bedoelt. Misschien beide. Maar Lore zucht verlicht en tra nen staan in haar oogen. Verschrikt grijpt Hans haar hand. Ben je boos, Lore? Ik had het niet moeten vertellen. Jawel Hans, je moest het mij zeg gen! Neen, ik ben niet boos, waarom zou ik dat zijn? Ik... ik ben zoo blij... dat je dat alles achter jc hebt. Het is een leugen, want er is voor Lore een zwarte schaduw verdwenen, een schaduw, die nog altijd over Hans De bonnen Er zijn voor deze distributie twee soor ten bannen ontworpen, namelijk één voor rijwielen en één voor frames. Iedere bon bestaat wederom uit twee gedeelten, n.l. een bestelbon en een koopbon. Dit onder scheid is gemaakt, omdat het zal voorko men. dat een rijwielhandelaar niet altijd het verlangde model in voorraad zal heb ben, doch dit eerst bij de fabriek moet bestellen. In zoo’n geval dient men eerst den bestelbon aan den rijwielhandelaar af te geven en den koopbon als bewijs stuk te bewaren. Eerst bij de aflevering aan den verbruiker dient deze tevens den koopbon aan den rijwielhandelaar af te geven. Indien aflevering terstond kan plaats vinden, kan men onmiddellijk zoowel den bestelbon als den koopbon af geven. Voor sportrijwielen zullen geen bonnen Worden afgegeven, zoodat men hiervoor ook geen aanvragen bij den distributie dienst kan indienen. Als vereischte om voor een rijwielbon 5n aanmerking te komen is gesteld, dat de aanvrager niet over een bruikbaar rijwiel beschikt. Als algemeen vereischte te gesteld, dat de aanvrager in het bezit te van de benoodigde buiten- en binnen banden of van de bonnen om deze ban den te kunnen aanschaffen. In verband hiermede zijn dan ook voor het verkrij gen van rijwielen dezelfde voorwaarden gesteld als voor banden gelden. Als algemeene norm geldt, dat bij aan koop van een rijwiel, carrier of invalide- wagen. het oude rijwiel of de te vervan gen carrier of invalidewagen uiteraard zonder banden bij den leverancier van het nieuwe moeten worden ingeleverd. In verband hiermede kunnen ook per sonen, die niet aan de onder a. of b. om schreven voorwaarden voldoen, doch die over een onbruikbaar geworden rijwiel beschikken, waarvan de banden nog De Japansche revolutie De Japansche revolutie is eigenlijk be gonnen in 1922, toen Japan op de vloot- conferentie weigerde in te stemmen met een verhouding van vloten van Engeland, Vereenigde Staten, Japan, als 5:5:3. Toen is de groote militaire opbouw van Japan begonnen. Spr. wees op het krach tige Japansche wapen: het marine-torpe- do-vliegtuig, waarvoor de piloten gedu rende 6 jaren getraind werden, als bewijs hoe intensief de militaire opleiding is. De zeer ontoereikende basis voor grondstoffen en bewapening bracht Ja pan in 1931 er toe. Mandsjoerije te be zetten, waardoor toen eigenlijk al werd gebroken met de Vereenigde Staten en Engeland. In Mandsjoerije werd de toe komstige revolutie bestudeerd en be proefd. In 1936 had Japan reeds zoo’n vasten voet in Mandsjoerije verkregen, dat het op de toen gehouden vlootconferentie den eisch stelde van gelijkheid in slagschepen- bouw. De conferentie mislukte en nadien viel er een geheimzinnige sluier over de Japansche vloot. De tweede gewichtige stap van Japan in dat jaar was het binnenrukken in China welke stap niet tegen China zelf gericht was, maar ten doel had, het Britsch-Ame- rikaansche kapitaal, dat zich achter Tsjang-kai-sjek stelde, uit China te ver jagen. De voornaamste feiten van de jongste geschiedenis aanstippend, wees spr. ver volgens op het anti-komintempacL waar toe Japan in 1937 toetrad Op vermoeden, dat gelegenheid werd ge geven voor hazardspel, heeft de Haagsche politie Zaterdagmiddag om ongeveer vijf uur een inval gedaan in een bovenhuis aan den Rijswijkscheweg alhier. Een aantal rechercheurs vervoegde zich aan het perceel, waar op hun bellen werd opengedaan. Zij snelden naar boven en troffen in een der achterkamers elf man nen en twee vrouwen aan, die roulette speelden. Een tafel met een groen kleed, een roulette en bijbehoorend materiaal, waaronder pl.m. 200 fiches, alsmede een bedrag van ongeveer 360, dat op tafel lag, werden in beslag genomen. De zeer verschrikte aanwezigen werden met een arrestantenauto naar ’t hoofdbureau van politie overgebracht, waar tegen de deel- i nemers proces-verbaal werd opgemaakt i wegens het deelnemen aan hazardspel, waarna zij in vrijheid werden gesteld. In verzekerde bewaring bleven de 40-jarige letterzetter H. B., die gelegenheid had ge geven voor hazardspel, de 50-jarige C. J. A,. zonder beroep, die optrad als bank houder, en de 38-jarige koopman C. R., die assistent-bankhouder was. J 13, 17 1 Eenh. J 9 1 Eenh. K 5 t.m. 7 1 Eenh. Haard., kach. K Haard., kach. K 13, 17 Haard, k. K 9 Centr. v. L Centr. v. L 23 t.m. 28 1 Eenh. L 29 t.m. 32 1 Eenh. 14 April 1 Eenh. 50 stuks 1 Eenh. 1 Eenh.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5