JAPANSCHE VLOOT IN AUSTRALISCHE WATEREN Melkvoorziening Veestapel en No. 18134. 1942. Dezen zomer vacantie-toerisme REDEVOERINGEN VAN HALIFAX EN LITWINOF VERDUISTEREN Woensdag 18 Maart. r» De verlieslijsten uit Indië Het te Riom proces Wat deskundigen ervan zeggen fl Verdeelde meenin gen Materiaalbesparing Turkije wenscht strikt neutraal te blijven Laat de boer geen kalf te veel aanhouden Nederlandsche fabrieken tot samen werking opgeroepen v Zeepbonnen bijzonderen arbeid Aardappelmeelvlokken Extra kousen in bijzondere gevallen Bekendmaking Mededeeling van het Roode Kruis De aanvallen aan het Oostelijke front Getuigenverhoor begonnen Groote luchtoperaties verwacht Mac Arthur opperbevelhebber in Australië Japanners beheerschen het luchtruim boven Birma Pest in Tsjoengking-China COURANT 4 Dan is er weer melk voor ons volk 60 OVERSTROOMINGEN IN ROEMENIË van het waren, gen L doen goed uiterste gasten te en en Winter in de Oekraïne. ’s Nachts is alles met een laagje rijp bedekt en het landschap is als in een sprookje veranderd. Toch verbergt het niet de armzaligheid der hutten en de onverzorgdheid der straten. Transatlantic-Recla-PK. Mittelstaedt in 8-tal provin- en Op de dagelijksche persconferentie heeft ir. W. F. Gerhardt, stafleider van de af- deeling „Voortbrenging” van den Neder- landschen Landstand, gesproken over de aanpassing van onzen veestapel in verband met de melkvoorziening. Ir. Gerhardt wees op de gewijzigde om standigheden, vergeleken met den toestand vóór den oorlog, toen al het krachtvoer voor het vee van over zee werd aange bracht. Het parool: „Nederland voedt zich zelf” geldt nu voor mensch en dier. De omvang van onzen veestapel, zooals wij dien vóór de Engelsche blokkade had den, was buitengewoon groot. Niet alleen indien wij de absolute grootte bedoelen, doch, zeker ook indien wij het aantal die ren per oppervlakte eenheid op het oog hebben Een aantal van totaal 2.817.000 stuks vee en van 1.566.000 melk- en kali koeien, zooals deze voorjaar 1939 nog werden geteld, beteekenen bij de toenma lige oppervlakte blijvend grasland van 1.341.00 h.a. een veebezetting, welke onge twijfeld zeer sterk te noemen is. Die over matige veebezetting van rond 1.2 melk en kalikoeien per h.a. grasland is thans, nu de tijd van de koe, die 's winters aan de Rio de la Plata graasde, voorbij is, niet meer mogelijk. Thans richten wij ons in de eerste plaats naar de mogelijkheden, welke de eigen bodem biedt, en stellen ons dus daarop, ook wat den om vang en de samenstelling van den veestapel betreft, zoo goed mogelijk in. Naar bekend is, heeft de noodzakelijke inkrimping zich inmiddels reeds voor een goed deel voltrokken. Indien wij over deze inkrimping spreken, hebben wij uiteraard vooral het oog op den melk veestapel. Deze is immers, meer dan welk ander deel van den veestapel, gevoelig voor wijzigingen in HAAGSCHE zijn belang en zeker ook het algemeen belang is. Dat is de boer, die, bewust van herkregen eigen verantwoordelijkheid, thans metterdaad toont, dat hij die verant woordelijkheid dragen kan. S o. 7.48 uar nam. tot 7.47 aar o.m. 2 Maani 18 Mrt. op 8.38 v.m., on der 9.36 n.m.; 19 Mrt. op 9.02 v.m., onder 10.43 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. 2 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 «Maaeeaeaaeeeeoeeeeee de voederpositie. Naar het oordeel van de deskundigen zou de inkrimping, welke deze stapel moest ondergaan, wilde hij zich behoorlijk aan de gewijzigde voeder positie aanpassen, ongeveer 20 pCt. die nen te bedragen. Deze inkrimping heeft ondertusschen practisch geheel plaats ge vonden. Onze veestapel produceert eenerzijds melk en anderzijds vleesch. Nadat de re- geeringsmaatregelen in den vorm van verplichte levering en veetoewijzing in het voorgaande stadium het stadium van de aanpassing behalve op de vleeschvoorziening vooral ook op de nood zakelijke inkrimping waren gericht, kun nen zij er zich thans toe bepalen om de vleeschvoorziening zoo goed mogelijk vei lig te stellen. Daarbij ligt het in de be doeling om wat de voor 1942 t.a.v. de veelevering geldende maatregelen betreft van in stand houden van den huidigen melk veestapel uit te gaan. En wel in dien zin, dat het leveringspercentage. dat voor het grootvee zal gelden, als zoodanig on geveer met den normalen, op in-standhou- ding van den veestapel gerichten, uitstoot zal overeenstemmen, terwijl er voorts met deze maatregelen voor zal worden zorg gedragen, dat de normale aanvulling van den melkveestapel uit het jongvee in het algemeen zonder bezwaar kan plaats vin den. Om onder gegeven omstandigheden zooveel mogeiijk melk te produceeren, staan den boer in hoofdzaak twee midde len ten dienste. Het eerste middel is om de productie van het van eigen bodem ge wonnen veevoeder tot het uiterste op te voeren Het tweede middel om onder de gegeven omstandigheden de melkproductie zoo hoog mogelijk op te voeren is: aanpassing van den veestapel aan de voederpositie van het bedrijf, vooral waar het de verhouding tusschen het melkvee en het jongvee be treft. Of elke koe goed gevoed kan wor den, hangt bij een gegeven hoeveelheid voeder, zooals het bedrijf die mede met behulp van de hiervoor aangegeven midde len kan vóórtbrengen, niet alleen van het aantal koeien, doch tevens van het aantal stuks jongvee, dat aangehouden wordt, af. Dat veel jongvee weinig voeder voor de koeien en dus een lage melkproductie be- teekent, hebben wij dezen winter aan den lijve ondervonden. In het algemeen is het aantal stuks jongvee, hetwelk van 1941 op 1942 is doorgehouden, uitgaande van de gegeven voederpositie, veel te groot ge weest. In toespraken aan een banket te New York hebben lord Halifax, de Britsche ambassadeur en Litwinof, de Sovjet ambassadeur, hun bezorgdheid tot uiting gebracht ten aanzien van den oorlogs toestand voor de Geallieerden. Halifax vergeleek deze met de donkerste dagen van 1918 en achtte het mogelijk, dat nog meer verliezen te wachten zijn, De gecombineerde vlootstrijdkrachten van de verbonden naties hebben de handen vol en over het geheel zijn de Geallieerden gedwongen hun plannen te beperken vol gens de beschikbare middelen. Litwinof legde er den nadruk op, dat actiever oorlogvoering voor de Geallieer den noodzakelijk is. Volgens hem is de tijd een verraderlijke bondgenoot, die be reid is aan beide zijden te strijden. Hij erkende, dat de terreinwinst der bolsje wieken in den afgeloopen winter geen groote diepte heeft. „Het zou de Sovjet- regeering welkom zijn”, zeide hij, „als de Duitsche troepen door een afleidings manoeuvre elders versplinterd of aan het Oostelijke front verzwakt zouden kunnen worden”. KRIJS DER ADVtRTENi IËNVan 1-b reg. 1 17b Tedere reg. meer tot 10 reg 45 ct„ iedere reg. meer 50 ct. Red. 95 ct. p. reg Bewijsnumm. 5 ct.. fr p. p. 10 ct.. Incasso binnen de stad 5 ct.. buiten volgens posttaf Bii vooruitbetKleine Adv. 95 ct.; nio, i- -h 75 ct *dv Br a h bur. v d bl 10 ct De verstandige boer, de boer, die zich bewust is van zijn zoo mooie taak en dus behalve eigen belang vooral het belang van zijn volk op het oog heeft, zal dus reeds nu 'n berekening opzetten waarbij hij, uitgaande van de hoeveel heid voeder, welke hij voor dezen zo mer en voor den volgenden winter meent te mogen verwachten, vaststel! met welk aantal stuks melkvee en met welk aantal stuks jongvee hij dezen zomer en later het winterseizoen moet ingaan om zooveel mogelijk melk te kunnen voortbrengen. De melk, waar aan het Nederlandsche volk, en spe ciaal onze Nederlandsche jeugd, thans, meer wellicht dan ooit, zoo dringend behoefte heeft. In dit verband is het vooral beteekenis, dat de boer van de drt voorjaar geboren kalveren niet meer aanhoudt dan voor de latere aanvul ling van zijn veestapel noodt g is. PRIJS DEZER COURANT Voor s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd met „Kikeriki”, ,De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijblad” en Jetterk Bijblad” 3.15. Fr. p. p met Modeblad 4.20, z. Mode blad 3.95. Buitenland 9.45. Bij postkant, tegen de geldende ïoedeek •ebonnementsnrnzen Afr nummers 5 et. fr n n 10 ct <at hem te aft te veeg Krijgsscholen van het Duitsche leger. Ook de Infanterie bezit zware wapens. De opleiding van toekomstige offi cieren aan het lichte Infanterie-geschut. Het in stelling gaan wordt geoefend. Transatlantic-Recla-P.K. Fremke) vroegen, vatte zijn ant woord als volgt samen Het publiek zal zich waarschijnlijk niet laten weerhouden om dezen zo mer met vacantie te gaan, hetgeen, in aanmerking genomen de behoefte, die eenieder zéker in dezen tijd heeft, om voor eeni- gen tijd uit het dagelijk sche werk te stappen niet verwonderlijk is. Het is ook niet de be doeling, van Horecaf-zijde deze ambitie te beteu gelen, integendeel maar wel mag van dien kant een waarschuwend woord worden gericht tot hen die meenen mochten, dat het ten plattelande zoo veel beter met de voed selvoorziening zou zijn ïesteld dan in de stad Men zal het. wat de Hoeveelheden betreft, ze ker niet ruimer mogen verwachten dan thuis het geval is. Het eenige, zij het niet te versmaden, verschil kén zijn, dat de hotelkok met gebruikma king van dezelfde ingre diënten, smakelijker scho tels weet te bereiden. Indien men daarbij re kening houdt me' een be- oerkte keuze in de ge rechten, voorts een Hoewel beide woordvoerders het eens zijn in de opvatting, dat de militaire toestand voor de Geallieerden précair is. verschillen zij hemelsbreed, waar het er op aankomt de middelen toe te passen om den strijd voort te zetten. Halifax erkent, dat Anglo-Amerikanen en bolsje wieken gedwongen zijn hun plannen te beperken en dus den tijd moeten af wachten, om „op kracht te komen” Lit winof daarentegen dringt nadrukkelijk aan op een „tweede front”, dat de Sovjet- legers zou moeten ontlasten. Het is weer de oude controverse De Anglo-Ameri kanen verwachten, dat de bolsjewieken voor hen de kastanjes uit het vuur zullen halen, terwijl Moskou van zijn bondge- nooten een actie verwacht, nu het eigen winteroffensief op een mislukking is uit- geloopen De verklaring van den Sovjet ambassadeur weerlegt overigens de me- dedeelingen van officieele bolsjewistische en Britsche instanties, die tot dusver be weerd hadden, dat men d’ Duitsche troepen honderden mijlen had terugge dreven. Maar niet alleen Moskou schreeuwt om een „tweede front” om een afleidingsmanoeuvre ergens in de wereld, het is een eisch, w’elke allerwege in het kamp van de democratieën wordt gesteld De meeningen loopen echter sterk uiteen, waar dit nieuwe offensief zou geopend moeten worden Terwijl de Sovjets een actief optreden van de En- gelschen in Scandinavië, in Frankrijk of op ,het Iberische schiereiland eischen, dringen de Anglo-Amerikanen aan op het vormen van een nieuw bolsjewistisch front in Siberië tegen Japan De Austra liërs eischen van Wavell een offensief tegen de Japanners, terwijl Indië hoopt, dat de Australiërs de Japanners zoo sterk zullen kunnen bezighouden, dat hun aan dacht van een aanval op Indië zal wor den afgeleid. Dus de meeningen zijn verdeeld, waar dit offensief „ergens in Europa of in de Stille Zuidzee” moet begonnen worden Men zou er echter verkeerd aan doen uit deze volkomen afwijkende meeningen van de Geallieerde woordvoerders, ten aanzien van de oor logstactiek politieke oneenigheden af te leiden De algemeen geuite wensch naar een nieuw offensief duidt er echter op. dat men voor de komende gebeurtenissen angst koestert Men .vreest, door langer te dralen, in de kaart van Duitschland te spelen, dat nog altijd de sterkste troeven voor de eindoverwinning in handen heeft groeiend tekort aan per soneel. hetgeen uit den aard der zaak de service niet ten goede komt, in aanmerking neemt en in verband met een en an der zijn eischen niet te hoog stelt, heeft men zijn kans op een teleurstel ling al zeer sterk gere duceerd Be hoteliers en restau rateurs zullen natuur lijk hun best doen hun zoo goed mogelijk verzorgen, al verliezen zij niet uit het oog, dat dit hun groote zorg ba ren zal Zij denken aan hun langzamerhand aan merkelijk geslonken voor raad aan de zorg, die zooveel eters, ook al brengen zij hun bonnen mee en geeft het Centraal Distributiekantoor tijdig voorschot, vergen van keu ken en restaurantaan de dranken, welke zeld zamer worden en het on vervangbare keukengerei en dito serviezen. Overigens rekenen zij op de volle medewerking van het publiek, welke onmisbaar is om een voor beide partijen bevredi gend resultaat te be reiken. Bij de plaatselijke distributiediensten kunnen op nader te bepalen tijdstippen tusschen 20 en 31 Maart, de aanvraag formulieren voor extra rantsoenen zeep worden afgehaald. Er zullen extra-rantsoenen verstrekt worden voor een periode van twee maan den, ingaande 1 April, aan melkers, aan personen, die zoogenaamden „vuilen ar beid” verrichten en aan bedrijven, waarin z.g. „vuile arbeid” verricht wordt. Ge diplomeerde bakers, kraamverzorgsters enz. zullen geen extra-rantsoenen ontvan gen, voor zoover zij per 1 Februari j.l. voor een periode van 6 maanden extra- rantsoenen ontvangen hebben. Tot en met 21 Maart a s. geeft de met „226” genummerde, voor gort e d. aange wezen bon van de Bonkaart Algemeen, tevens recht op het koopen van 250 gram aardappelmeelvlokken. Hetzelfde geldt voor de na 21 Maart a.s. voor gort e.d. aan te wijzen bonnen van genoemde kaart. Aangezien tot dusver aardappel meelvlokken slechts verkrijgbaar waren op den havermoutbon, was het, nu geen bon voor havermout is aangewezen, niet mogelijk aardappelmeelvlokken te koo pen. Door de aanwijzing van den gel- digen gortbon voor dit doel, wordt men dus in de gelegenheid gesteld, genoemd artikel alsnog te betrekken -De aandacht wordt er op gevestigd, dat het hier be treft het uitverkoopen van den nog bij den handel aanwezige voorraden De distributiediensten zullen aan per sonen, die in bijzondere gevallen in aan merking komen voor de verstrekking van kousen boven het aantal, dat op de textielkaart verkrijgbaar is, op aanvrage speciale G-punten en kousenmachtigingen uitreiken. Er worden twee soorten, kou senmachtigingen verstrekt één voor per sonen van drie jaar en ouder (met zwar ten opdruk) en één voor kinderen be neden den leeftijd van drie jaar (met rooden opdruk). Op deze kousenmachti ging staat het aantal kousen vermeld, dat op de machtiging mag worden gekocht. De winkelier dient naast de machtiging echter tevens het vereischte aantal pun ten in ontvangst te nemen. oorlog te houden. DE BOMMEN OP MILA8 De Britsche ambassadeur te Ankara, heeft de Turksche regeering meegedeeld, meldt S.P.T., dat de bommen op Milas zijn geworpen door Engelsche toestellen, waarvan de piloten in de veronderstelling waren, boven vijandelijk gebied te vlie- Hij deelde verder mee, dat zijn re geering de ontstane schade in haar geheel ?al ver goeden EEN INTERVIEW MET SARADZJOGLOE De „Popolo di Roma” publiceert een on derhoud, dat haar correspondent te An kara heeft gehad met den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, Sarad zjogloe. die o-.a. verklaarde, dat de doel einden van <je buitenlandsche politiek van Turkije zijn gebaseerd op een strikte neu traliteit, die Turkije besloten is tegen een ieder te verdedigen Saradzjogloe vervolgde, dat Turkije op een kritiek oogenblik met Engeland een verdrag heeft gesloten, dat een voorbehoud bevatte, hetwelk Turkije in staat moest stellen zich niet te laten meesleepen in een combinatie, die vijandig was jegens de Sovjet-Unie. Vervolgens sloot het een verdrag met Duitschland, daar dit land niet met vijan dige gevoelens jegens Turkije was bezield. Duitschland is een oud bondgenoot en vriend van Turkije, met welk land het smartelijke dagen heeft gedeeld. De aan slag op von Papen heeft de algemeene verontwaardiging in Turkije verwekt. Omtrent de betrekkingen met Moskou zei de minister, dat reeds Kemal Ataturk 20 jaar geleden den grondslag heeft ge legd voor een trouwe vriendschap met de Sovjet-Unie en dat Turkije zijn trouw heeft bewezen. Nopens Italië sprak de bewindsman over de mogelijkheden tot samenwerking tus schen de beide landen, geschapen door hun mediterrane karakter en verwantschap in tal 'ran andere opzichten verKiaring van Inónu De president van Turkije, Ismet Inönu, die enkele dagen té Smyrna heeft ver toefd, heeft zich vóór zijn vertrek in een rede tot de bevolking der stad gericht. Met betrekking tot de buitenlandsche politiek zeide de president, dat Turkije consequent den neutralen koers blijft volgen. Het mag evenwel niets nalaten, wat voor de verdediging noodzakelijk is. Deze maatregelen, waarvoor de Turksche bevolking haar offers moet brengen, heb ben eveneens ten doel Turkije buiten den missie en de benoeming van riaalbesparingscommissaris is dezen arbeid ook voor Nederland richting gegeven, waarin de uitvoering der maatregelen, die in v.„ he, alle voor het verbruik .Tj Neder- gTondstoffen \«rant^°or?*t1 J gamenwer- landsche insJ?n^iet opgeroepen, king onder Duitsche leiding o«er On 20 Maart a.s. vindt de eetr 5nties vergadering P^^riXn dlr Nederland- "ai"..?.* «.^.«hu.d." iSato het matenaalverbruik. De Hoogere SS ”-vi Polizeiführer maakt bekend Vóór den len April 1642 moeten in de bezette Nederlandsche gebieden alle per sonenauto's, die een Rijks-Duitsch ken- teeken dragen en alle personenauto’s, die weliswaar een Nederlandsch kentee- ken dragen, doch zich na den 14en Mei 1940 in het bezit van Rijksduitschers be vinden. aangegeven worden. De aangifte dient vóór den len April 1942 te ge schieden bij den voor de woonplaats (in de bezette Nederlandsche gebieden) van den tot aangifte verplichten persoon be voegden politie-officier bij den gevol machtigde van den Rijkscommissaris. Bij de aangifte dient een gereed liggend for mulier te worden ingevuld, dat tegelijker tijd het verzoek tot uitreiking van een kenteeken voor de bezette Nederlandsche gebieden en het verzoek tot verder ge bruik bevat. Van de Veluwe, uit Brabant en Limburg en uit het Noorden des lands komen de berichten over zomertoerisme-preludia. Het plaatsbespreken in de hotels en pensions is in vollen gang en de zomer huisjes vliegen weg. Het-met-vacantie-gaan is tegenwoordig echter niet zulk een eenvoudige zaak en zij, die meenen mochten, dat de ervaring van het vorige jaar richt snoer kan zijn bij het ne men van de noodige maat regelen thans, zal hoogst waarschijnlijk voor on- pleizierige verrassingen worden geplaatst. Er is en hiermee willen wij de vacantiegan gers in spe geenszins al bij voorbaat ontmoedigen alle reden tot ’t stellen van de vraagVerdient het vacantie-toerisme de- zen .-.omer aanbeveling Wij hebben haar voor gelegd aan hen die uit hoofde van hun functie in staat mogen worden geacht een advies te ge ven, waarmee het pu bliek zijn voordeel doen kan. Mr A. J. Roest Crol- lius. directeur van het Bondsbureau van Hore caf, dien wij het eerst Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede: Ten einde zooveel mogelijk de bestaande ongerustheid weg te nemen, welke blijkt uit den stroom van telefonische en schrif telijke verzoeken om inlichtingen omtrent verwanten in Indië, militairen zoowel als burgers, welke bij de Roode Kruis bureaux binnenkomen, wordt er hierbij de aandacht van betrokkenen op gevestigd, dat ieder bericht omtrent overlijden of vermissing van Nederlandsche militairen of burgers in Indië onverwijld door het Roode Kruis aan de naaste familieleden wordt medege deeld, zooals tot dusver gebruikelijk. Dit geschiedt nimmer telefonisch en evenmin rechtstreeks per post. De ontvangst van een brief van het Roode Kruis behoeft dus nooit aanleiding te zijn voor directe ern stige ongerustheid. Voorts wordt er met nadruk op gewezen, dat de verlieslijsten, juist op grond van den hierboven aangegeven gang van za ken. niet gepubliceerd worden en even min ter inzage liggen. VICE-LUCHTMA ARSCH ALK DALBIAC TE CEYLON GEARRIVEERD De voormalige chef van de Britsche luchtmacht in Griekenland, vice-lucht- maarschalk Sir John Henry Dalbiac, is te Colombo gearriveerd. Men brengt dit uit Engelsche bron stammende bericht in ver band met die, welke spreken over de koortsachtige versterking van de verdedi gingswerken voor leger, marine en lucht macht op Ceylon. Tengevolge van het smelten van sneeuw hebben verscheidene rivieren in Roemenië hoog water Het peil van den Donau staat 2 meter boven het niveau, dat tot dusver als gevaarlijk werd be schouwd. De uitzonderlijke was heeft verscheidene overstroomingen veroor zaakt. De stad Giurgiu. een belangrijke haven aan den Donau, is overstroomd. Driekwart van de woonwijken staat on der water. De bevolking heeft voor een groot deel de stad moeten evacueeren telefoon 116300 (zeven lllnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35“37 Giro No. 12500 Bllkantoor: Schevenlngen. Keizerstraat 319, Tel. 550310; Filialen Rllswllk, Kantoorboekhandel Leeuwen- daal Oranlelaan 3, Tel. 119461 Voorburg. Boekhandel H. E. G. Ruys. Heerenstraat 124, Tel. 778038: N.V Kantoorboekhandel Th. J. de Konlng, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263Boekhandel J. B v. Beters |r. 108a Tel 772444 PnohHondel F O Coiivëe von Mnvtnmodreo» Te' 10' Het D.N.B. meldt: Maandag hebben de bolsjewieken hevige aanvallen gedaan op de stellingen van de Duitsche divisie ten Noordoosten van Orel In weerwil van koude en sneeuwjacht werden al deze aanvallen afgeslagen met zware verliezen voor de bolsjewieken. Nog grootere verliezen leden de Sov jettroepen bij hun aanvallen op de stel lingen van een Duitsch legerkorps aan het centrale front Van 5 tot 12 Maart werden al hun aanvallen verijdeld. Ner gens Konden zij de Duitsche stellingen binnendringen. In deze week ver loren zij 5000 man aan dooden en honderden -tan gevangenen. Vports wer den 32 pantserwagens vernield of buit gemaakt Duitsche jagers nebben Maandag Sovjet-vliegtuigen neergeschoten Strijd bij 45 graden koude Naar net Opperbevel der Weermacht mededeelt, hebben Duitsche troepen in den centralen sector van het Oostelijke front sterke vijandelijke strijdkrachten verslagen, die poogden door de Duitscbi stellingen te breken De herhaalde hevi ge bolsjewistische aanvallen werden met zware verliezen voor den vijand afgesla gen Een sterke gevechtsgroep van den tegenstander werd ingesloten en ver nietigd Tijdens een hevigen sneeuw storm en bij een koude van ongeveer 45 graden werden 2 divisies infanterie en 4 divisies cavalerie op zoodanige wijze afgeslagen, dat zij moesten terugtrekken. De vijand verloor meer dan 10.000 doo den. terwijl meer dan 2000 gevangenen in Duitsche handen vielen. 133 stukken geschut en een groot aantal lichte en zware infanteriewapens werden buit ee- maakt Den veertienden dag van het proces te 1 Riom is een begin gemaakt met het getui- I gen verhoor. Er ontspon zich een levendig debat tusschen den eersten getuige, gene- I raai Besson en Daladier. Besson besprak de versterkingswerken in den sector der I Ardennen, de vertegenwoordigingen in den generalen staf, de gebreken in de organi- I satie van het leger en de onvoldoende hoe- veelheid wapenen. Over de diverse onder- I werpen leverde hij een reusachtige hoe- l veelheid cijfermateriaal, waaruit de Fran- sche inferioriteit ten opzichte van de Duit sche Weermacht moest blijken. Aan het slot van zijn betoog wees hij ook op de moreele oorzaken, die invloed hadden uit geoefend op den oorlogsgeest bij de troe pen en de bereidheid der burgerij om het land te verdedigen. °P een vraag van den president of de reorganisatie van den generalen staf na delige gevolgen had gehad, antwoordde Besson geen algemeen geldende meening omtrent dit punt te kunnen uitspreken Aangaande het onvoldoende kader der reservelegers, deelde de generaal mede, 1 dat inzake het aanvullend kader niets was I gedaan Besson hield staande, dat door het I °nvoldoende tankmateriaal het opstellen van een tactiek voor het tankwapen niet m°8elijk was. I “idens het verdere verloop der zitting yerd den beschuldigden gelegenheid ge- I geve.n tot het stellen van vragen aan de I Setuigen ^bat over de onvoldoende I aerjterking van den Ardennensector ont- rt^dtle in een hevige discussie tusschen "en President, generaal Besson, Daladier n' ie»s verdediger Ribet. Daarbij trachtte naladier den generalen staf aan te klaj'fi. wesson beantwoordde de vraag vafi den •®rdediger Ribet, of hij als bevelhebber ip'1 een leger ook een of ander gebrek in feestelijke houding van zijn troep had p?®rnerkt, ontkennend. «•ha l tweede getuige werd generaal Blan- hn,Ld verhoord, die verklaarde, dat de uith'ng van de Fransche troepen bij het *l0reken van den oorlog minder geestdrif- Was dan in 1914. Ook hij noemde de strii^e 'Pferioriteit der Fransche lucht- 'mkrachten tegenover de Duitsche .een Oorzaken van de nederlaag, die het nog een derde getuige was ver- werd de zitting verdaagd „Wij zien duidelijk in, dat de gewel dige taak, die ons niet alleen wordt aan gewezen door den economischen nood dezer tijden, doch ook door den vor- schenden blik in de toekomst, slechts dan kan worden verricht, wanneer boven het egoïsme van ieder afzonderlijk het be lang van het algemeen den doorslag geeft". Op duidelijke en ondubbelzinnige wijze heeft Adolf Hitler met deze woorden te verstaan gegeven, dat na overwinning van de individualistisch-liberalistische opvatting en ideologie, voortaan bij de jeugdige volkeren, die medewerkers aan den opbouw van Europa en de wereld, boven elk persoonlijk belang van den afzonderlijken mensch. de belangen van de gemeenschap, en boven elk persoon lijk voordeel het gemeenschappelijk wel zijn van het volk moeten staan. Ook de arbeid van beroepsgroepen en organisaties van het openbare leven heeft slechts beteekenis, wanneer hij dient tot het welzijn van het geheel. Dit geldt uiteraard vooral voor het econo mische leven van een volk, voor de in dustrie van een land en voor de daarin werkende en scheppende techniek. Het werk van den ingenieur wordt echter zeer bemoeilijkt door de omstan digheid. dat het handhaven der vervaar diging van vele dingen van dagelijksch gebruik eenvoudig niet meer mogelijk is en verantwoord kan worden, doordat de metalen onregelmatig over de wereld verdeeld zijn en er een aanzienlijk ver bruik van schaarsche metalen is. Duitschland heeft sinds vele jaren zijn bijzondere aandacht geschonken aan de kwestie van de metaalpositie in de Europeesche landen en van het metaal- verbruik ter dekking van de behoefte aan goederen van het Europeesche be drijfsleven. Indachtig de verplichting van alle volkeren tot den gemeenschappelu- ken opbouw van ons Europeesche con tinent, is het Duitsche volk bereid het resultaat van zijn moeizaam onderzoek op dit gebied aan zijn Europeesche na buurlanden ter beschikking te ste.*'en- Met de oprichting door den RijKscom- missaris van de Materiaalbesparingscom- i den Mate is thans aan een Minder kalveren beteekent immers niet alleen minder melkdrinkers en dus meer melk voor menschelijk gebruik, doch ook: minder graseters in de weide en dus meer gras voor het melkvee in den zomer en meer hooi en kuilvoer voor het melkvee in den winter. Met elkaar is het aantal kalveren, dat de boer thans doorhoudt dus van zeer grooten invloed op de huidige en de toekomstige melkpositie. Het is daarom, dat de Nederlandsche Landstand zich in het orgaan van de vorige week met „Een ernstig woord tot de veehouders!” gericht heeft. Waarbij uitgegaan werd van het parool: „Meer melk voor ons volk. dus minder kalveren opfokken". Vroeger werd door de Regeering bepaald hoeveel kalve ren opgefokt zouden worden. Die tijd is thans voorbij. Thans bepaalt de boer dat zelf. De verstandige boer weet, w. doen staat. Die houdt geen ka! aan, dus zeker niet meer dan 3 vaarskdL veren per tien koeien. Die 'beseft, dat <tat „Exchange Telegraph” meldt, dat de jroote Japansche transportvloot, die de operaties tegen Java heeft volbracht, Maandagavond is waargenomen ten Wes ten van de Australische kust. De Austra lische luchtmacht levert sindsdien on onderbroken strijd. Oe Japansche vloot- formatie bestaat uit verscheidene kruisers en vliegkampschepen, alsmede uit 40 tot 50 torpedojagers. Op de Japansche steunpunten op Nieuw-Guinea zijn bovendien zeer aan zienlijke versterkingen voor de lucht macht aangekomen, ongetwijfeld een toe ken voor aanstaande groote luchtopera ties, die steeds vooraf zijn gegaan aan Japansche vlootacties. I Volgens een bericht van Associated I Press is generaal Mac Arthur benoemd I tot opperbevelhebber in Australië. Het ministerie van Oorlog van de Vereenigde Staten heeft medegedeeld, dat generaal Mac Arthur, die tot nu toe het bevel over de Amerikaansche strijdkrachten op I Luzon voerde, in Australië is aangeko- men, om aldaar het opperbevel over de Amerikaansche strijdkrachten over te nemen Het ministerie verklaarde verder. i jat om deze benoeming door de Austra- J lische regeering was verzocht en dat I Roosevelt den 22en Februari Mac Arthur het bevel had gegeven zijn hoofdkwartier I van de Philippijnen naar Australië te verplaatsen. Generaal-majoor Wainwright is be noemd tot opperbevelhebber van de Ame- I rjkaansche troepen op het schiereiland Balanga. De Japansche luchtmacht heeft in Bir ma thans de volledige heerschappij tn de lucht aldus de „Nitsji Nitsji”. 5u vrijwel alle Blenheim-i>ommenwer- pers zijn neergeschoten, hebben de En- geGchen nog slechts Spitfire- en Curtiss P-40 lagers tot hun beschikking, waar mede zij nuttelooze guerQla-aanvaUen op de Japansche bases ondernemen. Uit Calcutta wordt gemeld, dat het l Br;tsche opperbevel in Noord-Birma een nieuw front tracht te vormen, om den Ja- I panners den weg naar Bengalen te ver- sperren In Noord-Birma stroomen Chineesche elite-troepen tezamen om het front al daar te versterken. Militaire kringen te New York zijn van meening, dat in Birma een oorlogpauze van een half jaar tot stand zal komen, indien de strijd niet voor midden Mei as. is beslist Op het oogenblik heerscht in Birma de droge periode, doch over een maand of twee doet de regentijd zijn in trede aldus S.P.T. Domei bericht uit Nanking, dat Tsjoengking-China in een cies. waaronder Hoenan, Setsjewan Sikang, in het Noordwesten van het land pest heerscht. Deze plaag is vooral hevig in de provincies Soeian en Ning-Sia, waar zij zich dagelijks verder uitbreidt. I Reeds een millioen slachtoffers onder de I bevolking zouden in de bergen en vlak ten op zoek naar redding rondzwerven

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1