TIMOR -GEHEEL BEZET SCHANDALIGE WOONTOESTANDEN No. 18135. 1942. Donderdag 19 Maart. EU Op Sumatra Padang bereikt Opvoering der kolen productie VERDUISTEREN Stabilisatie van het renteniveau ZELFBESTUUR IN LIT MEN, LETLAND EN ESTLAND BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 te Opmarsch vordert snel eit T aan- van voorziening De eerste phase op een 3% procent- basis bereikt i plantsoenen de voedsel- n Krotten net een weekhuur van ƒ2.75 De stadsparken en ten dienste Laft.-geaera»! G. B. NooAeven van Goor f Amerikanen vernietigden eigen oorlogsschepen Bekendmaking Zondagsarbeid in de mijnen Banken door Japanners OTergenomen en boonen- Gevaar voor volksgezondheid Ongelooflijke toestand De benoeming van Mac Arthur Het passeeren van de Duitsche oorlogsbodems Goede wil tot samenwerking De toestand op Java HAAGSCHE COURANT IS kunnen AJ<P-correspondent Berlijn operaties in den t Boven- 9 Polygoon-M eyer) 6 De Führer tijdens zijn rede. expositie is te beschouwen als een ver volg grooter schaal met zooveel l5f a 7« ie. 29 en de ma sel •or Tie PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 1—5 reg. f 1.75 Iedere reg. meer tot 10 reg 45 ct.. iedere reg. meer 50 ct. Reel. 95 ct. p. reg. Bewijsnumm. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct.. buiten volgens posttar. Bij vooruitbet.: Kleine Adv. 95 ct.; Dienstaanb. 75 ct.. Adv. met ..Br, a. h. bur. v. d. bl.” 10 ct. meer. v«l» 'IA, fen on mg 'au H. lit. 'Ut 3. nd o. 7.50 uur nam. tot 7.45 uur v.m. M aan: 19 Mrt. op 9.02 v.m., onder 10.43 n.m. 20 Mrt. onder 11.47 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 m—^■a^—a— PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd met „Kikeriki”, ..De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijblad” en „Letterk. Bijblad” 3.15. Fr. p. p. met Modeblad 4.20, z Mode blad 3.95. Buitenland 9.45. Bij postkant tegen de geldende goedgek. abonnementsprijzen. Afz. nummers 5 et-, fr. p. p. 10 ct. helaas brachten hier tal «n. ko. tik, op 9.25 v.m., Heidengedenkdag 1942 te Berlijn. Na de plechtige kranslegging bij het ge- denkteeken Unter den Linden, begroet de Führer gewonden uit den huldigen oorlog. (WeltbM-Polygoon) Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft de plaatsvervangende Britsche minis terpresident, Attlee, in het Lagerhuis be kend gemaakt, dat de regeering het rap port ontvangen heeft van den rechter van onderzoek en zijn commissie over het pas- seeren van de drie Duitsche oorlogssche pen in het Kanaal. Op een reeks vragen, die hierop gesteld werden, verklaarde Attlee, dat hij geen nadere inlichtingen kon verstrekken, daar hij „daarmede Duitschland zou helpen”. Om dezelfde redenen was het niet moge lijk het rapport te publiceeren. Attlee zei- de echter verder, dat de algemeene con clusie in het onderzoek, afgezien van eenige punten „geen belangrijk gebrek aan vooruitzienden blik, samenwerking of or ganisatie hebben doen blijken”. Verschei dene leden van het Lagerhuis verzochten dringend om meer inlichtingen, maar Att lee weigerde zijn verklaringen aan te vul len. Hij beloofde echter, te zullen overleg, gen, of hij in een geheime zitting meer zou kunnen vertellen. 152} 6.7t Het Amerikaansche ministerie van ma rine heeft volgens Radio New York mee gedeeld, dat bij de evacuatie van de Phi- lippijnen en van Java verscheidene Ame rikaansche oorlogsschepen door de Ameri kanen zelf zijn vernietigd. Zoo zijn de duikboot „Shark” in Manilla en de torpe dojagers ..Sealion” en „Steward” in Soera- baja in het droogdok vernield. DE ACTIE VAN DE JAPANSCHE LUCHTMACHT Curtin, de Australische minister-presi dent, heeft gisteravond verklaard, dat Japansche vliegtuigen gisteren tweemaal Toelagi, den zetel van het bestuur over de Salomons-eilanden, hebben aangevallen. Het eiland Florida in dezelfde eilanden groep, is, naar de Britsche berichten dienst meldt, eveneens met bommen be stookt. Het A.N.P. meldt uit Londen Na een blindedarmoperatie is in Engeland over leden luitenant-generaal G. B. Noothoven van Goor. Generaal Noothoven van Goor werd 30 Januari 1874 te Gouda geboren. Tot 1923 was hij officier in actieven dienst, daarna werd hij reserve-officier. Bij den aanval op Nederland was hij leider van een militaire missie te Brussel. zijn in den verbouw en het nuttigst voor de consumptie. De opbrengst is bestemd voor de gezinnen van armlastigen met drie en meer kinderen. Deze nieuwe bestemming der parkea en plantsoenen zal echter niet beteekeneo, dat den Haag nu louter moestuinen bin nen zijn bebouwing krijgt. Immers, de meeste plantsoenen bezitten borders, met bloeiende heestergewassen en bloemplan ten en deze blijven behouden. Men zal dus aan het nuttige doel niet 511e fleur behoe ven op te offeren. Voorjaarsbloemen in het Rosarium Bovendien krijgt de burgerij, aldus de heer Doorenbos, een compensatie, in de tentoonstelling van voorjaarsbloemen .n het Rosarium, waar in het najaar 75.000 hyacinten en narcissen zijn gepoot. Deze positie is te beschouwen als een ver lig op die, welke het vorige jaor cp 1 „„1 1 succes in het Zuiderpark .gehouden werd. Daar zal men echter ook dezen voor-zomer nog de kleur en de geur van tienduizenden bol gewassen kunnen genieten. Aan de tentoonstelling in het Rosarium geeft wederom de Nederlandsche Vereen, v Bloembollencultuur haar medewerking. Het ligt in het voornemen, in het najaar op dezelfde plaats, en met medewerking van de Ned. Dahlia-vereeniging, een da- hlia-show in te richten. Voor het jrolgend jaar heeft de direc teur het oog op het plantsoen langs de Sportlaan, om daar een groote tentoon- - - ---- «mw-m stelling van voorjaarsbloeiers in te ricnw twee producten, welke het gemakkclijksd ten. Zoo kr.ijgj, elke stadswijk haar beurt. JAPANGOHE WAARSCHUWING AAN AUSTRALIË De wc voer der van de Japansche re geering ixcaft een nieuwe waarschuwing tot Australië gericht en het land aange maand zijn houding te herzien alvorens de catastrophe over het land losbarst, aldus S.P.T. Telefoon 116J00 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35~37 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319, Tel. 550310 Filialen: Rijswijk, Kantoorboekhandel Leeuwen- daal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. B. v. Seters jr., Theresiastraat 108a, Tel. 772444; Boekhandel F. D. Couvée, van Hoytemastraat 66, Tel. 721187. m—chim—vwituk-mu ii bmiwbw— De meldt De benoeming van generaal Mac Arthur tot opperbevelhebber van de gezamenlijke Geallieerde strijdkrachten in den Zuid- Westelijken Pacific laat het trekken van verschillende conclusies toe, zoo meent men hier in deskundige kringen. Voor eerst en voornamelijk wel deze, dat het dus in Australië alweer om een defensie- ven krijg zal gaan, vermits Mac Arthur zich vooral naam gemaakt heeft door zijn verdediging van het schiereiland Bataan, bij Manilla. Het roepen om een offensief in Anglo-Amerikaansche kringen heeft dus geen gehoor gevonden. Te oordeelen naar het potentieel van Australië en daartegenover de aanvalsterkte der Ja panners blijft den Australiërs ook niet veel anders over, meent men en Mac Ar thur’s lot zal wel zijn om alweer ergens op het Australische continent een klein plekje te verdedigen, gelijk dat op Luzon is gebeurd. Voorts wijst men er op, «Jat Wavelfs overplaatsing naar Britsch-Indië dus wel degelijk een degradatie was, daar zijn functie thans herleefd is en eenvoudig door een ander bezet. Dat deze benoe ming van Mac Arthur juist op verzoek van Australië is geschied, maakt de vernede ring voor Wavell en voor geheel Enge land des te grooter. De nadere mededeeling uit Washington, dat Roosevelt reeds 3 weken geleden de benoeming aan Mac Arthur gaf, maakt thans eerst recht de gebeurtenissen op Java duidelijk. Wavell ging niet heen, omdat de verbinding tusschen Australië en Indië toch verbroken was. en er dus van een eenheidscommando geen sprake meer kon zijn, doch eenvoudig. omdat men Wavell’s optreden als opperbevelheb ber mislukt achtte en reeds zijn Opvolger had aangewezen. Het door Mac Arthur geëischte uitstel voor het nemen van toe bereidingen alleen gaf Wavell gelegen heid zijn mooie rol te spelen. Het ge- heele gebeuren werpt, zoo meent -men hier, een schel licht op den radeloozen toe stand in de Anglo-Amerikaansche landen. De Australische minister-president Curtin heeft meegedeeld, dat de benoe ming van Mac Arthur tot opperbevelheb ber in Australië een gevolg is geweest van een verzoek van de Australische re geering en dat Churchill hiervan in ken nis is gesteld. Het Rijkscommissariaat maakt bekend De cotnmissaris-generaal voor Bestuur ^en Justilie heeft op grond ven art. 3 der veaordening no. 108/’40 (vierde verorde- imng over b^zondere bestuvrrsrechtelijke maatregelen) benevens art. 4 eerste alinea, van verordening no. 3/’4O over de uitoefening van de regeeringsbevoegd- heden in Nederland benoemd den vee arts dr. W. P. C. Bos te Winterswijk tot burgemeester van Winterswijk en den boer G. H. Claessen te Meleck-Herken- bosch tot burgemeester van St, Odilien- berg. Teneinde de kolenproductie in de Neder landsche mijnen nog meer op te voeren, wordt, met ingang van Zondag a.s„ de Zondagsarbeid in de mijnen ingevoerd. Ieder mijnwerker zal hiervoor bij toer- dienst in aanmerking komen. De kolen winning wordt continubedrijf Ter toelichting op dit belangrijke besluit der mijndirecties, werd ons het volgende meegedeeld: Achteruitgang van de kolenproductie brengt als onvermijdelijk gevolg de ont wrichting van ons economisch en sociaal leven met zich. Er is inderdaad reden te vreezen, dat die productie achteruitloopt. De jongste productiecijfers laten geen andere conclu sie toe Immers, zij toonen een verminde ring in de dagproductie van pl.m. 10 pCt. vergeleken met het vorige jaar. Dit verschijnsel heeft met, door velen ten onrechte veronderstelde, sabotage niets te maken. De bruto-productie is namelijk vrijwel dezelfde gebleven, maar het per centage steenen is, als gevolg van tech nische omstandigheden, veel grooter dan normaal. Hierbij voegt zich nog het feit, dat men thans een slechte kolenlaag in exploitatie heeft, waarvan het nadeelig ef. fect zich nu des te sterker doet gevoelen. De invoering van den Zondagsarbeid zal een belangrijke stijging der productie mo gelijk maken, o.a. ook, omdat nu een continu-winning plaats kan hebben. Die productievermeerdering is van groot belang, niet alleen voor de huisbrandvoor- ziening, maar ook en vooral voor ons in dustrieel apparaat, dat daardoor in staat wordt gesteld zijn opdrachten uit te voe ren, hetgeen den arbeiders de mogelijkheid biedt in eigen land te blijven werken. Tenslotte beteekent verhoogde kolenpro ductie vermeerdering van de stikstofwin- ning en daardoor meer kunstmest, waar mee uiteraard de voedselvoorziening direct gebaat is Gazoo* voor aardappelen- tedt bestemd De Haagsche burgerij zal dezen zomer haar parken en plantsoenen, op een en kele uitzondering na, niet in de fleur zien van andere jaren. De bloemenpracht van geraniums en begonia’s, van violen en gladiolen, van dahlia’s, phloxen en wat verder tot de perkbeplantingen behoorde, zal plaats maken voor prozaischer, maar onder de huidige omstandigheden, nutti ger gewassen als boonen en aardappe len. Toen wij den directeur der Gemeente- Plantsoenen, den heer S. G. A. Dooren bos, de vraag stelden, hoe, na den har den winter, onze plantsoenen er uit zou den zien, kregen wij dit verrassende ant woord. Voor het belang van de voedselvoorzie ning moet, zoo voegde hij er aan toe, ook de sier der Haagsche stadsparken en plantsoenen wijken, een beslissing, waar mee de burgerij het ongetwijfeld eens zal zijn. Het is de bedoeling, dat alle gazons en de daarin opgenomen perken, worden omgespit en verder in orde gemaakt voor den teelt van aardappelen, en boonen. de „Slaapplaatsen” In het kleinste daarvan, dat zeker voor arrestantenhok zou worden afgekeurd, staat een met kunst- en vliegwerk bij el kaar gehouden ledikant voor vijf kin deren een hoop vodden, in den anderen hoek, dient tot slaapplaats van de overige kinderen Hoe koud de stumpers het gehad moe ten hebben in de achter ons liggende maanden is niet moeilijk te raden, als men weet, dat het dak gaten van een vuistbreedte vertoonde. Een deur voor afsluiting is er niet en de niet meer heele ruit laat regen en wind vrij spel. Een toilet is voor de bewoners een on bekend begripin de plaats daarvan wordt gebruik gemaakt van eenton. In het kleine benedenkamertje hokt de familie bijeen. De man. ziekelijk (wat een wonder is steuntrekker. Veel heb ben de betrokken instanties zich niet aan het gezin gelegen laten liggen. Deze menschen moeten iedere week f 2.75 uit leggen, om ten minste iets te hebben. op Java zijn te Tokio berichten ontvangen, waaruit blijkt, dat door de Japansche militaire autoriteiten alles wordt gedaan om het leven aldaar weer in normale banen te leiden. Overal is de bevolking, voor zoover zij tijdens de krijgsoperaties de steden en dorpen had verlaten aan gespoord om terug te keeren. De win kels zijn voor het grootste deel heropend ook het verkeer is hervat. Naar verder wordt gemeld, zijn in- tusschen de Nederlandsch - Amerikaan sche. Tsjoengking- en Nederlandsche banken door de Japansche autoriteiten overgenomen. De Chineezen op Java zijn door het Japansche militaire bestuur gewaarschuwd voor anti-Japansche acti viteit. Te Batavia hebben de Chineezen een massabijeenkomst gehouden, waarin tot samenwerking met Japan voor den opbouw van Groot-Oost-Azië werd be sloten. Tevens hebben de Japansche mili taire autoriteiten den Chineezen. die, zooals bekend, een aanzienlijk deel uit maken van de Ned.-Indische bevolking, bescherming en het recht van verder in den handel werkzaam te blijven toege zegd. In de voorsteden van Soerabaja zijn, evenals in de overige petroleumgebieden, de Japansche troepen ijverig bezig met het blusschen van petroleumbranden en met het weer in bedrijf stellen van ver nielde installaties. Voor de gebieden in Oost-Java hebben de Japansche autoriteiten een plan uit gewerkt voor een snellen wederopbouw. Japansche tijd ingevoerd Met ingang van middernacht 19 op 20 Maart zullen in Oost-Java, met inbegrip van Soerabaja de klokken gelijkgezet worden met die van Tokio. Tot nu toe was de tijd te Soerabaja 14 uur ten ach ter bij Tokio. Een toilet, waarv.an menschen gebruik moeten maken. Links de waterleiding, waar het eten wordt schoongemaakt Met betrekking tot den toestand Men zal zich herinneren, hoe eenige weken geleden Heerbanleider Feenstra in een fel betoog tal van wantoestanden op sociaal gebied in onze gemeente sig naleerde. Met een prijzenswaardige voortvarendheid zijn sindsdien voorzie ningen getroffen, welke tot direct resul taat hebben geleid en reeds nu is duide lijk aan den dag getreden, dat het ter rein. waarop krachtdadig moest worden opgetreden, buitengewoon omvangrijk is. Zoo kan gezegd worden, dat er in enkele stadswijken woningtoestanden heerschen waarop dezerzijds reeds vroeger is gewezen welke ten hemel schreien. Uit eigen aanschouwing heb ben wij dit dezer dagen wederom kun nen ervaren. Hierbij is bij ons de vraag gerezen, hoe het mogelijk is, dat in een geordende gemeenschap, in het hartje van een stad, die tot de welvarendste van ons land kon wor den gerekend, dergelijke misstanden zich hebben kunnen handhaven. In behuizingen, welke geenszins spraak kunnen maken op de qualificatie „woningen”, welke nog te erg zijn om er beesten in onder te brengen, leven men schen, van elke levensvreugde gespeend. En dat in den Haag, waarvoor groot- scheepsche campagnes zijn gevoerd onder den titel „de model woonstad”, De praatgrage gemeente is zoo vlug met haar oordeel en ziet in het signaleeren van dergelijke misstanden gauw een propagan- da-middel van een politieke partij. Het gaat hier echter om menschen, die van welke politieke gezindheid zij ook zijn uit den ergsten nood geholpen moeten worden. En er is veel, heel veel te lenigen, waarbij het niet aangaat, dat men zich door een schouderophalen onttrekt aan daadwerkelijken steun. Schier ondenkbaar Wij bezochten hofjes aan de Koning straat en aan de van Ravesteinstraat. Het ..Koninginnehof.je" omvat een 15-tal woningen, waarvan zeker 90 pCt.. gezien den toestand waarin ze verkeeren. on verwijld onbewoonbaar moeten worden verklaard. In een dezer krotten woont een gezin, bestaande uit man, vrouw en 9 kinderen. Middels een trap, waarvan de beklim ming de noodige behendigheid ver- eischt, wordt een zolder bereikt, of laten we liever zeggen een in twee deelen ge scheiden ruimte- Geïnterneerden bevrijd Japansche strijdkrachten hebben 163 Japansche burgers bevrijd uit een inter- neeringskamp nabij Tjilatjap. E STRIJD IN BIRMA Naar de Britsch-Indische radio meldt, zijn Britsche troepen in de buurt van Shwegyin in gevecht gewikkeld met Ja pansche en Birmaansche troepen, die schouder aan schouder tegen de Britten strijden. Volgens den Britschen nieuwsdienst Zijn de Japansche aanvallen in Birma in de eerste plaats gericht op de rivier de Irawadi en den weg naar Prorne en gaan voorts langs den weg naar Mandalay. GROOTE VELDSLAG N4 NOO9D- THAM.AND De correspondent van „Exchange Tele graph” in Birma bericht, dat er op het oogenblik een groote veldslag wordt ge leverd tusschen Chineesche en Thailand- sche troepen. De gevechten spelen zich in Noord-Thailand af op ongeveer 100 k.m. ten Noorden van Tsjiandg-ai. ZUIVERINGSACTIE IN ZUID-CHINA Uit Zuid-China wordt gemeld, dat de Japansche troepen, in nauwe samenwer king met eenheden van de vloot, Dins«iag een zuiveringscampagne zijn begonnen in de delta van de Paarlrivier. De Japan ners worden hierbij geholpen door Chi neesche troepen, die behooren tot de na tionale regeering van Nanking. hetgeen ze weidsch hun ..huis” noemen. In een ander hok sliepen de kinderen in een soort kast, waarvan de deur was weggenomen. Wat zouden we uitweiden over de verdere inrichting Het was overal even erg en ontstellend Onze gang door de hofjes in de Ko ningstraat en de van Ravesteinstraat was een trieste Het gelaat van de hier wonende menschen droeg onmisken baar het stempel van zorg, zorg en nog maals zorg. Wat de winter voor de_e menschen is geweest, laat zich niet be schrijven. De z.g. voortuintjes waren mestvaalten gelijk. Men begrijpt, welk een gevaar hierin schuilt voor de volks gezondheid. In enkele woningen in het hofje aan de van Ravesteinstraat bleken weinig hokvaste menschen te wonen. Inderdaad moet gezegd worden, dat zindelijke huis vrouwen met weinig middelen, veel lof waardigs hebben weten te bereiken. Duitsche autoriteiten, die ons op deze woningtoestanden helaas opmerkzaam moesten maken. brachten terecht naar voren, dat hier een taak 'igt voor de bevoegde instanties. In een goede volksgezondheid bezit ons land een groot kapitaal. Oorlogsomstandig heden mogen geen reden zijn, dat die volksgezondheid in het gedrang komt. Een eerste vereischte is een behoorlijke huis vesting. Extra voeding Den mijnwerkers zal ter compensatie van de verhoogde arbeidsprestatie, een extra rantsoen brood van 2000 gram en van 600 gram vleesch, beide per maand, worden toegekend, boven den toeslag voor zeer zwaren lichamelijken arbeid. Opslag huisbrand dezen zomer? Men legde er voorts in de toelichting den nadruk op, dat, in tegenspraak op de geruchten, de export naar Duitschland geenszins de oorzaak is van de impasse, waarin wij dezen winter, inzonderheid wat den huisbrand betreft, verkeerden. Sinds 1 November van het vorige jaar vond geen export van kolen naar Duitsch land plaats, zonder import van een gelijk waardige hoeveelheid steenkool. Deze uit wisseling is noodig om onze industrie te voorzien van de kolen, welke hier niet ge wonnen worden. Het is de bedoeling der Duitsche auto riteiten deze verhouding te handhaven, d.i. geen export zonder een compenseerenden import. Dit opent wellicht de mogelijkheid (deze verklaring werd gegeven naar aanleiding van een desbetreffende vraag), dat men dezen zomer huisbrand zal kunnen op slaan. Den mijnarbeider komt, evenzeer ais den boer, de dankbaarheid toe van bet ge- heele volk, dat hij, door opvoering van zijn persoonlijke arbeidsprestatie, ons econo misch leven zulk een gewiehtigen dienst kan en w>fl bewijzen. De waarn. secr.-gen. van Financiën, mr. M. M. Rost van Tonningen, heeft, zooals bekend, geen goedkeuring gehecht aan het aanbod van de Nationale Hypo theekbank aan de pandbriefhouders, waarbij deze in de gelegenheid worden gesteld de uitgelote 34 pCt. pandbrieven om te zetten in 3— 3j pCt. pandbrieven tot den koers van 99 pCt. Eveneens heeft de Friesch Hollandsche Hypotheekbank moeter. afzien van de uitgifte van 3 pCt. stukken tegen een koers van 98 pCt.. waarna thans de aangekondigde uitgifte van 33J pCt. pandbrieven door de Utrechtsche Hypotheekbank is ingetrok ken. Naar aanleiding hiervan heeft een re dacteur v?n het A.N.P. een onderhoud gehad met mr. M. M. Rost van Tonnin gen over de motieven, die hem tot dit besluit hebben geleid en over de conse quenties, die hieruit voortvloeien voor de toekomst. Van het eerste moment af. dal functie trad, heb ik er doelbewust naar gestreefd, aldus de waarn. secr.-gen., om een goedkoope rentepolitiek te volgen (in dit verband mogen wij o.a. verwijzen naar een uitlating in het jongste jaar verslag van de Nederlandsche Bank, waarin mr. Rost van Tonningen in zijn hoedanigheid als president van deze in stelling een 34 pCt. rentebasis ten sterk ste heeft gepropageerd). Met het bereiken van het 34 pCt. ren tetype was de eerste phase afgesloten. De laatste 31 pCt. Staatsleening is uit gegeven tegen een koers van 97' pCt., zoodat hierop het netto rendement nog hooger was dan 34 pCt. Ongetwijfeld zal deze leening binnen niet al te langen tijd den parikoers bereiken, zoodat hiermede een renteniveau van 34 pCt. voor de Staatsleeningen definitief een feit is ge worden. Provinciën, gemeenten en hypotheek banken werden in de afgeloopen periode vrijgelaten om voor hun schuldbrieven een 3» pCt. basis te bereiken. De waarn. secr.-gen. van Financiën heeft aan Bin- nenïandsche Zaken hierbij echter als voorwaarde gesteld, dat de looptijd van deze 34 pCt. leeningen van openbare lichamen minstens 20 jaren moet zijn. Wat de pandbrieven betreft bevinden wij ons reeds op een renteniveau, dat een half pCt. onder het niveau ligt, dat in Duitschland is toegestaan Men wil na melijk ook in Duitschland met een zoo- danigen diepen val van den rentevoet, dat de spaarzin van de bevolking daar door zou worden tegengegaan. Boven dien wil men geen al te groote schomme lingen in den rentevoet in het algemeen. Het is immers te verwachten, dat zich bij een sterken opbloei van het bedrijfs leven na het sluiten van den vrede een zeer groote vraag naar kapitaal in Euro pa zal voordoen. Wil men in dat geval, dat de rentevoet niet te zeer stijgt, dan dient men er ook voor te waken, dat de rente thans niet te sterk daalt. Het voornaamste motief, waarom men den rentevoet op een 34 pCt. basis wil handhaven, is den spaarzin van de be volking niet tegen te gaan. Dezer dagen is ook met de Rijksfond- sen overleg gepleegd, teneinde deze in stellingen in het kader van de algemee- ne rentepolitiek te betrekken. Opgemerkt moet worden, dat op het gebied van de hypotheekverleening natuurlijk ook aan particulieren beperkingen in zake het renteniveau zullen worden op gelegd Er zal derhalve voor gezorgd worden, dat verzekeringsmaatschappijen en andere instellingen, alsmede particu lieren, aan de hypotheekbanken geen on- gewenschte concurrentie zullen kunnen aandoen. Hierover zijn thans besprekin gen in voorbereiding. Het ligt dus in de bedoeling, de hypotheekrente eveneens te stabiliseeren; over de desbetreffende ta rieven worden thans nog besprekingen gevoerd. Men mag echter wel aannemen, dat deze gebaseerd zullen zijn op een tarief van 3J a 4 pCt. Tenslotte ligt het in dit verband ook in de bedoeling, het vaststellen van een marge tusschen de hypotheekrente en de pandbriefrente aan een onderzoek te onderwerpen. Over percentage hiervan kon mr. Rost van Tonningen echter nog niets in het voor uitzicht stellen. Het blijkt dus. dat men zal streven naar een handhaving van de 34 pCt- rente en naar het vewnijtien van te groo te schommelingen in het renteniveau in de toekomst. „De intieemsche bevolking van bet be zette gebied m bet Oosten heeft gedu rende den strijd en de bezetting van het land zooveel bewijzen van haar goeden wil tot samenwerking gegeven, dat het toestaan van een verstrekkend zelfbe stuur mogelijk is,” aldus wordt gezegd in een decreet, door minister Rosenberg voor het Rijkscommissariaat „Oostland” uitgevaardigd. Door dit decreet wordt in de districten Litauen, Letland en Est land een nieuwe regeling gegeven voor het bestuur met verantwoordelijke mede werking der landelijke autoriteiten. De Duitsche leiding in de drie districten vormt een controleerend bestuur, terwijl de rechtstreeksche bestuurswerkzaamheid door de autoriteiten van het land zelt moet worden uitgeoefend. Het Duitsche gezag en de politieke leiding ressortee- ren onder den Rijksminister voor het be zette gebied in het Oosten. Het landelijke bestuur wordt uitge oefend door de eigen, dus de Litausche, Letlandsche en Estlandsche organen en autoriteiten, die worden benoemd óf rechtstreeks door de Duitsche burgerlijke autoriteiten óf met haar toestemming. Door deze reorganisatie hebben dé 3 Baltische volken gelegenheid gekregen, daadwerkelijk mede te werken aan hét vormen van hun bestaan. Bovendien heb ben zij een vérstrekkende verantwoorde lijkheid gekregen Het tot het buitenland behoorende district Wit-Roethenië kon in deze regeling niet worden opgenomen, doordat hier, tengevolge van de langduri ge bolsjewistische heerschappij, de voor waarden van organisatorischen en perso- neelen aard nog niet aanwezig zijn. Een nationale taak Ons land bezit een instituut, dat in zijn korte bestaan reeds zegenrijk werk verricht heeft. Doch de Nederlandsche Volksdienst, het instituut dat wij hier op het oog hebben, kan pas tot volle ontplooiing komen, wanneer een ieder zijn schouders onder dit werk zet. Het is zoo gemakkelijk een ander het werk te laten opknappen. Men houde evenwel dit goed voor oogen. dat men met het uitoefenen van critiek die bij nader onderzoek meestal geen steek houdt met verdachtmakingen alleen dit be reikt, dat duizenden landgenooten van alle hulp verstoken blijven. Het werk blijft voortgaan, alleen bereiken de achterdochtige betweters, dat hun mede burgers langer in hun ellendige omstan digheden zullen moeten blijven voort ploeteren. ..Winterhulp” is maandenlang het on derwerp geweest van de meest denkbare achterdocht. De resultaten ten dienste van de gemeenschap hebben evenwel alle critiek doen verstommen en wij schreven het reeds bij de laatste collecte Winter hulp begint aan sympathie te winnen. En zoo zal het ongetwijfeld ook met den Ne- derlandschen Volksdienst gaan Deze dienst zal zich dirert gaan be zighouden met de erbarmelijke woning toestanden. Men late alle vooroordeel varen en de twijfelaars, of zij, die meenen, „dat het heusch zoo erg niet zal zijn,” overtuigen zich zelf ter plaatse. Hun er varingen zullen dezelfde zijn als de onze. Met waardeering kan getuigd wor den van wat in het verleden voor de verbetering van woningtoestanden is ge daan. De groote verdeeldheid onder de daarmede belast zijnde instanties was oorzaak, dat vele misstanden bleven voortbestaan. Thans is gelukkig de taak tot leniging van den nood gecentraliseerd. Thansmaar veel te laat. Wat heb ben in het verleden de vertegenwoordi gers der burgerij, die 45 gemeenteraads leden, gedaan tegen dit ten hemel schreiende krottenschandaal? Zeker, er is in den Raad over gesproken, maar er is niets aan gedaan, zoodat wij thans de schande beleven, dat zelfs buitenlanders zich met deze aangelegenheid moeten be moeien. Het gemeentebestuur treft in deze toch wel een ernstig verwijt. Wij vernamen nog, dat de wnd burge meester van den Haag Dinsdag j.l. een bezoek aan de hofjes heeft gebracht. Iedere goede vaderlander heeft den moreelen plicht, den Nederlandschen Volksdienst in zijn streven te steunen. Het gaat hier om sociaal achtergestel- den en de leus moet zijn: -Allen voor één, één voor allen!” Heerbanleider Feen stra heeft direct 40 van zijn vakbekwame menschen afgestaan om in den hierboven geschetsten ergerlij ken toestand de eer ste verbeteringen aan te brengen. Het zijn schilders, timmerlie den en behangers, die onmiddellijk aan het werk zullen gaan. Ook de N.S.V.O. zal haar aandeel leveren, evenals de sociale afdeelirg van de N.S. B. in onze stad. Men waardeere deae staaltjes van gemeen schapszin. Velen zuL- len er wel bij varen! De Japansche strildkrachten hebben op het eiland Timor op 12 Maart hun ope raties voltooid met beëindiging van de actie tegen de resten van de Geallieerde troepen, die in den Westelijken sector van de hoofdstad van Portugeesch Timor, Dilli, bescherming hadden gezocht. De Japansche strijdkrachten, die 12 Maart waren geland aan de Noordoost kust van Sumatra, hebben in 6 dagen tijds MO k.m. afgelegd en gisteren de belang rijke stad Padang bereikt. De operaties op Sumatra zijn, naar de frontcorrespondent van de „Tokio Asahi Sjlmboen” meldt, met de bezetting van deze belangrijke havenstad in zoover min of meer geëindigd, omdat thans alle be langrijke bases op dit groote eiland, dat groote strategische beteekenis heeft, voor nieuwe operaties in den Indischen Oceaan, zich in Japansche handen be vinden. De op de Philippijnen opereerende Ja pansche troepen, die 27 Februari op het eiland Mindoro bij Calapan zijn geland, hebben het steunpunt San José in het Zuiden van Mindoro bezet en het aldaar gelegen vliegveld veroverd. De plechtigheid in het Tuighuis.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1