HAAGSCHE COURANT CIRCUS HOLK BINNENLAND BUITENLAND Donderdag 19 Maart 1942 De distributiebonnen Het getuigenverhoor te Riom Het achtste leerjaar TWEEDE BLAD voor het De Turksche politiek De strijd in het Oosten FEUILLETON VERBODEN TOEGANG Verplicht rittenboek personenauto’s Geallieerden verloren 16 mil Hoen ton scheepsruimte Duitsche distributiebescheiden moeten bij verlof zijn ingeleverd De bolsjewieken in Iran Oproep fte tekortkomingen van Fransche leger „Over draaien gesproken’’ Duitschers gelieven hiervan kennis te nemen! Verklaring van president Inönu Bekendmaking Bolsjewieken oorlogsmoede Bet „Nederlandsch Instituut voor Volkshuishoudkundig onderzoek” mb de boeren Onze legionnairs in hun winterstellingen weder moge hik te meteen Polygoon-Sager*) 3 ArtHcel Bon Aantal t.M» van Ons besluit ten T 90 0 2 Eenh. acteooKtoe mijn- Amsterdam. De dooi is ingetreden en de ijsbrekers helpen een handje mede om zoo spoedig mogelwk de scheepvaart Haard k. Haard, k. Haard k. 14 k.g. A kg. personenwagens, van Rijst Scheerzeep Suiker Vet Vleesch Vleesch Zeep Zeep Zeep Zeep Toiletzeep Toiletzeep 13a 13b No. 18135 van voor van bureau, stede moet Plein 1813 van en geheele tegen de kunnen 211 228 G H G M (Nadruk verboden) □oor de vernietiging van weer 49.000 brt. vijandelijke koopvaardijscheeps- ruimte door iruitsche duikbooten, heeft het totale cijfer der sinds het begin van den oorlog door Duitsche wapens tot zinken gebrachte Anglo- van t.w. Centr. v. Gen. Anthr. Gen. Turf Periodebon Pariodebon Brandstoffen 30 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 Aoril 14 April 11D, 12D L 213 13 13a 13b 13 13a 13b 10C,10D 226 31 Mrt. 31 Mrt 14 April 14 Aoril bouwingen moeten personen kunnen er gevraagde opgaven INTERNEERINGEN IN AMERIKA President Roosevelt heeft op de perscon ferentie bekend gemaakt, dat een aantal veiligheidsmaatregelen in bepaalde zónes worden doorge- van in oorlog met de Staten zijnde landen zullen uit die wor- een HANDEL IN ONGEMERKT RUNDVEE VERBODEN Het Voedselvoorzieningsblad bevat een verordening van de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch. waarbij het ver handelen van ongemerkt rundvee wordt verboden. Ofschoon de in Duitschland werkende arbeiders vóór hun vertrek derwaarts en ook op het tijdstip, waarop zij met ver lof naar Nederland terugkeeren door de daarvoor aangewezen instanties gewaar schuwd worden, dat zij bij hun terug komst in Nederland in het bezit moeten zijn van een verklaring, waaruit blijkt, dat zij hun Duitsche distributiebeschei den hebben ingeleverd Abmeldebeschei- nigung) komt het nochtans herhaaldelijk voor, dat dit voorschrift door de belang hebbenden niet in acht wordt genomen. Daardoor kunnen zij dan niet in aanmer king worden gebracht voor een verstrek king van Nederlandsche levensmiddelen bons gedurende den hier te lande door- gebrachten verloftijd. Teneinde den be trokkenen dit ernstig ongerief te bespa ren wordt nogmaals met nadruk in over weging gegeven ten deze niet in verzuim te blijven. 500 gr. 100 gr. 100 gr. 250 gr. 125 gr. 34 L. 14 L. 2 L. 2 L. 250 gr. 100 gr. Omtrent de jongste gebeurtenissen in Iran verluidt, dat de Sovjet-regeering een opstand dèr Koerden tot aanleiding heeft genomen om haar troepen over de bij ver drag bepaalde demarcatielijn Oermia- meerElboersMesjed te brengen. Tevens heeft de Sovjet-regeering aan de Engel- schen voorgesteld een nieuwe linie aan te wijzen, n.l. DisfoelIsfahanJestAf- gaanschè grens. Moskou heeft zijn eisch hiermede gemotiveerd, dat de onlusten in het gebied tusschen Koerdazir en Ker- mansja hun verbindingswegen met Basra en de Perzische Golf belemmeren. De bolsjëwiéken bereiden reeds de mili taire bezetting van het geheele Westen van Iran tot aan de Perzische Golf voor. De A.N.P.-correspondent meldt, dat vol gens te Berlijn binnengekomen informaties de Engelschen ten behoeve van de ver sterking hunner strijdkrachten in Britsch- Indië geheel Iran zouden hebben ontruimd en in verband daarmede zouden de bolsje wieken hun bezetting van Iran uitbreiden. Men verwacht binnenkort het binnentrek ken der bolsjewieken in Teheran. in deze toepassing gelegen uitzonderings- aan dezelfde neer Karl Schmidt schijnt onder den m- druk 1<e zijn. Wel. zegt hij entoel. Als zjj hun nummer baihnrtofld heb- De 15e dag van het proces te Riom bracht opnieuw een belangwekkende uit eenzetting over het gebruik van het pant ser- en Stuka-wapen, waarbij Daladier en zijn verdediging het gebrekkige inzicht laakten van den generalen staf. De getuige generaal Mittelhauser vestig de de aandacht op de talrijke gebreken in de opleiding van de reserve en haar uit rusting en noemde vooral de kaders der reserves volkomen onvoldoende wat hoe veelheid en hoedanigheid betreft. Hij breidde zijn critiek ook uit tot de mate- riaalkwestie, waarbij hij wees op de z.g. afwezigheid van het lucht- en pantserwa pen. Wat de luchtmacht betreft, zoo moest hij eveneens toegeven, dat men de opvat ting over en het gebruik van Stuka’s in den Franschen generalen staf volkomen buiten beschouwing had gelaten. In dit verband maakte Mittelhauser opmerkingen over het gebruik der Duitsche Stuka’s in Vïaanderen en Noorwegen, waarover hij vol lof was. Enkel en alleen door het ingrijpen van de Duitsche Stuka’s moest b.v. de En- gelsche expeditie naar Noorwegen wegens de enorme verliezen, die de Britsche vloot leed, den aftocht blazen. De technische verrassing, die de Stuka-bommenwerper heeft teweeggebracht, is de beslissende factor in dezen oorlog geweest. In het verdere verloop zijner verklarin gen beschuldigde Mittelhauser ook Game- lin, dat hij geen nauwkeurige instructies gegeven had voor de opleiding van troe pen ter verdediging tegen aanvallen van pantserdivisies. De gelegenheid, die de voorzitter daarna Daladier en zijn verdediging gaf, om aan de getuigen de gewenschte vragen te stel len. gebruikte Daladier om de bewering te uiten, dat de toestand bij de onderschei dene wapens niet zoo somber is geweest als Mittelhauser had geschilderd. Vervol gens deed hij het verwijt aan den vroe- geren generalen staf, den bouw van Stuka- bommenwerpers van de' hand te hebben gewezen, hoewel de Stuka-bommenwer per voor de meeste generaals van het op perbevel een regelrechte onthulling is ge weest. Hetzelfde verwijt richtte Daladier tot den generalen staf met betrekking tot het gebruik van het tankwapen. Tenslotte liet hij zich door generaal Mittelhauser be vestigen, dat voor deze kwesties van ge bruik en opstelling van pantserdivisies het Fransche opperbevel verantwoordelijk ge weest is. Generaal Requin nam het in een lange uiteenzetting op voor den generalen staf. Hij zeide o.a., dat in den generalen staf de kwestie van een aanval op den West wall behandeld was en in de Maginotlinie ook practisch beproefd was. Deze offen sieve tactiek was echtei- later, toen de Westwall verder was uitgebreid, gewijzigd. Men was den oorlog begonnen, zonder dat alle pantserdivisies .’gereed” waren. Ver volgens wees Requin op zekere voorvallen onder de reservisten na de mobilisatie, die naar hij verklaarde houding en stemming van de troepen ongunstig hadden beïn vloed. Zoo was het gedeeltelijk tot kleine revoltes gekomen, waarbij door de reser visten anarchistische liederen waren aan geheven. Ook was de communistische actie in het leger zeer levendig geweest. Het genoegen ie geheel aan mij, antwoordt Lore. Haar hart klopt in haar keel. Hoe kan Hans zoo vriéndelijk tegen deze vrouw uiat Maar waarom loopen zij eigenlijk met door? Ook ik heb niet gedacht. dat je nog in Berlijn zoadt zijn, Lydia, heeft Hans gezegd. De danseres lacht, haar parelend lachje. O, lees je geen kranten. Hans? Het stond in de krant, dat mijn engagement in de Silvergiocke verlengd is. Ik had ge hoopt, dat je wel eens naar mij zoudt komen kijken. Hans kijkt strak. Ik had het druk. De danseres geeft met haar gehand- schoende hand een licht tikje op zijn arm. Zoo, maar daarom vergeet men toch zijn oude vrienden niet. Enfin, ik hoop bij gelegenheid weer van je te hooren. Hans. Tot ziens. Zij stapt op de tram en Knikt nog eens met haar betooverend lachje tegen Hans. Dan rijdt de tram weg. Stil, met een ‘reurig gezicht, loopt Lore naast Hans voort. (Wordt vervolgd) C. v. d. HEYDEN, P.K.-Vrijwilligerslegioen Nederland. Hedenavond, van 19.1519.30. spreekt Max Blokzijl, via Hilversum II, in de serie brandende kwesties over..Over draaien gesproken”. O, neem nuj niet kwalijk! En den gaat hij over tot het zakelijke. Hans en Lore zijn op weg naar den drukker. Binnen enkeie dagen zuMen zij Berlijn verlaten, akes is gereed voor mm vertrek naar Stettin. Het is goed geweest, dat zij geen enkel vrij oogen- blik hebben gehad, dat zij de laatste we ten enkel aan hun doel hebben gedacht. Zij hebben over niets anders gesproken en voor geen enkel ander feit hadden zij belangstelling. Zij steken juist over naar de Spittellmarkt, als een opvallend elegant gekleede dame, die bij de tram halte staat, zich naar hen omkeert. Een verheugd lachje komt in haar donkere oogen; de hartvormig geschminkte mond lacht. Neen maar, wat een verrassing! Ik naa er geen idee van, dat je nog in Berlijn was. Of moet ik soms zeggen .,weer was”? Lydia Terhoven steekt haar hand naar hem uit; haar oogen rusten met een vra gende uitdrukking op Lore. Noodgedwon gen moet Hans voorstellen; hij doet he* zoo kort mogelijk. Aangenaam, zegt Lydia op eer toon, waaraan men du^«**Tjk kan hooren. dat het haar allesbehalve aangenaam is. Zij had Hans graag alleen ontmoet De woorden van den Führer over Riom De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Reacties te Vichy of Riom op de woorden van den Führer over het Riom- proces zijn te Berlijn nog niet bekend geworden. Geruchten in verband hier mede, als zou het proces worden ver daagd, vonden vrijwel geen geloof. Wel neemt men in bevoegde kringen aan, dat de woorden van den Führer verschillen de lieden in onbezet Frankrijk tot na denken zullen hebben gebracht. Naar S.P.T. uit Vichy meldt, heeft ad miraal Darlan den bijzonder gevolmach tigde van de Fransche regeering in Pa rijs, de Brinon. in audiëntie ontvangen. In goed ingelichte kringen is men van meening. dat deze audiëntie meer betee- kent dan een gewone conferentie. Naar verluidt, heeft de critiek van Hitler op het proces in sommige kringen een on behaaglijk gevoel te voorschijn geroepen. het Mijnheer en uw Invoering met 1 September De secretaris-generaal van Opvoeding heeft een commissie ingesteld, aan welke is opgedragen te onderzoeken: a. welke maatregelen dienen te worden getroffen in verband met de invoering 1 September 1942 van het achtste leerjaar aan de school v. gewoon lager onderwijs. b. hoe het onderwijs in het zevende en achtste leerjaar kan worden ingericht, op dat kan worden verwacht, dat de resulta ten ervan zoo bevredigend mogelijk zullen zijn en den leerling zoo goed mogelijk voorbereiden voor zijn taak in de volks gemeenschap. Het uitbrengen van rapport omtrent de uitkomsten van dit onderzoek en het voor stellen van eventueel wenschelijk geachte maatregelen behooren tot de speciale taak van de commissie. Tot voorzitter is, naar de N. R. Crt. meldt, benoemd de heer L. Welling, hoofd inspecteur L.O. in de derde hoofdinspec tie, en behalve de heeren P. Tazelaar, B. G. Palland en W. Terpstra, resp. inspec teur L.O. in de inspectie Amsterdam, schoolopziener in de inspectie Amsterdam en gemeentelijk inspecteur van het onder wijs te Utrecht, hebben vertegenwoordi gers van het Algemeen Ned. Onderwijzers Verbond, dén Bond van Ned. Onderwij zers, de Prot. Christ, onderwijzersorgani- satie, de R.K. Onderwijzersorganisatie en het Instituut voor individueel onderwijs in de commissie zitting. Uit de aan de commissie verstrekte op dracht blijkt, dat de definitieve datum, waarop aan de scholen voor gewoon lager onderwijs het leerplan met een achtste leerjaar zal moeten worden uitgebreid, op 1 September 1942 is gesteld. BEAVERBROOK NAAR AMERIKA Lord Beaverbrook zal zich naar de Ver. Staten begeven, zoo verklaarde Attlee in het Lagerhuis. Hij zal daar de ..gelijkschakeling van de hulpbronnen der Geallieerden” op zich nemen en andere functies vervullen, die het oorlogskabinet hem van tijd tot tijd zal toevertrouwen. Beaverbrook zal waarschijnlijk 2 a maanden in de Ver. Staten blijven. lijke, slaat een groot gat in hun geza menlijke spaarduitjes. Hans betreurt vaak de verspeelde sommen. Hoe goed zou hij dit geld nu kunnen gebruiken! Maar geluk moet een mensch ook heb ben. Op een dag komt er een brief van een firma in illusionistenartikelen bin nen. Men had gehoord, zoo schrijft de firma, dat hij plan heeft een nieuw, sensationeel nummer té brengen. Men is gaarne bereid mijnheer Holk het re- petitietooneel en de requisieten van de firma in bruikleen af te staan. Mis schien kan mijnheer Holk ook het een en ander voor zijn nummer gebruiken. Mijnheer Holk wordt verzocht zich met den heer Eilers, den directeur der fir ma, in verbinding te stellen. Hans is buitengewoon verwonderd en Lore ook. Hoe heb je dat nu weer gedaan gekregen, Lore? Ik heb gezwegen als het graf, ver zekert het meisje. Maar in ieder geval wenden zij zich tot de firma. Zij worden daar zeer vriendelijk ontvangen. Ons repetitietooneel staat natuur lijk te uwer beschikking, zegt de onro mantisch uitziende directeur van het groote gebouw, dat vol gestopt staat met allerlei tooneelrequisieten. Ik ?ou graag willen weten, mijn- Aarda ppelen Aardappelen Bloem (brood) 221 tm 224 70 gr. Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Cacao Gort H5 gr. 400 gr. 50 gr. 50 gr. 250 gr. Honden- en k.br. 15 1} a 10 k.g. Jam Kaas Kaas Koffiesurr. Margarine Melk Melk Petroleum Petroleum O-krt. Peulvruchten Pudding, verm. Rundvet 13 (reeds ingel.) 100 gr. 250 gr. 50 gr. 29) Ik wil eerst uitrusten en dan ga Ik naar een rustiger betrekking. Het circus is mij te druk. Zoo, zoo, zegt Fuhmann. Nu juffrouw Witt, dan wensch ik u succes. Lore en Hans kunnen zich niet bekla gen over gebrek aan werk. Urenlang Zitten zij bü elkaar en beraadslagen. Er moeten talrijke formaliteiten ver vuld worden, opdat Hans een vergun ning kan krijgen. Hij moet bewijzen, dat hij iets kan, voordat hij mag op treden. Oefenen en nogmaals oefenen is het parool. Bijna lederen dag is hij bezig met de kaarten en de vele, voor leeken geheimzinnige apparaten, welke nu in zijn kamer staan. Dan richten zij op den zolder van mevrouw Mölders huis een soort tooneel op. De aanschaf fing van décors, requisieten en derge- 8 Turf 1 Eenh. 1 Eenh. 12 t.m. 20 1 Eenh. Centr. v. L 23 t.m. 28 1 Eenh. L 29 t.m. 32 1 Eenh. 14 April 1 Eenh. 50 stuks 1 Eenh. 1 Eenh. 215 204 t.m. 208 216 t.m. 220 214 13 6a t.m. 13a 6b t.m. 13b S en 100 gr. 100 gr. 25 gr. 90 3 450 gr. 450 gr. 90 3 450 gr. 90 3 450 gr. 75 gr. 75 gr. 21 Mrt 21 Mrt. 21 Mrt 25 Mrt 21 Mrt. 21 Mrt. 21 Mrt 21 Mrt 31 Mrt. 21 Mrt. 21 Mrt. 21 Mrt. 21 Mrt. 25 Mrt. 21 Mrt. 21 Mrt 31 Mrt 31 Mrt. 21 Mrt 21 Mrt. 25 Mrt 21 Mrt 30 April 1 k.g. 21 Mrt. 25 Mrt. 21 Mrt. 21 Mrt. 21 Mrt. 31 Mrt 31 Mrt. 31 Mrt 31 Mrt. 31 Mrt. De commissaris-generaal voor de open bare veiligheid maakt bekend: Óp grond van de verordening van uen Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende de registratie van Duitschers waren alle in Nederland woonachtige Duitschers verplicht, zich bij de voor hun woonplaats bevoegde rg- gistratie-bureaux aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijks- duitschers tot nu toe door onwetendheid niet aan deze verplichting heeft voldaan. Degenen, die in dezen in verzuim zijn, worden hiermede onder verwijzing naar de bij de verordening bedreigde straffen, uitgenoodigd, zich schriftelijk of monde ling bij de bureaux van de politieofficie ren bij de gevolmachtigden van der. Rijkscommissaris voor de provincies aan te melden. In het bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze aanmel ding eveneens moet geschieden in alle ge vallen waarin personen, die tot het Duit sche volk behooren of van Duitsche af stamming zijn, in twijfel verkeeren met betrekking tot hun nationaliteit of als personen zonder nationaliteit worden aan gemerkt. Een eventueel vroeger ontvan gen bericht van een officieele instantie, volgens hetwelk men de Duitsche nationa liteit heeft verloren, bevrijdt niet van den plicht tot aanmelding Deze verplichting geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sudeten-Duit- schers en voor Volksduitschers uit de Oostgebieden. De aanmelding dient alsnog uiterlijk tot en met 21 Maart 1942 te geschieden. Bij minderjarigen is de opvoeder, ook wan neer hij zelf geen Duitscher is, voor de inachtneming van dezen tweeden aanmel dingstermijn verantwoordelijk Gez RAUTER, S.S.-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei III III 1 t.m. 8 26 15 225 227 De president van de Turksche repu bliek, Ismet Inönu, heeft gisteren in een rede te Smyrna verklaard, dat Turkije met bepaalde andere landen zich buiten den oorlog kon houden, nochtans de uit werking daarvan merkte ..Wij hebben, zeide hij, onze politiek steeds duidelijk verkondigd. Zij kan als volgt worden ge formuleerd: Wij onderhouden met de oorlogvoerenden betrekkingen op grond van verdragen, welke zonder onderscheid in goed vertrouwen worden gehandhaafd. Het is niet gemakkelijk met een oorlog voerend land een neutrale en vriend schappelijke politiek te voeren, doch de regeering der republiek, die steunt op het parlement, volgt deze politiek tegen over alle mogendheden en put de kracht daartoe uit hun vertrouwen. Wij hebben geen onopgeloste kwestie, die ons in conflict met de oorlogvoerenden zou kunnen brengen, wij hebben geen wol ken aan onzen nabijen horizon. Wij zijn voorzichtig met onze voorspellingen, want de allesomvattende en ingewikkelde aard van den oorlog maakt het nood zakelijk alle mogelijkheden onder het oog te zien. Wij hebben aan onzen kant alle maatregelen getroffen. aanzien van de toekomst is eenvoudig en du'delijk in de Ver. Staten zal voerd. Burgers Ver zónes verwijderd en geïnterneerd den. Verder zal voor deze lieden arbeidcorps worden opgericht. Met ingang wan 1 April a.s. Met ingang van 1 April a.s. zal het bijhouden van een rittenboek voor alle houders van rijvergunningen, uitgereikt voor personenauto's, geen taxi’s of huur auto’s zijnde, voorzien van een Neder- landsch nummerbord, verplicht worden gesteld. Deze rittenboekjes bevatten 25 genum merde kaarten in tweevoud, waarop voor eiken rit afzonderlijk verschillende ge gevens behooren te worden ingevuld. Dit invullen dient dadelijk na het be ëindigen van iederen rit te geschieden, zoodat bij controle steeds de voorlaatste rit is ingeschreven. De verplichting tot inschrijving iederen afzonderlijken rit geldt niet hen, die in de normale uitoefening hun beroep ritten binnen de bebouwde kom eener gemeente of aansluitende be- uitvoeren. Bedoelde mede volstaan, de te verstrekken per rondrit. Begeven zij zich echter met hun wagen naar buiten dat gebied plaatsen, dan geldt deze bepaling niet en zijn zij verplichtingen als de overige vergunning houders gebonden. Het in deze alinea vermelde is vnl. van toepassing op artsen e.d De rittenboekjes zijn verkrijgbaar ge steld bij de Algemeene Landsdrukkerij. Bestelling kan door den betrokkene op de gebruikelijke wijze plaats vinden bij de postkantoren onder opgave van het formuliernummer 118. Ook op houders van welke voorzien zijn van persgas- of generatorinstallaties, is het bovenstaande van toepassing. neer Eilers, noe u op de hoogte bent ge komen van mijn plannen? L--LL Hans. De kleine dikke heer met den pnot- baard lacht en knipt efen sjSfje van aijn mouw. Hocus pocus fidibus, mijnheer. Het is mij toegevlogen. U weet hoe zooiets gaat, mijnheer Holk. Later weet men zelf niet meer hoe men aan de tip komt. Met deze mlichting moet de nieuwe troep ,,H. H. Lonkas, de magiër met het masker” genoegen nemen. Op een dag, als zij juist op het vol komen zwart gehouden tooneel repetee- ren, brengt mijnheer Eilers een mageren heer met een groeten hoornen bril, bo ven. Laat u niet storen, zegt Eilers tot Hans, die op het tooneel tusschen de apparaten staat, terwijl Lore in een zwart tricot nauwelijks te onderscheiden is. Hans aarzelt. Het is de schuwheid van een artiest, die niet graag de gehei men van zijn vak ziet onthuld. Gaat u toch verder, roept nu ook ae magere met 'n opvallend hooge stem. Ik ben Karl Schmidt, de eigenaar van het Ster-cabaret in Stettin. Uw num mer interesseert mij. Hans en Lore werken verder. Mijn wijze als overeenkomstige instituten verschillende deelen van Duitschland an nog andere landen van Europa. De wijze van totstandkoming van het Nederlandsche instituut opent groote mo gelijkheden voor een systematische ver zameling, coördineering en verwerking van reeds bijeengebrachte statistische ge gevens ter voorbereiding van de econo mische samenwerking der Europeesche, en met name der Germaansche, volkeren in het kader der geleide economie. Het instituut zal zoodoende zoowel voor re geering als bedrijfsleven een onmisbare vraagbaak en raadgever kunnen zijn, waar het geldt de doorvoering der ge leide economie, zoowel nationaal als con tinentaal gezien. Het instituut zal in zijn taak worden terzijde gestaan door een commissie van advies, waarvan o.a. deel zullen uitma ken vertegenwoordigers van instellingen en instanties, die zich reeds op het ge bied van het economisch onderzoek be wegen, alsmede deskundigen op het ge bied der economisch-onderzoekende jour nalistiek, zulks mede m.h.o. op de uit gave van het tijdschrift, dat als orgaan van het instituut eerlang zal verschijnen. Het instituut hoopt binnenkort zijn werkzaamheden te kunnen aanvangen in bet perceel Sophialaan 12 te 's-Graven- bage. Het voorloopig adres is Nassau- plein 8, ’s-Gravenhage, tel. 115707. De Hoogere S..S. und Polizeiführer maakt bekend: Vóór den len April 1942 moeten in de bezette Nederlandsche gebieden alle per sonenauto's, die een Rijks-Duitsch ken- teeken dragen en alle personenauto’s, die weliswaar een Nederlandsch kentee- ken dragen, doch zich na den 14en Mei 1940 in het bezit van Rijksduitschers be vinden, aangegeven worden. De aangifte dient vóór den len April 1942 te geschie den bij den voor de woonplaats (in de bezette Nederlandsche gebieden) van den tot aangifte verplichten persoon bevoeg den politie-officier bij den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris. Bij de aangifte dient een gereed liggend formulier te worden ingevuld, dat tegelijkertijd het verzoek tot uitreiking van een kenteeken voor de bezette Nederlandsche gebieden en het verzoek tot verder gebruik bevat. Rijksmaarechalk Göri-ng heeft in een oproep tot de Duitsche boeren hun na mens bet geheele Duitsche volk zijn dank uitgesproken voor de geweldige volbrach te prestatie ter waarborging van de voedselpositie. Voorts riep hij het boeren volk op tot onvermoeiden arbeid, om dit jaar nog grootere prestaties te volbren gen. In de dringende behoefte aan ar beidskrachten voor den landbouw zal voorzien worden door het betrekken van bruikbare hulparbeiders uit de bezette gebieden in het Oosten en door het in schakelen van vreemdelingen e.i krijgsge vangenen. Ook is er gezorgd voor het be schikbaar stellen van meststoffen en zaai goed. Ook de aanvoer van vloeibare brand stof is ten gunste van den landbouw ge regeld en bijzondere contingenten grond stoffen zijn verleend aan de industrie van landbouwwerktuigen, teneinde de ver vaardiging van de benoodigde landbouw machines te verhoogen. „Uw arbeid,” aldus minister Goring, is even belangrijk voor de beslissing van den oorlog als de strijd en overwinning van den Duitschen soMaart ginds tegenover den vijand. Vervult der halve uw taak met volle toewijding en den grootsten ijver, opdat ook voor de toekomst de voeding van het Duitsche volk gewaarborgd is.” Als aanvulling op het Weermachtbericht verneemt het D.N.B.: Volgens mededeelin- gen van bolsjewistische gevangenen, heb ben de voortdurende zware bloedige ver liezen een vernietigende uitwerking op den strijdlust van het Sovjel-leger. De gevallen van zelfverminkingen nemen toe. Achter hèt front bevinden zich geheele troepen van uitknijpers. De Sovjet-eenheden zijn gedecimeerd, oorlogsmoede en uitgeput. Óok de enorme voorraad menschen der Sovjet-Unie is niet onuitputtelijk. Ken merkend is, dat de bolsjewieken thans aan het Noordelijke front zelfs matrozen van hun vloot gebruiken voor den strijd te land, waar zij een gemakkelijke prooi der aan den strijd gewende Finsche formatie worden. De laatstë 3 dagen heeft de Sov- jet-luchtmacht weer 183 vliegtuigen ver loren. Een belangwekkende erkenning van de werkelijke verliezen der bolsjewieken is een schrijven van den Sovjet-majoor Ge ranin van de 20e brigade aan den met hem bevrienden Sovjet-majoor Worokin van het 89stë regiment tirailleurs, dat in den cen. tralen sector met de papieren van een re gimentsstaf werd buitgemaakt. Geranin schildert de moeilijke positie, waarin de bolsjewieken zich in dezen winterveldtocht bevinden. ,,Het ontbreekt ons vooral aan de noodige wapens, zoo schrijft hij; onze hoop is sinds maanden gericht op de groot scheeps aangekondigde hulp van Engeland en de Ver. Staten, maar tot dusver konden wij van de verwezenlijking dezer beloften niets bemerken” Over de bolsjewistische verliezen schrijft Geranin: ,,Wij hebben tot dusver in het Sovjet-leger minstens 5 mil- lioen gewonden en ongeveer evenveel doo- den. Vier millioen gevangenen bevinden zich in handen der Duitschers”. Zooals onlangs reeds in persberichten Werd aangeduid, is door den Rijkscommis- snris dr. Seyss Inquart alhier opgericht tiet „Nederlandsch Instituut voor Volks- imishoudkundig onderzoek”. Het doel de zer stichting is het verrichten van onder zoekingen op het gebied der Nederland sche volkshuishouding. Het bestuur over de stichting wordt uitgeoefend door een curatorium, waarvan door den Rijkscom missaris als leden zijn benoemd: Geheim- rat prof. dr. Ernst Wagemann, president van het „Deutsches Institut für Wirt- schaftsforschung”, voorzitter, alsmede de heeren F. B. J. Gips, directeur der Utrechtsche Asfaltfabriek en van Gip's Houthandel, lid der organisatie-commissie (commissie Woltersom te ’s-Gravenhage), D. Koudijs, voorzitter van de bedrijfs groep Levensmiddelen-industrie te ’s-Gra venhage, dr. L. P. Krantz, firmant der lakenfabriek Krantz en Zonen te Leiden, lid der commissie Woltersom, de oud-mi- nister van Landbouw dr. F. E. Posthuma, generaal-adviseur van den Nederlandschen Landstand te ’s-Gravenhage, mr. J. Ro bertson, directeur-secretaris der Neder landsche Bank, te Amsterdam en mr. dr. H. J. von Brucken-Fock, voorheen lei der van het Bureau van den Raad voor Volkshuishouding der N.S.B. en voormalig hoofdredacteur van het tijdschrift „De Nederlandsche Volkshuishouding” te ’s-Gravenhage, die tevens met de leiding van de loopende zaken van het instituut als directeur door den president is belast. Het doel van het instituut bestaat in het doen of in opdracht geven van eco nomische onderzoekingen t.a.v. de Neder landsche volkshuishouding, haar tegen woordige en toekomstige mogelijkheden, en haar toekomstige plaats in het kader der Europeesche volkerenhuishouding. Vooral m.h.o. op deze laatste taak is het instituut door den persoon van den inter nationaal bekenden en gewaardeerden president van het „Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung” (Institut für Kon- junkturforschung) te Berlijn, prof. dr. Ernst Wagemann, nauw verbonden aan laatstbedoeld instituut, op gelijksoortige ----jn en SOVJETTROEPEN AAN DE GRENS VAN AFGHANISTAN Uit welingelichte diplomatieke bron te Ankara verluidt, meldt S.P.T., dat de Sovjets gedurende de afgeloopen 8 weken troepenconcentraties ten Zuiden van de stad Merw langs de Afghaansche grens doorvoeren. Te Kaboel vraagt men zich af, wat hiervan de bedoeling is. n.l. een politieke druk in dit voorjaar of mogelijk een militaire actie der Sovjet-Unie. Wij zullen trachten buiten den oor log te blijven Als het echter onvermijde lijk zou zijn, zullen wij onzen plicht je gens het vaderland met eer en waardig heid vervullen. Wij gaan het voorjaar met vertrouwen, met bewustzijn van eigen kracht en edele gezindheid, tegemoet, doch deze kracht berust niet alleen op de macht van onze wapens, doch ook op die van het geloof en de vastbesloten heid.” Op een der Noordelijke sectoren van het Oostfront heeft het Vrijwilligerslegioen Nederland zijn winterstellingen betrokken Dag en nacht hebben onze jongens ge werkt aan hun onderkomens en blokhut ten, welke beschutting bieden tegen de felle koude en den vlijmenden wind, welke hier in al zijn onbarmhartigheid over het wijde Russische land heenstrijkt. Eenige duizenden kilometers scheiden thans de mannen, die hier de barre koude trotsee- ren, van hun huis, van hun gezin, van hun vaderland. Doch ondanks de enormé afstanden en moeilijkheden, welke het transport in deze sneeuwwoestijn baart, blijft het contact met het vaderland, met hen, die achterbleven, gehandhaafd. Ook hier brengt de koerier, die vanzelf sprekend een der meest geziene en ver wachte gasten is, de post. Zijn komst maakt den dag tot een feestdag! Het is een groote gebeurtenis in het leven-van- allen-dag daar in die eindelooze witte wereld Aan den rand van een dennenbosch zijn de eerste blokhutten opgetrokken. Hout is er in overvloed en de kachel kan gelukkig flink worden gestookt. Doch niet alleen boven den grond, ook onder den grond zijn onderkomens ingericht, waar de mannen het zich zoo behagelijk mogelijk gemaakt hebben. De eerste weken zijn weken van hard werken, weken van voorbereiding. Aan het geheele front valt activiteit te be speuren, want alles maakt zich paraat voor het komende voorjaar. Nog is het front ais verstard, doch op een dag zal deze honder den kilometers lange linie zich in bewe ging zetten. Een wals van staal, bestuurd en gericht door geharde mannen, zal dan dood en verderf brengen in de rijen van hen, die eens geloofden zelf een wals van staal in Westelijke richting te kunnen stu ren in de hoop de Europeesche volkeren te kunnen vermorzelen om op hun ruïnes het Sovjet-paradijs te stichten. Welk een nameloos leed, welk een ellende, welk een verarming, zoowel gees telijk als materieel, dit beteekent, onze Finsche strijdmakkers, die daar op een der koudste sectoren van het Oostelijke front den strijd Sovjets hebben opgenomen, zij het vertellen. Liever vechten tot den laatr sten man, dan dat nog eens te moeten beleven Wij weten, wat dat zeggen wil, vech ten desnoods tot den laatsten man. Tachtig jaren woedde de oorlog in de lage lan den aan de zee tachtig jaren hebben onze voorvaderen gestreden voor hun vrij heid. De gedachte aan den tijd vervult iederen waren Nederlander met trots. Thans zijn weer onze beste zonen aan getreden, weer om te strijden voor de vrijheid, de toekomst van land en volk. Ook thans zijn er nog velen, die meenen zich afzijdig te moeten houden velen die niet beseffen, dat het om de toekomst van ons en onze kinderen gaat. Nog zijn velen bevangen door den liberalistischen- egoïstengeest, die democratische kruide- niersopvatting liever afwachten, anderen laten strijden je kunt nooit weten Het zijn die misleide landgenooten, die nog gelooven in „neutraliteit” en die nog nim mer dit valsche masker doorschouwd hebben. Zij verdienen slechts ons mede lijden. Het groote gebeuren van dezen tijd gaat aan hen voorbij en voltrekt zich buiten hen om. De geschiedenis zal ook eens de houding beoordeelen van hen, die zich met hun eigen leven heb ben ingezet voor land en volk, op het meest kritieke oogenblik, dat ooit in zijn geschiedenis is aangebroken. En geen van ons. die dit vonnis vreestgeen onzer zal zich te schamen hebben voor hen, die na ons komen zullen. Wij deden onzen plicht Amerikaansche tonnage de grens 16 millioen brt. bijna bereikt, 15.975.553 brt, De voormalige opperbevelhebber van de Amerikaansche marine, admiraal Yates Stirling, wijst in een artikel in de „Daily Mail” op het toenemende gevaar, dat de duikbooten op alle wereldzeeën voor de Geallieerden vormen. Stirling schrijft o.a.: „Overal stoot men op vijandelijke duikbooten. en zelfs wanneer men ge looft het gevaar meester te zijn, moet men later constateeren, dat het aantal duik booten gestegen is. Zoolang de duikboot- oorlog der Asmogendheden zoo succesvol is als thans, kunnen de verliezen ook door het dagelijks in de vaart brengen van 3 koopvaardijschepen niet gecompen seerd worden". In verband met bovenstaand bericht deelen wij nog mede, dat het betreffende waar de aanmelding te dezer geschieden, gevestigd is Nr. 4. Aan den „Langedijk” is men met man en macht bezig de vaarten ijsvrij te maken, opdat de veiling van dit be kende groentencentrum weer oer punter bereikt kan wor den. Het ijs wordt door middel van een motorschuit kmxrt geramd. Een aantal Langedijker koolboeren helpt een handje mee. Polygoon- Knyptr Kookdoeleinden 8 KF Haard, kach. J 5 t.m. 7 1 Eenh. J 13, 17 1 Eenh. J 9 1 Eenh. K 5 t.m. 7 1 Eenh. Haard., kach. K Haard., kach. K 13, 17 Haard, k. K 9 Centr. v. L ben, öorót hij naar ban tee en s>e4rad» hun krachtig de hand. Niet slecht, mqpheer Holk, alleer nog een beetje primi&ef. Nog een beetje tierelantijnen en meer personen. Maar de trucs zijn goed. U werkt zeker en elegant, dat is hoofdzaak, dat wil net publiek, en vroolijk praten, grappen ma ken. Nu ja, bij u ziet men artiestenbloed. Mijnheer Schmidt, zegt Hans haas tig, voordat u verder gaat, niemand mag weten, wie zich achter mijn naam verbergt. Karl Schmidt lacht een noog lachje. Voorwaarden, voordat een contract geteekend is. nu ja. ik mag dat, cabaret zal u zien te krijgen. Holk, wat verlangt u voor u vrouw? Lore moet zien haastig omkeeren, naar gezicht is bloedrood. Hans beheerscht zich. Een artiest, die verlegen is. is oeiachelijk. U bedoelt mijn assistente, teer Schmidt. Mijnheer Schmidt schijnt verbaasd te zijn.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5