HAAGSCHE COURANT CIRCUS HOLK Distributieproblemen tweede blad UIT DE PERS STADSNIEUWS BUITENLAND BINNENLAND Vrijdag 20 Maart 1942 De distributiebonnen Zü doen hun plicht e Bekendmaking FEUILLETON u vertelt DE DUINWATERLEIDING HEEFT HET DRUK OOK DE RESTAURANTS MOETEN ZUINIG ZIJN! U k.g. 4 k.«. k.g. 4 k-8- VERBODEN TOEGANG Amerikaansche commissie naar Kaapstad? m gr. Eieren zonder bon tegen normalen prijs OPLEIDING VAN GEZINSHULPEN 21 Mrt. DE LAATSTE SLAG VOOR „WINTERHULP’’ DIT SEIZOEN Vandaag en morgen wordt de laatste collecte in dit seizoen voor Winterhulp gehouden. En die „laatste slag” moet alle voorgaande inzamelingen overtreffen De vooruitzichten voor een welslagen zijn alleszins hoopvol. Groot is de animo on der de collectanten, zooals ons werd medegedeeld en de grootste verrassing vormen de speldjes zelf, die morgen op groote schaal gedistribueerd zullen wor den. Zou dit laatste al een aanleiding zijn om zijn penningske te offeren, het doel waarom men offert zal ongetwijfeld allen, die het beste met de nooddruftigen voor hebben, tot geven nopen. Boter, vet of margarine op ziekenbonnen Onze koloniale ervaring Liquidatie middenstandsorganisaties COMMISSIE VAN ADVIES LANDSTAND Radiorede van Halifax Groot aantal defecte watermeters door nieuwe vervangen Welke en hoeveel bonnen voor de Centrale Keuken? CONCERT AAN DEN HOFWEG De Aantal t.m. Ben Artikel te van te K 1 Eenh. het toch niet hij wordt groot. Ik heb er ook nog bij legt geen hand biets No. 18136 Rijst Rijst Scheerzeep Suiker Suiker Vet Vleesch Vleesch Vleesch Vleesch Zeep Zeep Zeep Zeep Toiletzeep Toiletzeep Stalin„Geloof dat nietDat is enkel Nazi-propaganda!” „Vol”.) 215 264 227 267 III III VERSTREKKING VAN SCHILDERS- LINNEN de wor- als een vraag van krijgen beste betere 228 G H G H 30 April 30 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 31 Mrt. an- zich het, 34 L. H L. 2 L. 2 L. 250 gr. 250 gr. 100 gr. 100 gr. (Nadruk verboden) de Unie van Zuid-Afrika heeft het 500 gr. 500 gr. 100 gr. 100 gr. 100 gr. 250 gr. 250 gr. 13 13A 13B 16A 16B IOC,10D 3-01 Of 4.01 226 268 26 15 21 Mrt. 18 Apnl 21 Mrt. 21 Mrt. 18 April 21 Mrt. 18 April 25 Mrt. 34 L. 21 Mrt. H L. 21 Mrt. IS April 18 April 31 Mrt. 31 Mrt. 21 Mrt. 18 April 21 Mrt. 18 April 25 Mrt. 21 Mrt. 18 April 30 April 21 Mrt. 18 April 25 Mrt. 21 Mrt. 21 Mrt. 28 Mrt. 28 Mrt. 31 Mrt. 31 Mrt. 31 Mrt. 31 Mrt. 31 Mrt. 31 Mrt. Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen uw plicht. Het wanneer men De Hoogere S..S. maakt bekend: Vóór den len April 1942 moeten in de bezette Nederlandsche gebieden alle per sonenauto’s, die een Rijks-Duitsch ken- teeken dragen en alle personenauto’s, die weliswaar een Nederlandsch kentee- ken dragen, doch zich na den 14en Mei 1940 in het bezit van Rijksduitschers be vinden, aangegeven worden. De aangifte dient vóór den len April 1942 te geschie den bij den voor de woonplaats (in de bezette Nederlandsche gebieden) van den tot aangifte verplichten persoon bevoeg den politie-officier bij den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris. Bij de aangifte dient een gereed liggend formulier te worden ingevuld, dat tegelijkertijd het verzoek tot uitreiking van een kenteeken voor de bezette Nederlandsche gebieden en het verzoek tot verder gebruik bevat. Door verbreking van een slot van een deur verschafte men zich toe gang tot een slijterij aan den Zuid-Bui- tensingel. Een klein bedrag aan geld en eenrge flesschen drank, waaronder jene ver, werden ontvreemd. Uit een pakhuis je in de Springfonteinstraat werden 10 h.l. aardappelen gestolen. AiNOERHUtr De jaarlijksehe algemeene vergadering van „Kinderhulp” voor ’s-Gravenhage en Omstreken, Vereeniging tot opvoeding van halfverweesde, verwaarloosde of ver laten kinderen in het huisgezin, werd in „De Gouden Kroon” gehouden. De aan de oeurt van aftreden zijnde be stuursleder: mr. J. Folpmers, H. D. Sloot en mevr. H. A. Sonius-Schrok, werden herkozen. De toestand der pupillen kan als alge meen gunstig worden vermeld, terwijl de vereeniging, niettegenstaande de moei lijke tijden, in staat was haar arbeid voor de aan haar zorgen toevertrouwde kinderen op de bestaande wijze voort te zetten. Wees niet ontevreden met een papieren overlegger op uw gedekte tafel, en eisch ook geen kaarsverlichting (Polygoon-Leemker) geworden is, zegt de onbekende lachend. Jammer, dat hij vertrokken is. Ik had hem graag gesproken, maar er is CREMATIE M. A. ROELOFS In het crematorium op Westerveld U Velsen heeft gistermiddag de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den heer M A. Roelofs, oud-ambte- naar bij het binnenlandsch bestuur in Ned Indië en later bij de Indische Spoor wegen, alhier overleden. Met de familie leden waren verschillende vrienden mee gekomen. Er werd niet gesproken De or ganist speelde het Largo van Handsel, .Abide with me” en bij het dalen van de kist „Wil heden nu treden”, uit Vale rius’ Gedenckklanck”. Een broer dankte voor de belangstelling. 30) Ook Hans Hoik is net onaangenaam te moede. Deze ontmoeting heeft weer alle herinneringen wakker gemaakt en hij heeft gemerkt, dat het lokkende in deze vrouw voor hem nog dezelfde kracht heeft. Het is een ellendig toeval, dat juist zijn brave kameraad Lore bij deze ontmoeting moet zijn. Als zij een man *as, kon hij over Lydia praten. Nu is «at onmogelijk. Onwillekeurig dwingt soort schuldbewustzijn hem de naar de lippen: Ben je boos, Lore? trnu meisje houdt haar oogen tooni gevestigd- Haar stem Londensche B.B.C.-omroep In zijn laatste rede toort- de de Führer vol vertrouwen te zijn ten aanzien van de Duit- sche successen in Rusland in de komende Lente op het klinkt' iulfr ^aar heb ik geen recht toe, Hans, ie ^erhoven was veel nauwer met haar n' ?nden dan ik- Waarom zou je vrienriir)>°ntrnoeten? Waarom zou je niet tegen haar zijn? Dat gaat aan. Ik ben alleen je assis- werd medegedeeld, dat eendeneieren, afkomstig niets aan te doen. Dank u vriendelijk, mevrouw Mölders. Hij neemt weer zjjn sportpet af en gaat heen. Tien minuten later staat de man met het bulldoggezicht in een telefooncel en voert een lang gesprek. Het nummer H. H. Lonkas, de ma giër met het masker, is weldra geen onbekend begrip meer in de artiesten wereld, noch bij het publiek. Steeds be- langrijker onderneming en contractee- ren met het nummer. Steeds opnieuw Al jaren lang spreken wij van een dienstbodenvraagstuk. Men verliest vaak uit het oog, dat de dienstbode, gezinshulp, Kuishoudster of hoe anders men iemand, die huishoudelijke bezigheden als brood winning verricht, noemt, een beroep uit oefent, dat evenals andere beroepen een vak is. dat geleerd moet worden. Door dat men dit niet voldoende inziet, ge beurt het vaak, dat meisjes van 14, 15 jaar van de lagere school komende, zon der eenige verdere opleiding in een dienst moeten gaan, waar haar werkzaamheden opgedragen worden, die ver boven haar krachten liggen. Indien meer meisjes, door verstandige ouders daartoe in de gelegenheid gesteld, een opleiding voor huishoudelijk werk zouden volgen, zou meer de arbeidsvreug de worden gesmaakt, die gelegen kan zijn, in de huishoudelijke verzorging van een gezin. Niet alle ouders zijn echter financieel in de gelegenheid hun dochters eenige ja ren naar een huishoudschool te doen gaan. De bescheiden inkomsten, die meis jes van 14, 15 jaar kunnen hebben, zijn in het gezin vaak dringend noodig. Het is daarom verheugend, te weten, dat er een mogelijkheid bestaat, om meisjes een opleiding in huishoudelijke bezighe den te doen geven, die geen geld kost, en haar daarbij nog iets doet verdienen. De Nederlandsche Vereeniging tot opleiding van gezinshulpen te s’-Gravenhage be ijvert zich al sedert 1928 om meisjes van 14 tot 21 jaar in de gelegenheid te stellen om een opleiding te volgen aan een huis houdschool en tegelijk bij een mevrouw werkzaam te zijn, die zich verbindt om haar de voorkomende huishoudelijke werkzaamheden practisch te leeren ver richten. Zij zijn dan des morgens in zoo’n gezin werkzaam, terwijl zij des middags een huishoudschool bezoeken. De opleiding volgens dit leerlingstelsel duurt normaal drie jaar. De meisjes, die naar keuze dien tijd bij één dan wel bij verschijnende mevrouwen mogen door brengen, leggen aan het einde van den leertijd een examen af, dat door een com missie van de Nederlandsche Vereeniging tot opleiding van gezinshulpen wordt af genomen. t3A 13B 16A 16B Bloem (brood) 221 tm 224 70 gr. Bloem (br.) 257, 261, 265, 269 70 gr. Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Cacao Cacao Gort Gort 1 Eenh. 50 stuks 31 Mrt. 14 April 21 Mrt. 21 Mrt. 28 Mrt. 28 Mrt. 21 Mrt. 18 April 21 Mrt. 18 April Honden, en k.br. 15 14 k 10 k.g. 31 Mrt. Jam 215 Jam 263 Kaas 204 t.m. 208 Kaas 216 t.m. 220 Kaas 288,262,266,270,274 Koffiesurr. Koffiesurrogaat Margarine Melk Melk Melk Melk Petroleum TM 2W 13 6A t.m. 13A 6B t.m. 13B 16A tm. 19A 16B t.m. 19B S en T Petroleum O-krt. Peulvruchten Peulvruchten Pudding, verm. Pudding, verm. Rundvet 13 (reeds ingel.) 100 gr. 250 gr. 250 gr. 50 gr. 1 k.g. 1 k.g. 100 gr. 100 gr, 25 gr. 100 gr. 25 gr. 110, 12D 4.02, 4-03 L 213 260 13 13A 13B 16A 16B 211 90 a 450 gr. 90 8 450 gr. 90 8 450 gr. 90 a 450 gr. 75 gr. 75 gr. 21 Mrt. 28 Mrt. 28 Mrt. 21 Mrt. 18 Ap 125 gr. 25 Mrt. 400 gr. 50 gr. 400 gr. ‘50 gr. 50 gr. 50 gr. 250 gr. 250 gr. Brandstoffen Kookdoeleinden 8 K.F. 2 Eenh. Kookdoeleinden 7 K.F. 1 Eenh. Haard, kach. J 5 t.m. 7 1 Eenh. Haard, k. Haard k. Haard. A. Haard, k. Haard., kach. K 13, 17 Haard, k. K 9 Centr. v. L 12 t.m. 20 1 Eenh. Centr. v. L 23 t.m. 32 1 Eenh. Gen. Anthr. Gen. Turf Periodebon 1 t.m. 9 Hagenaars, doet morgen moet den vreugde zijn, daartoe in staat is, te kunnen geven. Aan de straatcollecte van morgen, zoo vernemen wij, zal behalve de reeds genoemde muziekcorpsen ook „De Postfanfare” haar medewerking verleenen. Vraag: Sommige caféhouders hebben van hun - m.i. openbare ontspan- ningsgelegenheden, een besloten ge legenheid gemaakt, d.w.z., dat zij slechts genegen zijn aan hun stam gasten een of meer borrels te tap pen en dit aan minder 'geregelde be zoekers botweg weigeren, zulks op grond van het simpele feit, dat zij geen stamgast zijn. Het komt dus voor, dat aan het eene tafeltje wel een borrel getapt wordt en aan het andere niet, zoodat de aanzittenden aan laatstbedoeld tafel tje alleen maar moge'n toezien, hoe 'vlak naast hen een borreltje gedron ken wordt. Dit alles lijkt mij in het algemeen, en uit een oogpunt van gemeenschapszin in het bijzonder, onjuist en tot grove willekeur aan leiding gevend. Bij de beoordeeling van een en an der dient m.i. niet uit het oog te worden verloren, dat in normale tijden een café van zijn zgn. stam gasten alleen niet kan bestaan. Waar de toewijzing van alcoholhou dende dranken gebaseerd is op den omzet van een vooroorlogsch jaar, ik meen, dat het basisjaar 1939 is, is daarin dus mede het niet onbe langrijke verbruik van den gaan- den en komenden man begrepen, welk gedeelte hem nu echter ont houden wordt en komt aan de stam gasten uitsluitend ten goede. Antw.: Een caféhouder is in zeker opzicht te vergelijken met een win kelier. Deze laatste zal er meerma len toe komen, met het oog op toe komstig economisch voordeel, zijn vaste'klanten coulanter te behan delen dan degenen, die zoo terloops komen binnenwippen. Vele voor beelden zouden ter illustratie daar van kunnen worden aangehaald. Wij willen slechts wijzen op den sigarenwinkelier. Evenwel zijn ons meer gevallen bekend, waar in de café’s stamgas ten in geen enkel opzicht bevoor deeld worden boven niet-stamgas- ten, dan omgekeerd. Het door u gesignaleerde komt in ieder geval niet algemeen voor. Caféhouders distribueeren hun gas ten op vele manieren. De één redt zich uit de moeilijkheid door slechts op bepaalde uren een bor rel verkrijgbaar te stellen, een an der door het aantal borrels per gast te beperken, weer anderen passen beide methoden gecombi neerd toe. In ieder geval zijn de gasten over het algemeen bij deze methode meer gebaat dan wanneer de caféhouder voetstoots zou ver- koopen, waardoor de laatstkomen- den niets zouden krijgen. Het is juist, dat de caféhouder be voorraad wordt op basis van het vooroorlogsch gebruik. U moogt hieraan echter niet uit concludee- ren, dat hij dan ook in staat ge acht mag worden iederen wille- keurigen bezoeker een borrel te verstrekken. Het bezoek is in vele zaken n.L zeer veel grooter dan in het basisjaar, zoodat hjj van het hem toegewezen percentage dik wijls niet Jn staat zal zijn iederen bezoeker éen borrel te schenken. Ook in. dit geval zouden wij er op willen wijzen, dat men oog dient te hebben voor eikaars moeilijkhe den in dezen tijd. Eén puddinkje afzonderlijk in een cafetaria Vraag: In een cafétaria weigerde men mij een puddinkje afzonderlijk te leveren, met de verklaring, dat dit toespijs is en niet zonder meer besteld kan worden. Valt dit niet onder de verboden koppelverkoop? Antw Het wil ons voorkomen, dat hier inderdaad van koppelverkoop sprake is, omdat het hier een onder neming betreft, waar men voorheen óók één gebakje, één pannekoek, één portie vla of één puddinkje kon bekomen Daar, waar dit vroeger niet mogelijk was, behoeft men thans ook van den toen geldenden regel niet af te wijken en kan men een „volledige” bestelling ver langen, zonder zich aan koppelver koop schuldig te maken. Zure melk Vraag: Mijn melkboer heeft mij 3 liter zure melk geleverd. Moet ik die schade dragen? Arrtw U kunt zure melk natuurlijk weigeren. Hernieuwde levering, van goede melk, op de oude bonnen, re- gele u mét uw melkboer. Vraag: Mij zijn, in verband met ziekte, rantsoenbonnen voor vet of margarine toegewezen. Aan vankelijk werd hierop r o o m- b oter tegen gereduceerden prijs later tegen normalen prijs, geleverd Thans beweert mijn leverancier, dat op deze bonnen alleen nog maar margarine verkrijgbaar is Is dat zoo? Antw Dit is inderdaad zoo. echter met dien verstande, dat ook boter tegen normalen prijs wordt afgele verd. Dat dit niet gebeurt, ligt aan de schaarschte aan boter. In Het Nationale Dagblad beschouwt prof. mr. dr. H.Westra, van Nederlandsch standpunt gezien. ding van het nieuwe Europa als een derde imperium, eens hebben wijl deelge- had aan het Heilige Roomsche Rijk, later riepen wij in Oost- en West-Indie een ko loniaal rijk in het leven, dat den bUK westwaarts trok. „Een derde imperium is bezig zien te vormen, een groot Germaansch rijk, daar- in ook de Nederlanden, juist door hun ligging aan de zee en aan de monding van drie groote rivieren een rol van be- teekenis kunnen spelen, wanneer zij de energie, die zij getoond hebben te bezit ten, bij de expansie naar het westen, thans willen gebruiken om een eervolle plaats in het nieuwe Europa te verwer ven. Dit is tevens de eenige weg om nog wat van onzen invloed in Indië te redden. Wat echter niet verloren mag gaan, is onze koloniale ervaring van bijkans 350 jaar en ons koloniaal wetenschappelijk werk waarmede wij ons een eereplaats hebben veroverd. Het is een Nederlandsch en nog meer een Europeesch belang, wan neer wij doorgaan met ons koloniaal stu diewerk op zoo breed mogelijke basis, omdat de Westerling altijd zal blijven koloniseeren. Het koloniale vraagstuk moge al een verschillend aspect hebben, naar de differentiatie van land en volk, de algemeene lijnen van koloniale politiek zullen overal gelden. Wanneer wij ons ten deze aan een ander spiegelen mogen, laten wij dat dan aan Duitschland doen, dat in den diepsten tijd van zijn verval, toen de gedachte aan het terugkrijgen van de vroegere koloniën een dwaasheid leek, geen oogenblik zijn koloniale studiewerk terzijde heeft gelegd en bij de pakken is gaan neerzitten. Wij mogen ons koloniaal werk niet op geven, omdat wij aan anderen nog steeds iets op dit gebied kunnen brengen en onze hulp stellig gevraagd zal worden, ook voor den practischen arbeid op dit terrein, bijv, in Afrika. En tenslotte, kan de voortzetting van ons koloniaal studiewerk ons opheffen uit de droefheid, die de val van ons kolo niaal rijk gebracht heeft”. Er is misverstand ontstaan, doordat het laatste gedeelte van de omschrijving van het besluit van de organisatiecom missie betreffende de liquidatie der stands- en vakorganisaties van den mid denstand minder duidelijk is geredigeerd. Dit laatste gedeelte der omschrijving, dient n.l. niet te luiden: „alsmede haar afdeelingen en instellingen van niet-com- mercieelen aard”, doch „behalve haar af deelingen en instellingen, welke in econo- mischen zin een bedrijf uitoefenen” (b.v. in- en verkoopvereenigingen), zoodat de geheele omschrijving als volgt zal wor den geredigeerd: „Alle stands- en vakorganisaties van ondernemers in detailhandel, ambacht en kleine nijverheid, daaronder begrepen vereenigingen, federaties en organen van samenwerking van deze stands- en vak organisaties, behalve haar afdeelingen en instellingen, welke in economischen zin een bedrijf uitoefenen”. Daar zal mynheer Hoik u zeker erg dankbaar voor zyn, als hij een ster „En zouden wij moeten blijven, Dan tel het licht, En 'wil aan mijn moeder schrijven, Hij deed zijn plicht". Inderdaad onze mannen aan het Oost front, zij doen hun plicht onder de moeilijkste omstandigheden, met taaie volharding en ware doodsverachting. Daarom, landgenoot, laten ook wij onzen plicht doen en dus het verzorgingsfonds, dat voor het samenstellen en verzenden van de pakketten voor onze dappere strijders zorgt, zoo sterk mogelijk maken. Zij doen hun plicht daar in het Oosten, met de wapenen in de vuist. Grijpt gij uw vulpen en stort een flink bedrag op girorekening 4 3 2 1 0 0 tn Verzorgings- fonds Vrijwilligerslegioen „Nederland” te ’sXSravenhage Gistermiddag heeft in het Agrarisch Huis te Den Haag de plechtige installatie plaats gevonden van de Commissie van Advies van den Nederlandschen Land stand. Door het hoofd van den Neder landschen Landstand, Boerenleider E. J. Roskam, werd de Commissie geïnstal leerd en in bewoordingen, die recht tot het hart spraken, droeg de Boerenleider aan den Generaal-adviseur van den Land stand, dr. F. E. Posthuma, de leiding op. Dr. Posthuma sprak op de kernachtige, hem eigene wijze en zette duidelijk de taak van de Commissie van advies uit een. In de Commissie namen de volgende leden zitting: Joh. M. Stevenson, den Hel der. mej. Tini H. Smit Exloo, (Dr ir. J H C. Schröder, Utrecht, prof. C. F. van Oyen, Utrecht, E. J. Lankwarden, Hengelo (O.)., prof. J. Jeswiet, Wage- ningen, ir. J. Heemstra, Groningen, dr. H. de Haan, Wageningen, mr. J. Feitsma, Amsterdam, dr. ir. W. Feekes, Kampen, dr. ir. M. D. Dijt, Haarlem, Jac. Brouwer, Maastricht, prof. A. R. F. Boudet. Utrecht. In bericht, volgens hetwelk een Amerikaan sche commissie naar Kaapstad zal komen „om een onderzoek in te stellen naar de Zuid-Afrikaansche oorlogscapaciteit”, veel opzien gebaard, meldt het A.N.P. Men ziet hierin namelijk zeer duidelijk de bedoe lingen van Washington, dat in het kader van den uitverkoop van het Britsche Rijk ook Zuid-Afrika onder zijn controle wil brengen. De commissie zou in de eerste plaats tot taak hebben een nauwkeurig onder zoek in te stellen naar den Zuid-Afri- kaanschen mijnbouw. Volgens Ameri kaansche berichten zou zij vooral be schikken over volmachten voor de beper king van de goudproductie ten gunste van een grootere voortbrenging van eigenlijke oorlogsmetalen. De verontwaardiging, door dit bericht gewekt, was zóó groot, dat de Zuid-Afri kaansche minister van Mijnbouw een tegenspraak moest publiceeren, volgens welke hij officieel nog geen kennis droeg van het plan tot het zenden eener Ame rikaansche commissie en inkrimping der goudproductie niet verwacht behoefde te worden. Bovendien moesten de Veree- nigde Staten niemand minder dan Sum ner Welles laten verklaren, dat „voor- loopig de aanwezigheid van een Amerl- kaansch ingenieur in de Zuid-Afrikaan sche Unie voldoende zou zijn” AMERIKANEN ZULLEN BRAZILIAAN* SCHE SCHEPEN BESCHERMEN Naar de „Berl. Börsen Ztg.” verneemt, heeft Sumner Welles de Braziliaansche regeering er van verwittigd, dat de Ame rikaansche marine Braziliaansche schepen, die tusschen Rio en New York varen, zal beschermen. De Braziliaansche regeering heeft enkele dagen geleden de scheep vaart op de Vereenigde Staten stopgezet wegens het duikbootgevaar. De eisch van Washington een convooi- stelsel in te richten en de beperkte Bra ziliaansche vloot mee op reis te zenden naar New York, is door de regeering te Rio afgewezen. S.P.T. meldt uit Washington: De En- gelsche ambassadeur in de Ver. Staten, lord Halifax, heeft een radiorede gehou den, waarin hij is ingegaan op de in Amerika meermalen geuite critiek, dat men in Engeland wegschuilt achter een paar millioen bajonetten, terwijl anderen zijn belangen overzee moeten behartigen. Spr. zeide, dat elke Engelsche soldaat, die kon worden gemist en waarvoor transportmogelijkheden bestonden, naar overzee is gestuurd. Dit is ook het geval met 80 procent der oorlogsproductie, het geen hij met toestemming van Churchill kon meedeelen. Verder wees hij op de prestaties van het Engelsche leger en de luchtmacht en op de gestegen productie van tanks en ander oorlogsmateriaal. Slechts twee factoren hebben het zenden van troepen en materiaal naar andere gewesten beïnvloed en dat waren, naar Halifax verklaarde, de veiligheid van de Britsche eilanden, het eenige steunpunt in West-Europa tegenover Duitschland, en de beschikbare tonnage Het aantal waterleidingen en water meters, dat in de afgeloopen vorstperiode defect is geraakt, is vanzelfsprekend zeer groot. Nog nooit, zelfs in den winter 1929 1930 niet, heeft de Duinwaterleiding zooveel mondelinge, telefonische en schriftelijke mededeelingen gekregen van defecte waterleidingen. In Januari b.v. kwamen er 18.000 klachten binnen, waar van 13.000 voor een behandeling in aan merking kwamen in Februari bedroeg het aantal klachten ongeveer 11.000, waarvan de helft in aanmerking kwam voor een behandeling. De buitenleidingen zijn op een enkele uitzondering na alle in tact gebleven, omdat zij op een diepte van 90100 c.m. liggen, terwijl de grond tot een diepte van 40 c.m. bevroren was. Het zijn vooral de z.g.n. eigen aanvoerleidingen geweest, welke te lijden hebben gehad van de ongewoon strenge vorst. De eigen aan voerleidingen loopen van de buitenleiding naar den watermeter, welke in de por tieken is opgesteld. Zij liggen dikwijls in of tegen den buitenmuur aan. Bedenkt men daarbij, dat er in de huizen niet zoo hard gestookt kon worden, dan wordt het duidelijk, dat slechts weinig eigen aanvoerleidingen de vorst met goed ge volg hebben kunnen doorstaan. Vele menschen verkeerden in de ver onderstelling, dat het herstellen van de eigen aanvoerleidingen voor rekening van de Duinwaterleiding komt. Dit is echter niet zoo. Alleen de dienstleiding, welke buitenshuis onder den openbaren weg ligt en maximum een meter binnens huis, de hoofdkraan en de watermeter komen voor rekening van de Gemeente. Duizenden watermeters zijn zwaar be schadigd. De Duinwaterleiding is thans met man en macht bezig de defecte wa termeters te vervangen door nieuwe, Waarvan zij gelukkig een behoorlijken voorraad had. Het plaatsen van nieuwe watermeters geschiedt straalsgewijze. Verwacht wordt, dat aan het einde van deze week de technici van de Duin waterleiding eenmaal de geheele stad door zijn geweest, hetgeen wil zeggen, dat dan ongeveer 75 pCt. van de defecte watermeters vervangen zijn. De volgende week hoopt men de overblijvende 25 pCt. afgewerkt te hebben. In eenige duizenden gevallen heeft de Duinwaterleiding tijdelijke verbindingen gemaakt. In de plaats van den defecten watermeter is een z.g.n. passtuk ge komen. Deze gevallen betroffen wonin gen van menschen, die moeilijk elders water kunnen halen, doordat zij slecht ter been of ziek of gebrekkig zijn. Ook deze passtukken zullen geleidelijk door goede watermeters vervangen worden. De directie van de Duinwaterleiding heeft natuurlijk een schat van ervarin gen opgedaan in de afgeloopen periode. Zoo is haar gebleken, dat de vorstvrije ligging in de meeste gevallen een fictie is en dat de aanvoerleidingen meer in het achterhuis moeten loopen. Hoewel niemand er bezwaar tegen heeft, dat de buizen van de centrale verwarming open en bloot in de kamers liggen, worden de waterleidingen zooveel mogelijk in de muren weggewerkt. Dit vergroot ten eerste de kans op bevriezing zeer en ten tweede kost het veel extra moeite om de leidingen weer te ontdooien. Dikwijls moeten de muren daarvoor stuk gqhakt worden. De bepalingen, die op dit punt bestaan, dienen dan ook verscherpt worden. Bovendien is gebleken, dat vele menschen met een „heerlijk gevoel onbezorgdheid” ten aanzien van de water leiding den yvinter ingaan. Zij verzuimen b.v. na te kijken of de hoofdkraan goed afsluit en stellen zich ook niet tijdig op de hoogte van de ligging der buizen en de beteekenis der kranen bij de buiten leiding. Zoo is gebleken, dat vele men schen' niet wisten, waartoe het kleine kraantje bij de hoofdkraan diende Hoewel voorzorgsmaatregelen bij een zeer strenge vorst in het algemeen wei nig effect sorteeren, kan toch wel gezegd worden, dat het aantal en de omvang der bevriezingsnarigheden kleiner zouden zijn geweest als alle menschen zich de wenken ter harte hadden genomen, die de Duinwaterleiding hun heeft doen toe komen in November van het vorige jaar. Dezer dagen o in kippen- en -o producenten, die geen krachtvoer toegewezen, buiten de distributie vallen en dus zonder bon verkrijgbaar ZliDe gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op, dat ook deze eieren zijn gebonden aan de maximumprijzen en zoowel het verkoopen als het koopen te gen hoogere prijzen strafbaar is. Door het departement van Volksvooi lichting en Kunsten is, in samenwerking met het Rijksbureau voor textieldistri butie, een regeling getroffen, teneinde den kunstschilders (schilderessen), die dezen naam op grond hunner scheppingen ver dienen, schilderslinnen te doen verstrek ken. Belanghebbenden dienen zich tot het verkrijgen van inlichtingen te wenden tot de Nederlandsche Kultuurkamer, Gilde voor Beeldende Kunsten. 2e v. d. Bosch- straat 44, ’s-Gravenhage. De aandacht wordt er op gevestigd dat slechts een beperkte hoeveelheid linnen beschikbaar is gesteld en dat uitsluitend bemiddeling verleend zal worden aan die kunstschilders (schilderessen) die voor hun levensonderhoud geheel of voor het grootste gedeelte op den verkoop hunner werken zijn aangewezen. WIJZIGING LIFTENVERORDENING De burgemeester heeft een wijziging en aanvulling van de Liften verordening voor ’s-Gravenhage vastgesteld. Hierbij wordt o.a. het aantal gevallen, waarin tot nu toe vrijstelling kon worden verleend van verschillende eischen, waaraan een lift met toebehooren moet voldoen, beperkt en wondt een recht van toegang tot ge bouwen voor het personeel van het Ned Instituut voor Lifttechniek vastgelegd Mr. H. VAILLANT t In den ouderdom van 79 jaar is hier ter stede overleden mr. H. Vaillant. Mr. Vaillant was o.m. commissaris van de Crediet-Hypotheekbank alhier, van de Bank voor Onroerende Zaken, van de Centrale Credietbank, van de Nationale Voorschotbank en van- de Utrechtsche Crediet Mij. De begrafenis vindt morgen om 11 uur 15 op Oud Eik en Duinen plaats. werken. Maar op een dag zal ik je ver laten, want je houdt nog altijd van dÏÉ? andere. ▼ier en twmtig uur later, als Hans met Lore naar Stettin is vertrokken om daar als H. H. Lonkas, de magiër met het masker, op te treden, schelt een krachtige, kleine man aan de deur van het huis der familie Mölders. De blonde mevrouw Mölders kijkt verbaasd naar het breede gezicht met den plat gedruk- ten neus en de levendig fonkelende oogen. Een echt bulldoggezicht, denk, zij. De onbekende neemt beleefd zijn blauwe sportpet af en toont zijn keurige scheiding. Is mijnheer Holk ook thuis? Mevrouw Mölders glimlacht vrien delijk. Mijnheer Holk is vertrokken. Hij heeft een engagement in Stettin, z(j trots uit. Een engagement? vraagt de der verwonderd, maar verbetert haastig. Ach juist, ik weet münheer Holk werkt als artiest. Mevrouw Mölders legt haar tegen haar mond. Ach, dat had ik niet mogen zeg gen, münheer Holk heeft het mü streng tente, je secretaresse, je compagnon, Hans... en... je privézaken staan daar buiten. Hij kijkt haar van terzijde verwijtend dan. Maar Lore, je bent veel, veel meer voor mij. Zü kükt hem een oogenblik aan. Een warm gevoel doet haar bleek gezicht stralen, maar nu praat Hans weer door. Je bent mijn trouwste en beste kameraad, Lore. Ik zou geen kunnen vinden. Lydia Terhoven is ab soluut iets anders. Wees niet boos. Lore. Zij kijkt hem opnieuw aan en met de groote zelfbeheersching van de echte vrouw gelukt het haar zelfs te glim lachen. Ik ben heelemaal niet boos. Hans. Zij merkt, dat hij bevrijd is en hoort hoe hij plotseling haastig en vrooüjk over onverschillige dingen begint te pra ten en zij denkt: Jij groote, domme kerel, je weet volstrekt niet hoeveel pijn je mij zoo- even hebt gedaan. Als ta niet zoo veel van je hield, liep ik dadelük weg.... Wat denk je eigenlijk wel, waarom ik alles opgegeven heb, waarom ik aan je zijde sta bij het werk, dat je bent be gonnen? En opdat bet niet kapot gaat, nog voordat het begonnen is, moet ik bij je blijven, moet ik verder met je Vraag: Hoeveel aardappelen- en vleeschbonnen zijn noodig voor 6 of 12 maaltijden van de Centrale Keu- Jc€TlS? Antw.: Een nummer van den aard- appelbon (13 k.g.) en 125 gram vleeschbonnen (een A en een B- bon) zijn noodig voor 6 maaltij den. Om den borrel Holk. Ik wil immers bü u btijven. Ik moet ook goochelaar worden; bü u kan men het vak leeren. Nóu, vooruit, maak je onzicht- baar, zggt ftans lacnend, waarop de tooverwareleerltog z$n hmge beenen in beweging zet. Terwül de wagen door de drukke straten van de Hanzestad rydt, houden Hans en Eire’s gedachten zich voort- durend bezig met de onplezierige ge beurtenis, welke hun kort voor hun vertrek uit Kopenhagen o ver komen Is. Jeffers was wekenlang eerste hulp bü het goochelnummer geweest. De voor malige zeeman was, samen met Neu mann, zeer betrouwbaar geweest. In Kopenhagen had de man plotseling een bui gekregen en verklaard, dat hy weer naar zee wilde. Alle vermaningen en vragen van Holk en Lore had hü met eer. trotsch zwygen beantwoord. Ten slotte had hü zün contract verbroken en was, met achterlating van een aan- zienlüke gage, verdwenen. Het is te hopen, dat wü spoedig veer Je"eej in de plaats krÜgen, zegt Hans geërgerd tot Lore. Ik zou niet willen, dat je je terwille van dezen vlegel overwerkte en het meeste op het tooneel deed, hoewel JB het beter doét dan wie ook. (Wordt vervotfdh Het programma van het concert, a.s. Zondag van 12 tot 1 uur, uit te voeren door het muziekkorps van den staf van den Weermachtbevelhebber, onder lei ding van kapelmeester Hasse Boss, is als volgt1. Triumphmarsch, Elger2. Ouvertüre zur Oper „Iphegenie in Aulis”, Gluck 3. Musik a.d. Oper „La Traviata”, Verdi 4. Traume auf den Özean, Walzer, Gungl 5a. Barcelone. Bolero, Conor 5b. Napoli, Tarantelle. Mezzacopo6. Der Konig der Lüfte Marsch. Müller-Krafts- dorf POGING TOT INBRAAK Gisteravond betrapte een agent den 22-jarigen koopman H. K. bij een poging tot inbraak in een perceel aan de Steyn- laan. Reeds had hij het deurraampje ver nield, toen hy in den kraag werd gegre pen. K., die in het bezit was van een bijl, een beitel, loopers en een glassny- der, werd overgebracht naar het bureau van der Vennestraat. wordt een engagement verlengd. Lore moet vaak al haar diplomatie gebrui ken, om de termünen niet in de war gebracht te zien. Een wonderschqpnevoorjaarsdag ligt pwet de Alster, als Hans en Lore tat Kopenhagen komend, waar zy in Tivoli zyn opgetreden, in Hamborg aankomen Een engagement van veertien dagen in e‘en,.der grootste variétés van Hamburg staat voor de deur. Vier klim era in At- lantic-hotel (één er van zal ais werk- en ontvangkamer dienen) zyn telegrafisch besteld. Fritz Neumann, een lang Opge schoten jongen uit Berlijn, dien Hans als tweede hulp moest engageeren, om dat zyn opbouw steeds grooter werd staat met zyn zonnig, altüd lachend sproetengezicht bü het porüer van de t*eitO' Hans en k°re naar het ho tel zal brengen. dadelük met de toestellen en de koffers naar het variété, Neu ter nJ?Jrn a je met den tooneelmees- den °pbouw in verbinding. Ik noop erover twee uur ook te zijnen Een schaduw glijdt over het manneHik ander V°°r JeMerS geworden gezicht van Hans. U Pav op’ uat het je niet «aat als Jeffers in Kopenhagen. Fritz Neumann grijnst. Ach, hoe komt u er aan, münheer und Polizeiführer J 13, 17 1 Eenh. J 9 1 Eenh. K 5 t.m. 7 1 Eenh. 8 Turf 1 Eenh. 1 Eenh. verboden, verder? De, bezoeker lacht zoo vriendelük, als het mogelijk is. Boe zou ik, mevrouw Möloers, ik weet immers, dat zooiets zrtet verder verteld mag worden? Maar u kunt ge rust zün, ik zeg niets. Dan bent n zeker ook van het vak? vraagt mevrouw Mölders argeloos. Nu ja, ik ben in zeker opzicht ingewüd. Mijnheer Holk en juffrouw Witt hebben dagelüks bü mü gerepeteerd. Ik zeg u, geholpen. Daar zal münheer Holk V-P

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5