JAPANNERS VORDEREN IN BIRMA HET GEZOND VERSTAND 1942. No. 18137. I VERDUISTEREN Zaterdag 21 Maart. Te duur vleesch gekocht Het proces te Riom 59 Geallieerde schepen voor Japan Nieuwe Japansche successen Von Papen’s reis naar Berlijn Aangewezen op hulp van Amerika Turksche president te Istanboel De strijd op Celebes Geallieerde oorlogsschepen naar Madagascar De Amerikaansche troepen Verklaring Mac Arthur Chineesche hulp kwam te laat Luchtaanvallen op Port Moresby De Australische verdediging De benoeming van Casey zijn I en ver bat" het tot niets in staat was. dan sluit het Nederlandsche volk ver bitterd het hart, omdat het beter weet Hier worden, ot mogen we zeggen derden door een wellicht al te ijve r,ge Propaganda tactische fouten ge ™aakt- fouten, welkt tot gevolg heb I ,n Sfhad, dat een deel van het Neder ad«che volk mokkend, een ander deel verontwaardigd afwendde van veel MISLUKTE AANSLAG OP NAHAS PASJA Heden: v. 7.54 a. nam. tot 7.40 a. v.m. Morgen: o. 7.55 a. nam. tot 7.38 a. v.m. ue rantsoenen ui uuitschiand Zf^heid. aat haar bp*ta-'-n - aile Hritsche bedreigingen met blokkade ten spijt n it weet beireigd zal zii„ nt "*vaar zal loonen 21,n oI BUREAUX: WAGENSTRAAT 35~37 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekhandel Leeuwen- daal. Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038 N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning. Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263Boekhandel J- B. v. Seters jr.. Theresiastraat 108a, Tel. 772444 Boekhandel F. D. Couvée, van Hoytemastraat 66, Tel. 721187. Koopsters gestraft met boeten tot ƒ10.000 HAAGSCHE COURANT Telefoon 116300 (zeven lijnen) weg met ben (Luce-Holland) moderne grenzen ken. kens volk heeft een welke men GENERAALS ALS GETUIGEN De verklaringen van generaal Sciard PRIJS DEZER COURANTVoor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd met „Kikeriki”. ..De Nieuwste Mode”. ..Kol Bijblad" en „Letterk. Bijblad” 3.15. Fr. p. p. met Modeblad 4.20, z. Mode blad f 3.95. Buitenland 9.45. Bij postkant, tegen de geldende goedgek. abonnementsprijzen. Afz nummers 5 ct„ fr. p. p. 10 ct PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—5 reg. 1.75 Iedere reg. meer tot 10 reg 45 ct.. iedere reg. meer 50 ct. Reel 95 ct. p. reg Bewijsnumm. 5 ct.. fr. p. p 10 ct.. Incasso binnen de stad 5 ct.. buiten volgens posttar. Bij vooruitbet.: Kleine Adv 95 ct.: Dienstaanb. 75 ct.. Adv. met „Br. a h. bur. v. d. bl” 10 ct. meer. geeft de CLARK KERR IN MOSKOU De nieuwe Britsche ambassadeur in de Sovjet-Unie, sir Archibald Clark Kerr, is gisteren per vliegtuig uit Koeibysjef in Moskou aangekomen. duur werd prijs- dat heel voor in Noord-Holland is men in de waren huizen begonnen met het poten van de vroege aardappelen. Een kijkje in een kas te Abbekerk. (Polygoon-Kuiper), den behoefte over een wijsheid” wijsheid” Naar Domei uit Soerabaja meldt, zijn de Japanners na de overgave van Soera baja in het bezit gekomen van 53 sche pen der Geallieerden, die tot zinken wa ren gebracht of beschadigd, doch gelicht of gerepareerd kunnen worden De Japansche troepen in Birma blij ven Noordwaarts optrekken langs de Sit- tang en hebben Britsche verdedigings- stellingen ten Zuiden van de stad Toen- goe bezet, ongeveer 250 k.m. ten Noor den van Rangoon. Een andere Japansche afdeeling trekt op langs de Irrawaddy en bezette denzelfden dag Letpadan, een belangrijk spoorwegknooppunt aan de lijn RangoonProme. De stad Toengoe, die door 6000 man Britsche troepen ver wordt thans ernstig be- strijdkrachten onafhankelijke op het politiek te laten De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt, dat von Papen Donderdag uit Ankara naar Berlijn is afgereisd voor het uitbrengen van rapport en misschien tevens tot het consulteeren van zijn arts inzake zijn bij den aanslag opgeloopen oorkwetsuur Von Papen zal op zijn reis geen tusschenstations aandoen noch be sprekingen voeren. De Australische minister verklaard. S.P.T. meldt uit Washington: Het ministerie van marine maakt bekend, dat Amerikaansche en Engelsche oor logsschepen op weg zijn naar Mada gascar. Het is hun taak, de versche ping van geallieerd materiaal te con- troleeren. van Oorlog, Forde, heeft verklaard, dat Australië meer bommenwerpers, afweergeschut en algemeene uitrustingsstukken noodig heeft. Hij sprak de meening uit. dat bijna al deze zaken uit de Ver. Staten zul len komen, aangezien „de groote verant woordelijkheid van Groot-Brittannië voor zijn ver uiteen liggend rijk het voor Groot-Brittannië onmogelijk maakt Aus tralië alleen allen steun ten deel te laten vallen, die noodig is om een goed opge leid en goed uitgerust leger af te slaan” In Middenbeemster is een museum gevestigd, dat geheel aan den landbouw is gewijd. Talrijke oude landbouwgereed schappen zijn er in ondergebracht. Een zeer oude kaaspers met het embleem „Hulde aan den landbouw” (Polygoon-Bagers). President Ismet Inönu is gisteren te Istanboel aangekomen. Hij had een onder houd met den Turkschen ambassadeur in Berlijn, Gerede. Deze begaf zich daarop naar het Duitsche consulaat-generaal, waar hij een bespreking had met den Duit, schen ambassadeur von Papen, die juist, op zijn doorreis naar Berlijn, aldaar was aangekomen Van officieele zijde is over het gesprokene geen communiqué uitge geven TURKIJE ROEPT LICHTING OP In Turkije is een nieuwe lichting on der de wapens geroepen De opgeroe- penen moeten zich voor 25 Maart bij de recruteeringsbureaux aanmelden. wanneer men opnieuw het voorhoudt, dat het nationalen tijd verbeuzeld heeft klefst en tich tot zijn 7nl) irynnfT? zön dnf onn itnlinnnsche luchtbasis aan de Middellandsc’ie Zee, Volgens frontberichten, die gisteren in Tokio zijn aangekomen, heeft de Japan sche marinelandingsafdeehng bij den slag van Tjamba, die vóór 6 Maart geleverd is, in totaal 1064 gevangenen gemaakt, onder wie een kolonel. De verliezen van den tegenstander waren volgens de front berichten aanzienlijk Behalve talrijke handvuurwapens werden 2 stukken veld geschut, 7 mijnenwerpers en 225 goede renwagens buit gemaakt De berichten voegen hieraan toe, dat het Japansche landingscommando de operaties op het oogenblik uitbreidt oogsten der laatste achter bleven. Aan kant is ook de kelijk gestegen en wel als gevolg dedigd wordt. dreigd. De Japansche worden gesteund door Birmeesche vrijwilligers MEXICAANSCHE FACILITEITEN AAN VER. STATEN Mexico treft alle noodige maatregelen, om zijn kustverdediging, vooral aan de Stille Zuidzee, te versterken. Tevens is officieel bekend gemaakt, dat Mexico aan de schepen en vliegtuigen van de Ver. Staten en de bondgenooten het recht verleent, voor onbepaalden tijd in Mexico te vertoeven. Naar uit Canberra wordt gemeld, heeft minister Forde zich uitgesproken voor onvoorwaardelijke samenwerking van het geheele land met 6e Amerikaansche troepen. Tegelijkertijd neeft hij bekend gemaakt, dat een uitgebreide verbindingsstaf tus- schen de Australische en de Amerikaan sche troepen wordt gevormd. Te Washington is officieel bekend ge maakt, dat schout bij nacht Rockwell ge neraal Mac Arthur naar Australië verge zeld heeft en zich momenteel te Mel bourne bevindt. Tot dusver voerde hij het bevel over de verdediging van Cor- regidor en van het schiereiland Bataan. Oorlogsraad voor den Pacific Evatt, de Australische minister van Buitenlandsche Zaken, heeft in een pers conferentie te Washington dringend de oprichting van een oorlogsraad voor den Pacific aanbevolen, waarin Australië en Nieuw-Zeeland gelijkgerechtigd met Groot-Brittannië en de Ver. Staten ver tegenwoordigd zouden zijn. Hij zeide, dat de tegenwoordige »aad der chefs van de generale staven te Washington en de politieke oorlogsraad te Londen de samenwerking in de oorlogvoering niet voldoende kunnen waarbergen. De raad, zooals Evatt zich dien voorstelt, moet niet beslissen over strategische kwesties. luchtvaartgebied, brengt op kolo niaal terrein geen dingen tot stand die door de geheele wereld geprezen en bewonderd worden en zorgt niet voor woonwijken, die ver over de algemeene bewondering wek- En weer Die dient men over te laten aan de mili taire deskundigen. Die raad moet uitslui tend streven naar een nauwer contact tusschen de regeeringen. Evatt zeide, naar de Ver. Staten gekomen te zijn, om te bereiken, dat de regeeringen van Australië en Nieuw-Zeeland bij de oor logvoering in de Stille Zuidzee een gelijk stemrecht zouden hebben. Hij deelde mede, nog verscheidene besprekingen te zullen voeren met president Roosevelt. Later zal hij zich naar Canada begeven en vervolgens overleg plegen met de Britsche regeering te Londen. De minis ter herhaalde tenslotte den eisch naar „zooveel oorlogsmateriaal als slechts mo gelijk is, vooral echter vliegtuigen, omdat de volgende maand wellicht reeds vier weken te laat kan zijn.” De Amerikaansche generaal Mac Ar thur heeft, naar de Britsche berichten dienst meldt, bij zijn aankomst te Mel bourne o.a. verklaard, „dat de moderne oorlog een zorgvuldige voorbereiding ver- eischt. Of ik succes zal hebben of zal falen, aldus Mac Arthur, zal in de eerste plaats afhangen van de hulpbronnen, die onze regeeringen mij ter beschikking zullen stellen." Naar Domei uit Rangoon verneemt, geven Wavell en Tsjang kai-sjek elkaar de schuld voor de nederlaag aan het front in Birma. Wavell heeft geprotes teerd, omdat de troepen van Tsjoeng- king niet snel genoeg den Britten te hulp zijn gesneld. Daarentegen verklaart men van Tsjoengkingzijde, dat de Brit sche troepen zijn teruggetrokken, zonder op de aankomst van de Tsjoengking- troepen te wachten. Politieke waarnemers merken naar aanleiding hiervan het vol gende op Wavell. die klaarblijkelijk oogenblik de bekende Britsche voert, anderen voor Engeland vechten, heeft geprobeerd de troepen van Tsjoengking naar Birma te lokken. Ten gevolge van de nederlagen aan de rivier de Sittang en bij Pegoe was hij echter genoodzaakt om de Britsche en Indische troepen voor de aankomst van de troepen van Tsjoengking terug te trekken Uit Sydney meldt de Britsche berich tendienst. dat Japansche vliegtuigen gis teren tw ;emaal Port Moresby (Nieuw- Guinea) hebben aangevallen De gespannen verhouding tusschen Londen en Canberra wordt, naar het D.N.B. meldt, nog verergerd door de achter den rug van de Australische re geering om geschiede benoeming van Casey (Australisch gezant te Washington) tot vertegenwoordiger van het Britsche oorlogskjibinet in Cairo. De Australische premier Curtin heeft aangekondigd, dat hij aan het parlement een witboek zal voorleggen, dat de vol ledige telegramwisseling tusschen Can berra, Londen en Washington over de benoeming van Casey zal bevatten Cur tin beticht Churchill indirect van bedrog, daar Churchill in een telegram aan Cur tin beweerd heeft, zelf met Casey te Washington gesproken en geconstateerd te hebben, dat deze van positie wenschte te veranderen. Casej’ zelf heeft daaren tegen aan Curtin getelegrafeerd, dat de benoeming voor hem een volkomen ver rassing was geweest Curtin sprak de hoop uit, dat ook Churchill den geheelen gang van zaken zou openbaar maken De Londensche correspon ot van het Zweedsche blad „Aftonblade. geeft de volgende bijzonderheden over de be noeming van Casey Om 3 uur 's mor gens werd Casey in San Francisco door een telefonisch gesprek met Londen uit bed gehaald. Aan het andere eind van den draad stond Churchill, die Casey een zetel in het oorlogskabinet aanbood. Ca sey nam het aanbod aan en Churchill deed later op den dag hierover mede- deeling in het Lagerhuis. Het Huis nam de benoeming van Casey met veel bijval aan Voor Australië is de benoeming een groote verrassing geweest. De correspon dent zegt, dat deze aangelegenheid tus schen Churchill en Curtin is besproken, omdat zij vreesden, dat de gebeurtenissen 6e imperiale harmonie zouden verstoren. Een Duitsch wijsgeer, schrijvend over de karaktervorming van den mensch, heeft eens gezegd: „Geminde Vernunft, die von Herzensgüte durchwarmt und durch Erfahrung geschult wird, ge- staltet sich zu praktischer Weisheit.” Er wordt in dezen tijd vaak een beroep gedaan op de rede en op het gezond verstand van ons volk en op die van den enkeling. Aangenomen mag wor den, dat wie een beroep doet op het gezond verstand, zelf daarover in rui me mate beschikt. „Practische wijs heid”, waarvan hierboven sprake is, dat is wel het eerste wat wij behoeven in dezen tijd van oorlogspsychose, van verdwazing en verblinding, van illu sionisme en toekomstmuziek, van kort zichtigheid en conservatisme. Hoe staat het met deze „practische wijs heid”, met de ontvankelijkheid van ons volk hiervoor en met het vermogen van hen, die, met de beste bedoelingen bezield, het volk deze wijsheid deel achtig willen doen worden? Want een doelbewust deelnemen aan een nieuwe orde, begrip hebben van de groote revolutie, welke zich voltrekt, begrip ook van het Nederlandsche volks karakter, vereischen over-en-weer: „practische wijsheid’’. Het werd tot in den treure herhaald, dat het Nederlandsche volk nu eenmaal over weinig fantasie beschikt, dat het altijd zeer nuchter was en ook altijd wel zeer nuchter zal blijven. Hiermede is niets kwaads gezegd; het vertraagt echter het tempo, waarin elementaire veranderingen in het volksleven zich voltrekken kunnen. In de eerste dertig jaren van deze eeuw hebben zich in ons land geweldige sociale en politieke veranderingen voorgedaan, omvorming plaats gehad, daarvóór voor onmogelijk zou hebben gehouden. Er was echter een periode van meer dan dertig jaar voor noodig. Allerwegen deden zich toen de symp tomen eener nationale opleving voor. Holland’s arbeid op koloniaal gebied, op dat van wetenschap, zeevaart en industrie, verwierf internationalen lof, en met iets, dat naar trots zweemde, werd dit gerealiseerd, ook door hen, die tot dusver slechts twijfel en zwakte kenden en die nationaal zelfvertrouwen misten. Maar niettemin bleef er toch een drukkend defaitisme op ons volk liggen. Thans voltrekken zich verande ringen en hervormingen van nog veel ingrijpender aard en men verwacht, dat het Nederlandsche volk, dat altijd ietwat langzaam, ja achterdochtig is geweest, gold het nieuwe ideeën of maatregelen, binnen het luttele tijds verloop van nauwelijks twee ja ren hiervoor volledig begrip zal toonen. Men mag vragen, of er niet iets onredelijks schuilt in dit beroep op het gezond verstand. Het is nu eenmaal zeer gevoelig, op het punt van tempo niet alleen, maar ook op dat der opportuniteit, wat dit laatste be treft een gevolg van zijn grootsche tradities. Tot datgene zelfs, wat men als een eerste plicht kan beschouwen, wil het Nederlandsche volk niet met bazuingeschal en tromgeroffel, maar omzichtig worden overgehaald. Deze eigengerechtigheid in zijn houding ver andert men niet eensklaps. Wij hebben den indruk, dat voor dit alles in den laatsten tijd bij de hoogste leiding van de Nationaal- Socialistische Beweging in Nederland meer begrip is ontstaan. Deze indruk werd bevestigd door hetgeen ir. Mus- sert in zijn rede van j.l. Maandag in het Amsterdamsche Concertgebouw naar voren heeft gebracht. Het is voor degenen, die in dezen tijd leven, zei hij o.m., niet gemakke lijk alles goed te overzien. En hij stel de het als een eisch: laten wij trachten de zaken gróót te zien. Dit is volkomen juist, zooals het ook juist is, dat in een vroegere periode een deel van het Nederlandsche volk jmet zijn geest van defaitisme hoogtij jvierde in de schier eindelooze versplin tering van zijn politieke partijen en van onvruchtbare haarkloverijen, maar juist is het óók. dat een ander deel van ons volk tot groote en zelfs zéér groote din gen in staat was. Een ingeslapen volk legt geen Zuiderzee droog, legt geen autowegen aan, overbrugt geen groote rivieren, verricht geen wonderen op nu tel- Nederland- Op den Egyptischen minister-presi dent Nahas Pasja heeft, naar de Ita- liaansche bladen melden, gisteren een student een revolveraanslag gepleegd. De kogel drong in de kleeren van den premier zonder hem te dooden. Zijn in de auto meerijdende begelei der Amin Ousman, dien de bladen kenmerken als Engelschen vertrou wensman in de Egyptische regeering. werd gewond. Nahas Pasja, die in strijd met de tra ditie niet naar dezelfde moskee als ko- nirig Faroek gaat, had de bij de Arabi sche universiteit Azhar gelegen moskee bezocht. Na het verlaten van de moskee betoogden de studenten onder heftige uitroepen als verrader van het vader land, weg met den verrader, weg met Churchill, weg met Cripps en leve de as. Onder de betoogers bevonden zich ook ongeveer duizend Indiërs. De auto van den eersten minister kwam slechts langzaam door de betoogers. Ter stond na den aanslag werden Engelsche politieversterkingen ontboden, die de be toogers met de blanke sabel uiteendre ven. Drie studenten vonden daajbij den dood. Naar de bladen melden, werd de dader gearresteerd. Hij verklaarde bij zijn verhoor, dat verraders als Nahas Pasja den dood verdienden. Zoo hem de aanslag niet gelukt is. dar zal hii toch een ander gelukken Maan: 21 Mrt. op 9.54 v.m.; 22 Mrt. onder 12.49 v.m., op 10.24 w v.m.; 23 Mrt. onder 1.47 v.m., op 11.— v.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u, v.m. No. 113050 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; ig. Stadspatilnten no. 49 De Berlijnsche V.P.B. correspondent meldt: Sinds het uitbreken van den oor- 'log heeft Duitschland drie strenge win ters achter den rug. Daar ook verder de weersomstandigheden over het algemeen ongunstig waren, is geen enkele oogst bo ven het gemiddelde uitgekomen. Duitsch land is voor zijn levensmiddelenvoorzie- nisig uitsluitend aangewezen op eigen productie en zoodoende was het noodza- kelijk, de tot nu toe geldende rantsoenen te herzien en ten dee'.e niet onbelangrijk te verlagen. De normale veroruiKer zal met ingang van den 8sten April wekelijks 300 gram vleesch ontvangen inplaats van 400 gram. 206 gr. boter en vet inplaats van 268 gr. en 2000 gram brood, inplaats van 2250 gr Men dient hierbij rekening te houden met het feit, dat de normale verbruikers nog slechts 40 procent van het geheel uitmaken. De leden van de Weermacht werklieden die zwaren en zeer zwaren ar beid, alsmede nachtwerk verrichten en andere categorieën van personen, die niet als normale verbruikers gelden, maken momenteel 60 procent van het geheel uit Verder wordt er op gewezen, dat het aan tal consumenten in Duitschland sterk toe genomen is door den terugkeer van vele Volksduitschers en door de vele buiten landsche arbeiders en krijgsgevangenen Waar het eenigszins mogelijk is. heeft men de rantsoenen, welke aan kinderen wor den verstrekt, ongewijzigd gelaten Dit geldt voornamelijk voor boter en vet. Het broodrantsoen voor kinderen van 3 tot 6 jaar werd van 1100 gr tot 1200 gr. per week verhoogd. Voorts zullen tarwe en rogge voor 100 procent worden uitgema len De meelsoorten, die op die manier in den handel komen, zijn niet geschiKt voor koek, gebak en daarmede gelijk te stellen producten. Slechts 25 procent tot 35 procent der tarweproducten mogen in den vorm van bloem worden verkocht De normale verbruiker zal dientengevolge voor met meer dan 1/5 van zijn brood rantsoen, n.l. 400 gram koek, of gebak kunnen krijgen. In plaats daarvan kan hij ook 300 gram tarwe verkrijgen De oorzaak, dat de Rijksregeering hier toe besJuiten moest, ligt, naar het D.N.B mededeelt, vooral in het ongunstige weer der laatste twee jaren, waardoor de graanoogsten 1940 en 1941 en de aardappeloogst 1941 bij de zeer goede der laatste vredesjaren, ten bleven. Aan den anderen is ook de behoefte aanmer- - van de uitbreiding van het leger alsmede van net groeiende aantal arbeiders, die meer dan het maximale aantal uren werken en van het aantal arbeiders, die zwaren ar beid verrichten in de oorlogsindustrie. Bovendien is een millioen Duitschers naar het Rijk teruggekeerd. Voorts wer-’ den talrijke buitenlandsche arbeidskrach ten alsmede krijgsgevangenen in het Duit- sche economische proces opgenomen. Ten slotte heeft het Duitsche Rijk het Finsche yolk met leveranties levensmiddelen moe- ten helpen. Duitschland heeft ook, hoewel net daartoe krachtens het volkenrecht niet verplicht is, ten deele levensmidde len verstrekt aan de bezette gebieden. Het oordeel van de Diplo. In verband met de verlaging in de le vensmiddelenrantsoenen in Duitschland merkt de Deutsche Diplomatisch-Politi- sche Korrespondenz in een vergelijking met de recente verscherping der rantsoe- neering in Engeland op. dat de oorzaken van den maatregel der beide landen in wezen sterk verschillen. Voor Engeland, dat op eigen bodem niet de mogelijkheid bezit om de noodige voe dingsmiddelen voort te brengen is de handhaving van zijn bestaansgrondslagen afhankelijk van de handhaving der toe voeren over zee. Daarentegen bezit Duitschland en te vens de overige landen van het continent in zich de materieele voorwaarde, om op eigen bodem het benoodigde voor de be volking te kunnen voortbrengen Het blad wijst er op, dat de Asmogend heden op het oogenblik ook de landen voorzien welke door England’s schuld in den oorlog zijn geraakt en thans, zooals Griekenland door Engeland, met den hon gerdood worden bedreigd Terwijl Enge land de oorlogsgebeurtenissen op de zeeën met de grootste zorg gadeslaat, waar- door zijn levensaderen op dreigende wijze meer en meer verkommeren, weten de Europeesche volkeren, dat zij zich juist op het gebied van hun toekomstige voor ziening met levensmiddelen, op een veili- gen bodem bevinden. A! mogen bepaalde tijdelijke beperkin- gen ook lastig, ja pijnlijk zijn, zij heo- op den 17en dag van het proces te Riom be vestigen de verklaringen van de tot nu toe verhoorde generaals over de zooge naamde gebreken in uitrusting en oplei ding van het Fransche leger en de Fran- sche luchtmacht Generaal Sciard wees met name op de gebrekkige opleiding van de Luchtafweertroepen, die in vele geval len tot een zuiver theoretisch onderricht Beperkt had moeten blijven Naar hij verder mededeelde, heeft het volkomen verlies van de Fransche jachtvliegtuigen, hetgeen hij bij den intocht van zijn leger in Nederland en België moest constatee- ren, een demoraliseerenden invloed uit geoefend Vervolgens werd overgegaan tot nel thema van het gebruik van het tankwa pen. waarbij getuige mededeelde, door het opraken van de benzine vaak onherstelbare pannes waren gekomen. Als oorzaak daarvan noemde Sciard het ontbreken van. een benzine reservoir en het feit, dat de actieradius in doorsnee slechts 4 a 5 k.m. bedroeg. De gebreken van het tankwapen noemde de generaal resumeerend duidelijke con structie- en ontwerpfouten. Bovendien bleek uit het debat ophieuw, dat men niet tot een practische uitvoering was gekomen van het gebruik van pantser divisies. Als laatste getuige werd generaal Len- clud verhoord, die in hoofdzaak de ver klaringen der overige verhoorde generaals bevestigde, dat het ontbreken van een sterke luchtmacht de voornaamste oorzaak van de Fransche nederlaag is geweest. Zeer interessante negatieve mededeelin- gen deed generaal Lenclud over de stem ming en het moreel van het leger. De eigen propaganda bijv heeft ten nadeele van de troep gewerkt. Vooral de argu menten, dat Duitschland door de blok kade murw was gemaakt en reeds met groote binnenlandsche moeilijkheden te kampen had, hebben den offensieven geest verminderd en aanleiding gegeven tot een gemakzuchtig denken en hande- Dezer dagen heeft de Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Leeuwarden eenige zware boeten opgelegd aan een slager en een 12-tal van zijn afneemsters, l »die vleesch ver- en gekocht hadden tegen. prijzen, welke ver boven het toelaatbare uitgingen. De slager H. Groefsema te Har<n bij Groningen heeft van September 1940 t.m. September 1941 16 koeien en 20 kal veren frauduleus geslacht en het vleesch van deze beesten zonder bon of tegen afgifte van te weinig bonnen aan zijn cliëntèle verkocht. Van Januari 1941 af werden nieuwe prijzen berekend, welke meestal 20 tot 40 cent per pond hooger waren dan hij mocht berekenen. In en kele gevallen steeg de prijs zelfs van ruim 1 per i k.g. tot meer dan 2, terwijl rundvet voor 3.50 per pond werd verkocht. Groefsema, die door de Vee- houderijcentrale reeds voor den van 10 maanden was uitgesloten wegens bewuste overtreding der voorschriften tot een boete van 7000 veroordeeld. Aan zijn afneemsters, die wegens medeplichtigheid aan prijsopdrijving te recht stonden, werden de volgende boe ten opgelegd mevr. J. Lieftinck-Medden 10.000; mevr. E. Niemeyer-Boelmans ter Spil 10.000; mevr. A. Mees-Huizinga 6000; mevr. G. Landeweer-Oving 5000; mevr. C. Kool-Kolff 4000; mevr. A. van Velzen-van Erp 2500. Allen wonen te Haren. Verder werden twee dames beboet met 1000 en drie met 750. Ook vielen nog boeten van 350, 300 en 50. Andere veroordeelingen volgen nog. Bij het opleggen dezer geduchte straf fen overwoog de Inspecteur voor de Prijs beheersching o.m., dat de veroordeelden het met de prijsvoorschriften beoogd* doel n.l. de dhtributiegoederen binnen het bereik van allen te brengen, in ge vaar hebben gebracht. De overheid heeft meermalen nadrukkelijk te kennen ge geven, dat het koopen van distributie- goederen tegen te hooge prijzen tot een tekort kan leiden. De minder goed ge situeerden zouden daardoor practisch ge heel van vleesch verstoken raken en het ontstane voedingstekort met hun be perkte middelen ook niet op andere wijze kunnen aanvullen. Er is dus alle reden hiertegen met kracht op te treden. De zeer gunstige financieele toestand van het meerendeel der veroordeelden was in dit verband een factor, welke den ernst der overtreding nne slechts ver grootte. zelfs zijn gezond verstand aanvaard baar zou hebben geacht. Men moet het gezond verstand van het beste deel van het Nederlandsche volk niet onderschatten. Wanneer men een open oog hiervoor toont, dan zal de welkome kentering, waarop wij zooeven dpelden, vrucht dragen, meer vrucht zelfs dan men verwacht zou hebben. Want het zou weleens voor de nationaal-socialistische leiding in ons land een openbaring kunnen worden, hoeveel Nederlandsche burgers, tot op zekere hoogte „onbewust natio- naal-söcialistisch” zijn. Men moet nu niet zeggen: Wij willen dit on bewuste juist bewust maken, want daar gaat de zaak niet om. Zij zijn onbewust nationaal-socialistisch op de eenvoudige basis van hun gezond verstand en dit zelfde gezonde verstand verzet zich in tuïtief tegen een bewustmaking met middelen, die zij in strijd voelen met eigen aard en karakter. Daarom spra ken wij zooeven van een welkome ken tering. welke wij in de rede van ir. Mussert hebben gemeend te kunnen opmerken, een kentering die een groote terreinwinst zou kunnen betcekenen Velen zullen in eigen kring. - wij zien het in den kring van onze eigen redac tie, waarin niemand lild is van een par tij. maar waarin men voor bet brengen van een nieuwe orde in ons maatschap pelijk leven volkomen openstaat kunnen constateeren, dat er tal van menschen zijn, die. niet alles, maar dan toch het beste en zeker den so cialen kern van het nationaal-so- cialisme weten. te waardeeren. Wie. met gezond verstand, zou zich willen verzetten tegen het scheppen van volkseenheid en van politieke en sociale orjde? In dit verband heeft de heer Gemand, leider van de hoofdaf- deeling Volksvoorlichting en Propagan da van het Rijkscommissariaat. dezer dagen in Breda in een rede over doel en middelen der propaganda zeer be- hartigenswaardige opmerkingen ge maakt. Het Nederlandsche volk bezit vol doende gezond verstand, ondernemings geest en vastberadenheid am de gewel dige problemen van heden en toekomst meester te worden. Juist van wege zijn nuchterheid beschikt het groote dosis „practischb Wanneer deze „practische vrucht van het gezond verstand over- en-weer wordt betracht, tan zijn wij voor de toekomst van ms volk niet be ducht De oorlog brengt ons veel leed, veel nooden en zorgen en lasten, maar in één ding kan hij zegenrijk zijn, wan neer hij de eenheid van het volk creëert en de volken samenbrengt en dwingt onderling overeenstemming te zoeken. Samenwerking is de eenige goede basis voor den opbouw eener nieuwe wereld zoowel binnen als buiten onze grenzen

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1