HAAGSCHE COURANT CIRCUS HOLK KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS Laatste Telegrammen GEMENGD NIEUWS Zaterdag 21 Maart 1942 TWEEDE BLAD ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT HET WEERMACHTBERICHT FEUILLETON DE NOODZAAK VAN GRONDSTOFBESPARING OPENING NEDERLANDSCH KUNSTHUIS WINTERHULPCOLLECTE EEN SUCCES Voordracht Marie Hamsun VERBODEN TOEGANG DE SOCIALE POSITIE VAN DEN KUNSTENAAR BEGRAFENIS Dr. D. J. VAN PROOIJE (Nadruk verboden) Aanvallen op schiereiland Kertsj en in Donetzgebied afgeslagen op Dakvensters en bovenlichten vereischen bij de verduistering bijzondere zorg DE AMERIKAANSCHE HULP AAN AUSTRALIË Duitschland strijdt voor Europa Gevaar van gevonden projectielen Malta weer gebombardeerd Vele speldjes werden verkocht succes, al lang .-TEM (Polygoon-Hof) sterking van dijken gebezigd. zijn wijl de den. Immers aangelegenheid en i Polygoon-Meyer) Het vertrek van het sterfhuu mijnheer Hoogstraaten Hoogstraaten. zeggen. u wantrouwend lachje verschijnt in opdracht mijn doe het en Voor de Ned.-Duitsche Kuituur» gemeenschap No. 18137 verstoppen, t voor boven verloor tescue, een speciaal hofmeester van den koning, die een schitterende militaire loop baan achter zich heeft, gevonden. Men ge looft, dat sir Seymour, die 86 jaar oud was, uit een trein is gevallen. De beteekenis van het Kunsthuis Vandaar ook, dat ik bij de opening van dit Nederlandsche Kunsthuis, dat tentoon- stellingsgelegenheid zal geven aan bouw meesters, schilders, beeldhouwers en am bacht- en nijverheidskunstenaars en dat onder leiding staat van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten niet heb kijkt naar toen den De NEW YORK VERDUISTERD STOCKHOLM, 21 Maart. (D.N.B.) De Britsche berichtendienst meldt, dat New York voor de eerste maal verduisterd is geweest. De verduistering omvat een ge bied van 8 k.m. van de kust af gerekend. Van links n. rechts: Dr. Seyss Inquart, Prof. Dr. T. Goede waagen. Mevr. Seyss Inquart Marie Hamsun (in Noorsch costuum) en Dr. Schwehn’ P'ilygoon-Meyer) puntbaard komt van een geneel anderen aard was. Vroolijk, vol komische wendingen en geestige beeld spraken was dit, en Marie Hamsun toonde hierbij, dat zij niet alleen schrijven, maar ook voordragen kan. Haar stem bleek zich verwonderlijk makkelijk aan de eischen van dit proza aan te kunnen passen, zoo- dat de aanwezigen geboeid toeluisterden en menigmaal hun vroolijkheid niet kon den bedwingen. Mevrouw Hamsun mocht dan ook een langdurig, hartelijk applaus in ontvangst nemen, tezamen met een bouquet fraaie bloemen, haar door den heer H. C. van Maasdijk, president van de Nederlandsch- Duitsche Kultuurgemeenschap, met enkele welgekozen woorden aangeboden. ENGELAND EN DE SOVJET-UNIE STOCKHOLM. 21 Maart. (D.N.B.) De Britsche minister van opvoeding Butler heeft, naar uit Londen wordt gemeld, gis teren een verklaring afgelegd, waarin hij erop wees, dat de „cultureele betrekkin gen” van Engeland met de Jgovjet-Unie nog nauwer moesten worden aangehaald. Daar om was hij van plan, reeds de volgende maand te Londen een cursus in de Russi sche taal voor Britsche leeraren te laten instellen. Voor later had hij een zoo om vangrijk mogelijke uitwisseling van stu denten en leeraren met de Sovjet-Unie op het oog Dr. Schuon, vooi zitter van de Haag- sche afdeeling der Gemeenschap, leid de de spreekster met een kort woord in, waarin hij den Rijkscommissaris begroette en zijn dank aan de Nordi- sche Gesellschaft uitsprak, die ae reis v»n mevrouw Hamsun mogelijk had gemaakt. Mevrouw Hamsun, die gekleed was in de Noorsche volksdracht, las eerst een fragment uit „Segen der Erde” van haar man voor dat handelt over het eenzame leven in het binnenland van Lapland. Het typisch Noorsche sentiment, zwaar en be trekkelijk ongecompliceerd door de primi tiviteit, ook in ons land zoo bekend gewor den door de vertaling uit de Noorsche lite ratuur, kwam uit Hamsun’s werk duidelijk tot uiting. Doch Knut Hamsun is ook een denker, hetgeen bleek uit een kort stuk uit „Gedampftes Saitenspiel”. Uit eigen werk had de schrijfster een fragment van haar boek „Langerudkinder" gekozen, dat STOCKHOLM. 21 Maart. (D.N.B.) Pre sident Roosevelt heeft, naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, ten aanzien van eventueele offensieve plannen van Ma'c Arthur tegen Japan geantwoord, dat men op dit oogenblik al het mogelijke doet. Roosevelt vestigde de aandacht op de groote afstanden, die voor de hulpver- leening aan Australië overbrugd moeten worden. Om materiaal van de Ver. Staten naar Australië te brengen, is veel tijd noo- dig, aldus de president, die in dit verband nog opmerkte, dat het „overal ter wereld” aan scheepsruimte ontbreekt” SIR SEYMOUR FORTESCUE VERONGELUKT GENÈVE, 21 Maart. (A.F.I.P.) Uit Lon den wordt gemeld: Hedenochtend werd op het spoor niet ver van het Victoria-station het verminkte lijk van sir Seymour For- schrijver Knut Hamsun, gisteravond een in Pulchri Studio. wijst, inderdaad een kunstenaar te zijn, in zijn eigen volk geborgen weten. Vroeger was kunst geen regeeringszaak, thans wordt kunst een voor het geheele volk. Komt vader? Een vreemd mengsel van hoop en af- tveer ligt in deze woorden. Lore’s hart klopt luid, want verzoening beteekent voor haar: afstand doen, het einde van haar zelfgekozen taak. Eens had zij het anders gehoopt, maar sedert de ont moeting op de Spittelmarkt is elke illu sie gestorven. „Do o d. ik lach u uit!” is een Paaschbrief van dr M. J. A. de Vrijer, verschenen als het 36e deeltje van de door D. A. Daamen’s Uitg. Mij. alhier uitgege ven „Kléine Sleutelreeks”. De schrijver getuigt in dezen brief, dien hij richt aan „Elckerlyc" van zijn geloof in de (ook lichamelijke) opstanding van Jezus Chri»- tus, in welke opstanding zich het trium- phantelijke leven God’s kosmisch en ver zoenend betoont. De oude heer is nu werkelijk geër gerd en teleurgesteld. Hans heeft medelijden met hem. U hebt het natuurlijk goed be doeld, mijnheer Hoogstraaten, ik dank u ervoor, maar u zult begrijpen, dat ik niet anders kon handelen. Overigens ben ik u voor alles, wat u mij verder te zeggen hebt, voor iederen raad, voor eiken wenk, van harte dankbaar. De Hollander glimlacht al weer. Dus u kunt den ouden variétéman Hoogstraaten ntet heelemaal missen! Ik zal u daarom een goeden raad ge ven, mijnheer Hoik. U moet het num mer grooter maken, uitgebreider. Hans kijkt hem verbaasd aan en ook Lore is verwonderd. Hoogstraaten kijkt beiden aan. U zult natuurlijk zeggen, dat uw nummer voor het variété groot genoeg is. Toegegeven, maar u gebruikt niet al uw mogelijkheden. Het nummer kan ook in grootere zalen gebracht worden, met paarden en acrobatiek. Ik denk wel, dat u goed zult kunnen rijden; het zou vreemd zijn, als een Holk dat niet kende. Kort en goed, uw nummer moest ook in een circus vertoond wor den. Het hoeft niet bepaald circus Holk te zijn... waarmee ik de eer heb u te groeten (Wordt vtrvolgd), Voor de Nederlandsch-Duitsche Kultuur gemeenschap heeft Marie Hamsun, de echtgenoote van den bekenden Noorschen voordracht gehouden Voor dezen avond bestond groote be langstelling; onder de aanwezigen be vonden zich Rijks commissaris Rijks- minister dr. Seyss- Inquart, de Beauf- tragte voor Zuid- Holland, dr. Schwe bel, en de secreta- ris-generaal van het departement van V olks voor lichting en Kunsten, prof, dr T.Goedewaagen willen ontbreken. Dit Kunsthuis immers, dat behalve tentoonstellingsgelegenheid, ook bemiddelingsbureau tot het te werk stellen van en het geven van opdrachten aan beeldende kunstenaars in den geest van de cultuurpolitieke lijn van het depar tement zal zijn, en waar tevens Rijks-, pro vinciale- en gemeentelijke instanties, zoo mede leiders van fabrieken, scholen en particulieren zich op de hoogte van de be doelingen van het departement kunnen stellen dit Kunsthuis beschouw ik als een openbare bekendmaking van de door het departement uitgestippeïde richtlijnen. Hier zien het publiek en de officieele in stanties aanschouwelijk het departement en zijn afdeeling bouwkunst, beeldende kunsten en kunstambacht voor zich, zoo- als ook de leider dezer afdeeling, de heer Gerdes, en zijn plaatsvervanger, de heer van Anrooy, die de leiding over het Kunst huis op zich hebben genomen, de eerste als mijn gemachtigde, de tweede als leider, naast wien wij dan nog als dagelijk lei der den heer Wienecke bereid hebben ge vonden, een taak op zich nemen, die zeker niet gemakkelijk, maar wel vol perspectie ven is. Het Nederlandsche Kunsthuis zal nega tief werken, voorzoover het valsche kunst, ontaarde kunst en kitsch bestrijdt, daad werkelijk en door voorlichting. Positief zal het werken door te laten zien, wat er nog aan waardevolle en gezonde kunst in ons volk aanwezig is, maar ook door het ge ven van opdrachten, het steunen van jonge en veel belovende kunstenaars. Het Nederlandsche Kunsthuis zal een strijd beginnen voor het herstel van handwerkdegelijkheid en vakkennis. Daarnaast heeft het nog een andere taak de kunst tot de volksgemeenschap te brengen, tot heel de volksgemeenschap en niet alleen in de smaakvolle woningen en verblijven der bevoorrechten. Als er spake is van een sociale beteekenis der beeldende kunsten, dan wel hier, bij de bouwkunst en bij kunstambacht en -nij verheid. Het Kunsthuis zal het publiek voorlichten door tentoonstellingen te or- ganiseeren van ontwerpen van werk plaatsen, schaftlokalen, recreatiezalen, arbeiderswoningen stedenbouw, park- aanleg. Het zal de vrije en toegepaste schilderkunst en beeldhouwkunst laten zien in hun aanwending in openbare ge bouwen, fabrieken, werkplaatsen, kan toorruimten, arbeiderswoningen en in den stedebouw. HET A.S. BEZOEK VAN CRIPPS AAN INDIÉ BANGKOK. 21 Maart. (D.N.B.) Naar gisteravond te New Delhi werd bekend gemaakt, heeft de onderkoning slechts aan 3 Indische partijen, namelijk het congres, de Moslem liga en de Hindoe- maha Sabha. officieele uitnoodigingen gezonden voor de te Delhi te voeren be sprekingen met sir Stafford Cripps. Tot het congres en de Moslem liga is het ver zoek gericht, elk 6 vertegenwoordigers te zenden, terwijl de Hindoemaha Sabha 3 vertegenwoordigers naar Delhi zou moeten zenden. De congrespartij heeft thans een tegen spraak gepubliceerd van gisteren ver spreide Britsche berichten, volgens welke deze uitnoodigingen zouden zijn aangeno men en Gandhi, Nehroe. alsmede de an dere leiders, zich naar Delhi zouden be geven om Cripps te ontmoeten. Alleen de voorzitter van het congres, Azad. zou de congrespartij te Delhi vertegenwoordigen. als de liftjongen een kaartje brengt. Met gefronsd voorhoofd leest Hans het eene woord, dat erop staat: De Kleine lacht fijntjes. Neen, mijnheer Holk, ik kom niet van uw vader. Ik heb geen opdracht van hem, hoewel hij, zooals u zult we ten, de leiding van het circus weer op zich heeft genomen. Hans slaat de oogen neer. Hij kijkt hardnekkig naar de bloemen op het ta pijt. Als Hoogstraaten nu in zijn oogen zou kunnen lezen, zou hij er alle leed, alle eenzaamheid van vele uren in zien. Het verdriet van een uitgestootene, het verlangen van een Holk naar de roep stem van zijn vader, naar het huis in het park en naar de manége. Maar ook de trots der Hoiks is in zijn ziel. De trots der Hoiks, die door eigen met het dankbrengen, mede namens zijn moeder en zuster, voor de betoonde belangstelling. Zoo brachten de vele vrienden een stil len laatsten groet aan hem, die een groot deel van zijn leven heeft gewijd aan de sport en die zich aller sympathie heeft weten te verwerven. Het was een korte, maar door haar eenvoud juist zoo treffen- hebt u prachtig ontwikkeld. Hoe bent u er achter gekomen, mijnheer Hoogstraaten? vraagt Hans en weet niet, of hij boos moet zijn of met. Hoogstraaten drukt met een beleefde buiging Lore’s hand. Mijn compliment, juffrouw, u bent een charmante en flinke medewerkster. Nu ja, de school van circus Holk is goed... Ook dat weet u. In de omgeving van Slikkerveer, in de z.g. Griend- waarden is de griendhakkerij. welke tengevolge van de vorstperiode langen tijd gestag neerd werd, weer in vollen gang. De wilgentakken. welke 3 4 jaar zijn, worden en gesor- Vervolgens zij zoo Plotseling staat die avond in Berlijn voor zijn oogen, de avond, waarop hij bij den Hollandschen mijnheer in het Imperialhotel werd ontboden om een vertaling te maken, de avond, waarop hij Lydia Terhoven terugzag, in gezel schap van Homeyer. Ik ontvang niet, wil nij maar daar klapt reeds de deur en de kleine heer met den lachend en met uitgestrekte hand Hans toe. Het is neel moeilijk, om zich voor Hoogstraaten te verstoppen, mijnheer Holk, ik ben niet voor niets veertig jaar in het vak. Mijn gelukwenschen, u De hoofdcommissaris van politie heeft hierop medegedeeld, dat het den wielrij ders sinds 14 Maart j.l. is toegestaan het Westelijke rijwielpad in beide richtingen te berijden. Het rijwielpad aan de Oost zijde, dat door den opdooi nog niet kan worden hersteld, zal zoo spoedig moge lijk onder handen worden genomen. Ds. W. Sybrandy neemt beroep aan Naar wij vernemen, heeft de Ned. Herv. Gemeente hier ter stede van ds. W. Sy- brandy te Hees (Geld.) bericht ontvangen, dat hij het beroep naar onze stad in de vacature, die ontstond door het emeritaat van wijlen dr. H. Schokking, aanneemt. Ds. Sybrandy. die reeds eerder op een drietal in de Haagsche gemeente stond, werd in 1908 geboren en in 1935 candidaat in Noord-Holland; op 29 Maart aanvaardde hij zijn ambt te Exmorra, vanwaar hij 23 Juli 1939 naar zijn tegenwoordige ge meente vertrok liaansche opperbevel kend: Normale activiteit van vooruitgescho ven detachementen aan het front van Cyrenaica. Tijdens luchtgevechten in Li- bye en het centrale bekken van de Mid- dellandsche Zee verloor de vijand 3 Cur tiss en 2 Spitfire-vliegtuigen, die door Duitsche jagers werden neergeschoten. De stellingen luchtdoelgeschut op het eiland Malta werden hevig gebombar deerd Te Mersa Creek werd een muni tiedepot getroffen en explodeerde. In de haven van La Valetta werd een groote duikboot zwaar beschadigd Eén van on ze duikbooten is niet op haar basis te ruggekeerd. In het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee hebben onze torpedovliegtuigen tijdens een actie tegen een vijandelijk convooi oorlogsbodems van middelmatige tonnage midscheeps getroffen en tot zinken gebracht Donderdag speelden twee jongens te Weert met een gevonden projectiel. Toen een hunner het voorwerp op den grond gooide, ontplofte het met zoo’n kracht, dat de 10-j. V. levensgevaarlijk gewond naar het ziekenhuis moest worden over- gebracnt. De 12-j. S. werd eveneens ge wond, doch niet zoo zwaar. Beide slacht offers verkeerden gisteren nog in levens gevaar. scheidsrechters, verschillende spelers ploegen, de J. Hylkema, van het Am- Feijenoordstadion, jhr I. L. v. d. Berch van Heemstede, J. D. Viruly en mr. Kessler, namens de Ned. Wielren Unie, D. J. Couvée, namens het Ned. Olympisch Comité, jhr. mr. C. Feith, namens den Ned. Cricketbond, C.W.v.Has selt, namens de Zilveren Voetbalcommis- sie, een deputatie van V.O.C., waarvan de overledene oud-speler en eere-voorzitter was, vertegenwoor digers van Rotter- damsche en Haag sche voetbalvereen., D. Veenman, na mens de Ned.-Ind. Voetbal-Unie, den oud-vlieger M. van Meel en vele ande ren. Het College v. Gevolmachtigden v. d. Sport van het de. partement van Op voeding, enz. was vertegenwoordigd door den heer a Stuling. Het was de uit drukkelijke wensch van den overledene, dat aan het graf niet gesproken zou worden. Daarom volstond een zoon De trots der Hoiks, kracht iets worden. Hij slaat de oogen op. Ja, ik weet dat al lang, mijnheer Hoogstraaten. Ik zou u echter willen verzoeken, over iets anders te praten. Of moet ik gelooven, dat u alleen voor deze persoonlijke dingen gekomen bent, welke, bij alle hoogachting voor uw persoon, alleen de Hoiks aangaan? Hoogstraaten lacht gedwongen. Ik zou nog liever zwarte Indische tijgers een menuet leeren dansen, dan dat ik mij met de familieaangelegen heden van de Hoiks bemoeide. gelijks ondervindt hij dit van L>ore, die als secretaresse, als assistente en als partner bezig is. Maar de hartelijkheid, de vertrouwelijkheid is verdwenen. Zwijgend staart hij voor zich uit. Mis schien ligt het aan het jagende leven, dat zij leiden, het voortdurend reizen en trekken, misschien ligt het aan hun snelle roem en succes, dat het tusschen hen veranderd is. Men heeft nauwelijks een oogenblik vrij gehad, heeft nauwe lijks kunnen slapen. De auto stopt voor het Atlantic-hotel. Hoe vaak heeft Hans dit nu al beleefd? Het is altijd hetzelf de. Gedienstig rennen de portier en de huisknechts aan. Het portier wordt opengerukt, flinke handen grijpen naar de koffers. Jongensoogen zijn vol be wondering. Een met tapijten bedekte hal, een buigende eigenaar of vertegen woordiger der directie. Mijnheer Lonkas, het is een eer voor ons. De kamers zijn gereed, num mer negen, tien, elf en twaalf, eerste verdieping. Als ik u verzoeken mag, hier is de lift. Wenscht u nog te dinee- ren? Alstublieft, dank u zeer... Nauwelijks hebben beiden zich ver- frischt, of de eerste bezoeker wordt ge meld. Ook dat hoort bij het program ma. Lore heeft haar kofferschrijfma- chine en haar mappen al bij elkaar. Rede prof. dr. T. Goedewaagen Heden had te Amsterdam de opening aats van het Nederlandsche Kunsthuis, 'ver welke nieuwe instelling wij reeds eerder het een en ander hebben bericht. Bij deze gelegenheid hield prof. dr. T. Goedewaagen een rede, waaraan het vol gende is ontleend Er was een tijd, dat de beeldende kunst een Hofkunst was en dat schilders, beeldhouwers, bouwmeesters en kunst- nijveraars zich beijverden, als kamer dienaars der vorsten, koningen of her togen, hun opdrachtgevers en maecenaten te dienen. Het is de tijd van Jan Mael- weel. Hofschilder van Philips den Stoute, van Jan van Eyck valet de chambre” van Philips den Goede. Kerk, overheid, en kunstenaar vormden tezamen een drie- eenheid. waarvan elk der dgelen zijn eigen taak verstond en die der, anderen naar waarde wist te schatten. De kerk verloor haar macht over den scheppenden geest der kunstenaars, die zich van de gewijde ikonographie naar het dagelijksch leven afwendde. De Over heid in Nederland, eeuwen lang in de republiek vechtend om haar eenheids vorm en later door en met het liberalis me der negentiende eeuw den kunstenaar overlatend aan zijn vrije phantasie en aan een pariabestaan behield evenmin de macht, den kunstenaar te leiden en te bezielen of zelfs te steunen en te stimu- leeren. De kunstenaar, temidden van het individualistisch humanisme, moest gees telijk en maatschappelijk zijn eigen weg vinden en slechts adel en patriciaat der allengs rijk geworden steden tooiden hun welgevormd bestaan, naar persoonlijk welbehagen en persoonlijken smaak, met de scheppingen van een kunstenaarschap, waarmee zij noch geestelijk, noch maat schappelijk aanraking hadden. De negentiende eeuw bracht in van Gogh als een symbool de vervreemding van kunstenaar en gemeenschap aan het licht, maar de twintigste eeuw, wakker geschud door het socialisme en nieuwe gemeenschapsidealen, schiep reeds in haar omvang in Berlage’s beurs een do cument van een veranderenden, naar ge- meenschapsbinding strevenden tijdgeest. Onze eeuw ziet, voor zoover zij zich in het verleden verdiept, met een zeker heimwee terug naar die tijden, waarin met name de beeldende kunstenaar, in de traditie eener gemeenschapskunst ge borgen, met de gemeenschap in een veelal onzichtbaar verband leefde en daarin zijn vrijheid had. In onze eeuw ziet de Staat zijn cultu reele taak duidelijk voor zich. Hij trekt zich niet meer van de kunst af. Hij laat haar niet meer aan haar lot over, maar maakt zijn wil kenbaar, voorzichtig, maar duidelijk. Voorzichtig, omdat een synthe tische geest in de kunsten groeien moet en niet gemaakt kan worden. Duidelijk, aan gezien de Staat onontkoombaar voor de taak gesteld is, ook de kunsten te steunen, te stuwen te stimuleeren. ROME, 21 Maart. (Stefani.) In Weermachtbericht nr. 658 maakt het Ita- het volgende be- 31) Lore doet, als hoort zij den lof niet. Zij bewaart ook nu den afstand, welken zij sedert hun vertrek uit Berlijn ge schapen heeft. Zij wijst naar de krant, welke zij op het station heeft gekocht. De advertentie, welke ik in Kopen hagen opgaf, staat er al in. De gega digden zullen zich in het hotel aanmei- den. Wij zullen wel iemand vum*®1’.. gauw ingewerkt is. Intusschen zal ik j assisteeren. Je offert je op, Lore. Het is mijn plicht en ik S 2egt ZÜ kalm. de goochelaar met verdrietig. Hij verlangt werken met Lu,t, *'ij het groote nummer en nog arm en onbekend ksnieraadschan is gebleven. Nieuwe geallieerde scheepsverliezen HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER 21 Maart. (D.N.B.) Het Opper bevel der Weermacht maakt bekend Op het schiereiland Kertsj zette de vijand zijn vruchtelooze aanvallen voort. Wederom werden 16 bolsjewistische pantserwagens vernietigd. In de haven van de vesting Sebastopol brachten duikbommenwerpers een koop vaardijschip van 4000 brt. tot zinken en beschadigden een groot tankschip zoo zwaar, dat aangenomen kan worden, dat het verloren is gegaan. Bom-voltreffers richtten op een scheepswerf, in een electriciteitsbedrijf en in brandstofdepöts groote verwoestingen aan. In het Donetzgebied alsmede in den centralen en '•’en Noordelijken sector van het front werden nieuwe aanvallen der bolsjewisten afgeslagen. Bij geslaagde eigen aanvallen leed de vijand hooge bloedige verliezen. Zware artillerie be schoot met goede uitwerking voor de oorlogvoering belangrijke installaties te .eningrad. In het tijdvak van 13 tot 20 Maart ver loor de bolsjewistische luchtmacht 386 vliegtuigen. Daarvan werden er 298 in luchtgevechten en 14 door het afweer geschut neergeschoten. De rest werd op den beganen grond vernield. In den- zelfden tijd gingen aan het Oostelijke front 22 eigen vliegtuigen verloren. Op Malta werden het vliegveld La Venezia en de haven La Valetta overdag door Duitsche gevechtsvliegtuigen in voortdurende anvallen met brisantbom men van zwaar en extra-zwaar kaliber bestookt. In luchtgevechten boven het eiland en in Noord-Afrika verloor de vijand 5 jachtvliegtuigen. Duitsche duikbooten hebben voor de Amerikaansche kust en voor West-Afrika 6 vijandelijke koopvaardijschepen van tezamen 35.000 brt. alsmede een kust- wachtschip der Amerikaansche marine tot zinken gebracht. Bij den aanval op een convooi op den Atlantischen Oceaan plaatste een duikboot 4 torpedotreffers. De uitslag kon echter wegens sterken af weer niet worden waargenomen. In het zeegebied rond Engeland bracht de luchtmacht een in convooi varend vracht schip van 4000 brt. tot zinken. Een ander vrij groot koopvaardijschip werd door bommen beschadigd. f De bedieningsmanschappen van een pantser-afweerkanon met onderofficier Schott als stukscommandant en den Ge- freiter Müller als richtschutter heeft den 15en en 16en Maart aan het Ooste lijke front 10 vijandeliike pantserwagens stukgeschoten. Bij de operaties van duikbooten in het Amerikaansch gebjed heeft de duikboot onder bevel van korvettenkapitein Poske zich bijzonder onderscheiden. „DE DOOFPOT” IN CAPITOL Het gezelschap Jacques van Bijlevelt en Octave van Aerschot brengt deze speelweek het aardige blijspel van Jaap v. d. Poll „De Doofpot” in Capitol. In het kort komt de inhoud neer op het volgend?: Cornelia (Ellen Durieux) is een vrouw, die alle aardsche vreugde en levensmoed uit haar huis verbannen heeft. Haar man Jozef (Octave van Aer schot) ligt hierdoor aan knellende ban den, evenals haar dochter (Jopie Koop man) en hun zoon (Ad Heerings). Tot dat een broer van Jozef (Jacques van Bijlevelt), met verlof uit Indië, zijn in trek in hun huis neemt; dan wordt alles anders en volgt het eene conflict op het andere. Het publiek amuseert zich koste lijk om de talrijke aardige scènes, die in dit blijspel voorkomen. Het derde bedrijf geeft het verrassende slot, maar wij ver tellen er niet meer van. Voor degenen, die eens een vroolijken avond willen beleven, is Capitol-theater in de komende dagen het aangewezen adres. RIJWIELPAD OUDE SCHEVENING- SCHE WEG De A.N.W.B. verzocht om toe te la ten, dat wielrijders in de richting Sche- veningen op den rijweg of het rijwielpad langs de Westzijde van den Oude Sche- veningsche Weg rijden, in verband met den slechten toestand van het rijwiel pad aan de Oostzijde. oud gekapt teerd. worden nooaig geschild en vinden hun weg naar de manden- makerijen en kui perijen. Groote hoeveelheden griend Zeer groote belangstelling Zoo eenvoudig als hij heeft geleefd, zoo was ook de teraardebestelling van het stoffelijke overschot, hedenmiddag op de Algemëene Begraafplaats alhier, van dr. D. J, van Prooije. in leven voorzitter van den Nederl. Voetbalbond. Begeleid door een schat van bloemen werd de baar naar de geopende groeve gedragen, waarom heen zich tal van vooraanstaande figuren uit de sport wereld hadden verzameld. Onder hen merkten we op alle bestuursleden van den Bond in den stoet waren, behalve familieleden en vrienden medegekomen de eerevoorzitter W. J. H. Mulier, de beide vice-voorzitters S. Coldewey en ir. H, F. Hopster, alsmede het bestuurs lid Jac. Lamey en de secretaris-penning- meester A. J Staal tal van eereleden als P. A. de Haan, J. M. de Korver. C. A. W. Hirschman, L. F. Verwoerd en A, de Haan, leden van de diverse commis sies van Jen Bond, oud-bestuursleden,< leden van het personeel der bondsadmi- nistratie, vertegenwoordigers van diverse onderafdeelingen, scheidsrechters, oud- internationals en van vroegere nationale heeren J. v. d. Berg en respectievelijk directeur sterdamsche en het De groote goochelaar is verbaasd. Hoogstraaten lacht. Uw naamraadsel uit te puzzelen was heusch geen heksentoer, jonge vriend, want u draagt als particulier tenslotte geen masker. Mijn hoogach ting voor uw succes. U doet den naam Holk eer aan. Uw vader zou trotsch op u kunnen zijn. Een bitter lachje komt om den mond van Hans. Ik geloof nauwelijks, dat hij het is. Maar ik spreek over dingen, welke - onbekend moeten zijn. Dat denkt u, mijnheer Holk, maar zooiets wordt ook bekend. Men weet nu, dat u oneenigheid met uw vader hebt gehad. Het is jammer, mijnheer Holk Een i op het gelaat van Hans; ook Lore heft het hoofd van haar papieren op. Komt u in opdracht van Bijeenkomst van belanghebbenden Eenige honderden fabrieken van de Ne derlandsche industrie en alle voor het verbruik van materiaal en grondstoffen verantwoordelijke Nederlandsche instan ties zijn tot samenwerking onder Duit sche leiding opgeroepen om te komen tot een intensieve besparing op materialen. Door den Rijkscommissaris werden een ma- teriaalbesparingscommissie in het leven geroepen en een commissaris benoemd In het kader van deze actie had gis termiddag een bijeenkomst plaats van deze instanties met de in de fabrieken berxemde gevolmachtigden inzake mate- riaalverbruik Nadat Direktor Fiebig, ge volmachtigde van den Minister voor Be wapening en Munitie-fabricage, de aanwezigen had welkom geheeten, schetste de gevolmachtigde voor mate- riaalbesparing, prof, dr Garbotz uit Berlijn, op welke wijze het streven naar materiaalbesparing zich in het Duitsche Rijk heeft ontwikkeld. Aanleiding daar toe waren: de oorlog, het feit dat zich in de wereld geleidelijk groote economi sche ruimten afteekenen en ten derde het inzicht, dat ook na den oorlog tengevolge van de geringe vervoerstonnage nog ge- ruimen tijd materiaalschaarschte valt te verwachten Spr. somde vervolgens ae grondstoffen op, waarover het Europeesche continent in voldoende mate beschikt, zoomede die. welke in onvoldoende hoeveelheden wor den aangetroffen, en zette uiteen, welke maatregelen op elk gebied zijn genomen. Het spreekt vanzelf, dat de behoeften det Weermacht daarop haar stempel drukten Van de bedrijven werd een grondstof fenbalans opgemaakt, onderzoek naar ver vangingsmaterialen werd gestimuleera. voorstellen werden overwogen en doorge geven, vindingen, welker doelmatigheid in de praktijk was gebleken, werden ver zameld en ervaringen uitgewisseld. De geheele industrie heeft met deze actie haar voordeel gedaan. Spreker besloot zijn rede met de hoop uit te spreken, dat de Nederlandsche in genieurs, wier medewerking voor dit doel thans wordt gevraagd, zich op hun vak gebied evenzeer pioniers voor de ge- meenschapsgedachte in Europa zouden betoonen, als hun collega’s, die in de ver- eeniging voor Duitsche ingenieurs destijds het initiatief hebben genomen Hierna zette de materiaalcommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, dr. ing. Schmitz, uiteen, wat van de ge volmachtigden In de fabrieken ten deze wordt verwacht. Spr. legde er den na druk op, dat deze actie voor na den oor log van groote beteekenis is èn van be lang voor Nederland en zijn bedrijfs leven. Ter uitwisseling van de ervarin gen zullen in begin April in verscheidene plaatsen bijeenkomsten worden georgani seerd. In zijn slotwoord wees Direktor Fiebig er op, dat met deze opdracht aan het Nederlandsche bedrijfsleven niet louter voldaan wordt aan Duitsche belangen. Integendeel, wat thans gevraagd wordt is in het belang van Nederland en van den Nederlandschen arbeider. Deze eischen spruiten niet voort uit een noodtoestand in Duitschland. maar uit de behoeften van het continent en van een Nederland- zonder-Indië in het bijzonder Rede van den heer van Anroey De heer van Anrooy, de leider van het Nederlandsche Kunsthuis, wijst er op, dat door de bijzondere tijdsomstan digheden de voorbereidingen voor de op richting een langen tijd in beslag heb ben genomen. Aanvankelijk stonden ook de kunstenaars weifelend tegenover deze nieuwe onderneming. De fabrikanten van nijverheidskunst wisten moeilijk hun houding te bepalen. De materialen- schaarschte, welke vele administratieve beslommeringen met zich brengt, heeft veel afgeremd. Langzaam maar zeker echter is het bewustzijn doorgebroken, dat hier iets grootsch staat te geschie de opriching van dit offi cieele Nederlandsche Kunsthuis geeft den eersten stoot aan de verheffing van den Nederlandschen kunstenaar. Het veran dert zijn maatschappelijke positie. Hij zal hier een zaak aantreffen wier hoofd doel het zal zijn, de goede, degelijke en schoone werken aan het publiek aan te bieden. Richting gevend voor den nieuwen tijd zal zijn, dat de kunstenaar, die dezen naam inderdaad verdient zich zijn plants in de nieuwe volksgemeenschap bewust zal zijn. Hij zal zich, zoo hij door het scheppen van eerlijk en goed werk be- Alhoewel nog geen cijfers bekend zijn over de straatcollecte, welke Winterhulp vandaag in onze stad hield, kan toch wel gezegd worden, dat zij een succes is geweest. Dit was reeds in de ochtend uren in de binnenstad te merken. Tal van menschen hadden de revers van hun jas versierd met een of meer van de veel kleurige, bijzonder aardig uitgevoerde bloemenspeldjes. De collectanten bemerk ten onmiddellijk, dat de stemming ten aanzien van de collecte, gunstig was, Want met nog meer opgewektheid dan anders deden zij hun werk. Hatelijke en beleedigende opmerkingen, welke bij vo rige collecten nog al eens werden gericht aan hen hoorden zij dezen keer in het ge heel niet, hetgeen ongetwijfeld een ver blijdend teeken is, want het bewijst, dat pr wn kentering ten goede is in de hou- dinff van het Nederlandsche publiek ten opzichte van Winterhulp. De binnenstad werd letterlijk over stroomd door collectanten. Ongeveer een 400 van hen hielden zich in de Veene- straat Vlamingstraat en omgeving op, zoodat het niet gemakkelijk was om er tusschen door te glippen. Zonder opdrin gerig of onbeleefd te worden, achtervolg den a h w de collectanten de menschen met het kussen met de speldjes en de collectebus, totdat zij „over de brug” kwamen en een speldje kochten. In de buitenwijken waren nog niet voldoende collectanten in dien zin, dat men ze over al aantrof ZÜ» die symPathieseeren met Winterhulp zVllen1^£aarom goed, aa,n zich het volgende seizoen als col- lectant(e) op te geven. Want het succes van een collecte dat bleek vandaag wel in de binnenstad hangt voor een groot deel af van de collectanten. De Arbeidsdienst nam met 170 man deel aan de collecte. Van deze 170 man behoorden ruim 50 tot de stafmuziek, ter wijl de overigen de collectebus zwaaiden. De Jeugdstorm was verschenen met eenige zangkoren, die, vergezeld door een groot aantal collecteerende stormers en storm- sters, zingend de stad doortrokken. Het was de eerste maal, dat de Jeugdstorm op een dergelijke groote schaal meedeed aan de collecte. De politie nam weer met vele agenten aan de collecte deel. De mannen verdienen een warm woord van hulde voor hun opofferingsgezindheid. Behalve de stafmuziek van de politie, de W A.-kapel en „Klein maar Dapper”, nam ook nog aan de collecte deel het mu ziekkorps van de Posterijen, Zij vond haar operatiegebied hoofdzakelijk in de omgeving van de Fahrenheitstraat. Het is verheugend voor Winterhulp, dat deze laatste collecte in goede aarde is gevallen bij het Haagsche publiek, want op deze wijze vormt zij een waar dige afsluiting van een winter, waarin de werkers van deze instelling, naast vele zorgen en moeiten, ook hebben mogen constateeren, dat hetgeen zij deden, steeds meer begrip ondervindt. Lore, als eens ”menstel- groote numntond waren, nog arm en onbek^> da- de goochelaar en ter »er-

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5