DE JAPANSCHE SUCCESSEN DRIE DOODEN BIJ SCHIETPARTIJ DE SLAG IN DE JAVA-ZEE BOLSJEWISTISCH WINTEROFFENSIEF MISLUKT No. 18139. Dinsdag 24 Maart. Dezen zomer vacantie-toerisme 1942. Drama Suezkade 14.000 schepelingen omgekomen Nieuwe Duitsche successen ter zee CRIPPS’ BEZOEK AAN BRITSCH-INDIE VERDUISTEREN K in woning aan Het bestuur op Java Drie provincies nam Mac Arthur’s positie 80.300 ton scheepsruimte vernietigd niet?” van Waarom zegt de directeur het Centraal Onderzoek in oplichtingszaak tragische wending Gunstige oogst Japansche luchtactie BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 In een Duitsche munitielsb-iek worden granaten van klein kaliber gemaakt. (H> '•mann-P.K. Schröter) Aanvallen ineengestort Geen tijd voor lange discussies RECHERCHEUR EEN DER SLACHTOFFERS Verklaring van woordvoerder te Tokio Verklaring van Imamoera tMij HAAGSCHE COURANT Telefoon 116303 (zeven lllnen) Giro No. 12500 OE VOORGESCHIEDENIS Gewonde mishandeld EXTRA BERICHT dat NIEUWE f DE AUTONOMIE-BELOFTEN zijn voorgesteld dat de i HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 24 Maart Het Opperbevel der Weermacht deelt mede: De voorjaarsoogst op Java zal, naar Do mei meldt, den gemiddelden oogst met 30 pCt. overtreffen. Daarmede kan de ge- heele jaarlijksche behoefte van Ned.-Indië aan rijst worden gedekt. Zóó zou ik het toerisme in 1942 willen zien en aanbevelen." gebruik kleeren Doch heden nen - De onderhandelingen Indiërs tot eenheid aangespoord Te Lahore is een bijeenkomst gehouden van de Indische Mohammedaansche ge meenschap, waarin de voorzitter alle In diërs tot eensgezindheid heeft aange spoord om tegenover Cripps een gesloten eenheid te vormen De Moslemliga wil de aaneensluiting van alle Mohammedanen in Indië bewerkstelligen kunnen worden." Cripps merkte verder op, dat hij den Het keizerlijke Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat de luchtmacht van de Ja pansche marine tijdens aanvallen in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan en in de Golf van Bengalen herhaalde malen Port Darwin. Broome, Wyndham, Horn- eiland (Australië), Port Moresby op Nieuw Guinea, Toelagi op de Salomons eilanden, Port Blair op de Andaman-eilanden in de Golf van Bengalen heeft aangevallen. In al deze plaatsen werden de militaire instal laties vernield. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—5 reg. f 1.76. Iedere reg. meer tot 10 reg 45 ct.. iedere reg meer 50 ct Red. 95 ct p. reg Bewijsnumm 5 ct. fr p p 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct.. buiten volgens posttar Bit vooruitbet.: Kleine Adv. 95 ct; Dienstaanb. 75 ct.. Adv met „Br. a. h. bur. v. d bl.” 10 ct meer. Een tweetal Spaansche politie-officieren bezoekt ons landgisteren werden zij door den Hoofdcommissaris van Politie mr. Hamer en door de Duitsche politie-autoriteiten ontvangen en woonden een défilé der politie bij. (Polygoon-Meyer) gebeuren, wanneer één of twee politie ke partijen de Engelsche voorstellen niet zouden aannemen. Cripps antwoordde, dat dit zou afhangen van de betrokken par tijen. „Mijn verwachtingen,” zoo zeidehij, „zouden te vér strekken, wanneer ik wil de hopen, dat ik een „aanvaarding voor 100 procent” zou krijgen.” Tenslotte ver klaarde hij: „Ik geloof niet, dat wij moe ten spreken over een rondetafelconferen tie.” Sir Stafford Cripps heeft gisteren in New Delhi een onderhoud gehad met den onderkoning van Indië, lord Linlithgow. Volgens den Britschen nieuwsdienst was generaal Wavell bij de ontvangst aanwezig. bied 1 overleg van de bonnen, overleg bij het van schoenen, en banden. alle Kunnen nen worden, i verstandig de Licht OuitMh Infanteriegeschut wordt op een slede ge laden. om een nieuwe stelling te gaan innemen. Ook een te zijn. Om de dagelijk- i van noodzakelijk, fabriek, kantoor, bedrijf nieuwe geestkracht nieuw arbeidsvermo- te doen voor het van werken, dat moeilijk- straks weer vóór ons ligt, overwon- A1 te” weinig bekend zijn Ons land biedt ver- □uitsche duikbooten hebben voor de Amerikaansche kust 13 vijandelijke koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 80.300 ton tot zinken gebracht De vijandelijke tankscheepsruimte werd daarbij op bijzonder gevoelige wijze ge troffen. Tot de tot zinken gebrachte sche pen behooren 7 groote tankschepen. Een achtste tankschip van 11.000 ton werd door torpedo's zóó ernstig beschadigd, dat hot eveneens verloren geacht kan worden. Ook in de Middellandsche Zee werden den vijand zware verliezen toegebracht. In samenwerking met Italiaansche lucht en vlootstrijdkrachten slaagde de Duit sche luchtmacht er in, een convooi, dat koers zette naar Malta, uiteen te drijven. Daarbij brachten Duitsche vliegtuigen al leen reeds 3 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 18.000 ton tot zinken. Zij brachten voorts zware schade toe aan 3 koopvaardij schepen, een kruiser en een torpedoboot- Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319. Tel. 550310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekhandel Leeuwen deel, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg. Boekhandel H. E. G. Ruya. Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263Boekhandel J. B. v. Seters |r., Theresiastraat 108a, Tel. 772444; Boekhandel F. D. Couvée, van Hoytemastraat 66, Tel. 721187. PRIJS DEZER COURANTVoor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd met „Kikeriki” „De Nieuwste Mode”. „Kol Bijblad” en „Letterk Bijblad” 3.15. Fr p p met Modeblad f 4.20, z Mode blad 3.95. Buitenland f 9.45. Bij postkant tegen de geldende goedgek. abonnementsprijzen. Afz. nummers 5 ct. fr p p. 10 ct. HOE HET DRAMA WERD ONTDEKT Tegen 9 uur vanochtend werd de aan dacht van een inspecteur van politie, die op weg was naar zijn bureau, getrokken door een meisje, dat hem toeriep, dat een man, die aan het hoofd gewond was, op de Suezkade om hulp riep. Direct ging de inspecteur een onderzoek instellen en hl] trof inderdaad een man aam, die hevig uit wonden aan het hoofd bloedde Sta melend vertelde de gewonde, dat er in het huis Suezkade 89 op hem was ge schoten. Onmiddellijk alarmeerde de in specteur het personeel van het bureau Archimedesstraat en met enkele agenten drong hij het bewuste pand binmen De hoofd bewoner stond reeds achter de deur en geheel van streek vertelde deze, dat er in den uitbouw werd geschoten. Ter wijl de inspecteur reeds binnen was. hoorde hij schieten, waarna het stil werd. Men rende naar het betrokken gedeelte van het huis en trof daar in de achter kamer drie personen, op den grond lig gend, aan. Reeds bij een vluchtig onder zoek kon geconstateerd worden, dat bij allen de levensgeesten waren geweken. Tot de gedooden behoorde ook de 53-ja- rige rechercheur Cornelissen De Justi- tieele Dienst C en de Geneeskundige Dienst waren spoedig ter plaatse. Het onderzoek werd geleid door commissaris M. J. van den Heuvel Volgens berichten uit Batavia, zal Java voortaan in 3 provincies, resp. bestuurs gebieden verdeeld worden. Voor den zetel der centrale regeering is Batavia uitgeko zen, terwijl het Oostelijke, centrale en Westelijke deel van Java van Batavia, Se- marang en Soerabaja uit bestuurd zullen worden v. 7.59 aar nam. tot 7.33 aar v.m. Maan: 24 Mrt. onder 2.44 v.m., op 11,39 v.m.; 25 Mrt. onder 3.36 v.m., op 12.26 n.m. (Eerste kwar- tier). Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 TURKSCHE AMBASSADEUR TE LONDEN De nieuwe Turksche ambassadeur voor Groot-Brittamnië, dr. Ahmet Rauf Orlay, is gisteren te Londen aangekomen. De Stockholmsche correspondent van de V.P.B. meldtUit de berichten, welke thans, voornamelijk uit Australië, bin nenkomen en uit de ooggetuigeverslagen is het nu mogelijk een indruk te krijgen van den zeeslag bij Java, den grootsten zeeslag in dezen oorlog Voornamelijk uit het verslag van den correspondent van de „Daily Mail” in Melbourne die op dramatische wijze schildert hoe de kruisers ..De Ruyter” en „Java” bij hun vergeefsche pogingen om de Japansche transportvloot te ver nietigen. uit al hun kanonnen vurend ten onder gingen, kunnen wij ons een beeld vormen van dezen zeeslag Het Geallieerde eskader dat onder commando stond van den Nederlandschen schout-bij-nacht Doorman, wiens vlag van de „De Ruyter” woei, bestond uit de reeds genoemde Nederlandsche kruisers, den Australischen kruiser „Perth” en den Engelschen kruiser Exeter”, vergezeld Rechercheur J. Cornelissen, die he< slachtoffer is geworden van zijn beroep, kon bogen op een voortreffelijken staat van dienst. Door zijn kalm en bezadigd optreden, was hij algemeen geacht bij zijn chefs en collega’s. Als tragische bij zonderheid kan nog vermeld worden, dat de verslagene een vrouw met tien kin deren achterlaat. Naar wij vernemen zal de teraardebe- stslling van zijn stoffelijk overschot met corpseer geschieden. aard der voorstellen, die ter sprake zul len komen, niet bekend kan maken. Ver der verklaarde hij, de eerste 2 dagen samen met den vice-koning te zullen doorbrengen en verder met den militai ren opperbevelhebber en de andere leden van den uitvoerenden raad, almede met de gouverneurs der provincies, bijeen komsten te zullen hebben. Aan Cripps werd door persvertegen woordigers de vraag gesteld wat er zou op los van Van militaire zijde wordt vernomen, meldt het D.N.B.: Aan de groote verwachtingen, die de bolsjewieken hadden gekoesterd, van hun z.g. winteroffensief, is de bodem ingësla- gen als gevolg van den afweer der Duit sche troepen. Hooge bloedige verliezen, zware verplegingszorgen en een sterk merkbaar gebrek aan wapens en mate riaal. hebben de Sovjet-aanvallen doen ineenstorten. Zoo verhaalt de Sovjet-ma- joor Nikolajef Chartsjenko, die met de officieren van zijn staf dezer dagen in Dyitsche gevangenschap is geraakt. .Se dert weken bestormen wij nu reeds de Duitsche stellingen. Ons voedsel bestond uit watersoep en roggemeel Voor onze Het eerste schot trof den rechercheur in het hoofd, die onmiddellijk moet zijn gedood De hevig ontstelde H. C. is daarop de gang ingerend, achtervolgd door de bei de echtelieden. De aanvaller heeft vier schoten op den man afgevuurd, die laatst genoemde in rug en schouders troffen. Bovendien hebben man en vrouw dan ge troffene nog mishandeld, door hem sla gen op het hoofd toe te dienen. C. heeft zich hierop bewusteloos gehouden, om, toen zijn aanvallers naar de achterkamer waren teruggegaan, de woning uit te snellen. C. heeft toen aan net perceel Suezkade 93 gebeld, met het verzoek, een glas wa ter te mogen drinken. Het gebeurde had hem begrijpelijk dusdanig ontsteld, dat hij geen samenhangend relaas van het gebeurde kon geven. Uitgeput door bloed verlies, is hij door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal gebracht. Hij is buiten levensgevaar. K C die blijkbaar op het punt stond om uit te gaan hij had zijn over jas aan heeft in de achterkamer zijn jeugdige vrouw en twee hem toebehoo- rende Angorakatten, neergeschoten, om tenslotte de hand aan zichzelf te slaan. Het stoffelijk overschot der slachtoffers is in beslag genomen en overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. De Officier van Justitie, mr. D. J. van Gilse, heeft aan de plaats, waar dit dra ma zich afspeelde, een bezoek gebracht door zeven torpedojagers, waaronder de „Kortenaer” .Achter de Japansche vloot” zoo staat letterlijk in het verslag, „stoomde de Japansche transportvloot op welke uit een honderdtal schepen bestond. Nauwe lijks had de Geallieerde vloot de Japan sche vloot in het zicht gekregen, of aan den vlaggemast van de „De Ruyter” stegen signalen omhoog Met volle kracht stoomde het Geallieerde eskader naar den vijand op. Doorman probeerde om langs de Japansche corlogsschepen om het vuur op de transportschepen te kunnen openen. Deze manoeuvre mislukte. De Japansche oorlogsschepen gingen tot den tegenaan val over en een hevig zeegevecht ont stond, waarbij de „Kortenaer” ten onder ging. Den volgenden morgen nam schout- bij-nacht Doorman het gevecht dat door het invallen van de duisternis afgebroken moest worden, opnieuw op. Tevergeefs probeerden zijn schepen de ijzeren linie van de Japanners te doorbreken Vurend uit al hun kanonnen gingen de Nederlandsche kruisers ten onder En met deze schepen vond Doorman zijn graf in de golven. Slechts enkelen leden van de bemanning gelukte het zich te redden. Zoo ging de Geallieerde vloot en met deze vloot de Nederlandsch-lndische, ten onder Veertien duizend schepelingen von den hierbij den dood in de golven. Omstreeks 9.15 hedenochtend heeft zich in den uitbouw van het perceel Suez kade 89 een drama afgespeeld, dat aan drie menschen het leven heeft gekost. In verband met een in October van het vorige jaar gepleegde oplichting, vervoeg de zich dezen morgen een rechercheur van den Justitieelen dienst B, in gezel schap van den indertijd benadeelde, aan de woning. Sinds eenigen tijd had de hoofd bewoner, den uitbouw van het huis aan een jong echtpaar verhuurd. Dit nu moest gehoord worden, doch toen de recher cheur de achterkamer betrad, werd hij onverhoeds aangevallen en door een schot uit een automatisch pistool in het hoofd gedood. Zijn metgezel sloeg op de vlucht maar is in de gang eveneens nog door vier schoten in rug en schouders geraakt. In niet ernstigen toestand is hij in het ziekenhuis aan den Zuidwal opgenomen. De dader heeft daarna het vuurwapen op zijn jeugdige vrouw, twee Angorakatten en tenslotte op zichzelf gericht. Omwonenden hebben van het gebeurde weinig bemerkt; in politiekringen heeft de tragische dood van den rechercheur, den heer J. Cornelissen, die 53 jaar oud was, groote verslagenheid gewekt Op net schiereiland Kertsj Naar het Opperbevel van de Weer macht meedeelt hebben de bolsjewieken in den voormiddag van den 22sten Maart op het schiereiland Kertsj nog slechts zwakke, onsamenhangende aanvallen ge daan De kracht van het artillerievuur en het gebruik van pantsers was eveneens merkbaar minder Al deze aanvallen wer den afgeslagen en ten deele reeds bij de ontplooiing door geconcentreerd artillerie vuur kapot geslagen. In den namiddag van dien dag vielen de bolsjewieken in het geheel niet meer aan, zoodat op het schiereiland Ifertsj wat de infanterie be treft. stilte -4>ntstond Duitsche artillerie bestreed ook verder op cfen dag vijande lijke concentraties en pantserwagens met waargenomen succes. In het Donetzgebiea daarentegen zet ten de bolsjewieken hun aanvallen in de zelfde brandpunten, waar ook de vooraf gaande dagen zwaar om gestreden werd, voort. De aanvallen werden tijdens hevige afweergevechten afgeslagen of stortten reeds in het spervuur der Duitsche artil lerie ineen. De bolsjewieken leden daarbij zware verliezen. Duitsche jachtvliegtuigen vielen den 22sten Maart in het Donetzge- bied herhaaldelijk in scheervluchten bols jewistische troepenconcentraties aan Door verrassende aanvallen der jagers werden den bolsjewieken zware bloedige verlie zen toegebracht. Lichte gevechtsvliegtui gen schoten een benzineopslagplaats in brand en onderbraken door bomtreffers verscheidene malen een voor de ravitail- leering belangrijk spoorwegvak. In de haven van Kertsj werden tijdens een bom aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen 3 koopvaardijschepen tijdens het ontladen aan de kade door treffers zwaar bescha digd. Er kan wel worden aangenomen, dat een vrachtschip van 2000 brt ton tot zinken is gebracht. „Er moet rekening gehouden worden met de mogelijkheid, dat de vijand de guerilla-tactiek in zijn oorlogvoering tegen Japan in de toekomst nog zal versterken”, zoo schrijft de woordvoerder der marine, kapitein Hiraide in de „Jomioeri Sjim- boen”. Sinds het begin van den oorlog in Groot-Oost-Azië zijn weliswaar, zoo schrijft Hiraide, meer dan 50 vijandelijke duikbooten, alsmede 4 van de in totaal 9 vijandelijke vliegtuigmoederschepen tot zinken gebracht, doch verwacht kan wor den. dat de vijand zijn nog resteerende vloot aan vliegtuigmoederschepen in den loop van dit jaar met 10 andere speciale moederschepen zal versterken. De vijand zal dan ongetwijfeld probeeren van Ha waii, Nieuw-Zeeland, Samoa en andere punten uit aanvallen te ondernemen. Vervolgens levert Hiraide critiek op de opvatting, die in bepaalde kringen van het Japansche volk bestaat, als zouden de rijk dommen der Zuidzee-gebieden thans reeds onbegrensd ter beschikking van Japan staan en het Japansche imperium zoodoen de onoverwinnelijk geworden zijn. Hiraide noemt deze opvatting een groote misreke ning, die onmiddellijk herstelchmoet wor den „De grondstofbronnen der Zuidzee- gebieden, zoo schrijft hij verder, zijn nog niet aangeboord, ook al bevinden zij zich in Japansche handen. Eerst wanneer de grondstofbronnen practisch Japan ter be schikking staan, zal Japan’s onoverwinne lijke positie gewaarborgd zijn. Totdat het zoover is, moeten echter nog talrijke moei lijke vraagstukken worden opgelost. Een van deze vraagstukken is de vervoers- kwestie. Het schijnt, dat met de capitulatie van Ned.-Indië de dingen in zoover een keer hebben genomen, dat Japan zich thans in het defensief en het Anglo-Amerikaansche kamp zich in het offensief bevindt. De verdediging alleen brengt echter niet de overwinning. Japan moet derhalve den huldigen oorlog onder alle omstandigheden door offensieve maatregelen winnen. Het moet zijn offensief voortzetten, door zich van den Indischen Oceaan en Australië als steunpunten voor toekomstige groote mili taire operaties te verzekeren”. Tenslotte verklaart Hiraide, dat de Ja pansche marine voorbereid is op haar groote taak en vastbesloten is den vijan- delijken invloed in de Stille Zuidzee en in den Indischen Oceaan geheel en al uit te schakelen Bij de reconstructie van het drama, kwam het volgende vast te staan: Begin October van het vorige jaar werd, zooals indertijd uitvoerig werd ge meld, een ingezetene van onze stad, den 35-jarigen H. C„ op geraffineerde wijze zijn postzegelverzameling, welke een waarde van ongeveer f 2000 had, afhan dig gemaakt. De man had op een adver tentie gereflecteerd, waarin postzegels te koop werden gevraagd Er werd een af spraak gemaakt in een woning in Sche veningen. Toen C. daar met zijn kostbare verzameling kwam, werd hem door een jcyige vrouw opengedaan en in een voor kamer liet. Hem werd medegedeeld, dat hij even moest wachten Inderdaad verschenen na enkele oogenblikken eeni- ge heeren, die zeiden, in opdracht van een hooggeplaatst persoon de transactie te moeten voeren. Noodig was, dat C. zijn verzameling enkele oogenblikken af stond, hetgeen deze dan ook deed Toen C. reeds geruimen tijd in de voorkamer gezeten had en het in het huis opmerke lijk stil werd, ging hij op nader onder zoek uit In de achterkamer trof hij niemand meer aan en op de tafel liggend vond C. slechts enkele foliovellen, waarvan de postzegels waren verdwenen. Eenigen tijd later kwam een dame thuis, die hoogst verbaasd was, C. in de kamer aan te treffen. Van haar hoorde hij, dat zij de kamer aan een echtpaar had ver huurd. Dit echtpaar evenwel is nimmer meer komen opdagen. Onafgebroken heeft de politie in deze oplichtingszaak gewerkt. Dezer dagen nu deden zich enkele aanwijzingen voor, welke een verhoor van het echtpaar C., dat sinds eenigen tijd den uitbouw in het perceel aan de Suezkade had gehuurd, noodzakelijk maakte. Dit verhoor nu zou vanochtend plaats vinden. Nadat den rechercheur Cornelissen met den gedupeerde door den hoofdbe woner, een bejaard man, was openge daan. zijn zij direct naar het achterste gedeelte van het huis gegaan. Zij troffen ~r den 21-jarigen K. C. en diens 34-jarige vrouw J. C. aan. On middellijk moet K. C. een vuurwapen, t.w. een automatisch pistool, hebben gegrepen en dat op de bezoekers hebben gericht. Waarom hij zulks heeft gedaan, is niet komen vast te staan. De opperbevelhebber van de Japansche strijdkrachten in Ned.-Indië, luitenant- generaal Imamoera, heeft, naar Domei uit Batavia meldt, zijn onderbevelhebbers gelast, officieren en manschappen tot strenge militaire discipline, tot harde oefeningen en tot soberheid aan te spo ren. De operaties in Ned.-Indië. aldus Imamoera, zijn onverwacht snel geëin digd. Doch de soldaten van het Keizer lijke leger mogen niet op hun lauweren rusten, doch zij moeten hun uiterste best doen, opdat de komende operaties met onverminderde kracht kunnen worden uitgevoerd. Het is noodig, dat de Ja pansche soldaten zich van iedere luxe onthouden. „Boston Herald” schrijft, dat de tusschen Washington en Londen over de positie van Mac Ar thur nog steeds voortduren. Het gaat om de vraag, of het Zuidwesten van den Stillen Oceaan werkelijk één enkel op perbevel zal hebben. Mac Arthur heeft zijn staf meegebracht. Als oorlogscom- mandant heeft hij omvangrijke volmach ten om met de Amerikanen te doen, wat hij juist acht Zoodra het echter om de strijdkrachten en andere personen van de Geallieerden gaat, doen zich zekere problemen voor. Het feit, dat Londen deelneemt aan onderhandelingen, wijst er op. dat. aldus de „Boston Herald”, de aangelegenheid niet alleen tusschen het Amerikaansche leger en de Australische regeering kan worden geregeld Het is te vroeg om te zeggen, dat één enkel commando gevormd is in dien zin, dat Mac Arthur onbestreden beschikkingsbe voegdheid zal hebben over de Ameri kaansche, Britsche, Australische en Ne derlandsche land-, zee- en luchtstrijd krachten. drachten, zinrijke volks gebruiken er zijn nog grenzeloos veel beziens waardigheden in Neder land, die gelegenheid bie den tot „toerisme” in de beste beteekenis van het woord. En het is om het even, of iemand zijn ont spanning moet zoeken in weekeind-uitstapjes of dat hem eenige weken achter een ter beschikking staan: inhoudsvolle toeristische ontspanning is in beide gevallen mogelijk. Alleen men dient terdege rekening te hou den met de huidige om standigheden, want deze zijn in sterke mate ge wijzigd in vergelijking tot andere jaren. Immers: eenerzijds zijn vervoers- en logiescapaciteiten be perkt, een vlotte voedsel voorziening gaat met moeilijkheden gepaard, terwijl anderzijds het aantal vacantiegasten en toeristen door het sluiten der grenzen abnormaal groot is! Het is daarom absoluut noodzakelijk, dat men deze moeilijk heden niet nog grooter maakt door te gaan „zwerven” Wanneer men van tevoren plaats be spreekt voor een vastge steld aantal dagen in het hotel of pension zijner keuze, kan de hotel- of pensionhouder tijdig reke ning houden met de noo- dige logiesruimte en voe ding. Vanzelfsprekend mogen de noodige distri butiebonnen niet vergeten worden Voor toerisme blijft dan nog alle ge legenheid op dagtochtjes, die men van zijn hotel of pension uit onderneemt in den omtrek, zonder dat men het logies- of voe dingsprobleem voor zich zelf en anderen! in de war stuurt. uit de nu bevrijd zal de als en moeilijkheden met brengen, doch, men beschikt over noodige aanpassingsver mogen, cp reis gaat met de overtuiging, dat men het verstandig aan moet doen en boven alles zijn goed humeur weet te be- waren. dan heusch wel Wie met i dens maar leven, koude dat Hjke oudheidskamers, die zijn bij het groote publiek nog distributiepro- veel emcll t”._. Er wordt voor gezorgd, der een rijken schat aan dat de toerist het zijne oude en moderne architec- krijgt. doch van extra kan tuur, belangwekkende am- natuurlijk geen sprake bachten, mooie kleeder- „Deze vraag* dient m-i 'J in bevesti- V W AJ genden zin beantwoord te te worden. Iedereen heeft een het noodig er eens „uit thuis. 1 velerlei ge- sche beslommeringen Naar Reuter uit New Delhi meldt, heeft Cripps aan Indische politieke lei ders verklaard, dat hij voornemens is slechts 2 weken in Delhi te blijven. Voor discussies heeft hij niet veel tijd be schikbaar, daar „talrijke dringend be langrijke aangelegenheden in Engeland liggen te wachten”. Het voornaamste doel van zijn bezoek is, de maatregelen uiteen te zetten, die door de Britsche regeering zijn voorgesteld en die be- oogen, de vroegere beloften inzake het verleenen van autonomie aan het Indi sche volk te vervullen. „Er is geen tijd te verliezen en wij hebben geen tijd voor lange discussies,” zoo verklaarde Cripps aan persvertegen woordigers. „Ik ben naar Indië gekomen,” zeide hij, „om met de leiders der Britsch- Indische openbare meening de besluiten te bespreken, waartoe het oorlogskabinet ten aanzien van Britseh-Indië gekomen is. Ik ben hier om te constateeren, of deze besluiten door de Britsch’-Indische openbare meening algemeen aanvaard vóói aanvaardt dit met een goed humeur en bedenkt, dat ook uw gast- dere voor den toerist heer er van maakt, wat van belang zijnde goede- hij kan en recht heeft op ren als schoenen, klee- waardeering. Eischt niet ding en fietsbanden, zal het onmogelijke en dan -zjch pas uw vacantie, on- indien danks distributieperikelen, het prettig zijn.” ga”. luidt het besliste antwoord van den dj- recteur der A.N.V.v. De heer A. W. R de Waal, directeur der A. N. zal het v. V., gaf het volgende, losloopen. besliste antwoord gewonden hadden wij verbandstof, noch geneesmiddelen. De verliezen bij onze troepen infanterie bedroegen ten deele 80 pCt. en meer. De reserves uit Siberië zijn echter slecht opgeleid en onbetrouwbaar. Verder weerstand te bieden zou waanzin beteekenen In deze hopelooze situatie waren de soldaten van mijn 645e regiment tirailleurs, ondanks alle dreigementen, en terechtstellingen, niet meer tegen te hou den en liepen zij bij troepen naar de Duitschers over” het v. V.,’ gaf het volgende. echter op reis gaat te wenken en welke van worden zal zich sen aan omsi T T IT distributie-oog- I punt bezien, zou ik deze vraag willen beantwoorden met een tegenvraag, namelijk: „Waarom niet zoo antwoordt ons de heer s. de Hoo, directeur van Distributiekantoor het Centraal Distributie kantoor, op de vraag, of vacantie-toerisme dezen zomer aan te bevelen is. zijn. Aanvaardt dit, doch „Zeker”, aldus vervolgt vóór alles. hij, „de distributie van voedingsmiddelen en an dere voor den 1 de gedachte om tij- ongetwijfeld zijn vacantie er genden zin l eens komt kermis Overleg °P is bij het besteden of huishouden te vergeten. levensmiddelen- Om 1.1 en gen op jaar En hoe kan men den tijd, indien men dien men daarvoor heeft, werk gaat beter gebruiken dan door 1 volgt, hem aan toerisme te wij- officieele zijde den Onze talrijke musea gegeven. Men zjjn overwaard met aan moeten annpas- dacht bezocht te worden de gewijzigde en ik doel hierbij niet „heden en er jn de laatste plaats op de niet op uit moeten gaan streek-musea en plaatse- met de gedachte, men van b lemen.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1