DE GEVECHTEN IN HET OOSTEN KRACHTIGE JAPANSCHE ACTIE No. 18140. 1942. OPZIENBARENDE ONTHULLING TE RIOM VERDUISTEREN w*iensdag 25 Maart. WINTER VERLIEP GUNSTIG VOOR DE AS ral De Duitsch-Turksche t betrekkingen I voor van Distributie sinaasappelen het front Onderhoud met Wavell over Belangrijke giften Winterhulp Vergeefsche aanvallen de bolsjewieken De opmarsch op Nieuw-Guinea I I I 250 gram op bon 271 Voor kinderen beneden 4 jaar Nieuwe bonnen voor boter, margarine en vet BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Duitsche gezant in Argentinië naar Berlijn Zweden’s defensie De besprekingen van Cripps Guerillastrijd op Sumatra Weer peulvruchten Rede van dr. Göbbels Feest in de bunkers Massa-arrestatie van zeelieden Een brief van Maatregelen tegen invasie in Engeland Verklaring van von Papen Verklaring van Daladier Maginotlinie Massale aanval op Corregidor Ter navolging Engelsche oorlogsprodactie HAAGSCHE COURANT Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 ontving van Deze Zweden zoo Edmund von ’Hier- Uit Port Moresby wordt vernomen, dat de Japansche opmarsch op Nieuw-Guinea tijdelijk tot staan is gebracht, aldus een S.P.T.-bericht uit Canberra. en den door der zijn sector met groote moeilijkheden ge paard ging, aangezien niet voldoende ce- PRIJ8 DER ADVERTENTIEN t Van 1—5 reg. 1.75. Iedere reg. meer tot 10 reg 45 et, iedere reg meer 50 ct Red. 95 ct p. reg Bewijsnumm. 5 ct. fr p. p. 10 ct.. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten volgens posttar. Bij vooruitbet.: Kleine Adv. 95 ct.; Dienstaanb. 75 ct.. Adv. met „Br. a. h. bur. v. d. bl.” 10 ct. meer. 4 4 4 4 I 4 4 4 4 I 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 >per- >rek- ln het Oosten. In lange rijen staan de sleden van de legereenheden voor een proviand-bewaarplaats om het noodige voor de veldkeukens en het avondmaal te halen. /'T’’-nnsntlnntic-Reclfl-p.K. Schürer) I ITALIAANSCHE STAFCHEF NAAR BOEDAPEST De chef van den Italiaanschen genera- len staf, Cavallero, zal op uitnoodiging van den Hongaarschen minister van oor log, Bartha, voor een bezoek van enkele dagen te Boedapest aankomen. De met „271 Algemeen" gemerkte ben geeft gedurende het tijdvak van Donder* dag 26 Maart Lm. Zaterdag It April aj. recht op het koopen van 250 gram peul vruchten. Een beperkte hoeveelheid sinaasappelen zal beschikbaar kunnen worden gesteld. Deze hoeveelheid zal voorshands worden gedistribueerd voor kinderen beneden den leeftijd van vier jaar. Ze schamen door list en Van 26 Maart tot en met 11 April a.s. geeft bon 16, zoowel van de Boterkaart als van de Vetkaart uitsluitend recht op het koopen van margarine. Voorts geeft bon 17, zoowel van de Boterkaart als van de Vetkaart, naar keuze recht op het koopen van boter, margarine of vet, zulks met dien ver stande, dat men niet steeds het artikel zal kunnen verkrijigen, waaraan men de voorkeur geeft, doch genoegen zal moeten nemen met het artikel of de artikelen, waarover de winkelier beschikt. AANVALLEN OP PORT MORESBY EN WYNDHAM De „Times” meldt, dat Port Moresby Dinsdag den hevigsten luchtaanval heeft beleefd. Ook bombardeerden de Japan ners Wyndham in Noordwest-Austi alië. PRIJS DEZER COURANTVoor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijblad” en „Letterk. Bijblad” 3.15. Fr p. p. met Modeblad f 4.20. z Mode blad 3.95. Buitenland 9.45. Bij postkant, tegen de geldende goedgek. abonnementsprijzen. Afz. nummers 5 ct.. fr. p. p. 10 ct. Naar de „New York Times” meldt, heeft de procureur-generaal Biddle de arrestatie gelast van 8000 buitenlandsche zeelieden, die hun schepen hebben ver laten,. onder wie ook Nederlanders. De Amerikanen zijn van plan deze zeelieden te interneeren. v. 8.00 uur nam. tot 7.31 uur o.m. Maan: 26 Mrt. onder 3.36 yjm,. op 12.26 n.m. (Eerste kwartiarli 26 Mrt. onder «.20 v.m.. op 1.20 n.m. Nachtdienst DOKTERS Tusachen 16 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113OM Ziekenfondaleden de Volharding no. 116M4; zg. Stadapatlënton no. 49 Bijkantoor: Schevenlngen. Keizerstraat 319, Tel. 5503 1 0; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekhandel Leeuwen- daal, Oranjelaan 3, Tel. 119*61Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys. Heerenstraat 124, Tel. 778038 N.V Kantoorboekhandel Th. J. de Koning. Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263: Boekhandel J. B. v. Seters jr., Theresiastraat 108a. Tel. 772444; Boekhandel F O. Couvée. van Hoytemastraat 66, Tel. 721187. Kameraadschap. De tijdens een naeh- telijken aanval op een station gewonde kameraden worden achter het front gebracht. (Hoffmann-P.K. Schneider) MEXICAANSCHE MINISTERS NAAR WASHINGTON De Duitsche ambassadeur te Ankara, von Papen, heeft vóór zijn vertrek uit Sofia de Boelgaarsche pers ontvangen. Hij gaf uiting aan zijn sympathie voor Boelgarije. Over de Duitsch-Turksche betrekkingen zeide von Papen, dat zij van dag tot dag beter worden, vooral de economische be trekkingen. Na het herstel van den spoor weg kunnen zij zich nog meer ontwikke len. Turkije wenscht geen oorlog en zal zijn neutraliteit handhaven. S.P.T. meldt uit Berlijn Dezen winter en den volgenden zal Duitschland in Tur kije voor 5 millioen mark visch koopen, op grond van het in October van ver leden jaar afgesloten handels- en ver- rekeningsverdrag. De visch, die zal wor den gekocht, bestaat bijna zonder uitzon dering uit toriks, een soort van makree- len. Het gewicht bedraagt ongeveer 4 tot 5 kilo. Tot nu toe voerde Turkije de torik bijna alleen uit naar Italië. Griekenland en Boelgarije, doch van nu af aan is Duitschland de grootste afnemer De Turksche marine-attaché voor To kio, Kaipinal, is na een bijzonder moei lijke reis via den Kaukasus, de Kaspi sche Zee en via Koeibisjef in Mandsjoeli aangekomen. In een interview verklaar de hij, dat Turkije ernaar streeft, zijn neutraliteit te handhaven. Kaipinal wees er op, dat Turkije nog nooit met Duitsch land in staat van oorlog geweest is, doch dat Duitschland en Turkije in den vorigen wereldoorlog wapenbroeders geweest zijn De vaderlandsliefde van de Turksche natie, zoo besloot hij, kent geen grenzen en Turkije heeft zich op elke mogelijk heid voorbereid. Minister Pavolini in München. Op uitnoodiging vgn Rijksminister dr. Göbbels verbleef de Italiaansche minister voor Volkscultuur, Pavolini. in München. Tijdens de krans- legging in één der eeretempels op het Koninklijke Plein Aan boord van het Spaan sche stoom schip Monte Cordea” is de Duitsche ge zant in Argentinië, Edmund von 'Ther man, te Lissabon aangekomen. Het schiy is twee dagen ter visitatie te Gibraltar opgehouden. Von Therman zal te Berlijn zijn regeering rapport uitbrengen TWEE AMERIKAANSCHE TORPEDO JAGERS VERLOREN In een door „Associated Press” gepu bliceerd communiqué van het Amerikaan- sche ministerie van marine wordt be kend gemaakt, dat de Amerikaansche torpedojagers ..Pillsbury” en ..Edsall” sinds begin Maart in de Javasche wate ren worden vermist en waarschijnlijk «Is verloren moeten worden beschouwd De Mexicaansche minister van buiten landsche zaken Padilla is in gezelschap van zijn collega van financiën Botota naar Washington vertrokken. Naar ver luidt, zullen zij met de Amerikaansche regeering onderhandelen over gemeen schappelijke militaire maatregelep der beide landen. Ook de Mexicaansch-Ame- rikaansche defensiecommissie is weer bijeen. Gistermiddag heeft onderstaatssecreta ris Sumner Welles een lang onderhoud gehad met den Poolschen generaal Si korsky, die in het begin van deze week uit Canada in de Ver. Staten was aangeko men. Waarschijnlijk zal hij ook nog een bespreking met president Roosevelt heb ben. Sikorsky zal waarschijnlijk aan het eindé van deze week naar Canada terug gaan. Minister Göbbels heeft gisteren een rede gehouden voor de funotionnarissen van den gouw Berlijn der N.S.D.A.P. Hij gaf im de eerste plaats een uitvoerig overzicht van den militairen en politie- ken toestand. De winter 1941/42, zoo zeide hij, is abnormaal hard geweest. De vijanden van Duitschland zagen daarin hun laat ste kans om de militaire kracht van het Duitsche Rijk te breken. De plutocratisch- bolsjewistische coalitie had zich een zeer vérgaand doel gesteld. Maar allen ver wachtingen van den vijand is smadelijk De Zweedsche minister van Defensie, Sköld, heeft gisteren een rede gehouden, waarin hij wees op Zweden's neutraliteit en vredelievende gezindheid. Hij verklaar de, dat het Zweden er om te doen moest zijn de oorlogvoerenden te overtuigen, dat niemand met Zweden als tegenstander rekening behoeft te houden. Toch is de veiligheid voor slechts betrekkelijk Het moet de wereld duidelijk maken, dat elke eventueele aan valler zal stuiten op zoo sterk mogelijken tegenstand. De minister behandelde vervolgens de defensie van Zweden zelf. Hij wees op de grenzen, die aan Zweden’s paraatheid zijn gesteld door het zielental en de productie mogelijkheden. Overigens is het levende materiaal thans vrijwel ingeschakeld. De opleiding moet echter nog verbeterd wor den. Het frontleger is verdubbeld, an dere wapens meer dan dat. De toevoer van munitie is gewaarborgd. De defensieuitga- ven werden door den minister gesteld op omstreeks 2.15 milliard kronen. met een doodzieke, wiens organen aangetast zijn, dat hij nog slechts op kunstmatige wijze in het leven kan wor den gehouden. Voor een dergelijk lang zaam afbrokkelingsproces is Churchill de geschikte man. Bij het begin van zijn loopbaan als premier heeft hij een leuze voor zijn oorlogvoering afgekondigd: bloed, zweet en tranen. In dezen geest zet hij den oorlog tot de zelfvernietiging voort. Indien de Almogendheden de over winning op geen andere wijze kunnen be halen dan door de ineenstorting van het Britsche Rijk, aldus dr. Göbbels, dan komt Churchill ons daarbij goed van pas. Wij kunnen ons met hem slechts geluk wen- schen. De minister sprak vervolgens over - den binnenlandschen toestand. Hij zette uit een, welk een eenige kans het Duitsche volk thans heeft en welk een geweldige verantwoordelijkheid op de generatie nu rust. Het Duitsche volk weet, dat het in Adolf Hitler een leider heeft gevon den, die zijn lot bestuurt met realistische dapperheid en een ongeëvenaard politiek genie. In het besef, dat deze oorlog tot geen prijs verloren mag en kan worden, heeft het volk de moeilijkheden en ont beringen, welke uit het slechte weer en de ongunstige transportomstandigheden voortvloeiden, op bewonderenswaardige wijze gedragen. In den volstee zin van het woord is het volk daarbij gehard. Overwinning tot eiken prijs is het pa rool, dat geboren is uit de zorgen van den afgeloopen winter. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft Cripps gisteren een conferentie ge had met de gouverneurs van Madras. Bombay en Bengalen. Voorts meent men te weten, dat Cripps niet, zooals oor spronkelijk het plan was. een ontmoe ting zal hebben met Azad, den voorzit ter van het Indische nationale congres. Cripps heeft op zijn reis naar Britsch- Indië te Cairo besprekingen gevoerd met generaal Nye, den plaatsvervangenden chef van den generalen staf van het em pire, die eveneens kort tevoren in de Egyptische hoofdstad was aangekomen. Men gelooft in Londen, dat de besprekin gen tusschen Cripps, generaal Nye, ge neraal Auchiinleck. admiraal Cunningham en luchtmaarschalk Tedder, in verband gebracht kunnen worden met den toe stand in Li bye. De Zweedsche correspondenten te Lon den meenen te kunnen constateeren, meldt het A.N.P: uit Stockholm, dat het optimisme^ dat aanvankelijk te Londen heerschte over de onderhandelingen van Cripps, geweken is. De pauze in de Japansche operaties schijnt voedsel te geven aan de hoop, wel ke in Londen wordt gekoesterd, dat de bedreiging van Indië niet zoo ernstig is als half. Maart, hoewel de stemmen, die waarschuwen voor een plotselingen Ja- panschen aanval, niet ontbreken. Naar Domei uit Medan meldt, onder nemen de Japansche troepen op het oogenblik zuiveringsacties tegen de over blijfselen van de Nederlandsche troepen op Sumatra, die zich in het bergachtige terrein, ongeveer 100 k.m. ten Westen van Medan, hebben teruggetrokken, om van hier uit een guerillaoorlog te voeren. Daar de Japanners alle Strategisch be langrijke punten aan de Oostelijke en Westelijke kust van het eiland hebben be zet, zal de verdere strijd nog slechts een kwestie van tijd zijn. De te distribueeren hoeveelheid be draagt 400 gram per kind. In verband hiermede is bepaald dat bon ,4-04 re serve” van 26 Maart tot en met 18 April a.s. recht geeft op het koopen van 400 gram sinaasappelen. De omstandigheid, dat sinaasappelen op korten termijn aan bederf onderhevig zijn, maakt het noodzakelijk, dat de in gevoerde hoeveelheden terstond na aan komst worden gedistribueerd. Het is der halve niet mogelijk de distributie uit te stellen, totdat in het geheele land de kleinhandel over voorraad beschikt om tegen inlevering van bon „4-04 reserve” sinaasappelen af te leveren. Dit brengt mede, dat voorshands uitsluitend in be paalde steden en gebieden sinaasappelen verkrijgbaar zullen zijn, terwijl andere plaatsen en streken eerst later achtereen volgens aan de beurt komen. Uiteraard zal met het oog daarop dé geldigheids duur van bon ,.4-04 reserve" t.z.t. zoo noodig worden verlengd. In dit verba/id wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat men de bonnen, waarover men be schikt, niet reeds van tevoren bij zijn leverancier moet inleveren, doch met in levering daarvan dient te wachten totdat de winkeliers ter plaatse over voorraad beschikken. de bodem ingeslagen Göbbels wees op de overweldigende successen van Japan in de eerste maan den van den oorlog thans staan de sol daten van den Japanschen keizer drei gend voor Australië en Britsch-Indië. Bij een nauwkeurig afwegen van de door den vijand aangekomdigde plannen en de door hem bereikte resultaten, kan men zeg gen, dat deze winter, in weerwil van de zware eischen, welke hij heeft gesteld, een voor de As-mogendheden verblijdend gunstig verloop heeft gehad. De zware verliezen, die de vijand heeft geleden, zullen natuurlijk niet zonder gevolgen voor den binnenlandschen toestand van de vijandelijke landen zijn gebleven. Het is duidelijk, dat Engeland een sluipende crisis doormaakt. De minister vergeleek het Britsche Rijk Niettegenstaande ijzige koude sneeuwstormen, stormloopen van vijand en gevaarvolle verkenningsacties is het van tijd tot tijd feest in de bun kers aan het Oostfront. Want feestdagen zijn het, als de post uit het vaderland aankomt, als honderden pakketten, waar onder vele verjaarspakketten, bestemd voor onze vrijwilligers worden uitge- iaden. Zoo’n dag is een ware feestdag, want uit die pakketten komen sigaren, «baretten en tabak, boeken en kranten en Wdschriften. versnaperingen en nuttige gebruiksvoorwerpen te voorschijn Land- er voor, dat er vele van ke t fe?stdagen zijn, dat er vele pak- «en iï verzonden kunnen worden. Stort fohrf bedrag in het Verzorgings- ’s-G» Vriiwilligerslegioen „Nederland” te avenhage. Het gironummer is 432100. De president van den kroonraad, sir John Anderson, heeft gisteren in het En- gelsche Lagerhuis medegedeeld, dat in tal rijke streken van het Britsche eiland commissies zijn gevormd tot verhindering van een vijandelijke invasie. In de dor pen en kleine steden rullen de invasie- commissies het recht hebben, zoo ver klaarde hij, bijzondere werkzaamheden op te dragen en de lichamelijk sterke inwo ners zullen er van te voren van in kennis gesteld worden, wat voor rol zij te ver vullen krijgen. In de grootere steden zijn de invasiecommissies er verantwoordelijk voor, dat de stad zoodanig georganiseerd is, dat aan alle omstandigheden het hoofd kan worden geboden. Den 18den dag van het proces te Riom bestond er op de perstribune en ook van de zijde van het publiek weinig belang stelling. In het eerste deel der zitting werden verhoord de leider van den Fran- schen arbeidsdienst, generaal de laPorte du Theil, die van 3 September 1939 af, het bevel voerde over een legerkorps, generaal Trolly de Priaux en generaal Touchot. Generaal de la Porte weidde breed uit over de door hem geconstateerde gebre ken in uitrusting en opleiding en ver klaarde, dat de uitbreiding van de verde digingswerken aan het Fransche Ooate- Ejke front in den winter van 1939-40 in ment en prikkeldraad beschikbaar was. Hij vestigde verder de aandacht op mis standen bij de opleiding van reserveonder- of f i eieren. Daladier trachtte na de verklaringen, van generaal de la Porte te bewijzen, dat voor de opleiding van de troepen vol doende materiaal aanwezig was en stelde in het bijzonder den oppersten generalen staf er verantwoordelijk voor, dat in het Fransche leger eerst mijnen tegen infan terie werden gebruikt nadat in den sec tor van Saarbrücken de uitwerking van dergelijke mijnen was geconstateerd. Generaal de la Porte verklaarde, dat het in Frankrijk in de eerste plaats ont broken heeft aan lieden, die een voor beeld gaven. Het teger was een zuivere afspiegeling geweest van de in het ge heele land heerschende atmosfeer. Generaal Trolly de Priaux. die aan het Italiaansche front het Hevel heeft ge voerd over een divteie infanterie, zette uiteen dat stemming i.i strijd geest van den troep, evjnals de oplvWing, slechts mid delmatig waren geweest. Getter aal Touchot. d8e bet bevel he^ft gevoerd over het te Fransche reservele- ger, zeide. dat d w den Franschen ge neralen stat uitgebreide studies waren gemaakt over scheervluchten met vlieg tuigen, doch dat de pogingen wegens het gebrek aan geschikte toestellen niet ver der dan tot het theoretische waren geko men. In het Fransche leger heeft boven dien een crisis in het commando bestaan, daar het Volksfront de geschikte per soonlijkheden van de commandoposten had verwijderd. Generaal Huret, voormalig irispeeteur- generaal der aftieeiingen veetingpionigrs, en van 1935 tot 1936 lid van den sten oorlogsraad, critiseerde de kige organisatie van de versterkingen tus- schen Montmédy en de zee. Tijdene zijn antwoord op de aanvallen van generaal Huret deed Daladier de op zienbarende onthulling, dat in alle ver- sterkingswerken van de Maginotlinie en aan de Noordgrens de schietgaten op bet allerlaatste oogenblik veranderd moes ten worden, omdat bij het opstellen van het geschut bleek, dat atle opemngen te laag lagen. De zitting kwam tot een onverwacht einde, daar bleek, dat een generaal, die als laatste getuige verhoord moest wor den, was vertrokken, daar het wachten hem te lang geduurd had. In een massalen aanval, zooals tot dus ver aan het front op de Philippijnen nog niet is ondernomen, hebben Japansche vliegtuigen van het leger en de marine gisteren talrijke bommen op de eiland- vesting Corregidor geworpen, zoo meldt de „Tokio Nitsji Nitsji” van een steun punt op de Philippijnen. Tijdens dezen aanval, waaraan slechts uitgelezen formaties deelnamen, werd de geheele vijandelijke luchtdoel artillerie tot zwijgen gebracht. Reusachtige zwarte rookwolken bewezen nog lang na den aanval de doeltreffendheid van dit bom bardement. handigheid er weer wat uit gekregen hebben en ze van het tegendeel wor den overtuigd. Zij zijn al zoo ingenomen met Duitschland, dat ze er liever van daag dan morgen heen zouden willen. De stemming onder de burgers is heel goed en het zal voor ons een kleinigheid zijn, de straks bij Duitschland in te lijven gebieden geheel voor ons te winnen. Wat er hier tusschen Kerstmis en eind Januari is gebeurd, zal je alwel hebben gehoord. Zooals aan het geheele front, deden ook hier de bolsjewieken pogingen om door te breken. Wij ondernamen 24 Januari met succes den voomaamsten tegenaanval. Net op dien dag hadden wij een kou van 46 graden in den wind. Den 28en werden we afgelost en nu liggen we weer in ons dorp. Vliegtuigbezoek krij gen we tegenwoordig ook meer dan ooit. Een geluk, dat het grootste deel van den winter voorbij is. en de zon weer hooger komt en langer schijnt Niema no verheugt zich daarover waarschijnlijk meer dan wij en we geven graag onze wollen spullen en bontjassen, die in Duitschland in een geweldige actie ver zameld en geschonken zijn, weer terug Mijn gezondheid is goed en ook ove rigens maak ik het best. Mijn bevroren neus en wang zijn gauw weer heelemaal in orde. Van rheumatiek merk ik niets meer en voor aooiets hebben we ook geen tijd. De hoest is ook wel gauw over De verzorging is goed en dat is voor sol daten hoofd zaak Een Duitsch soldaat aan het front in de Sovjet-Unie schreef op 6 Februari J 1. aan zijn kameraad een brief, waaraan wij het volgende ontleenen: Wie nog een glimpje communisme in zich had en naar Rusland trok met de gedachte, zich nu te overtuigen van het paradijs der arbeiders met al wat er op sociaal gebied bereikt was en andere schoonheden, die is spoedig tot andere gedachten gekomen. Twee jaar vóór den oorlog hebben ze hier al geen suiker, chocolade, koffie e.d. meer gekregen en den boeren en arbeiders werd verzekerd, dat dat alles bevorderlijk was om de aanstaande bolsjewiseering van de gehee le wereld te kunnen uitvoeren. Een heel mooie troost, die echter allen de oogen heeft geopend. Kolossalen angst heeft de één voor den ander en hij ziet in hem. als hij hem al niet van vroeger kent, emand in geheimen partijdienst. Eischen stellen de menschen niet aan het leven en z.e leven eenvoudiger dan eenvoudig Aardappelen in de schil met zout kunnen ze dagenlang eten en als ze brood met zout krijgen is het al een soort Zon- dagsmaal. Het dorp, waar we nu liggen (aan den Zuidkant van het Ilmenmeer) is voor ver woestingen gespaard gebleven. Eind Augustus hebben wij dit kwartier betrok ken, werden toen in het door den Führer aangekend igde offensief ingedeeld en hebben daarna hier onze oude kwartieren weer betrokken. Scholen ziet men wei nig, maar men moet zich niet verbazen, wat de 18- tot 25-jarigen hebben geleerd. Interessant is het de schoolboeken en vooral het lees- en rekenboek te bestu- deeren. De laatste uitgaven zijn tegelij kertijd in het Duitsch vertaald en laten precies zien, hoe stelselmatig de jeugd bij de opvoeding werd opgestookt. De genen, die thans 18 20 jaar zijn en kans zagen de stad te bereiken, werden ge dwongen de middelbare school te bezoe ken, onverschillig hun sexe. Daar werd in hoofdzaak Duitsch onderwezen en lees en verbaas je wapenkunde en tevens wapenhandel en de uitwerking er van. Dat heb ik pas dezer dagen van twee meisjes gehoord, die zoo’n school hebben bezocht en een mondje vol Duitsch kennen. Voor deze meisjes, zoo als ze ook zeggen, is het leeren van Duitsch alleen een nadeel geweest, want nu zien ze. dat alles totaal anders is dan haar werd voongespiegekl. zich gewoonweg, als wij Naar het Opperbevel van de Duitsche Weermacht meedeelt, hebben Duitsche infanteristen ten Zuidoosten van het II- menmeer 23 Maart de gedeeltelijk artillerie ondersteunde aanvallen bolsjewieken afgeslagen. Alle aanvals- pogingen stortten wederom met zware, bloedige verliezen voor de aanvallers in een onder het Duitsche spervuur en de bommen der Duitsche luchtmacht. Tot in den nacht toe herhaalden de bolsjewieken hun vergeefsche aanvallen. Nieuwe ge reed gehouden troepen der bolsjewieken werden door artillerie en gevechtsvlieg tuigen uiteengeslagen. Formaties van de Duitsche luchtmacht hebben Maandag in het gevechtsgebied van het Ilmenmeer bolsjewistische stel lingen en haarden van'verzet met bom men van allerlei kaliber bestookt. Vuren de vijandelijke artillerie werd door bom- treffers tot zwijgen gebracht. Concentra ties van pantserwagens en gereed gehou den troepen der bolsjewieken werden met bommen en boordwapenen uiteengeslagen. Bijzonder veel succes leverde de strijd tegen vijandelijke ravitailleeringscolonnes op Meer dan 160 vrachtauto’s werden tijdens verrassende scheervluchten ver nield. Bolsjewistische troepen, die op vrachtauto’s werden vervoerd, leden door deze bomaanvallen zware, bloedige ver liezen. Duitsche jagers schoten in dit ge deelte van het front tijdens luchtgevech ten 11 vijandelijke toestellen neer. Twee andere vliegtuigen werden op den grond vernield. In het Donetzgebied zijn afzonderlijke hevige aanvallen van de bolsjewieken af geslagen. Daarbij kwam een Duitsche aanval midden tusschen voor den aanval gereedstaande strijdkrachten terecht, die vernietigd werden alvorens de aanval kon worden ontplooid. Verscheidene plaatselijke aanvallen, waaraan ook Roe- meensche troepen deelnamen, hadden succes en leidden tot terreinwinst. Ook in het gebied ten Oosten Charkof werden de bolsjewistische aan vallen afgeslagen. Een tijdelijk verloren gegaan steunpunt werd na een aanval door Duitsche Stuka’s weder ingenomen. Daarbij leden de bolsjewieken groote bloedige verliezen. Het zwaartepunt van de Duitsche lucht aanvallen in het Donetzgebied lag op bolsjewistische colonnes, die begeleid door pantserwagens oprukten en talrijke vrachtauto’s meevoerden. Pantserwagens en meer dan 50 auto's werden door bom- tieffers vernield. Dikwijls werden ook treffers gemaakt op vurende batterijen luchtafweergeschut en artilleriestellingen D1LLY (PORTUGEESCH TIMOR) GEBOMBARDEERD Naar de National Broadcasting Corp, bericht, is de hoofdstad van Portugeesch Timor, Dilly, waar zich thans Japansche troepen bevinden, door de Australische luchtmacht gebombardeerd. De correspondent van de ..Daily Sketch” in Indië, Eve Curie, heeft een onder houd gehad met generaal Wavell. Deze verklaarde, dat inderdaad de Geallieerden voor een oorlog met Japan niet voldoende voorbereid waren. Tengevolge van de ma- teriaaltransporten naar het Midden-Oosten en de Sovjet-Unie, moest Engeland het risico van een betrekkelijk onverdedigde Stille Zuidzee-ruimte op zich nemen. Het uiteindelijke doel der Geallieerden is aldus Wavell de heerschappij ter zee op de Japanners te heroveren. De heer schappij in de lucht te veroveren is ech ter voor de directe oorlogsdoelen van groote beteekenis. De zeeëngten en kust wateren beheerscht degene, die de lucht controleert. Ook ter zee is een vloot vrij machteloos zoodra de vijand bommenwer pers en gevechtsvliegtuigen van land af in den strijd kan brengen. Reeds in het begin van de gevechten aan de Stille Zuidzee hebben de Geallieerden zoowel de heerschappij in de lucht als die ter zee verloren. Sprekende over een Geallieerd offensief, verklaarde de generaal, dat men niet mag vergeten, dat dit geweldige re- i serves aan oorlogstuig eischt. Der gelijke ireserves hebben Engeland nooit, van het begin van den oorlog af. ter oeschik- king gestaan. Zoowel in West-Europa in 1940 als ook in het Midden-Oosten en Oost- Azië zijn alle operaties van de Geallieer- i den belangrijk benadeeld door de ravi- tailleeringsmoeilijkheden. Ook thans, in het defensief, heeft men nooit met wer kelijk voldoende wapens, schepen, vlieg tuigen en soldaten kunnen strijden DE OPERATIES IN NOORD-CHINA De woordvoerder van het Japansche leger in Noord-China heeft, in een over zicht van de militaire prestaties der Ja panners en de algemeene vorderingen, in het afgeloopen jaar in Noord-China ge maakt, verklaard, dat de militaire opera ties der Japanners in het geheele Noord- Chineesche gebied de laatste sporen van de resten der Tsjoengkingtroepen ten Noorden van de Gele Rivier weggevaagd en evenzoo den Chineesch-communistii- schen legers den doodsteek gegeven heb ben In het afgeloopen jaar werden in totaal 81.000 Chineesche soldaten gevangen ge nomen, d.w.z. het drievoud van het voor gaande jaar. TIJDBOM ONTPLOFT IN SJANGHAI Acht Chineezen zijn gedood en zes ge wond, toen in Hongkioe, een stadsdeel van Sjanghai, een tijdbom tot ontploffing kwam, daar door terroristen van Tsjoeng- king gelegd. De bom ontplofte aan den ingang van een Japansche katoenspinnerij, juist toen talrijke Chineesche arbeiders naar hun werk gingen. Winterhulp Nederland dezer dagen enkele belangrijke giften. De steenkolenmijnen Wil lem, Sophia, Oranje-Nassau. Laura en Vereen iging stortten gezamenlijk 103.971,16, de In- cassobank N.V. Amsterdam 20.000 en de N.V. Handelmij. R. S. Stok vis en Zn. Rotterdam 10.000. Door deze bedragen zullen weer vele landgenooten geholpen kun nen worden. Het vormt tevens een voorbeeld van gemeenschapszin, dat andere instellingen en bedrij ven tot voorbeeld moge strekken. Voorts wordt gemeld, dat in de periode van 2 tot en met 7 Maart op de hoofd-, provinciale- en ste delijke kantoren totaal 109.627,51 is ontvangen. De Britsche minteter van productie. Oliver Lyttleton. heeft gisteren in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat de regee ring een generalen staf voor de oor logs- productie heeft gevormd, die is ’ngeriéht als de generale staf van het leger. Er in zitting zullen o.a. hebben sir Walter Layton, de vice-chefs van de staven van landleger, marine en luchtmacht, zoo mede een aantal hooge technische autori teiten. Verder zal nog een raad voor de ooriogsproductie worden opgericht waar van Lyttleton leider zal zijn en waarin officieren van de drie weermachtdeelen zitting zullen hebben. De beide bureaux zullen samertwerken met de Britsche pro- ductielichamen in Amerika. De Dominions zullen door officieren in de bureaux wor den vertegenwoordigd. Wat lord Beaverbrook’s missie in Ame rika betreft deelde Lyttleton mede, dat hij na het voltooien hiervan waarschijn lijk door een hooggeplaatst Britsch func- tionnaris, vermoedelijk een lid van bet kabinet, zal worden opgevolgd.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1