HEVIGE VELDSLAG IN BIRMA ORDENING ARBEIDSKRACHT TANDARTSENKAMER EN APOTHEKERSKAMER INGESTELD Donderdag 26 Maart. DALADIER KREEG WAARSCHUWING No. 18141. 1942. van te Riom Het proces Luisterbijdragen voor Ned. Omroep Verplichting tot verrichten diensten VERDUISTEREN van voor Rust en orde van „W.A. DIENT EN OFFERT” Bekendmaking Korte onderbreking Bestaande organisaties ontbonden Per 1 Mei verhoogd van 9 tot 12 gulden per jaar voor toestelbezitters Ook buiten Nederland v. 8.02 aur nam. tot 7.28 nar v.m. De Geallieerde scheepsverliezen Situatie bij Toengoe zorgwekkend De strijd op Sumatra op Java Toestemming vereischt tewerkstelling Voor aangeslotenen bij distributie- centrales verminderd van 18 tot 15 gulden Onderhoud met Sultan Djokjakarta BUREAUX: WAGENSTRAAT 35~37 108a. Tel. 772444 Benoeming van leiders Andamanen-eilanden bezet HAAGSCHE COURANT Couvée, VOORZITTERS VAN DE KAMERS tekort (Warburg) oe- betaald aan diegenen van het vroegere personeel, waarvoor geen emplooi meer was. schakelen Dit te helpen ordenen is de taak der arbeidsbureaux. Thans zijn in de op 25 Maart verschenen nieuwe besluiten de noodzakelijke volgen de stappen gedaan: De behandeling van de parachutes voor de Duitsche vliegers. Eens in de 4 weken worden de parachutes 24 uur lang uitgehangen. (Orbis-Holland-P.K. Slorstorpfj) ver- van daging maande. voor op PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijblad” en „Letterk. Bijblad” 3.15. Fr. p. p. met Modeblad 4.20, z Mode blad 3.95. Buitenland 9.45. Bij postkant, tegen de geldende goedgek. abonnementsprijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. p. 10 ct. Telefoon 116303 (zeven lijnen) 10; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekhandel Leeuwen-Theresiastraat BijkantoorScheveningen. Keizerstraat 319. Tel. 5503del Bij verordening van den Rij’< commis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied is een wijziging gebracht in de ver ordening no. 42/1941 betreffende de ver plichting tot het verrichten van diensten en betreffende de beperking ten aanzien van het veranderen van betrekking. Artikel 1, eerste lid van genoemde ver ordening zal met ingang van heden luiden: Beide verordeningen staan in nauw ver band met de op 20 December 1941 gepubli ceerde verordening van het artsenberoep. Door de reorganisatie van het zieken fondssysteem is het noodig gebleken, dat ook voor de beroepen van tandarts en apotheker standsverordeningen werden af. gekondigd. Beide kamers worden geleid door voorzitters, die hun functie uitoefe nen onder toezicht van den secretaris-gene- raal van Socigle Zaken. Alle Nederlandsche tandartsen en apo thekers worden vereenigd in de Tandart sen- resp. Apothekerskamer. De verorde ningen regelen de plichten en de taak der 'tandartsen en apothekers en leggen de rechten van toezicht voor de leiders dezer kamers vast. De voorschriften en beschik kingen der voorzitters zijn bindend voor de leden der kamers. Het zal de taak der Tandartsen- en Apothekerskamers zijn, de belangen harer beroepsgroepen te be veiligen. In aanvulling op deze verorde ning zullen een beroepsreglement, een ves- tigingsreglement, een arbitrage-reglement en andere verordeningen moeten worden uitgevaardigd De tot dusverre bestaande organisaties der tandartsen en apothekers, die op grondslag van vrijwilligheid geregeld wor. den door de bepalingen der statuten van de „Nederlandsche Maatschappij tot bevor dering der Tandheelkunde” en van de „Ne- Tentoonstelling heerban ’s-Gravenhage Maandag a.s. zal in het gebouw „De Schouw”, Heerengracht 56 te ’s-Graven hage, door den heerbancommandant, heer- banleider J. E Feenstra. onder in hoofde genoemde zinspreuk te 16 uur een tentoon, stelling worden geopend, welke een over zicht geeft van den strijd en de ontwikke ling van den heerban ’s-Gravenhage. Zij toont, dat de W.A. niet slechts strijdorga nisatie der nationaal-socialistische bewe ging is, doch ook metterdaad vooraan gaat waar het den vreedzamen strijd betreft voor sociale gerechtigheid en welstand van de volksgemeenschap binnen het kader der nationaal-socialistische beginselen, dat de weerman vóór alles vriend van het volk is Uitzonderingen Het tewerkstellen van arbeidskrachten wordt nu van toestemming afhankelijk gemaakt. Natuurlijk zijn er verscheidene beroepen, waar het intreden van nieuwe arbeidskrachten niet anders dan welkom kan zijn en waar steeds krachten waren. Maan: 26 Mrt onder 4.20 v.m., op 1.20 n.m.; 27 Mrt. onder 4.59 v.m., op 2.19 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; z^. Stadspatiënten no. 49 „Ingezetenen van het bezette Ne derlandsche gebied kunnen door het Gewestelijk Arbeidsaureau worden verplicht voor een bepaalden tijd op een hun aangewezen plaats diensten te verrichten.” Tot dusver luidde deze bepaling al; volgt: „Bewoners van het bezette Neder landsche gebied kunnen door het Gewes telijk Arbeidsbureau worden verplicht voor een bepaalden tijd op een hun aan gewezen plaats binnen het bezette Neder landsche gebied diensten te verrichten.’* Daarom is geen toestemming eischt voor het tewerkstellen krachten in den landbouw, den mijn bouw. de zee- en binnenscheepvaart, de zee- en binnenvisscherij. de huis houding of op het gebied van de ge zondheidszorg PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1—5 reg. t 175 Iedere reg. meer tot 10 reg 45 ct. iedere ree meer 50 ct. Reel 95 ct p. reg Bewijsnumm 5 ct„ fr p p 10 ct ïncasoc binnen de stad 5 ct., buiten volgens posttar. Bij vooruitbet.: Kleine Adv 95 ct.; Dienstaanb. 75 ct. Adv. met „Br. a. h bur. v. d bl.” 10 ct. meer. Op die wijze kan naar deze beroepen een sterkere toevloed van krachten in de hand worden gewerkt. Voorts is de toe stemming evenmin vereischt voor het tewerkstellen van krachten ouder dan 40 jaren dit kan tot gevolg hebben, dat ouderen makkelijker aan werk komen en de leeftijdsgrens in de bedrijven zich naar boven verplaatst, hetgeen uit so ciaal oogpunt niet anders dan welkom kan ziin. Verder wordt oe arbeidsdienstplicht, gelijk die in de op 3 Maart 1941 versche nen verordening no. 42 werd ingevoerd, en toen alleen voor tewerkstelling binnen het bezette Nederlandsche gebied gold, thans in dier voege gewijzigd, dat men ook elders te werk gesteld kan worden. Volgens een bericht uit Washington, zouden de totale verliezen der Geallieer den in den zeeslag bij Java 16 eenheden hebben bedragen, waaronder 5 kruisers. De schooltuinen in Den Haag worden weer bewerkt de jeugd zal zich dezen zomer toeleggen op het verbouwen van voedingsgewassen De grond wordt omgeploegd en schoolsgewijze kunnen de leerlingen het ploegen bijwonen. Polygoon-M eyer) Naar men uit betrouwbare bron te Vi chy verneemt, zal het proces van Riom a.s. Donderdag voor 14 dagen worden onderbroken, daar met ingang van 2 April a.s. in Frankrijk de rechtspraak al gemeen 14 dagen lang stil staat. Voorts verluidt, dat de regeering van Vichy tijdens den ministerraad van Za terdag middelen en wegen heeft bespro ken, om ’t proces op een ander spoor te brengen Nadat de ministerraad dienaan gaande geen beslissing had gebracht, werd, naar men in politieke kringen te Vichy meent, den minister van justitie, Barthélémy, opgedragen het proces uit juridische gezichtspunten te bestudeeren en binnenkort aan de regeering een ge schikte oplossing voor de liquidatie van het proces voor te stellen. Bezwarende verklaringen Generaal Andrei, die het bevel heeft gevoerd over het twintigste legerkorps en bij Duinkerken in krijgsgevangenschap geraakte, legde voor Daladier zeer be zwarende verklaringen af, vooral met be trekking tot de onvolkomenheden in uit rusting en opleiding van het leger De z.g. cuJtureele verzorging van den troep heeft haar algemeene moreel nog bena deeld Generaal Dosse. die vóór den oorlog een hoogen inspecteurspost In 't FrAnsche la ger bekleed heeft, verklaarde, dat hij tij dens een inspectiereis heeft kunnen oon- stateeren. dat 700 000 in kazernes vertoe vende reservisten geen enkele oefening hadden meegemaakt. Dat had niet alleen invloed gehad op het moreel van den troep, doch ook op de bevolking Boven dien heeft de ontbindingspolitiek van het volksfrontregime zich in nog sterke mate merkbaar gemaakt Generaal Boris wees oehalve op de slechte materiaalvoorziening van het 1£ ger. ook op het gebrekkige moreel troepen. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 1 van zijn verordening 25/42 (7de verordening, waardoor de verordening 108/40 wordt aangevuld) den tandarts P. J J Coebergh te Utrecht, lector aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, benoemd tot voorzitter van de Nederlandsche Tand- artsenkamer en den apotheker H. P, Stam te Dordrecht tot voorzitter van de Nederlandsche Apothekerskamer. Voorts heeft de Rijkscommissaris het bezette Nederlandsche gebied grond van art. 3 van zijn verordening 108/40 (4de verordening over speciale be- sfuursrechtelijke maatregelen) den tand arts H. W Loeber te Rotterdam benoemd tot plaatsvervanger van den voorzitter der Nederlandsche Tandartsenkamer, den tandarts Johan Stark te Amsterdam tot plaatsvervanger van den leider van de Ned. ver. van Ziekenfondstandartsen en den apotheker dr F. «Grendel te 's Gra- venhage tot plaatsvervanger van den voorzitter der Nederlandsche Apothekers kamer. Zoo kan dus de Nederlandsche luis teraar zien, dat voor zijn enkelen gulden per maand zeer veel moet geschieden, maar dat dit alles tenslotte ten goede komt aan de Nederlandsche kunste naars en aan de ontwikkeling, voor lichting en ontspanning van den luis teraar Tevens is de Omroep de vertegenwoor diger van on« Nederlandsoh volksleven in de wijde wereld. Een vertegenwoor diger ;teekt men niet in een schamel jasje, maar men kleedt hem goed aan. Een visitekaartje drukt men niet op een vodje papier, maar op een goed stuk papier. We moeten zoo besloot ir. Herweljer dus ook de zorg aan den Omroep besteden welke deze noo dig heeft om ons land waardig te kun nen vertegenwoordigen. Ik roep de talp van alle luisteraars in om dit doel kunnen bereiken. zr»» verder 2e hux Giro No. 12500 Boekhandel F. !4, - Het officieele legerbericht uit Birma meldt, dat de toestand aan het front van Toengoe gisteren zorgwekkend was. Een duizendtal Japansche infanteristen had de Chineesche troepen aldaar omsin geld en het vliegveld ten Noorden van Toengoe bezet. Volgens andere berichten Woedt een hevige veldslag. Gecombineerde Japan sche afdeelingen infanterie en cavalerie hebben den weg van Toengoe naar Man dalay bij Jodashe. ongeveer 30 k.m. ten Noorden van Toengoe. afgesneden. SP.T. seint uit Londen, dat in den Sitang-sector hard wordt gevochten. De strijd breidt zich hier meer en meer uit de verliezen aan beide kanten zijn hoog. Een aantal dorpen in den Sitang-sector is reeds eenige malen van bezetter ver anderd. Ook het luchtwapen der beide partijen is zeer actief. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal van bestuur en justitie heeft krachtens art. 3 der verordening no. 108-’40, (vierde verorde ning over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) en art. 4 eerste alinea, van verordeningen, no. 3-’4O over de uitoefe ning van de regeeringsbevoegdheden in Nederland tot burgemeester benoemd: den heer Jan Hendrik Oonk, te Heer len, tot burgemeester van Born, den boer Q. W. Frenken, te Herkenbosch, tot bur gemeester van Vlodrop, den kapitein op non-actief Willem van der Zanden, te Assen, tot burgemeester van Wijlre en den heer J H. Frijns, te Bunde, tot bur gemeester van Limbricht Bouw Centraal kantoor Een dringende noodzaak voor ons groot bedrijf, aldus de heer Herweijer, is de bouw van een centraal kantoor. Het tijd verlies door de gedecentraliseerde ligging der diverse kantoorgebouwen in Hilver sum is buitengewoon groot. Hoewel er nu nog niet gebouwd kan worden, is het begrijpelijk, dat wij voor dit doel reeds sparen en alle teekeningen voorbereiden, zoodat, zoodra er weer bouwmaterialen ter beschikking komen, de spade in den grond zal gaan. Ook op het gebied van de studio’s en de technische installaties zal er dan nog veel moeten worden ge daan. Een Japansche legerafdeeling, welke opereert op Noord-Sumatra, heeft on langs 2975 man Geallieerde troepen ge vangen genomen. Onder de gevangenen bevinden zich 2102 man Ned.-Indische troepen en 873 Britsche soldaten. Bij den wanordelijken terugtocht liet de vijand 143 dooden achter. De Japansche strijd krachten maakten 7 zware machine geweren, 2 stukken geschut, 2 loopgraaf- mortieren, 90 lichte machinegeweren, 3 vrachtauto’s, 639 auto’s, 13 schepen en 90.000 ton steenkool buit. CURTIN OVER MAC ARTHUR De Australische premier, Curtin, heeft naar Reuter uit Canberra meldt gis teren in het Huis van afgevaardigden verklaard, dat men aan generaal Mac Arthur een plaats van gezag van de hoog ste orde in Australië zal inruimen. De zitting Tijdens de zitting van gisteren is het tusschen Daladier en den president *ot een conflict gekomen, toen Daladier toe spelingen maakte op een eventueele ver- r>n het proces. De president ver- Daladier, zekere vroeger gedane mededeelingen niet te herhalen. Aan het slot zou hij gelegenheid krijgen alles wat voor zijn,verdediging belangrijk U naar voren te brengen.' Daladier antwoordde daarop, dat hij in den afloop van het proces niet hetzelfde vertrouwen had als de president Ik heb zoo verklaarde Daladier reeds eer der gezegd, dat men in de gevangenis goed op de hoogte is.” Als getuige werd generaal Gerodias verhoord, die tot 1936 deel heeft uitge maakt van den Franschen generalen staf. Deze verklaarde, dat de moeilijkheden voor de opleiding van het actieve leger eerst ontstaan waren, toen de reserves in het kader van de bestaande militaire or ganisaties ingeschakeld moesten worden. De generaal oefende vooral critiek uit op de indeeling in divisies van het Fransche leger. Door het groote aantal van zijn di visies heeft dit leger slechts het peil der middelmatigheid kunnen bereiken. Verder maakte de getuige aanmerking op het on voldoende contact, dat tusschen den chef van den generalen staf en den minister van oorlog en van landsverdediging heeft bestaan. O.a. heeft de rusttijd voor de opening der eigeniijke vijandelijkheden in dezen oorlog ook op het moreel van de Fransche soldaten verslappend ge werkt. De eerste Lenteboden In het heerlijke Lentezonnetje en in de beschutting der huizen staan de eerste sneeuw klokjes thans in vollen bloei, terwijl de schapen met haar lammetjes eveneens van het zonnetje genieten. Polygoon- Kuiper) nu de' Nederlandsche en op de bres staat om zijn sociale langen te verdedigen en te dienen. Behalve een schat van fotomateriaal een overzicht gevende van den strijd der W A. van het begin harer ontwikkeling af, en talrijke voorwerpen aan dien strijd herin nerende, toonen statistieken haar groei en organisatie. Het geheel wordt beheer-cht door een groot tableau van 2x3 meter, voorstellende een "W.A.-stoottroep in de eerste dagen van den strijd, door een ler Haagsche volksbuurten trekkende. Van dit tableau, dat in kleuren is uitgevoerd, zul len verkleinde reproducties verkrijgbaar worden gesteld De tentoonstelling zal geopend blijven tot en met Maandag 6 April en dagelijks geopend zijn van 10 tot 22 uur. De toegang is voor alle belangstellenden geheel vrij. In het Verordeningenblad van 25 Maart zijn opgenomen de Verordeningen van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied no. 23/42 en 24/42 over de Nederlandsche tandartsen en de Nederlandsche apothekers, waarbij dezen worden vereenigd resp. in de Ned. Tand artsenkamer en in de Ned. Apothekers kamer Van bevoegde zijde werd ter persconfe rentie een belangwekkende toelichting ge geven op verordening no. 26. houdende een wijziging in verordening no. 42/1941 be treffende de verplichting tot het verrich ten van diensten en betreffende de beper king ten aanzien van het veranderen van betrekking, en het eveneens in het giste ren verschenen Verordeningenblad gepu bliceerde besluit no. 32 van de secretaris- sen-generaal van Sociale Zaken en JustiWe betreffende de aanstelling en tewerkstel ling van werknemers. Gewezen werd op het feit, dat verorde ning no. 26 en besluit no. 32 één geheel vormen met de op 28 Februari j.l ver schenen besluiten betreffende het beper ken van werk en den aanmeldingsplicht van werkloozen; een en ander maakt een begin met de ordening van de arbeids kracht Wat Duitschland in de jongste periode zijner geschiedenis beleefd heeft op het gebied van tewerkstelling van arbeids krachten, zullen binnenkort alle volken van Europa op dezelfde wijze beleven. Daarom is noodig, dat een aanvaQg met de ordening gemaakt wordt. Tusschen den arbeid, die regelmatig in vast dienstver band verloopt en de werkloosheid, ligt een menigte van tusschenstadia; besluit no. 15, verschenen 23 Februari j.l., betreffende den aanmeldingsplicht van werkloozen, had de bedoeling- de werklooze en de niet volledig tewerkgestelde werknemers te re- gistreeren. Men heeft dezen aanmeldings plicht in breedeh kring opgevat als een begin van arbeidsplicht; daarvan staat echter in het besluit geen woord. Voorts diende het tegelijkertijd uitge vaardigde besluit betreffende het beperken van werk, waarin het vaststellen van den wekelijkschen arbeid op minder dan 48 uur per week van toestemming afhankelijk werd gemaakt, om een rem aan te leggen aan het slechts gedeeltelijk te werk stellen van krachten De toestand, dat honderden, ja duizenden bedrijven slechts op halve kracht werken of nog minder, is niet toe laatbaar en zou tot ondergang leiden. Is in dezen toestand niet te voorzien, bij voorbeeld door het verschaffen van werk, dan moet een deel der arbeidskrachten elders te werk worden gesteld; in elk ge val moet worden gebroken met ’t systeem, dat slechts een halve tijd wordt gewerkt en half verdiend; beter is dan de helft dezer krachten geheel aan het werk te zet ten tegen compleet loon en de andere helft op andere wijze in het arbeidsproces in te Met ingang van 1 Mei a.s. wordt de luisterbijdrage voor den Ned. Omroep voor toestelbezitters verhoogd van 9 tot 12 per jaar. De kosten van aansluiting bij een der radiodistributiecentrales wor den echter met eenzelfde bedrag verlaagd van 18 tot 15 per jaar. Als overgangsmaatregel voor het loo- pende jaar is. ten aanzien van de toestel bezitters bepaald, dat dezen van 1 Ja nuari tot 31 Maart 3 betalen en van 1 April tot 31 December 8, in totaal dus 11. Er zullen nieuwe zegels ad 1 gulden in omloop worden gebracht. Kosten wogen niet op tegen ontvangsten Deze maatregel is heden in de dage- lijksche persconferentie, door den direc- teur-generaal van den Ned. Omroep, ir. Herweijer, toegelicht. De voornaamste reden ervan is, dat de kosten, welke de Omroep thans en in de toekomst maken moet, om zijn teak ten volle en op de juiste wijze uit te voeren, niet opwegen tegen de ontvangsten. Dit is een toestand, die natuurlijk niet be stendigd kan blijven. De verhooging, waartoe nu besloten is. zal voor de meeste luisteraars-toestelbe- zitters stellig geen onoverkomelijke be zwaren opleveren. Men geeft, voor andere ontspanning, licht een paar guldens uit, waarbij de contra-waarde in menig ge val geringer is, dan wat de radio biedt. Overigens blijft men met 12 per jaar in Nederland nog aan den lagen kant, ver geleken bij andere Europeesche landen, met name Duitschland. waar de bijdrage 18 bedraagt. t Voor hen, die in minder goede finan- cieele omstandigheden verkeeren. dat zijn dus tevens de aangeslotenen bij de distributiecentrales, wordt de toestand gunstiger. Immers, de aansluitingskosten worden hier met een gelijk bedrag ver minderd, n.l. van 18 op 15. De heer Herweijer gaf verder een over zicht van de besteding der gelden. Een groot deel van de ontvangsten gaat naar P.T.T., die de zenders voor haar reke ning heeftvoorts de ultra-kortegolf- uitzendingen over de geheele wereld, speciaal naar Oost-Azië, verzorgtver der de instandhouding der distributie centrales behartigt, het omvangrijke we- tenschappelijk-technisch onderzoek leidt en tenslotte de luisterbijdragen int. Het is zonder veel commentaar duide lijk, dat al deze taken veel geld eischen. Inzonderheid is dit het geval met het zender-onderhoud. de korte golf-uitzen- dingen en het researchwerk. Wat dit laatste betreft wees ir. Herweijer er op, dat Nederland moet zorgen op dit punt „bij” te zijn en daarom zijn de beste deskundigen, waarover wij op dit gebied beschikken, hierbij ingeschakeld. Wij denken, om een enkel voorbeeld te noe men, aan de televisie, waarmee men met name in Duitschland, reeds zeer gevor derd is. Bij deze „technische” uitgaven voegen zich die voor den Omroep zelf, die even eens gestegen zijn. Het personeel is thans, met inbegrip van vaste musici, koren, berichtendienst enz., gestegen tot 900 personéh. Hun sa- larieering, die in vele gevallen te laag was, is nu op peil gebracht. De pro- gramma-afdeeling, welke voorheen on dergeschikt was aan het administratieve apparaat, is nu op den voorgrond geko men. Dank zij den Omroep is nu aan vele musici en andere kunstenaars een inko men verzekerd, dat hun krachtens hun kunst toekomt. De symphonische orkesten treden thans 4 maal per week voor de radio op, wat neerkomt op een aanzienlijke subsidie. Talrijke andere kunstenaars genieten nu, dank zij den Omroep, een behoorlijk sa laris. De uitgaven voor deze „verspreide artisten” alléén reeds liggen per jaar boven het millioen gulden. Zoo is de Omroep tot een instelling geworden, welke een grooten materieelen steun beteekent in het leven van vele Nederlandsche kunstenaars, waardoor dezen zich bevrijd voelen en zich beter aan hun taak en ontwikkeling kunnen wijden. Dit alles komt cultuur ten goede. Neveninkomsten uit programmabladen zijn voor den Omroep volkomen verdwe nen, terwijl wachtgelden moeten worden TAAK DER NED-INDISCHE CENTRALE REGEERING Naar het Japansche nieuwsbureau Domei meldt, keeren rust en orde op Java terug, onder het bestuur der Ned - Indische autoriteiten. De Ned.-Indische centrale regeering blijft het bestuur voe ren van Soerabaja, Batavia en Semarang Het verkeer bggint weer normaal te functioemeeren. De spoorlijn Batavia Buitenzorg heeft den dienst hervat en ook het overige verkeer zal weldra weer in beweging komen De „Deutsche Allgem. Ztg.” publiceert een onderhoud, dat een redacteur van de Asahi” had met den sultan van Djokja karta, waaraan wij het volgende ontke nen Vriendelijk presenteerde de sultam ons sigaretten, nadat hij ons verzocht had plaats te nemen. Hij trachtte de vreemde stemming te breken. Hij sprak vloeiend Engelsch en Nederlandsch en koos zijn woorden tijdens het interview zeer zorg vuldig. vaak, na lang te hebben nagedacht. Toen wij hem vroegen, of hij met het Nederlandsche bewind tevreden was ge weest. wees hij op het feit, dat vroeger bij ieder interview een Nederlandsen ambtenaar tegenwoordig moest zijn. Ons bezoek was het eerste dat hij alleen mocht ontvangen. Onze vraag dan verder beantwoordend, zei hij met een glimlach, dat hij tot 1939 in Nederland en Amerika had geleefd en eerst bij de tijding, dat zijn vader ernstig ziek was, terugkeerde. Hij kon dus uit eigen ervaring niet te veel van de Nederlandsche heerschappij zeggen Den oorlog heeft hij als iets beschouwd, dat vroeger of later toch had moeten ko men. Echter waren de prestaties van de Japansche troepen, wat de snelheid aan gaat. al zijn verwachtingen te boven ge gaan. Het gevecht was eigenlijk al voor bij. eer dat het begonnen was. Maar dat heeft dan ook weer het voordeel, dat de schade gering was. En juist zijn volk was daarover blij en den Japanners dankbaar Toen de correspondent hem naar zijn inzichten betreffende de gemeenschappe- lijke welvaart van Oost-Aziatische ruim te vroeg, zei de sultan, dat Oost-Azië nu wel geleidelijk tot zijn recht zal ko men. De Indonesiërs zijn Aziaten en het is derhalve natuurlijk, dat Indonesiërs en Japanners in dezelfde economische ruim- te tezamen zullen leven en werken. De Indonesiërs zijn volkomen bereid voor het geluk der Oost-. Aziatische vol- keren hun beste krachten te geven Hier- bij stelde hij dan dadelijk vast dat zijn vol* geen politieke belangen heeft Het wenscht enkel in vrede te leven en 'in dit door de natuur zoo rijk bedeeld land ge lukkig te zijn. Het wenscht een vrede van eeuwigen duur. De sultan sprak de hoop uit, dat het niet meer lang zou du ren, voor er werkelijk vrede in Oost- Azië is De arbeidsdienstplicht heeft twee mo tieven zakelijk beperkt hij zich tot werkzaamheden, welke onvoorwaardelijk moeten gebeuren en voor welke op an dere wijzen niet voldoende krachten ver kregen werdenpersoonlijk beperkt hij zich tot diegenen, die arbeids-ethisch niet gezond zijn en eenigermate tot ar beid moeten worden genoopt. Natuurlijk zal in den regel de arbeider vrijwillig zich inspannen aan werk te komen, daar hr dan zelf zijn arbeid en plaats van ar beid kiezen kan. Tezamen werken de nieuwe maatregelen zeer opvoedkundig. Dit brengt tot de slotopmerkingar beid namelijk is geen handelswaar. Daar om spreken wij niet meer van de arbeids markt en de arbeidsbeurs. De arbeids kracht is een der belangrijkste en waar devolste gemeenschapsgoederenhet be hoort tot de belangrijkste plichten van den staat den arbeid ten bate van de volksgemeenschap te ordenen. Daarom is het arbeidsbureau een der gewichtigste opvoedkundige instellingen van den staat, waar de menschen de arbeidsethiek van dezen nieuwen tijd leeren kennen en deze leeren aanvaarden. H. E. G. Ruys. Heerenstraat 124, Tel. 778038 daal. Oranjelaan 3. Tel. 119461 Voorburg, Boekhanemlaan 3. Tel. 330263 Boekhandel J. B. v. Beters |r., N.V Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsblo D. Couvée, van Hoytemastraat 66, Tel. 721187. derlandsche Maatschappij ter bevordering der Pharmacie” worden ontbonden. De Tarfdartsen- en Apothekerskamers treden in de rechten, plichten en verbintenissen der maatschappijen. Voor de tandartsen wordt ter regeling van de kwesties, welke met de zieken fondsverzekering samennangen, de Neder landsche vereeniging - an Ziekenfonds tandartsen opgericht. Het ligt in het voornemen, dat voor de apothekers een beroepsstandsrechtspraak wordt inge voerd De tot dusverre door het statuut der Nederlandsche Maatschappij ter be vordering der Pharmacie geregelde be roepsrechtspraak wordt onder Rijkstoe- zicht overgedragen aan een apothekers- gerecht en in hoogeren aanleg aan een apothekersgerechtshof. Tandartsen en apothekers zullen onder Rijkstoezicht de volksgezondheid dienen en tot heil van de gezondheid van het Nederlandsche volk de taak vervullen, welke de tijd oplegt. De Britsche nieuwsdienst meldt, dat de Japanners op 23 dezer de Andamanen- eilanden in de Golf van Bengalen hebben bezet. De Britsche troepen op deze eilanden werden eenige dagen tevoren terugge trokken. Een groot percentage van de be woners. waaronder vrouwen, kinderen en een aantal strafgevangenen, is geëva cueerd. Een bericht uit Tokio meldt, dat de Japansche strijdkrachten in de vroege morgenuren van 23 Maart op Zuid- Andaman bij Port Blair aan land zijn gegaan. De Britsche troepen capituleer den, toen zij de nutteloosheid van verder verzet inzagen onvoorwaardelijk. MATTI IN JAPANSCHE HANDEN Domei meldt uit Manilla, dat Japan sche mariniers de stad Matti op Minda nao, 62 k.m ten Zuidoosten van Davao, hebben bezet na een geslaagde landing.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1