Distnbutieproblemen HAAtiMHE COURANT CIRCUS HOLK s=" f schapsavond d: Hpn Dieren' BB GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS De distributiebonnen BINNENLAND Donderdag 26 Maart-1942. kameraadschapsavoNd WINTERHULP EN JfOLKSDIENSÏ TWEEDE BLAD HOUDT UW HOND AAN DE LIJN Inlevering strandgoederen r Nieuwe rijvergunningen autoverkeer FEUILLETON I f x Alle zangvereenigingen in Nederland in één bond TAL,VAN KLEINE INBRAKEN OPGEHELDERD MOORD TE AMSTERDAM OPGEHELDERD VERBODEN TOEGANG Verduister met zorg: slordigheid kan noodlottig zijn. opgenomen NEDERLANDSCH-DUITSCHE KULTUURGEMEENSCHAP Max Blokzijl voor de radio Geweldige bedragen De prijs van sinaasappelen 85) Wijziging Hooger Onderwijswet LEIDSCHE TRAM „SPRONG UIT DE RAILS” Pro-Nederlandsch AAN GEVOLGEN VAN VAL OVERLEDEN F-.l IW Koninginne- heden onverwijld moet gebeuren bovengenoemden tenorkesten, behoeven zich niet nader bij i. melden. <1 9 K (Pölygoon-Meyer) Onna tuur lijk gehad. met wien ik het f is over naar gekomen. kalm klinkt haar stem. Het, is het beste, mijnheer Holk, 30 April 30 Aorll 14 April 14 April 211 228 G H No. 18141 G H III III t.m. 9 (Nadruk verboden.) zijn opgenomen Hn de groep volksmuziek van het muziekgilde der Nederlandsche Kultuurkamer in Pulchri Duitsche I gehouden plaatsen pogingen tot inbraak te hebben gedaan t 1 Eenh. 50 stuks 1 Eenh. 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 31 Mrt 31 Mrt 14 April 500 gr. 100 gr. 250 gr. 125 gr. 34 L. II L. 2 L. 2 L. Aantal Lm. 1| k.g. 28 Mrt i k.g. 28 Mrt. 18 Ap 11 April 28 Mrt 28 Mrt. 18 April 18 April 31 Mrt 18 April 18 April 18 April 11 April 18 April 18 April 31 Mrt. 31 Mrt 18 April 18 April 18 April 18 April 30 April 18 April 18 April 11 April 28 Mrt 28 Mrt 31 Mrt 31 Mrt. 31 Mrt 31 Mrt. 31 Mrt. 31 Mrt Treinontsporing te Amsterdam Op het spoorweg-emplacement langs de Zaanstraat te Amsterdam is gistermiddag een personentrein uit Zaandam tengevolge van het ontijdig omzetten van een wissel, ontspoord. Ongeluk, dat betrekkelijk goed afliep Hedenmorgen heeft zich op den hoek van den Langen Vijverberg en het Tour- nooiveld een tramongeluk voorgedaan, dat •wonder boven wonder, geen persoonlijke ongelukken heeft veroorzaakt. Omstreeks negen uur ontspoorde de uit drié wagens bestaande Leidsche tram, die uit de richting vAn den Kneuterdijk kwam, op den hoek van Lange Vijver berg en Tournooiveld. een der drukste punten van de stad. De eerste aanhang wagen reed uit de rails en schoof over den rijweg, rakelings langs de boomen, het trottoir op. Vlak bij het gebouw op den hoek van Tournooiveld en Korte Vij verberg kwarrf de tramwagen tot stil stand. De tweede aanhangwagen deed dit kunststukje niet na, maar bepaalde zich er toe, scheef over de rails -te gaan staan. De materieele schade was niet groot Een en ander veroorzaakte echter nogal stag natie voor de andere lijnen, daar zij op dit punt slechts op één spoor konden rijden. De president van de Nederlandsche Kultuurkamer en de commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stich tingen maken bekend, dat krachtens een door laatstgenoemde op grond van art. 1 eerste lid der verordening no. 41/1941 genomen ^besluit, alle zangvereenigingen in Nederland met ingang van 15 Maart 1942 geacht worden te zijn aangesloten bij den Nederlandschen Bond van Zahg- vereenigingen, waardoor zij automatisch 19-jarige dader gearresteerd De moord in de Koestraat te Amster dam gepleegd op defi avond van 13 Maart j.l. op een daar wonende vrouw is door de politie tot klaarheid gebracht. Na een oproep kreeg de recherche aan wijzingen, welke' leidden tot de aanhou ding van een 19-jarigen man, die ervan verdacht werd, den moord te hebben ge pleegd. Na aanvankelijk hardnekkig ont kend te hebben, moest hij voor het bij eengebrachte bewijsmateriaal zwichten en legde een volledige bekentenis af. Met 1 April van kracht Me^ ingang van 1 April a.s. zullen nieuwe rijvergunningen en herkennings teekenen voor het autoverkeer in Neder land van kracht worden. De thans bestaan de vergunningen en herkenningsteekenen zuljen daarmede hun geldigheid verliezen. In verband met den voor de administra tieve werkzaamheden benoodigden tijds duur. blijven echter de thans bestaande vergunningen en herkenningsteekenen naast de nieuw ingevoerde, alsnog geldig tot en met 25 April 1942. Na dezen datum zal het rijden met .de bestaande vergun ningen en/of herkenningsteekenen niet meer toegestaan zijn De aandacht wordt er op gevestigd, dat door de politie hier op scherp toegezien zal worden kapitein der infanterie V. H. K. te Blari cum. uit diens brandkast voor een bedrag van ƒ56,495 aan baar geld en voor een waarde van f 16.000 aan effecten zou heb ben ontvreemd. H. had op deze wijze ge tracht, zijn aandeel in de zeer aanzienlijke erfenis van den heer K.. welke hij met de werkster moest deellen. te vergrooten. Hedenavond van 19.15—<9.30 spreekt Max Blokzijl in de serie brandende kwesties voor den zender Hilversum II over het -onderwerp„De jongen uit Utrecht zal zijn zin krijgen”. Voor de Ned. Duitsche Kultuurgemeen- schap spreekt Landesrat Niemeyer Zater dag a.s. in Pulchri Studio over „Die geo- politische Grundlagen im Europaischen Tiefland und in den Nachbargebieten”. A.s. Woensdag spreekt voor deze ge meenschap, eveneens in Pulchri Studio dr. F M. Hübnet over „Der Maler Hiero nymus Bosch’’. Beide lezingen worden ge ïllustreerd met lichtbeelden. Geweldige bedragen zijn noodig om het werk 'van de Nederlandsche Ambulance te doen slagen. Die bedragen moeten door u, Nederlanders, opgebracht worden En zij zullen opgebracht worden, want nie mand zal zich aan zijn plichten, om zijn medemensch te helpen, kunnen onttrek ken. Geweldige bedragen zijn noodig. Welnu, helpt mede. Stort uw gift voor de Nederlandsche Ambulance op girorekening 8—7—6—0—0 Nederlandsche Ambulance, gracht 22, ’s-Gravenhage. 4 Door aanhouding van drie personen Eenigen tijd geleden werden, terzake van rijwieldiefstal in arrest gesteld de 19-jarige kantoorbediende G. van O en de 18-jarige loopjongen W. S. Ongeveer 16 fietsen hebben zij in den löop van den tfjd gestolen. Bij het verder .onderhoek is gebleken, dat van O. en S. ook nog eenige inbraken in pakhuizen op hun ge weten hebben, waarbij zij assistentie ge kregen hebben van den, 31-jarigen arbei der L; R lie ook is aangehouden. De'int .sen zijn de laatste drie maan den geleegd. Uit een groentepakhuis in de Acaciastraat werden gestolen 20 k.g. appelen. 3 k.g. stoofperen en 20 bussen appelmoes. Vier konijnen en 2 autobin- nenbanden vormden den buit van een in braak in een paKhuis in de Teylers- straat. Bij een inbraak uneen fjakhuis in de van Swmdenstraat werden een transport- rijwiel 1 mud aardappelen. 20 pakjes zeeppoeder gestolen. Ook 3 pakhuizen in de Schalkburgerstraat werdem met een bezoek vereerd en gestolen werden 30 jutezakken, een rijwielband, een lederen vest. 2 siervazen en 5 gloeilampen. Voor een waarde van 100 aam koperen veren, kapok en ander materiaal werd uit een werkplaats in de Kepplerstraat door de inbrekers meegenomen. Roode kool, spinazie, radijs, enz. wed den gestolen uit een pakhuisje im de Boe- renstraatuit een rijwielloods in de Lun- terenstraat ontvreemdde - het drietal hen gels en eenig timmergereedschap. Voorts hebben zij bekernd. nog op diverse andere Nu voor de sinaasappelen, waarvan weer een beperkte hoeveelheid is aange voerd, een bon aangewezen, vestigt de Gemachtigde voor de Prijzen er de aan dacht op, dat de prijs van deze vruchten op grond van het Prijsvormingsbesluit 1941 is vastgesteld op 80 cent per k.g, Bij verkoop per stuk moet afronding naar beneden worden toegepast D e 36-j arige wielrijdster A. D. van den Parkweg, slipte gisteren op den Schenkweg met haar fiets in de tramrails en werd aangereden door een motorwagen van de Blauwe tram. Zij ont wrichtte dem schouder en liep enkele schaafwonden op. Door den Geneeskun digen Dienst werd zij naar haar woning gebracht Het 17-jarig meisje C. G. van den Trekweg, is aan de van Alkemade- laam van een portiektrap gevallen. Zij bekwam een hersenschudding. In het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde is zij op genomen Tengevolge van den barden winter is een groot deel van de bijenvol ken op de Veluwe omgekomen. Artikel Aardappelen Aardappelen 264 271 267 4.02. 4-03 L -04 260 17 16A 168 90 a 450 gr. 90 8 450 gr. 90 a 450 gr. 90 a 450 gr. 75 gr. 76 gr. Brandstollen 2 Eenn. Het andere, dat Ik nog wildé zeggen, Lore, betreft onze arbeidsverdeeling. Ik heb allang den indruk, dat je overbelast bent. Aan den anderen kant heeft juf frouw Terhoven den wensch, om m nau- --- were samenwerking met ons te komeh. den Matsten cent uit. Je troep kan verder Na .overleg met mijnheer Arends, die hier iéts zeer bijzonders in ziet, zal juf frouw Terhoven van vanavond af als as sistente bij de lichtere en meer represen tatieve werkzaamheden in ons nummer optreden. Wij hebben al enkele malen gerepeteerd. In het eerste oogenblik is het Lore als of zij van de schrijfmachine moet op springen en al haar verraden kameraad schap, haar vertrapte trouw ta haar bittere teleurstelling voor hem uiftstooten. Maar zij bedwingt zich. Zij voelt het: _.°or K’et 002enblik zou dit alles doelloos «ib. Een groote geestelijke vermoeienis Bon 16A 168 Bloem (br.) 257. 261. 265, 269 30 gr 125 gr. *00 gr 50 gr. 50 gr. 250 gr. Vleeschbonnen A en B Vraag: Mijn gezin (7 personen) eet uit de Centrale Keuken; tevens wordt aan twee mijner kinderen schoolvoeding verstrekt. Van de overige vleeschbonnen koop ik vleesch aan het Slachthuis. Elk dezer instanties weigert echter 4 B- bonnen in te nemen voor 1 A-bon. Is dat juist? Antw: Waar 4 B-bonnen in waarde gelijk te stellen zijn met 1 A-bon. msig men niet weigeren 4 geldige B-bonnen in plaats van 1 A-bon aan te nemen. .Bonnen „Butter oder Fett 10 gram” Vraag: Mijn man werkt bij de Duit sche Weermacht en is Rijksduit- scher. Hij ontvangt, omdat hij bij de Weermacht werkt, geen Neder, landsche levensmiddelenkaarten maar Duitsche bonnen. Voor boter ontvangt hij bonnen met opschrift Butter oder Fett 10 gr”. Nu van de Nederlandsche bote.rkaarten bon netjes geldig verklaard worden voor -het verkrijgen van rundvet, unl ik ov de bonnen van mijn man bij mijn slager óók rundvet hebben Deze verklaart echter, op deze Duitsche bonnen geen rundvet te kunnen geven daar hij bij inleve- ring voor zijn toewijzing er ook geen rundvet op krijgt. Is dit juist? Antw.: Op 8 October 1941 is in alle bladen een bericht gepubliceerd, waarin werd medegedeeld, dat op deze Wehrmachtmarken uitsluitend .boter mag worden afgeleverd. Sindsdien is in deze regeling geen wijziging gebracnt Bonnen 168 en 169 Vraag: Medio December werd be kend gemaakt, dat voor eventueele verstrekking van thee, de bon 168 bij den kruidenier (tegen afgifte van bewijs) moest worden ingele verd. Hetzelfde gold voor bon 169 voor peulvruchten. Van de thee is tot nog toe niets gekomen maar nu wenscht rdijn kruidenier ook op bon 169 niets te leveren. Is deze bon inmiddels ongeldig geworden? Antw.: Degenen, die destijds bon 168 Algemeen bij hun winkelier hebben ingeleverd zullen t.z.t. thee daarop ontvangen Omtrent bon 169 kunnen wij u mee- deelen, dat op 7 Januari j.l. in alle bladen is bekend gemaakt, dat in de periode van 8 t.m. 24 Januari tegen afgifte van den met „195” genummerden bon van de bonkaart Algemeen 250 gram peulvruchten konden worden afgeleverd, welke 'gedurende het tijdvak van 15 Dec 1941 t.m. 3 Januari 1942 besteld zijn door afgifte van bon 169. De geldigheidsduur van bon' 195 is later verlengd t.m. 21 Febr. 1942. i.stributieproblemen kan niet telefonisch gesproken worden. Alle vragen moeten sohriftelljk worden ingediend. Moet onverwijld geschieden Bij verordening van den Rijkscommis- saris voor het bezette Nederlandsche ge bied is bepaald, dat de inlevering van strandgoederen bij de instanties der Duit sche Weermacht, welke tot dusver binnen 6 uren moest geschieden, met ingang van Boter 17 Brood (of gebak) 16A Brood (of gebak) 16B 3-01 of 4-01 268 259 16, 17 16A t.m. 19A 16B t.m. 19B T 26 U 250 gr. 250 gr. 100 gr. 250 gr. 50 gr. 400 gr. 1 k.g. 100 gr. 100 gr. 25 gr. Kookooeieinaen 8 K.f Kookdoeleinden 7 K.F. 1 Eenh. Haard, kach. J 5 t.m. 7 1 Eenh. Haard, k. Haar.d k. Haard. A. Haard, k. Haard., kach. K 13, 17 Haard, k. K 9 Centr. v. L 12 t.m. 20 1 Eenh. Centr. v. L 23 t.m. 32 1 Eenh. Gen. Anthr,- Gen. Turf Periodebon Het Verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van Opvoe ding, Wetenschap en Kultuurbescherming tot wijziging en aanvulling der.Hooger Oh- derwijswet en der wet tot regeling van het Hooger Landbouwonderwijs. Daarin wordt bepaald, dat van het ver- eischte bezit van een doctoralen graad Voor het bekleeden van een bijzonderen leerstoel aan Rijksuniversiteiten en Tech nische Hoogescholen door den secretaris generaal van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Kultuurbescherming vrijstelling kan worden verleend, na over leg met den betreffenden senaat. Éénzelfde vrijstelling kan worden ver leend voor het geven van onderwijs aan een bijzondere universiteit en voor het be kleeden van een bijzonderen leerstoel aan de Landbouwhoogeschool. Hoewel de onderstellen van de 2 voorste wagons waren ontzet en gedeeltelijk van den bovenbouw waren losgerukt, was de carrosserie der wagens intact gebleven. Wel waren de balcons zwaar gehavend. Van" de passagiers in hoofdzaak fabrieks arbeidsters uit de Zaanstreek was een meisje mét een voet bekneld geraakt. Zij werd .naar een ziekenhuis overgebracht. Enkele andere meisjes kregen het met haar zenuwen te kwaad. Spoedig werd een, aanvang gemaakt met het opnïimings- werk J 13, 17 1 Eenh. 1 Eenh. 14 April K 5 t.m. 7 1 Eenh. 8 Turf 1 Eenn. 1 Eenh. tuin, voor de organisatie .Vreugde en Arbeid” $le zorg op genomen ue idnucuju i. van W.H.N. en N.V.D., mr E. Otto, had) het programma voor dezen avond mgeieio met de volgende woorden: „Wij allen, leden van ?-* derlandsche Volksdienst. weten, dat deze strijd niet gemakkelijk en dat wij sl—-- door een onverbreek^are eenheid te men. Slechts i ar len wij de moeilijkh weer opnieuw winnen. Het is déze gedachte, welke aan onze bedriifsgemeenschap ten grondslrg moet liggen. Het gdat namelijk niet in de eerste plaats om onze persoonlijke belangen of om onze genoegens. Kameraadschap heeft slechts dan een dieperen zin, indien zij ge richt is op een gemeenschappelijk doel. Dit doel is ons allen bekeniL In onze(|>edrijfsgemeeWschap moge dan ook ware kameraadschap worden gevon den, welke ons zal sterken in onzen strijd voor het volk, dat ons allen lief is De directeur-generaal, de heer C. Piek, schetétè.in zijn openingsrede de factoren, welke tot het smeden van een band voor ’t geheele personeel hebben geleid. Neder land staat voor een moeilijke en zware taak, waarvan slechts een klein deel der bevolking zich bewust is. Het begrip „een dracht” moet opnieuw worden bijgebracht, want de toestand in ons volk i§ ernstig en de verdeeldheid is grooter dan die onder het Duitsche volk was in den tijd na den vorigen wereldoorlog, toen er wel een uiterlijke nederlaag was geleden, doch te vens een innerlijke kracht was gevormd, welke zich thana manifesteert. Spr. ver trouwde, dat de eerste steen, welke thans in de bedrijfsgemeenschap van Winterhulp en Volksdienst is gelegd, als een symbool voor de eenheid en kameraadschap zou mogen worden Beschouwd De héér Ph. J. van Kampen heeft daar na namens het N.V.V. de vele aahwezigeri toegesproken en daarbij eveneens het be lang en de beteekenis eener goede bedrijfs gemeenschap geschetst. De avond werd door voordrachten, zang eri dans, mét medewerking van een orkest onder leiding van Theo Koning afgewis- séld. De 22-j arige Berben uit Eli passeerde den overweg nabij hét station Kelpen nabij Weert met paard en kar op het moment dat een trein den overweg bijna génaderd was. Toen B. juist op den overweg was, gingen de boomen. welke uit het station Kelpen bediend wor den. dicht, zoodat hij gevangen ‘zat. Ver moedelijk heeft de, jongeman het stop signaal aan den weg niet gezien. Vóórdat hij van de kar kon springen, reed de trein op paard en wagen in. B. was op slag dood en deerlijk verminkt. De kar werd ver brijzeld en het paard kwam op de locomo tief terAht. De trein had ongeveer ander half uur ver tra gin" Te Laren 1a e 40-j arige t u i n- man J. A. H. aangehouden, die Jia het overlijden van zijn werkgever, den gep. 177 bekeuringen op één dag Nog niét iedereen schijnt voldoende te zijn doordrongen van de verplichting, zijn hond steeds aan de lijn te houden. Oe pqlitieizal op de naleving dezer Ver ordening streng toezien en bij geconsta teerde overtreding, onmiddellijk proces verbaal opmaken. Alleen gisteren reeds zijn niet minder dan 177 personen be keurd, omdat ze hun hond lieten los loopen. Ja. dat te zijn, dat kan geen moeite kosten. Als waarachtig vaderlander gaat ook u alles walt Nederlandsch is, ter harte. De toekomst van ons volk de zelf standigheid van ons vaderland, de zol-g voor een ieder die daarvoor op de bres staat, daarvoor uw krachten inspannen, is n plicht, dien ook gij natuurlijk gaarne vervult. Een pro-Nederlandsche plicht ts het zoo sterk mogelijk maken van het fonds dat zorgt voor het samenstellen en verzenden van de pakketten voor onze dappere vrijwilligers aan het Oostfront. Duizenden pakketten met sigaren, siga retten. tabak, boeken, tijdschriften, kran ten, versnaperingen, werden reeds ver zonden. Duizenden vrijwilligers willen wij nog met zoo’n pakket gelukkig maken. Pro-Nederlandsch is het, landgenoot, ter versterking van het Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Nederland” te s-Gravenhage, een flink bedrag te stor ten op giro-rekening 432100 Extra-brandstoHen en extra levensmiddelen voor zieken Vraag: Mijn 4-jarig dochtertje lijdt aan bronchitis (koorts 39") en ligt in een onverwarmde kamer, omdat we geen korrel kolen meer bezit ten. Mijn huisdokter probeerde ver geefs een extra-toewijzing voor ons te verkrijgen. Welken weg moet ik bewandelen oni. wélkolen te' ver krijgen? Het kindje weegt thans 28 pond bi) een lengte van 1.10 m. De dokter zegt: ,J/et kind heeft geen kans xrp extra-voedinghoewel het er recht op heeft’’. Ik veronderstel echter, dat de dokter onjuist oordeelt. Heb ik gelijk? Antw.: Gewoonlijk' is voor 'in bed vprpleegd wordende zieken geen extra-brandstof noodig. Evenwel kari de huisarts, indien hij extra- vgrstrekking van brandstoffen noo dig acht, een daartoe strekkend be wijs afgeven. De vertrouwens arts beslist aan de hand van de mededeelingen van den huisarts over het al of niet verstrekken van extra-brandstoffen. Wij vinden het overigens vrij on verstandig van uw huisarts te zeg gen: „Het kind heeft geen kans op extra-voeding. alhoewel het ér recht op heeft”. Indien de huisarts meent, dat het kind inderdaad extra-voeding noodig heeft, zal hij daartoe het zijne behooren te doen. De beslissing ligt ook hier bij den- vertrouwensarts, die aan de hand van de door de Hoofd inspectie van de Volksgezondheid gestelde rege len, de mededèelingen van den huisarts beoordeelt en zijn beslis sing neemt. Wasschery weigert wasch in te nemen Vraag: Mijn wasscherij weigert met een beroep op de transport moeilijkheden mijn wasch in te nemen. Zelf wgsschen is o.a. be zwaarlijk door de gasrantsoenee- ring en, zeepgebrek. Ik meen, dat 't juist de bedoeling was, dat men zoo veel mogelijk zijn wasch aan de wasscherijen zond. Antw.: Transportmoeilijkheden kun nen zeker een wasscherij noodza ken van ver verwijderde klanten de wasch niet meer te Komen halen. Het beste zal zijn een andere was scherij te kiezen, welke dichterbij is gelegen. De Noordsche mensch en rijn geboortegrond Senator dr. von Hoff heeft gisteravond i Studio voor de Nededandsch- Kultuurgemeenschap een lezing over „Der nordische Mensch uniTseine Heimat” Spr. begon met op te merken, dat reeds Tacitus gezegd heeft, dat de Germanen in deze landen de oer- r bewoners waren. Het heeft echter tot onzen tijd geduurd voor men de juistheid van deze beschouwing erkende. Langen tijd hebben de geleerden gemeend, dat onze oudste voorvaderen hun stamland in Azië hadden. Daarna heeft men gepoogd, aan te toon», dat dit stamland in de Zuid-Russische steppen gelegen heeft Dit laatste is a.h.w. een compromis. Steeds'meer stapelden de bewijzen zich echter op. dat het stamland van de Ger manen in Middel-Europa is gelegen. Dr. von Hoff behandelde in dit verband in het kort de vier groote ijstijden en hun invloed op de menschen. Door de moei lijke levensomstandigheden werd een scherpe selectie onder hen gemaakt Al leen de besten en sterksten bleven over. De kleur van huid, haar en oogen, de namen van boomen en dieren en rivieren ig de oertalen en het verband tusschen verschillende woorden vormen een duide lijk bewijs, dat de Germanerb-oerbewoners zijn van Middel-Europa. Dr. Schuon, voorzitter van de Haagsche afdeeling, heeft den spreker ingeleid en bedankt. TERAARDEBESTELLING MEVROUW AKKERINGA Op Eik en Duinen is gistermiddag het stoffelijke overschot van mevrouw Ak- keringa, de bekende psychometriste. ter aarde besteld. Eenige honderden belang stellenden woonden de plechtigheid, die een sober karakter droeg, bij. In de aula heeft namens de vele vrienden van me vrouw Akkeringa het woord gevoerd de heer C. H. v. Rijswijk. Mevrouw Akke- riga heeft zon gebracht, waar duisternis heerschte en blijdschap gegeven voop diepe droefheid. Eigen leed heeft zij ver geten om dat van pnderen te verzachten. Heb dank voor alles wat gij deed. Hierna 'hééft ds. G. Westmeijse uit Rotterdam, gesproken naar aanleiding van 1 Cor. 15. Een broer heeft voor de belangstelling bedankt. SIGARENWINKELIER GEDUPEERD Ten nadeele van een sigarenwinkelier in de Stuurmanstraat is een partij si garen, sigaretten en tabak, ier waarde van 1000 gestolen. RIJWIELDIEVEN OP HEETERDAAD BETRAPT Een rechercheur van de rijwielbrigade had gisteren een buitengewoon succes vollen dag. Achtereenvolgens betrapte hij op heeterdaad op den Bezuidenhout- scheweg den 19-jarigen-varensgezel A. v d. Z. bij het stelen van een transportrij- wiel. dat een waarde heeft van 150. op den Rijswijkscheweg den 32-jérigen be hanger H. B. bij het ontvreemden van éen transportrijwiel, waarop voor 50 aan verbandstoffen lag en op het Lo- rentzplein den 26-jarigen chauffeur P. M., die eveneens een transportrijwiel wilde wegnemen. Laatstgenoemde heeft zich vermoedelijk aan nog meer rijwiel diefstallen schuldig gemaakt INSLUIPER VERRAST Tijdens afwezigheid van de bewoners heeft een inbreker zich gistermiddag door opensluiting toegang verschaft tot een perceel aan de Mient. De heer des huizes zag bij zijn binnenkomst in de slaapkamer een man staan, die er even wel direct van doorging. Alle kamers bleken doorzocht te zijn, terwijl de lin nenkast was opengebroken. Een’ zak met onderkleedlng en kousen- stond klaar om meegenomen te worden INBRAAK IN LEVENSMIDDELEN WINKEL Ingebroken is in een levensmiddelen winkel aan het Stadhijiudersplein Men is binnengekomen door aan de achterzijde van het pand over een muur te klimmen en een ruit te verbraken Gestolen wer den 200 pakjes roomboter, IQflf pakjes margarine, eenige Edammerkazen en een heerenrijwiel. CREMATIE G. J. KNAAP In allen eenvoud heeft gistermiddag in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den heer G J. Knaap, rustend arts, alhier, op 74-jarigen leeftijd overleden. Met de familieleden waren enkele vrienden meegekomen Er werd niet gfesproken. Bij, het dalen van de kist, speelde de organist een koraal van J. S. Bach, De zoon 4ankte voor de belangstelling. De 49-jarige mevr J. H. van den Rijs wijkscheweg, die Maandag j.l. op het Hollandsche Spoorstation tusschen het perron en een juist binnenkomenden trein was gevallen én een bekkenfractuur had opgeloopnn, is in he< ziekenhuis aan den Zuidwal aan de bekomen ver wondingen overleden. Mevr. H. wilde haar vriendin, die strui kelde,, grijpen. doch kwam zelf te vallen en raékte tusschen perron en trein be kneld. Nederlandsche jeugd in Duitschland Door de jeugdafdeeling van den Ne derlandschen Volksdienst wotden momen teel véle kinderen uitgezonden naar te huizen in Duitschland. De kinderen, die thans verblijven in Helm Hazewmkel en Heim Bonnschlössel, zullen resp. 27 en 28 Maart in Nederland terugkeeren. Op 31 Maart zullen wederom 25 jongens uit gezonden worden naar Heim Hazewinkel en op 13 April 25 meisjes naar Heim Bonnschlössel. Heim Hazewinkel ligt in Westfalen bij Arnsberg en Heim Bonn schlössel aan de lijm MünchenSalzburg bij Traunstein. .Beide plaatsen behooren tot het gebied van het Middelgebergte Verder kan worden medegedeeld, dat op 14 April 30 kinderen worden uitgezon den naar Bad Kreuzmach. Alle uitzendin gen zijn voor den duur vam 6 weken Dienstvoorwaaroen N.S. personeel Met ingang van 1 Januari 1943 zal voor het personeel van de/Ned Spoorwegen een herzien reglement dlenstvoorwaar den van kracht worden. Dit reglement is reeds jaren achtereen telkens slechts voor een jaar tegelijk verlengd doch thans is bekend geworden, dat het door een 1 commissie, bestaande uit leden van de di rectie en den personeelraad in den loop van dit jaar algeheel zai worden herzien en op 1 Januari van het volgende jaar op de dienstverrichtingen van het personeel van toepassing zal zijn. HET EERSTE KIEVITSEI GEVONDEN Het eerste kievitsei werd gisteren ge vonden door den heer G. van der Meer, directeur van de zuivelfabriek te Bath- men bij Deventer Het ei werd verkocht voor honderd gulden aan den heer Jaasma. poelier te Sneek. ‘VRIJSTELLING LIDMAATSCHAP NED. KULTUURKAMER De kijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft bepaald, dat leden van de Reichskulturkammer zijn vrijgesteld van het lidmaatschap van de Nederlandsche Kultuurkamer. WINTERHULP NEDERLAND Van 9 t.m. 14 Maart is op hoofd-, pro vinciale en stedelijke kantoren van Win terhulp Nederland ontvangen f 295.662,01 oen inspecteur Nettebohn. De man zoekt in zijn zak en naait een penning te voorschijn. Lore voelt, hoe de angst om Hans haar het bloed ononderbroken bij den troep werktoti Lore denkt na. Ja, dat, klopt. Om technische rede nen traden wij in Tivoli tweemaal m het programma op, met verschillende werkzaamheden. Er moest daar veel ge bouwd en voorbereid worden. Jeffers had geen tijd om Tivoli te verlaten. Dan zou bovendien zijn contrölckaart afgestempeld moeten zijn. Dé beambte knikt tevreden. Dan heeft Jeffers geluk gehad. Hoofdinspecteur Petersen in Kopenha gen zal zich ergeren, dat het niet Jef fers is geweest, die in de villa van consul Ivers in Kopenhagen heeft inge broken. Lore 'kijkt den ander radeloos aan. Daar begrijp ik niets van, mijn heer. De beambte lacht. Nu ja, juffrouw Witt, wat voor ons neelemaal duidelijk is. kunt u niet be grijpen Jeffers is aan de grens van De nemarken gegrepen, omdat hij zich in dronken toestand zonderling aanstelde en wonderlijke dingen psaatte. De politie zag toen in het Opsporingsblad, dat hij leek op een Individu, dat ingebroken had bij consul-bankier Ivers. Inspecteur Petersen is toen gauw naar de greog gereden en heeft den v- lichte gezien. i W jrat Mrvolfld* Cacao Gort Honden, en k.br. 15 1|‘8 10 k.g. Jam 263 Kaas 258.262,266,270. 274 Kotfiesurrogaat Margarine Melk Melk Petroleum S en Petroleum O-krt. Peulvruchten Peulvruchten Pudding, verm. Rijst Scheerzeep Sinaasappelen Suiker Vet Vleesch Vleesch Zeep Zeep% Zeep Zeep Toiletzeep Toiletzeen En daarom is er geen terug meer voor mij. Het is alleen de streep onder iets, xac», uc» xxvux, dat allang is afgeloopen. dat wij onze overeenkomst maar dade- 7 Langzaam staat zij op en komt naar hem toe en zij denkt: jij weet niet half, hoeveel verdriet je mij doet Maar in werkelijkheid steekt zij hem haar hand toe en zegt: Wij zullen er niet veel woorden over vuil ipaken, Hans. Lange af scheidsscènes zijn vervelend. Ik ga nu weg. AI het zakelijke, dat tusschen ons te regelen is, kan schriftelijk gebeuren. Je kent mijn adres in Berlijn. Hans kan moeilijk spreken. Ik zie, dat ik je niet tegen kan hou den, Lore. Ik wil je alleen nog hartelijk danken voor alles, wat je voor mij hebt gedaan. Lore, dwingt zich tot een lachje. Het is al goed. Hans. Twee uur later heeft Lore haar koffer gepakt en de allernoodigste beschikkin gen voor den troep van H. H. Lonkas gemaakt. Midden in haar ongezellige ho telkamer staande, kijkt zij op haar arm bandhorloge. Het is tien minuten voor achten. Zij denkt eraan, dat de voorstel ling in het variété dadelijk zal beginnen en dat dan ook spoedig Hans moet op treden, een optreden, waarbij zij met alle vezels van haar ziel hoorde. Maar dan den^t zij eraan, wie nu naast Hans op bet tooneel en ih het leven staat en zij drukt de lippen op elkaar. Dapper zijn. Lorei Over tien minuten gaat de trein naar Berlijn. Op dit oogenblik klopt het kamermeisje aan de deur van haar kamer en roept: Bent u daar, juffrouw Witt, hier is iemand, die mijnheer Lonkas wil spre ken! Een oogenblik denkt zij eraan te ont kennen. Wat gaan haar de zaken van Holk aan! Maar dan overwint haar plichtsgevoel. Zij gaat naar de werk kamer en opent de deur. Een lange heer neemt bij het binnenkomen be leefd zyn hoed af. Neem mij niet Kwalijk, ik zou gaarne mijnheer Lonkas of mijnheer Holk, wat hetzelfde beteekent, spreken. Lor^j kijkt den man, die maar zoo zonder meer Hans’ waren naam noemt, verbaasd aan. Ik ben Lore Witt, de assistente van mijnheer Lonkas. Mag ik ook weten met wien ik het genoegen heb? De boomlange man in de blauwe jas lacht met heel zijn bruingebrand ge zicht. U x behoeft niet te schrikken, juf frouw Witt, het is niets bijzonders. Ik ia het gezicht jaagt. Komen nu toch nog de spoken van het verleden? Zou het vreeseljjke van vroeger nu toch waar zijn? Ziet u, juffrouw Witt, nu bent u toch geschrokken, zegt de groote man goed moedig. Zegt u mjj eens, kent u een zekeren Jeffers? Jeffers, zucht Lore verlicht, ja als het daarom gaat. Jeffers was lan gen tijd helper bij onzen troep. Kort voor vns vertrek van Kopenhagen naar Ham burg verdween hij plotseling met ach terlating van z^n papieren. Nettebohn knikt bedachtzaam. JaL ^uist om die Papieren ben ik hier, juffrouw Witt. Kunt u mij misschien den datum zeggen, waarop hij u in Ko penhagen verlaten heeft? Lore zoekt al tusschen de papieren, die zij netjes geordend voor Harfs heeft klaargelegd. r zMn rentekaart, hief het ge tuigschrift en de contrólekaart, die allen" die in Tivoli optreden, moeten bezitten' U ziet hier het laatste stempel. Het was een avondvoorstelling. De beambte onderzoekt nauwkeurig de papieren, die Lore hem geeft UT «JÜ eens, juffrouw Witt, klopt twi’ntil*!..Jeffers °P den dag tusschen twintig uur en een en twintig uur dertig lijk annuleeren. U hebt gelijk, ik voel mij al lang overbelast Wij zullen in vriendschap «tit elkaar gaan. Hans is werkelijk geschrokken. Maar Lore, zóó was het immers niet bedoeld! Wat moet ik zonder jou be ginnen? Wij hebben dit alles immers sa men opgebouwd. Ook jouw werk zit erin... Ja, en mijn geld, Hans, dat wildé je immers zeggen Maar dat is niet erg; wij kunnen alles zakelijk regelen. Je bent op de hoogte van alles wat er ge- d2urd De boeken wijzen alles tot op werken; mjj heb je niet meer noodig. Ha^s staart naar den grond. "°d beb ik het niet bedoeld-, Lore, zoo niet. Wij zijn altijd goede kameraden geweest en ik heb ontzettend veel aan je te danken. Een warme, nartelijke toon, neelemaal als vroeger, ligt in zijn stem. re’, meisje, wil je mij dan wer kelijk verlaten? Lore lacht weemoedig. Haar oogen zwerven over de tafel vol zakenboeken en brieven. Neen Hans, ik verlaat j*e niet, denkt zij, maar jij bent het, die mij allang hebt verlaten'Je bent in gedach* ten en voelen met die andere-meegegaan. genoegen heb? lacht met heel zijn Aanmeldingsplicht voor de Ne- derlamfsche Kultuurkamer Vereenigingen, welke aangesloten zijn bij bovengenoemden Nederlandschen Bond van Zangvereenigingen, benevens vereenigingen, welke aangesloten zijn bij den Nederlandschen Bond -van Dilettan- de Nederlandsche Kultuurkamer aan te in de Zaal van, den Dieren- de organisatie waarvan l’mcIü-P zich had 'landelijk organisatiejeider dezen avond’ingeleid bet personeel der stichtingen Winterhulp Nederland en Ne- - - Ikodl^ot, staan m den nieuwe sociale orde. Wij xW strijd niet gemakkelijk is slechts zullen kunnen slagen vor- i in góede kameraadschap zuL «ilijkhèden, welke zich steeds vobrdoen kunnen over-

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5