DE BEZETTING DER ANDAMANEN No. 18142. DE NIEUWE EUROPEESCHE ECONOMISCHE GEMEENSCHAP 1942. Vrijdag 27 Maart. van DE GEBREKEN VAN HET FRANSCHE LEGER Sombere rede van Churchill Pearl Geregelde openstelling winkels VERDUISTEREN De aanval op Harbour HET EERSTE KIEVITSEI BUREAUX: WAGENSTRAAT 85-87 De nieuwe weekbonnen „W.A. DIENT EN OFFERT" Vele beproevingen staan nog te wachten Engelsche luchtaanvallen op ons land Britsche vliegtuigen neergeschoten Vraaggesprek met den Heerban- commandant Cripps’ besprekingen Eerste buitenpost van Britsch-Indië Britten ontruimen de Nicobaren Nieuwe onthullingen te Riom Evacuatie van buitenlanders in China Chineezen rukken Thailand binnen Verplichting tot nagenoeg alle groepen uitgebreid Geallieerde oorlogsraad te Washington? Dat, wat gü niet hebt De situatie in Birma □E PORTUGEESCHE TROEPEN VOOR TIMOR Japansche duikboot drong haven binnen IIAAGSCHE COURANT ver Australiscnen ver- van sir De formatie berichten 2 andere waarschijnlijk nog De film-operatcur in een machinegeweernest. (Weltbild-Polygoon-P.K. Kintscher) Het winterdek wordt verwijderd. In de bloembollenstreek is men druk bezig met het „afdekken” van de bollenvelden. Nu het heerlijke voorjaarszonnetje is gekomen, kan de stroo- en rietlaag van de bollenbedden verwijderd worden. Polygoon- Kuiper) tewerkstelling Europeesche^ werd ten de in landsche klein u Britsche trachtte bezetting op Indië), wachten, in den men. aanvallen in den nacht van Woensdag op Donderdag op woonwijken in het bezette Fransche gebied hebben, naar het DN B van bevoegde zijde ver neemt. 19 dooden en een groot aantal ge wonden onder de burgers geëischt Volgen^ de laatste gegevens bedraagt het aantal Britsche bommenwerpers, dat in den nacht van Woensdag op Donder dag in Duitschland is neergeschoten. 11. Dit getal wordt ook door den Britschen berichtendienst bevestigd. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 1—5 reg. f 175. Iedere reg. meer tot 10 reg 45 ct.. iedere reg meer 50 ct Reel 95 ct P- reg. Bewijsnumm. 5 ct.. fr p. p. 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct.. buiten volgens posttar. Bii vooruitbet.: Kleine Adv 95 ct.; Dienstaanb. 75 ct.. Adv. met „Br a. h bur. v. d bl." 10 ct. meer. MM—"W—■WW* 'AAMPF** .t. v. 8.04 uur nam. tot 7.26 uur v.m. Maan: 27 Mrt. onder 4.59 v.m., op 2.19 n.m.; 2S Mrt. onder 5-35 oo 3.24 n.m. Manh»dienst DOKTERS: Tutschen 10 u. n.m en 7 u. v.m. No 113054 Ziokenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 In het kader van de Maandag a.s te openen heerbantentoonstelling ..W A dient en offert" wordt Zaterdag van 20 tot 20 15 uur over den zender Hilversum II eén vraaggesprek uitgezonden met den Heer, banleider J. E. Feenstra. Heerbancomman- dant der Heerbannen 3 en 4. Voor het koopen van brood, vleeich en aardappelen gedurende de vol gende week lijn aangewezen de bon nen 17. van Voor- waar zij duidelijkheid is geko- Zarco”. Uit New-Delhi wordt gemeld, dat Stafford Cripps, vandaag Gandhi zal ont moeten. Cripps heeft voorts medegedeeld, dat hij een nieuw onderhoud met den lei der der Moslem-liga, Djinnah hoopt te hebben 1 tot verdwijnen zijn eiaer arbeid had jr Euroa Engelsche troepen in brand stad en haven zijn totaal verwoest dus S PT. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijblad" en „Letterk Bijblad" 3.15. Fr p p met Modeblad f 4.20. z. Mode blad 3.95. Buitenland 9.45. Bij postkant, tegen de geldende goedgek. abonnementsprijzen Afz. nummers 5 ct.. fr p p 10 ct Tanks en luchtafweer-afaeeiingen ojuens cei. rusi m het mooiste deel van de Cyrenaïca (Afrika). (Weltbild-Polygoon-P.K. Dressier) Naar Domei meldt, verklaart men in militaire kringen te Tokio, dat de bezet ting van Port Blair door de Japanners, de .eerste stap op den weg naar verove ring van den Indischen Oceaan is. De Andamanen vormen de eenige hindernis tussche" Malakka. Cevlon Britsch- Indië De geslaagde landing op deze eilanden wordt door de Japan sche pers als een operatie van vérstrekkende beteekenis. zeer groot opgemaakt gepubliceerd De bladen schrijven eenstemmig, dat deze operatie het eenige juiste en verstaan baar antwoord is op het intrigeerende spel van Cripps in Indië. en wijzen er op. dat de druk op Britsch-Indië aanmerkelijk is verzwaard Het bezi" van deze eilanden is voor de verdere operaties in de Golf van Bengalen en in den geheelen Indi schen Oceaan van beslissende beteekenis De eerste buitenpost van Britsch-Indië is daarmee reeds 'n Japansche handen gevallen. De Britsche minister van buitenland- sche zaken. Eden, heeft gisteren in het Lagerhuis het verlies van de Andamanen bevestigd, waarbij hij sprak over het terugtrekken van het kleine garnizoen”. De conservatief Herbert Williams wensen- te de verzekering te krijgen, dat .,dit nieuwe en vreeselijke gevaar voor Indië" op behoorlijke wijze het hoofd zou wor den geboden Eden antwoordde ..Ik kan daarover in het openbaar niets zeggen Ik heb alleen een bloote mededeeling van de feiten gegeven en kan niet verder gaarn.” De Britten hebben thans ook de Nico baren ontruimd. Zij hebben hun troepen teruggetrokken op Trincomalee. (Ceylon) waar de verdediging van den Indischen Oceaan wordt geconcentreerd. Het besluit om deze strategisch belang rijke eilandengroep op te geven, is naar militaire kringen te Londen mededeelen. genomen daar er niet voldoende tijd be stond voor het organiseeren der verde diging vliegtuigen De artillerie had, naar hij zeide, niet eens de beschikking over de noodige radio-apparaten om de waarne mingen van de vliegtuige» op te nemen Eerst in 1940 is men begonnen met de constructie van het prototype van een dergelijk waarnemingstoestel Als een ernstig gemis heeft zich bij den luchtaf weer het ontbreken van luchtspoormuni- tie, welke in het Fransche leger vrij laat is ingevoerd, doen gevoelen Bovendien laakte de getuige het gebrek aan voor uitziendheid ten aanzien van het in den strijd brengen van pantserafdeelingen Ook op dit gebied was voor de Fransche luchtmacht zoo goed als niets aanwezig geweest. Vooral heeft het ontbroken aan een klein vliegtuig, dat zoowel de ver binding met de pantserafdeelingen als met de artillerie tot stand had kunnen brengen meer op Timor „Goncalves Den 20sten dag van het proces te Riom werden als eerste getuigen 2 actief die nende officieren, de commandant van de infanterieschool St .Cyr, generaal Breaud. en de bevelhebber van de 13e militaire di visie te Clermont Ferrand, generaal Con- quet, verhoord. Zij legden bezwarende ver klaringen af, vooral voor Daladier en Guy la Chambre. Generaal Breaud oefende critiek op de gebrekkige technische opleiding van het leger vóór den oorlog. Tijdens de rustpoos in den strijd, van 3 September 1939 tot 10 Mei 1940. heeft de opleiding geleden in die sectoren, waar nieuwe versterkingswerken aangelegd of reeds bestaande uitgebreid werden, daar wegens de ontbrekende ar beidskrachten meerendeels de troepen voor de versterkingswerken gebruikt wer den hetgeen ten koste van de opleiding ging. Desondanks was de geoefendheid van het Fransche leger bij het begin van het Duitsche offensief beter dan op het tijd stip der mobilisatie Generaal Conquet voerde vóór den oor log het bevel over de 45ste divisie aan het Alpenfront. Zijn verklaring had eveneens betrekking op de onvoldoende geoefend heid van het actieve en 't reserveleger op de gebreken bij productie en aflevering van oorlogsmateriaal en op de geestesge steldheid der troepen Hij wees op de com munistische propaganda in het leger De communistische propaganda zoo zeide hij. was in vele formaties zóó intensief dat men de treinen met verlofgangers door speciale afdeelingen moest bewaken, ten einde vergrijpen tegen de discipline te vor hinderen. Daarna werd als getuige gehooro ko lonel Verdurand. die in November 1939 de leiding heeft gehad van de afdeeling artillerie van het ministerie van oorlog. Hij weidde uitvoerig uit over de moei lijkheden, waarmede de Fransche artille rie te kampen had als gevolg van het ontbreken van geschikte waamemings- nnoter In 1'. Duitschland Unie oijna Feitelijk was in de ambte’ü e werklooshe'd 1 De toekomstige Luropeescne econo mische gemeenschap, waarbij het vaste land als economische eenheid is ge dacht, staat thans op den voorgrond der belangstelling. In het begin van het jaar is de universiteit van Duitschland werkende buiten. *._x op een omdat volk«se- zijn tot toestand Het aviso dat de „Joao Belo’’ begeleidt liet even eens te Mormugoa. Uit een gemengde vliegtuigen, die gisternamiddag dc Fransche Westkust aan te vallen, zijn volgens tot dusver ontvangen door jagers en afweervuur 4 vliegtuigen stellig en waarschijnlijk nog 2 neergeschoten. Britsche cs1- --1-1 juiste „Utah" en West-Virginia" en'van '12 torpedojagers, „Het vinden van het eerste kievitsei is een kwestie van eenige dagen”, zoo la zen we in een provinciaal blad. Wie het oor goed te luisteren heeft gelegd, weet reeds, dat er over t eerste kievits ei ook ditmaal weer heel wat te doen is geweest. De boer in Friesland weet u te vertellen, dat, volgens den almanak, net eerste kievitsei op 17 Maart gelegd moet zijn De kievit was dus in vertraging, hetgeen niemand dezen buitelaar kwa lijk zal nemen, want er zijn meer dingen in vertraging vanwege bepaalde omstan digheden, welke in de lucht zitten. Men fluisterde, dat voor het eerste kievitsei, dat dit jaar gevonden zou wor den, een bedrag van honderd gulden was geboden. Dat is veel geld, ook al behoeft voor een kievitsei geen bon te worden ingeleverd. Men wil het eerste kievitsei veilig stellen, fluisterde men u toe en men zag u daarbij veel- beteekenend aan. En voor wien de zaak dan nog niet klaar was, voegde men er ruiterlijk ter verduidelijking aan toe: men wil voorkomen, dat het eerste kie vitsei aan Mussert wordt aangeboden... Inderdaad zou dit inbreuk maken op een traditie, welke vele jaren achter een heeft bestaan. Wij weten niet of ir. Mussert van kievitseieren houdt, maar dit doet er ook weinig toe. Het gaat om de traditie en niet om het ei. Het Nederlandsche volk zit vastge- roe^t in vele tradities en zelfs een oorlog blijkt niet in staat te zijn ge weest het soepeler van beweging te maken. Dit dreigt voor ons volk een ware handicap te worden. Wanneer het werkelijk geen begrip zou kunnen toonen voor de beteekenis der revolu- tionnaire veranderingen, welke zich voltrekken, dan loopt het gevaar ho peloos achter te raken en zijn beste kansen te verspelen in de nieuwe orde der dingen, die groeiende is. Zeker, er zijn tradities, heilige tradities, die nie mand zou willen prijsgeven en voor het behoud waarvan wij allen eensge zind op de bres zouden staan. Maar er zijn tradities en tradities. Ook op dit punt moeten we de dingen grooter leeren zien; de geschiedenis van het kievitsei toont aan. dat er nog velen zijn, die uit de groote gebeurtenissen van den tijd niets hebben geleerd, die nog altijd binnen den ouden engen. zéér engen horizon leven en die nog altijd vee) van de „politieke bijziend heid” hebben behouden, die, toen de politiek stond in het teeken der ver splintering. een algemeene kwaal was. Zij vinden voor het oogenblik de kwestie van het eerste kievitsei be- langrijker dan welke aangelegenheid ook. Dit is een symptoom, dat te denken geeft. Dit is een afspiegeling van den nationalen geest, die denken doet aan den tijd toen de binnenlandsche poli tiek geen enkel perspectief meer liet, toen de terreur van het détail heerschte, toen men in de Kamers uren lang sprak en in de bladen kolommen vol schreef over het „petroleumkachel- wetje” en over het feit, dat iemand het had bestaan op Zondag een geldstuk te laten glijden in de gleuf van een auto maat. De nationale geest van het knusse Hollandsche binnenhuisje bezat deug den, die zóó sterk zijn uitgegroeid, dat zij tot fouten zijn geworden. Laten we toch trachten deze fouten onder het oog te zien, laten we tradities loslaten, die geen tradities meer zijn, die het eigenlijk nooit geweest zijn, maar die we als zoodanig gingen beschouwen, omdat we zoo knus en genoegelijk, zoo streng beveiligd voor de buitenwereld, zoo voorzichtig afgesloten leefden bin nen de heggetjes van den Hollandschen hof. De terreur van het détail heeft af gedaan. Dit was wat het eerste kievitsei ons heden had te zeggen. Het Japansche consulaat-generaal te Sjanghai heeft aan de aldaar wonende burgers, die onderdanen zijn van vijan delijke landen (uitgezonderd zijn Engel- sChen, Amerikanen, Nederlanders en Bel gen) of van landen, waarmede de diplo matieke betrekkingen met Japan zijn ver broken een mededeeling gedaan, waarin wordt gezegd, dat de bevoegde Japan sche autoriteiten in verband met een plan, dat voorziet in de repatrieering van burgers op een later tijdstip, de bur gers oproepen om het aantal hunner op te geven, die wenschen te evacueeren. De woordvoerder van de Japansche ambassade verklaarde naar aanleiding hiervan, dat alle consulaire vertegen woordigingen van Japan en China een gelijkluidende mededeeling hebben ver strekt. Engelschen. Amerikanen, Neder landers en Belgen zijn uitgezonderd, daar over hun evacuatie reeds onderhandelin- gen worden gevoerd, welke in een gevorderd stadium zijn gekomen. Volgens een mededeeling van den offi- cieelen woordvoerder van de Tsjoeng- king-regeering zijn Chineesche troepen gisteren op twee plaatsen de Thailandsche grens overschreden De troepen, bestaan de uit twee colonnes, kwamen uit Birma, aldus SPT omdat sedert de 80-er jaren van de vo rige eeuw de bescherming van den nationalen arbeid” een belangrijke econo- misch-politieke leuze was. De ontwikke ling toont echter dat men er in de meeste landen op geen enkele wijze in is geslaagd, den nationalen arbeid te be schermen en de volledige tewerkstelling tot stand te brengen. In de 20 jaren voor het uitbreken van den eersten wereld oorlog gelukte in Duitschland de vol ledige tewerkstelling. Het kenmerkende in dezen tijd was niet het gebrek aan arbeid doch het gebrek aan arbeids krachten. In de 80-er jaren van de vorige eeuw werden 5 .000 buitenlandsche arbeL ders in den Duitschen landbouw geteld. Hun aantal steeg tot het jaar 1914 op 433.000 Zij waren overwegend afkomstig uit Rusland en het toenmalige Oostenrijk. Onder hen bevonden zich 326.000 Polen. Ook n de Duitsche industrie, met inbe grip van den mijnbouw en het bouwbe drijf waren buitenlanders in groeten ge tale te werk gesteld In 1907 telde men 441 000 buitenlanders, van wie 125 000 in het bouwbedrijf In den mijnbouw waren procent in het hooRovenbedrtjf 9 pro- rent in de lei- en steengroeven 10 pro cent van de arbeiders buitenlanders Deze e heeft verhinderd dat het -CBv..a menschenverlies nog grooter Tnswhen de beide oorlogen moes- arbeidskrachten estant na Duitschland vooi 1938ie,wf^en 8 ir Sur na behalve 19 Zuld-Eur-pa en de Scvjet- 4 milliner werkloozen ?eteld het aanta' nog grower daar j statistieken de latente niet geregistreerd wordt ton" vast, die in de haven voor anker lagen Uit het journaal blijkt verder, dat de Japansche duikboot er In slaagde, om 5 25 uur weder ongemerkt de haven te verlaten Even buiten den haveningang dook de duikboot op eti seinde een uur lang draadloos de positie van elk in de haven liggend Amerikaansch oorlogs chip aan de verwachte Japansche vheg- ,J! kampschepen Verliezen onder de burgerbevolking In den nacht van Woensdag op Don derdag hebben Engelsche bommenwerpers verscheidene malen boven Nederlandsch grondgebied gevlogen. Zij wierpen, mee rendeels in het wilde weg een aantal brisant- en brandbommen omlaag welke deels zonder uitwerking in het open veld terecht kwamen deels echter aanzien lijke schade toebrachten aan woonhuizen er boerderijen In een stad in het Oosten des lands werden eenige woonhuizen verwoest. Hierbij werden twee burgers gedood, twee ernstig en vijf licht ge wond Twee personen worden nog ver mist Naar de Britsche nieuw«4tais>*g-ieldt, heeft Churchill gisteren in een toespraak tot den raad van de conservatieve partij verschillende kwesties van actueele po litiek besproken Hij onderstreepte dat nij Uians geen waarborg ervoor kan bieden, dat Enge land aan het eind van zijn tegen spoed'' is aangekomen. Churchill spraK er over, dat het afgeloopen jaar een „somber” jaar geweest is en dat „vele beproevingen’ den Geallieerden nog te wachten staan Hij gaf als zijn meening te kennen, dat Engeland’s oorlogspositie in zoover „verbeterd” is. dat het een jaar geleden nog alleen stond. terwijl thans 3 wereldmachten verbonden zijn Met betrekking tot de uitgeoetende critiek verklaarde de premier o.a.: ..Het is ons gelukt de vrijheid van het woord een parlementaire regeering en de pers vrijheid te bewaren Maar er bestaat een grens en ik moet den eisch stellen dat daarmee rekening gehouden wordt Ik kan niet toelaten zoolang ik de verant woordelijkheid voorde propaganda draag, dat het leger verstoord wordt of dat het vertrouwen van Engeland en van het leger in de bekwaamheid en het karak ter van ons corps officieren ondermijnd wordt Herhaaldelijk heb ik verzocht meer tijd en aandacht te besteden aan den wederopbouw voor den tijd na den oorlog Wij moeten bij machte zijn, alle kwesties zorgvuldig te behandelen, opdat niets onze gedachten of onze volledige energie afleidt van de taak van het na tionale zelfbehoud en van de verplich tingen onder de Geallieerden, welke ver plichtingen ons opleggen dat wij voor onbepaalden tijd alles, wat wij geven kunnen, in den meest volledigen zin 'aan die taak besteden Tijdens zijn toespraak heeft de premier Singapore het tooneel genoemd van één der grootste catastrofes in de Britsche geschiedenis Vervolgens zeide hij. dat het verloop van den strijd op den Atlan- tischen Oceaan zich weder ten ongunste gekeerd had Hij kon niet garandeeren. dat de ongelukkiee tijden voor Engeland voorbii waren Tenslotte was hij van meening. dat den Geallieerden zelf schuld tref wanneer zij den oorlog zouden ver liezen Telefoon 116300 (zeven Hinen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkantoor: Schevenineen Keizerstraat 319. Tel. 550310 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekhandel Leeuwen- daal. Oranlelaan 3. Tel. 119461 Voorburg. Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V Kantoorboekhandel Th. J. de Konlng, Goudsbloemlaan 3. Tel. 330263; Boekhandel J. B. v. Seters |r„ Theresiastraat 108a. Tel. 772444; Boekhandel F. D. Couvée, van Hoytemastraat 66, Tel. 721187. All M4--«4—IR" WRWW IMMMMWMMMMMrMMWtMMMMMMMMMMMMMMMMMMMBMMMBBMMMWMMMMMMMMBMMMH Teneinde in het belang van het pu- bliek een meer geregelde openstelling der winkels te bevorderen, is bepaald, dat de l tot dusverre voor slechts enkele groepen van winkels geldende verplichting tot openstelling met ingang van 1 April a.s. zal worden uitgebreid tot nagenoeg al'e groepen van winkels. De nieuwe regeling houdt het navolgende in 1. Broodbakkers-, kruideniers-, melk-, groenten- en aardappelen-, fruit-, slapers en vleeschwarenwinkels zullen op al e werkdagen moeten geopend zijn van 9 uur des voormiddags tot 1 uur des na middags en van 2.30 uur des namiddags tot 6 uur des namiddags. 2. Sigarenwinkels zullen op alle werk dagen moeten geopend zijn van 5 uur des namiddags tot 6 uur des namiddags. 3. Alle overige winkels zullen geopend moeten zijn op Maandag van 2.30 uur des namiddags tot 6 uur des namiddags en op de andere werkdagen van 9 uur des voormiddags ’ot 1 uur des namiddags en van 2,30 uur des namiddags tot 6 uur des namiddags. Van vorenbedoelde regeling zijn uitge zonderd: Pijkskantoren. apotheken café’s. restaurants en dergelijke inrichtingen, hotels openbare middelen van vervoer en stationsrestaurants en voorts slijterijen en kantoormachinewinkels. Voorzoover de verkoop van alle in een winkel ten verkoop in voorraad zijnde waren krachtens wettelijk voorschrift is verboden, geldt de verplichting tot open stelling voor den betreffenden winkel niet Voor den verkoop van andere waren dan die .en aanzien waarvan een ver koopverbod geldt, dient de winkel dus wé' geopend te zijn. Dit is van belang, b.v. voor de slagerswinkels Voorts is bepaald dat gedurende de uren, dat een winkel tot nakoming van hoogerbedoeld» verplichting voor het pu bliek geopend zal moeten zijn, de vensters der uitstalkasten en de winkeldeuren niet zullen mogen zijn afgesloten of bedekt door luiken of andere tot gelijk doel die nende voorwerpen. Eindelijk is in zooverre wijziging ge bracht in de regeling inzake ontheffing van de verplichting tot openstelling der win kels in verband met vacantie van winke lier of personeel, dat deze ontheffing thans door den burgemeester op verzoek van den winkelier zal worden verleend. Het ligt evenwel in de bedoeling, dat deze ontheffing in het algemeen niet zal wor den verleend tenzij, hetzij door den win kelier zelve, hetzij dwr ejjn organisatie, een regeling is getroffen, welke aan zün afnemers dc gelegenheid tot het doen ,an inkoopen elders waarborgt Dit brengt du» mede dat de tot een bepaalde eatewrie behoorende winkeliers niet allen gelijk tijdig hun winkel wegens vacantie zullen kunnen sluiten De Australische minister van Buiten landsche Zaken, dr Evatt. heeft medege deeld, dat Roosevelt het voorstel bestu deert Washington te maken tot den zetel van een oorlogsraad, waarin Aus tralië, Nieuw-Zeeland en Canada ver tegenwoordigd zullen zijn MAC ARTHUR TE CANBERRA Generaal Mac Arthur is uit Melbourne te Canberra aangekomen, waar hij een onderhoud had met den premier Curtin Als de Australiërs even goed kunnen vechten als debatteeren. is de oorlog zoo goed als gewonnen, verklaarde Mac Ar thur. nadat hij het Huis van Afgevaardig den had verlaten waar een levendig de bat was gevoerd in zijn tegenwoordig heid Mac Arthur betoogde, dat de banden tusschen Australië en de Ver Staten niet slechts berusten op geschreven pro tocollen en bondgenootschappelijke dragen, maar vee) dieper gaan PORT MORESBY TOTAAL DOOR DE BRITTEN VERWOEST Port Moresby, de hoofdstad van het Nieuw-Guineesche Australische mandaats- gebied, is geheel geëvacueerd en door de Engelsche troepen in brand gestoken; al- 17 voor brood, vleesch en aardappe'en Door den huidigen oorlog en de daar mede samenhangende grondstoffen- en handelsmoeilijkhedan. zou deze werk loosheid nog aanzienlijk zijn gestegen, wanneer niet de groote arbeidersbehoefte in Duitschland den volken een arbeids mogelijkheid had gegeven. Einde Septem ber van dit jaar waren 2.14 millioen oui- tenlandsche arbeidskrachten in Duitsch land aan het werk waarvan 1 millioen Polen. Overigens kwamen de buitenlan ders uit volgende landen Italië, protec toraat Bohemen en Moravië, België, voormalig Zuid-Slavië Nederland. Slo wakije. Frankrijk. Hongarije. Denemar ken. Rusland. Zwitserland. Bij de bui tenlandsche arbeiders komt nog een on geveer gelijk aantal krijgsgevangenen, die im den Duitschen landbouw werken. De oorlog heeft du-s in het gebruik van buitenlandsche arbeiders weer dergelijke verhoudingen gebracht, zooals ze vóór den eersten wereldoorlog bestonden Duitschland heeft sedert 1933 uit eigen kracht en met gebruik van de eigen arbeidsmogelijkheid met behulp van de bestuurde ecopomie de volledige tewerk stelling bereikt. Na het einde van dezen oorlog zal ook in Europa de volledige tewerkstelling worden bereikt. In het nieuwe Europa zullen de volken zonder ruimte en de ruimten zonder volk tot samenwerking worden gebracht Duitsch land heeft practisch bewezen, dat finan- cieele. economische en grondstoffenmoei lijkheden voor een volledige tewerkstel ling geen onoverkomelijke hindernissen behoeven te zijn. De ervaring heeft ge leerd, dat de volledige tewerkstelling juist de veilige grondslag voor de waarde van het geld is. Zoo zal het volledig te werk gestelde Europa niet alleen zijn be woners werk verschaffen doch ook tot dusver onbenutte grondstoffen, kracht bronnen en akkerland in exploitatie brengen en voor zijn lanfjbouw een vaste vrije gFootmarkt ter beschikking stellen Tenslotte zal het volledig te werk gestel de Europa gewaarborgd zijn tegen de periodiek terugkeerende crises, welke mrt haar werkloosheid de schrik der eenheid op den In het begin universiteit Heidelberg verrijkt met een „Instituut voor Grossraumwirtschaft” Het doel daar van is o.a. een Europeesche huishoudkun de te helpen opbouwen. Voor de economi sche ontwikkeling van het nieuwe Europa. waarbij Duitschland geroepen is de leiding te nemen dringen zich verschil lende problemen naar voren. Allereerst dat van de tewerkstelling van alle be schikbare arbeidskrachten Van bevoegde zijde geeft men volgen de uiteenzetting over de volledige tewerk stelling van Europa: De desorganisatie, welke Europa in den tijd vóór den oorlog vertoonde, teekende zich duidelijk af in de rla1 i?«fende arbe'dskrachten. Ofschoon blJ bet begin van de moderne eco nome wetenschap erkend werd dat arbeid is Voor den welstand van het volk van dl* £a2 bewerkstelling en behoud besteed mibeidskrachten weinig aandacht de bevolking van 1 de 19e eeuw was Men slaagde er e„Ek.‘Opa verdrievoudigd bevolking arbeid 1«hter nJet in’ aan deze hetzelfde tijdvak 40 ^mChaffen’ ZOudat in Europa als la/T *nillioen menschen uit vreemde gingen ndverhuiz<?rs naar den In de 80-er jaren 'ertrnkken uil Dinu„k?r de vori8e eeuw men«-cher naar dn -,'and 1 1/’ millioen I” net tiidsver’rCr van“reenigde «staten. wereH..,„-los >i|r ’arer. voor den 5 millioen ner>.rhn, ^bitschlana oijna Kaan Nog in de 20 ?aar ^erik8 «e- millioen Lndverh aren zi;*n een half f-kken d" dl. u!!, E 'ropa ver uit het journaal van de Japansche duikboot blijkt, dat het door de ge- heele haven is gevaren, zonder door iemand opgemerkt te worden. De commandant van de duikboot had nauwkeurig de positie van elk Atne- rikaansch oorlogsschip op een zee kaart opgeteekend en bovendien den tijd genoteerd, waarop het schip pas seerde. Uit het journaal blijkt verder, dat de duikboot den 7en December om 150 uur voor Pearl Harbour is aangekomen. Zij lag toen gestopt voor den haveningang en wachtte tot om 4.30 uur in den ochtend de duik- bootnetten voor den haveningang neergelaten werden <>m een lichter met puin uit de haven te laten De duikboot maakte van deze gelegen heid gebruik om de haven binnen 1* varen Die borrels en die sigaren, die geoak- jes en die bonbons, kortom dat alles wat gij nu niet meer volop koopen kunt. Het moet u toch een belangrijk bedrag per maand besparen dat u daarvoor geen geld meer kunt uitgeven Inderdaad, dat wat gij niet hebt dat mist gij dubbel, maar., er is een lichtzijde aan het geval Doet u zooals vele landgenooten. stort het bedrag dat u nu bespaart In het fonds, dat zorgt voor de pakketten voor onze dappere vrij willigers in het Oosten. Nimmer hebt gij uw geld zoo goed besteed, nimmer werd met een dergelijk bedrag zoo veel vreugde geschonken aan mannén, die zooveel moe ten missen omdat zij hun harden plicht vervullen Landgenoot stort uw bijdrage bu en iedere maand weer on girorekening 432100 w' JVerï°rgingsfonds Vrijwilligerslegioen ..Nederland” te 's-Gravenhage In het in Nieuw-Delh.1 uitgegeven com muniqué over den toestand in Birma wordt medegedeeld, dat 't vliegveld va:i Toengoe. op 12 k.m. ten Noorden van deze stad, in Japansche handen is De stad zelf is door de Japanners omsingeld. Verscheidene duizenden Birmeesche vrijwilligers zijn te Rangoon, naar de „Yomioeri Sjimboen” uit die plaats meldt, tot afdeelingen vereenigd. Na een défilé zijn zij naar het Noordelijke front vertrokken, onder geestdriftige toejui chingen der bevolking De Portugeesche bladen melden dat de troepen, die op het transportschip .Joao Belo” van Mozambique naar Timor zijn vertrokken, te Mormugoa (Portugeesche bezetting ov de Westkus* aangekomen, er Volgens een bericht van den New Yorkschen correspondent van Nya Dag- ligt Allehanda" zijn in Amerika bijzon derheden bekend geworden omtrent den Japanscher aanval op Pearl Harbour Het meest opzienbarende feit, dat de com missie van onderzoek onthuld heeft, zoo meldt de correspondent, is gebleken na het lichten van een Japansche duikboot, die een uur voor den Japanschen lucht aanval voor den ingang van de oorlogs- haven tot zinken is gebracht De duikboot stelde daarop de positie van de slagschepen 3 kanonneerbooten en den kruiser „Trerv- ton" vast, die in de haven voor

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1