CIRCUS HOLK HAAGSCHE COURANT STADSNIEUWS BINNENLAND Vrijdag 27 Maart 1942 MEDE TUT EEN UIÖTE VEQDEELING ÉN De distributiebonnen Bon „DROGE WIJKEN” AFGESCHAFT Zij gaan weer ter kerke VOOR DE TWEEDE BLAD WINTERHULP EN VOLKSDIENST voor N GOEDE ORDE FEUILLETON VERBODEN TOEGANG Een goede verduistering beteekent veiligheid voor allen HET OPHALEN VAN OUDE MATERIALEN NOODLOTTIGE TWIST TUSSCHEN TWEE JONGENS Brandstoffen voor in wonende familieleden 1 kg- OPLOSSINGEN DER RAADSELS GOOI DEN MAN,DIE U Clandestiene Waa^ Vi/l L X/EfRKOOPENlDE deur uit! Ti Extra-boterbon 14-20 jarigen De Luistergids in brailleschrift Gemeenschapszin CORRESPONDENTIE Voederkaarten honden NIEUWE RAADSELS Ik kan dat niet precies zeggen. Wij In zeven-tiende deel van de stad georganiseerd I 15-jarige jongen zwaar gewond »y de Artikel Brandstoffen 2 Eenh. K 8 1 t.m. 1 Eenti. sterdam. (Nadruk verboden.) r 36) Polygoon~Seym) No. 18142 in vele gezinnen devreugde nieuwe lente te brengen. Een inwoner van Af bedrag van 10.000 ter doorn heeft een Schikking van door n>et een dus 259 16, 17 16A 16B 17A 17B G H Aantal 11 k.g. I k.g. II k.g. 228 G III I. 9 30 April 30 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 31 Mrt. 31 Mrt. 18 April 18 April 18 April 11 April 18 April 18 April 31 Mrt. 31 Mrt. 18 April 18 April 18 April 18 April 30 April 18 April 18 April 11 April 28 Mrt. 28 Mrt. 4April 4 April 31 Mrt. 31 Mrt. 31 Mrt. 31 Mrt. 31 Mrt. 31 Mrt. t.m. 28 Mrt. 28 Mrt. 4 April 4 April De ongunstige leeftijd Vraag: Mijn zoontje is S| jaar oud. Hij komt dus niet meer in aanmer king voor vitaminetabletten, omdat, hij ouder is dan 3 jaar. maar zijn volle rantsoen krijgt hij ook niet, omdat hij nog geen 4 jaar is. Zou het niet mogelijk zijn, kinderen van 3 tot 4 jaar een vol rantsoen brood toe te staan? Antw.: Dé distributiercgeling heeft dit nu eenmaal zoo geschikt en, behalve op medisch advies, wordt geen extra-rantooen verstrekt. 125 gr. 400 gr. 50 gr. 400 gr. 58 gr. 50 gr. 1. Paaschvacantie. 2. Op je vaders knie of rug. 3. Koek, kok „Bloemenfee”, „Reseda” en „Kemphaan" kunnen Woensdagmidda’g een prijsje ko men afhalen aan ons bureau. ONDERSTEUNINGSFONDS BEHOEFTIGE MUSICI Door het bestuur van het ondersteu ningsfonds voor behoeftige musici, stich ting van den Nederlandschen Toonkunste- naarsbond, werd een puzzlewedstrijd uit geschreven. De datum van het inzenden der oplossingen was bepaald op 15 De cember j.L Door onvoorziene omstandighe den was het niet mogelijk den verkoop van de puzzles voort te zetten, met als gevolg, dat aan de inzenders geen mede- deeling kon worden gedaan van de prijs winnaars Met toestemming van het de partement van Justitie wordt tot 30 April ei. doorgegaan met den verkoop van de puzzles. De oplossers zullen nog eenig geduld moeten hebben. Op 15 Mei a.s. zal aan, iedere(n) inzender (ster) mede- deeling worden verstrekt van den uitslag van den wedstrijd. 17 16A. 16B 17A 17B 3-01 of 4-01 268 500 gr. 100 gr. 250 gr. 125 gr. 31 L. U L. 2 L. 2 L. 250 gr. 250 gr. 100 gr. 250 gr. 50 gr. 400 gr. 1 k.g. 100 gr. 100 gr. 25 gr. 100 gr. 25 gr. Gisteravond omstreeks acht uur ont stond in de Rochussenstraat alhier een twist tusschen twee jongens, den 13-jari- gen L. van R. en den 15-jarigen H. v. d. R. Tijdens dezen twist greep de 13-jarige jongen een kolenschop en sloeg daarmee den ander op het hoofd. De klap kwam zóó hard aam, dat H. van der R. een schedelbasisfractuur opliep. Hij werd naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ver voerd zijn toestand was heden nog ern stig. De dertienjarige werd door de re cherche aangehouden, doch later weer ter beschikking van zijn ouders gesteld. JEUGD Distributieproblemen RAADSELS 1 Sigarettentabak ait België Vraag: Zk reis driemaal per week I naar Brabant en kan daar Belgi sche sigarettentabak koopen tegen normalen prijs. Mag ik die tabak vervoeren? Antw.: Daar u, volgens uw mede- deeling, driemaal per week zoo dicht de Belgische grens nadert, hfeeft u alle gelegenheid bij de Ne- derlandschè- en Belgische douane ambtenaren ter plaatse te infor- meeren. Over dergelijke fiscale regelingen kunt u daar het beste inlichtingen Vraag: Ik heb 2 zoons onder de 20 jaar, die een extra boterbon ontvin gen. Bij de jongste uitreiking van distributiebescheiden ontbraken deze bonnen echter, lïan dit een vergis sing zijn? Antw.: Van 13 t.m. 18 October 1941 werden personen, die geboren wa ren na 1 Januari 1921, doch vóór 2 Januari 1928. in de gelegenheid gesteld, op de plaatselijke distribu tiekantoren een bon voor ,.een half rantsoen boter” te ontvangen. Deze bon is onbeperkt geldig en geeft recht op het koopen van 125 gram boter’ zonder reductie. Het feit, dat vóór personen beneden 20 jaar éénmaal zulk een bon extra beschikbaar werd gesteld, brengt niet met zich mede, dat zulks regel matig bij het uitreiken van nieuwe distributiebescheiden zal geschie den. De uitreiking was incidenteel en geschiedde waarschijnlijk ge makshalve tegelijleertijd met het uitreiken van nieuwe distributie- pa pieren. Over distributieproblemen kan niet telefonisch gesproken worden. Alle vragen moeten schriftelijk worden ingediend. „Poppendijntje”: Heb je er al weer meer gewonnen? Vele groetjes terug. Nachte gaaltje”: Jammer, dat je het eerste raad sel niet wist. „Fox”: Jammer, dé andere had je goed. Is het gezellig geweest? „Muzikantje”: Had je geen nieuws te ver tellen? „Tijs Wijs”: Wel bedankt voor je raadsels. Dat is fijn. Doe maar goed je best. „Vlindertje”: Dat is veel, hoor. Vele groetje^ terug.- „Teddy”: Dat was jammer. Fijn zoo’n zusje hé? „Roodborstje”: Jam mer, dat je het derde raadsel niet wist. „Repelsteeltje”: Dat gaat voor, hé? Ik vind het erg leuk hoor. „Reseda”: Wat is ze verwend. Neen.roat weet ik ook niet. Het spijt mij erg. „Bloemenfee”: Die 6 cn 9> is den volgenden keer natuurlijk ook een 7 hé? „Muisje”: Wat heb je gehad? Doe maar goed je best hoor. „Jozefientjé”: Toch is het niet zoo moeilijk. Het is maar een weet hé? ..Astrid”: Dat is naar. hoor. Maar het zal wel beter worden. „Tom poes”: Weet je tot hoe lang? Dat is naar, zeg. Is het al beter? „Vergeetmijrrietje”: Ja, je had ze goed. Dat is fijn. „Boerinne tje”: Heb je al erg gelachen? Dat zal een fijne vacantie worden. „Rotterdammer- tje”: Ja, dat mag. Was het zoo mooi? Vele groetjes terug. „Narcis”: Hartelijk wel kom in ons raadselclubje. A. Schumachéf: Ook hartelijk welkom. Hoe is je schuil naam? De hartelijke groeten van jullie aller TANTE .E'TTY haar gebed geschreven. „De kerk is eigenlijk te klein yoor deze stad”, zeggen wij tot een soldaat, die naast ons staat. „Dat zal niet lang meer duren”, is het onverwachte antwoord efi als wij hen) verbaasd aankijken, vervolgt hij: „Kom maèr mee”. En dan zien wij aan den achterkant van de kerk, hoe 't kyram, dat deze ons zoo klein scheen. „Wij heb ben nog geen gelegenheid gehad ook hier op te ruimen”, verklaart de soldaat, „de kerk was een wodkafabriek”. „Godsdienst is opium voor *t volk”, leert het bolsjewisme. „Men geve het liever alco hol”, was blijkbaar Staling gedachte en hij maakte van de kerk een wodkafabriek. Nu is zijn wodka droom uitgedroomd: de Duitsche soldaat maakte er een einde aan en hergaf de kerk aan haar bestemming. Nu klimt de bevolking ’s Zondags den heu vel op. Zij brengt haar zorgvuldig verbor gen gehouden ikonen en heiligenbeelden naar de kerk om de kaalheid der wanden te bedekken en om den hoon te verdrij ven, welke het bolsjewisme, haar heeft 1 deze eenvoudige zielen en het is, alsof ze iets kostbaars hebben teruggevonden, dat zi jaren hadden gemist. Ook W. was eens een Sowjet-stad. Zij zal het nooit meer worden. S.S.-oorlogsberichter mr. Johan R. Hommes. INBRAKEN Tijdens de afwezigheid van -de bewo ners is gisteravond ingebroken in een woning jn de Koningstraat. Door open- schuiving van een raam aan de achter zijde was men binnengekomen. Gestolen werden een bedrag vSn 1300, een paar schoenen en tientallen rentezegels. Door forceéring van een deur is gister avond ingebroken in een penceel in de Jaarsveldstraat. Een geldkistje met 70 de distributiebescheiden van drie perso nen, een aantal heeren- en dameskleeding- stukken, benevens eenig linnengoed en een hoeveelheid levensmiddelen werden meegenomen. inwinnen, ■„Afgeloopen” aardappel- bonnen Vraag: Mijn volkstuintje leverde mij o.m. 2 mud aardappelen, welke wij 't eerst verbruikten. Mijn aard appelenleverancier nam geleidelijk mijn bonnen in, op toezegging later het volle kwantum te zullen leveren. Ik heb nu 100 k.g. te gped, doch de leverancier weigert deze te leveren. Moet ik daar genoegen mee nemen? Antw.: Daar de geldigheidsduur van alle, of, althaps de meeste, bonnen verloopen is, kunt u daarop geen aardappelen meer koopen. De bqn- nen zijn dus ongeldig. U had ze niet aan den aardappelhandelaar mogen af geven, zonder dat hij u er aardappelen pp leverde. Indien u destijds een bewijs voor ontvangst van hem hebt ontvangen, kunt u de zaak alsnog aan de politie voor leggen. AANVOER VAN KALFSVLEESCH Het is nu de tijd, waarin een aanzien lijk aantal nuchtere kalveren op de slacht- veemarkten en andere leveringsplaatsen wordt aangevoerd. In verband hiermee ontvangen -de sla gers, zoo vernemen wij van de Bedrijfsor ganisatie voor vee en vleesch, een vri belangrijke hoeveelheid kalfsvleesch. Tengevolge daarvan is het den slagers niet mogelijk hun klanten op alle aange boden bonnen van de vleeschkaart rund- vleesch te verstrekken Het publiek wordt verzocht hiermee rekening te houden, en den slagers geen eischen te stellen, welke oiynogelijk kunnen worden ingewilligd. DE GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN Het is gebleken, dat bij sommigen de meening heeft post gevat, dat de dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen en de tot dezen dienst behoorende inspecties voor de Prijsbeheersching onder het de partement van Justitie zouden ressortee- ren. Om misverstand en eventueele ver traging van correspondentie te voorko men. wordt er de aandacht op gevestigd, dat de dienst van den Gemachtigde vo* de Prijzen een geheel zelfstandige instan tie is. Het adres is Bezuidenhoutscheweg 64, ’s-Gravenhagé. Levering van kolen op bon 9 H.K. Vraag: Volgens een mededeeling in de bladen wordt op bon 9 H.K. nog een rantsoen kolen verstrekt. Ik haastte mij den bon bij mijn leveran cier in te leveren, doch kreeg van dezen te hooren. dat hij pas over een paar maanden leveren kan. Dat kan toch niet de bedoeling zijn bij de toewijzing? Antw.: De mededeeling van uw kolenleverancier kan juist zijn. Hij is n.l. verplicht eerst de kolen op de reeds vroeger bij hem ingelever de bonnen af te leveren, alvorens hij den thans aangewezen bon 9 mag honoreeren. Naarmate hij grooter achterstand heeft, kan het een ton geren tijd duren, voordat hij met de verstrekking van kolen op de. nieu we bonnen kan beginnen. den burgemeester dier gemeente gesteld aangedaan. Dan zingen en bidden De burgemeester zal dit bedrag gebrul-'’----- ken voor sociale en andere gemeentelijke belangen. waarom Jeffers ons toen zoo plotseling heeft verlaten, zegt Lore peinzend. Zij heeft meer tot zichzelf gesproken, maar Nettebohn meent, dat de vraag aan hem was gericht Ja, zegt hij met een schouderopha len, dat kan men van hieruit natuur lijk niet zien. Jeffers is misschien geen onbeschreven blad. De commissaris, die hem arresteerde, houdt hem, op grond van de vreemde praatjes, die hij ver kocht voor den man, die indertijd in het reizende circus inbrak. Lore schrikt. Inbraak, in een reizend circus? vraagt zij zóó nadrukkelijk, dat de man haat- aandachtig aankijkt. Was dat niet Circus Holk? De beambte trekt de wenkbrauwen op. Wel mogelijk. Maar uw partner heet immers Holk. H. H. Lonkas is immers maar een schuilnaam. Is daar misschien een samenhang? Hij bladert in een blauw cahier. Inderdaad, hier staat het. De arres tatie geschiedde op verdenking van in braak in het reizende circus Holk. Ja... maar juffrouw Witt, wat is er met u? Lore is bleek geworden. Zij moet gaan zitten. U moet mij wel voor een dwaas aan zien, mijnheer, zij, maar er is techniek, vermag. dringt ziel 2. „Is W. een Sovjet-stad Het antwoord schijnt niet lang op zich te laten wach ten want als we de eerste, door den oorlog haast niet getroffen straten bin nenrijden, dan blijken ook hier de jaren lange verwaarloozing en de onbeschrijfe lijke goorheid, de kenmerkende eigen schappen te zijn, die den gewildeni tw verdrijven. Troosteloos to de aanblik der vervallen hulzen, armzalig het gezicht der glaslooze, met triplex dichtgespijker de vensters en somber ons bewustzijn dat W. voor enkele tientallen jaren nog welvarend moet zijn geweest. De schoon heid der besneeuwde daken was gezichts bedrog, want ér onder speelt zich leven af van armoede en ellende toch een Sovjet-stad. Nog is niet alle twijfel weggevallen, want voor ons op den heuveltop staat het kerkje en de steile weg, die er heen voert, is vol van menschen. Grauwe ge stalten, oude, vrouwen en grijsaards, be wegen zich langzaam naar boven het is Zondag vandaag. Maar het is alsof deze in lompen gehulde menschen nog even aarzelen voor zij de kerk binnengaan. Op de stoep keeren zij «zich nog eenmaal om en kijken naar de witte stad, die aan hun voeten ligt, dan slaan zij het teeken des kruises en zijn even later in de duisternis van het hooge gewelf, uit ons gezichtsveld verdwenen Er klipkt gezang uit de kerk, als wij deze betreden. Ongeschoolde stemmen zingen een eentonig lied, maar wij zijn toch onder den indruk, als wij zien, hoe al deze eenvoudige menschen opgaan in hun gezang en hoe de harde trekken in hun gezicht schijnen te verzachten door de wijding van het gebed. Wij kunnen ons nauwelijks verroeren inv het kerkje, dat ons nu plotseling veel kleiner schijnt, dat wij ons voorgesteld hadden, zoo dicht staan de geloovigen naast elkaar. Een enkele keer dringt zich een vrouwtje tus- schen de menschenmenigte naar voren en brengt haar offer op een tafel naast het altaar. Het is een schoteltje zout en een stuk brood. Dan ontsteekt zij een kaars en legt een stuk papier naast het offer, dat voor haar zeker zwaar moet zijn. 1 van Vraag: Mijn dochter (met 2 kinde ren) is bij mij inwonend: zij voert echter haar eigen huishouding. Bij de uitreiking van de brandstof- kaarten werden inij, in verband met de ^grootte van het gezin (6 eigen personen plus dochter en 2 kinderen) 3 eenheden-bonnen voor extra-brandsiof verstrekt. Ik meen echter, dat mijn dochter als kamer- be woonster is aan te merken en derhalve recht heeft op een eigen brandstoftoewijzing. Antw.: Uw dochter en haar kinde ren worden beschouwd als té be- hooren tot uw gezüi. Daarom heeft men u op t Plaatselijk Distributie kantoor in verband met de gezins grootte terecht 3 eenheden-bonnen voor brandstof extra gegeven. Voor buitenmuren e.d. krijgt u geen extra-brands toffen. Uw dochter kan in dit geval niet als kamenbewoOnster worden be schouwd. Proces verbaal is opgemaakt tegen een 30-jarigen opperman, die zijn textielkaart voor ƒ5.75 had verkocht. De 30-jarige kok P. T. kreeg een be keuring, terzake van het onbevoegd voor handen hebben van 6 mclkbonnen. welke in beslag zijn genomen. Prof. dr. J. F. van Bemmelen, die Maandag a.s. het feit herdenkt, dat hij 60 jaar geleden aan de Leidsèhe Uni- versiteit promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde, zal dien dag uitste- dig zijn. Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Bloem (br.) 257, 261,265,269 70 gr. 18 Ap. Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Cacao Gort 26 15 264 271 267 4-02, 4-03 L 4—04 260 17 16A 16B 17A 17B 211 90 a 450 gr. 90 8 450 gr. 90 a 450 gr. H 90 A 450 gr. 75 gr. 75 gr. Vandaag is het eerste nummer van den Luistergids voor de blinde luisteraars in brailleschrift verschenen. Het is een beknopt, maar toch volledig programma blad. In het blindentehuis „Sormewaerdt” te Ermelo «wordt het door blinden ge drukt. De Nederlandsche Omroep brengt hedenavond in „De spiegel van den dag” om 19.40 uur over den zender Hilv. II een speciale reportage uit de drukkerij van dit blindentehuis De reporter is Henri van *t Hooff. 1 Eenti. 50 stuks 31 Mrt. 14 April Naar wij vernemen, heeft de Neder landsche Bank te Amsterdam aan Winter hulp Nederland een gift van 50.000 doen toekomen. Ook door dit bedrag zal Win terhulp Nederland in de gelegenheid zijn in vele gezinnen devreugde van Kookdoeleinden 8 K.F. Kookdoeleinden 7 K.F. 1 Eenh. Haard, kach. J 5 t.m. 7 1 Eenh. Haard, k. Haard k. Haard, k. Haard, k. Haard., kach. K 13, 17 Haard, k. K 9 Centr. v. L 12 t.m. 20 1 Eenh. Centr. v. L. 23 t.m. 32 1 Eenh. Gen. Anthr, Gen. Turf Periodebon 11 April 28 Mrt. 28 Mrt. 4 April 4 April 18 April 250 gr., is April Honden, en k.br. 15 1| a 10 k.g. Jam 263 Kaas 258,262,266,270,274 Koffiesurrogaat Margarine z Melk 16A t.m. 19A Melk 16B t.m. 198 Petroleum S en T Petroleum O-krt Peulvruchten Peulvruchten Pudding, verm. Rijst Scheerzeep Sinaasappelen Suiker r Vet Vleesch Vleesch Vleesch Vleesch Zeep Zeep Zeep Zeep Toiletzeep Toiletzeep werkelijk een samenhang, alhoewel van strikt persoonlijken aard. Nettebohn lacht een beetje. Hij is in zijn beroep van1 alles gewend. Nu, d^t gaat mij dan niet aan, zegt hij. Willen wij nu eens aan het pro- ces-verbaal beginnen? Alstublieft uw naam, uw geboortedatum en de plaats waar u geboren werd? Maar deze bijzonderheden over Lore zal de politieman Nettebohn nooit te hoo ren krijgen. Lore heeft een besluit ge nomen. Zij kijkt, dep beambte aan. Vindt u goed, dat ik persoonlijk over de grens ga en mijn verklaringen daar ginds voor den commissaris afleg? Mis schien kan ik veel ophelderen. Ik werk te vroeger in het circus Holk. Inspecteur Nettebohn schroeft doodbe daard zijn vulpen dicht en kijkt op de klok. Neen, ik heb er niets tegen. Het is misschien beter. En als u haast hebt, de volgende sneltrein gaat over een half uur. Uw pas is natuurlijk in orde, niet W8dF? Hij staat op en geeft Lore een hand. En opdat u niet al te verlaten daar aankomt, zullen wij seinen: getuige komt persoonlijk met den avondtrein. In het kantoor van politiecommissaris Thomsen schemert op dit late uur nog licht. Het valt uit een groenbekapu. lamp op het groote vel papier, waar onder Lore zoo juist haar handteeke- ning heeft gezet. Inspecteur Petersen zucht van ver lichting. Zie je, Thomsen, alle zaken worden tenslotte opgehelderd. Deze Jeffers is niet betrokken bij den diefstal in Ko penhagen. Het is jammer, juffrouw Witt, dat u voor zoo’n kleinigheid hierheen gekomen bent. Maar toen u in den trein zat, kreeg ik een telefoontje van mijn collega, dat de dader van de inbraak bij consul Ivers al gepakt was en reeds be- ‘kend had. Met het gebaar van een man, die zijn plicht gedaan meeft, zoekt Petersen een sigaar uit het kistje op zijn schrijftafel. Van> den stoel, waarin Thomsen heeft plaats genomen, komt een brommerig geluid. Laat waren gewoonlijk erg voorzichtig in dat opzicht Een politieagent komt binnen. Juffrouw Witt, wilt u even in de kamer hiernaast wachten? Ik zal u laten roepen. Eenige oogenblikken later wordt Jef fers binnengebracht en tegelijkertijd komt er een secretaris binnen om het proces-verbaal te schrijven. Inspecteur Petersen heeft zich op den achtergrond der kamer teruggetrokken. Nu Jeffers, vraagt Thomsen vrien delijk, wilt u ons niet vertellen, hoe u de Inbraak in het circus Holk hebt ge daan? De ongeveer dertigjarige man schudt met een trotsch gezicht bet hoofd. Ik heb niet ingebroken. Maar uw uitlatingen hadden daar toch wel betrekking op? Toen was ik dronken, commissa ris. Wat zegt men al niet, als men een roes heeft! Thomsen krijgt een idee. Zeg eens, man, u hebt het op de Hoiks voorzien? Waarom hebt u dan een betrekking bij een Holk aangenomen? De man trekt zijn schouders op. Toen ik het.baantje aannam, wist i* niet, dat de chef „Holk" heette. (Wordt verwlgdj Laat u niet door mijn collega Petersen om den tuin leiden, bromt de leider van de ptoatselijke politie half schertsend, half ernstig. Voor mij is het van belang, dat u gekomen bent, juffrouw Witt. Ik denk, dat uw aanwe zigheid iets op Jeffers zal uitwerken. Voor ftiij is hij de lang gezochte inbre- Ker van het circus Holk. Lore kijkt op. Haar hart slaat luid. Kunt u mij niet zeggen, commissa- Propaganda-avond te Rijswijk In hotel Kuys Witsenburg te Rijswijk heeft het stedelijk bureau van Winter- hulp-Nederland gisteravond een propa- ganda-bijeenkomst belegd, waarvoor veel belangstelling ópstond. De heer Vink, chef van de afd. pers en propaganda van het stedelijk bureau, dankte irf zijn inleidend betoog de vrij willige medewerkers(sters), zondbr wier steun Winterhulp -en Ned. V&ksdienst hun zegenrijk werk niet hadden kunnen verrichten. De heer E. Zilver heeft hierna ge sproken - over de beteekenis van W.H.N. en N.V.D. Spr. gewaagde eerst van het succes in de Spaarndammerbuurt te Amsterdam, vroeger een bolwerk van het communis me. Thans zijn er daar honderden, die be zield zijn door de ideeën van Winterhulp en Volksdienst. In vergelijking met de eerste Winter- hulpperiode heeft de tweede veel betere resultaten opgeleverd. Zoo offert in Fries land thans 40 procent der bevolking voor Winterhulp. Met vreugde constateerde spr., dat een bres geschoten is in den muur, \velken kapitalisten en plutocra ten om de Winterhulp bouwden. Deze muur zal echter geheel geslecht worden. De N.V.D. is een volksche organisatie, te beschouwen als een vreedzaam leger, dat ten strijde trekt tegen het bederf in het volk. De N.V.D. wil vooral aandacht schenken aan die gezonde gezinnen, die dreigen weg te kwijnen in de stegen en sloppen. Tenslotte behandelde spr. nog de af zonderlijke taken, welke de N.V.D. zich stelt, n.L moeder-uitzendingen, kinder- uitzendingen, algemeenen bijstand, gezins hulp en schooltandartsendienst. BENOEMING NOTARIS Tot notaris binnen het arrondissement ’s-Gravenhage. ter standplaats ’s-Graven- hage is benoemd mr. Cl. A. A. M. H. Verheggen, cand. notaris alhier (vacature notaris A. J. Schouw). GOUDEN ECHTPAAR Op Maandag 13 April herdenkt het echtpaar J. Ph. F. Bouwman en H. G. P. Bouwman-Pauli, wonende Voorthui- zenstraat 140, den dag, waarop het 50 jaar geleden in het fflwelijk is getreden. NED.-DUITSCHE KULTUUR- GEMEENSCHAP z Om technische redenen kunnen de voordrachten van Landesrat Niemeyer, welke in de reeks voordrachten van de Nederlandsch-Duitsctie Kultuurgemeen- schap zouden worden gehouden te Utrecht op 27 Maart én in den Haag op 28 Maart, niet doorgaan. BEGROOTING ARMENRAAD De burgemeester heeft besloten goed te keuren, dat de begrooting van den Armen raad voor het dienstjaar 1941 wordt ver hoogd van 121.179 tot 136.850. .^Kemphaan”: Wel bedankt voor je raad sels. Over een poosje komen ze er wel in. -. .i - „Hamsterbloempje”: O, ja, nog veel meer. Ken ïe al erg <?°ed? „Dwergkoning”: Dat is fijn, zeg'. Nu moet je nog de knap- 'ste worden hè? „Sneeuwklokje”: Dat mag, maar hij moet een apart "briefje sturen. „Poppendijntje”: Heb j*--- gewennen? Vele groetj Tot 15 April to er nog gelegenheid, bij de sectie Bijzondere Diergroepen te Apeldoorn een formulier aan te vragen voor toewijzing van hondenbrood voor honden, welke men reeds op 1 Januari in zijn bezit had en waarvoor nog geen kaart is uitgereikt. In aanmerking komen alleen diensthonden, trekhonden of blin dengeleidehonden en honden Van zeer zware rassen, terwijl voor andere hon den ^en toewijzing kan worden gegeven wanneer men meer dan één hond heeft Op het papier heeft zij den inhoud De man bezwoer onschuldig te zijn- Hij was op den genoemden tijd lid van den troep van Lonkas en werkte op den genoemden tijd in Tivoli. Inspecteur Pe- F tersen heeft ons, de Hamburgsche poli tie, verzocht, een nader onderzoek in te stellen. Vandaar dus deze kleine schrik voor u, juffrouw Witt. Jetters schjjnt inderdaad onschuldig te zijn aan de inbraak in Kopenhagen. Nu zullen J’!] nog even proces-verbaal opmak611’ Juffrouw Witt. - Natuurlijk, dat spreekt vanzelf. St Lore verstrooid. vnnw ?p zichzelf volkomen onschuldige Jeffers heeft haar onrustig genom^' D® Politieman heeft al plaats en schroeft zijn vulpen op^n zijn papieren klaar. zou wel eens willen weten. 1. Met G ben ik soms van binnen nat, met B ben ik van buiten, nat. 2. Ik ben een stad in Nederland; snijdt men mijn staart af, dan ben ik een kost baar metaal. 3. Wie leven van water en wind? Alle briefjes moeten Dinsdagmiddag vóór 3 uur aan één der loketten van ons bureau bezorgd zijn. De briefjes moeten volledig onderteekend zijn met je waren naam, schuilnaam, leeftijd en adres. Op het couvert vermelden: Aan tante Etty. Rubriekertjes, die zich daar niet aan hou den, krijgen geen antwoord. Opgepast dus! Zullen jullie allen trouw meedoen? Al weet je de raadsels niet, daarom mag je toch wel een briefje schrijven. Rubrieker- “tjes, die niet steeds schrijven, komen niet lIaL voren: in aanmerking voor een prijs. Niet ver geten, hoor! ris, in welk opzicht u verdenking tegen Jeffers koestert? Thomsen slaat oudergewoonte de map open, maar hij kijkt er niet in, want hij kent de zaak bijna uit zijn hoofd. Jeffers werd door mijn collega hier in een herberg gearresteerd, omdat hij in zijn verklaringen, die intusschen reeds vastgelegd zijn, de volgende zon derlinge uitdrukkingen bezigde: „Hier heb ik eens iets grootsch gedaan” en „Hier heeft toch eens een circus ge staan? Was daar niet iets bijzonders mee aan de hand?” en hier de verkla ring van den kelner Hólger Ipsen: „Nie mand kan! mij iets bewijzen. Ik ben een oude, flinke zeeman”. Daarbij kwam, dat de man met geld smeet. Zooals hij zeide, waren het zijn spaarduiten. Ik heb nu alleen mijn hoop op u gevestigd, juffrouw Witt Lore kijkt den beambte ernstig aan. Wat ik kim doen om de inbraak in het circus Holk op te helderen, zkl ik doen. Thomsen drukt op de schel. Ik laat nu Jeffers uit de gevangenis hiernaast halen. Wist Jeffers, dat H. H. Lonkas dezelfde is als Hans Holk? Het meisje aarzelt met haar ant woord. De burgemeester heeft ingetrokken de verordening, waarbij het verboden was in bepaalde wijken van de ge meente tapperijéh té vestigen. Het be treft hier de stadsgedeelten Laak kwartier. Spoorwijk, Rustenburg, Duindorp, een deel van oud-Scheve- ningen (omgeving Visschershaven en Keizerstraat) en een deel van de voormalige gemeente Loosduinen. De intrekking, kan slechts verplaatsing van bestaande vergunningen tengevolge hebben en geen uitbreiding van het aan tal vergunningen, omdat het voor deze gemeente geldende maximum to bereikt. Het is oorlog, en hei is derhalve niet de taak van den oorlogsberichtgever van het Oostfront, om hetgeen hij daar ziet, met den mantel der liefde te bedekken. Hij laat zich dan ook niet bedriegen de blanke éneeuw, die het stadje TV. de witte vacht der schoonheid bedekt en den eersten indruk van W- nog al gunstig doet zijn. „Niet onaardig”, zegt de oppervlakkige toeschouwer, als hij uit.het Noorden ko mend. de vriendelijke, witte daken uit het heuvelige landschap ziet oprijzen. Hij kijkt aangenaam verrast naar het kerkje, dat met zijn ronden toren boven alles uitsteekt en dat hem de waag op* de lip pen brengt„Zijn wij hier werkelijk in de Sovjet-Unie Merkwaardig, denkt hij even later, want hij mist de wanstal tige steenklompen, die de Sovjet-staat in haast al zijn steden liet neersmijten als teeken Van „vooruitgang” en „civilisa tie”' en, hij stelt met voldoening vast, dat er hier geen „Lenin-huizen” en „Sta lin’’-gebouwen staan, die in andere ste den de harmonie verstoren en die er van getuigen moeten, wat de God der Sov jets, de Weer Een abonné maakt ons op het volgende attent: „Al maanden lang bewaar ik trouw pa pier, scherven enz., alles afzonderlijk, daar de courant vermeldde, dat het niet ih den aschemmer mocht, maar door bevoegden zou worden afgehaald. ,Nog steeds wacht ik op die bevoegden, zoodat ik weldra geen plaats meer zal hebben voor al die rommel en gedwongen zal zijn deze tóch aan den aschman mee te geven. Nu is mijn vraag: weet u ook of er inderdaad iemand zal verschijnen, zooals vóór de schillen, die werkelijk geregeld komt”. Wij hebben ons met deze vraag, die tevens min of meer een klacht beteekent, gewend tot het Rijksbureau voor Oude Materialen en Afvalstoffen. Hoewel eenige maanden geleden, op 29 December, de ophaaldienst voor oude ma terialen en afvalstoffen (papier en con- servenblikjes, lompen e. d.) in onze stad werd georganiseerd, zijn thans nog niet alle wijken volledig bezet. De schuld ligt hier echter niet bij het Rijksbureau, maar bij de weersomstandigheden. Eenige we ken moest de dienst practisch geheel stop gezet worden. Onze stad is verdeeld in 80 ophaalwijken. Door ziekte kunnen al deze wijken npg niet volledig bediend worden, zoodat men er toe is overgegaan eenige te combineeren, hetgeen wil zeggen, dat een man wel eens meer huizen te bedienen krijgt, dan hij kan doen. In zeven tiende deel van.de stad worden echter wel ge regeld huis aan huis de oude materialen en afvalstoffen afgehaald. In het begin van deze week is voor iedere week een straten plan opgemaakt, zoodat de handelaar iederen dag een bepaald aantal straten te bewerken heeft. Aangezien geloopen wordt van 92 uur verschijnt hij bij dezelfde huizen steeds op hetzelfde uur, meestal in den ochtend. Natuurlijk kunnen de men- schen niet a la minute -werken. Het pu bliek kan zijn medewerking verleenen door er voor te zorgen, dat de af te halen stof fen gereed staan. Men zal er daarom goed aan doen het tijdstip, waarop de menschen van den ophaaldienst aan de deur komen, in het geheugen te prenten en voor het geval men op dit uur niet thuis kan zijn, de stoffen even bij een buur te zetten. Het Rijksbureau gaf ons de verzekering, dat over enkele dagen de ophaaldiensten in geheel den Haag georganiseerd zullen zijn. Blijkt/dat de ophalers niet verschij nen, dan zal men er goed aan aoen het Rijksbureau van Oude Materialen daarvan in kennis te' stellen, dat dan zeker maat regelen zal nemen. Het adres van het Rijksbureau is Paleisstraat 7 (tel. 183810). RIJWIELDIEVEN iN ARREST Op aanwijzing van een burger is door een agent op het Spui aangehouden de 33- jarige timmerman D. T„ terzake van rij wieldiefstal. Een rechercheur van de rijwielbrigade hield op de Suezkade den 24-jarigen tuin der L. G. aan, dien hij op heeterdaad be trapte bij diefstal van een fiets. Gebleken is, dat G. in de laatste 3 weken 15 20 rij wielen van de openbare straat heeft ge stolen. Als verdacht van rijwieldiefstal is nog door een agent aangehouden de 24-jarige arbêlter A. R. DE BEGRAFENIS VAN RECHERCHEUR PORNELISSEN De begrafenis van den rechercheur J. Cornelissen, die Dinsdag jJ. door een revolverschot in een perceel aan de Suezkade werd gedood, zal, zooals ge meld, morgen met corpseer plaats vinden. Om kwart voor 11 vertrekt de stoet van de kerk van den H. Gerardus Majella aan de Wenckebachstraat. De route gaat langs het bujreau Rijswijkscheweg; hier zullen aan den lijkwagen kransen worden aangehecht. In den stoet zullen detache menten van de Justitieele diensten, Orde- politie en andere onderdeelen van het po litiecorps meegaan. ONVOLDOENDE FIETSVERLICHTING WERD HEM NOODLOTTIG Op de Laan van Meerdervoort werd gisteravond de 28-jarige koopman M. v. E. aangehouden, wiensrijwielverlichting niet aan de voorschriften voldeed. Ach ter op de fiets voerde van E. een kist met zich mede, welke bij onderzoek 10 k.g. vet, afkomstig van frauduleus ge slacht vee, bleek te bevatten. De man is in bewaring gesteld. MATRASSENMAKER VERKOCHT SIGARETTEN TE DUUR De 36-j. matrassenmaker J. V. verkocht aelfgemaakte sigaretten tegen sterk op gedreven prijs. De koopers, de 4?-jarige koopman M van W. en de 15-jarige jon gen A. S., kregen, evenals de verkooper, een proces verbaal. Een aantal pakjes sigaretten is in beslag genomen. |NSPECTEUR*HANOELSAGENT SPOORWEGEN De heer H. W. Bree, handelsagent der Ned. Spoorwegen, hier ter stede, is be noemd tot inspecteur-handelsagent te Am- In het museum voor het onderwijs Hemsterhuisstraat 2E zal mor genmiddag om half 3 een rondgang voor jongeren door de' afdeeling Volkenkunde worden gehouden; 'inleiding over Inland- sche woningen. Zondag 29 Maart om half 3 is er een rond gang voor jongeren door de afdeeling Na tuurkunde; inleiding over de Werking van de Telefoon. Dienzelfden dag, even eens om half 3, wordt een rondgang voor volwassenenen door de afdeeling Volken kunde gehouden, met een inleiding over de Toba-Bataks. Woensdag 1 April om half 3.is er een rondgang voor volwassenen door de af deeling Dierkunde, irileiding over Weide vogels. Gedurende de Paaschvacantie van 7 tot en met 13 April is het, museum geopend van 1016 uur. Goeden Vrijdag, Zaterdag en de beide Paaschdagen is het Museum gesloten. Op den De la Reywêg is gis terochtend het 5-jarig jongetje W T. van de Nunspeetlaan bij het oversteken van den rijweg aangereden door een vracht auto. De knaap kreeg inwendige kneuzin gen en werd naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeihde overgebracht. Een bewoonster vandeLaan van Meerdervoort kreeg gisteren op de Statenlaan, door vuur uit den generator van een juist passeerende vrachtauto, niet ernstige brandwonden aan de beenen. J 13,17 1 Eenh. J 9 1 Eenh. K 5 t.m, 7 1 Eenh. Turf 1 Eenh. 1 Eenh.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5