NA DEN SLAG Engelsche landingspoging mislukt VOOR DE VRIJHEID VAN BRITSCH-INDIE 1942. No. 18143. Zaterdag 28 Maart. Engelsche aanvallen op ons land VERDUISTEREN Talrijke schepen bij St. Nazaire in den grond geboord De commandant der W.A. over zijn ervaringen aan het Oostfront De Tsjoengking-troepen in Birma Weer twee dooden onder de burgerbevolking Amerikanen op Trinidad Quezon in Melbourne Hoofdkwartier van den Führer, 28 Maart. Het Opper bevel der Weermacht maakt bekend In den afgeloopen nacht hebben Engelsche zeestrijd- krachten geprobeerd in de Baai van St. Nazaire te lan den. De aanvallende formaties werden door marine- en luchtdoelartillerie onder vuur genomen en leden zware verliezen* Voor zoover de tegenstander er in slaagde strijdkrach ten aan land te zetten, werden deze door het snelle in grijpen van troepen aller Weermachtsonderdeelen om singeld. Een vrij groot aantal gevangenen is in onze handen jjebleven. Tal van schepen van den vijand zijn in den grond ge boord, de rest is weggevaren op een wijze, welke veel weg had van een vlucht. Open brief van Bose aan Cripps Ontmoeting Pétain-Laval Cripps’ onderhoud met Gandhi Het Engelsche voorstel De onafhankelijkheidsliga Het proces te Riom COURANT Den was indertijd te is naar ver- van i GEALLIEERDEN BOMBAROEEREN KOEPANG meldt Ameri- werden, galen Wat bovendien nog allen vaderlandslie- t ge- Aan het Oostfront. Een bolsjewisti sche gevangene wordt weggevoerd om verhoord te worden. (Orbis-Holland-P.K Wurst) PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 1-11 m.M '^cr iedere m.M. meer tot 22 m.M. (10 rogf biijnen 32 ct. Red 0 53 per m.M Bewnsn 5 et. fr. U P W CL de stad 5 ct. Bit vooruitbet.: Ki. Adv. f meer. Pers. gevr. f 0.95. Adv. met „Br. a. h. bur. v. d bl. 1» ci m In de uitzending „Spiegel van den dag" zal dè commandant der W.A.. mr. A. J. Zondervan, Zondagavond om 19.40 uur over den zender Hilversum II over zijn er varingen aan het Oostfront spreken De ondervrager is de heer L. G. Wybrands Marcussen. De woordvoerder van het Japansche le ger m Sjanghai heeft bijzonderheden mee gedeeld omtrent sterkte en standplaats van de troepen van Tsjoengking in Birma. In totaal omvatten het 5e en 6e Tsjoeng- king-leger, onder het opperbevel van ge neraal Stillwell, 6 divisies. Het hoofdkwar tier van het 5e Chineesche leger bevindt zich in Mandalay de verdediging van Lasjio behoort tot de taak van het 6e Chi neesche leger. De oprukkende Japansche troepen zijn in het gebied van Toengoo en Mandalay in gevechtscontact met het 5e Chineesche leger. Nu de tijd van de winternevels voorbij is. kan de bevolking van Tsjoengking op nieuw Japansche luchtaanvallen verwach ten. Nu de Japansche bommenwerpers bij hun operaties tegen Tsjoengking geen reke ning meer behoeven te houden met Brit- sche en Amerikaansche eigendommen, hun- taak belangrijk vergemakkelijkt. In den nacht van Donderdag op Vrijdag vlogen weer verschillende Engelsche vlieg, tuigen boven Nederlandsch gebied De aanvallen, die van militair oogpunt beke ken volkomen zinneloos waren, hadden be halve geringe schade aan woonhuizen den dood van twee burgers tengevolge. Het in het vorige bericht bekend gemaakte aantal dooden is inmiddels van twee tot vier gestegen. De Italiaansche bladen melden uit San tiago. dat Amerikaansche land-, zee- en luchtstrijdkrachten de haven Port of Spain op Trinidad (Eng.) hebben bezet. De com- mandeerende officier is een brigade-gene- raal. middag een bespreking hebben gehad met den minister van Binnenlandsche Zaken, Pucheu. Omtrent den inhoud is niets be kend. Darlan zou zich zeer tevreden hebben uitgelaten over zijn gesprek met Laval. In welingelichte kringen te Vichy wordt opgemerkt, dat de bespreking van actuee- le vraagstukken het stadium van voorbe reiding niet te buiten is gegaan. Een avontuurlijke rit voor menech en dier. Een eenheid op tnarscb bij strenge koude. De ruige vacht van de paarden is dik met rijp bedekt. Atlantic Jiolland-P.K, Klintschji De vroegere president van de Philippij- nen, Quezon, is. naar uit Melbourne wordt gemeld, aldaar aangekomen. Een vorig bericht van Domei, volgens hetwelk Quezon overleden was, berustte dus blijkbaar op een misverstand. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 8 mnd. met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijblad" en «Letterk. Bijblad” 8.15. Fr. p. p. met Modeblad f 4.20, z Mode blad 3.95. Buitenland f 9.45. Bij postkant, tegen de geldende goedgek. abonnementsprijzen. Afz. nummers 5 ct.. fr. p. p. 10 ct man van uw positie en van uw faam met een dergelijk aanbod in den zak i- S Indië reist? T” B »V «V MUVVHU1VU Iiug ancil Vctueiidliu venden Indiërs voor het hoofd heeft at- stooten, is, dat u van plan bent in Indië met alle mogelijke partijen te onderhand delen, onverschillig, of zij werkelijke tegenwoordigers van de massa of slechts 5 organisaties zonder eenigen aanhang var. beteekenis zijn. U diende toch te weten, dat eenige van deze partijen tot dusver dnfvr R r*i UczïVia t-xzaI 444 «4 i44 ..114. j a. Het Australische communiqué aanvallen van Australische en kaansche bommenwerpers op Koepang (Ned. Timor), waarbij in de haven lig gende schepen en andere objecten zijn gebombardeerd. Het slechte zicht belette waar te nemen, of er schade is aange richt 1 Australisch vliegtuig is niet op zijn basis teruggekeerd, aldus S.P.T sche Positie in'dê" hebben N. Soebha Chandra Bose, de leider van de nationalisten in Britsch-Indië, heeft een open brief gericht aan sir Stafford Cripps, die, zooals bekend, op het ©ogen blik te New Delhi onderhandelingen voert. De tekst van Bose’s brief luidt als volgt, meldt het A.N.P. uit Tokio: ..De wereld is er van in kennis gesteld, dat u in opdracht van den Britschen minister-president en van het oorlogs- kabinët de taak op u genomen hebt naar Indië te reizen om te probeeren, Indië voor het Britscne Empire te redden. Van het standpunt van den huidigen minister president en van het oorlogskabinet be keken. is het volkomen begrijpelijk dat men u voor dit doel wil gebruiken. On begrijpelijk blijft het echter, dat u, sir Stafford Cripps, die taak hebt aanvaard U bent volkomen op de hoogte met de reactionnaire houding van het huidige Engelsche kabinet. Het feit, dat afge- vaardigden van de Labourpartij in dit kabinet zitting hebben, verandert niets aan het werkelijke karakter van dit ministerie. U bent eenige jaren geleden genood zaakt, u van de Labourpartij af te schei den. zoodat u wellicht beter dan ieder ander weet, hoe weinig vooruitstrevend die partij is, vooral wat betreft het pro bleem Indië en andere onderdrukte vol keren van het Empire De nationale re geering van mr. Ramsay MacDonald kon alüuns uiterlijk doorgaan voor een re- geering van de arbeiderspartij, doch zelfs dit kenmerk ontbreekt aan de Britsche regeering van het oogenblik. Toen u streedt voor uw eigen beginselen en overtuiging tegen de Britsche Labour partij, hadt u de bewondering van velen, met inbegrip van die van mij. U was toen in uw doelstellingen zoo anti-impe- rialistisch. dat u zelfs een pleidooi hield voor de opheffing van de monarchie, den hoeksteen van het Engelsche imperialisme. Slechte ervaringen Deze principieele houding van u is zoo radicaal veranderd, dat u een regeerings- functie onder mr. Winston Churchill hebt aangenomen Het valt moeilijk een En- gelschman te vinden, die een vijandiger houding tegen Indië aanneemt dan u Wie u dus persoonlijk kent en uw levens loop met belangstelling heeft gevolgd, moet over uw politieke houding van het oogenblik wel zeer verbaasd zijn, heer Churchill Kan men wel begrijpen Hij is een imperialist, die zich gewijd heeft aan de politiek van het brutale ge weld en hij geeft het ook heel openlijk toe WelliebtJsan men zelfs de Britsche Labourpartij begrijpen. Haar leiders zijn in werkelijkheid even imperialistisch als de conservatieven: alleen spreken zij hof felijker en verleidelijker Wij hebben met de Labourpartij in 1924 en daarna in den tijd var 1929-’31. slechte ervaringen op gedaan In beide tijdvakken moesten wij onzen tijd in Britsche gevangenissen doorbrengen, soms zelfs zonder dat er een proces aanhangig werd gemaakt. In dië zal nooit vergeten, dat in 1930-1931 er voor verant- ongeveer 100 000 de gevangenissen Het aanbod aan Indië U was indertijd steeds de scherpste criticus jegens de Labourpartij, toen ik u in het jaar 1938 te Londen ontmoette en het genoegen had kennis met u maken. Thans echter schijnt u een vol komen ander man te zijn. U wilt hier tegen wellicht te berde brengen, dat u T -1 X —.4. *11-.** zoenen. De regeering, waartoe u behoort, heeft er echter geen twijfel over laten bestaan, dat het aanbod aan Indië niet een aanbod der onafhankelijkheid, doch van den Dominion-status is, die niet eens terstond, maar pas aan het eind van den oorlog zal worden erkend U hebt zoo juist te Delhi verklaard, dat u over Indië precies zoo denkt als mr. Churchill. Voor deze openhartigheid zijn wij u dankbaar. Weet u niet, wat het Indische volk van Britsche beloften denkt? Weet u niet even goed, dat de geschiedenis dgr Engelsche heerschappij in Indië slechts een keten van geschonden verdragen en niet-ver- vulde beloften is? Aangezien u weet, dat het Indische nationale congres volledige onaJhankelijkheid verlangt, is het dan niet een beleediging voor Indië, dat een IIAAGSCHE Janson, over verklaarde, dat en Een telegrafisch overgebrachte toto van het bezoek van Koning Boris van Boelgarije aan Rijksmaarschalk Gönng op Karinhall. (Weltbild-Polygoon-Eitel Lange) Naar men van betrouwbare Fransche zijde verneemt, zou nabij Randan in de omgeving van Vichy een ontmoeting heb ben plaats gehad tusschen het hoofd van den Franschen staat, maarschalk Pétain en Pierre Laval Ofschoon dit algemeen het onderwerp van de gesprekken uitmaakte, weigerden bevoegde kringen het te be vestigen. In politieke kringen te Vichy veronderstelt men, dat het onderhoud ge wijd was aan de voorbereiding van den terugkeer van Laval in de regeering. In kringen, die in nauwe betrekking tot Laval staan, uit men de bedenking, dat de door hem na de uittreding op 13 Decem ber 1940, aan zijn terugkeer vastgeknoopte voorwaarden, welke o.a. betrekking heb ben op persoonlijke en politieke garanties van de zijde van den maarschalk, nauwe lijks gewijzigd zullen zijn, en dat een aan vaarding van deze voorwaarden door het hoofd van den staat bezwaarlijk mogelijk zal zijn. Naar in dit verband nog verklaard wordt, zou het initiatief tot het onderhoud, dat onder vier oogen zou hebben plaats gevonden, van Laval zijn uitgegaan. Naar van betrouwbare Fransche zijde wordt vernomen, zou Laval enkele uren na zijn onderhoud met maarschalk Pétain. Donderdagmiddag in de omgeving van Vichy, ook een ontmoeting hebben gehad met den plaatsvervangenden premier, ad miraal Darlan. Voorts zou Laval gister- een omstandigheid zien, die zekere mo gelijkheden openlaat Dr. Schnee, oud-gouvemeur van Duitsch Oost-Afrika, een der voortref felijkste koloniale deskundigen over wie Duitschland beschikt, heeft twee weken geleden als president van de „Deutsche Weltwirtschaftliche Gesellschaft” een belangwekkende voordracht gehouden over „Oost-Azië en de Stille Oceaan in de wereldpolitiek en de wereld-econo- mie”. Dr. Schnee heeft meermalen Neder- landsch-Indië bezocht; het had, ver klaarde hij in zijn voordracht, steeds een geweldigen indruk op hem gemaakt. De Nederlanders, zoo zei hij, hebben deze kolonie goed beheerd. Met name hebben zij ontzettend veel voor de volksgezondheid gedaan. Hij noemde Nederlandsch-Indië ’t belangrijkste ko loniale gebied ter wereld. Dank zij een wijze onzijdigheidspolitiek wist Neder land zich vroeger steeds buiten de we reldconflicten te houden, zoo vervolgde hij, maar thans heeft Japan Insulinde veroverd en het zal daardoor misschien de eerste koloniale mogendheid ter we reld worden- Het is alsof Engeland en Amerika het opdringen van Japan in Zuidelijke richting hebben uitgelokt. Dr. Schnee sprak tenslotte de verwachting uit, dat na den oorlog de Europeesch- Oost-Aziatische handel in omvang be langrijk zal toenemen tot het welzijn van Oost-Azië en Groot-Europa beiden. Dr. Schnee heeft de onwankelbaarheid der blanke wereldheerschappij niet er kend noch verworpen; hij heeft ook niet de vraag beantwoord of deze wereld heerschappij voor het Westen een pri maire levensvoorwaarde beteekent. In derdaad zijn deze problemen, op een oogenblik, dat een deel van West- Europa heeft gemeend met het commu nistische Rusland te moeten samenwer ken, niet rijp voor een vruchtdragende beschouwing. Wel ziet dr. Schnee een nauwe economische wisselwerking tus schen de Groot-Aziatische levensruimte onder leiding van Japan en die van Groot-Europa onder de leiding van het Duitsche Rijk - Het blanke ras vervulde een histori sche roeping, gegrondvest op zijn geeste lijke en technische superioriteit. Inner lijke zwakte heeft twijfel aan deze supe rioriteit doen ontstaan. Daarom heeft Japan de Westersche heerschappij in Oost-Azië overgenomen. In hoeverre het de historische roeping en de oude rech ten van het Westen daarbij zal erken nen, moet de tijd leeren. De verklarin gen der leidende Japansche autoriteiten ten deze geven geen aanleiding tot pes simisme. Het leven gaat voort, ook na den slag. Het Nederlandsche volk, zijn energie op voerend in het belang van het nieuwe Europa, kan tevens den blik gericht blijven houden op het Aziatische we relddeel, waar het eeuwen lang een rol van beteekenis vervulde. niet de zuiverste huichelarij? Indië heef» geen vijanden buiten zijn grenzen. De eenige vijand van Indië is het Britsche imperialisme en de eenige aanval waar tegen Indië moet optreden, is de eeuwige aanval van het Britsche imperialisme, De Britsche regeering heeft Indië tegen zijn wil tot oorlogvoerende mogendheid verklaard en heeft sindsdien de krachten van Indië met geweld voor Engeland s oorlogsdoeleinden uitgebuit. Het was de zelfde regeering, die de burgers van Duitschland, Italië en Japan na het begin van den oorlog interneerde of gevangen zette. Desondanks weten de landen van het driemogendhedenpact en het Indische volk, dat zij met elkaar geen oorlog voeren. Daarom hebben ook de landen van het driemogendhedenpact geen burgers van Indië geïnterneerd of opgesloten. De lan den van het driemogendhedenpact koeste ren voor het Indische volk en zijn streven naar vrijheid, slechts sympathie en begrip. Ik ben er van overtuigd, dat, wanneer Indië niet aan dezen oorlog van Enge land deelneemt, er ook niet de gering ste mogelijkheid voor een aanval op Indië door een der landen van het driemogendhedenpact bestaat. En wan neer u ook maar de minste sympathie voor het Indische volk koestert en het de verschrikkingen van de moderne oorlogvoering wilt besparen, dan zou ik u willen verzoeken er voor te zor gen, dat Engeland’s militaire basis van Indië verwijderd wordt en dat het ge bruik van mijn land voor uw imperia- listischen oorlog ophoudt. In dit verband moet ik u er aan herin neren, dat de Britsche regeering sinds 2 jaren bewust er naar streeft, andere staten tot deelneming aan den oorlog te bewegen. Deze staten hebben Engeland’s veldslagen gevoerd, maar telkens zijn zij verraden en in hun ongeluk alleen gelaten. Sedert korten tijd heeft ook de Engelsche regee ring de politiek van de „verschroeide aar de” aanvaard. Ik heb er niets op tegen, wanneer deze politiek op Engeland wordt toegepast. Met beslistheid moet ik mij er echter tegen verzetten, dat een dergelijke politiek in Indië zal worden gevoerd. Im mers, alleen het arme Indische volk zal te lijden hebben, wanneer zijn‘steden en dorpen door het vluchtende Britsche leger worden aangestoken. Japan en India De minister-president van Japan heeft bij twee gelegenheden duidelijk en ondubbel zinnig tot uiting gebracht, dat zijn regee ring een vaste politiek voert van een onaf hankelijk Indië. Mag ik u en uw regee ring verzoeken, de formuleering van de Japansche regeering. n.I. „Indië voor do Indiërs” zonder bijgedachten te aanvaar den en onmiddellijk uit te voeren? Dat wil zeggen, dat de laatste Engelschman ter stond uit Indië vertrekt. Zulks zou de eenige geldige maatstaf voor uw oprecht heid zijn. Staat u mij toe, u openhartig te zeggen, dat de dag voorbij is waarop men het In dische volk kon overbluffen en bedriegen. Het Indische volk weet nauwkeurig, dat deze oorlog een geweldige poging is om den ouden stand van zaken omver te gooien, en dat deze oorlog het Indische volk de beste gelegenheid biedt zijn sinda jaren nagejaagde doeleinden te verwezen- 1 1 - L.*a T—-3 J .1—11— lU ———21 1— 1 pen deze vrijheid te veroveren, zal van Indië de vriend en bondgenoot zijn. In ieder geval heeft Indië het vaste voorne men gemaakt zich zijn vrijheid met alle middelen te veroveren. Het Indische volk weet thans, dat de zwarte nacht der sla vernij voorbij is en dat de schemering der vrijheid is aangebroken.” De Britsche berichtendienst meldt uit New Delhi, dat het onderhoud tusschen Engeland' ën indië 'met' elkaar'wiltver” Gandhi en Cripps twee uur en tien minu ten heeft geduurd. Gandhi weigerde later zich over het besprokene uit te laten, daar hij, naar hij zeide. zich verbonden had te zwijgen. Cripps zal vandaag de Indische leiders Dzjinna, Azad, Radsja, Golopatsjar, Sa pro en Dzjajakar ontvangen. Met Nehroe heeft hij morgen een ontmoeting. Boven dien zal hij met enkele Indische commu- nisten confereeren. Naar Ceylon gaat hij niet. Voorts maakte Cripps bekend, dat de tekst der Britsche voorstellen Maan dagochtend wordt gepubliceerd. Uit welingelichte kringen in New Delhi wordt bekend, zoo meldt .Aftonbladet”, dat het Engelsche voorstel de volgende punten omvatIndië krijgt zoo spoedig mogelijk na den oorlog status van Dominion, i den Indischen eisch eener constitueerende de grondwet voor Indië al»*Dominion zaï Rens hetwelk de geheele machfin"Indië zal worden overgedragen, wordt eens door Cripps aanvaard,. leden van den raad zullen, als tot dusver. <*-- dragen. De onderkoning zal de besluiten van C ren, terwijl de uitvoerende raad’het ka rakter eener nationale regeering zal dragen. De secretaris-generaal van de Britsch- Indische onafhankelijkheidsliga te Bang kok (Thailand) heeft tijdens een verkla ring aan de pers er op gewezen, dat zich tot nu toe meer dan 100 000 Britsch- Indiers in Malakka bij de liga hebben aangesloten. Bij het uitbreken van den oor. °**n den stillen Oceaan zond de liga vrijwilligers naar het schiereiland Ma lakka, waar zij met het Japansche leger nauw samenwerkten De onafhandelijk- heidsllga nam opk deel aan de vorming van een vrij Indisch leger op Malakka Den 9en Maart had te Singapore een bijeenkomst van Britsch-Indiërs plaats onder auspiciën van de liga Tijdens deze bijeenkomst werd voorgesteld Soebhas Chandra Bose tot oppersten leider van de Britsch-Indische cnafhankelijkheids- liga en van het vrije Indische leger en den leider van de Britsch-Indische onaf. Japan. Rasj r Ui - Eenige weken zijn verloopen, sedert de groote slag voor het Nederlandsche volk is gevallen, waarbij het zijn schoone en kostbare Rijk van Insulinde verloren zag gaan, sedert de Nederland sche driekleur in zijn Aziatische gewes ten werd vervangen door de vlag van de Rijzende Zon. Nog is de verontwaar diging niet geweken uit de harten van hen, die beseffen aan welke grove fou ten en nalatigheden dit smartelijke verlies te wijten is, nog heerscht droef heid in vele honderden Nederlandsche gezinnen, nog leeft de angstige spanning bij talloos velen voort, die wachten en wachten op nadere berichten over het lot van dierbare verwanten, die in den ongelijken strijd verwikkeld werden. Het leven gaat voort, hier en overzee, ook na dezen, wellicht zwaarsten van alle slagen, waardoor ons volk in deze ramp zalige tijden werd getroffen. Langzamer hand begint men zich te realiseeren den geweldigen omvang van het geleden ver lies, begint men begrip te krijgen voor de nieuwe positie, waarin Nederland, eenmaal de tweede Koloniale Mogend- heid der wereld, op dit oogenblik is geraakt, begint men ook te beseffen, wat er moet worden gedaan om zich te kunnen verheffen uit dezen poel van ellende. Men zit niet bij de pakken neer en het nationale leven is, zelfs nu. niet uitzichtloos. Het leven gaat voort. Rust en orde keeren op Java terug onder het bestuur der Nederl. Indische - autoriteiten, seinde Domei enkele dagen geleden uit Batavia. Het verkeer begint weer normaal te functionneeren De treindienst BataviaBuitenzorg werd hervat. Er heeft een conferentie plaats gehad van ambtenaren van het Bin- nenlandsch Bestuur, waarna dezen de behoeften en wenschen der inheem- sche bevolking aan de Japansche auto riteiten hebben voorgelegd. Ook Bali heeft niet veel van den oorlog te lijden gehad. De wegen zijn hersteld en de autobussen rijden weer. Het leven gaat voort. De storm heeft uitgewoed. Japan heeft duidelijk zijn bedoelingen uiteengezet ten aanzien van de Oost-Azlatische levensruimte en de zëer jeugdige Sultan van Djokja, die vier jaar geleden nog student in Leiden was, heeft, zooals men een dezer dagen heeft kunnen lezen, in een voorzichtig gesteld vraaggesprek erop gewezen, dat Zijn volk geen politieke belangen heeft, maar graag zijn beste krachten wil ge ven voor de gemeenschappelijke jvel- vaart der Oost-Aziatische volkeren. Het leven gaat voort en „het moeder land” tracht zich voorloopig te schikken in de wel zeer pijnlijke rol van machte loos toeschouwer. Het zal nog wel eeni gen tijd duren vóór het er aan gewend is geraakt, dat het leven daar voortgaat, terwijl dat wat dit leven heeft bezield, gestuwd en tot bewonderenswaardige hoogten heeft opgevoerd, met één slag door noodlottige dwalingen en door het geweld der wapenen volkomen is uitge schakeld. De geweldige successen van Japan dragen allerminst een incidenteel karak ter Wie de ontwikkeling van Japan kent van het oogenblik af. dat het Wes ten nog meende als voogd van Japan te kunnen optreden, zal moeten toegeven, dat zij niemand behoeven te verbazen. Een zeer belangrijke politieke gebeur tenis was het verbond door Engeland, toentertijd de vertegenwoordiger bij uit nemendheid van het blanke ras, met Ja pan in 1902 gesloten. Dit verbond deed Japan in de oogen der Oosterlingen ge weldig in aanzien stijgen: de eerste na- deelige gevolgen voor het prestige van het blanke ras konden toen reeds wor den vastgesteld. Drie jaar later was de moreele uitwerking in het Oosten van Japan’s overwinning op Rusland, dat toen als een der machtigste blanke mo gendheden gold, zoo mogelijk nog groo- ter. De Japansche industrie breidde zich ontzaglijk uit en zij bracht de Wester sche industrie een slag toe, dien zij niet meer te boven zou komen. Na den wereldoorlog, toen Europa machteloos was, ontwikkelde Japan zich, ook door gebiedsuitbreidingen, tot een groot en machtig rijk, in staat de Westersche we reldheerschappij in het Verre Oosten te vernietigen of over te nemen. Het Wes ten, verdeeld en verscheurd en door een zekere mate van vermeende over-be- schaafdheid innerlijk verzwakt, begon te twijfelen aan eigen superioriteit; het Oosten erkende de superioriteit van het Westen nauwelijks meer. Het Wes ten kraakte, Japan groeide. Het Wes ten, door Engeland op dwaalwegen ge leid, wilde deze realiteit niet onderken nen, ofschoon in ons land meermalen stemmen zijn opgegaan, die wezen op Engeland’s gevaarlijke politiek. Zooals de zaken thans staan, mag men aan nemen, dat Japan niet beoogt de Westersche wereldheerschappij in het Oosten te vernietigen, maar om haar Over te nemen. Uit hetgeen de Japan- staatslieden over Japan’s leidende Oost-Aziatische levens- verklaard, blijkt deze op- --u den slag, terwijl het Wort<aat, moet Nederland hierin een Labourregeering woordelijk was, dat mannen en vrouwen ingingèn dat in het geheele land onge wapende mannen en vrouwen met gum- mistokken enz werden mishandeld, da», lijken Wie het Indische volk thans wil hel- zooals in Pesjawar. op ongewapende menschenmenigten werd geschoten, dat huizen verbrand en vrouwen geschoffeerd zooals in de dorpen van Ben- Heden: v. 8.05 a. nam. tot 7.24 a. o.m. Morgen: o. 8.07 a. nam. tot 7.22 u. v.m. Maan; 28 Mrt. onder 5.35 v.m-, op 3.24 n.m.; 29 Mrt. onder 6.08 v.m., op 4.32 n.m.; 30 Mrt. onder 6.35 v.m., op 6.45 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 Tijdens de zitting van het gerechtshof te Riom werd gisteren generaal Etche- beri Rigaray gehoord die van 1939/40 het bevel heeft gevoerd over het vijfde artilleriekorps. Hij verklaarde, dat zijn divisie in September 1939 niet in staat was geweest den strijd tegen den vijand met goede uitwerking aan te binden. Daarentegen beweerde de beklaagde Da- ladier. dat de organisatie van het Fran sche leger precies even goed was ge weest als die van het Duitsche De volgende getuige, kolonel die het bevel heeft gevoerd ever een onderdivisiegroep. verklaarde, dat de reserve-officieren en onderofficieren slechts onvoldoende bekend waren met de leiding en het gebruik van moderne wapens. Ook kleeding en opleidingsmate- riaal voor de reservisten was oualitatief en quantitatief onvoldoende geweest. Op het oogenblik. dat de Duitschers te Cler mont Ferrand aankwamen, was hij ervan in kennis gesteld, dat zich in de omge ving nog groote hoeveelheden machinege weren bevonden, terwijl hij er tijdens den gcheelen duur der operaties geen had ontvangen door de Britsche politici uitsluitend tegen het congres zijn uitgespeeld om den in vloed en de beteekenis van dit congres neer te halen? Even verbazingwekkend is het, wanneer u den vorsten wilt verzekeren, dat zij van de komende wijzigingen niets te vreezen zullen hebben. Dit punt van uw programma is ook reeds door den onder koning, lord Linlithgow, toen hij uw aan komst verbeidde, ter sprake gebracht Voor den objectieven toeschouwer schijnt derhalve uw missie van denzelfden aard te zijn als de reeds historisch gewor den practijk van bedrog en dubbelzinnig heid, die Britsche politici in het verleden hebben beoefend. Sedert het begin van de zen oorlog hebben Britsche politici luide en verstaanbaar gesproken over vrijheid en democratie. Ook hebben zij slapelooze nachten doorgebracht over het lot van de Indische minderheden. Het vraagstuk der minderheden is geen specifiek Indisch vraagstuk, het is overal ter wereld te vin den. Wanneer Britsche politici werkelijk in de democratie gelooven, waarom passen T het d.cmocratische recept niet on. Indië toe en lossen daardoor het Indisch? probleem op? Britsche politici en de Brlt- 5* PFPPawnda-machinc hebben ons se- dert 1939 voortdurend gepredikt, dat de cn thanï hank«^^eidsbewèg7rii’'Tn‘‘‘Japan ‘r tot ‘m Telefoon 116300 (zeven llinen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstraat 319 Tel. 550310: Filialen: Rijswijk. Kantoorboekhandel Leeuwen- daal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg. Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038: N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. B v. Seters R., Theresiastraat 108a, Tel. 772444 Boekhandel F. D. Couvée, van Hoytemastraat 66, Tel. 721187. den volledigen Cripps aanvaardt tot bijeenroeping vergadering, die uitwerken. Het voorstel van Saproe, vol gens hetwelk de geheele macht in Indië aan de leden van den uitvoerenden raad zal worden overgedragen, wordt even eens door Cripps aanvaard, doch de leden van den raad zullen, als tot dusver, de verantwoordelijkheid jegens de Kroon -1 nonnalitar de raadsleden goedkeu- de besluiten

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1