DE ENGELSCHE LANDINGSPOGING No. 18144. 1942. DE VOORSTELLEN AAN BRITSCH-INDIE Duitsche politie vervaardigde in vrijen tijd speelgoed Maandag 30 Maart. VERDUISTEREN v. 8.09 aar nam. tol 7.19 aar v.m. Maan: 30 Mrt. onder 6.35 v.m., op 5.^5 n.m.; 31 Mrt. onder 7.01 v.m., op 7.02 n.m, Naotrtdlenat DOKTERS: Tuaeohen I 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 11305s Ziekenfond» leden de Volharding no. 116364; zg. StadapatlOnten no. <9 op van Borneo Capitulatie Nederlanders NIEUWE DU1KBOOT- SUCCESSEN Zetelverplaatsing Indische ondernemingen Bekendmaking BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Het relaas van een ooggetuige voor Duitsch Weennachtbericht Koetatjane (Sumatra) bezet Italiaansch Weermachtbericht winkels Dominion-status onmiddellijk wapenstilstand 16 Koopvaarders tot zinken gebracht Levensmiddelenkaarten Rijksduitschers Verlenging geldigheidsduur zeepbonnen Duizenden stuks zullen worden tentoongesteld en uitgedeeld na den Commissaris van de Provincie Zuid-Holland Algeheele openstelling van Radiorede van koning George Cultuurondernemingen zijn niet tot verplaatsing overgegaan Jhr. mr. H. A. VAN KARNEBEEK f Japansche duikbooten in Indischen Oceaan COURANT Oud-minister van Buitenlandsche Zaken Engel- Een fotografische opname tijdens het gereed maken van het speelgoed. Polygoon-MeyetJ Hevige Sovjet-aanvallen mislukt zorg voor Zij verdient hiervoor de 100 .«■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■•■■■■«■■■a PRIJS DEZER COURANT: Voor s-Gravenhage bij voorüitbet per 3 mnd met „Kikeriki”. ..De Nieuwste Mode”. ..KoL Bijblad" en „Letterk Bijblad” 3.15. Fr. p p. met Modeblad f «.20. z Mode blad 3.95. Buitenland 9.45. Bil postkant, tegen de geldende goedgek. abonnementsprijzen. Afz. nummers 5 et., fr p. p. 10 ct. bestookten militaire Moskou. Stolze hierover van zijn en en 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Aan alle Rijksduitschers, die hun stam kaarten van het distributiekantoor der N.S.V., Sophialaan IA te Den Haag, ontvangen, zullen in de periode van 2 tot 15 April na de inlevering van de oude stamkaarten en inlegvellen, door bovengenoemd bureau nieuwe levens middelenkaarten worden uitgereikt De juiste datum is op de laatste uitgereikte levensmiddelenkaart aangegeven. WEDSTRIJD ONDER MOTTO „DAG VOOR HET KIND” In het kort maakten wij er reeds mel ding van, dat de in ons land gelegerde nestelen. Maar toen scheen ook de hel los HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 29 Maart. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In den strijd tegen de Britscbe en Ameril-aansche ravitailleeringsscheep- vaart hebben Duitsche duikbooten nieuwe groote successen behaald. ZIJ hebben in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan en voor de Ame- rikaansche kust 16 vijandelijke koop vaardijschepen met een gezamenlljken inhoud van 110.600 brt., waaronder 8 groote tankschepen met een inhoud van 73.900 brt., tot zinken gebracht. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—11 m.M (5 reg.) f 2 20. iedere m M. meer tot 22 m.M. (10 reg.) f 0.27. Elke m.M. meer 33 ct. Reel, 0.59 per m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. Ine binnen de stad 5 ct Bij vooruitbet.: KI. Adv. f 1.14Dienstaanb 75 ct Pers. gevr. f 0.95. Adv met „Br a. h. bur. v. d. bl." 10 ct meer. Burgemeeiter van s-Gravenhage Als opvolger van baron Sweerts de Landas Wyborgh, werd jhr. van Karne beek in 1911 geroepen tot het ambt van burgemeester van 's-Gravenhage. Hij werd toen gehouden voor een man van liberale beginselen, hoewel hij zich nimmer in het openbaar heeft uitgelaten over zijn rich ting op politiek gebied Zich zelf heeft hij wel eens gematigd onverschillig1' ge noemd verklaring van Cripps Cripps heeft Zaterdag op de persconfe rentie aan de journalisten een copie van de voorstellen van het Engelsche oorlogs- kabinet overhandigd en verklaard, dat het document den vorm van een verklaring Van de regeering van zijne majesteit heeft over de toekomst van Indië. Men kan zich moeilijk voorstellen, zoo zeide Cripps, dat er een belangrijker kwestie Te zijnen huize is gistermiddag alhier in den ouderdom van 67 jaar, over leden de Commissaris der provincie, minister van Staat, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. De teraardebestelling is vast gesteld op a.s. Woensdag, half twee, op de oegraafplaat; Oud Eik en Duinen. Jhr. Herman Adriaan van Karnebeek werd 21 Augustus 1874 hier ter stede ge boren als zoon van den minister van Staat, jhr mr A. P. C. van Karnebeek. Hier doorliep hij het gymnasium, waar na hij studeerde aan de Utrechtsche uni- vereiteit. Hij promoveerde in 1900 ,,met lof” tot doctor in de rechts- en staats wetenschappen op een proefschrift, geti teld De Costa Rica Packet arbitrage. Tijdens de lustrumfeesten in 1896 was nij rector van het Utrechtsch Studentencorps, bij welke functie reeds zijn groote wel sprekendheid opviel. Na zijn promotie bleef hij zich toeleggen op de studie van het volkenrecht en versdienen van zijn hand in dagbladen en tijdschriften her haaldelijk verhandelingen. In 1902 trad hij in dienst van het Rijk als adjunct- commies bij het departement van Kolo niën. Hij maakte snelle promotie, zoodat hij reeds in 1911 als referendaris aan dat departement werkzaam was. Ln 1907 wees i de regeering hem aan om deel uit te ma- ken van de Nederlandsche delegatie ter Tweede Vredesconferentie, in welke hoe danigheid hij zich o.a. door het uitbren gen van een rapport over de wetten en gebruiken van den oorlog ter zee en door zijn levendige en invloedrijke deelneming aan de beraadslagingen over de verande ring van handelsvaartuigen in oorlogs schepen onderscheidde. In 1908 werd de heer van Karnebeek chef der afdeelingen justitie, onderwijs, eeredienst en nijver heid van het departement van Koloniën. Zijn werkzaamheden als ambtenaar ver dienden den hoogsten lof. Zijn juridische en diplomatieke bekwaamheden waren trouwens reeds uitgekomen o.a. bij de moeilijkheden, die de regeering ondervond bij den JapanschRussischen oorlog in 1904 HAVELOCK EN STEWART SOUND BEZET De Japansche troepen hebben, naar Do mei meldt, tijdens de voortzetting van de zuiveringsacties op de Andamanen op 25 Maar de eilanden Havelock en Stewart Sound bezet. Tijdens deze operaties wer den 23 Britsche officieren en 300 Indische soldaten gevangen genomen. Telefoon 116300 (zeven Hlnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 BijkantoorSchevenlngen. Keizerstraat 319 Tel. 550310 Filialen Rijswllk, Kantoorboekhandel Leeuwen deel. Oranlelaan 3, Tel. 119461 Voorburg Boekhandel H. E. G. Ruys. Heerenstraat 124. Tel. 778036 N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning. Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263: Boekhandel J. B. v. Seters |r„ Theresiastraat 108a. Tel. 772444 Boekhandel F. D. Couvée, van Hoytemastraat 66, Tel. 721187. HAAGSCHE In vertraagd ontvaingen berichten van het front wordt gemeld, dat 1324 man Nederlandsche troepen, onder wie 275 of ficieren, die de Nederlandsche bevelen tot staking der vijandelijkheden niet hadden opgevolgd en in de omgeving van Sa mar inda op Borneo verzet boden, zich op 20 Maart onvoorwaardelijk hebben over gegeven. Zij werden terstond ontwapend Japansche mariniers, die de omgeving van Samarinda zuiverden, namen een sterke vijamdelijke formatie gevangen Bij deze gevechten maakten de Japanners 70 voertuigen, 6 luchtdoelkanonnen, 6 mor tieren en ongeveer 1500 geweren buit. Buitendien hebben Japansche troepen 26 Maart in Noord-Sumatra Koetatjane, een belangrijke sleutelpositie in het ge bergte. 110 km. ten Westen van Medan, bezet. De vluchtende tegenstander verloor o.a. 4 stukken luchtdoelgeschut en 100 automobielen gaan vervaardigen. winkels kregen daardoor een zelfs raakten in vele gevallen de raden uitgeput. De Duitsche politie heeft er gedragen, dat er in de harten van duizen den kinderen met de Paschen toch vreugde zal kunnen zijn. Zij verdient hiervoor hulde en dank De Engelsche koning heeft Zaterdag avond een radiorede gehouden, waarin hij betoogde, dat Groot-Brittannië, sedert hij de vorige maal gesproken had, harde en zorgvolle tijden heeft doorgemaakt en dat de voor Engeland liggende weg steil en steenachtig is. Onze harten, zoo verklaar de de koning, gaan uit naar onze vrien den in Australië, Nieuw-Zeeland, Indië en “lrnw, in dit uur van hun beproeving. W1J zullen hun eiken steun verleenen, *aartoe wij in staat zijn, en het verheugt te vernemen, dat sterke Amerikaan- strijdkrachten reeds aan hun zijde A®‘hng hebben genomen. Onder den druk deze tragische gebeurtenissen, zoo zei de koning, onder zinspeling op de Uit New York wordt aldus Europa- press gemeld, dat de meeste Neder- landsch-Indische cultuurondernemingen geen gebruik hebben gemaakt van de mogelijkheid tot zetelverplaatsing van Ne- derlandsch-Indië naar Engeland, de Ver- eenigde Staten of Curacao. Zoowel de rubberondernemingen als de tabaksonder- neiningen hebben haar zetel op Sumatra of Java behouden en hebben de produc tie reeds zooveel mogelijk hervat. Een andere positie nemen echter de Neder landsche en Nederlandsch-Indische stoom vaartmaatschappijen in, alsmede de Ned. Indische luchtvaartmaatschappij, welke maatschappijen alle hun zetels naar Wil- lemstad hebben overgeplaatst. Ook de Ned. Indische verzekeringsmaatschappijen hebben voor het grootste gedeelte haar domicilie naar Willemstad verplaatst. De directie van de Billiton-maatschappij 1 heeft haar wijdvertakte belangen in Ned. Indië practisch opgegeven en verplaatste I den zetel der maatschappij naar Parama- I ribo in Ned. Guyana. Hier heeft het Bil- 5 liton-concern uitgebreide bauxietinteres- sen. Van de zijde der Vereenigde Staten heeft men de geheele productie der West- Indische bauxietondernemingen bij con tract opgekocht. Ook het Philips-concern i heeft den zetel van Ned Indië naar Cura cao overgeplaatst. Tobroek en Malta weer gebombardeerd I ROME, 30 Maart. (Stefani). Het Ita- haansche Weermachtbericht no 667 luidt als volgt: Aan het front in Cyrenaica levendige activiteit van verkenningstroepen. Tijdens luchtgevechten tusschen groote formaties vliegtuigen hebben Duitsche jagers zon der eigen verliezen 4 Curtissvliegtuigen omlaag geschoten. De haveninstallaties van Tobroek en die van de bases op Malta werden wederom door formaties van de Duitsche lucht macht hevig gebombardeerd. Aanzienlijke vernielingen en uitgestrekte branden wa ren het gevolg van deze hevige aanval len. d®rlagen van Engeland en de Vereenigde op oorlogstooneel van den Stil- Oceaan en Azië, heeft on» hart vele beproevingen moeten doorstaan. „,Vervol«en‘ riep de koning de Engel- senen op, hun uiterste best te doen en gaf nij als zijn meening te kennen, dat het ongeluk van den laatsten tijd de Engel- senen tot nog grootere inspanningen zou aansporen. Haagsche tentoonstelling In den Dierentuin De Haagsche speelgoedtentoonrtelling zal van 1 April af in den Dierentuin worden gehouden. Om 4 uur n.m. wordt zij offi ciéél geopend en zal daarna voor eeri ieder gratis te bezichtigen zijn. Het is welhaast overbodig hier nog een krachtige opwekking tot een bezoek aan deze zoo bijzondere expositie te doen hoo. ren. Zeker zal de Haagsche burgerij in groote mate van haar belangstelling doen blijken. Een PK.-man, die de Engelsche aan- valspoging op St. Nazaire heeft meege- maakt, verhaalt onder meer „Onder bescherming van de duisternis naderden Zaterdagochtend vroeg, in weer wil van ons afweervuur, Engelsche vaar tuigen, waaronder motorkanonneerbooten en een torpedojager, de kust. In rubber- booten bereikten verscheidene afdeelingen Schotten den wal. Zonder gerucht te ma ken zij dragen daartoe speciaal schoei sel bezetten zij wallekant, pieren en, kaden. Zij slaagden er inderdaad in, zich op eenige plaatsen in het havengebied te - - ---3 te breken. In het licht van de Duitsche zoeklichten was de vijand spoedig ontdekt en het afweervuur sloeg de eerste gaten in de Engelsche scheepsmacht. Na korten tijd stonden reeds verscheidene gunboats vaartuigen met 2 kleine kanonnen, in brand. Een torpedojager trachtte te ont komen, doch ramde zich vast. Binnen en kele minuten was hij vernield door wel gerichte schoten van een in de nabijheid j liggend schip. Op enkele plaatsen boden de Engel- schen een verbitterden tegenstand tegen De Britsche berichtendienst meldt uit New-Delhi, dat Cripps de Britsche voor stellen aan Indië heeft gepubliceerd. In deze voorstellen staat, dat onmiddellijk „na het staken der vijandelijkheden” door een gekozen lichaam een grondwet zal worden uitgewerkt om een niet we Indi sche unie met den status van een vrij Dominion- te verkrijgen Het doel der voorstellen is. dat de nieuwe Indische unie „een Dominion zal vormen, dat met het Vereenigde koninkrijk en de andere Dominions, door den gemeenschappelijken plicht der onderdanen jegens de Kroon verbonden, in ieder opzicht gelijk waardig is en op geen enkele wijze met betrek king tot de binnen- en buitenlandsche politiek ondergeschikt is”. Engeland zal onmiddellijk een grondwet aannemen, die dusdanig is opgesteld, dat iedere provin cie van Britsch-Indië, welke niet bereid is de nieuwe grondwet te aanvaarden, haar tegenwoordigen grond wettigen toe stand behoudt. Deze grondwet is afhan kelijk van de onderteekening van een verdrag tusschen Engeland en het wet gevende lichaam ter bescherming van de minderheden door ras of godsdienst. Het wetgevende lichaam zal na de nieuwe verkiezingen „na den oorlog”, volgens het stelsel van het evenredige kiesrecht door een kiescollege, dat bestaat uit alle leden van het Lagerhuis der provinciale parlementen gekozen worden. De Indische staten zullen aangespoord worden, hun vertegenwoordigers overeenkomstig de totale bevolking van de afzonderlijke staten te benoemen. Engeland noodigt de Indiërs tot een onmiddellijke deelneming uit aan de adviseerende lichamen van Indië, van de Commonwealth en van de vereenigde naties. Volgens een ander bericht van den Britschen berichtendienst uit New-Delhi heeft Cripps aangeduid, dat alle provin cies verplicht zijn aan de vrekiezing voor een wetgevend lichaam ceel te nemen Zoodra de grondwet geregeld is, zullen alle kwesties aan Indië overgedragen worden. Indien enkele provincies beslui ten deze grondwet niet te aanvaarden, dan worden zij hieraan niet gehouden. Het zal hun vrijstaan een bijzondere unie te vormen Cripps houdt echter alleen rekening met de mogelijkheid, dat pro vincies, die aan elkaar grenzen, een bij zondere unie zullen vormen De Duitsche jeugd spreekt reeds van „Onkel Schupo". Vol vertrouwen gaat het kind bij onze Oostelijke buren naar den man in uniform, die misschien wel een» een tikje barsch kan kijken, doch in we» zen de vriendelijkheid in eigen persoon is. En zoo moet het ook hier worden. Van haar kant laat de Duitsche politie niet» onbeproefd om tot deze vertrouwelijkheid te geraken, De Paaschverrassing. waar over wij in den aanvang spraken, zal dan ook een surprise voor de jeugd zijn. Voor behoeftige jeugd De uren na hun dienst hebben de po litiemannen besteed voor het maken van speelgoed. Dit nu wordt in Arnhem, den Haag, Amsterdam, Tilburg en Rotterdam drie dagen lang tentoongesteld. Daarna zal het en dat is de verrassing ver deeld worden onder de behoeftige Hol- landsche- en Duitsche jeugd in diverse gemeenten in ons land. Wij zijn in de gelegenheid geweest bet speelgoed, dat door de hier ter stede ge legerde Duitsche politiemannen is ge maakt. in oogenschouw te nemen Het is verbluffend, wat hier werd gepresteerd! Aan lange tafels zaten de mannen ge schaard: in plaats van de uniform droegen velen een eenvoudiger plunje. Waar wij ia de ..huiskamers’’ (want zoo deden de dag verblijven der mannen aan), kwamen, klonk het lied van den arbeid, leder had een bepaalde taak in bet tot stand komen van het geheel Zoo groeide het speel goed min of meer aan den loopenden band. Keurige staaltjes huisvlijt Er zijn stukken onder, welke wat om gang en uitvoering betreft, ware kunst, stukken zijn Men dient te bedenken zoo verzekerde men ons dat de makers zou kunnen bestaan dan deze, een kwes tie, waarvan de toekomst, het geluk en de vrijheid van 350 millioen menschen kunnen afhangen. Op een desbetreffende vraag verklaar de Cripps, dat in het verdrag, dat door de Britsche regeering en het wetgevende lichaam zal worden onderteekend, geen voorwaarde is opgenomen met betrekking tot de bescherming van de schriftelijk vastgelegde rechten van de Engelschen in Indië Op de vraag, of de Indische unie de macht zal hebben om onteigeningsmaat- regelen toe te passen, antwoordde Cripps, dat de Indische unie de vrijheid zal heb ben om alle maatregelen te nemen, die binnen het bereik van een souvereinen staat liggen Een volksstemming In antwoord op vragen naar de metho de, op grond waarvan bepaald moet wor den of een provincie de grondwet aan vaardt of niet, zeide Cripps, dat in ieder geval, waar het resultaat niet ondubbel zinnig vaststaat, op voorstel van de ge heele provincie voor de volwassen leden van de bevolking een volksstemming zal worden gehouden. Cnpps verklaarde nog, dat Engeland in de laatste 10 jaar de ervaring heeft op gedaan, dat de Indiërs de vraagstukken nog niet opgelost of een gemeenschappe lijk plan opgesteld hadden om aan Indië i een eigen regeering te geven. Toen cri- tiek werd geleverd op de Britsche bedoe lingen en verplichtingen stoof Cripps, naar de Engelsche berichtendienst verder meldt, op en verklaarde dat hij welis waar een lankmoedigen aard had, doch dat er grenzen zijn. Wanneer men ge looft nadeebge uitlatingen aan het adres van het Britsche volk of van de Britsche regeering te kunnen lanceeren. dan sluit ik eenvoudig de conferentie, zeide hij. Op een vraag over Australië verklaar de Cripps, dat deze geheele kwestie on der contróle stond van de Ver Staten. Onderhoud van Cripps met Gandhi Naar Reuter uit New-Delhi meldt, heeft Cripps gisteren met Gandhi een onder houd gehad van ongeveer een half uur Aanval op convooi voor Moermansk UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 30 Maart. (D N B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend In het Donetzgebied werden Oostelijk van Charkof hevige aanvallen van den vijand in verbitterde gevechten afge slagen en daarbij 9 nantserwagens ver nietigd. Ook aan de overige deelen van het Oostelijke front mislukten alle vijande lijke aanvallen, welke plaats hadden bij opnieuw ingetreden vorst. De vijand leed in de felle gevechten, welke hierbij ge voerd werden, zware verliezen. Artillerie van het leger beschoot belangrijke mili taire doelen te Leningrad en kroonstad met goede uitwerking. Er werden ont ploffingen en aanhoudende branden waar genomen. Finsche luchtstrijdkrachten vernietig den aan het Karelische front op 28 Maart verscheidene vijandelijke colonnes en schoten in luchtgevechten 27 Sovjet- vliegtuigen omlaag. In den afgeloopen nacht Duitsche gevechtsvliegtuigen doelen in het stadsgebied van voorts aan de boven-Wolga en Oostelijk van Bologoje. op doeltreffende wijze met bommen van zwaar kaliber. Voltreffers veroorzaakten o.a. in wapenbedrijven groote branden. Duitsche torpedojagers deden een aanval op een voor Moermansk bestemd vijande lijk convooi, dat volgens bericht van het Opperbevel van de Weermacht van 29 Maart reeds het doel van Duitsche lucht aanvallen was geweest. Zij brachten door artillerie- en torpedotreffers een groot transportschip van 10.000 brt. tot zinken, dat met een lading pantserwagens en mu nitie van New York onderweg was. De ge redden van dit schip, alsmede die van een door de luchtmacht tot zinken gebracht vaartuig, werden aan boord genomen. Bij het aanbreken van den dag ontstond er een zeegevecht met sterke superieure vijande lijke beschermingsstrijdkrachten. die uit kruisers en torpedojagers bestonden. Op een Britschen kruisèr van de Stedenklasse werd een torpedotreffer geplaatst, welks uitwerking in den sneeuwstorm niet kon worden waargenomen. In den zwaren strijd ging een Duitsche torpedojager ver loren. Een groot deel der bemanning werd door andere Duitsche torpedojagers gered, nadat deze in een artilleriegévecht een vijandelijke Kroep torpedojagers hadden verdreven. In Noord-Afrika aan beide zijden acti viteit van verkenners. Voor de Westkust van Frankrijk bracht een gevechtsvliegtuig op 28 Maart nog een Britsche torpedomotorboot tot zinken Bij den In het Weermachtbericht van gisteren gemelden Britschen luchtaanval op Lübeck werden in de eerste plaats de woonwijken der stad getroffen. De bur gerbevolking leed vrij zware verliezen. In den afgeloopen nacht zijn enkele Britsche bommenwerpers naar het Ne- derlandache kustgebied gevlogen, waarbij 2 vijandelijke vliegtuigen werden neergo- schoten. Bij de successen tegen de Britsch-Ame- rikaansche koopvaardijscheepvaart in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan heeft, zich de duikboot onder be vel van den eersten luitenant ter zee Ite» bijzonder onderscheiden. Uit Tokio komen de eerste berichten over het optreden van Japansche duik- booten in den Indischen Oceaan. Een correspondent van de ..Kokoemin Sjim- boen” schildert de actie van een duik boot in de omgeving van Ceylon en langs de Oostkust van Voor-Indië en maakt melding van het tot zinken brengen van een vrachtschip van 20.000 ton uit een con vooi en van een tankboot van 10.000 ton. (Archief Haagsche Courant) Den post va<n burgemeester verwisselde hij in 1918 voor dien van minister van Buitenlandsche Zaken iin het eerste mi- nisterie-Ruys de Beerenbrouck. Dit op treden geschiedde fia de eerste verkiezin gen volgens het stelsel van evenredige vertegenwoordiging na het aftreden van het extra-pérlementaire kabinel-Cort van der Linden In 1922 ging hij over i>:. net ministerie- Ruiys. dat tot 1925 aankleef. De heer v. Kar nebeek bleef de portefeuille van Buiten landsche Zaken beheeren in het ministe- rie-Colijn, dat op 11 November van dat zelfde jaar reeds aftrad. 10 Maart 1926 werd jhr. van Karnebeek opgenomen in het ministerie-de Geer, maar korten tijd daarna trad hij af wegens de verwerping door de Eerste Kamer van het bekende verdrag, dat. behoudens goedkeuring door de Staten-Generaal. met België gesloten was ter herziening van oude verdrags bepalingen. Deze verwerping geschiedde ondanks een uitermate dringend en kun dig betoog van den toenmaligen minister in een magistrale rede, waarin hij zijm redenaarstalenten ten vólle ontplooide. In zijn ambt van minister van Buitenland- sche Zaken toonde jhr van Karnebeek zich een zeer krachtig, bekwaam en scherpzinnig bewindsman. De af getreden minister werd benoemd tot minister van Staat. Was de heer van Karnebeek baron Sweerts de Landas Wyborgh opgevolgd als burgemeester van den Haag, toen ba ron Sweerts in 1918 overleed, volgde bij hem opnieuw op, thans als commissaris in Zuid-Holland. Voorts was hij nog ad- junct-gedelegeerde ter Vredesconferentie (1907), na in 1899 te zijn opgetreden als secretaris van de Eerste Vredesconferen tie. In 1922 presideerde hij de vergade ring van den Volkenbond. In 1937 werd jhr. van Karnebeek als ambassadeur in buitengewone zending, belast met de functie van president van de handelsmisisie naar Zuid-AmenKa Jhr. van Karnebeek ontving tijdens zijn werkzaam leven vele onderscheidingen, Zoo was hij Commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw drager van het Grootkruis vam de Huisorde van Oranje. Grootkruis van de orde van Leo pold van België en tallooze andere bui tenlandsche ridderorden. van al dit fraais, veelal arbeiders uit de zware industrie zijn Nimmer hebben zij dit werk, dat geduld en kunstzin vraagt, gedaan. Doch uit hun arbeid kan meii leeren, wat door toewijding en volharding is te bereiken. Te zijner tijd zullen we op het tentoon gestelde zelf nader terugkomen. Dat staat reeds vast, dat de ruim 1600 alleen in den Haag gemaakte stukken speelgoed, door hun fraaie uitvoering en verscheiden, heid van aard, een lust voor het oog vor men. ook voor hen, die de kinderjaren reeds lang achter zich hebben. De politiedienst is eenzijdig. Het is ook daarom, dat men naar wegen gezocht heeft om den vrijen tijd van den politieman ten nutte te maken Zoo ontstond deze wed. strijd want als zoodanig moet de op. dracht van den Befehlshaber aan zijn men, schen beschouwd worden onder het veelzeggende motto ..Dag voor het Kind". Zeer zeker heeft dit werk, ten dienste van de jeugd, er toe bijgedragen, dat het den geest van allen die het hebben ver richt. levendig heeft gehouden. Tal van makers hebben van artistieken aanleg doen blijken Voor de vervaardiging zijn som» de meest primitieve middelen gebezigd. Aan het resultaat hééft dit evenwel aller, minst afbreuk gedaan. Spijkers, hout, verf, penseelen enz. hebben de makers uit eigen middelen betaald. Zoo zal er, dank zij dezen lofwaardigen arbeid, in tal van arme gezinnen, vreugde heerschen. De aard van de stukken speelgoed is dusdanig, dat meer dan één kind er plezier aan zal kunnen beleven. Ook zullen dl* verse stukken over het geheele land zijn er 12.000 stuks door de politiemannen ge. maakt worden gegeven aan kleuterscho len, De oorlog is oorzaak, dat tal speelgoedfabrieken andere artikelen De warenhuizen tekort voor. Het bureau van den Bevelheb ber der Weermacht in Nederland maakt bekend Vijf Nederlanders zijn bij een poging om naar Nederlandsch- Indië te komen, teneinde daar oorlogsdienst te doen tegen de lan den van het driemogendhedenpact, gevangen genomen op gebied bui ten Nederland. Zij zijn door een Duitschen krijgsraad in Frankrijk wegens begunstiging van den vijand ter dood veroordeeld. De vonnissen zijn voltrokken OORDEEL BERLIJNSCHE MILITAIRE KRINGEN De almacht van de Duitsche afweer kracht op alle punten van Europa had niet duidelijker gedemonstreerd kunnen worden dan in den vorigen nacht bij de slagvaardige afweeractie van de Duitsche vloot- en landstrijdkrachten bij St. Na zaire. zoo constateert men in Berlijnsche militaire kringen ten aanzien van het fiasco der Engelsche landingsactie. De opzet en de uitvoering \an deze onder neming duiden, volgens het oordeel van militaire deskundigen, op de volgende twee bedoelingen De Britsche behoefte aan scheepsruimte is zoo groot, dat ergens een poging ge daan mo?st worden om daar een demon stratie tegenover te stellen. Deze is niet alleen mislukt, doch door onderschatting van den Duitschen afweer, reeds in den kiem gesmoord. De vijand kon geen en kel gericht schot lossen, terwijl de lan- -iingsvloot met man en muis aan vernie tiging werd prijsgegeven. Zonder twijfel moest deze actie ook den kreet van de bolsjewieken om een tweede front bevredigen. In Duitsche militaire kringen gelooft men, dat dit feit de Britsche admiraliteit tot een der gelijke onderneming essentieel heeft aan gezet. De druk van Moskou, dat zich in het Oosten hopeloos alleen geplaatst ziet tegenover de macht van de Duitsche wa pens, nu de winter zonder resultaat is verstreken, wordt steeds meer tot den stu wenden factor voor militaire daden van wanhoop, die men te Berlijn samenvat onder het begrip „Maisky-offensief” en die beter dan wat ook de kanslooze posi tie van den tegenstander op alle oorlogs- tooneelen kenschetsen. i de afdeelingen. die kwamen aanmarchee- I ren. Zij hadden echter geen kans en I moesten het veld ruimen voor de Duit sche matrozen en infanteristen. De weg naar het water was afgesnedenterug- keeren was dus niet mogelijk Daarom trokken zij zich terug in de straten rond- 1 om de havenwijk, waar zij zich hardnek- j kig verweerden van uit de woningen van de Fransche bevolking. Het centrum van de stad was intusschen door de bevolking ontruimd. Huis na huis moest worden gezuiverd, doch meestal waren een paar handgrana ten voldoende om den vijand onschadelijk te maken. Onze eigen verliezen waren zeer gering, doordat hier specialisten in straatgevechten aan het werk waren. Nu en dan kwam een Engelschman met op geheven hand naar buitan, hij werd ge vangen genomen. Velen echter haalden den dageraad niet. Des ochtends te 8 uur waren wij in het volledige bezit van haven en stad. Niet op Christelijke feestdagen In verband met de op 1 April a.s. in werking tredende regeling, waarbij de verplichting tot openstelling van winkels, welke tot dusverre slechts voor een zevental groepen van winkels gold, tot nagenoeg alle winkels wordt uitgebreid, wordt er voor de goede orde de aandacht op gevestigd, dat deze verplichting niet geldt op de navolgende dagen Goeden Vrijdag, tweeden Paaschdag Hemel vaartsdag tweeden Pinksterdag eersten en tweeden Kerstdag en Nieuwjaarsdag Op deze dagen Is de winkelier derhalve geheel vrij inzake het openstellen van z>Jn winkel Onveranderd is voorts gebleven de be voegdheid van den burgemeester om in bepaalde gevallen van vorenbedoelde verplichting ontheffing te verleenen. De geldigheidsduur van de ter ver krijging van teep aangewezen bonnen t.w. 211 algemeen. 228 algemeen. G-zeep H-zeep, G-toiletzeep en H-toiletzeep. Is verlengd tot 30 April a.s. Ordnungspolizei een Paaschverrassing in petto heeft. De majoor der Schutzpolizei heeft in een persconferentie dezer dagen uitvoerig verteld. Ter gelegenheid van den Dag der Duit sche politie is reeds naar voren gebracht dat de politieman in den Nationaal-socia- listischen staat een bijzondere taak heeft te vervullen. Hij is vóór alles de vriend en helper van zijn volk en zeker van de jeugd. De Duitsche burgerij heeft voor den socialen werker want als zoodanig dient men den politieman te beschouwen een groote sympathie gekregen. Nauw is het contact dan ook tusschen volk en wetsdienaren. die er steeds op uit zijn, om door hun optreden dit contact te ver stevigen En op diezelfde wijze wil ook de Duitsche politie tot het Nederland sche volk komen Op de plaatsen in on» land, waar Duitsche politie gelegerd i», heeft men reeds weten te bewerkstelligen, dat de Hollander waardeering voor het sociale werk der politiemannen heeft ge kregen. Wij behoeven slechts in herinne ring te brengen de één-pans maaltijden voor de behoeftige jeugd Want het kind neemt in de harten der dienaren van den Heiligen Hermandad, een groote plaats in. V 4^1

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1