DE TOEKOMST VAN BRITSCH-IND1E MOEILIJKHEDEN VOOR VOEDSELVOORZIENING 1942. Dinsdag 31 Maart. No. 18145. Dezen zomer vacantie-toerisme VERDUISTEREN De slag in de Java-Zee Groote winterschade aan landbouw en veeteelt BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Cripps Een toelichting van Een beroep op de boeren Zeepdistributie Honden- en kattenbrood „officiëele” wenken opmerkingen Eenige en Radiorede Ernst Voorhoeve Inter-Amerikaansche verdedigings- raad I Vorming van front tegen Churchill De luchtaanval op Lübeck Een woord tot niet-aangesloten nationaal-socialisten Verwerping van de voorstellen? Oproep van „New Statesman” De Engelsche verliezen by St. Nazaire Bonnen aangewezen Het departement van Opvoeding Cijfers der omgekomen schepelingen sterk overdreven Sumatra volledig onder Japansche controle Zuivering op Celebes geëindigd COURANT aan- regeling ra de I als slechts doch I I van i: „armslag” stip beginnen moest”. De materiaalleveran- I I I De heer G. J. Ruiter, directeur-generaal van den Landbouw, heeft in een radiorede de aandacht gevraagd voor een aantal moeilijke opgaven, waarvoor in dit voor, jaar de zoo van onpas gekomen barre win ter van 1941—194? ons plaatst, willen we de voedselvoorziening voor 9 millioen Neder landers kunnen handhaven op een redelijk peil. We zijn daarvoor vrijwel geheel af hankelijk van de eigen bodemproductie. I I tot een voornamen hinder- een democratische overwin- aan de boeren in Nederland tun eer hoog te houden in den hun - len, van hun bodemproductie op en vet zoo economisch mo- naar de Een be- I i I I Met deze ..oogen" laat geen Tommy zich In. Dreigend, als de oogen van een dier uit den oertijd staren de machinegeweren van een Duitsch gevechtsvliegtuig naar buiten. Iedere vijandelijke jager hoedt zich voor hun doodelijken blik. (WeÜbild-Polggoon-P.K. Siedel) 1 Het verdient verder aan- der beveling reeds te voren. voorkomen. __i men op den bon reeds i waren. --Op meeneemt op reis, omdat reis meenemen in natura Men bedenke dat deze niet als hoofd- Bij den Engelschen luchtaanval in den nacht van Zaterdag op Zondag zijn we reldberoemde onvervangbare Duitsche cultuurgoederen verwoest, o.a. de histo rische Mariakerk, de wereldberoemde Dom, de Petruskerk en het museum. men naar één recreatiege- Melk en groenten Ook voor de vroege groentenvoorzie ning en de melkveehouderij zal de ijzige winter ernstige gevolgen hebben, aldus betoogde verder de heer Ruiter. Er is dezen winter te veel vee aangehouden. Als gevolg hebben vele veehouders reeds nu hun voer opgeteerd en zullen vee moe ten verkoopen, het stallen bij anderen of en dat is het meest voorkomende ge val moeten trachten het voorjaar te halen met toevoer van stroo en wat er nog anders maar te koop is. Ze zullen dan magere, weinig productieve dieren te vroeg in de weide moeten brengen en voeren dan reeds weer van het voer dat voor den volgenden winter zou moeten worden bewaard. De melkproductie nu en PRIJS DER ADVERTENTIËN i Van 1-11 m.M (5 reg t 2 20. iedere m M meer tot 22 m.M (10 reg f 0 27 Elke m.M, meer 33 ct. Red 1 0.59 per m.M. Bewijsn. 5 ct„ fr. p. o 10 ct Ine binnen de stad 5 ct Bij vooruitbet.: KL Adv. t 1.14: Dienstaanb 75 ct Pers gevr. f 0.95 Adv. met Br. a. h. bur. v. d bl.” 10 ct. meer. ERNSTIGE SITUATIE Zeer ernstig is voor de naaste toekomst het feit dat van wintergraan en koolzaad een zeer aanzienlijk deel is uitgevroren. Dat beteekent niet alleen, dat zaaizaad en arbeid verloren zijn gegaan, maar ook, dat bij verbouw van zomergraan een la gere opbrengst moet worden verwacht en dat er een opeenhooping van werk zaamheden in het zaai- en oogstseizoen zal komen, die aan den teelt zelve niet ten goede komt en aan de arbeidsvoorziening zeer zware eischen zal stellen. Voor kool zaad is de zaak nog veel erger, Dit ge was, dat in den herfst moet worden ge zaaid, is op vele duizenden h.a. uitgevro ren en kan niet worden overgezaaid. Als gevolg daarvan ontstaat een aanzienlijk verlies aan olie en aan raapkoek, dat te stellen is op 800 k.g. olie en op 1300 k.g. eiwitrijke veekoeken per h.a. Dat is voor onze vetvoorziening van de grootste be- teekenis. Aan een radiorede van Ernst Voorhoeve, propagandaleider der N.S.B., gisteravond uitgesproken, ontleenen wij het volgende: Spreker wendde zich in het bijzonder tot hen, die in de laatste tientallen jaren, tastend soms, maar taai en verbeten al tijd, hebben gestreden voor een nieuwe orde, die gegrondvest zou zijn op gezag en tucht, op volksche eenheid en sociale ge rechtigheid. Verschillende nationaal-socia. listische organisaties werden gesticht, om dat de eene groep dezen, een andere groep genen leider verkoos, omdat de eene dit, de andere dat beginsel of dat programma punt meer op den voorgrond wilde stellen. Mussert en zijn Nat.-Soc. Beweging in Nederland waren het, die in de jaren voor den tienden Mei 1940 het breedst en het diepst wortel hadden geschoten in het Ne- derlandsche volk. Zoo zag spr. het, toen hij met zijn naaste medewerkers op 9 November 1940 het Verdinaso in Nederland met de N.S.B. vereenigde. Spr. heeft daarbij drie dingen gezien: 1. dat er geen trouwer en kundiger Nederlandsch staatsman te vinden is dan Mussert; 2. dat hij en zijn beweging, voor wat de groote lijn betreft, in al de 10 jaren van strijd van 1931 af een strakke en juiste lijn hebben gevolgd; 3. dat Mus sert in het geheel niet de dictator is, die het alleen maar weet, zooals men hem al tijd voorstelt, maar een eenvoudig en eer lijk man, die gaarne zijn inzicht en zijn kracht in verstandig overleg en trouwe samenwerking wil aanvullen met het in zicht en de kracht van anderen, dat hij eiken eerlijken medestrijder een royale kans wil bieden zijn diensten aan volk en vaderland te bewijzen. Spr. betreurde het oprecht, dat er nog steeds oude strijders voor de nieuwe orde afwachtend buiten de gelederen van de N. S.B. staan. Wat wil de N S B.’ Bouwen aan een door eendracht sterke natie in een door gezag en orde, door gerechtigheid sterken socialen staat der Nederlanden on der Mussert’s leiding, medebouwen met dat ,'Nederlandsche volk in dien Nederland- schen staat aan den bond van Germaan- sche volkeren en aan een vereenigd Europa onder Hitler's leiding. De uitvoering van dit program is mogelijk onder Mussert’s leiding, want hij won met zijn beweging het vertrouwen van den schepper «n sterk- sten pionier van het nationaal-sofialisme, Adolf Hitler. En daarom moeten alle eer lijke en edelmoedige nationaal-socialisten in Nederland thans de handen ineen slaan en loyaal samenwerken. „Ik begrijp, dat er onder u zijn, die wel eens wat uitvoeriger zouden willen hoo- ren, wat de N.S.B. wil en hoe zij dat denkt te verwezenlijken, die eens met een ver antwoordelijken functionnaris van de N.S. B. van gedachten zouden willen wisselen Dat is ook mogelijk en ik stel mijzelf daarvoor graag ter beschikking. We kun nen het zoo doen: zij. die eerlijk en oprecht op mijn aanbod willen ingaan, schrijven mij en geven mij hun vollen naam en adres op. Deze brieven of briefkaarten zijn te richten aan den propagandaleider van de N.S.B., Maliebaan 31 Utrecht. Dan zal ik hen binnen afzienbaren tijd uitnoodigen f**"*' ringen, waarop ik zal sprgjeen er alle gelegenheid zal besta dachtenwisseling." voor een of meer besloten debat-vergade- m -[ en waarna bestaan tot ge niet in de tijdelijke ver- percentra en noodkwartie- - - ---«-A.- oi zal De Führer ontving in zijn Hoofdkfwar- tier Koning Boris van Boélgarije en had een lang en hartelijk onderhoud met hem. De bespreking verliep in den geesf'van de in den wereldoorlog ont stane wapenbroederschap en vriend schap tusschen Duitschland en Boel- garije. De Führer begroet zijn gast. (Hoffmann) Telefoon 118300 (zeven lllnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35~37 Giro No. usoo Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319, Tel. 550310; Filialen. Rijswijk, Kantoorboekhandel Leeuwen das I, Oranlelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263 Boekhandel J. B. v. Seters Jr.. Theresiastraat 108a. Tel. 772444: Boekhandel F. D. Couvée, van Hoytemastraat 66, Tel. 721187. Kolonel-Generaal Rommel bij den Führer. De Opper bevelhebber van het Duitsche Afrikakorps werd in het Hoofdkwartier van den Führer ontvangen en kreeg van dezen persoonlijk als flde officier van de Duitsche Weer macht het Eikenloof met de Zwaarden, behoorende bij het Ridderkruis van het Ijzeren Kruis. (Hoffmann) Cripps heeft in een via de radio ge geven toelichting op de f Van 1 t./m. 30 April wordt op bon no. 16 van de nieuwe voederkaart voor honden beschikbaar gesteld voor: groep 1 en 2 10 k.g.; groep 3 8 k.g.; groep 4 5 k.g.; groep 5 4 k.g. en groep 6 3 k.g. honden brood Op bon rM>. 16 van de voederkaart hon denbrood groep „K” wordt voor dezelfde periode ij k.g kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 April 1942 zijn de bonnen no. 16 von vorenbedoelde kaarten ongeldig. Zij mogen dan niet meer aangenomen worden. v. 8.10 aar nam. tot 7.17 aar vjn. Maan; 31 Mrt. onder 7.01 v.m-, op 7.02 n.m.| 1 April onder 7.28 v.m.. op 8.17 n.m. (Volle Maan). g Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m en 7 u. v.m. No. 113058 Ziskentondsloden de Volharding no. 116384; zg. Stadapatlinten no. 48 De vraag, of het va cantie-toerisme dezen zo mer al dan niet aanbeve ling verdient, is ook het onderwerp van bespre king geweest in officiee- len kring. Het resultaat daarvan is een aantal wenken en opmerkingen. waarvan wij die. welke in onze eigen artikelen op dit thema nog niet aan de orde kwamen, hieronder doen volgen De maaltijden in notels en restaurants zullen nóg eenvoudiger zijn, dan ze verleden jaar reeds moes ten zijn. Er is thans vrij wel niets meer zonder bon te verkrijgen, met VANDAAG BESLISSING Londen verwacht reeds in den loop van vandaag, zoo meldt de Britsche berichtendienst, een definitieve beslis sing van de uitvoerende commissies van het Indische nationale congres en van de Moslem-liga over de Brit sche voorstellen. Nadat gisteren de besprekingen, die door beide commis sies werden gevoerd, waren afgeloo- pen, had men in Londen den indruk, naar de Britsche berichtendienst nog meldt, dat de kansen op een over eenkomst gering waren. Volgens een bericht van United Press uit New-Delhi. heeft Cripps bij zijn be sprekingen met Gandhi geenerlei beslis send resultaat kunnen bereiken. Een uit voerig communiqué is niet gepubliceerd. Beweerd wordt evenwel, dat Gandhi, toen Cripps hem om zijn meening over het plan vroeg, ten antwoord gafAls de voorzitter van het Congres mij om raad vraagt, zal ik hem antwoorden de zaak is van tevoren beslist en daarnaar zal men zich moeten richten, of men wil of niet. geven toelichting op de toekomstige Britsch-Indische politiek van de Engelsche regeering opnieuw verklaard, dat de tijd om een grondwet voor Indië „in elkaar te timmeren” nog niet was gekomen, daar het een te belangrijke kwestie was dan dat men haar „in spoedprocedure kon improviseeren”. Tijdens de huidige kritieke periode zal Groot-Brittannië de controle over de verdediging van Britsch- Indië behouden. Voor het geval het In dische volk op een of andere wijze hulp wenscht bij de vorming van een nieuwe regeering, zal Engeland gaarne helpen. Cripps verklaarde verder het vertrou wen te bezitten, dat de door de leiders van Indië na afloop van de vijandelijk heden op te stellen grondwet een volledig succes zal worden. Hij deed echter het voorstel, de minderheden in deze grond wet te beschermen. Verder stelde hij voor, dat de opperbevelhebber zijn lid maatschap van den Uitvoerenden raad zou behouden. De Britsche regeering heeft de uitnoodiging gedaan een vertegenwoordi ger der Indische regeering te benoemen voor een post in het oorlogskabinet. Cripps sloot zijn rede met de woorden „Onze voorstellen zijn bepaald en nauw keurig. Mochten zij worden afgewezen, dan kan tot na den oorlog niets geschie den. Dat zou een zware slag zijn”. De meening te Berlijn Zelfs de meest pessimistische voorspel lingen zijn door dat wat sir Stafford Cripps over de aan Indië toegedachte „vrijheden” heeft gepubliceerd, nog ver in de schaduw gesteld, zoo constateert men in de Wilhelmstrasse, meldt A.N.P, uit Berlijn. Engeland wil, zoo verklaart men, Indië den status van Dominion verleenen, die er echter geen is, daar aan den eenen kant de souvereiniteit op defensiegebied, aan den anderen kant de mogelijkheid, de diplomatieke en politieke betrekkingen des lands met andere mogendheden zelf standig te regelen, van de „concessies” worden uitgezonderd. Uit de talrijke voorstellen en commen taren is bovendien op te maken, dat En geland belang heeft bij een scheuring van Indië en volgens het oude beginsel „ver deel eri heersch” te werk denkt te gaan. Dat er in deze verklaring ook een ad dertje onder het gras zit, blijkt hieruit, dat de thans gedane beloften pas na afloop van den oorlog zullen worden ver vuld. Hier speelt Engeland zijn oude spel, dat voldoende bekend is uit de geschiede nis van Palestina en van de Arabische landen en ook uit de 14 punten van Wilson. Alles bij elkaar genomen, wordt in de Wilhelmstrasse het Britsche voorstel ge kenmerkt met de conclusie, dat Indië nog minder zal krijgen dan Egypte. In politieke kringen te Berlijn is men er van overtuigd, dat ook het Indische volk in deze yerdagingspolitiek van Groot- Brittannië een plompe manoeuvre tot be lemmering van het Indische streven naar vrijheid zal zien. Met belangstelling ziet men daarom de reactie van het Indi sche volk en zijn leiders tegemoet. Cripps heeft, zoo betoogt men tenslotte, de Brit sche kaarten opengelegd, die valsch blij ken te zijn. in de toekomst zal, hoe het geval ook ligt, ernstig worden benadeeld. Alleen van de categorie boeren, die het eind flink kun nen halen, aldus de heer Ruiter, mag wor den verwacht, dat deze hun reeds door vee- verkoop en krachtvoervermindering sterk verminderde melkproductie op peil zullen kunnen houden. Er speelt zich momen teel op vele veebedrijven egp drama af. dat alleen valt te peilen door hen, die den veehouder kennen in zijn gehechtheid aan zijn vee en zijn bedrijf Dalende vetproductle Voor de voedselvoorziening van Neder land. aldus vervolgde de heer Ruiter, wil dit alles echter zeggen, dat de grootste behoudens eenig te verbouwen oliezaad, eenige vetbron voor ons volk voor het komende jaar zeer sterk is opgedroogd, doordat de melk- en daardoor de boter- productie tengevolge van dit alles belang rijk zal dalen. Teneinde deze kwade factoren zooveel mogelijk weg te werken, vroeg de direc- teur-generaal in het .vervolg van zijn rede bij den consument begrip voor de ontstane schier onoplosbare moeilijkheden waarvoor de boer is geplaatst om het Nederlandsche volk te blijven voeden, ter wijl hij boer en tuinder oproept om zich geheel te geven aan de grootsche taak om te komen tot de grootst mogelijke voedselproductie. Indien de inzet van de betrokkenen is verzekerd, en hun de waardeering ge wordt waarop zij recht hebben, dan zal gehoor gegeven worden aan mijn oproep, aldus de heer Ruiter, om thans in de plaats van het uitgewinterde koolzaad, blaauwmaanzaad te telen, zoo mogelijk nog een grootere oppervlakte, welke teelt zal worden aangemoedigd door een be hoorlijken prijs van ƒ250 scheurpremie. Wie erwten wilde telen zal dat doen om in den stoppel daarvan voor 1943 kool zaad te telen. Dan zullen zooveel moge lijk aardappelen worden verbouwd, om onze aardappel- en broodmeelvoorziening veilig te stellen. Dan zullen boeren zich haasten te scheuren wat nog te scheuren en te bebouwen valt Dan zullen de vee houders, gedachtig aan den melk- en vet- nood geen enkel kalf ten koste van hon derden kilogram volle melk meer opfok ken dan voor de instandhouding van hun bedrijf beslist noodzakelijk is. Ook zullen zij zorgen door het toepassen van het nieuwe weidesysteem, het uitnutien der bestaande grasdrogers en het instellen van de grootte van hun veebeslag op h voerproductie in oortogsomstandighedi de omzetti melk vleet gelijk te doen verloopen. De beer Ruiter besloot zijn rede met een oproep om thans hi dienst van hun volk.. De Britsche berichtendienst meldt, dat leidende figuren der Congrespartij cri- tisch staan tegenover het Britsche plan inzake Indië. Naar verluidt, zal Gandhi een rede houden voor de werkcommissie van de partij, en wel tegen het plan. Ook Pandit Nehroe zou voor tegen voorstellen pleiten. Hij verklaarde, dat het plan de volgende gebreken heeft: De Wetgevende Vergadering, die men wil instellen, verleent den Indischen staten (den zelfstandigen vorstendommen) meer Invloed dan met hun aandeel in de be volking. t.w 25 procent, in overeenstem ming is te brengen. Voorts is het onmo gelijk, de Indische volksmassa’s tot een hartstochtelijken strijd ter verdediging van het land te bewegen, als de verdedi ging van Indië niet de algemeene aan gelegenheid van Indië wordt. De meerderheid der leden van de werkcommissie der Congrespartij is, naar United Press uit Delhi meldt, tegen aan vaarding van de voorstellen van Cripps. Met de afwijzing der voorstellen door het Congres schijnt volgens United Press de houding van alle andere Indische par tijen van minder belang, want zij zou tot gevolg hebben, dat Cripps gedwongen zou zijn, naar huis terug te keeren. In het tijdschrift „New Statesman and Nation” wordt een opmerkelijke oproep gepubliceerd tot vorming van een front tegen Churchill. Hierin wordt het vol gende gezegd: Er is een oppositie noodig in den vorm van een andere politieke groepeering, die tegenover de wereld duidelijk een politiek vertegenwoordigt, welke verschilt van die der tegenwoordige regeering en die be staat uit mannen, die bij machte zijn die politiek uit te voeren. Geen wijziging in het kabinet-Churchill en geen oorlogska binet, dat uit zijn medewerkers bestaat zal verandering brengen in de politieke beginselen der huidige regeering ten aan zien van twee essentieele vraagstukken, t.w. het probleem Indië en de Europee- sche revolutie. Al onze kanonnen in Pe nang stonden met de loopen den ver keerden kant uit gericht, naar zee in plaats van naar het vasteland. Al onze stukken geschut in Indië zijn eveneens naar de verkeerde richting gekeerd, naar de Noord westgrens in plaats van naar het Oosten. Nog veel erger: onze plannen voor de verdediging van Penang beston den in het geheel niet en plannen voor de verdediging van Indië bestaan er nau welijks. Singapore had behouden kunnen blijven, wanneer men van Penang een Tobroek had gemaakt. De tegenslagen op Malalcka zijn onze eigen schuld en even- zoo de stilstand van ons offensief in Libye. Het artikel besluit letterlijk als volgt: „En mr. Churchill? Een jaar lang na Duinkerken is hij het symbool van Britsch uithoudingsvermogen geweest. Thans maakt hem zijn politiek ten ana- zien van Indië. zijn onbekendheid met de machten, die in Europa aan het werk zijn en zijn vrees voor de reactionnairen, die alles zouden doen behalve ons lucht verschaffen, paal voor ning.” Het D N B. meldt uit Berlijn: Naar van militaire zijde verluidt, heeft de mislukte aanvalspoging bij St. Nazaire den Britten zeer zware offers gekost. Uitgebrande Engelsche stormbooten drij ven als getuigen van deze nederlaag voor de monding van de Loire. Onder de Brit sche zeelieden, die hun leven konden redden en in Duitsche gevangenschap ge raakten. bevindt zich de Engelsche onder luitenant Steward Hill, die over zijn be levenissen in dien nacht verhaalde: „Ik was als leider van een stormboot aange steld en had de opdracht, in de haven- I werken een ontploffing teweeg te bren- gen. Nog vóórdat wij de kust bereikt had- den, werd onze boot in brand geschoten. Zoo bereikten wij, in het licht van de Duitsche zoeklichten, de kust, doch lagen spoedig midden in de treffers van de kustbatterij. Menigeen van ons moest bij het betreden van <Jen Franschen bodem zijn leven offeren. Bij de poging om door te breken geraakten wij met Duitsche mariniers in een strijd van man tegen man gewikkeld en werden na kortstondig verzet gevangen genomen Ik ben zelf ge wond, doch blij, dat ik het leven er af gebracht heb Van 1 tot en met 30 April a.s. zijn gewezen voor het koopen van zeep de met „272 algemeen" en de met „1 zeep” ge merkte bonnen, waarvan de laatste zijn uitgereikt aan kinderen tot 8 jaar. Verder geeft de met „1 toiletzeep" ge merkte bon, uitgereikt aan kinderen be neden twee jaar, recht op 75 gram toilet zeep van oude samenstelling. Ten aanzien van wasscherljen blijft de bestaande regeling onverminderd van kracht. De taak van afdeeling „bijzondere aangelegenheden" Naar aanleiding van de instelling aan het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbeschernring van een nieuwe af- deeling voor „bijzondere aangelegenheden op onderwijsgebied" heeft het ANP zich gewend tot den heer E. P van der Werft, die belast is met de leiding dozer afdee- ling, teneinde iets meer te weten te komen omtrent de belangen welke thans nieuwe behartiging vragen. In de eerste plaats ressorteert thans on der den heer van der Werff de N.I.V.O. hetgeen beteekent Nederlandsche Instelling voor Volksche Opvoeding. De oprichting hiervan is geïnspireerd door de Deutsche National Politische Erziehungsanstaiten De N.I.V.O. beoogt te zijn een school, die de besten van het volk naar zich toe trekt en °e1Aongen* door een ««jarige harde geestelijke en lichamelijke opleiding (al gemeen vormend onderwijs) opvoedt tot mannen, die later in staat zullen zijn lei ding te geven aan het Nederlandsche volk De eerste thans bestaande Nive is een in ternaat, dat gevestigd is in het vroegere sanatorium Koningsheide bij Arnhem. Op net oogenblik zijn er omstreeks 40 jongens tusschen 12 en 18 jaar, die er werken voor net einddiploma, dat recht geeft op univer. sitaire studie Het spreekt wel vanzelf, dat £12n^tuut een sterke schifting plaats heeft. Zoo dienden zich 580 candi- ?atf", er slechts 40 werden D* J?ngens dragen uniform, evenals de opvoeders. Voorts zijn de kweekscholen nieuwe afdeeling overgebracht, langrijke kwestie, welke zich al dadelijk Va" de_vooropleiding der k^. lingen- °e toestand is nu zóo. dat 50 pCt. van de leerlingen van de n^akSCMh°.°J _8*ec*’‘s Ulo-opleiding (di- ploma Mulo-a) hebben gehad Er bestaat wüzearS8edfl7nJ klaCht.- °°k bd de onder- 'f?- dat d*ze wei wat te eenvoudige v^-h^i8 *en beletsel vormt om tot een van den onderwijzersstand te komen. Daarom is het streven, deze oplei- V?rve,2ni In welken zin dit ge- Z“. ï“,eeft de aand“cht van het de- nt;.Het zal °°k noodig zijn, bij de ”?[gan,satie van het kweekschool-onder- w zer™b£?d ,eggen tusschen de onder- ijzersproductie en de vervangingsbehoef- te. zoodat in de toekomst een overcompleet aan onderwijzers, zooals wij dat enkele ja- ren geleden kenden, niet meer zal kunnen voorkomen. De invoering van Duitsch als nieuw leer- vaK op de lagere scholen, veroorzaakt een tekort aan bevoegde leerkrachten. Het or- ganisêeren vim cursussen, teneinde in dit tekort te voorzien, behoort ook tot de taak van de nieuwe afdeeling. HAAGSCHE ■SaawiMaae—■a—s^aa—wa PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijblad” en „Letterk Bijblad” f 3.15. Fr p. p. met Modeblad 4.20, z. Mode blad f 3.95. Buitenland f 9.45. Bij postkant tegen de geldende goed gek. abonnementsprijzen. Afz. nummers 5 ct. fr. p. p. 10 ct. punt is het afhalen van wil inwisselen, opdat dit nieuwe distributiebeschei- zooveel mogelijk eveneens den, waarvoor sinds kor ten tijd een nieuwe rege- ling geldt. Hierdoor dient van zeven dagen of een men rekening te houden veelvoud daarvan, samen met den dag, waarop deze vallende met den looptijd uitzondering van de „bon- ya|t Jie (n aen pe. rekeningen in restaurants, doch moeten wordien afgehaald, der bonnen, worden ver- ----W. f— ....„„.I looze menu s en schotels riode, welke elders wordt Heeft men, als i in restaurants, doch doorgebracht, dan is het reis gaat, ü«u L slechts in beperkte mate, noodzakelijk, dat men zijn ingewisseld tegen n bedenke evenwel, distributiestamkaart niet dan moet men deze dat deze niet als hoofd- - schotel zijn te beschou- nieuwe distributiebeschei- en afgeven, wen, doch slechts uc welkome aanvulling kun nen gelden, wanneer men niet over voldoende bon nen I r king van gas en electri- a;s men njet ze|f aanwe- spiritus beschikbaar citeit maakt de hotel- en '”1 restaurant-service boven- distributiêbeschéitiën aan naar, de vacantiespreiding dien niet gemakkelijk. vertrouwde handen moe- waarvan reeds vroeger Men reize zoo mogelijk ten owerlaten, doch geheel sprake was, met meer in groepsverband, opdat voor eigen risico. energie ter hand te ne- de bonnen op het gun- men. stigst kunnen worden be- Het vervoer per trein Een interdepartementale steed. Voorts houde men kan voorts eenige bezwa- commissie is daartoe inge- rekening met de slijtage ren opleveren. Men zie steld. Men heeft hierover banden (onvervang- aiet op tegen een „staand in ons blad van Donder- baar!), schoenen en klee- ritje” van korten of lan- dag j.l. uitvoeriger kunnen ding geren afstand. Het vitale lezen. De A.N.V.V, heeft. Wat de bonnen betreft, vervoer eischt in de eerste als vorig jaar, een dienst verdient het aanbeveling, plaats de aandacht der ingesteld ter verstrekking enkele als reserve „in te spoorwegen. Ook het fiet- van inlichtingen, over loopen”, opdat men wat sentransport zal geduld plaatsruimte in hotels, lo- meer „armslaig" krijge. vergen. Ga niet in drom- gementen en pensions. De bezetting van Nederlandsch-Oost- Indië is betrekkelijk snel in haar werk gegaan. Terwijl echter het landleger in den regel overging to< een spoedige ca pitulatie. zoodra de leiding had ingezien, dat alle verder verzet gelijk stond met nutteloos bloedvergieten, hebben de luchtmacht en de vloot bij hun pogingen om de landing'stransporten der Japanners te vernietigen of deze althans zoo lang mogelijk tegen te houden, verbitterden tegenstand geboden en in vele gevallen tot het laatste toe volgehouden. Het is bekend, dat het Indische luchwapen zwa re verliezen geleden heef, terwijl de In dische vloot grootendeels is ondergegaan. Uiteraard bestaat er onder degenen, wier familieleden deel uitmaakten vooral van de marine, die ontegenzeggelijk de zwaarste offers heeft gebracht groote ongerustheid, temeer, omdat de verbindin gen tusschen Indië en het Moederland verbroken zijn en de loffelijke pogingen van het Internationale Roode Kruis om hierin te voorzien, helaas zeer veel tijd in beslag nemen. Direct na de zware slagen, welke de Indische vloot in de Javazee waren toegebracht, zijn er min of meer officieuze schattingen bekend geworden, volgens welke de Geallieerde vlootstrijdkrachten circa 3000 man. van wie ruim 1800 Nederlanders, verloren hadden. Een V P B-bericht uit Berlijn maakte de vorige week gewag van 14 000 omgekomen schepelingen Deskundige marinemensehen hebben dit cijfer, ge zien de sterkte der vloot dan ook direct verworpen. Domei meldt van een basis op Suma tra, dat Sumatra volledig onder contróle is gekomen van de Japanners, doordat 200 man Ned.-Indische troepen, onder commando van een generaal-majoor en een kolonel, zich op 27 Maart j.l hebben overgegeven na een korten tegenstand in een bergstelling te Koetatjane in Noord-Sumatra. Ruim de helft van de troepen, die krijgsgevangen werden maakt, bestonden uit Engelsche en derlandsche soldaten. Domei seint uit Tokio: Nederlandsche troepen, die den tegenstand tegen de Ja panners in de nabnheid van Malili en Palopo aan de Noordkust van de Golf van Boni hadden voortgezet, hebben nch vol gens vertraagde berichten den 27en Maart onvoorwaardelijk overgegeven. Tezamen met het zich overgeven van an dere Ned -Indische troepen te Enereaing. dat den 17en Maart geschiedde heeft deze capitulatie een eind gemaakt aan de voornaamst* Japansche zuiveringsopera- tiea on het eiland Celebes Tijdens deze aciiet hebben de Ja panners 564 Nederl.-Indische militairen gevangen genomen en 25 spoorwegwa gens. zoomede een groote hoeveemeid wapens en munitie buit gemaakt De bijeenkomst van den inter-Ameri- kaanschen verdedigingsraad, waaraan door militaire delegaties van 21 Amerikaansche republieken wordt deelgenomen, is gisteren te Washington geopend. De minister van marine, Knox, zeide, dat één van de meest dringende maatregelen, de contróle en be scherming van de inter-Amerikaansche scheepvaart tegen duikboot-operaties was. Hij eischte volledig gebruik van de natio nale hulpmiddelen om te kunnen tegemoet komen aan de uitbreiding van het oorlogs gevaar in het Zuidelijk deel van den At- lantischen Oceaan en in den geheelen Stil len Oceaan. De Ver. Staten hadden de Zuid-Amenkaansche staten hulpverleening beloofd in den vorm van wapenleveranties, opleiding van personeel en beschikbaar stelling van technische adviseurs, doch deze staten moesten hun eigen marinehulp- middelen ontwikkelen, teneinde een effect volle samenwerking te kunnen ontplooien tegenover het gevaar, dat de scheepvaart bedreigt De Ver. Staten zouden zooveel materiaal leveren als „onder de tegen woordige omstandigheden beschikbaar was”. De omvang van de opleiding van Personeel zou afhangen van de beschikbare mogelijkheden Marshall, de chef van den Amerikaan- schen staf, verklaarde, dat het „groote d°el der Ver Staten was, alle krachten te yerzamelen voor een grootsch opgezet of fensief. dat op een zoo vroeg mogelijk tijd stip beginnen moe«t”. De materiaalleveran- ‘ies aan de Zuid-Amerikaansche landen I moesten als gevolg van de eigen behoeften I van het Amerikaansche leger bij andere •cties „iets verminderd worden”, den thans alleen kunnen Het is voor kam- worden afgehaald in de peerders inzonderheid plaats van inwoning en van belang, dat in kam- beschikt De beper- blijfplaats. Men zal dus, ren, geen petroleum WAM AM «lrtnlvi_ L. t- Z1-. 1- Zig "is”” hetafhalen der z'ün Men streeft er voorts vertrouwde handen moe- reeds met in groepsverband, opdat voor ejgen risico. Het vervoer per trein Zoo mogelijk neme men vooral artikelen in natu- bied. Nederland beschikt mee; dit geldt inzon- gelukkig over vele stre- derheid voor hen. die in ken, waar het goed is zomerhuisjes willen lo- vacantie door te brengen geeren en voor kampeer- Men bewijst er zichzelf ders. Het inkoopen van geen dienst mee en be- levensmiddelen kan na- rokkent er de vervoers- melijk moeilijkheden op- sn voedselinstanties moei- leveren. ook al wordt van ijkheden mee overheidswege gestreefd naar bevoorrading ----- toeristenstreken daar waar men zal gaan logeeren opgave te doen Een zeer belangrijk van de bonnen, welke men punt is het afhalen van wil inwisselen, opdat MIAIIU1A Hi cf nihl téi aHaC aHa I tevoren kan geschieden. Bij een vacantieperiode i

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1