HAAGSCHE COURANT CIRCUS HOLK Distributieproblemen STADSNIEUWS BINNENLAND Dinsdag 31 Maart 1942. De distributiebonnen De opening TWEEDE BLAD EEN GEDENKWAARDIG JUBILEUM SCHAAP FRAUDULEUS GESLACHT FEUILLETON VERBODEN TOEGANG TENTOONSTELLING „W.A. DIENT EN OFFERT” UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN Rondom de schouw VEERTIGJARIG JUBILEUM R. D. v. d. ENDE Vijftig jaar in de fotografie VERSTREKKING VITAMINE D- TABLETTEN P.T.T. MET PASCHEN CREMATIE MEVR. E. M. L. v. DEVENTER-MAAS MAANSOPKOMST ÏN -ONDERGANG Nederlandsche Volksdienst blaast „verzamelen” 1000 GULDEN VOOR EEN PORTIE ERWTENSOEP S i i /I I maansopkomst en onder laatste Bon t.m. 17B een K 8 14 April (Nadruk verboden) Wie heeft wegen Arenda was er niet on stem (Wordt vervoiod) doffen slag na deze vroo- 1 April No. 18145 INBRAAKJES Gisteravond heeft FILMAVOND NEDERLANDSCH FABRIKAAT 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 111 228 272 G H 264 271 267 111 IV III IV G H Midden-Beemster. In de fruittuinen 'is men begonnen met het bespuiten der vruchtboomen, om het ongedierte te bestrijden, waarvoor carbonileum wordt gebruikt. Polygoon-Kuiperf 11 April 4 April 4 Apri 18 April 18 April 31 Mrt 30 April 18 April 18 April 18 April 11 April 18 April 18 April 31 Mrt. 31 Mrt. 13 Juni 18 April 18 April 18 April 18 April 30 April 18 April 18 April 11 April 4April 30 April 30 April 30 April Directeur Lonkas komen. wel wie onder 7.29 7.57 8.27 9.— op 20.17 21.36 22.55 9.41 10.29 11.25 12.27 13.34 14.44 15.55 17.05 18.14 19.22 20.18 21.33 22.36 23.35 125 gr. 400 gr. 50 gr. 50 gr. 250 gr. W.Af een het bulldoggezicht t opeens on- Scheerzeep Sinaasappelen Suiker Vet Vleesch Vleesch Zeep Zeep Zeep Zeep Zeep Zeep I Toiletzeep Toiletzeep Toiletzeep I 30 April 30 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 31 Mrt. 30 April M April 50 stuks 31 Mrt. 50 stuks 30 April 1 t.m. 9 1 Eenh. de 500 gr. 100 gr. 250 gr. 125 gr. 31 L. U L. 2 L. 2 L. 2 L. In een gemakkelijken stoel gezeten, ge nietende van de behagelijke warmte, die de haard verspreidt, houden velen van ons beschouwingen over de kansen van dezen oorlog. Dat kunnen wij doen, om dat wij ons. gezeten rondom de schouw, veilig beschermd weten tegen de ver schrikkingen van het bolsjewisme, door de dappere legers aan het Oostfront. Wij gaan er prat op, dat daar ook duizenden Nederlandsche vrijwilligers staan, maar..', bewijzen wij ook onze dankbaarheid jegens hen? Stortte gij bijvoorbeeld reeds een bijdrage op de girorekening van het Verzorgingsfonds, dat de pakketten sa- mensteït en verzendt aan onze dappere strijders In het Oosten? Landgenoot, on ze mannen doen hun plicht, doe gij den uwen, schrijf een flink bedrag over op girorekening 4 3 2 10 0 ten name Ver- zorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Neder- land" te ’s-Gravenhage iet zln- an den want Morgen herdenkt de heer R. D. v, d. Ende, chef van de afdeeiing Abonnemen ten, het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst is getreden bij de administratie-van de „Haagsche Courant". bende op den strijd en de ontwikkeling van zijn heerban, zou zien, n.l. in den zin van ..dienen en offeren”. Nadat de tentoonstelling geopend was verklaard, werd een en ander in ©ogen schouw genomen. zwendelaar, een kletsmajoor! De zaal lijkt wel een rechtbank Hans staat machteloos midden op tooneel. Lydia Terhoven rent weg Vijftig jaar geleden zagen de resulta ten van de fotografie er nog geheel an ders uit dan thans. Hooge eischen kon den toen bezwaarlijk aan de portretten gesteld worden, al moest men er wel het een en ander voor over hebben om zijn eonterfeitsel te laten „vastleggen op de gevoelige plaat” Met recht kon men spre ken van het lijdend voorwerp. Ongeveer drie minuten moest men het hoofd onbe wegelijk^ en stil houden. Aangezien dit geen gemakfcelijke opgave was, hadden de fotografen een ijzeren statief ter be schikking, waarin de klant met het hoofd kon rusten. Dit vergemakkelijkte de ope- de groote steden^ reeds bestaan, zal hij gaan samenwerken en eventueel het ar beidsveld uitwisselen. Daar de Volksdienst pas in opbouw is, spreekt het vanzelf, dat op dit oogenblik nog geen juiste afbake ning der werkzaamheden mogelijk is. Veel zal daarbij van de practijk gaan af hangen Vast staat echter, dat onze eigen volks aard ook zijn eigen typisch stempel op den N.V.D. zal drukken. weg; Met één °P het tooneel. Nu redden valt. Hij ziet en van woede in de en onhandig bij 0.11 I. 23 2.28 3.23 4.10 4.49 5.22 5.49 6.15 6.40 7.03 7.28 7.55 8.25 8.59 9.36 10.21 II. 11 12.07 13.08 14.13 15.22 16.35 17.51 19.09 20.29 8 April Onder zeer groote belangstelling zelfs moesten tientallen wegens plaatsge brek worden teleurgesteld vond giste ren in Excelsior weer £en filmavond plaats van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat”. Daar de aangekondigde films niet op tijd waren gearriveerd, was het program ma voor de pauze gewijzigd en kregen de toeschouwers twee Haagsche rolpren ten („Natuurschoon in den Haag” en m „Toen de markt nog op de Prinsegracht Deze heerbantentoonstelling draagt niet was”) en een, door contrastwerking, in- Vier personen gearresteerd Rechercheurs van den Justitieelen dienst A hebben bij huiszoeking in een perceel in de Katwijkstraat 25 kg. vleesch in beslag genomen, dat bij onderzoek afkomstig bleek te zijn van een fraudu leus geslacht schaap De bewoner, de 31- jarige schilder J. van t> en de 20-jarige loodgieter M. P. werden aangehouden, die ervan worden verdacht het schaap in de keuken te hebben geslacht Voorts zijn gearresteerd de 42-jari^ slager J. H., die vermoedelijk een deel van het geslachte schaap heeft gekocht en de 33-jarige koopman C. L., die waar schijnlijk schapen voor frauduleuze slach ting aan eerstgenoemd tweetal heeft ver- I kocht. Allen zijn in bewaring gesteld; het onderzoek wordt voortgezet. Holk en zijn helper» grijpen mee; de gebroken goochelapparaten wordéjj weg gesleept. Krümer staat er bij met de handen in zjjn zakken. Vooruit man! Schreeuwt Hans. Aanpakken! Maar de ander beweegt zich niet U gooit mij er nu toch uit Waar om zou ik me dan nog dik maken!* Hans kijkt hem verbaasd aan. Dezen toon kent hij van Kramer niet. Natuurlijk moeten onze De vierde verstrekking van tabletten met Vitamine-D ten behoeve van kinde ren van 3 maanden tot 3 jaar, welke voor een tijdvak van 6 weken geldt zal plaats I a.s. in de lokalen Bij de uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de 5e periode (f9 April16 Mei 1942). aardappelkaarten en bonnen voor extra-zeep voor kinderen t.m. 7 jaar welke plaats vindt in den Dierentuin zijn morgen aan de beurt: van 912 uurLa Brujeere t.m, einde B en Ca t.m. Cleophasvan 1214 uur: de Cler t.m. einde C en Da t.m. van Dam L.; van 1417 uurvan Dam M. t.m Dressier het minst voor de daadwerkelijke verde diging van de sociale rechten der volks gemeenschap. De opdracht van den leider, die in 1932 de W.A. instelde, werd steeds met nauwgezetheid vervuld. In de achter ons strijdjaren der Nationaal-Socia- listische Beweging kreeg dan ook de W.A. als weerafdeeling der beweging en als stoottroep in den politieken strijd ruimschoot haar deel van de wettig en onwettig gesanctionneerde terreur, onder drukking en grenzenlooze provocatie. Tal rijk waren in die jaren de gewelddadige, tegenover ons uitgelokte botsingen met politiek gepeupel. Het was de W.A., die de roode terreur in onze steden door haar onversaagden inzet wist te breken. Niettegenstaande talrijke botsingen, ook die na den 14den Mei, kan de W.A. met voldoening verklaren, dat tengevolge ba rer gevechtshandelingen, in gemeenschap dan wel individueel, nimmer een mede- volksgenoot werd gedood dan wel ver minkt. Zij wordt gedragen en bezield door de groote idee der nationaal-socia- listische revolutie, voor welke zij in on wankelbare trouw aan haar leider weet te dienen en te offeren. De post-, telegraaf- en telefoondienst zal Tweeden Paaschdag worden uitge voerd als op Zondagen. Nadere inlichtin gen verstrekken de postinrichtingen. Paaschtelegrammen tegen verlaagd tarief zijn dit jaar niet toegelaten. De dienst vgn de Rijkspostspaarbank op de postin richtingen zal gewoon voortgang vinden. I jongefotografen. Dit moet ook wel, wil i de fotografie blijven voldoen aan den I smaak van het publiek, want die smaak wordt steeds beter en verfijnder. Onder zeer groote belangstelling is gis termiddag in het crematorium te Velsen de verassching geschied van het stoffe lijke overschot van mevr. E. M. L. van DeventerMaas, oprichtster van de Kolo niale school voor meisjes en vrouwen in den Haag en bestuurslid van tal van In stellingen in het belang van Indië. Het woord werd o.a. gevoerd door prof, dr. J. C. van Oven, mevr C. Langelaan Stoop te Amersfoort mr. A. M Joekes, ir. D. de long Wzn., te Rotterdam, mej. Volckers, zr. Hellemans te Wassenaar, mevr Soedjana en mevr. M. v. Zeggelen. Bij het dalen van de kist speelde de organist een marsch uit de opera Götter- dammerung van Wagner. Een neef dankte voor de belangstelling. In de Wieringermer. Tot de voorbereidingen Voor den graanoogst 1942 behoort ook het herstellen der graanzakken. (Polygoon-Kuiper) pen opruimen. N<fu, dan kan ik wel dadelijk gaan, zegt Kramer. Hans voelt zjjn keel dichtknijpen. Na- L tuurlijk, met zijn goochelnummer la het toch uit. De eerste rat verlaat h< kende schip. Eigenljjk moest mei man ter verantwoording roepen, men moest toch weten, wat er achter stak. Enfin, het heeft geen zin. Alles is ujuvdA van o wenen geiui I vinden op Dinsdag 14 April I hieronder vermelde lokalen. De zijn geopend van 10 tot 16 uur: Wilhel- minastraat 73, Loosduinen (Wijkverple ging), Aronskelkweg, 1, (Dalton H.B.S.). Leijweg 1, (Buitenschool), AcaclCstraat 182, (Chr. Kleuterschool), De-Réaumur- straat 43, (School voor B.L.O.), Escamp- /laan 65, (Openbare kleuterschool); Colen- sostraat 6, (Zittingslokaal Schoolarts), Waldeck Pyrmontkade 4, (Geneeskundige schooltoezicht), Prinsegracht 71, (Zittings- lokaal schoolarts), Ferdinand Bolstraat 16, (Openbare Kleuterschool), Hoefkade 101, (Openbare Lagere school), Prudens- van Duysestraat 18 hoek Schimmelweg, (R.K. wijkverpleging), Linnaeusstraat 6. (zittingslokaal schoolarts), Louise Hen- riëttestraat 27, (van Hoogstratenschool), van Nijenrodestraat 16, Lagere schoo)l, Nieuwe Laantjes 8, West- duinweg 40, (Openbare Kleuterschool). De tabletten zullen worden uitgereikt op vertoon van de per post toegezonden Vitamine-D-stamkaart en de distributie- stamkaart van het kind. De verstrekking zal slechts plaats vinden, indien beide kaarten worden aangeboden door een per soon, die den leeftijd van 15 jaar heeft bereikt. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 - -20 scherming onzer kameraden en niet in f 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1 voor niets den naam „W.A. dient en offert”, want alles wat gij hier zult aan schouwen, spreekt van haar dienen en of feren, van haar bereidheid tot den strijd als het er om gaat haar ideaal te verdedi gen, van haar bereidheid tot dienen, als het er om gaat haar volk in dienstbaarheid in den vreedzamen strijd om sociaal reeht te dienen. Zonder de grootheid van ons verheven doel, zondèr de diepe worteling der over tuiging en de bezielende kracht der idee, zouden onze eenvoudige weermannen, trots dat het hun aan persoonlijken moed niét ontbreekt, nimmer tot het hoogste offer in, staat zijn. ‘En dit offer is ook de eenige waarde meter voor de eerlijkheidd der revolution- naire overtuiging en voor de waarachtig heid van den drager daarvan Spr. wees op den inzet zijner weerman nen in den rècenten strijd hier ter stede Voor het sociaal recht van een groep onzer misdeelde stadgenooten. Dit was een zijde van den weerman, welke men nog nauwe- lijks’kende. een zijde, welke onvereenig- baar leek met het begrip W.A. en toch vormt juipt zij een markanten trek in het wezen van den weerman, omdat daarin vooral tot uitdrukking komt zijn daadwer kelijke liefde voor zijn volk, zich uitende in de individueele sociale daad. In de straten, waar deze heerban nog vóór een jaar niet zonder lijfsgevaar kon passeeren. stond hij nu schouder aan schouder met den ontrechten arbeider, kampend'voor so ciale gerechtigheid. En sloeg men aanvan kelijk nog met schroom dit voor hen zoo vreemde „dienen” gade, thans zijn deze weermannen. - - zekeren trots, graag geziene gasten in de huizen dier armsten der armen, omdat zij nu weten, dat het socialisme der N.S.B. niet slechts een leuze is, doch daad. Men ■heeft eens gezegd: ideeën en staten bestaan slechts op grond van de bereidheid tot sterven van de dragers dier ideeën. En dat mogen wij thans wel, na de talrijke door haar gebrachte offers, van onze W.A., ge tuigen- zij was en is bereid voor de ver werkelijking van hët nationaal-socialistisch ideaal het hoogste te offeren. Zoeter dan de dood is echter metterdaad het leven in dienst van zijn volk id dienst der gemeenschap, in den strijd voor zijn sociale gerechtigheid, voor zijn recht op den arbeid, voor de gezondheid van zijn geest. In dien zin vertrouwde spreker, dat men deze bescheiden schouw van beelden, statistieken en attributen, betrekking heb-| j Gisteravond heeft men zictf, tijdens afwezigheid-van de bewoners, door ver breking van een ruitje aan de voorzijde, toegang verschaft tot een woning aan den Agonskelkweg. Gestolen werden 4 heeren- costuums, 1 paar heerenschoenen en 1 kof fer met ondergoed. Eveneens is ingebroken in een corsetten- magazijn in de F.ahrenheitstraat. Wat pre cies vermist wordt, kan nog niet wórden opgegeven. JUBILEUM N. MESU Morgen hoopt de heer N. Mesu den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar als ambtenaar in dienst kwam ter griffie van de Arrondissementsrechtbank alhier. kuren w lachen. Maar het best. Hij gooit het sprong staat 1 redden, wat Lydia, die met ~bew, Beheersch der brengen, Neumann wenk, om de 4e ochulven. Dames Theebon aan hospita afgestaan Vraag: Ik heb, gelijk met aUe bon nen gebeurt, ook mijn theebon aan mijn hospita gegeven. Ik verlaat echter binnenkort mijn kamer en zit nu met de moeilijkheid. Koe ik f.z.t. als de the» verschijnt aan mijn portie komen zal. Antw.: De hospita heeft destijds de bonnen op haar naam bij den krui denier ingeléverd. Zij ontvangt dus de thee en het ligt? op uw weg om een regeling met uw hospita aan te gaan t.a.v. de overdracht van bet kwantum, «dat u toekomt Geen brandstoffen meet ooor kamerbewoners Vraag: Komen wij. pension- of ka merbewoners. nog in aanmerking voor een brandstoftoewijzing? Antw Neen. De kamerbewoners kregen reeds 3x3 dj. 9 mud kolen. De hoeveelheid dus, welke nu ook aan anderen is toegekend. Vervoer van melk poeder enz. Vraag: Is het geoorloofd melkpoeder of gecondenseerde melk te ver voeren van de eene stad naar de andere? Antw Vervoer in beperkte hoe veelheid en uit eigen voorraad is toegestaan, met dien verstande evenwel, dat men bij aanhouding door een ambtenaar van den Crisis, opsporingsdienst kan aantoonen, dat de melk niet door hamsteren verkregen is. Dit kan gemeenlijk alleen geschieden doör het overleg gen van een bewijs, dat de melk gekocht is vóór de invoering van de Hamsterwet d.w.z. nu ongeveer twee jaren geleden. Ingeleverde bonnen bij opheffing van zaak Hoe gaat het met mijn vroeger In geleverde bonnen, wanneer de zaak om de een of andere reden wordt opgeheven? Die vraag wordt ons herhaaldelijk gesteld en het betreft dan'"meestal de thee-, of vet-, of brandstoffenbonnen, welke gerui- mtn tijd tevoren werden ingeleverd Zij, die zich voor dij geval geplaatst zien, voelen zich niét pleizierig. omdat zij het verlies der bonnen vreezen. Het Centraal Distributiekantoor heeft gelukkig voor hen naast andere mogelijkheden, destijds ook deze onder de oogen gezien. Elke zaak is onder een bepaald code nummer ingeschreven. Wordt om de een of andere reden een zaak op geheven, dan komt dit codenummer vrij, terwijl op den winkelier de verplichting rust, daarvan kennis te geven aan het C.D.K. Deze laatste instelling draagt, indien het b.v. een kruidenierszaak betreft, de af wikkeling over aan de C.V.K, (Cen trale Vereeniging Kruldeniersbe- drijven). Deze laatste verdeelt o.a. de ingeleverde bonnen aan naburige winkeliers, die de verplichtingen overnemen. Tevens stelt de C.V.K. de belanghebbende klanten op de hoogte. Dit is een voorbeeld van een Inge wikkeld en wellicht weinig voor komend geval. Gewoonlijk zal een zaak niet geheel verdwijnen, maar komt er een soortgelijke in het- zelfde pand, die de zaken op den ouden voet voortzet en ook de ver plichtingen t.a.v. Ingeleverde bon nen overneemt. Wij laten hieronder een lijstje volgen van de tijden van -ondergang Aantal 17A 1* k.g. 4 April k.g. 4 April leerling laatstelijk bezocht. J. v. d. BERG t Na een langdurig lijden is hier ter stede in den ouderdom van 68 jaar over leden de heer J. v. d. Berg, die in vroe ger jaren op verschillend gebied een voor aanstaande plaats heeft ipgenomen. De overledene diende de ongedeelde Geref. kerk hier ter stede als collectant en was vervolgens 25 jaar werkzaam als diaken, eerst in de ongedeelde kerk en later in die van ’s-Gravenhage-Oost De teraardebestelling zal a.s. Donder dagmiddag op Oud Eik en Duinen plaats vinden. De rouwstoet vertrekt om 3 uur van het sterfhuis. 26 15 16 250 gr. 250 gr. 100 gr. 250 gr. 50 gr. 400 gr. 1 k.g. 100 gr. 100 gr, 25 gr. 4 April 90 3 450 gr. 90 3 450 gr. 90 3 450 gr. 90 8 450 gr. 90 a 450 gr. 90 a 450 gr. 30 April 75 gr. 75 gr. 75 gr. Brandstoffen 2 Eenh, De organisatie Bij den opbouw van den N V nft zal deze voorloopig goeddeels steunen op datgene, wat de Winterhulp Nederland in feite .een onderdeel van den Volks dienst op dit gebied reeds heeft tot stand gebracht. In de toekomst zal het een wijdvertakte organisatie Van mede werksters zijn, welke in hoofdzaak voor de uitvoering van den Volksdienst zal zorgen. De kleinste kern aldus wordt het in Amsterdam en elders zal de ontwikkeling analoog zijn gaat gevormd worden door een „blok", omvattende ongeveer 100 personen. Ieder „blok” krijgt een z.g. „vertrouwensvrouw”, een* vrouw, die met alle voorkomende vraagstukken en moei lijkheden goed op de hoogte Is en daarin raad en zoo noodig hulp kan verschaffen. Elke honderd „blokken” vormen een „buurtschap” (mét dus pl.m. 10.000 men- schen). Elke buurtschap krijgt een ad viesbureau, tevens z.g. hulppost, waartoe de „vertrouwensvrouwen" zich zoo noodig kunnen wenden. Per 10 buurtschappen wordt één consultatiebureau gevestigd Déér zal de vrijwillige dienstverleening ophouden en zijn net de gesalarieerde vakmenschen, die hulp verleenen Voor de verpleging van zieken (practisch komt dit vooral neer op zieke moeders) zullen naar behoefte centrale zusterhuizen wor den gesticht Een eerste eisch, welken de N.V.D. zich zelf stelt, is: snelle hulp, niet eerst onderzoeken en dan pas helpen, doch eerst helpeg en dan pas onderzoeken. 0.33 1.25 2.12 2.52 3.31 4.04 4.33 5.01 5.27 5.54 6,33 April volle maan kwartier, 15 April nieuwe maan, 23 April eerste kwartier en 30 April volle maan. Kookdoeleinden 8 K.F. Kookdoeleinden 7 K.F. 1 Eenh. Haard, kaoh. J 5 t.m. 7 1 Eenh. Haard, k.' Haard k. Haard, k. Haard, k. Haard., kach. K 13, 17 Haard, k. K 9 Centr. v. L 12 t.m. 20 1 Eenh. Gen. Anthr. Ill 1 Eenh. Gen. Anthr. IV 1 Eenh. Centr. v. L. 23 Lm. 32 1 Eenh. Gen. Turf Gen. Turf Period ebon uit! Hoepel op. Hij kan niet meer uitstaan, de kerel rfiag schuldig zjjn of nieL De Holk» waren altijd grootmoedig. Mijn beste vriend, wat een ellen dige geschiedenia. Artikel Aardappelen Aardappelen Bloem (br.) 257, 261,265,269 70 gf*. 18 Ap. Boter 17 Brood (of gebak) 17A Brood (of gebak) 17B 3-01 of 4-01 268 lijke inleiding, ga ik u iets vertoonen... Verder komt hij niet, want er ge beurt iets. Kramer glijdt plotseling uit. Zijn armen slaan wild door de lucht. Hij grijpt naar de goocheltafel; deze valt om en sleept een ander apparaat mee. Met de andere hand heeft hij on zichtbare draden aangeraakt en is erin vrfward geraakt. De geheele zaak is eensklaps een chaos. Het regent kaar ten aan alle kanten. Uit de lucht komt plotseling een bloemenregen vallen. Kogels uit houders rollen over het too- taeel, rollen van het trapje en verdwa len tusschen de bezoekers, die schreeu wen en fluiten. Zwendel, zwendel! Eruit.- We gaan weg, schreeuwen de menschen. Of wij eruit, óf de goochelaar eruit. Een teressante documentaire van de Waalbrug te Nijmegen en de Hoornbrug te Rijs wijk, te zien. De drie films, alle nieuw voor de leden dér vereeniging, genoten de volle aandacht. .Het tweede gedeelte van den avond werd gevuld met de onderhoudende film „Tusschen Donge en Oosterschelde”, waarin een beeld wordt gegeven van Westelijk Noord Brabant. KOSTELOOZE INENTING In de navolgende gebouwen wordt op de daarbij aangegeven dagen en uren ge legenheid gegeven tot kostelooze inenting en herinenting: Roode Kruis Ziekenhuis Segbroeklaan 1, Dinsdags van 11.30 12.30; Onderlinge Polikliniek. Bierkade 1, Woensdags van 14—15: Ver voor Zieken verpleging te Scheveningen. Duinstr. 19, eersten Woensdag van iedere maand 15.30—16 30; Nuts Polikliniek. Achter- raamstraat 15. Donderdags 1415. Het geboortebewijs of trouwboekje moet worden medegebracht. Het bewijs van inenting moet worden bezorgd of kan worden toegezonden aan het bureau van de afdeeiing „Bevolking, Verkiezin gen en Burgerlijke Stand" der gemeente secretarie. Goudenregenstraat 36, alhier. INSCHRIJVING EN OVERSCHRIJVING VAN LEERLINGEN Bij beschikking van den secretaris-ge- neraal van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming is bepaald, dat in schrijving van leerlingen bij den aanvang van het schooljaar^ die reeds onderwijs ontvingen aan een soortgelijke school, - - slechts mag plaats vinden met toestem- en dit zeide spreker met .mjng van hoofd der school, welke de crraacr i?P7ipnp uasipn in Hp iva Hij grijpt hem bij zijn kraag en trekt hem op. Kerel, wat heb jij uitgevoerd? Ik kan het niet helpen, patroon, zucht Kramer, wiens gezicht doods bleek is. Er is hier een gladde plek. Hans •hukt zich en kijkt naar de plek, welke Krömer hem aanwijst. Er glin stert iets;, hij veegt er met zijn vinger over. Vloeibare zeep, Krömer. ons dat aangedaan? Het kan toeval zijn, mijnheer, zegt Neumann. scheiden, maar daarom kun je wel hel- Zoo en was het ook toeval, dat mijn revolver ontladen was? Wie heeft dat gedaan? U bent verantwoordelijk voor de wapens. Neumann kijkt hem trouwhartig aan. -*• Ik zweer u, meester, dat ik de wapens geladen heb, zooals altijd. Het was daarstraks nog in orde. Holk wil iets antwoorden, maar daar staat opeens de tooneelmeester voor hem. Gauw mijnheer, pak uw boel op. Ik heb het tooneel noodig. De komieken Emiel en Emilie zullen invallen. De helft van het publiek is al bij de cassa en wil geld terug hebben. Hij wenkt een paar tooneelknechts. Vooruit jongens, helpt eens een handje. Met een deelnemend lachje op zijt» bruinverbrand gezicht, staat dokter Ol sen voor Hans. Ik kom net van Berlijn en nu moei ik getuige van deze scène zijn. H(j kijkt een oogenblik naar de brok» stukken van de goochelinstrumenten, welke reeds in de gang staan. Ik zal het wel moeten opgeven, dokter Olsen, .zegt Hags moe. Hebt u Lydia gezien? Dokter Olsen kijkt zijn vriend ernstig aan. Z<j is vreeselijk opgewonden; ik vrees voor haar zenuwen. Zij heeft een huilkramp. Hans wil den ander voorbij loopea. Ik moet naar haar toe. Olsen houdt hem tegen. Wacht even”zij Is naar gegaan. Holk kijkt op. Dat wil ik niet. Zij hoeft voor mij de kastanjes niet uit het vuur te halen... Op dit oogenblik komt een jongen aan- loopcn. Zijn gezicht glimt van nieuws- gierigheid. xmijnheer vragen, op het kantoor te 39 Hij kijkt door het gaatje in het doek; I de zaal is -uitverkocht. Daar zit ook weer dokter Olsen. Hij moet met den middagtrein gekomen zjjn. Nu. het is 1 wel prettig, een vertrouwd gezicht tus- i schen al die vreemden te zien De mu ziek wordt sterker. Waar blijft Lydia? Maar daar komt zij al; zij ziet er snoe zig uit in haar.nauwsluitende japon vol pailletten. Klaar, zegt zij. De laatste gongslag weerklinkt. Gor- d*Lydia staat al op haar Plaa^1- vangt de kaarten, welke Hans haar toe- werpt, handig op. Hans praat tegen het publiek; men lacht en tegelijkertijd her kent men Lydia. Applaus weerklinkt. Hans haalt zijn pistool te voorschijn en bekjjkt tevreden de tooneelgroep, Lydia en het en onder het’loopen roept zij tegen Hhns: Het is uit tusschen ons. Dat ver draag ik niet! Gordijn, gordijn! brult de van directeur Arends. Het gordijn valt, met een het voetlicht rakend. Hans is met een sprong bij Kramer. ratie aanzienlijk, maar het gevolg was, voor nationaal-socialistische dat men onnatuurlijke beelden kreeg, waarin de oogen niet keken, maar staar den. Gelukkig waren er bekwame en kunstzinnige menschen, die begrepen.dat de fotografie tal van mogelijkheden bood, wanneer de technische verbeterin gen maar tot stand kwamen. Tot deze menschen behoorde ongetwij feld ook de heer C. A. Schouten, die op 1 April het feit herdenkt, dat hij 50 jaar geleden in de leer kwam bij een Amster- damschen fotograaf. Zijn keuze van be- roep bleek een juiste te zijn geweest, liggende" strijdjaren”dei want hoe meer hij zich inwerkte in de- - 1 fotografie, des te meer liefde vatte hij ervoor op. Liefde tot het vak en wil om iets te bereiken, al moA men zich daar voor groote offers getroosten, zijn de twee voornaamste voorwaarden otn iets te worden, zeide ons de jubilaris, die be halve een der oudste fotografen ook één der actiefste van onze stad is, in een gesprek, dat wij met hem hadden. De heer Schouten heeft zich gespecialiseerd op het maken van foto’s van fabrieks- interieurs, machinerieën, meubels e.d. Zij zijn prachtig uitgevoerd', maar' er zijn dikwijls uren van ingespannen arbeid noodig voor een foto klaar is. Zooals zoovele ouderen, die een mees ter in hun vak zijn, is de heer Schouten niet erg te spreken over zijn jongere i collega’s. Zij vatten hun vak veel te ge- makkelijk op en studeeren weinig. Reden tot pessimisme geeft dit volgens den heer Schouten echter niet, want het blijkt, dat deze beunhazen toch na eenigen tijd weer verdwijnen. Bovendien bestaat de kans, dat bepaald zal worden, dat jonge fotografen, alvorens zij zich kunnen ves tigen, eenige proefjaren moeten meema ken bij patroons, aan te wijzen door de Ned. Vereeniging van Fotografen, waar- door de knoeiers vanzelf verdwijnen en I plaats maken voor degelijk onderlegde èn de twee helpers, die stokstijf stil staan aan beide zijden van het zwarte doek. Het aas uit de kaart! roept Hans. HU drukt af en wordt bleek onder zijn schmink. De revolver weigert;' hij drukt nog eens, wéér niets. Er valt Seeu staat besluiteloos en ?n de Zworen seconden reeds de en a»nVan het Publi«*- Een man lacht en jen vrouw begint te gichelen. een stem op^den^rT keert*t! roept hT» p„. zegt Hans, moogt bok wel een revolver! U .e®?8 ten koste van mij - het laatst lacht, lacht er te traneL ?e8eiyx 1 «oocHaïel en heeren. krijgen een naar voren J 13,17 1 Eenh. J 9 1 Eenh. K 5 t.m. 7 1 Eenh. Turf 1 Eenh. 1 Eenh. Morgen, 1 April, begint over het ge heele land de actie van den Nederland- scb.en Volksdienst (N.V.D.), een actie, welxe als eersten opzet heeft, de doel stellingen van den N.V D. onder de be volking te verspreiden en daarnaast ook om leden te winnen. Daartoe zal een mil- lioen brochures worden verspreid, propa gandafilms zullen worden gedraaid en ook door de radio zal de N V.D zijn wek- woord laten klinken. Dat de Volksdienst nu deze actie be gint, wil overigens niet zeggen, dat hij tot dusverre nog niets heeft gedaan men denke slechts aan de uitzending van behoeftige stadskinderen naar buiten in den afgeloopen zomer aan den steun, door den N.V.D. verleend aan slachtoffers van Britsche bombardementen, van bran den, enz. maar tot nu toe is zijn werk nog slechts incidenteel en van zeer be perkten omvang geweest. Thans gaat de systematische arbeid beginnen, welke als ideaal beoogteen grootsch opgezette, wijdvertakte vrijwilligers-organisatie op to bouwen (en te voltooien), welke ten doel heeft de volkskracht zoowel physiek als geestelijk niet alleen te behouden, maar vooralop te voeren. Dat de Volksdienst leden en wel tienduizenden leden zoekt te werven, wil niet zeggen, dat uitsluitend leden van zijn werk zullen profiteered Lid zijn be- teekent hier niet „profiteeren”. maar het tegendeel „offeren” Teftein van werkzaamheid De bemoeiingen van den N V D. strek ken zich uit tot het geheele volk, zij het met een enkele uitzondering. Juist omdat de Volksdienst de volkskracht wil opvoe- Iren, zal hij geen steun verleenen aan die I elementen, die het volk en het ras ver- I zwakken zwakzinnigen, erfelijk belasten I e.d. Hij zal juist tegen deze categorieën I de gemeenschap beveiligen Daarentegen zal hij vooral hen helpen, die voor de volkskrant van waarde zijn, waarbij wel voornamelijk de biologische I waarde gemeend wordt. Het gezonde ge- I zinsleven te bevorderen is dan ook een I der voornaamste doeleinden van den I N.V.D., welke zich vooral zal uiten in een I bijzondere zorg voor moeder en kind. Is dit terrein reeds veel» omvattend, I daarnaast liggen nog uitgestrekte gebie den, welke in de toekomst eveneens tot de werksfeer van den N.V.D. gaan be- I hooren Met reeds bestaande officleele of I semi-officieele lichamen, zooals vooral in Bij de opening van de tentoonstelling „W.A. dient en offert”, gistermiddag in „De Schouw” aan de Heerengracht, wa ren aanwezig o.a. de se retaris-generaal van het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten, prof, dr T. Goedewaa- gen, de secretaris-generaal der N S B., ir. Huygen, de gemachtigde van den leider der N.S.B in Zuid-Hotland, baron van Haersolte, de commandant der W.A., mr. Zondervan, de gewestelijk leider van ler- sel, de directeur-generaal der P.T.T,, ir. van de Vegte en verder vele vooraan staande figuren uit de W.A. en de N.S.B. De commissaris van „De Schouw”, de heer N. Oosterbaan, sprak woorden van welkom. De heerbanleider, de heer J. E. Feen- stra, hield daarna de openingsrede ew zeide o.m. Deze tentoonstelling van den heerban ’s-Gravenhage dient zich aan onder de zinspreuk „W.A. 'dient en offert”. twee letters, die meer zijn dan begrip, meer bettekenen dan de eenvou dige afkorting van den naam van een der afdeelingen der Nationaal-Socialisti- sche Beweging, omdat zij gedragen wor den door een afdeeiing, die in den strijd 1*.t. len uit den aard van haar opdracht steeds vooraan ging, waar het betjof op de bres te staan voor de verwezenlijking van ons nationaal-socialistisch ideaal, voor de zege onder zwartroode kleuren, voor de be- Restaurant Saur, aan het Lange Voor hout alhier, heeft dezer dagep een kost bare ervaring opgedaan. In het begin van dit jaar rekende Saur nd. voor een portie erwtensoep een rijks- daalder en overtrad daarmede de prijs- voorschriften liefst met 130 per portie, daar erwtensoep in deze gelegenheid niet meer dan 1.20 mocht kosten. Inmiddels is Saur in de hoogste prijs klasse geplaatst, zoodat hat restaurant zich thans meer mag permitteeren. Dit neemt niet weg, dat dit restaurant in Januari en daarvóór de prijsvoor- gchriften heeft overtreden het werd bovendien vorig jaar reeds wegens te dure wijnen tot 300 gulden veroordeeld i en het werd dan ook dezer dagen door I den Inspecteur voor de Prijsbeheersching te ’s-Gravenhage beboet met 1000 gulden, terwijl publicatie van het vonnis werd i gelaist. Cacao Gort Honden, en k.br. 15 Ij a 10 k.g. Honden- en k.br, 16 IJ 8 10 k.g. jam 263 Kaas 258,262,266,270,274 Koffiesurrogaat 259 Margarine 16. 17 Melk 16A t.m. 19A Melk 16B t.m. 19B Petroleum S en T Petroleum O-krt Petroleum O-krt. Peulvruchten Peulvruchten Pudding, verm. Rijst* 4-02,4-03 L 4-04 260 17 17A 17B

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5