DISTRIBUTIEMAATREGELEN COÖPERATIEVE RAAD INCESTELD No. 18146. 1942. Woensdag 1 April. van VERDUISTEREN Nieuwe burgemeester Utrecht Dank van den Rijks commissaris aan dr. Posthuma DE VOORSTELLEN AAN INDIE Gaslooze uren voorloopig opgeheven I „WERK EN WINST" BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Aflevering vaste brandstoffen Ingaande Vrijdag I Congrespartij vraagt nadere uiteenzetting Volledig succes van den productieslag 1 Vernietiging distributiebescheiden Toporganisatie voor de boerencoöperaties Aankoop groote kledingstukken distributie van schoenen Bevoegdheden Missie een mislukking Anglo-Amerikaansche wapen- leveranties aan Turkije Mr. ter Pelkwijk vervangen door den heer van Ravenswaay Sinaasappelen Ten behoeve van de voedsel voorziening voor kinderen tot en met 13 jaar Kaarten voor bijzonderen arbeid De nieuwe aardappelkaarten I HAAGSCHE COURANT Het bezette ren I PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd met „Kikeriki”, ,De Nieuwste Mode”. ..Kol. Bijblad” en „Letterk. Bijblad” 3.15. Fr. p. p. met Modeblad «.20, z. Mode blad 3.95. Buitenland 9.45. Bij postkant, tegen de geldende gbedgek. abonnementsprijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. p. 10 ct. De Rijkscommissaris heeft deze gelegen heid benüt oud-minister dr. Posthuma te bedanken voor zijn verdiensten inzake het opvoeren van de Nederlandsche landbouw productie en om hem veel succes toe te wenschen bij zijn verdere werkzaamheden. o. 8.12 uur nam. tot 7.15 uur v.m. Maan: 1 April op S.17 n.m. (Volle Maan): 2 April onder 7.56 v.m., op 9.38 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tussohen 10 u. n.m. en 1 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116394; zr. Stadspatiünten no. 49 $naBaaaaeeeoeeeaaoaaeBeoaaeaaeaeeekï mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, met in gang van 31 Maart 1942 eervol uit zijn functie ontheven en pensioen verleend. In zijn plaats heeft de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden op grond van dezelfde bepaling den bur gemeester van Zaandam, van Ravenswaaij met gelijktijdig eervol ontslag uit deze functie, benoemd tot burgemeester van Utrecht. Het Verordeningenblad bevat een besluit van de secretarissen-generaal van Land bouw en Visscherij en van Handel. Nij verheid en Scheepvaart, waarbij wordt in- gesteld een Coöperatieve Raad als top- organisatie voor coöperatieve vereenigin- gen op het gebied der voedselvoorziening. Coöperatieve vereenigingen in den zin van dit besluit zijn de volgende lichamen: a. Coöperatieve vereenigingen in den zin van de Wet op de Coöperatieve Vereeni gingen 1925b. Vereenigingen, welke als zedelijk lichaam zijn geconstitueerd en er kend volgens de Wet van 22 April 1856 tot regeling en beperking van het recht van vereeniging en vergadering, en ten doel hebben de stoffelijke belangen jiarer leden te bevorderen in den zin van arti kel 1 van de Wet op de Coöperatieve Ver eenigingen c. Andere rechtspersoonlijk heid bezittende lichamen, welke naar het oordeel van de toporganisatie in hun opzet en werkzaamheden met coöperatieve ver eenigingen overeenstemmen De Nederlandsche Coöperatieve Raad, welke thans als toporganisatie is inge steld. is rechtspersoon en heeft tot taak de behartiging der gemeenschappelijke belan- De directeur van het Rijkskolenbureau maakt bekend, dat met ingang van Vrij dag a.s. om 15 uur de gaslooze uren, zoo wel des middags als des nachts voorloo- pig zullen worden opgeheven. Dit betee- kent echter niet, dat het publiek nu meer gas mag gebruiken. De handhaving der rantsoeneering zal absoluut vereischt zijn, zoodat overschrijdingen der toege- stane rantsoenen onverbiddelijk zullen worden gestraft met boete-oplegging of afsluiting. Alle niet aangewezen bonnen van alle levensmiddelenkaarten, welke op ’t oogen- blik niet meer in gebruik zijn, kunnen ver nietigd worden. Dit zijn dus de bonnen van alle kaarten, welke uitgereikt zijn vóór de uitreiking, welke plaats had in het tijdvak van 2 tot en met 21 Maart, Verder kunnen de met 21 C.V en 22 C.V. gemerkte bonnen van de brand- stoffenkaart L (voor centrale verwarming) eveneens vernietigd worden. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de textielkaarten en de brandstoffenkaar ten zorgvuldig moeten worden bewaard en dus met uitzondering .van de beide boven genoemde bonnen der brandstoffenkaart L in geen geval vernietigd mogen worden. Te allen overvloede wordt er voorts nog de aandacht op gevestigd, dat vanzelfspre kend ook de distributiestamkaart en het daarbij behoorende inlegvel niet vernietigd mogen worden. Het is gebleken, dat onder bepaalde groepen van de bevolking de indruk be staat, dat de distributie van textielgoe- deren zou medebrengen, dat zoogenaamde ..groote stukken”, waaronder te verstaan zijn heeren- en jongenscostuums of onderdeelen hiervan, overjassen en man tels, alsmede stof voor deze goederen, niet meer te verkrijgen zijn. Deze opvat ting is, naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, niet juist, aangezien de apo- genaamde „groote stukken" kunnen wor den gekocht op een speciale vergunning, welke vergunning te allen tijde bij den plaatselijken distributiedienst kan worden aangevraagd. is de weg om voor het kleinbedrijf den sloopenden chaos in een welvarende ge meenschap te herschapen. „Werk en Winst”, toegewijde arbeid in alle richtingen, winst voor de gees telijke en materieele welvaart van het volk, waar dit de vrucht kan ^jjn dezer nieuw ingezette actie, verdient" zij al ler aandacht. kunnen maken, wel toeslagkaarten bijzonderen arbeid ontvangen, met zondering van die voor aardappelen. In het bericht in ons blad van gisteren betreffende de distributie van schoenen, waarin een opsomming werd gegeven van de soorten schoenen, welke zonder bon mogen worden gekocht, verkocht of afge leverd, moet onder punt 6 (Pantoffels) worden ingevoegdf2.50 in de maten 36 t.m. 39. Een Duitsche duikboot op een vaart naar den vijand. Een stoomboot In zicht. De commandant (met witte pet) is op de brug verschenen om het schip door den verrekijker nauwkeurig op te nemen en daarna zijn bevelen te kunnen geven. (Orbü-Holland-P.K. Meisingem) PRIJS DER ADVERTENTIÊNVan 1—11 m.M. (5 reg.) f 2.20. iedere m M meer tot 22 m.M. (10 reg.) f 0.27. Elke m.M. meer 33 ct. Red. ƒ0.59 per m.M, Bewijsn. 5 ct.. fr. p. p. 10 ct. Ine, binnen de stad 5 ct Bij vooruitbet.: KI. Adv. 1.14; Dfenstaanb 75 ct Pers gevr. f 0.95. Adv. met „Br. a. h. bur. v. d. bl.” 10 ct. meer. Telefoon 116300 (zeven Hlnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35~37 Giro No. 12500 BllkantoorScheveningen. Keizerstraat 319, Tel. 550310; Filialen Pljswlik. Kantoorbcewnandel Leeuwen deel, Oranlelaan 3, Tel. 119461 Voorburg. Boekhandel H. E. G Ruys. Heerenstraat 124. Tel. 778038; N.V Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloemiaap 3. Tel. 130263 Boekhandel J. B v. Saters Jr. Theresiastraat 108a. Tel. 772444: Boekhandel F. O Couvée van Hoytemastraat 66. Tel. 721187. den indruk wekken, alsof zij onver schillig staan ten opzichte van hun *°t en dus niet meer tot de levens krachtige deelen van de volksgemeen- bunnen worden gerekend. Door de commissie-Woltersom *aarin de demo-liberale invloeden nog root zijn wordt reeds een organisa- n elkaar gezet van het bedrijfs- en’ °°k van nering en ambacht. Dit Het algemeen toezicht op de coöpera tieve vereenigingen geeft aan de top- órganisaties de bevoegdheid a. Tot het uitoefenen van contróle op de boekhouding en op het financieel omlijning en door het stempel van den distributiedienstc. indien de verbruiker van den distributiedienst een verklaring heeft ontvangen, dat hij bij den in de verklaring genoemden handelaar is inge schreven. In alle gevallen waarin aan het boven staande niet de hand is gehouden, is de beschrijving, ongeldig en is het den han delaren verboden aan den betrokken af nemer brandstoffen af te leveren. Te vens wordt er de aandacht op gevestigd, dat degenen, die vaste brandstoffen'be trekken zonder op de juiste wijze bjj hun brandstoffenleverancier te zijn ingeschre ven. strafbaar zijn. De officier-waarnemer begeeft zich, met behulp van een ladder, naar zijn post. (WeltJbild-Polypoon-P.K. Wulf) In bevoegde Duitsche kringen is men er van overtuigd, meldt het A.N.P. uit Ber lijn, dat Cripps, welke voorstellen hij ook mag indienen, met zijn opdracht in Indië schipbreuk zal lijden. Algemeen wordt ge constateerd, dat ondanks de uitnoodiging aan het Indische volk om het verleden te vergeten en te laten begraven, de Indiërs en hun leiders dit verleden, dat met bloe dige letters in de Britsche politiek van In. dië staat opgeteekend, niet vergeten kun nen. De door den Britschen afgezant ge houden rede wordt te Berlijn zeer geraffi neerd geacht. Zijn uiteenzetting duidt er op, dat het den Britten niet te doen is om het vestigen van een werkelijk zelfstandi gen Indischen Staat, doch om een schep ping, waarbinnen de tegenstellingen moe ten blijven bestaan, waarmede Engeland de mogelijkheid zou hebben, die tegenstel lingen tegen elkaar uit te spelen. Wat Cripps over de mogelijkheid zegt, dat eenige provincies zich eventueel bij de voorgestelde Unie niet behoeven aan te sluiten, wordt te Berlijn bestempeld als een soort „Rijnbondstaten-politiek”, die op niets anders zou uitloopen dan op het stichten van zelfstandige provincies, die dan in Engeland's belang tegen het overige land zouden kunnen worden ujtgespeeld Waneer Cripps op de Indiërs indruk 'poogt te maken met het van den „aanvaller” dreigende gevaar, moet naar Duitsche op vatting daar tegenovergesteld worden, dat aan dezen beweerden aanvaller niets ver weten kan worden van de schand- en gru weldaden, die op Britsche rekening in In dië staan. Verhelderend acht men te Ber lijn ook de verklaring van Cripps, dat tegenstellingen van geloof e. a. heel goed overbrugd kunnen worden, zooals het voorbeeld van de Sovjet-Unie toont. De Sovjet-Unie wordt dus voor Indië als voor, beeld eener regeling gesteld van tegen stellingen inzake geloof, sociologische en andere verhoudingen. De Britsche berichtendienst meldt, dat de vertegenwoordigers van de Sikhs, in totaal 4j millioen inwoners, zich tegen de voorstellen van Cripps hebben verklaard en hun negatief antwoord aan Cripps heb ben medegedeeld. Exchange Telegraph meldt uit New- Delhi, dat de Congrespartij, na een veel bewogen zitting van de werkcommissie, besloten heeft een brief te schrijven aan Cripps om hem nog een uiteenzetting te vragen over bepaalde punten met betrek king tot het overdragen van de macht in de tegenwoordige overgangsperiode. De president van de Congrespartij, Azad, heeft een dergelijken brief aan Cripps gezonden. Zoolang nog geen antwoord is ontvangen, zal de werkcommissie geen definitief standpunt publiceeren. Gandhi en Nehroe hebben opdracht ge kregen om gezamenlijk een ontwerp van een resolutie op te stellen. Naar verder verluidt, houdt een groot gedeelte van de werkcommissie hardnek kig vast aan den eisch tot onmiddellijke overdracht van de landsverdediging. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Cripps gisteren verklaard, dat hij verwachtte morgen in staat te zullen zijn, in groote lijnen zijn verdere plannen mede te deelen. Van Anglo-Amerikaansche zijde doet men al het mogelijke, aldus de A.N.P.-corres pondent te Berlijn, om Turkije te vriend te houden. Hoewel reeds eenige malen werd verklaard, dat de Sovjet-Unie bij de wapenleveringen den voorrang geniet en Roosevelt in een schrijven aan hooge Amerikaansche ambtenaren nog dezer da gen te kennen gaf, dat deze leveranties aan Moskou schromelijk ten achter waren, heeft Amerika, volgens Engelsche berich ten, thans weer gevechtsvliegtuigen aan Turkije gelevérd. Ook heeft men van die zijde een contract geteekend voor het ver- grooten en verbeteren van Turksche ha vens. Maandag werd een tweede in Enge land gebouwde torpedojager aan Turkije afgeleverd. Het schip nam ligplaats in Alexandrette. Verplichte aansluiting Coöperatieve vereenigingen en centrale 1 suiker- organisaties zijn verplicht zich aan te slui ten bij de toporganisatie. De toporganisatie is bevoegd een coöpe ratieve vereeniging te ontbinden: a. In dien zij zich niet binnen 4 maanden bij de top-organisatie voor aansluiting heeft aan gemeld, b. Indien zij in verband met het geringe aantal harer leden haar economi- I sche beteekenis heeft verloren, c. Ingeval van herhaalde niet-nakoming van de haar opgelegde verplichtingen. Overlegging distributiestamkaart, identi teitskaart of inschrijvingskaart verplicht In verband met de omstandigheid, dat niet alle leveranciers van vaste brandstof fen er voldoende contróle op blijken te houden, dat zij uitsluitend aan bij hen in geschreven verbruikers brandstoffen af- leyeren, heeft de secr.-gen. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart thans bepaald, dat zij bij iedere aflevering van vaste brandstoffen overlegging van de distri- butiestamkaart, gemerkt hoofd”, identi teitskaart of inschrijvingskaart moeten eischen. De brandstoffenleveranciers zijn verplicht aflevering te weigeren, indien op de getoonde kaart hun codenummer niet vermeld is. Overlegging van de distributiestamkaart, identiteitskaart of inschrijvingskaart be hoeft niet te worden gevraagd bij levering van turf, bruinkoolbriketten en kolenslik en bij levering van gascokes rechtstreeks door een gasfabriek, daar voor deze geval len ’n uitzondering op de klantenbindings- regeling is gemaakt, terwijl voor grootver- bruikers-huisbrand met een toewijzing voor meer dan 150 eenheden per periode een afzonderlijke regeling is getroffen. Voorts is gebleken dat in verschillende gevallen op de distributiestamkaart. identi teitskaart of inschrijvingskaart meer dan één codenummer voorkomt. Dit kan zijn oorzaak vinden in de omstandigheid, dat de verbruikers toestemming tot verande ring van leverancier van de brandstoffen commissie of den distributiedienst hebben ontvangen; b.v. doordat het voor hen we gens verhuizing naar een andere gemeente niet mogelijk Was van denzelfden hande laar hun brandstoffen te blijven betrek ken. Ook kan het voorkomen, dat de brandstoffencommissie of de distributie dienst opdracht tot verandering van het codenummer heeft gegeven, omdat bleek, dat de betrokken verbruiker niet bij zijn normalen leverancier, doch bij éen ande ren handelaar was ingeschreven. Er zijn evenwel ook verscheidene verbruikers ge weest, die eigenmachtig een verandering in het reeds op de betrokken kaart aanwezige codenummer hebben aangebracht, teneinde op deze wijze ook van andere handelaren brandstoffen te kunnen betrekken. Met nadruk wordt er daarom nogmaals de aandacht op gevestigd, dat het verbo den is, zelf een op de distributiestamkaart identiteitskaart of in^hrijvingskaart ge plaatst codenummer te wijzigen, het door te halen of het door een ander nummer te vervangen. Zulks is evenmin aan den brandstoffenleverancier toegestaan. Uit sluitend de plaatselijke distributiedienst is bevoegd een codenummer te verande- beleid, b. Tot het geven van richtlijnen en het treffen van maatregelen ten einde handelingen van coöperatieve vereeni gingen tegen te gaan, welke het coöpera tieve karakter van deze vereenigingen of het coöperatieve aanzien in bet algemeen I schaden. C. Tot het aan een coöperatieve vereeniging opleggen van de verplichtin gen binnen een bepaalden termijn als lid toe te treden tot een door de toporgani satie aan te wijzen centrale organisatie. Indien een coöperatieve vereeniging aan deze verplichtingen niet of niet be hoorlijk voldoet, is de top-organisatie bevoegd haar een boete op te leggen van ten hoogste 5000. Wanneer een centrale organisatie is belast met de contróle op de boekhou ding en het financieel beleid en deze haar taak niet of niet behoorlijk uit oefent, is de top-organisatie gerechtigd haar de gegeven bevoegdheden te ont nemen, terwijl in het geval, dat de cen trale organisatie bij die contróle de haar door de top-organisatie gegeven aanwij zingen niet opvolgt, de secretaris-gene- raal haar een boete van ten hoogste 10.000 kan opleggen. Het algemeen toezicht op de top-orga nisatie wordt uitgeoefend door den se- cretaris-generaal. dip ook den voorzitter benoemt en ontslaat, op voordracht van den boerenleider en na overleg met dezen. De Nederlandsche Coöperatieve Raad vormt de wettelijke aaneensluiting van I alle boerencoöperaties. De 4000 boeren- i coöperaties, welke thans in Nederland srss'a as?“bied werS“m van de centralè organisaties, waarop hij 1 krijgen h.erdoor haar gemeenschappelijke het algemeen toezicht uitoefent. j t°P-°r8anisatie. Dit zijn ttedietcoöpera- ties. goederencooperaties. de coopera- I..-.tieve aroehtenveilineen en rie vele rnö_ Bij overtreding van bovenstaand ver bod is men strafbaar. Op grond van de omstandigheid, dat er verscheidene geval len bestaan, waarin verbruikers zelf het codenummer hebben gewijzigd is het noodzakelijk, dat door den plaatselijken distributiedienst wordt geverifieerd, welke het juiste codenummer is. Deze verificatie is ook noodzakelijk. ten aanzien van de codenummers, die met toestemming of in opdracht van den plaatselijken distribu tiedienst zijn gewijzigd In verband hiermede dienen alle ver bruikers, op wier distributiestamkaart, identiteitskaart of inschrijvingskaart meer dan één codenummer is vermeld, zich vóór 26 April a.s. tot den plaatselijken distributiedienst te wenden. Dit is dus ook van toepassing op hen, die van den plaatselijken distributiedienst of de brand stoffencommissie indertijd toestemming of opdracht tot verandering van leveran cier hebben gekregen. Het maakt hierbij geen verschil of een of meer codenum mers zijn doorgestreept of op andere wijze ongeldig zijn gemaakt. Derhalve dient men zich ook. indien op de kaart b.v. drie codenummers zijn vermeld, doch twee hiervan zijn doorgestreept, tot den plaatselijken distributiedienst te wenden. De plaatselijke distributiedienst zal ver volgens de onjuiste codenummers door strepen en het juiste codenummer waar merken, door dit nummer te omlijnen en het stempel van den dienst naast het om lijnde codenummer te plaatsen Indien op een distributiestamkaart of identiteitskaart geen ruimte meer is om het’ codenummer op de bovenomschreven wijze te waarmerken, zal de distributie dienst een verklaring afgeven, dat de houder van de betrokken distributiestam kaart als klant bij den op de verklaring vermelden handelaar is ingeschreven. Alvorens men zich evenwel naar den distributiedienst begeeft, .om het code nummer te laten waarmerken, dient men zich er rekenschap van te geven bij wel ken handelaar men zich behoort te laten inschrijven. De inschrijving mag slechts plaats vinden bij den handelaar, van wien men vóór November 1941 regelmatig zijn vaste brandstoffen betrok, welke handelaar, behalve in bijzondere ter be- oordeeling van de brandstoffencommissie staande omstandigheden, dezelfde leve rancier moet zijn als in het stookseizoen 1939/1940. Indien men meer dan een leverancier had, dient rnen in het alge- meen dengene te kiezen, van wien men het grootste deel van zijn brandstoffen betrok Het is noodzakelijk, dat men zich nauwkeurig op de hoogte stelt van het juiste codenummer van den handelaar, bij wien men zich laat inschrijven. De in het bovenstaande omsenreven bepalingen hebben tot gevolg, dat slechts in de navolgende gevallen de inschrijving bij een brandstoffenhandelaar als juist kan worden erkenda. indien op de dis tributiestamkaart of identiteitskaart slechts één codenummer voorkomt, of in- dien de verbruiker slechts één inschrij vingskaart heeft ontvangenb. indien bij vermelding van meer dan één code nummer op de distributiestamkaart of identiteitskaart alle codenummers op één na zijn doorgestreept en het niet doorge streepte nummer gewaarmerkt is door tieve groehtenveilingen en de vele coö- peraties voor de verwerking, als zuivel-, aardappelmeel-, stroocartonfa- brieken, e.a. De nieuwe toporganisatie krijgt door deze verordening een zekere taak. De stichting van de top-organisatie der boerencoöperaties is ook een onderdeel van den geheelen professioneelen opbouw van de plattelandsbevolking. De Neder landsche Landstand omvat alle boeren, tuinders en visschers, benevens hun ge zinsleden en de landarbeiders bij hun werkzaamheid op de boerderij of anders zins bij dF agrarische productie. De door boeren gestichte coöperaties, welke in hoofdzaak werkzaam zijn als onderne mers op economisch gebied, vallen niet onder den Landstand en derhalve worden haar belangen ook niet door dit lichaam behartigd. Het was beslist noodzakelijk de coöperaties der boeren in een top organisatie onder uniforme leiding te vereenigen, opdat het agrarische coöpe- ratiebedrijf principieel in het economi sche leven den opbouw van den Land stand ondersteunt en aanvuit. Om deze reden wordt de voorzitter der toporaa- nisatie op voorstel van den boerenleider benoemd door den secretaris-generaal van Landbouw en Visscherij. De secretaris-generaal heeft op voor stel van den Boerenleider den boer van Till te Hummeloo benoemd tot voorzitter van den Nederlandschen Coöperatieraad. Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de Nederlandsche gebieden heeft -- van artikel 1 van l"_ stand overgenomen, die de werkzaamhe- 108-40 (vierde verordening den zal voortzetten. Oud-minister knelnol is Irn mnm Posthuma heeft zich bereid verklaard als burgemeester van de gemeente Utrecht, algemeen adviseur van den Nederland schen Landstand ook in de toekomst zijn krachten beschikbaar te stellen. Alsnog is een hoeveelheid sinaasappelen voor verbruik in Nederland beschikbaar gesteld, welke het mogelijk maakt ook kinderen van den leeftijd van 4 tot en met 13 jaar in de distributie van sinaas appelen te betrekken In verband hier mee is bepaald, dat de met 3-04 reserve gemerkte oon gedurende het tijdvak van 31 Maart tot en met 18 April a.s. recht geeft op het koopen van 400 gram sinaas appelen. Evenals reeds eerder bekend is ge maakt met betrekking tot deze distributie zullen met het oog op de bederfelijkheid de sinaasappelen voorshands uitsluitend in bepaalde streken verkrijgbaar zijn. Het publiek zal zich tot het verkrijgen van inlichtingen hieromtrent in verbin ding dienen te stellen met den fruithan del Zoo uoodig zal de geldigheidsduur van bon 3-04 reserve t.z.t worden ver lengd. Van 5 tot en met 18 April a.s. zullen personen, die bij vorige uitreikingen in aanmerking kwamen voor een bonkaart voor zeer zwaren of zwaren arbeid, en die nog steeds denzelfden arbeid ver richten, nieuwe bonkaarten ontvangen. Aangezien op de nieuwe toeslagkaarten geen aardappelbonnen voorkomen, zal aan hen, die zeer zwaren arbeid verrich ten, een aardappelkaart EB, en aan hen, die zwaren arbeid verrichten, een aard appelkaart ED worden verstrekt, voor zoover zij althans in de vorige periode ook een aardappelkaart hebben ontvan gen. Voor hen, die langdurigen arbeid verrichten, moet opnieuw een aanvraag worden ingediend. Zelfverzorgers voor brood of vleesch zullen geen toeslagkaarten voor bijzonde- ren arbeid ontvangen. Zelfverzorgers voor aardappelen zullen, indien zij hierop uit hoofd van hun werkzaamheden aanspraak voor uit- Er zal wel zelden een tijd zijn geweest zoo vol van leuzen, spreuken, slagzinnen, van kernachtig geformuleerde idealen en verbeeldingen als de tijd, waarin wij rtians leven. Op gevaar af, dat het be zielde en bezielende woord afzakt tot de krachteloosheid en onbeduidendheid van een versleten cliché, wordt het dag aan dag gebruikt tot heil van de volks gemeenschap, maar ook misbruikt tot schade van het doel. Wat dit betreft, stelt men terecht aan het wijs beleid der propaganda hooge eischen. Eerlijk ge zegd, verklaarde ons dezer dagen een toegewijd lid der Nationaal-Socialisti- sche Beweging, er wordt ons zooveel in de ooren gefoeterd en in letter en prent voor de oogen gezet, dat je er bijna sim pel van wordt. Het „te-veel” in dit op- ziéht is juist voldoende om bij een volk als het onze eerder verzet of afwëer, dan toenadering of neiging tot begrip te kweeken. Maat houden, ook in de pro paganda, wil men haar overtuigings kracht niet schaden, dat moge het pa rool zijn voor wie tot taak hebben het Nederlandsche volk te leiden op den weg naar het nieuwe Europa. „Werk en Winst”, dat is de nieuwste actie, welke werd ingezet om duidelijk te maken, wat de nieuw opgewekte of op te wekken volkswil beoogt. Er zijn acties gevoerd, die minder be staansrecht hadden. Waarachtige vrij heid, de vrijheid te kunnen leven naar eigen aard en zeden, dat kan de winst zijn van het werk, waaraan ieder een kan deelnemen. Er zijn nog te veel onzekere factoren en abnormale om standigheden, om bepaalde systemen in te zetten, maar wel is ’t het geschikte oogenblik om te trachten het volk dui delijk te maken, welken weg het moet gaan om opnieuw macht, arbeid en vei ligheid te verwerven. „Werk en winst’’, die actie is ook in gezet ten bate van wat men „nering en ambacht" noemt, die het zeker niet ge makkelijk hebben in den strijd om het nieuwe Europa. Ook voor den zooge- naamden middenstander, den zelfstan digen man uit het kleinbedrijf, zal het nieuwe Europa betere toestanden bren gen. De detaillist, de ambachtspatroon en de klein-industrieel hebben het op het oogenblik niet gemakkelijk, maar we beleven nu een noodzakelijke over gangsperiode: de barensweeën, die de geboorte van het Nieuwe Europa ver gezellen. En hoe was het vóór den oor log gesteld? Moordende concurrentie en miskenning van het edele handwerk. De vestigingseischen, zoo schreef dezer da gen W. G. M. van Woesik in een be schouwing van wat de toekomst den kleinen zelfstandigen werker brengen zal, zullen verband houden met de be hoeften der volksgemeenschap, terwijl daarbij vakkennis en vakbekwaamheid zwaarder zullen wegen dan de geldbui del. Beperkende bepalingen zullen de warenhuizen en grootwinkelbedrijven ook in andere opzichten aan banden leggen. De N.V.-vorm zal van het ter rein van de nering en het ambacht wor den verdrongen. Door middel van de verbruikscoöperaties ontneemt de loon trekkende arbeider den detaillist de ge legenheid zijn taak te vervullen. Er is maar één plaats, waar de coöperaties thuis behooren, zoo zei de leider van het front van nering- en ambacht, J. H. Scholte, en dat is het kerkhof. Vaak is er op gewezen, dat het ambacht de bakermat der volksche kunst is. Niet alleen dus om sociale, maar ook om cultureele redenen ver dient de ambachtsman de belangstel ling en den steun van de gemeenschap. In den nationaal-socialistischen staat, aldus de heer van Woesik, die de hoogste waarde hecht aan den bloei van de volkscultuur, wordt hem die hulp onbekrompen geboden. Uiteraard zal het het ambacht dikwijls moeilijk vallen, met de groote industrie te wed ijveren, vooral als het om zuivere nut tigheid gaat. Hier denkt hij echter aan het voorbeeld der zoogenaamde Lieferungsgenossenschaften en Ar- beitsgemeinschaften, die bij onze Oos terburen reeds veel voor het kleinbe drijf hebben gered. Zij zijn gegrond vest op de samenwerking van een aan tal ondernemingen in een bepaalden tak van ambacht, met behoud van de zelfstandigheid dier ondernemingen. Het Arbeidsfront zal zorgen, dat ook de kleine ondernemer deel heeft aan de sociale voorzieningen, welke voor alle werkers worden getroffen. Het *8t voor de hand, dat de wenschen, welke het kleinbedrijf terecht met het oog op zijn ordening koestert, eerder en vollediger tot verwezenlijking zul len komen, wanneer het met kracht en klem op de groote waarde van zijn be staan de aandacht vestigt, dan wan- neer onze winkeliers en ambachts- patroons door rustig af te wachten zij Naar aanleiding van de uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de vijfde periode 1942 (19 April tot 18 Mei) wordt van bevoegde zijde de aan dacht gevestigd op het volgende De nieuwe kaarten zijn uiterlijk gelijk aan die. welke uitgegeven zijn voor de 4e periode, met dit verschil, dat aard appelkaarten niet meer op de nieuwe kaarten voorkomen. Er worden afzonder lijke aardappelkaarten uitgereikt, be stemd om gedurende een tijdvak van 10 weken gebruikt te worden. De distributiediensten zullen echter geen aardappelkaarten verstrekken aan hen, die daarvoor om dezelfde redenen als vorigen keer, niet in aanmerking komen met dien verstande, dat zij, die thans wel in aanmerking wenschen te komen voor een aardappelkaart, een ver klaring moeten onderteekenen, dat zij ten tijde van de uitreiking der kaarten per gezinslid over minder dan 50 kilogram aardappelen beschikken, zulks in verband met de periode van 10 weken, gedurende welke deze kaarten gebruikt zullen worden. De Rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, heeft dezer dagen in tegen woordigheid van den boerenleider van den Landstand, E. J. Roskam en van den „Oberregierungsrat” von der Wense, Hauptabteilung Ernahrimg und Landwirt- schaft beim Reichskommissar, den voorzit. ter van de „Commissie ter ondersteuning vah de maatregelen, getroffen voor de re geling van de landbouwproductie” oud-mi. nister dr. Posthuma ontvangen om hem te bedanken voor zijn in het kader van den productieslag geleverde prestaties. De productieslag in Nederland werd be gin 1941 ter hand genomen om door eigen kracht een maximum bijdrage te leveren voor de voedselvoorziening van het Ne derlandsche volk. Oud-minister dr. Post huma heeft voor het uitvoeren van deze taak de voorzitters van de vier landbouw organisaties in Nederland in een commis sie vereenigd, en in bet geheele land on- derafdeelingen gevormd, welke de verwe zenlijking van deze taak ten doel hadden. Een aantal veelomvattende maatregelen op het gebied van de verhooging der land bouwproductie was hei resultaat van zijn wSardevollen arbeid. Deze maatregelen leidden tot een vol ledig succes. Overeenkomstig den voort- schrijdenden opbouw van den Landstand is de commissie van oud-minister dr. 1 Posthuma en haar onderafdeehngen met ingang van 1 April 1942 door den Land- den zal voortzetten. op grond zijn verordening nr. over bijzon- dr.dere bestuursrechtelijke maatregelen) den

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1