HAAGSCHE COURANT PLANETARIUM CIRCUS HOLK Disiributieproblemen STADSNIEUWS BINNENLAND Woensdag 1 April 1942. De distributiebonnen ALLE HENS AAN DEK Het volk zij één in zijn Volksdienst TWEEDE BLAD Oorlogsmolest 1 FEUILLETON VERBODEN TOEGANG raten staande, ziet Hans, hoe Lydia INSTALLATIE RAAD VOOR DE VOEDSELVOORZIENING MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL DE TENTOONSTELLING VAN DOOR DUITSCHE POLITIE VERVAARDIGD SPEELGOED Aardappelen Aardappelen TENTOONSTELLING ZEGELS EN BRIEVEN VAN DE LUCHTPOST 13 PERSONEN SPEELDEN ROULETTE UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN „DENK AAN DE ZWARTE BENDE” DE FOTO'S VAN PERSOONSBEWIJZEN VAN OVERLEDENEN VOCAAL EN INSTRUMENTAAL POLITIECONCERT Vanmiddag in Dierentuin geopend Utreiking getuigschriften aan jubilarissen Politie-inval in pèrceel aan het Huygenspark 1 4 - d den distributiebe- I K 8 ter- (Nadruk verboden) erg eca alles wel zijn geruit nu Terhoven, tevoren al toege- jongen staat I No. 18146 niet bij u blijven? een L baal was opgemaakt terzake neming aan hazardspel, voeten zijn gesteld. Lonkas, 1 anders. Wij nog schriftelijk waar de brokstukken van Hans’ raten staan en waar zij flarden muziek ken, als Hans' Cacao Gort 211 228 272 G H I 30 April 30 April 14 April 1< April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 30 April 30 April 14 April G H I 125 gr. 100 gr. 50 gr. 50 gr. 250 gr. mann... staan. Het gezicht Artikel Gen. Anthr. Gen. Turt Period ebon De Ballon- en Zeppelinpostclub houdt Tweeden Paaschdag een tentoonstelling van luchtpostzegels en -brieven in de ge bouwen van de Haagsche Courant. Er is gelegenheid tot het verzenden van ge wone en aangeteekende stukken, welke van een bijzonderen stempel zullen wor den voorzien. 259 16, 17 16A t.m. 19A 16B t.m, 19B Petroleum O-krt. Peulvruchten Peulvruchten Pudding, verm. Rijst Scheerzeep IV IV 1 t.m. 9 260 17 17A 17B motorwagen linker- aan aan JUBILEUM N. MESU Heden herdacht de heer N, Mesu dag, waarop hij voor 25 jaar als ambte naar in dienst kwam der griffie van de arr rechtbank alhier. Wegens ziekte van den jubilaris werd Zit feit te zijnen huize gevierd. Het personeel der griffie deed hem een mooi geschenk toekomen en door verschillertde afdeelingen, o.a. door 't par ket van den Off, van Justitie waren bloem stukken gezonden. 264 271 267 4-02, 4-03 L Sinaasappelen 3-04, 4-04 Suiker Vet Vleesch Vleesch Zeep Zeep Zeep Zeep Zeep Zeep Toiletzeep Toiletzeep Toiletzeep Jam 263 Kaas 258,262,266,270,274 Koffiesurrogaat Margarine Melk Melk Vraag: geopend 6 uur n.m„ I aan iederen vreemden klant te den spiegel draait zich iiKr.aaiu uui< Als je mtf ook wilt verlaten, Neu- het is van U Goede Vrijdag Op Goeden Vrijdag wordt alleen des middags, om 15.45 een demonstratie ge geven: De Lentesterrenhemel. Kaartenver- koop: Groote Marktstraat 39. Op den avond van Goeden Vrijdag heeft .geen de monstratie plaats. v niemand, die uw grijpt dan |k. Maar.. Juffrouw meerdan -bemiddeling van den gemeente, in welker de overledene het laatst was opgenomen. Over distributieprobiemen kan niet telefonisch gesproken worden. Alle vragen moeten schriftelijk worden ingediend. Bij de uitreiking van de bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de 5e pe riode <19 April16 Mei 1942), aardappel- kaarten en bonnen voor extra-zeep, voor kinderen tot en met 7 jaar, welke plaats vindt in den Dierentuin, zijn morgen aan de beurt: van 912 uur Dreu tot en met einde D en E tot en met Elants, van 12 14 uur Eibers tot en met Exel, van 14 17 uur: van Extel tot en met einde E. F en Ga tot en met van Gelderert. die dan voor de doorzending Borg draagt. Het verdient aanbeveling, dat het verzoek gedaan wordt in de maand volgend op die van het overlijden, met opgave van naam, voornamen, geboortedatum en -plaats, gemeente en datum van overlij den en zoo mogelijk, het nummer van het betreffende persoonsbewijs. Nimmer worden foto's van overledenen aan vreem den verstrekt. In de kassen is men nu bezig met den pluk van de eerste aardbeien. De plukster laat zich één der heerlijke vruchten goed smaken. (Stapf-van Mourik) 40 z Als Hans het groote kantoor binnen komt, vindt hij den» directeur alllfen. Diens gezicht staat ernstig, maar niet onvriendelijk. Neem plaats, mijnheer Lonkas. Hans blijft staan. Waar is juffrouw mijnheer Arends? Arends trekt de schouders op. Daèr is zij uitgegaan, zegt hij en wijst naar een deur. Zij wilde u niet ontmoeten. Hans wordt bleek. Wat moet dat beteekenen, mijnheer Arends? Arenas is met een ruk opgestaan 'en komt naar Hans toe. U moet de dingen onder de oogen zien, mijnheer. Juffrouw Terhoven voelt zich, na de gebeurtenissen van van- Dezer dagen werd een onbeheerd staan de bakfiets met waschgoed aangetroffen. De politie trof in de fiets een briefje aan: „Loopjongen gevlucht, denk aan de zwarte bende. Als je me nagaat, st$ ik niet voor de gevolgen in”. In stede van hard weg te loopen en de zaak in den doofpot te stop pen, toog de politie op onderzoek uit. Het spoor van den avontuurlijken loopjongen, die er met 22 vandoor was gegaan, leidde naar Amsterdam. De hoofdstedelijke poli tie heeft het 17-jarige jongmensch, totaal berooid, aangehouden. In den Haag zal hem ongetwijfeld wel aanzijn verstand worden gebracht, dat hij dergelijke streken niet meer uit moet halen. Verhuizen van België naar Nederland Ons bereikten vragen, hoe te han delen bij eên verhuizing van België naar Nederland. In het algemeen kan hier het volgende antwoord op worden gegeven: In de eerste plaats moet men zich vervoegen bij den Verrekenings- dienst te Brussel, Jonkersstraat 11, met het verzoek o»h een madhtiging^ Vervolgens dient men zich te wen den tot den Inspecteur van Invoer rechten- en Accijnzen van het dis trict, waarin uw toekomstige woon plaats is gelegen. Deze verstrekt nadere inlichtingen omtrent den in voer van de tot den boedel bc- hoorende levensmiddelen en tot welke Centrales (Meelcentrale e.d.) men zj^h moet wenden ter verkrij ging van een invoermachtiging. De geopende sigarenzaak Nu mijn sigarenzaak moet zijn van 5 tot ben ik dan verplicht -- ,j ver- koopen of kan ik mijn voorraad on der mijn vaste klanten verdeden, zooals tot nu toef Antw.s Hieromtrent bestaai» geen voorschriften. U handele hier naar eigen inzicht en naar bevind van zaken De heer Zaalberg, voorzitter van het departement Den Haag, reikt het getuig schrift uit aan den heer Burghout,wdie 50 jaar in dienst is bij de firma Pander en Zn. (Polygoon-Meyer) 11 April 4 April 4 April 18 April. 18 April* 30 April 18 April 18 April 18 April 11 April 18 April 18 April 13 Juni 18 April 18 April 18 April 18 April' 30 April 18 pril 18 April 11 April 4 April 4 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April Brandstollen 2 Eenh. VERORDENING NED KULTUURKAMER Het Verordeningenblad bevat een tweede verordening van den Rijkscommissaris, houdende aanvulling der verordening be treffende de Nederlandsche Kultuurkamer. Daarin wordt bepaald, dat als waar- neembaarmaking Van kultuurgoed ook wordt beschouwd het geven van onderwijs in vakken op het gebied der kunst, voor zoover dit onderwijs niet plaats vindt aan een openbare of aan die bijzondere onder wijs- en. opvoedingsinrichtingen, welke on der toezicht 'staan van den secretaris generaal van Opvoeding. Wetenschap en Kuituur bescherming. Voorts is bepaald, dat medewerking, waardoor iemand verplicht wordt lid te zijn van de Nederlandschè Kultuurkamer, aan de voortbrenging, de weergave enz. van kultuurgoecf, niet plaats heeft, wan neer die werkzaamheid valt binnen het ge bied, waarop de secretaris-generaal van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbe- scherming bevoegd is, waarbij het gestelde bij het voorgaande eerste bepaalde onver minderd van kracht blijft. Tot nog toe was het niet veroorloofd, foto’s van overledenen uit d« ingeleverde persoonsbewijzen te verwijderen.» Ten einde tegemoet te komen aan den wensch der nabestaanden, om deze foto te mogen behouden, heeft het hoofd der inspectie van de Bevolkingsregisters bij interne be schikking besloten, dat deze foto’s op een aan hem gericht, schriftelijk verzoek, door de inspectie geretourneerd zullen worden. Dit verzoek moet met redenen omkleed zijn en kan slechts worden inge diend door de naaste familie, rechtstreeks aan het hoofd der inspectie, dan wel door 2_j burgemeester der bevolkingsregister Nieuwe organen Voor verschillende gebieden der voed selvoorziening zullen nieuwe organen worden ingesteld; die zoowel de produ centen als den handel en de industrie zul len omvatten en die met verordenende be voegdheid zullen worden bekleed. Door de bedrijfs-, vak- en ondervakgroepen van handel, en industrie in de werk zaamheden dezer organisaties in te scha kelen zal een organisatievorm ontstaan, die tot snel en deskundig werk in staat is. Bij de groote bevoegdheden, welke aan de nieuwe organen worden opgedra gen, kan, aldus de secretaris-generaal, toezicht der overheid niet ontbreken, ter wijl de overheid ook de lijnen der te voeren algemeene politiek op het gebied der voedselvoorziening zal moeten blij ven aangever). Gedurende den oorlog echter zal de overheid zich niet tot deze algemeene lijnen kunnen beperken, doch zal zij vaak moeten overgaan tot het ge ven van bepaalde aanwijzingen en tot het zich voorbehouden van bepaalde beslis singen, met name op het gebied van de prijzen. Doch ook tijdens den oorlog zul len de nieuwe organen belangrijk werk moeten verrichten en een groot deel van de overheidstaak op het gebied der voed selvoorziening moeten ovemenien; dien- iengevblge zal geleidelijk een nieuwe ar- beidsverdeeling tusschen de overheid en de organen van het bedrijfsleven ont staan, terwijl ook een nieuwe instantie van overleg tusschen overheid en be drijfsleven noodzakelijk is geworden. Deze instantie is de Raad Voor de Voed selvoorziening, waarin zitting hebben eenerzijds de overheid, anderzijds de or ganen van net bedrijfsleven enden Land stand. Spr. opende de eerste^vergadering met het uitspreken van de verwachting, dat de werkzaamheid van het college voor ons volk een krachtige steun in deze zware tijden zal zijn. Spr. zeide ervan verzekerd te zijn, dat het feit, dat on danks dezen zwaren druk aan de hand van nieuwe inzichten wordt voortgewerkt aan de ontwikkeling van onze staatkun dige en economische organisatie, den ar beid van den Raad een impuls zal geven, die daaraan een opbouwend karakter zal verleenen. De voorzitter van den Raad voor de Voedselvoorziening, ir. S. L. Louwes, di recteur-generaal van de Voedselvoorzie ning, beantwoordde vervolgens de rede van den secretaris-generaal. Hierna ging de Raad over tot zijn werkzaamheden. De 's-Gravenhaagsche Politiemannen- zangvereeniging „Entre Nous” geeft op Woensdag 8 April een groot vocaal- en instrumentaal politieconcert in het Ge bouw voor K. en W.' Medewerking ver leenen de Haagsche Polïtie-Stafmuziek, o.l.v. kapelmeester H. J. A. Bokhove, Hen riette Sala, sopraan. Johan Lammen, bas bariton en J. Keulenthns jr., piaAo. Generaal-Veldmaarschalk Kesselring bracht een bezoek aan een vliegveld j van het Duitsche Luchtwapen in Afrika. (Orbis-Holland-P.K. Krempl) Haard, k. Haard k. Haard, k. Haard, k. Haard., kach. K 13, 17 Haard, k. K 9 Centr. v. L 12 t.m. 20 1 Eenh. Centr. v. L. 23 t.m. 32 1 Eenh. 1 Eenh. 50 stuks 1 Eenh. t.m. 4 April k.g. 4 April Ik wil u graag nog de gage... Hans schudt het hodfd. Ik heb geen gebrek aan geld, in tegendeel... Dit alles LEVENSMIDDELENKAARTEN VOOR DE WEERMACHT Bij verordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandschè geMed is bepaald, dat naast militaire distributie kaarten en distributiebonnen ook levens middelenkaarten voor de Duitsche Weer macht worden uitgegeven. Deze "kaarten zijn groen met zwarten opdruk en afzon derlijke bons hiervan zijn slechts geldig onder gelijktijdige overlegging v^n een regelmatig afgestempelde stamkaart. De kaarten worden uitgegeven voor 1 dag, 3 of 5 dagen. Die, welke 1 dag geldig zijn, bevatten bons voor brood, vleesch, boter, suiker, kaas en jam, terwijl op de beide andere ook bons voorkomen voor aardap pelen en voedingsmiddelen of meël. Vanmiddag is de tentoonstelling van het door de Duitsche politie ver vaardigde speelgoed officieel in een der zalen van den Dierentuin geopend. Vanochtend zijn wij in de gelegenheid gesteld een kijkje te nemén op deze aller aardigste expositie. Een der tuinzalen waar men nog druk doende was met het uitstallen der ruim duizend stuks speel goed is omgetooverd in een waar kin- derparadijs. In het midden zijn drie lange tafels opgesteld, terwijl ook langs de kan ten breede tafels staan. Het speelgoed staat hierop, maar niet zoo luk raak. In tegendeel, ook het arrangeeren geschiedde met de grootst mogelijke zorg en het ge heel doet dan ook buitengewoon smaak vol aan. Een groote boerderij met toebe- hooren, staat uitgestald aan het einde van de zaal. Alles heeft in een imitatie polderlandschap zijn plaats gekregen. Ter linker- en rechterzijde van dit fraaie Hollandsch aandoende tableau zijn twee burchten opgesteld. Een der kasteelen is een nabootsing van een Fransch ?lot, waarin een bataljon van de Ordnungs- polizei indertijdeen onderdak heeft ge vonden. Vooral deze twee burchten zijn knappe staaltjes van huisvlijt Doch het zijn niet alleen de groote stuk ken, welke de aandacht vragen. Ook het speelgoed van kleiner afmeting getuigt van vakmanschap der makers. Poppenkamers, vliegtuigen, auto’s, paarden, koeien en tractors, het is er alles te kust en te keur. De jeugd vooral zal er het hart kunnen ophalen. De Wachtmeisters Ball en Pohle hebben nog een sprookjesboek geschreven, van talrijke illustraties voorzien. De titel luidt: „Het sprookje van de drie kiezél- steenen”. Het boekje, dat in het Duitsch werd geschreven, zal waarschijnlijk ook in het Hollandsch worden vertaald. Een aan tal boekjes zal gratis worden verdeeld on der de arme kinderen. Zooals men weet, zullen de speelgoederen na de expositie onder de behoeftige jeugd worden uitge reikt. Na de officieele opening zal de tentoón- stelling welke drie, dagen zal duren gratis voor een ieder te bezichtigen zijn. vertrek- op reis ---- gevers, die wederzijds hun aandeel heb ben geleverd in de welvaart van ons land. De uit 1777 dateerende statuten van de Maatschappij bevatten reeds bepalingen voor het toekennen van onderscheidin gen voor trouwe dienstbetrekking. Spr. schetste de verbeteringen op sociaal-eco- nomisch gebied, welke in.de laatste 40 la ren tot stand zijn gebracht. Deze zijn te danken aan den productieven arbeid van een ieder. Zij zouden niet mogelijk zijn geweest, wanneer er geen groeiende en bloeiende bedrijven waren. De jubilaris sen hebben het voorrecht gehad, de vreug de van den vasten arbeid te kenhen. Voor al is dit te waardeeren in tijden van on zekerheid. Tehslotte reikte de heer Zaal berg aan elk der jubilarissen afzonderlijk de getuigschriften uit, waarna de eerewijn. Werd geschonken. Met de vertooning van 2 films, afge staan door de Vereeniging van Neder- landsch Fabrikaat, werd de avond beslo ten. Bon Aantal 17A IJ k.g. 17B Bloem (br.) 257, 261,265,269 76 gr. 18 Ap. Boter 17 Brood (of gebak) 17A Brood (of gebak) 17B 3-01 Of 4-01 268 Honden- en k.br. 16 IJ a 10 k.g. 500 gr. 100 gr. 250 gr. 125 gr. L. I 11 L. 16 2 L. 250 gr. 250 gr. 100 gr. 250 gr. 50 gr. 400 gr. 1 k.g. 100 gr. 100 gr. 25 gr. 90 a 450 gr. 90 0 450 gr. 90 a 450 gr. 90 a 450 gr. 90 a 450 gr. 90 a 450 gr. 75 gr. 75 gr. 75 gr. kunnen hooren, neemt Ólsen Hans' hand in de zijne. Ik hoop, dat u het niet verkeerd zult begrijpen, mijn jongen. Terhoven en u hebben nu ooit een goeden vriend noodig. Er is toestand beter be- een trotsche blik is in zijn oogen. M?ar men kan niets in het leven dwingen... en heele- een of andere manier hulp noodig maal niet... in de liefde. Als u op de mocht hebben, ik ben tot uw beschik king. Holk 1 smalend lachje Neen dokter, helpen... Naast de brokstukken van zijn appa- \ln het Verordeningenblad is opgeno- men een besluit van de secretarissen-ge- neraal van Justitie, van Financiën en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, hou dende voorzieningen inzake oude over eenkomsten van door oorlogsmolest ge troffenen. Onder „rechthebbende op een bijdrage” wordt in dit' besluit verstaan hij. die in aanmerking komt voor een bijdrage in schade aan goederen, welke tot zijn be drijf behooren of het uitoefenen van zijn beroep dienen, volgens het besluit op de materieele oorlogsschaden, dan wel zoo danige bijdrage heeft genoten Onder „oude overeenkomst” verstaat het besluit: a. een overeenkomst, door den rechthebbende op een bijdrage vóór 15 Mei 1940 aangegaan; 4b. *een overeen komst, door schuldvernieuwing in de plaats gesteld van een overeenkomst, door den rechthebbende vóór 15 Mei 1940 aangegaan,1 tenzij de schuldvernieuwing dopr den in het besluit betreffende oor- logsmolestcredieten voor bedrijven ge noemden commissaris of door den voor zitter van de, Kamer van Koophandel en Fabrieken is goedgekeurd. Avonddemonstraties voortaan om 20 uur Met ingang van hedenl beginnen de avonddemonstraties in het Planetarium om 20 uur en niet meer om 19.30. De toe gangsbewijzen voor de avondvoordrach- ten zijn van 19,35 af aan den ingang verkrijgbaar Ki ndervoordrachten Morgenmiddag. Donderdagmiddag om 14 uur wordt de eerste kindervoordracht gehouden. De titel luidt: Vallende sterren. Ook op Goeden Vrijdag heeft er om 14 uur een kindervoordracht plaats. Even eens op Zaterdag 4 April. Op Goeden Vrijdag is bij uitzondering de kaar- tenverkoop aan den ingang: Groote Markt straat 39 V AFSCHEID C. P. STA De heer C. P. Sta, hoofdconducteur bij de Ned. Spoorwegen, hééft den "dienst met pensioen verlaten. Gisteren is op hartelijke wijze afscheid van hem ge nomen. Des morgens is hij met zijn vrouw en dochter in aanwezigheid van vele con ducteurs en hoofdcopducteurs ontvangen op het bureau van den stationschef van het Staatsspoorstation, den heer H. Lutgert, die' hem op hartelijke wijze toesprak en in het kort de loopbaan van den heer Sta bij Ade Spoorwegen memoreerde. Namens het personeel werd den heer Sta dank gebracht voor de aangename samenwer king en naniens de directie voor de trou we plichtsvervulling. Van het personeel ontving hij een ge schenk. De heer Sta dankte tenslotte voor de hartelijke woorden tot hem gericht en voor het aangeboden cadeau. Af OETGANGSTER DOOR TRAM AANGEREDEN Bij het oversteken van de Dierensche- laan werd de 69-jarige voetgangster C. B. v. d. B., uit de Apeldoornschelaan, aangereden <joor een motorwagen van lijn T>. De vrouw bekwam een schouderfractuur en verwondingen het gelaat. Zij is in het ziekenhuis het Westéinde opgenomen. Terhoven, gevolgd door dokter Olsen en een paar, met koffers beladen bedien den, het variété verlaat. Dan gaat langzaam naar zijn eigen kleedkamer. De rok van den goochelaar met al da kleine, geheime requisieten. vliegt in een hoek. Zijn hand duikt diep in zyn afschminkpot Minuten gaan voorby. Dan heeft hij weer zijn eigen gezicht, zijn bleek, vermoeid en teleurgesteld jongensgezicht Een luid kloppen op zijn deur, vermoeid: Binnenl Daar staat, met een vriendelijken glimlach op zijn gezicht, de gooche laarsleerling Neumann, in r'J civielcostuum. Mag ik binnenkomen, meester? De man voor langzaam, om. Het gezicht van den tót uitjoel», meester? Kan ik niet bij u bfljven? Misschien kunt u een bediende *cbrul’ s u dan geen leerling wilt hebben, f Bart wordt warm (WutM üsrvolgcU, In een perceel aan deZui- derparklaan is gisteravond ingebroken. Ontvreemd werden 175, distributiebe scheiden eneen horloge. is directeur Arends pijnlijk, want hij is, in den grond ge nomen, een rechtvaardig man. Als u soms een onderzoek wenscht, dan kunnen wij de politie waarschuwen, zegt hij. Htffis lacht bitter. Dat heeft alles geen zin, mijnheer Arends. Het is mij ook onverschillig. En u wilt toch ook een verder schan daal vermijden. Ik kan zeker nu weggaan...? Arends steekt zijn hand uit. Neem mij niet kwallijk, maar het gaat hier niet i zullen al het andere i regelen. Hans gaat. Naar Lydia Terhoven. De deur van haar kleedkamer staat wijd open. De danseres heeft haar mantel al aan en drukt voor den spiegel haar blauwfluweelen muts ojS haar krullen. Hans omvat plies met één blik. De ge pakte koffers, de kleedster, die de laat-> Ste fleschjes schmink van de tafel neemt en samen met een paar zijden kousen in een koffertje stopt, de. ge- heele leege ruimte en de gestalte van WINKELDIÈVEGGÉN BETRAPT Een verkoopster van een groot maga zijn in de binnenstad betrapte op heeter- daad een 47-jarige gehuwde vrouw-, die twee mar ter bontjes, welke een yaarde vertegenwoordigden van 195, uit een vitrine naar haar tasch poogde o^r te brengen. In een ander magazijn zijn op aanwijzingen van het personeel aange houden drie meisjes vën 17, 18 en 19 jaar. Zij waren -in het bezit Van vijf japonnen en een zestal stuks onderklee- ding. Tenslotte zijn nog twee zusters van 33 en '37 jaar gearresteerd, die een japon hebben ontvreemd. Tegen alle winkel- dieveggen is proces-verbaal opgemaakt. RIJWIELDIEVEN GEARRESTEERD Door rechercheurs van de rijwielbri- gade zijn op heeterdaad betrapt de 18- jarige loodgieter W. v. d. W. en de 20- jarige behanger J. P., die een rijwiel in de Keizerstraat poogden te ontvreemden. Voorts is als verdacht van rijwieldiefstal aangehouden de 18-jarige loswerkman F. de B. Gistermiddag heeft in het gebouw van het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd te Scheveningen der secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij, dr. H. M. Hirschfeld, den onlangs door hem inge- steldeh Raad voor de Voedselvoorziening geïnstalleerd met het uitspreken van eten rede, waaraan het volgende is ontleend: 'Spr Aracht in herinnering, dat de be- -moeiinWn van de overheid met de voed selvoorziening, historisch gezien, in het verlengde liggen van het beleid ten op zichte van den landbouw. Reeds bij het voèren van delandbouw-crisis-politiek was de regeering van meening, dat er naar moest worden gestreefd het uit vaardigen en de uitvoering van de bepa lingen zooveel mogelijk over te dragen aan het bedrijf zelf. Hiermede was reeds een begin van uitvoering gemaakt, toen de ontwikkeling door den oorlog in een ander stadium kwam. Lagen voorheen de groote problemen ten aanzien van den landbouw in een teveel, sinds den oorlog is het bestrijden van de schaarschte op den voorgrond gekomen. Het organisatie- besluit Voedselvoorziening 1941 legde de basis van een opbouw in publiekrechte- lijken zin. Ivar Olsen, die wachtend achter de danseres staat. De vrouw keert zich langzaam om; Lydia, wil je mij werkelijk verla ten? Eén woord dan nog. De vrouw keert zich langzaam om; haat gezicht vertrekt. Het heeft geen doel meer. Hans, ik kan niet bij je blijv®i. Lydia, moet je dè&rom ken? Wij zouden toch samen gaan? i Hij fluistert nu de woorden. Wij kunnen immers samen opnieuw opbouwen? De danseres kijkt hem lang in de oogen. Nog altijd is haar sympathie niet geheel verdwenen. Het spijt mij, Hans, maar ik kan niet. Ik moet nu mijn eigen weg gaan. Ik ga naar Berlijn. Ik heb daar werk. Hans kjjkt haar verbluft aan. Heb je nu al een nieuw engage ment? Lydia Terhover» schudt het hoofd. Neen, geen nieuw engagement Ik heb de leiding van het cabaret de Vuurvlieg’’ overgenomen. Het aanbod werd- mij al lang geleden gedaan en onder deze omstandigheden heb ik bet aangenomen. Hans’ keel is toegesnoerd. Voor deo De Ned. Ver. van Huisvrou wen reikte heden een medaille met oor konde uit aan mej. A. Schat wegens 12|- jarigen dienst als werkster bij de familie Bergsma en aan mej. A. Bauer als dienst bode bij de familie H. C. Kuiper. In een gisteravond in „Excelsior” gehou den vergadering van het departement ’s-Gravenhage van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, zijn aan dertien jubilarissen, bij bepaalde diensten en instellingen in betrekking, vereerende getuigschriften uitgereikt. De zer dagen reeds hebben wij de namen der jubilarissen gepubliceerd; hierbij dienen nog genoemd te worden de heeren J. G. Woens 'en J. A. A. la Haye, resp. 40 en 25 jaar als zetter in dienst bij de N.V. Boek- en Kunstdrukkerij v.h. Mouton en Co. De voorzitter van het Haagsche depar tement, de heer C. J. P. Zaalberg, heeft in een hartelijke toespraak hulde gebracht zoowel aan de arbeiders, als aan de werk- tweeden keer verlaat Lydia bem, l wille van haar eerzucht. Kan ik nog iets voor je doen? Neen, dank je, Hans. Het is beter zoo. Dokter Olsen was zoo vriendeiyk, nog voor een plaats in den D-trein te zorgen. Dokter Olsen komt naderbij. Een woordje, Hans. En als zij in de gang staan, de gang, waar de brokstukken van Hans’ appa- avond, erg ongelukkig. Zij is buitenge woon bang voor haar optreden morgen avond en ik kan dat begrijpen. Het was een blamage. Kort en goed, zij verzocht mjj, het contract met u niet te verlengen. Zij ziet ook van verdere samenwerking met u af. Hans' staat versteend. Dus ook Ly dia... Lydia! Een doodelijke moeheid overvalt hem. Ais in een droom hoort hij de stem van den directeur... hoort hij zichzelf antwoorden. v Ik vrees ook, zegt Arends behoed- zaam, dat u en ik niet langer zullen Kunnen sa men werken. De tooneelmees- ’■.er zei mij, dat uw apparaten bescha- aiga waven. Denkt u, dat u uw num mer nog kunt geven? En de directeur gaat voort: zÜn een nog jonge onderne- .woor<len en» uitlatingen, welke £et Pubüek hoorde, de telefoon net bereikten... ik durf bijna allee ’’chtendpost te denken. Dit vooral afs ikn nV0°r een leege zaal' don Fn k U "og lan«er laat optre- "oeden„™ myn agent n°g ccn Paar êendli 8 vr,J heeft' welke mor- dl... anik d.en directeur kalm aan. gelijk cgriJP het, directeur, u hebt kijkt zijn ouden vriend met een 1 lachje aan. mij kan niemand Het woord zegt het reeds: dienst aan het volk. De Nederlandsche Volksdienst richt zijn anbeid op de kern van het Nederlandsche volk, moeder en ktnd. Immers daar liggen de mogelijkheden van ons volk. Daar ligt onze toekomst. In eigen handen. Hoe vaak heeft men dat vergeten. Hoe roekeloos is men omgesprongerr met al de mogelijkheden, welke daar in de gezinnen, waaruit ons’volk is opgebouwd, liggen te wachten op den „Volksdienst”, die hun gestalte geven zal. Ontelbaar zijn de voorbeelden van huis gezinnen, die door onvoldoende leiding, onvoldoende zorg van Staatswege, aan „lager wal” geraakten. Waaruit alle arbeidsvreugde verdween. Die voortleef den zonder doel, zonder hoop op de. toe komst. Tot schade van land en volk. Hiertegen richt zich de Nederlandsche Volksdienst. Steunend den strijd van het huisgezin, moeder en kind, bedoelt de Nederlandsche Volksdienst leiding te geven in den opjéng van ons volk naar een nieuwe en beiëre toekomst. In dezen tijd van ineenzinking, passivi teit, van afwachten en aan den kant staan, dienen alle krachten opgeroepen, ge bundeld en fbt arbeid in staat gesteld te worden, om ons land opnieuw omhoog te stuwen. De Nederlandsche Volksdienst roept alle Nederlanders, die het ernstig meenen met de toekomst van land en volk.x De Nederlandsche Volksdienst geeft het parool: Op voor een sterk volk. Een volk van arbeid. Een volk van vreugde. Steunt daarom den Nederlandschen Volksdienst. ,,Vopr het Volk, door het Volk”. Op vermoeden van hazardspel *ls gis termiddag omstreeks half zes een inval gedaan door den Justitieelen Dienst A in een perceel aan het Huygenspark al hier. Op bellen werd gewoon openge daan, waarna de rechercheurs naar bin nen gingen. In een achterkamer op de eerste verdieping zaten 13 personeft om een tafel met een groen laken, waarop men roulette speelde. Alle personen zijn aangehouden en overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Een bedrag van ƒ68, dat op tafel lag en waarmee ge speeld werd, is in beslag genomen, be nevens de roulette, fiches enz. Tegen den 35-jarigen koopman J. F. is proces-verbaal opgemaakt terzake van het gelegenheid geven tot hazardspel, evenals tegen den 35-jarigen handelsrei- ziger C. C., die als bankhouder fungeer de. Beiden zijn in verzekerde bewaring gesteld, terwijl de overige 11 personen, die afkomstig waren uit verschillende omliggende plaatsen, nadat proces-ver- van deel- weer op vrije. KookOqeleinden 8 K.F. Kookdoeleinden 7 K.F. 1 Eenh. Haard, kaoh. J 5 t.m. 7 1 Eenh. J 13,17 1 Eenh. J 9 1 Eenh. K 5 t.m. 7 1 Eenh. Turt 1 Eenh. 1 Eenh.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5