BRITSCH-IND1E STREEFT NAAR ONAFHANKELIJKHEID 1942. No. 18148. Dezen zomer Vacant ie-toerisme? PROME DOOR BRITTEN ONTRUIMD VERDUISTEREN Zaterdag 4 April. „PASCHEN” De besprekingen Laval-Pétain Aanvalsactiviteit der Sovjets verminderd Dover en REDE VAN DARLAN Japansche landing bij Akyab er mij wel doorheen Heden: v. 8.17 a. nam. tot 7.08 a. v.m. Morgen: v. 8.19 a. nam. tot 7.06 a. v.m. Maandag: v. 8.21 a. nam. tot 7.03 a. v.m. Engelsche aanval op Boulogne „Thuis heb ik het goed en op reis zal ik slaan”, zegt de directeur der N.R.V. Verklaring van Ito De Rijkscommissaris te Arnhem Maandag, Tweeden Paaschdag, zal de „Haagsche Courant” niet verschijnen Washington bevestigt verlies van de Langley’’ Portland bestookt De meening van Nehroe Geen concreet resultaat De militaire toestand in Australië Proces te Riom verdaagd De vloten van Japan en Amerika Duitsch Weermachtbericht De slag in de Java Zee COURANT HAAGSCHE De hen van het eigen land een geheele De de Japansche interview ver- van schen kruiser „Exeter". woordvoerder heeft vain terugkeer regeering rechtstreeks der den der der 4 4 4 4 t 4 4 4 4 f t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 zullen door den Austra- -'NOT. beschikt generaal Bommen op Lubeck's cultuurschatten. De prachtige oude Mariënkerk, die door de bommen van de Britsche brandstichters in de asch werd gelegd. (Orbis-Holland) gegeven vreemde April te aan de toege- 4 4 4 I 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Duitsche r gevangen genomen. Éngelsch'en worden weggebracht. „De Nederlander is een C_ culinair toerist Ging hij besprak speciaal op reis cantiespreiding dan locatie van het toerisme, met zijn tradities, folklo- -_y- waaraan de N.R.V., voor* re, typische gebruiken enz. uitgesloten, dat binnenkort ont- van van Maan: 4 April onder 9.01 v.m.; 5 April op 12.14 v.m., onder 9.40 v.m.; 6 April op 1.27 v.m.. onder 10.28 v.m.; 7 April op 2.31 v.m., onder 11.23 v.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 De directeur der N.R.V. ook toe bijdragen, de ken de va- nis van onze landgenoo- dis- ten en ver werd een Onder allen reizigers een i_. plaats kunnen garandee ren. terwijl de vacantie Koo is „Paschen”. Zoo zien wij den worstelenden Strindberg, die toch uit eindelijk de genade van het leed uit zuiveringspatrouilles in actie. Bij den aanval op St. Nazaire - - (Hoffmann-P.K. Koch) heeft gewerkt. Wat de vacantiesprei- Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 Het oppercommando Volgens een bericht uit Melbourne is de reorganisatie van het oppercommando van de Australische weermacht thans een feit De infanterie en het luchtwapen staan onder het opperbevel van generaal Mac Arthur ei. 2 lischen generaal sir Thomas Blarney den gecommandeerd. Blarney over 2 districtscommandanten Lavarack en generaal Mackay. PRIJS DEZER COURANT Voor ’s-GfavSnohda5e bROi Bijblad” en 3 mnd met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode„Koi^ „Letterk. Bijblad” 3-15. Frp. p ™e‘ “^’tVen de geldende blad 3.95. - Buitenland 9.45. Bui postkant, t k fr p p 10 ct goedgek. abonnementsprijzen. Afz. numme - geheel onmogelijk spreekt nét vanzelf morgen een de problemen Woensdagmiddag hebben Britsche bommenwerpers, bij uitstekend zicht, hun bommen lukraak op Boulogne aan de Kanaalkust laten vallen, naar het D.N.B. van bevoegde zjjde verneemt. Naast andere civiele gebouwen van eenig militair doel, Fransch kindertehuis getroffen. de dooden waren 14 kinderen en 2 ver pleegsters. De bommen hebben niet de geringste militaire schade aangericht. De Fransche bladen publiceeren groot opgemaakt de jongste berichten over dezen Engelschen aanval, waaruit blijkt, dat deze aanval 40 dooden en 60 gewonden heeft geëischt. De bladen be stempelen het Engelsche bombarde ment als misdadig. van i de Sittang troepen, ten naar Jedashe reis zal ik er mij wel doorheen slaan." Aldus samengevat meening van den direc teur der aan een zinken transportschip meldt de Hotsji ,wej^e Gealheer- van bevonden sche Zaken van den Senaat blijkt, dat de Amerikaansche regeering het van «groot belang acht, dat de onderhandelingen tus schen de Britsche regeering en de Indi sche leiders niet zullen mislukken. Co- nally heeft n.l. voorgesteld, om indien de onderhandelingen een punt zouden hebben bereikt, waarop geen der beide partijen meer bereid tot toegeven zou zijn, de bemiddeling der Ver. Staten aan te bieden en dan een gemeenschappelijk Britsch-Indisch commando ter verdedi ging van Indië op te richten. Conally voegde er aan toe. dat hij niettemin hoopte, dat de Indische kwestie door de directe onderhandelingen tusschen Cripps en de Indische leiders zou worden opge lost. Hij achtte het noodzakelijk, dat zoowel van Britsche als van Indische zijde nog eemge concessies zouden moe ten worden gedaan Volgens een bericht van den bijzon deren correspondent van de .Daily He rald” uit New-Delhi zou een direct con tact tusschen Pandit Nehroe „n der. Brit- schen opperbevelhebber in Indië. gene raal Wavell. binnenkort plaats hebben. Sir Stafford Cripps heeft volgens een bericht van de „Daily Mail” een lang telefonisch gesprek gevoerd met Chur chill over de eventueele veranderingen van de Britsche voorstellen aan Indië ten gunste van de Indische eischen zooveel mogelijk te en den va- i een maxi- reisgenot te woordvoerder van c_ marine, Ito, heeft in een aan het agent schap Domei verleend interview ver klaard. dat de vloot van de Ver Staten over 10 jaar van nu af gerekend nog niet sterk genoeg zal zijn om een beslis senden strijd met de Japansche vloot te wagen. „Ik kan niet gelooven, zeide Ito verder, dat de Amerikaansche marine-autoritei. ten zulke optimisten zijn, dat zij plannen ontwerpen voor zulk een beslissend tref fen met Japan in de komende 10 jaren" Hij wees er op, dat te Pearl Harbour 5 Amerikaansche slagschepen tot zinken gebracht en 4 buiten gevecht gesteld zijn en verder, dat het aantal Japansche slag schepen in 1936 10 bedroeg en dat later waarschijnlijk nog nieuwe slagschepen in dienst gesteld zijn. De tegenwoordige sterkteverhouding van de Amerikaansche en de Japansche vloot was volgens Ito minstens 10 tegen 9 ten gunste van de Japansche zeestrijdkrachten De Vereen. Statcn rekenen, dat >ij in 1944 17 slag schepen 'zullen bezitten. Japan kan ech ter. naar Ito verklaarde, tegen dien tijd evenveel slagschepen hebben. Als een groote zwakte voor de Ameri kaansche vloot bestempelde Ito vervol, gens het verlies van de Amerikaansche steunpunten, GuamWake en Manilla. Reeds vóór deze steunpunten in handen der Japanners waren gevallen, aldus I;o, hadden de Amerikaansche marine-autori- teiten toegegeverdat een meerderheid in de verhouding van 5 tegen 3 over de Ja pansche vloot het welslagen van een of fensief niet waarborgde. Zonder deze steunpunten zou ook de verhouding van 6 tegen 3 een buitengewoon geringe kans op succes voor de Ver. Staten betee- kenen. De bewering van de vijandelijke pro paganda, dat 50 tot 70 Japansche trans portschepen tot zinken waren gebracht, noemde Ito vervolgens „gewoonweg dol zinnig" Wanneer werkelijk zooveel transportschepen tot zinken waren ge bracht. zoo vroeg hij hoe had dan een voldoende aantal Japansche troepen aan land gezet kunnen worden om de intus- schen door de Japanners veroverde steunpunten te bezetten? Een mogelijke guerilla oorlogvoering van de vijandelijke vloten noemde hij tenslotte met verwij zing naar de groote afstanden ondoel treffend onderdeel van zijn uitloopend op de resulta- te verrijken Zijn de- ten van de werkzaamhe- rel6_ en voedings. moeilijkheden zooveel mo gelijk te voorkomen, zijn by na geen trektochten uitgeschreven, maar heb ben zoo goed als alle rei zen een vaste standplaats. De N.R.V. heeft zich, door de tijdsomstandighe den genoopt in enkele jaren geheel ingesteld op een intensief bezien en beleven van het eigen land. Gingen e>r in 1939 maar twee der door haar uitgeschreven reizen in het binnenland door in 1941 was dit aantal geste gen tot 156 en voor dit seizoen heeft zij ruim 200 reizen op haar pro gramma staan Zij schreef voorts sport- Vergezeld van zijn echtgenoote heeft de Bijkscommissaris, Rijksminister Seyss- Inquart gistermiddag een bezoek ge bracht aan de in de Deutsche Oberschule te Arnhem ingerichte tentoonstelling van speelgoed, dat door de Duitsche politie te Arnhem is vervaardigd en dat binnenkort aan behoeftige kinderen zal worden uit gedeeld In het gezelschap van den Rijkscom missaris bevonden zich mede dr. Schnei der, de Beauftragte van den Rijkscom missaris in Gelderland, dr. Lindenburger, Hauptbannführer der Hitlerjugend in Ne derland. Kreisamtleiter Weibeler N.S.D.A P., alsmede de directeur Deutsche Oberschule dr. Ebenkamp Het gezelschap werd in de hal school begroet door majoor Fuchs, commandant van het betreffende politie bataljon en men maakte vervolgens een rondgang door de verschillende zalen, waar de ongeveer 3400 stuks speelgoed op lange tafels op smaakvolle en overzich telijke wijze zijn tentoongesteld. Met groote belangstelling bezichtigden de gas ten een en ander. Zoowel de kleinere werkstukken als de glansstukken der expositie, zooals een miniatuur auto-acht- baan, met electrische verlichting, draai orgel, woonwagen, enz. de Turksche schommel, de zweefmolen, het reuzenrad, de poppenkast enz. hadden de bijzondere belangstelling van dr en mevrouw Seyss- Inquart en herhaaldelijk gaven beiden uitdrukking aan den uitstekenden indruk, welken deze tentoonstelling op hen maakte Het bezoek duurde ruim drie kwartier, waarna de Rijkscommissaris en zijn echtgenoote in den loop van den middag weer naar den Haag vertrokken. GEALLIEERDE TRANSPORT SCHEPEN AANGEVALLEN j De Japansche luchtmacht heeft de Zuidkust van Nieuw-Guinea Australisch transportschip tot gebracht en een ander 1 ««•“k besehadigd, meldt de Hotsji Sjimboen. De schepen, C P^rftr<MPen uaan boord hadden7 die Port Moresby terugtrokken, b<_ zich op weg naar Port Darwin PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1-11 m.M iedere m M meer tot 22 m.M. (10 reg f 0.27. Elke m.M mee 33 ct Reel f 0.59 per m.M Bewijsn. 5 ct.. fr. p. O 10 ct Ine it." S et BM vooruitbce KI. Adv. t 1 1«Dg»»* Pers gevr. f 0.95. Adv. met „Br. a. h. bur. v. d. bl. 10 ct. meer. DE IN JAPAN GEÏNTERNEERDE VREEMDE STAATSBURGERS De Japansche regeering heeft aan vertegenwoordigers van het Internatio- nale Roode Kruis toestemming om de in Japan geïnterneerde staatsb irgers ongeveer midden bezoeken. Ook zal een bezoek krijgsgevangenkampen worden staan Naar de Engelsche berichtendienst meldt, heeft het Amerikaansche ministe rie van marine officieel medegedeeld, dat begin Februari ten Zuiden van Java het Amerikaansche vliegkampschip ..Lang ley" tot zinken is gebracht Volgens hetzelfde officieele bericht, hebben de Japanners enkele dagen UL-r het tankschip ..Peces", dat de overleven den van de Langley" aan boord had ge nomen, tot zinken gebracht. Verder wordt het verlies van den torpedojager „Peary’t toegegeven, die ter hoogte van Port Dar win tot zinken werd gebracht Millioenen menschen lijden en over de lippen van millioenen komt stame lend de vraag: waartoe, waarom dit alles? God’s wegen zijn ondoorgronde lijk, zeggen zij, die troostend rondgaan onderhen.die geslagen neerzitten; zoo als God het wil, is het goed. De op- standigen zullen het afwijzen, de door wantrouwen en twijfel geketenden zul len er de schouders over ophalen. De door innerlijke gespletenheid onmach- tigen kunnen zich in deemoed niet bui gen voor God’s wil. Toch zullen ook zij vroeg of laat tot de erkenning ko men, dat het leed, dat zij te dragen kregen, genade was. Vanavond wordt in den Stads schouwburg de première van „Paschen gebracht, één der drie „tijdspelen” van den zelf wroeter Strindberg. Als kind was hij vroom, later was hij atheïst en hij stierf als een geloovig mensch. Hij leerde kennen de genade van het leed. Over jeugd-onrecht en jeugd-zonde heeft Strindberg levenslang gepiekerd. Zijn „Droomspel” is er een bewijs van. Het probleem van schuld en boete liet hem niet los. Zelfgekweldheid en be sluiteloosheid zijn de kenmerken van vele zijner hoofdfiguren; veel stukken van hem zijn de projecties van het zielsproces van een vertwijfelden zoe ker. Bij Strindberg, stelde dr. L. Si mons in zijn groote werk over het dra ma en het tooneel vast, krijgt dan ook de oude romantische Noodlotstragedie eerst haar machtige werkelijkheid, om dat hij niet alleen zelf in zoo’n men- schelijk noodlot geloofde, maar er diep- wanhopig onder leed. In werkelijkheid had de dichter, bij al zijn zoeken naar resignatie: door de leer der voorbeschikking, door het ge loof in een Noodlot, door theosophie of katholicisme, bij geen van deze alle wezenlijk rust gevonden. Hij moest blijven leven, met en in de ellendige werkelijkheid, die hem later aan het slot van zijn „De groote landweg” dit schrijnend gebed afperste: „O Eeuwige, ik laat Uw hand niet los Die harde hand, tot zij mij zeeg’nen wil! O zegen mij en zegen Uwe menschheid. Die lijdt, diep lijdt, onder Uw gaav van ’t leven! O zegen mij. die ’t meeste heeft geleden. Die ’t meest geleden heeft onder de smart, Dat hij niet zijn kon wat hij wilde zijn! Laval heeft Donderdag een laatste on derhoud gehad met maarschalk Pétain te Vichy. Naar het schijnt aldus het D N B hebben de besprekingen liet tot een con- oreet resultaat geleid Dezen indruk krijgt men ook uit alle gesprekken in po- hüeke kringen te Vichy Men acht het echter niet i _1_' nieuwe aanknoopingspunten zullen staan ter voortzetting van de poging Laval om de regeering te overtuigen de noodzakelijkheid van verandering der tot dusver gevoerde politiek. Van bevoegde zijde wordt in dit band opnieuw verklaard, dat de bespre- ---zijn ge- dat op geen enkel van aan op- con- voor- Hiermede Admiraal Thomas Hart, voormalig bevelhebber der Geallieerde zeestrijd krachten in den Stillen Oceaan, heeft een weinig bemoedigend verslag uiïge- bracht in den Amerikaanschen Senaat over den militairen toestand van Australië, meldt Afip. De admiraal verklaarde o.m., dat de Japanners de lucht beheerschen in dit gebied en dat de Vereenigde Staten al het mogelijke moesten doen, om hulp te verleenen. Op den 24sten dag van het proces, werd generaal Marescaux als getuige verhoord. Deze verklaarde, dat er voor den luchtafweer geen eigenlijke verant woordelijke was geweest. Hij weerleg de daarmee de bewering van beklaag de Daladier, dat de chef der artillerie de verantwoordelijkheid voor het lucht- afweerwapen zou hebben gedragen. Generaal Marescaux verklaarde ver der. dat. ofschoon 5900 stukken geschut noodig waren geweest, er in feite slechts 1400 aanwezig waren. Hij wees er vervolgens op, persoonlijk Daladier en Gamelin herhaaldeljjk op de gebre ken in den luchtafweer opmerkzaam te hebben gemaakt. Al deze stappen wa ren echter zonder succes geweest. Daladier zei vervolgens, in 1938 den generalen staf te hebben gedwongen, modern luchtafweergeschut te bestel len. Hij ontkende niet, mede verant woordelijk voor dezen toestand te zijn. Tenslotte verklaarde hij, dat men niet had geloofd aan de effectiviteit van duikaanvallen van bommenwerpers en daarom niet tijdig voor overeenkomsti ge afweermiddelen had zorg gedragen. „Misschien”, zoo zei Daladier. „is dit feit wel beslissend voor den oorlog ge weest". De zitting werd verdaagd tot 14 April God’s hand mocht ontvangen. Het is als een hemelsche boodschap ^nXVr°°St V0W Óe Ujdende Darlan heeft voor den Nationalen Raad principieele verklaringen afgelegd over de Fransche politiek. „In dit jaar 1942. dat het hardste en wellicht, wat den afloop van den oorlog betreft, beslissende zijn zal. moeten wij realisten zijn en uitsluitend Fransch den ken, aldus de admiraal. De dringendste taken der regeering zijnde bestaans mogelijkheden van het land ondanks de nederlaag waarborgende handhaving van de nationale en imperiale eenheid het voorbereiden van de toekomst. Om dit drieledige doel te bereiken, moest de nationale revolutie worden vol trokken. die men de volgende definitie kan geven Afkeer van een regime, dat zijn onbekwaamheid heeft bewezen en opbouw van een nieuwe politieke, econo mische en sociale orde zonder geweld en met steun van de elite van het volk en de toestemming van de geheele natie. Deze nieuwe orde beoogt verwezenlijking van betere bestaansvoorwaarden voor de staatsburgers onder het gezag eener sterke regeering. die door de natie met de macht is belast” Verklaring van Laval Pierre Laval heeft voor de pers de vol gende verklaring afgelegd „Als aanstichter van de politiek van Montoire en in de meening verkeerend, dat de buitenla ndsche toestand van Frankrijk eiken dag verergert, dacht ik, dat het mijm plicht was, er met maar schalk Pétain over te spreken Er zijn besprekingen tusschen het staatshoofd en mij gevoerd. Zij zijn Donderdag besloten met een laatste onderhoud in het pavil joen Sévigné’’ Het Opperbevel van de Weermacht maakt d.d. 3 April bekend: Ondanks hevige plaatselijke aanvallen van den vijand, valt er over het alge meen een vermindering in de vijande lijke aanvalsactiviteit in het Oosten te constateeren. Bij eigen aanvalsonder- nemingen werd een vrij groot aantal dorpen ingenomen. Aan de kust van den Kaukasus wierpen gevechtsvlieg tuigen een groote Sovjettankboot in brand. In de wateren van Kertsj werd een vrij groot koopvaardijschip door bommen beschadigd. In Noord-Afrika plaatsten Duitsche gevechtsvliegtuigen bomtreffers op twee vijandelijke koopvaarders bij To- broek. In luchtgevechten werden 6 Brit sche vliegtuigen neergeschoten. De luchtaanvallen op militaire inrich- ringen te La Valetta en op vliegvelden van het eiland Malta, werden overdag en des nachts voortgezet. In luchtge vechten schoten Duitsche jagers 4 Brit sche machines neer. In den nacht van 2 op 3 April vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen belang rijke doelen en de havenwerken van Dover en Portland aan. Zware branden en ontploffingen werden waargenomen. In de maanden Februari en Maart heeft de Duitsche marine, naast haar strijd tegen de Engelsche ravitaillee- ringsscheepvaart, ook succesvolle on dernemingen verricht tegen de zee strijdkrachten van Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten. In deze beide maanden bracht de Duitsche marine tot zinken: Een kruiser van de Leander- klasse, 8 torpedojagers, 3 corvetten, 4 torpedobooten, 12 motortorpedo- en mo- torkanonneerbooten, 5 patrouillevaartui gen en 3 duikbootjagers. Bovendien bracht de Duitsche luchtmacht tot zin ken: Twee motorkanonneerbooten. 3 patrouillevaartuigen. Voorts werden door gevechtshandelingen van Duitsche zeestrijdkrachten en door luchtaanval len 37 vijandelijke oorlogsschepen be schadigd. waaronder 10 kruisers, 11 torpedojagers en 5 duikbooten. Het Japansche eskader, dat eind» Februari slag leverde in de Java-zee, is op zijn basis in Japan weerge- keerd Het eskader bracht een aan tal gevangenen mee. o.w den comman dant en de bemanning van den Brit» kingen in het geheel niet verder gaan dan gedachtenwisselingen van al- gemeenen aard en oogenblik de kwestie Laval in de rc^.L de orde is gekomen. Dit bevestigt nieuw de veronderstelling, dat de taeten van de laatste dagen slechts bereidende polsingen waren ken aIle geruchten tegengespro ken. betreffende voor waarden van La val voor een weer deelnemen aan de re- geermg van maarschalk Pétain. Donder dagmiddag laat zijn in Vichy nog beraad- Van> de regeerin« gehouden, waar de conclusies wel zullen zijn ge trokken uit de besprekingen met Laval Gisteren zou een ministerraad bijeenko men die eveneens nog een standpunt zou bepalen. „Daily Herald” verneemt van zijn correspondent te New-Delhi. dat het oor deel van de Indische Ccngrespartij over Engeland’s plan tot regeling van de In dische kwesties luidt„onvoldoende” Pandit Nehroe heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat de geheele ma nier. waarop Engeland thans op het laatste oogenblik de Indische kwestje tot oplossing tracht te brengen, ontoereikend is. Nehroe is vooral van meening, dat de Britsche voorstellen geen volledigen af stand van de overheersching van Indië door Engeland inhouden. De status van Dominion is naar de meening van de Congrespartij voor Indië niet voldoende, want Engeland is niet het moederland van Indië. zooals bijv, het geval is bij Australië en Canada in hun betrekkingen met Groot-Brittannië. Indië moet dus een onafhankelijke staatworden. Nehroe maakt er voorts bezwaar tegen, dat het Engelsche plan in de voorgenomen con- stitutioneele vergaderingen, bij de op stelling van Je toekomstige Indische Grondwet, te veel medezeggenschap ver strekt aan de Indische vorsten. Dit stand punt van Nehroe werd ook door andere politieke leiders van Indië gedeeld. De voorzitter van het Congres Azad heeft aan journalisten verklaard dat het aan Cripps overhandigde antwoord voor- loopig niet gepubliceerd zal worde'De voorzitter zou tezamen met Nehroe een bezoek aan Cripps brengen, om bijzon derheden. te vernemen over de reactie van het Britsche oorlogskabinet op de afwijzing der voorstellen door het Con gres. De Britsche berichtendienst meldt uit New-Delhi, dat Cripps de volgende pers conferentie a.s. Dinsdag zal houden Na het onderhoud met Azad en Nehroe heeft Cripps op de -raag van persver tegenwoordigers, of hij deze beiden nog eens zou ontmoeten, geantwoord te ho pen. dat hij nog vaak een onderhoud met hen zou hebben. Wavell en Azad zullen conferentie hebben over der verdediging van Britsch-Indië Uit een voorstel van den senator Co nally in de commissie voor Buitenland- Hij vindt geen verklaring voor al net Leed en het Onrecht, dat hij ervaart en hij wil zich toch zoo graag onder werpen aan de Macht, die hij zijn leven voelt beheerschen. Deze innerlijke verscheurdheid staat tegenover het Noodlot en de Voorzie nigheid, die straft en boete oplegt; de dichter komt er toe de Kerk te zien als het instrument van boetedoening. Men gaat in zijn werk zien een menge ling van religieuze romantiek en rea lisme, er valt een opkomend levensin zicht waar te nemen van naïeve Chris telijkheid, onder den invloed waarvan zijn „Jaarspelen”: „Kerstspel” (Ad vent) en „Midzomer” zijn ontstaan, die echter niet veel meer zijn dan zede- preeken in beeld. „Het Paaschspel” daarentegen lééft nog tot op dezen dag. Het zoet der Christelijke verzoenlijk heid en der bekeering is in den opzet verwerkt en er niet, als bij de andere, al te rijkelijk overheen gestrooid. Ook bij het schrijven van dit spel werd Strindberg gemarteld door de zelfkwel- lerijen over straf en boete, over de ge nade van het leed, over het slechte, dat zélf straf is, over het geluk, dat als iets noodlottigs den mensch slechts kort mag bijblijven, over de zonde der oude ren, die op de kinderen drukt. Maar het licht van de Opstanding, die den Noorschen winter verdrijft, leeft in de figuur van den schuldeischer, die van zijn eischen wil afzien, gedachtig aan de hem in zijn jeugd betoonde men- schelijkheid door den goedhartigen, maar zedelijk zwakken, in de gevange nis boetenden vader van het gezin. En bovenal door het teer sensitieve figuur tje van het zenuwzwakke dochtertje des huizes, dat uit de zenuwinrichting gekomen is om in haar zwaarmoedig thuis de zachte stem van deemoed, liefde en eenheid met de ontwakende natuur te doen hooren: een Francisca van Assissi vak teere bekoring. Strind berg heeft in dit spel de gezochte een heid van Werkelijkheid en Al-wijsheid weten te bereiken. En over dit alles valt het licht de Opstanding. Telefoon 116300 (zeven lllnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Giro No. 12500 Te Londen is bekend gemaakt, dat de belangrijke stad Prome in Birma in Japansche handen is ge vallen. De woordvoerder der Tsjoeng- king-regeering heeft medegedeeld, naar Reuter meldt, dat de Japan ners bij Akyab zijn geland. Radio-Delhi meldt van het front in Birma, dat de Britsche troepen zich van de vooruitgeschoven verdedigings linies van Prome naar het Noorden van de stad hebben teruggetrokken. De Britsche stellingen bij Prome werden Woensdagavond door sterke Japansch- Birmaansche troepenformaties aange vallen. De hevige gevechten duurden den geheelen nacht, waarbij de Brit sche linies werden doorbroken. Donder dagmorgen trokken de Britsche troepen zich naar hun voornaamste verdedi gingslinie, ten Noorden van de stad terug. Aan het front van trokken de Japansche l Noorden van Taungoe, op. Een stad in Noord-Birma werd in twee golven door Japansche luchtstrijd krachten aangevallen. De eerste aanval was gericht op het station, de tweede op het vliegveld. Tevens werd een vliegveld in Centraal-Birma door Ja pansche bommenwerpers en gevechts vliegtuigen bestookt. daarna en aldus de heer Pan om der wille van zoets. wat meer zuurs op den koop moe- dacht geschonken Zij Saan Hiervoor heeft zij De Spoor- heeft er voor gezorgd, dat een drietal huizen op de kunnen, zullen niet steeds namelijk tot speciale toe- gasten zich zooveel moge- heeft ook bepaalde plaat- len, terwijl weer anderen sen. welke tot nu toe ganger ook vaak wat lan- weinig door vacantiegan- maal bedrag ger moeten wachten Daar het reizen voor genoegen naar het l tenland op het oogenblik de aandacht voor de bui- Zoo draagt de N.R.V u—1 -is ten de belangstelling van weer haar steentje bij om dat den gewonen toerist lig- de bestaande moeilijkhe- in de toeristencentra van gende plaatsen zou wor- den het eigen land in den va- den vergroot Daarmede bverwinnen cantietijd weer een zeer zouden niet alleen econo- cantiegangers groote drukte te verwach- mische belangen worden mum aan 1 ten is gediend, maar dit zou er verzekeren al niet om lekker te eten. was dit toch een belang rijk reisgenoegens Zijn de- ten van de werkzaamhe- vies was: „Thuis heb ik den van de interdeparte- het goed, op reis heb ik mentale commissie, reeds het beter” Hij zal dit hoog-culinaire genot ech- ter tijdelijk moeten mis- ding betreft, heeft zij de sen en zijn zinspreuk zal door haar uitgeschreven in het vóór hem liggende reizen verdeeld over een zomerseizoen ditmaal groot tijdvak Zoo wordt moeten luiden: „Thuis reeds met Paschen een heb ik het goed en op aantal reizen uitgevoerd. Een goed middel om deze vacantiespreiding te be de vorderen, noemde de heer Panman het. naar het Nederlandsche voorbeeld van het buiten- Reisvereeniging. den heer land, invoeren van voor- G. Panman, over het ko- en naseizoensprijzen door mende vacantie-toerisme, hotels en pensions De gelijk hij die ontwikkel- pensions zijn hierin reeds de in een onderhoud met vrij ver gegaan, doch de het A N P hotels zouden zich op dit De vacantiegangers zul- gebied nog beter kunnen ten aldus de heer Pan- aanpassen man om der wille van Ook aan de dislocatie reizen uit voor menschen. veel zoets. wat meer heeft de N R.V haar aan- die heel sober uit willen geschonken Zij gaan ten toenemen L_ wegen, die doen wat zij de reizen zich niet voor- Veluwe gehuurd, waar de zit- ristencentra bepalen, maar lijk zelf „bedruipen”^ zul- voor een werkelijk mini- j een week op zijn treintje zal gers werden bezocht, in lang op de Reeuwijksche haar programma opgeno- plassen onder deskundige men De heer Panman leiding de zeilsport zullen bui- spr^k den wensch uit, dat kunnen leeren Zoo draagt de N.R.V.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1