GEMENGD NIEUWS BIOSCOPEN KUNST EN LETTEREN WIJ VERKOOPEN De Avondschool van doctor Plaizer Hl Mo ff ff«| ttlhÜtNLAND Scheven ingsche klanken Voor den puzzelaar ff M - ff ■AC” Predikbeurten TIJDSCHRIFTEN ONDERWIJS van 36 KERKNIEUWS meerd te worden. te 56 Prijsbeheersching in eerste kwartaal Bükgroente beschikbaar gesteld TWEE SPOORWEGARBEIDERS TE AMERSFOORT GEDOOD 91 ÏT 16 19 Wat is eigenlijk het doel van den Ned. Volksdienst? Bocht belemmerde het uitzicht HAAGSCH COM5ERVATORIUP Nwe Scboo(»tr.T8-U»<Mee«ierv M3 Broekslootkode 19. Rijswijk, UITSTEKEND onderwijs in alle vakken der toonkunst en kunstdans Vele leerllngenuih voeringen Tarief va. f 26Ü p m.Leerlingen die thans wasden ingeschrevenmogen de I lessen tot 23 April graka volgen.Inlicht. en Inschr oon Schoolburgowr .iTel. TI.43.20l Concert „Ars Nova et Antiqua” HAAGSCHE COURANT Zaterdag '4 April 1*145 Te BI. pag. 5 Niet charitatief maar sociaal Boeten tot een totaalbedrag 2.245.068 opgelegd De dienst zal om 3 uur aanvangen. DE BENOEMING VAN PROF. DR. J. JONGBLOED TE UTRECHT insane Can 2n Dr. PLUIZER. van kerk len een burg. IO tot A7 van 50 van Bestuurder, 15 (Fr.), 12 Graanafval, 14 53 van overgaand kerk mr. 2? I 3? 43 2en W. S. Donderdagmiddag omstreeks kwart voor vier heeft op het stationsemplacement te Amersfoort een ongeval plaats gehad, dat aan twee spoorwegarbeiders het le ven heeft gekost. De 54-jarige G. Vastenburg en de 44- jarige A. van Mourik waren nabij de lo comotievenloods aan het werk. Ter plaat se maakt de spoorlijn een bocht, waar door zij den seinpaal, welke voor den bin nenkomenden trein uit Amsterdam op veilig stond, niet konden waarnemen. Toen de trein om de bocht kwam, gaf de machinist een fluitsignaal, dat zij ver moedelijk door den sterken wind niet hebben gehoord. De trein bevond zich op plm. honderd meter afstand van de beide wegwerkers en op dezen geringen afstand kon de machinist den trein niet meer tot stilstand brengen. Beide arbeiders werden door de locomotief gegrepen. Van Mourik werd op slag gedood. Vastenburg over leed -kort na aankomst in het ziekenhuis. 6 uur ds. G. Venema, 10 uur ds. F. K. van Evert. In Paaschdag 10.30 uur ds. Monument «w Strindberg 14 Mei is het 30 jaar geleden dat August Strindberg stierf. Dien dag zal in Stock holm een monument voor den dichter ont huld worden, naar een ontwerp van den beeldhouwer Carl Edh. Mauritshuis Het Mauritshuis is thans weer gedeelte lijk voor het publiek opengesteld. Een 60- tal schilderijen zijn er te zien, w o. wer ken van Ferd Bol. Govert Flink Cornells de Vos. alsmede eenige pastels van Cor nells Troost Voorts zijn er in één der benedenzalen foto’s ten toon gesteld van de belangrijkste schilderijen uit het Mau ritshuis, Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wy, chen en Leur (toez.) de heer Ph. E Fa ber, cand. en hulpprcd. te Hoensbroek. Aangenomen de benoeming tot hulp- pred te Wijk aan Zee en Duin de heer W. A. Versteeg, cand. en hulppred te Schotennaar Terhorne de heer M. Wendte, cand. en hulppred. te Eind hoven naar Rotterdam-Charlois de heer J. Ewoldt, cand. en hulppred. te Wier- den. Geref. Kerken. Aangenomen de be noeming tot hulppred. te Rotterdam-C. de heer P. de Bruyn, cand. aldaar. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Arnhem ds. M. Baan te Naarden-Bussun». Geref. Gemeenten Aangenomen naar Lisse ds. A. Verhagen te Middel- Je oudste jongen is nu wel school af, hè moeder, waar leert hij nu voor Leeren meneer, hij is boodschappen jongen bij een kruidenier. De meester zei, dat Jan een goed hoofd heeft, en dat we hem moesten laten leeren. Maar we hebben de inkomsten te noodig. En wat doe je met de kinderen, als het straks zomervacantie is Nou meneer, dat spreekt toch van zelf. Wat loepen kan. dat gaat de straat op. Hier binnen is het veel te nauw. Toen wij weer buiten waren, was onze welwillende burgerman met de zaak wel wat verlegen. „En dat waren nog niet eens werkeloozen”. zei hij ..O neen, daar is het nog veel erger”. „Nee”, zei hij openhartig, „dat wil ik u eerlijk beken nen als ik met mijn gezin zoo moest leven, als mijn kinderen zulke vooruit zichten hadden, zou ik dat eenvoudig verschrikkelijk vinden. De trieste straat, de veel te kleine woning, die afgezwoeg de vrouw. Maar dat kan de Volksdienst toch niet ineens allemaal veranderen r Dat konden, toen Nederland nog rijk was, al die liefdadigheidsvereenigingen tezamen niet veranderen. Maar dat gaat nu, zoo was ons antwoord, in een arm geworden Nederland, de Volksdienst w 1 veranderen. N u reeds brengen wij de kinderen naar buiten, evenals de af getobde moeders, al zijn het er nog veel te weinig naar onzen zin N u reeds gaan gezinsverzorgsters in de gezinnen, waar dit noodig is, hulp brengen. En n u reeds helpt onze school- tandverzorging de gezondheid van onze arbeiders en boerenjeugd verbeteren. En straks, als er weer gebouwd kan worden, staan betere woningen voor de arbeidersbevolking van onze groote ste den als nummer één op het program. De Ned. Volksdienst doet daarom een beroep op alle landgenooten als lid toe te treden. Uit den inhoud van het nummer van 21 Maart van de „Deutsche Wochenzeitung für die Niederlande” noemen wij een ar tikel: ,,Die neue Aufgabe des Niederlan- dischen Volkes” en èen bijdrage over Goethe en Wilhelm Grimm. Het concert, dat het kamerorkest „Ars Nova et Antigua'’ Donderdagavond in. een matig bezet Diligentia heeft gegeven, ge tuigde wederom van de groote zorg, wel ke de dirigent Frits Gaillard aan zijn uitvoeringen besteedt. Weliswaar had het spel in het slot-allegro in Handel’s Con certo grosse op. 6 no. 6, dat als tweede nummer het Concerto de Chiesa op. 2 no. 4 van dall’ Abaco werd voorgedragen, nog geacheveerder kunnen zijn, doch van levenskracht en stijlbegrip getuigde het ten zeerste. De vertolking van de Aria nach J. S. Bach’s Choralvorspiel ,,O Mensch bewem dein Slinde gross" van M. Reger werd tot een meesterstukje van polyphoon orkestspel. Na de pauze werkten de sopranen An kie van Wickevoort Crommelin, Hélène Lu- dolph en de tenor Constant van den Els- houdt mede aan de uitvoering van het Stabat Mater op. 61 van L. Boccherini. Ankie van Wickevoort Crommelin gaf met haar verrukkelijke stem een geniale vertol king van haar partij. Het geluid klonk bij Hélène Ludolph daarentegen in de hoogte nogal geknepen, alhoewel sensitief van voordracht. Constant van den Elshoudt bleek zoowel in het hooge. als in het lage register uitstekend te zijn ge schoold. terwijl zijn samenzang met de beide vrouwstemmen van groote artisti citeit getuigde K. Brinkmann. BRILJANTEN GOUD EN ZILVER J. C. VERMAAT JR. THOMSONPLEIN 18 TEL. 333328 Uw Juwelier sinds 1927 in ’t Westen Nieuwe wethouders te Rotterdam Bij besluit van 3 April heeft de bur gemeester van Rotterdam aan dc wet houders L. de Groot J. Brautigam. F. L. D. Nivard. A. B. de Zeeuw en J. H. Donner op hun verzoete eervol ontslag verleend onder toekenning van pen sioen c.q. een ia pensioen wachtgeld. In hun plaats zijn met K [7 April met goedkeuring varr den secr.- gen. benoemd de heeren dr H. Roos, dir. van de H BS. aan de Hofstedestraat. lid van het Opvoedersgilde. ir. D. Mom- maal. oud-dir. van de aannemingsmij. iWolterbeek en van Dorp en 'id van den Raad van Volkshuishouding van de N.S.B., G. C. Blom en dr. P. Klumper, leider van het Medisch Front te Rotter dam. piaatsverv. leider van de Neder- landsche vereeniging van ziekenfonds artsen en bekend vrouwenarts, die resp zullen worden belast met de departemen ten van onderwijs en volksontwikkeling, technische zaken, financiën en 'bedrijven en volksgezondheid. Onder eigen beheer heeft de burgemeester gesteld het haven bedrijf personeele zaken en sociale aan gelegenheden. Morgen is het Pasen Morgen is het Pasen en al laten dit jaar de Paaseieren het af weten en is de Paashaas in geen velden of wegen te zien. morgen is het Pasen. Het Paasfeest is in onze landen altijd met opgewektheid ge diend en er is misschien seen feest, waar aan nog zooveel oude volksgebruiken vast zitten als aan Pasen. Immèrs, Pasen was het teken, dat de koude barre winter ach ter de rug was en de lente in aantocht. De winterse duisternis zou plaats maken ‘voor zomerse blijheid en alles wat nog aan |de voorbije winter herinnerde (overgeble- tven hout b.v.) werd tegen Pasen te hoop Jgereden en in brand gestoken. En zo zul- llèn ook dit jaar. ondanks alles, de Paas vuren opvlammen. Maar ik wil vandaag over iets anders .spreken. In verband met Pasen en andere 'feestdagen zou ik enkele opmerkingen wil- gemeente, len maken in de vorm van vragen, welke ik jullie hierbij voorleg. 1. Welke naam geven bij aan de Zondag, die aan Pasen voorafgaat en die om zijn eigenaardig gebruik in bepaalde delen van ons land bij de jeugd zeer in de smaak valt? 2. En welke naam heeft de laatstè Don derdag vóór Pasen? 3. Ep nu dat weet ieder hoe heet Wij spraken laatst met een welwillend man, bij wien men vroeger voor collecten e d. nooit tevergeefs aankloptc Toen wij echter zijn steun voor den Nederland- schen Volksdienst vroegen, antwoordde j hij „Maar waarvoor is die Volksdienst eigenlijk nog noodig Er werd en wordt op charitatief gebied al zooveel gedaan.” Dit antwoord was niet als dooddoener bedoeld het was eerlijk gemeend. Daar om hebben wij niet wat in andere ge vallen veelal het wijste is het gesprek hier afgebroken. „De Volksdienst werkt niet charitatief, maar zuiver sociaal”, ant woordden wij. „En als u wenscht te we ten, wat deze dienst eigenlijk wil. kom dan eens in een vrij uur met ons mee naar de volksbuurten”. Zoo kwam een afspraak tot stand, en eenige dagen later bevonden wij ons in de arbeiderswijken van een der groote steden. Het was een grauwe straat, waar Wij doorliepenop de huizen lag een stempel van armoede. Wij beiden bij een ons bekend adres aan. De deur werd opengetrokken. E’en smalle, kale, halfver sleten trap, waarnaast een vettig touw bungelde, werd zichtbaar. „Zoo zouden u en ik niet graag wonen hè,” zeiden wij terloops onder het naar boven gaan. „Neen, als ik zóó moest wonen was het half uitgesproken antwoord. Wij groetten moeder de vrouw, die met een zestal kinderen tusschen de één en twaalf jaar in een wel heel klein vertrek voor den, hoofdzakelijk uit -aardappelen bffstaanden maaltijd, bijeenzat. De man is bakkersknecht en was evenals de oudste zoon nog onderweg. Alles zag er proper, maar weinig florissant uit. Wij vroegen verlof, eens verder rond te mogen kijken en zagen eenige ver trekjes volgepropt met bedden, waarvan elk ’s nachts twee a drie kinderen bevat ten moest Het beddegoed was oud en nauwelijks voldoende. „Heeft u wel eens hulp vroegen wij terloops aan de moeder van dit groote gezin. „Maar meneer”, antwoordde de vrouw, „dat komt bij ons soort men- schen toch niet voor.” Wij hebben er later ons excuus om ge vraagd. maar wij moesten, terwille van onzen metgezel van dezen middag, nog een paar vragen stellen. Je oudste jongen is Horizontaal: 1 Dier, 10 Warmte- eenheid, 11 Klein persoon, 13 Voertuig, 14 Bevel, 16 Grappenmaker, 17 Veerkracht 18 Slee, 19 Klaar, 20 Knot, 21 Guur, 22 Haag, 23 Gelijktijdige losbranding v, vuurmon den, 24 Hemeling. 26 Zoon van Noach. 27 Lof, 29 Plaats in Noord-Holland, 30 Mu zieknoot, 31 Pakte, 33 Zijrivier van den Donau, 34 Bloemslinger, 35 Huisdier, 36 Mannetjeshond, 37 Landbouwwerktuig, 38 Schepter. 41 Woonschip, 43 Deel van een fiets, 45 Meisjesnaam, 47 Zintuig, 49 Pa ling. 50 Maag, 51 Waterkeering. 52 De spreker, 53 Slot, 54 Vaartuig, 55 Jongens naam. 56 Officier (afk.), 57 Korenzeef, 59 Muzieknoot, 60 Zangvogel, 63 Geboortestad, Verticaal: 2 In het loopende jaar (Lat. afk 3 Buidel, 4 Lengtemaat, 5 Bureauvakje. 6 Onbruikbaar schip. 7 Erf genaam. 8 Muzieknoot, .4 Duimspijkertje (Fr.), 12 Graanafval, 14 1— Achterlijf van een insect, 17 Graansoort, 18 Drankmerk. 20 Boom, 21 Walkant, 22 Uitroeper, 23 Groente, 35 Voornaam per soon, 28 Verloving, 32 Muzieknoot, 33 Vol maakt. 35 Parochie, 39 Deel van een boom, 40 Siertorentje, 42 Hoenderachtige vogel. 44 Ben. 46 Mak. 48 Spil 51 Germaansche godheid, 52 Europeaan, 54 Meisjesnaam, 57 Buitendijksche grond in Gron. en FriesD 58 Emmer. 60 Zie 21 Verticaal, 61 Portui geesche munt 62 En anderen (afk.) Bethlehemkerk, Kloosterkerk en Wilhel- minakerk, In Paaschdag v.m. 7.15 uur Paaschzangdienst, Ned. Protest. Bond, Pulchri Studio, (Lange Voorhout 15), In Paaschdag 10.30 uur ds. A. E. F. Junod, Remonstr. gemeente. In Paaschdag 10.30 u. ds. F. Kleyn. Aula gem. Lyceum, Stok roosplein 50. In Paaschdag 10.30 uur ds. H. J. de Kievid. Federatie van Vrijz. Protestanten. Lutherkapel, Haverschmidt- straat 57, ln Paaschdag, 10.30 uur de heer W. H. van Loon. Nieuwe Kerk (Spui), Herv. Stadszending. 2n Paaschdag 4 uur samenkomst, spr. ds. H. C. Hogerzeil. de clamatie en zang. Doopsgez gem ln Paaschdaa 10.30 uur ds. P. Vis, 2n Paasch dag. 10.30 uur ds. P. J. Lugt, van Wierin- gen. - Lutli. gem.. ln Paaschdag 10.30 u. ds. C. Riemers (koorzang), 2n Paaschdag 10.30 uur ds. D. Drijver (koorzang). Waalsche kerk, ln Paaschdag, 10.30 uur ds. E. Michelin Moreau Duitsche kerk, In Paaschdae, 10.30 uur Festgottesdienst. H. Abendmahl 2n Paaschdag, 10.30 uur Marinepfarrer Pötzsch-, 11.30 uur Kinder- gottesdienst Osterfeier. First Church of Christ. Scientist, Andries Bickerweg 1, In Paaschdag Holl. 9.45 v.m., Eng 11 15 u Onderwerp. „Onwerkelijkheid" Gulden tekst Marcus 3 25. Duinoordkerk ln Paaschdag. 10 uur ds. Kwint (met koor), 10 uur jeugdkerk ouderen, ds. Schok- king. 2n Paaschdag 10 uur (voor jong en oud) ds. Schokking (m.m. van het Jeugd- kerkkoor). Nassau Jeugddienst. Duin- zichtkapel. van Hogenhoucklaan ln Paaschdag, 10.30 uur ds. C. M. M. Fergu son. Geb. Eltheto. Azaleaplein 2, ln Paaschdag, 10.30 u mr. G. A. Alma (kin derkoor). Vrijz. Herv.. Beeklaan, hoek Houtrustweg, ln. Paaschdag, 10.30 u. ds. J. F. Kruyt. 2en Paaschdag 10.30 uur ds J J Thomson, van Baarn m. m. van het Kerk koor - Kerk 3e van den Boschstraat, len Paaschdag 10.30 uur ds. A Trouw m m. van het kerkkoor. Vrijz. kinderkerk der Federatie, aula Gem Lvceum Stok roosplein 50. 2en Paaschdag 10 30 uur mej. C. E. Jolles. Vrijz. kinderkerk der Federatie. Vrijz. Christelijk lyceum, van Stolkweg 35, len Paaschdag 10.30 uur mej. C. E. Jolles Vrijz. kinderkerk der Federatie. Bresterstraat 7 (Spoorwijk). len Paaschdag, 10.30 uur mej. J. Hannema Noorderkerk (Schuytstraat). N Zuider- kerk (Reitzstraat) en Laakkerk len Paaschdag 7.15 u. v.m. Paaschzangdienst. Geref. kerk in hersteld kerkverband, club huis van Spevkstraat 153. len Paaschdag 10.15 en 5 uur ds. H Hasper. Chr. Geref. sem., Eben Haëzerkerk. Snoek- straat. len Paaschda? 10 uur en 5 uur ds Nieuwenhuyze; 2en Paaschdag 10 uur ds. Nieuwenhuvze; Jeruzalemkerk. Pomana- plein, len Paaschdag 10 uur en 5 uur ds de Jong: 2e Paaschdag 10 uur ds de Jong: Bilderdijkschool, Linnaeusstr., len Paasch dag 10 uur en 5 uur prof. J W Geels: 2en Paaschdag 10 uur prof J W Geels DS. A. VAN DER HEIDE Dinsdag a.s. wordt ds. A. v. d. Heide, em pred der Ned. Herv. Kerk, wonende te Voorburg. 70 jaar. Hij volgde het gym nasium te Leeuwarden en studeerde te Leiden. In 1894 candidaat geworden, aan vaardde hij 10 Nov. 1895 te Scherpenzeel (Fr.) het predikambt. Achtereenvolgens stond hij te Engelum en Britswerd. Van 1925 tot 1937 maakte hij deel uit van de Tweede Kamer. Ds. v. d. Heide heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt op het gebied der drankbestrijding en dat der reclassee- ring. Hij is o.a. lid vanvhet college van regenten van de gevangenissen te ’s-Gra- venhage en van den reclasseeringsraad. PAASCHZANGDIENST TE WASSENAAR Op den 2er Paaschdag. des morgens om half 11, zal in de Geref. kerk aan de Bloemcamplaan te Wassenaar een zangdienst worden gehouden Ds W A. B. ten Kate. Herv. pred. en ds. B. Wie- lenga, em. pred. der Geref. kerk te Am sterdam. zullen een kort woord spreken. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, de toenadering der kerken toejuichend, heeft besloten den dienst in de Kievit- kerk op den 2en Paaschdag te doen stil staan. De Paaschliederen zullen gezongen wor den door de gemeente, een gemengd knor, een kinderkoor en een solisl. Amicitia. Voor de komende feestdagen staat de zeer onderhoudende film „Een stem uit den aether” (Wunschkonzert) op het programma. Van de vele promi nente artisten noemen wij slechts Ilse Werner en Carl Raddatz. Apollo heeft voor een vroolijk Paaschprogramma ge zorgd met de vertooning van de koste lijke, geestige filmcomedie „3 maal Brui loft” De goede rolbezetting en spel van Willy Fritsch, Marte Harell, Theo Lingen en vele anderen, maken dit product tot een boeiend'geheel. Capitol heeft voor de Paaschweek een gelukkige greep ge daan in de keuze van Willy Forst’s „Ope rette”. Centrum draait deze week het filmwerk „Meisjes van 17” met Dorothea Wieek en Karl Ludwig Diehl in de hoofd rollen. Cineac. Een Paaschprogramma bij uitnemendheid voor de jeugd en ook voor volwassenen, wier hart nog jong genoeg is om te kunnen genieten van een film als „Zeven jongens in een ouwe schuit”, welke in een bewerking van Vletter’s overbekend boek deze week aan het Buitenhof wordt vertoond. Wat een.' avontuur om zelf te beleven als jongen Er op uit met een schuit om in te wonen en te slapen, de vaarten op, de polders .in, op avontuur uit. Menig jongenshart en van meisjes ook wel zal sneller klop pen bij de belevenissen van het zevental en in zijn plaats wenschen te zijn. Een gezonde film voor de Paaschvacantie, waarbij, de jeugd goede ontspanning ;vindt. Corso. Paul Wessely bijgestaan ,door Joachim Gotschalk en Maria An- .dergast spelen de hoofdrollen in de film .van Gustav Ucicky ,Een leven lang”. Flora. „Kleeren maken den. man", ’n grappige geschiedenis, waarin Heinz Rüh- mann de rol van den pseudo-graaf ver vult. Op het tooneel „De 3 Jacksons”. Odeon brengt de reprise van „Kora Serry” een uitermate boeiende film,* waarin vooral Marika Rökk triomfen viert Olympia en Seinpost vertoonen deze week beide „Frau Luna” de vroo- lijke operettefilm met muziek van Paul Linke en de filmkomieken Theo Lingen. Paul Kemp en George Alexander. - Rembrandt. De fleurige film van Willy Forst „Operette” wordt deze week in dit .theater vertoond. Rex. „Trenck de pandoer” is een avontuurlijke film, waar in de hoofdfiguur (Hans Albers) hache lijke belevenissen medemaakt. Rexy. •Gustav Fröhlich en Theo Lingen spelen de hoofdrollen in de komische film „Theo op het huwelijkspad” een aaneenschake ling van grappige situaties. Studio. Een amusante geschiedenis, waar men met plezier naar kijkt is de inhoud van de grappige film „Carroussel”, waarin. Marika Rökk de hoofdrol speelt Thalia. Watt en Half Watt, de beroemde Denen, vieren weer triomfen in „Ker misgasten”, een kluchtig verhaal, waarom heel veel gelachen wordt Westend heeft een prachtige film op het program ma gezet „Annelie”, de geschiedenis van een leven. De hoofdrollen worden vertolkt door Luise Ullrich en Karl Ludwig DiehL Benoemingen en mutaties De burgemeester heeft benoemd tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan het lyceum Bilder- straat 11 den heer S. de Vries tot on derwijzeres aan de o. 1. school Hemster- huisstraat 154 mej. S. Bakker, te Nieuwe- schanstot onderwijzeres aan de o. 1. school Terwestenstraat 105 mej. J. Ebenau. te Dijkerhoek (gem. Holten): tot onderwijzeres aan de o. 1. school West- duinweg 127 mej. L. W. Bouff, te Rot terdam. Overgeplaatst wordende heer K. Hengeveld, van de openbare u.l.o. school Spionkopstraat 9 naar de soort gelijke school Bresterstraat 7de heer I. A. Butler, van de o. 1. school Tullingh- straat 2 naar de openbare school voor u.l.o. Spionkopstraat 9. Academische examens Ingenieursexamen werktuigkundig inge nieur H. M. W. Croese en G. C. Milborn; ingenieursexamen scheepsbouwkundig in genieur W. C. den Hartog; candidaats- examen scheikundig ingenieur J. D. Wee vers Stous; ingenieursexamen electro- tëcbn. ingenieur A. 1 Hoef. Diversen examens Heilgymnastiek en massage. Ge slaagd alhier voor het diploma-examen van het Ned. Genootschap voor heilgym nastiek en massage mej. I. E Koomans, de heer L. J. Korstanje. de heer B. ter Waarbeek. te Rotterdam, mej. A. M Nijgh te ’s-Gravenhage. Geëxamineerd 11 candidaten geslaagd 4, herexamen 3, af gewezen 4 De examens worden voortge zet CLXXVI. As je somt nog in dubio jnoch ver- keire, owe de Pbeschdaege wel op komst wazze. dan zou onze Jochem je wel uièt de droam kenne-n-elpe. An al z’n doen en laete kon je van de week goed merke, datte de Paeschdaege vast iet meir vord-of konne weze. Al daege lang èit ie me bezonder- eedes verteld over 't nieuwe pak, dat Jaenekee voor die gclegen-èid voor dem besteld eb. En dan zaenikt ie nog geregeld over ’n nieuwe oéd en 'n nleuwd boorctje en dasje. „Ik weet iet“, zegt Baert-out, „wat die ouwe man op z’n jaere nog be zielt, maar ij schèint soort gevoelens der op nae te ouwe, of ie Ti twiede jeugd te gemoet gaet. Wat dat worde mot. weet ik iet. maar aféin, Jaenekee mot de gevolge der dan maar van drege”. En wat wel 't ergste in de gaete loapt. dat is dat ie geregeld nog zoe tros as 'n paauw rondstapt met 'n wandelstok. Eirst èit ie ons nog om de tuièn kenne lije met te zegge, dat ’t zoe glad was op straet Maar non die ons dat praetje iet meir wèis maeke ken, blèift ie maar trouwweg met z’r» wandelstok rondloape. of ie ’n gezéte rentenier is. Wat ie van de week gaen doen is, toe die saeme met Jaenekee-e in de trem stapte nae Den Aèg toe. daer begrèip ik maar niks van De aare dag oarde-n-ik. datte ze winkel in en winkel uièt eweest aane. An z’n ei ge freer Kees vertelt ie der niks van. T Ziet er allemael zöa ge- èimzinnig uièt. datte de mensche an de aève der ètge onwullekeurig öfvraege: Zou de man soms ’t ien of aare gelukje in de loterij aad ebbe? Volgens de buiètewacht ebbe ze voor de twiede Paeschdag ’n koesje besteld om 'n flinke rijtoer te gaen maeke. Maar 'k ziet ’t al ankomme. dat Kees gien uièt- noadiging krèigt om mee te gaen En toch zei 't de pennewaerd weze- n-om dat span te zien rije! KEES DE KLINKER De activiteit der Prijsbeheerschings- organen neemt nog steeds toe. Een scher pe coritróle op de naleving der prijsvoor- schriftén, uitgeoefend door een groeiend Opsporingsapparaat, verschaft de inspec ties voor de Prijsbeheersching steeds meer werk In het eerste kwartaal van dtt jaar werden dan ook niet minder dan 8632 personen en ondernemingen wegens prijs- delicten veroordeeld en wel tot betaling van boeten tot een totaalbedrag van 2.245 068.88 Hierbij waren 31 boeten van 10.000 en hooger, de zwaarste op gelegde boete bedroeg 250.000 In die gevallen waarin een zeer lichte overtreding werd begaan, 2893 in getal, werd volstaan met schikking van de zaak voordat berechtingsprocedure was be gonnen Bij 205 Overtredingen stelde de Inspecteur vo.or de Prijsbeheersching eerst gedurende de behandeling een be- rustingsovereenkomst voor. Hierbij werd de betaling van in totaal 437 920 be dongen In deze 3 maanden werden verder 1317 partijen jn beslag genomen goederen met een normale handelswaarde 293.332.40 verbeurdverklaard. Als bijkomende straf is nog in 60 ge vallen de sluiting en stillegging van het bedrijf van den veroordeelde gedurende korteren of langeren tijd gelast, terwijl aan 61 personen de uitoefening van een bepaald beroep werd verboden Tenslotte hebben de Inspecteurs voor de Prijsbeheersching nog van 116 vonnis sen de openbaarmaking in de pers met vermelding van den naam van den over treder bevolen. Niet geschikt voor bewaring In verband met de groentenschaarschte is voor de aan versche groenten arme maanden April, Mei em Juni een hoe veelheid groenten, welke in 1941 is inge maakt in niet blank blik, voor het publiek beschikbaar gesteld. Op de etiketten van deze blikken is vermeld „beperkt houdbaar”, zulks met het oog hierop, dat groenten, in dit soort blikken ingemaakt. uiteraard eerder aan kwaliteitstoruiggang onderhevig zijn, dan de groenten welke in de blanke blikken ware» ingemaakt. De in deze blikken geconserveerde groenten dienen dan Ook in de maanden April. Mei en Juni van dit jaar geconsu- Vrijz. ProL Paaschjeugddienct Vanwege den Vrijz. Prot. Jeugdraad hier ter stede zal Zondag 12 April a.s. in de Doopsgezinde kerk een groote Paaschjeugddienst gehouden worden Voorganger zal zijn ds. W. Mackenzie Rem. Geref. predikant te Amsterdam Geref. Gem., Oude Boomgaardstraat 43, len Paaschdag 10 uur en 4.30 uur ds Honkoop: 2en Paaschdag 10 uur leesdienst Oud Geref gem (Centrum), geb. Gas laan 46. len Paaschdag 10 uur en 5 uur ds. E. van Dijk; 2en Paaschdag 10 uur ds van Dijk. Oud Geref. gem.. Wessel- straat 49. ten Paaschdag 10 uur en 3.30 uur leesdienst. Vergadering der geloo- vigen. Rozenburgstraat 7, len Paaschdag 10 uur samenkomst. Geb. C. J. M. V., Prinsegracht 4, len Paaschdag 10 uur en Houtrustweg I, 5.30 uur ds. J. P. Pauwe; 2en Paaschdag 10 uur Prinsegracht 4. ds Paauwe. Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 5 uur Prediking des Woords Vrije Evang. gem.. Zuid-West Buiten singel 112114, len Paaschdag 10 uur liturg, dienst en 5 uur ds. I. J Vasseur; 8 uur jeugdsamenkomst. Evangelisatie ..Nazareth” Faaelstraat 22, len Paaschdag 10.15 uur prediking en 6 uur samenkomst. Christengemeenschap. Veenkade 48. In Paaschdag 10 uur de heer Bardelmeyer, van Noordwijk aan Zee, 6 uur de heer J. A Bruyn, van Wassenaar. Christen gemeenschap. Bew. t. Rel. Vernieuwing. Groot-Hertoginnelaan 4. 10 uur Menschen- wijflingsdienst. Christ, gem. Eliëzer. Beeklaan 296. In Paaschdag 10 uur heili- gingsdfenst 6 uur samenkomst. 2n Paasch dag 10 uur prediking. Baptisten-gem. kerklokaal van Dijckstraat 149, ln Paasch dag 10 uur en 5 uur ds. Doornkamp. 7 uur jongehedensamenkomst Oud Bap tisten gem„ Zuid-West-Buitensingel 39. In Paaséhdag 10.30 uur prediking en cp- dragmgsdienst en 5 uur prediking ds B. Faibri’e Baptisten Gem. Z.-Binnensin gel ln Paaschdag 10 uur ds. de Jong, (koorzang). 5 uur ds. de Jong (Heilig Avondnv) Zevende Dags-Baptisten-gem lokaal C J.M V Heelsumstraat 159 Za terdag (Sabbat) 10.30 uur v m ds P Tae- kema Kerkgenootschap der Zevende- D»gs-adventisten. kerkzaal „Maranalha" Lange Beestenmarkt 102 Sabbatm.^gen lstudl* 11 uur predikatie (verschillende sprekers). Zevende Dags-Adventisten geb Filadelfia” Ruyterstraat 90. EUren Zaterd^Sabba» FRANS ZWOLLO SR. 70 JAAR Vandaag herdenkt de edelsmid Frans Zwollo sr. zijn 70sten geboortedag De heer Zwollo werd in 1897 leider van de klasse voor artistieke metaalbewerking aan de Kunstnijverheidsschool te Haarlem. In 1909 werd hij leeraar aan den Staatl. Hand- fertigkeitseursus te Hagen en leider van de Hagener Silberschmiede. Van 1914 tot >1931 was hij 'eeraa>- aan de Academie te 's-Gravenhage. CONCERT VAN DE KAMkHOPfcRA Het orkest van de Kameropera, bestaan de uit 24 musici o.l.v. Jan Koetsier, geeft op Woensdagavond a.s. een concert, sa mengesteld uit vroolijke melodieën van groote componisten. De solisten Emmy van Merrebach. fagotIlse Siekmann. so praan; Louise de Vries, sopraan; Chris Taverne tenor en Anton Eldering. bas, verleenen hun medewerking. Het program ma vermeldt werken van Schubert. Mo zart. Jan Koetsier en Haydn PROF. WALTER PETERSEN TACHTIG JAAR De bekende Düsseldorfsche portret schilder prof. Walter Petersen wordt a.s. Maandag 80 jaar. Naast vele vooraan staande figuren uit de wereld van de wetenschap, de politiek, het leger en de maatschappij heeft hij ook een portret van vorst Bismarck geschilderd. Eenige jaren geleden heeft hij een waardevol boek over zijn ontmoeting met den vorst uitgegeven. Prof, ’’etersen was ook meermalen in de gelegenheid den Führer te bezoeken ook van hem heeft hij zeer goede portretten geschilderd TOONEELHU WELIJK Het blijspel van dezen naam zal door het Gem. Theaterbedrijf Amsterdam op Woensdag 8 April voer het eerst in den Haag in den Stadsschouwburg worden opgevoerd. In „Tooneelhuwelijk' treden op d« dames Tilly Périn Bouwmeester. Myra Ward, Marie Faassen. Aline Mar kus en de heeren Henri Eerens en Jan van Ees. Nieuwe tentoonstellingen In de kunstzalen van gebr. Koch, Hoog straat 7, wordt van 11 April af tot 2 Mei een tentoonstelling gehouden van werken der schilders M. Adamse en Jan Witten berg. Ter gelegenheid van de uitbreiding van de kunstzaal Astrid. Groot Hertoginne- laan 153, wordt van 4 April af tot 1 Mei werk van de schilders Jan Sluyters jr., Dr. Jan Cox en Yvonne van Ginneken en van de beeldhouwers Albert Termote en Dirk Bus tentoongesteld. In de kunstzaal Joh. D, Scherft Laan van Meerdervoort 88, exposeert Reijer Stolk van 4 April af tot 1 Mei. Korte Kunstberichten Vandaag wordt de bekende alt-zan- geres Paulina de Haan-Marufarges 70 jaar In verband met dc benoeming van dr. J. Jongbloed als hoogleeraar in de physiologic aan de Rijksuniversiteit te Utrecht kan nog het volgende worden vermeld. Dr. Jongbloed werd in 1905 in Friesland geboren. Na lager en middel baar onderwijs te hebben genoten, werd hij in 1914 gemobiliseerd. Twee jaren later werd hij bevorderd tot reserve- officier-vlieger bij de Luchtvaartafdee- ling te Soesterberg. Van 1919 tot 1923 was hij vliegin&tructeur. Hij verwierf zich verder bekendheid als deelnemer aan vliegdemonstraties en tevens maakte hij deel uit van het beroemde escadrille- Versteegh („de vijf vingers aan een hand”). Onderwijl zette de heer Jong bloed zijn medische studies voort en be ëindigde deze in 1927 aan de Utrecht- sche universiteit. Van dat jaar af tot 1931 was hij als vlieger-arts verbonden aan den vlieg-medischen dienst der L.V.A. In 1929 promoveerde hij tot doc tor in de geneeskunde op een proef schrift getiteld Bijdrage tot de physio logic der vliegers op groote hoogte. Dr. Jongbloed maakte in datzelfde jaar in tijdelijken dienst van de K.L.M. proef vluchten naar Indië mede, o.a. ter be- studeering van de hygiënische toestanden langs de route naar Indië, met het oog op het komende passagiersvervoer. In 1931 werd hij benoemd tot conservator in de physiologic aan de Utrechtsche universiteit en in 1934 toegelaten als privaat-docent voor de luchtvaart-physio- logie aldaar. De resultaten van zijn we tenschappelijk werk, dat hem vooral op luchtvaartgebied ver buiten onze grenzen bekendheid heeft gegeven, zijn vastge legd in een zeventigtal publicaties. Dr. Jongbloed werkte o.a. in Gent, bij Hey mans, en in Rusland bij Pavlosv. Hij was o.a. lid van den Raad voor de luchtvaart en van de commissie van toezicht van de Nationale Luchtvaartschool. Hij behoort niet tot eenige politieke partij. ASTA. „Quax. de brokken-piloot” is de titel' van de nieuwste film van Heinz Rühmann Een overvolle zaal heeft bij de première gebruld van het lachen om de oer-komische scènes en wij zijn ervan overtuigd dat zoolang deze film in het Asta-theater blijft, de gulle lach er hoog tij zal vieren. De kleine man met het zonnige gezicht weet zich ook hier weer uit de meest onzinnige situaties te redden en dat met een flair en zelfverzekerd heid, waar men paf van staat. Hij is leerling-vlieger en ligt overhoop met zijn instructeur, die de wanhoop nabij is na allerlei vergeefsche lessen. Totde liefde in het spel komt en de schuchtere leerling tegen wil en dank opeens een stuntvlieger wordt om je petje voor af te nemen Hoe dit zich allemaal toe draagt, verraden wij niet. Men ga zelf zien en lachen. Wat verder in de film opvalt, is de buitengewoon fraaie foto grafie. H. A. Winckel CITY-THEATER, „Illusie”, waarvan het City-theater de eerste vertooning presen teert, is boven alles de film van Brigitte Horney. Zij is de tooneelspeelster Maria Roth die meent, dat een actrice niet deelen, doch kiezen moet als het gaat om het huwelijk of het tooneeL Totdat zij zelf voor het feit staat en dan toch zoo graag zou willen deelen. doch dan den man treft, die wil hebben dat zij kiest. Met den landgoedbezitter Stefan Hohenau speelt zij een spel, een weddenschap; dat zij hem de illusie van een gelukkig echtgenoot kan schenken. Haar aanvankelijke spel wordt ernst, de illusie werkelijkheid. Op den dag van de beslissing, als het blijkt, dat zij niet deelen mag, forceert zij eten tot wer kelijkheid geworden schijn en ontneemt deze alle echtheid, door zich op de wed denschap te beroepen. Het spel van deze actrice is bijzonder knap. Eerst van een dartele speelschheid. groeit t tot een die pen tragischen ernst. Hoe zeer wij Johan Heestérs ook bewonderen, als filmspeler, in deze film kan hij niet geheel op tegen het brillante spel van zijn partnerin en blijft hij te veel op het niveau van den acteerenden vlotten bewegelijken tenor. Een boeiend gegeven, uitgewerkt, tot een interessant probleem, dat velerleri facetten heeft, waar van er hier een wordt belicht. P H de Wit PASSAGE. De auteur van „Das Ekel", het tooneelstuk, waarnaar de film „Mensch erger je niet” is bewerkt, schreef zijn comedie rond de figuur van den querulant Straubler. een wijnhande laar, die het met iedereen en alles aan den stok heeft. Met de trammaatschappij. omdat juist voor zijn huis de tram knarst, met zijn dochter, daar deze den man ver smaadt. die hij heeft uitgekozen, met zijn vrouw, met zijn kegelvrienden, zelfs met de rechterlijke macht, waaraan hij een beleedigenden brief schrijft, wat hem op veertien dagen hechtenis komt te staan Hetgeen precies is, wat hij noodig heeft om als behoorlijk, maatschappelijk mensch in bet leven terug te keeren. Het vereischte ongetwijfeld een talent om deze figuur en daarmede de film aan nemelijk te maken en in Hans Moser werd de juiste map gevonden om dezen .Rechthaber” uit te beelden. Moser kreeg de gelegenheid om alle registers van zijn veelzijdig komisch talent uit te trekken, zoodat men den populairen Weener in een nieuwe creatie kan bewonderen. P. van Zwanenburg. J. C. A. Fetter. - Paaschdag 10 uur de Vries. Leidschendam. Ned. Herv. Paaschdag 10 uur en 5 uur ds. D. M. Ver- met. 2n Paaschdag 10 uur ds. Fnrtgens, van Voorschoten. Geref. kerk In Paaschdag 10 uur en 5 uur cand C. H. Huismans van Hemriek. 11 uur prediking. Verschillende sprekers Comité Evangelie en Volk. Diligentia. In PaaschdiHl 10.30 uur Spr. cand E. H. Grolle Hersteld Apostel. Zendings- gem. (Stam Juda) Willemstraat 60. In Paaschdag dienst 10 uur en 5.30 uur 2n Paaschdag 10 uur Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste da gen Loosd kade 11, ln Paaschdag 10.30 uur, 5.30 uur vergadering. Spr. de heer P. Vlam. Oud Katholieke kerk. Juff. Idastraat 7. 10 uur H. dienst. Russisch- Orthodoxe kerk. Obrechtstraat 9. In Paaschdag 7.30 uur avonddienst. 2n Paaschdag 10.45 u. Metten met liturgie. 7.30 uur avonddienst: 7 April 10 45 uur H Liturgie. Scheven! ngen. Nieuwe Badkapel 10:30 uur ds. de Jong, 6 u. ds. Evenhuis, (Heilig Avondmaal). Rem. aula Vrijz. Chr. lyceum, van Stolkweg 35. 2n Paaschdag mej. ds. W. S. Wiardi. Beekman. Oud Geref. gem.. West- duinweg 194. In Paaschdag 10 uur en 5 uur ds. B. Hennephof. 2n Paaschdag 10 u. ds. B. Hennephof. Stads-Evangelisa- tie „De Heere zal voorzien”. Wimpelstraat 2. In Paaschdag 10 u„ de heer de Weger van R’dam. en 5 u. de heer de Waal Ma- lefijt. van Rotterdam Nieuw Hersteld Apost. Zendinggem Neptunusstra'at 92. samenkomst 10 15 uur. Loosduinen. Ned. Herv. kerk (dorps kerk ln Paaschdag 10 uur ds. G. Venema, 2n Paaschdag. Bethelkerk, van Evert, 4 uur Paaschzangdienst ds. H. Hasper en ds. van Evert, (m.m. van, koren). Paaschdag 10.30 uur ds. G Venema. Stichtingskerk Bloemendaal ln Paasch dag 10 uur ds. H Boswijk, en 2 uur ds. A. G. Barkey Wolf; Geref. kerk (dorp) In Paaschdag) 10 uur ds. W A. Wiersin- ga 5 uur ds. J. Smelik, 2n Paaschdag 10 uur ds. J. C. J. Kuyper van den Haag- West. (gecomb. dienst). Leyenburg 9 uur en 10.45 uur ds. J. Smelik 3.30 uur cand. Ruben 5.30 uur ds. W. A. Wiersinga, Vereen, van Vrijz. Godsd Herv. In Paaschdag 10.30 uur de heer C de Haas. Wassenaar. Ned. Herv kerk ln Paasch dag 10.05 uur ds. Honders. 5.05 uur ds. ten Kate. 2n Paaschdag 10.05 uur ds. H. Stolk Kievitkerk ln Paaschdag 10.05 u. ds. ten Kate. Geref. kerk 2n Paasch dag 10.30 u. zangdienst ds. W. A. B ten Kate en ds. B. Wielenga. Ned. Pro testantenbond ln Paaschdag 10.40 uur ds. mej. dr. J. W. Herfst. Rijswijk. Ned. Herv. kerk ln Paasch dag 10.30 uur dr. J. M. van Veen. 6 uur ds. J. v. d. Wiel, (Heilig Avondmaal), 2n Paaschdag 10 uur ds. A. K. Straats- ma. Geb. Chr. Belangen. Oranjelaan 26. In Paaschdag v.m. 8 uur ds. J. v. d. Wiel', Jeugddienst. 10.30 uur ds. J. v. d. Wiel. Pinkstergemeente, geb. „Arcadia”. Laan Hofrust 1. In Paaschdag 10.15 uur. On derwerp: „De Heer is waarlijk opgestaan” bevestigd door getuigenissen. Voorburg Oude kerk. Heerenstraat. In Paaschdag 10 uur ds. A. Hoekert, (Doopsbëdiening). 6 uur ds. P. J. Mole naar (jeugddienst). 2n Paaschdag- 10 uur cand. A. Sonneveld. Noorderkerk, Bilder- dijklaan, ln Paaschdag 11 uur ds. J. Roo- denburg. Kinderkerk 10 uur ouderling v. d. Spiegel. Geref. kerk (Laan van Oos tenburg) 10 uur ds. P. K. Keizer. 5 uur ds. J. J. Meijnen. Effathakapel 10 uur ds. mr. W. S. de Vries. 5 uur ds. P. K Kei zer. Noorderkerk (Bilderdijklaan) 9.30 u. ds. P. Nomes, 5 uur ds. mr. W. S de Vries. Ver. v. Vrijz. Godsd. geb. Fran- sjche_gem„ Jn Paaschdag 10.30 uur v.m dr. Geref. v.m. ds. de Vrijdag, die aan Pasen voorafgaat? 4. De Zaterdag vóór Pasen draagt geen bepaalde naam. Wel is dit het geval met de- Zaterdag voor Pinksteren, die (ook al weer door de jeugd) in som mige delen van ons land zeer opge wekt en luidruchtig wordt gevierd Welke naam draagt deze dag? 5. Hebben we dit jaar een late of vroege Pasen? 6. Hoeveel weken liggen er tussen Pasen en Pinksteren? 7. Welke Christelijke feestdag valt na Pasen, maar vóór Pinksteren? 8 Welke Christelijke feestdag valt altijd op dezelfde datum? 9. Kan Pasen wël eens in de maand Maart vallen? 10. Waarom valt Pasen niet ieder jaar op dezelfde dag? 13 23 >5

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 2